Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nederlanders besteden te veel GROOT TEKORT OP BETALINGSBALANS Buiten Harwich-boot had Ambonezen mishandelen politie aanvaring ZUIVERE LUCHT-W m Vader geeft zoontje nier Boemelende Amerikaan door nekschot gedood Duistere moord in Amsterdam GEEN VOETBAL Bom in Athene ZUID-FRANKRIJK IN GREEP VAN KOU Vier Turken gewond bij brand in pension Leven weer- duurder Rusland belooft Egypte onbeperkte steun Het Loo nu Rijksmuseum Diepvries -21 C. ÉN# Arrestatiegolf in Spanje In Winterswijk Beeldhouwer stelt vernieling eigen werk uit Ook Svoboda nu omgedraaid ZATERDAG 2 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. I DEN HAAG - De Nederlandse industrie heeft vorig jaar op de top van haar capaciteit gewerkt. Alle produktie- reserve die er nog in zat, is opgebruikt. Het ministerie van economische zaken noemt als oor zaak hiervan dat het particulier verbruik sterker is toe genomen dan de produktie. VERSCHILLED Jaarbegin j ONGVNSTIG Ned. schip vergaan bij Zuid-Afrika t VERKEER VOLKOMEN GESTREMD NV IN ROTTERDAM Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Va'lei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ONZE PRODUKTIE KAN NIET HOGER Doordat de produktie de groei van de bestedingen niet kon bijbenen, werd onze export geremd. Om de bestedingsdrang te bevredigen nam de Nederland se invoer toe. Daarbij komt dat de prijzen van importprodukten sterker zijn gestegen dan de prijzen, die wij voor onze exportprodukten kunnen maken. Dit heeft tot ge volg dat de Nederlandse betalingsbalans over 1970 een tekort zal laten zien van meer dan een miljard gulden. Voor de verschillende bedrijfstakken toont de produktiestijging grote ver schillen. Voorop staan de olieraffinade rijen met een toeneming van 23 pro- BURGOS De Spaanse politie heeft vijf jongemannen gearresteerd wegens pogingen een televisiestation bij Burgos op te blazen, toen generaal Franco woensdagavond zijn nieuwjaarsbood schap tot het Spaanse volk richtte. De jongemannen werden aangehou den na een vuurgevecht met de politie bij het televisiestation, dat uitzendingen verzorgt voor vele delen van Noord- Span je. Een politieman, die bij het ge vecht gewond werd, zou er ernstig aan toe zijn. De gearresteerden zouden lid zijn van de Carlistische beweging. De Carlisten worden geleid door qrins Ka- rel Hugo van Bourbon-Parma, dé echt genoot van prinses Irene, die aanspraak maakt opsdesSpaanse kroon. De politie van Bilbao heeft 20 Baski- sche arbeiders gearresteerd op beschul diging qjbtestdemonstraties tegen het Burgos-proces te hebben georganiseerd. Te Cartagena in Zuidoost-Spanje is een jonge priester met nog zes mensen gearresteerd. Zij zijn ervan beschuldigd lid te zijn van een plaatselijke commu nistische groepering. In welingelichte kringen is meegedeeld dat de 26-jarige priester gepoogd heeft uit een raam van het politiebureau te springen waar hij na zijn arrestatie verbleef. Enkele politiemannen wisten hem echter vast te grijpen. De priester ligt nu in het ziekenhuis met snijwonden. Algemeen praatten wij gisteren l over Nieuwjaar, doch de Ger- S manen hielden de Joeltijd of het Midwinterfeest in ere en in die woorden schuilt meer poëzie. De Nieuwjaarsdag was een oud-Ger- maanse vierdag, waaraan de kerk J naderhand een christelijke wijding gaf, maar van Sylvester gaat meer contemplatie uit; het afsluiten der balans en het beginnen van een schone lei. Joel wordt ook het tijd- perk der Twaalf nachtengehe- ten; noordelijke volken rekenen t