Krediet voor jeugdsoos VOO Rijksweg 12 naar Ede urenlang potdicht Logeerverorden ing Strengere eisen bij huisvesting gastarbeiders Veel vuur tijdens oud en nieuw Sport met tekort VERLOVINGSRINGEN Horlogerie v. Manen Storing in alarm installatie op politiebureau Aangepaste namen voor wegen in Industriewijk Commissies af en toe openbaar Gronda ankopen reconstructie Stationsstraat Weer woningen op krottenlijst Begin van brand snel geblust Raad Leersum vergadert op woensdagavond 0 P E L CHEVROLET BEATLES NU DEFINITIEF UIT ELKAAR Raadstukken goedkoper Protestactie tegen Burgos en Leningrad Kleuterschool in P WA-park BURGERLIJKE STAND Reconstructie binnenterrein bij Blokkendoos ZATERDAG 2 JANUARI 1971 VOOR BIJ AVTOBRATSD Mè Ujk 551W v mg* - i V.A.B. KIRPESTEIN i Suzie Q kost rlopig 'n kwart ton VEENENDA AL De gemeenteraad moet donderdag 7 januari een kwart ton op tafel brengen om de inrichtingskosten te dekken van de bar-dancing Suzie Q aan de Oranjestraat, die de ongeorganiseerde jeugd met Kerstmis in gebruik nam. Het bedrag is voornamelijk nodig, al dus burgemeester en wethouders in hun voorstel, om voorzieningen te tref fen die voortvloeien uit de eisen die de Drank- en Horecawet stelt, en in ver band met de brandveiligheid. De raad moet tevens een huurover eenkomst bekrachtigen met de Kon. ADVERTENTIE Op graveren kan gewacht worden. Hoogstraat 28 - Veenendaal RHENEN Toen op Nieuwjaarsdag 's middags vóór de woning van onder commandant E. van Waveren een per sonenauto in brand vloog, kon de brandweer niet worden gealarmeerd via de drukknopinstallatie op het poli tiebureau aan de Stationsweg vanwege een storing. Onmiddellijk is de sto ringsdienst van de PTT ingeschakeld om het euvel te verhelpen. Er worden afspraken gemaakt om bij eventuele nieuwe brandmeldingen de alarmering via het korps van de buurtschap Ach terberg te laten verrichten. Aanvankelijk werd geprobeerd de brand onder de motorkap van de perso nenauto te blussen met emmers water. Toen later een brandweerfunctionaris arriveerde met een snelblusser was het vuur gauw gedoofd. Daar de motor van de wagen bleef draaien, hoewel de chauffeur met de contactsleutel in de hand stond, werd met een breekijzer de motorkap geforceerd, waarna één van de polen op de accu werd verwijderd. Pas toen stopte de motor. De wagen moest worden weggesleept. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Omstreeks dezelfde tijd vond een verkeersongeval plaats op de steile hel ling van de Grebbeberg. Daar botsten twee auto's op elkaar, terwijl ze achter elkaar de berg afreden. De botsing vond plaats juist vóór de scherpe bocht bij hotel „De Grebbe". Er vielen dit maal geen slachtoffers, maar de schade aan de wagens, bestuurd door een Arn hemmer en Groninger, was omvangrijk. VEENENDAAL De straten in de Industriewijk II krijgen aangepaste na men. De raad wordt voorgesteld ak koord te gaan met Kernreactorstraat, Generatorstraat, Turbinestraat, Accu straat, Transformatorstraat en Dyna mostraat. Voor de verbindingsweg tus sen Vijgendam en Eenvoudlaan wordt de „Zoete Inval" voorgesteld overeen komstig een suggegtie die is geleverd door de leerlingen van de tweede chr. huishoudschool, waarvan het nieuwe gebouw aan deze weg in aanbouw is. LEERSUM In principe zijn burge meester en wethouders van Leersum het eens met het zoveel mogelijk in het openbaar vergaderen van raadscommis sies. Er kunnen echter bezwaren be staan, schrijft het college in een voor stel aan de gemeenteraad, ten aanzien van bepaalde