graag met nachten, denk slechts aan het Engelse fortnight voor ,,14 dagen", gelijk voorts een grijsaard schilderachtig placht te zeggen dat J hij tachtig winters telde, doch nooit i grijpt terug op de vele duistere we- ken, waarin 't zelfs in ons land soms i overdag nauwelijks volkomen licht J wordt. Buiten stormde het vaak, 5 de sneeuw stoof over de akkers en de landman vond slechts een beet- Wodan joeg op zijn achtvoetig ros Sleipnir door het wilde luchtruim aan het S J je opgezochte, z.g. wacht-werkjes rond de hoeve. Alvader cent. Daarna komen de openbare nuts bedrijven met een produktiestijging van negentien procent, de chemische en de metaalindustrie met twaalf, voe- dings- en genotmiddelen met zes pro cent. Lagere percentages tonen de indu strieën van bouwmaterialen en aarde werk (vier procent), papier (vier), tex tiel (drie) en leer (twee). De produktie in de industrieën van schoeisel en kleding liep vergeleken met 1969 met acht procent achteruit. In de eerste tien maanden van 1970 nam de invoer uit de landen van de Europese Gemeenschap (België, Luxemburg, West-Dujtsland, Frankrijk en Italië) met negentien procent toe te genover een Nederlandse exportstijging van 22 procent. De invoer uit West- Duitsland steeg met 24 procent. De ex port naar dat land en naar Italië nam met 31, resp. 30 procent.toe. Een heel ander beeld toont onze han del met landen van de Europese Vrij handelsassociatie, w.o. Engeland. Onze invoer uit die landen steeg met zeven tien procent en onze uitvoer er naar toe met tien procent. Nog ongunstiger is onze handel met de Verenigde Staten gelopen: invoer 25, uitvoer 11 procent omhoog. op zijn schouder zaten de scherp- spiedende raven Hugin en Munin. Als men de rumoerige stoet in de duistere avond door het windge- j huil heen hoorde voorbijgaan, wer- den deuren en ramen nogeens ex- den een ook aan de razende schim- 1 tra gegrendeld en weinigen waag- cui*. yucu, /luuuciiKUi-ii/ uj stttm, 5 Er werd toen veel dichter bij de j menjacht tussen de donkere wol- ken. In later eeuwen placht men met nieuwjaar nauwkeurig het weer ga- de te slaan, want uit allerlei voor- J tekens kon men gewaar worden, J hoe de komende jaarkring wezen zou: goed, middelmatig of slecht. natuur geleefd, dan hedendaags, j zoals tal van oer-oude boerenrijmp- jes bewijzen en al zei men gek- 4 scherend Almanakken zijn leugen- 5 zakken", toch wist Staring het elk S J jaar: ,,In de almanak vind je de j Gartjan. waarheid j het weerglas bedrieg l 2-1-71 De krant alleman" en i A. B. WIGMAN j WINTERSWIJK Twee hoofdagen ten van politie in Winterswijk zijn op nieuwjaarsmorgen in de vroegte door een groep Ambonese jongeren aange vallen en mishandeld. Beiden werden in het gezicht gewond. Hoofdagent J. S. is er het ergst aan toe. Zijn herstel zal geruime tijd vergen. De twee hoofdagenten gingen op een alarm af, dat een groep Ambonezen be zig was een sigarettenautomaat te ver nielen. Toen de twee agenten arriveer den, was de groep reeds verdwenen. Een eind verderop troffen zij in de Ambonezenwijk een aantal jongeren, die nogal luidruchtig waren. Hoofd agent S. stapte uit de wagen om de groep tot stilte te manen. Voor hij een woord had kunnen uit brengen, viel een aantal Ambonezen hem aan. De hoofdagent werd tegen de grond gewerkt, en kreeg trappen in zijn gezicht. Zijn collega die achter het stuur van de auto zat en te hulp schoot, onder ging hetzelfde lot. Dank zij hulp van twee Ambonezen, en onder dreiging van het door agent G. getrokken pi stool, slaagden de beide politiemannen erin de auto weer te bereiken en weg te rijden. Enkele uren later deed een peloton van 25 man politie een inval in het huis in de Ambonezenwijk, die resulteerde in zes arrestaties. Er werd geen weer stand geboden. Later op de dag is el ders in de wijk nog een zevende ver dachte aangehouden. AMSTERDAM De echtgenote van de Joegoslavische beeldhouwer Slavo- mir Miletic heeft vrijdagavond meege deeld, dat op verzoek van de Amster damse wethouders Lammers en Kuy- pers de vernietigingswerkzaamheden van de Joegeslaaf voorlopig tot 6 ja nuari zijn uitgesteld. De kunstenaar dreigde dinsdag zijn werken te vernie tigen, indien hem voor 1 januari geen recht was gedaan. In een donderdag gevoerd gesprek met de twee wethouders zouden deze volgens mevrouw Miletic verzocht heb ben de zogenaamde „explositie" uit te stellen. Miletic stelde het middernach telijk uur van 5 januari als ultimatum. Een beeld van de Joegoslaaf „De Houtwerker", is in de nacht van don derdag op vrijdag door de gemeente Amsterdam van zijn voetstuk gehaald, omdat het gevaar zou opleveren bij windstoten. Het is voorlopig onderge bracht in een bergplaats. HARWICH (Engeland) De Neder landse Noordzee-veerboot „Koningin Juliana" van de Mij. Zeeland en Wh. Müller (Ned. Spoorwegen) is vrijdag avond met 620 passagiers aan boord in de haven van Harwich in aanvaring gekomen met de Deense kustvaarder „Thuroklint". Het 300 ton metende Deense schip is gezonken. Geen van de opvarenden van beide schepen werd gewond. Een boot van de havendienst heeft de zeven bemanningsleden van het Deense vrachtschip aan boord genomen. De Thuroklint raakte daarna op drift en zonk op ongeveer anderhalve kilometer uit de kust bij Felixstowe. De 6682 ton metende „Koningin Ju liana", die 77 auto's vervoerde, was op weg naar Hoek van Holland. Het schip keerde na de aanvaring naar Harwich terug voor een onderzoek naar de scha de. De Koningin Juliana heeft vanoch tend de reis naar Hoek van Holland kunnen hervatten. De passagiers aan boord van de Ko ningin Juliana hebben nauwelijks iets van de aanvaring gemerkt. De schade is gering en is beperkt tot de voorste ven. ROTTERDAM Vijf opvarenden van het Nederlandse bevoorradings schip Smit-Lloyd zijn donderdag om het leven gekomen, toen dit schip bij de kust van Zuid- Afrika in een hcv\gc storm kapseisde. Twee bemanningsle den wisten de kust te bereiken. Het schip is gezonken. De twee overlevenden, stuurman Kaffa en de matroos Breukelman, zijn ter observatie opgenomen in het zie kenhuis te Humansdorp. Vliegtuigen, helikopters en schepen zoeken nog naar de vijf vermisten, zo deelde de directie van Smit Lloyd mee. A President Richard Nixon onder tekende op de valreep van het oude jaar de belangrijke wet op de luchtvervuiling. Op de achtergrond wordt geapplaudisseerd door William D. Ruckelshaus (links), president van het nieuwe bureau voor de milieu bescherming, en Russel E. Train voorzitter van de raad ter verbetering van het milieu. De wet op de zuivere lucht" bevat de volgende bepalingen: 6 De Amerikaanse automobiel industrie zal met ingang van 1975 alleen auto's mogen produceren, die nagenoeg geen uitlaatgassen afgeven 9 Het nieuwe bureau voo de milieu bescherming (National en Viron mental Protection Agencyzal mini mum voorwaarden van luchtvervui ling voor de industrie vaststellen. 0 De industrie zal gebruik pioeten maken van de modernste metho den om de vervuilir.g onder controle 'e houden. 