onderwerpen. Dat bleek al tijdens de commissiever gaderingen waarin dit onderwerp aan de orde kwam. Wanneer het gaat om personen en eigendommen is openbaar heid uiteraard uitgesloten, meent B. en W. Ook zullen besprekingen omtrent toekomstplannen met daaraan verbon den aankoop van gronden niet in de openbaarheid kunnen komen. Het colle ge ziet ook algemee bezwaren. De be sprekingen kunnen bijvoorbeeld een politiek karakter krijgen, waardoor de bijeenkomsten in hun .zakelijkheid ge schaafd worden. Bovendien wordt het de vraag geacht of ambtenaren die de commissie terzijde staan bij openbaar heid ook vrijuit kunnen spreken. Het lijkt B. en W. het beste dat per geval beoordeeld wordt welke vergade ringen openbaar zullen zijn. In voorko mende gevallen is het college bereid burgers uit te nodigen die bij een zaak betrokken zijn (deskundigen), zulks na overleg met de betreffende commissie leden. Naast deze openbaarheid van raads commissies willen burgemeester en wethouders doorgaan met het houden van hearings, i VSW, op wier terrein het gebouw staat. De overeenkomst geldt voorlopig voor een half jaar (tot 31 mei 1971). De huurprijs is f13.625 per jaar. Op haar beurt zal de gemeente het atelier aan de Stichting Jongerencentrum die de bar-dancing beheert verhuren, voor 19.813,- per jaar. De verhuur aan de jongeren ge schiedt op kostprijsbasis. Hoe groot het subsidie wordt dat de stichting nog gaat krijgen, is niet bekend. Een slui tende exploitatie is in elk geval on waarschijnlijk. In theorie bestaat de mogelijkheid dat het gebouw na een half jaar weer moet worden ontruimd. B. en W. zijn echter kennelijk optimistisch voor de tijd die volgt op de maand mei, en vra gen desondanks het krediet van f 25.000,—. Een lid van het college is tegen het voorstel. De commissies voor jeugd- en culturele zaken, en financiën zijn over de zaak gehoord. Eén lid van de laatste kan zich om principiële en financiële redenen niet met de gang van zaken verenigen. VEENENDAAL De gemeente heeft met negen grondeigenaren langs de Stationsstraat overeenstemming bereikt over aankoop van grondstroken die no dig zijn voor de reconstructie van de weg. De gemeente gaat zeven gulden per centiare betalen en verplicht zich te vens tot het maken van een uniforme afscheiding bestaande uit een gemetseld muurtje met een ijzeren buis. Eenzelfde uitvoering zal worden ge geven aan de muurtjes langs de Bos- laan als plaatsvervangers voor de ver schillende soorten terreinafscheidingen die het veld moesten ruimen in ver band met de reconstructiewerkzaamhe den aan deze straat. Daarmee is een bedrag van 25.000 gemoeid. VEENENDAAL Aan de serie on bewoonbaar verklaarde woningen wor den er weer een aantal toegevoegd. In de vergadering van 7 januari krijgt de raad een voorstel te behandelen ook de volgende woningen onbewoonbaar te verklaren: Zandstraat 22, 51-53, 18 1, 185 en 187. De woningen zijn eigendom van de Scheepjes wol en de heren T. van Hal en C. H. Bos. VEENENDAAL Een omgevallen kaars veroorzaakte op Nieuwjaarsdag een begin van brand in de woning van J. van D. aan de Buurtlaan-west. De bewoners raakten in pamiek door de hevige rookontwikkeling en belden de brandweer. Toen die arriveerde had den omwooeniden het vuur al geblust. Van D. is tegen brandschade verzekerd. 2 doden bij verkeersramp .V.' w: ■r ;v. t Mt* -.J*" '- J» «jkit VEENENDAAL Het zware ver keersongeluk dat donderdagmorgen rond half tien plaats vond op Rijksweg 12 tussen Veenendaal en Ede heeft niet drie slachtoffers geëist zoals aanvanke lijk door de chaotische toestand werd gemeld, maar het ongeluk heeft twee mensenlevens gekost. Het waren W. de B. (31) uit Arnhem, bestuurder van een personenauto en de chauffeur van een vrachtwagencombinatie I. D. H. (38) uit Voorburg. Het ongeluk waarbij twintig auto's betrokken waren gebeurde onder ab normaal slechte weersomstandigheden. Het wegdek was plaatselijk zeer glad en er hing een bijzonder dichte mist. Vijf auto's brandden totaal uit en de schade aan de overige vijftien wagens varieerde van zeer zwaar tot total loss. De verkeerschaos die na het ongeval op de noordelijke rijbaan ontstond dreigde LEERSUM Voorafgaande aan de behandeling van de agenda van de raadsvergadering zullen woensdag avond in het gemeentehuis drie des kundigen een toelichting geven op de plaatsbepaling van het toegangshek van de nieuwe begraafplaats. De agenda van de vergadering luidt: 1. notulen; 2. mededelingen; 3. ingeko men stukken; 4. verkoop boerderij Nieuwe Steeg 4 aan J. Th. van Hussel; 5a. verkoop perceelsgedeelte grond aan A. van Eenbergen, b. wijziging erf- pachtsbesluit grond aan de stichting bosbad De Utrechtse Heuvelrug; 6. ver lenen van garantie aan premiebouwers; 7. wijziging van de politieverordening; 8. wijziging van de legesverordening; 9 wijziging tarief vuilnisophaalrechten per 1 augustus 1970; 10. bezwaarschrift tegen weigering bouwvergunning A. Rensink; 11. bezwaarschrift tegen wei gering bouwvergunning J. W. F. Linde - mann; 12. beantwoording vragen ge steld door de raadsfractie CH/AR; 13. openbaarheid raadscommissie. VEENENDAAL Burgemees ter P. Boden en zijn echtgenote reci pieerden gteteren traditiegetrouw in het raadhuis ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Het werd even traditio neel een gezeillig rendez-vous tus sen het burgemeestersechtpaar en de gasten en de receptiegangers on derling. Alle lagen van de bevolking waren zo ongeveer vertegenwoor digd, met de plaatselijke politieke figuren in de meerderheid. Op de foto het doktersechtpaar Cozijnsen tijdens het uitwisselen van de goede wensen voor het nieuwe jaar. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITÏ-MOTORS - EDI VEENENDAAL De gemeente Veenendaal gaat een logeerverorden ing in het leven roepen om met name de onaanvaardbare en onverantwoorde huis vesting van buitenlandse werknemers zo effectief mogelijk te kunnen bestrij den. In het vervolg zal pas een vergunning worden verstrekt als aan een groot aantal eisen wat betreft ruimte, toegang en sanitair is voldaan. VEENENDAAL De komst van het nieuwe jaar is over het algemeen rustig gevierd. Wel had Veenendaal en omge ving na de klokslag van twaalf uur een flink hoorbaar aandeel in het miljoenen verslindende vuurwerkfestijn maar nergens deden zich ernstige ongere geldheden voor. In het centrum van Veenendaal zorg de de Chinese restaurateur in de Hoofdstraat traditie getrouw voor een sambal-achtige vuurdoop van het nieu we jaar, terwijl het centrum van Scherpenzeel tijdelijk voor het verkeer moest worden afgesloten wegens een enorme brand op het Plein 1940. Mate rialen voor het vreugdevuur waren hier kerstbomen en autobanden. Een verse sneeuwlaag zorgde voor het uitwissen van de sporen. In een voorstel aan de raad schrijft het college van B. en W. dat de gastar beiders vaak trachten een zo goedkoop mogelijke huisvesting te krijgen omdat ze niet verplicht zijn van de door het bedrijf aangeboden woonruimte ge bruik te maken. Dit leidt vaak tot on aanvaardbare