4 Iedere bur ge kan stra'r '.htelijk worden vervolgd bij het overtre den van de bepalingen van de wet De straffen kunnen oplopen tot boe tes van 25.000 dollar en gevangenis straffen tot twee jaar. De regering zal geen overeen komsten aangaan met onderne mingen die zich schuldig maken of hebben gemaakt van het overtreden van de wet op de luchtvervuiling. AMSTERDAM Een duistere moord in de Amsterdamse binnenstad heeft gisternacht het leven gekost van de Amerikaanse James L. Hoses (36). De militair, sinds enkele jaTen op Soesterberg gelegerd, werd omstreeks half vier door een onbekende neergeschoten in het smalle Wijngaardstraatje bij de Warmoesstraat. Een kogel doorboorde zijn halsslagader. Her slachtoffer overleed kort daarna op straat door overmatig bloedverlies. DEN HAAG De KNVB heeft alle wedstrijden in het betaalde voetbal voor zondag afgelast. Ook het programma voor de B-elftallen voor heden is afgelast. James Hosea had de jaarwisseling feestend doorgebracht in het Amster damse nachtleven. Hij werd vergezeld door een collegavriend van de vliegba sis en twee prostitués. Toen het gezel schap na een woelige nacht in het uit gestorven Wijngaardstraatje liep werd plotseling het dodelijke schot afge vuurd. De moordbrigade van de Amsterdam se recherche staat voor e^n mysterie Geen van de getuigen heeft de schutter gezien-. Zij zeggen nauwelijks te weten uit welke richting het schot kwam Ruim twintig rechercheurs zoeken naar antwoorden op de vele vragen. De Amerikaanse Militaire Politie en de Koninklijke Marechaussee zijn bij het onderzoek ingeschakeld. „Het is een vreemde zaak, maar we beschikken over voldoende aankno pingspunten om het onderzoek op grote schaal voort te kunnen zetten", zei gis teravond commissaris T. Sanders, chef van de moordbrigade. Welke aankno pingspunten wilde de commissaris „in het belang van het onderzoek" niet zeg gen. Het onderzoek had evenwel gister avond nog geen resultaat opgeleverd. De militair bezocht met zijn vriend en de beide dames gedurende de jaar wisseling verschillende bars en cafés in de binnenstad. Ze hadden een flinke borrel op, maar uit de verhoren bleek dat-niemand echt dronken is geweest. In één van de laatste gelegenheden, die het gezelschap bezocht, hadden de beide Amerikanen een woordenwisse ling met enkele andere bezoekers Maar meer dan een woordenwisseling was het niet. Het is in elk geval uitge sloten dat dit iets met de moord te ma- ATHENE In de vroege ochtend van Nieuwjaarsdag is in een buitenwijk van Athene een bom ontploft voor de ingang van een vroeger hotel, waar nu officieren van de Amerikaanse lucht macht zijn ingekwartierd. Er vielen geen slachtoffers. De ingang werd licht beschadigd. Er waren een aantal officieren in het gebouw toen de ontploffing zich voor deed. Ze zijn gestationeerd op de Ame rikaanse luchmachtbasis bij Athene. Dominee David Mann met zijn 17 maanden oude zoon Mark. Het jongetje zal binnenkort een nier van zijn vader krijgen. Voor zover bekend, wordt het de eerste transplantatie tussen een vader en een zoon. PRAAG President Svoboda van Tsjecho-Slowakije heeft vrijdag in zijn nieuwjaarsboodschap, de hervormings beweging van 1968 nu ook als een .contrarevolutie" betiteld. De 75-jarige president, die eens onvoorwaardelijk achter Dubcek stond, verklaarde dat optimisme voor 1971 gerechtvaardigd was. „Wij zijn erin geslaagd, door eigen inspanning en die van onze beste vrien den, de contrarevolutie zonder bloed vergieten, zonder broederstrijd en zon der langdurige wanorde te overwin nen", zo zei hij. Vastberaden was opge- trden „tegen de vijanden van het so