toestanden. Vooral ook omdat de gastarbeider voor de toe komst als een permanent verschijnsel kan worden aangemerkt achten B. en W. het geaenst de belangen van een veilige en redelijke gemeenschappelijke huisvesting van deze personen, voor zo ver dit tot de taak van de gemeente behoort te beschermen. Kelders, souterrains, werkplaatsen, keukens, stallen of zolders mogen in de toekomst niet meer als slaapvertrekken LONDEN Paul McCartney heeft een verzoek bij een gerechtshof inge diend over zakelijke ontbinding van het deelgenootschap van de Beatles. Zijn breuk met John Lennon, George Harrison en Ringo Starr ontstond in april toen hij zei dat de „groep zich opsplitste". worden aangemerkt. Per persoon moet in ieder slaapvertrek een luchtruimte van 7,5 kubieke meter en een vloerop pervlakte van 2,75 vierkante meter be schikbaar zijn. Voor iedere vijf perso nen moet tenminste een wasgelegenheid aanwezig zijn. Verder bevat de nieuwe verordening eisen op het gebied van de reiniging, brandpreventie, dagverblijf en beroeps- mogelijkheid. LEERSUM In het belang van de politieke voorlichting stelt het college van burgemeester en wethouders voor de abonnementsprijzen voor de raad- stukken en notulen aanzienlijk te ver lagen. In 1965 werd besloten een jaarabon nement op de raadstukken te bepalen op 50,- en op de notulen op 25,-. Het college wil het tarief nu brengen op 25,- en ƒ10,-. Verder wordt de raad woensdagavond voorgelegd de kosten van de aanbiedingsbrief, behorende bij de gemeentebegrotingen vast te stellen op drie kwartjes. In verband hiermee werd een heel nieuwe legesverordening ontworpen, die binnenkort aan de raad zal worden voorgelegd. een vervolg te krijgen op de zuidelijke rijbaan toen daar een vrachtwagencom binatie afremde, slipte en vervolgens kantelde. Hierbfj deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Verschillen de wagens waren zo deerlijk gehavend dat er een bulldozer aan te pas moest komen om die wrakken van het wegdek te verwijderen. Kantonniers van Rijkswaterstaat en politiemensen verklaarden na afloop nog nooit een dergelijke chaos te heb ben meegemaakt. De politie uit Ede kreeg assistentie van de corpsen uit Arnhem en Veenen daal die het verkeer omlegden via de oude rijksweg Utrecht Arnhem. Het duurde tot rond het middaguur voordat de situatie weer normaal was. Drie ge wonden, van wie een ernstig, werden opgenomen in de Edese ziekenhuizen. In verschillende gevallen moest de brandweer uit Ede met snijbranders te werk gaan om beklemd zittende passa giers uit de wrakken te bevrijden. Eerder op de morgen had zich ter hoogte van het Shell tankstation op Rijksweg 12 een ongeval voorgedaan toen de Veenendaler P. R. met zijn Volkswagen bestel misleid werd door de mist, te krachtig remde en uit de koers raakte. R. werd niet gewond maar zijn wagen moest worden wegge sleept. RHENEN Op initiatief van de werkgroep D'66-PPR is in Rhenen een actiecomité opgericht met het doel de Rhenense inwoners in staat, te stellen te protesteren tegen de processen in Bur gos en Leningrad. Zowel de R.K. Kerk als dé Ned. Herv. Kerk heeft haar medewerking aan de actie toegezegd. De Gerefor meerde Kerk kon op korte termijn geen beslissing nemen. Het actiecomité roept de bevolking op de actie te ondersteu nen door handtekeningen te plaatsen onder de tekst van de protesten. De lijsten zullen worden toegezonden aan de ambassadeurs van Spanje en de Sovjet-Unie. De inhoud van de protesten luidt: „De inwoners van Rhenen proteste ren bij de