cialisme en tegen de rechtsgerichte krachten". LYON Een mistral die van de Al pen het Rhöne-dal inblaast, heeft daar de sneeuw tot grote hopen opgewaaid en het autoverkeer geheel verlamd op de grote noord-zuidroute tussen Vienne en Avignon. Op deze route zijn eerder deze week duizenden automobilisten gestrand. De weg is nu voor alle verkeer gesloten wegens stuifsneeuw over de ijslaag. In Vienne wachten lange rijen vrachtau to's op beter weer. Tussen Valence en Montelimar is een rijbaan opengesteld. In het departement Drome, zijn naar schatting 65 dorpen en gehuchten van de buitenwereld afgesloten. Er worden helikopters van het leger in gereedheid gehouden om zo nodig voedselvluchten uit te voeren of zieken te evacueren. In het hele gebied heerst een onge kend ijzige kou, vooral in de bergen. In Oyonnax is 27,8 graden onder nul ge meten. Temperaturen van twintig gra den onder nul zijn op talloze plaatsen geregistreerd. Gisteravond is de autoweg van Mar seille naar Aix-en-Provence gesloten wegens de gladheid. In het departement Aveyron ten noordwesten van Marseil le, is de sneeuw tot twee meter hoog opgewaaid. Er zijn speciale treinen in gezet voor het vervoer van auto's die niet verdér over de weg kunnen. ken heeft", aldus commissaris Sanders, die ook de ruzie tussen beide dames kort voor de moord niet serieus bij het onderzoek wil betrekken. Roof kan onmogelijk het motief voor de moord zijn geweest. Geld en andere eigendommen van het slachtoffer wor den niet vermist. Kort nadat het dodelijk schot was af gevuurd, trokken tientallen bezoekers van cafés in de buurt naar de plaats van de moord. Aanvankelijk leverde die grote belangstelling van nieuwsgie rigen de politie grote moeilijkheden op in de eerste uren van het onderzoek. Pas enkele uren later kregen de re chercheurs enig overzicht en konden de drie getuigen worden verhoord. Dit le verde evenwel geen steekhoudende aanwijzingen op. ROTTERDAM In de nieuwjaars nacht is in Rotterdam een pension voor Turkse gastarbeiders geheel uitgebrand. VND. Vier mensen werden daarbij ern stig gewond. Een van hen verkeert in levensgevaar. Om half twee in de nacht brak brand uit in het pension aan de Parallelweg. Het vuur, dat aanvankelijk een geringe omvang had, breidde zich weldra uit tot een grote brand en legde het drie verdiepingen hoge huis binnen korte tijd volledig in de as. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niet veel meer uitrichten dan het redden van de twaalf bewoners van het pand, allen Turken. De brand ontstond, toen de 27-jarige bedrijfsleider J. V. bezig was tank van de brandende oliekachel bij te vullen. Op een gegeven moment struikelde hij ergens over. De olie, die uit de draag- tank stroomde, vatte onmiddellijk vlam. De bedrijfsleider heeft nog ge tracht het vuur te blussen, maar liep daarbij derde graads brandwonden op. Enkele van de in het pension wonen de Turken wisten het gebouw tijdens de brand ongedeerd te verlaten. Vier Turkse arbeiders sprongen van de tweede etage op straat. Drie werden zwaar gewond naar het Dijkzigtzieken- huis overgebracht, de vierde werd met ernstige verwondingen in het Zuider ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG Het nieuwe jaar is met een aantal prijsstijgingen begon nen. Op vier na alle ziekenfondsen hebben de premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering verhoogd met 22.4 procent. Suiker wordt vandaag drie cent per kilogram duurder en komt op 1,20 gul den. De prijs van 250 gram koffie, resp. vijftig gram oploskof f ie gaat maandag met twee cent omhoog, thee per zakje of doosje wordt maandag een twee cent duurder. De uitzendbureaus mogen door stij ging van de loonkosten hun tarieven met tien procent verhogen. CAIRO De Sovjet Unie heeft Egypte „onbeperkte" militaire en poli tieke steun beloofd, omdat de leiders in het Kremlin overtuigd zijn van „de noodzaak van Egypte's overwinning in de confrontatie met Israël en de Ver enigde Staten", zo werd gezegd in een rapport dat vandaag gepubliceerd werd door het semi-officiële dagblad Al Ah- ram. Het rapport dat door de Egyptische vice-president Ali Sabry werd voorge legd aan president Anwar Sadat, heeft betrekking op de Egyptisch-Russische besprekingen die vorige maand in Mos kou zijn gehouden. De kranten in Cairo gaven vandaag aan, dat Egypte een hard standpunt in AMSTERDAM Het koninklijk pa leis Het Loo is per 1 januari 1971 over gegaan naar het ministerie van CRM en wordt dan „Rijksmuseum paleis het Loo". Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven blijven voorlopig in een der vleugels van het paleis wonen. Met de leiding van de reorganisatie is belast de slotvoogd van het Muiderslot en adviseur bij het ministerie van CRM, de heer Ton Koot. De heer Koot, oud-algemeen secreta ris van het Rijksmuseum in Amster dam, zal bij de uitvoering van de reor ganisatie worden bijgestaan door de oud-marine-officier J. Muntenaar, die tot hoofd algemene zaken is benoemd. Kolonel b.d. Muntenaar is comman dant geweest van het marinevliegveld De Kooy bij Den Helder. Het in de gemeente Apeldoorn lig gende paleis zal gedurende de reorgani satiewerkzaamheden nog niet voor het publiek te bezichtigen zijn. Wel zal voor mei 1971 een tentoonstelling wor den voorbereid in de Koninklijke stal len. Stadhouder Willem III liet het huidi ge paleis Het Loo bouwen door de Franse architect Daniel Marot. zal nemen op de Arabisch-Israëlische vredesbesprekingen, die binnenkort on der auspiciën van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring hervat zullen worden. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban, heeft gisteren een plechtige oproep tot de Arabische landen gericht naar aanleiding van het besluit van Israël, terug te keren naar het vredesoverleg. In een toespraak in het Arabisch, uitgezonden door de Is raëlische radio en televisie, verklaarde Eban, dat hij zich rechtstreeks en in hun eigen taal tot de Arabische volken en hun leiders wilde wenden. De Israëlische regering blijft ervan overtuigd dat de Arabische naties Is raël niet kunnen vernietigen en dat Is raël dit niet kan en ook niet wil ten aanzien van de Arabische landen. Oorlog, volksoorlogen, terrorostische activiteit lossen het probleem niet op. Degenen die menen dat de oplossing in militaire actie ligt, spelen met het lot van hun volk en hun land". Nederland heeft de koudste jaar wisseling van de laatste vijftig jaar achter de rug. Eelde registreerde 21 graden Celsius, vlak boven de sneeuw —23 graden C. De laatste maal in 1968 (13 januari) was het kwik onder 20 graden Celsius ge komen: Dedemsvaart 24 graden Celsius. In Doetinchem wees de thermo meter niet lager dan 10 graden, De Bilt 11 graden, Deelen —12 graden en Apeldoorn 14 graden Celsius. De sneeuw van Nieuwjaarsdag was ongelijk verdeeld: 1 cm in Doetin chem, 1-2 cm in de Gelderse Val lei, 5 cm in Apeldoorn. Het oceanische hogedrukgebied neemt verder af, maar in Gelder land blijft het dit weekeind nog wel overwegend vriezend weer, meestal matig tot licht.

De Vallei | 1971 | | pagina 1