regering van Spanje tegen de onderdrukking van de politieke vrij heid zoals deze zich thans manifesteert bij het optreden tegen het Baskenvolk door middel van het Burgosproces, en met name tegen de volgende punten: a. de martelingen van de verdachten en getuigen tijdens de voorbereiding van het proces; b. het inzetten van een mi litair tribunaal bij een proces tegen burgers; c. het verkrachten van de rechten van de verdediging; d. het vel len en ten uitvoer brengen van vonnis sen die geen enkele rechtsbasis hebben, maar louter en alleen op politieke mo tieven gegrond zijn". Voor Leningrad: „De inwoners van Rhenen protesteren bij de regering van de USSR tegen de toenemende antise mitische tendensen zoals deze tot uiting komen in het proces te Leningrad. Zij vinden het onjuist om in strijd met de door u ondertekende verklaring van de mensenrechten, mensen te verhinderen het land te verlaten en diegenen die vergunning vragen voor emigratie te intimideren. Bovendien menen zij dat de vonnissen in geen enkele verhouding staan tot het ten laste gelegde, temeer daar het proces achter gesloten deuren heeft plaatsgevonden". De teksten kunnen worden onderte kend in de genoemde kerken na de dienst van 3 januari. Intekenlijsten lig gen voorts bij G. C. Kaper, Cuneraweg 10, Achterberg, H. Koster, Bontekoe straat 10, Rhenen, fam. Griffioen-Bos, Beatrixstraat 72, Eist. VEENENDAAL Het Prins Willem Alexanderpark krijgt er een nieuwe 2-klassige kleuterschool bij. Deze komt ten oosten van de in aanbouw zijnde nieuwe Prinses Beatrixschool. De raad wordt voorgesteld een krediet van 278.540 beschikbaar te stellen en de bouw te gunnen aan de nv Aanne mingsmaatschappij voorheen firma J. Boers en Zn. te Veenendaal. De medewerking voor de bouw ver leende de raad reeds acht jaar geleden aan de centrale kerkeraad van de her vormde kerk. Als plaats van de nieuwe school werd toen het Panhuis of omge ving voorgesteld. Nadien is de juiste plaatsbepaling een punt van overleg geweest tussen het schoolbestuur en het college van B. en W. De financiering van de bouw van de ze kleuterschool is verzekerd aangezien hiervoor is bestemd het restant van de beide burgerzinleningen die eerder konden worden afgesloten ten behoeve van de bouw van een kleuterschool en drie lagere scholen (Prins Willem Alexanderschool, Prinses Beatrixschool en Jan Roeckschool). VEENENDAAL De begroting voor 1971 van de Stichting voor lichamelijke opvoeding en sport Veenendaal sluit met een geraamd na'delig saldo van 210.260,-. Hiervan wordt 73.420,- aan het sportpark, Panhuis, 99.300 aan het overdekte zwembad, en 37.540,- aan het openluchtbad toege rekend. B. en W. stellen de raad voor de begroting goed te keuren. RHENEN Geboren: Gertjan Hen drik Willem, z.v. H. C. de Waal en C. Voet; Romano, z. v. A. J. van de Loo en J. K. van Westerveld, Kesteren; Cornelis Jan, z.v. C. J. van den Berg en W. H. van den Broek, Eist; Aaltje, d.v. H. de Koning en A. Derksen, Veenen daal; Ronald, z.v. G. Nellestijn en J. J. van den Heuvel; Robert Jan, z.v. J. V. Gouda en W. van der Wal, V'daal; Martina Johanna, d.v. C. H. van Baaren en J. Pijper, Eist; Aart Johannes, z.v. J. van de Haar en H. Hardeman, Veenen daal; Linda Annemieke, d.v. P. R. van der Pijl en J. M. J. Klomp; Arie Melis Antonie, z.v. J. C. van Daalen en J. G. J. Spiegelenberg; Peter Alexander, z.v. A. Buijink en M. J. Vrijhof, Ameron- gen; Willem Dirk, z.v. D. van Breenen, en A. Puijk; Stefanie, d.v. F. Schut en J. J. van Woerden, Veenendaal; Tom my, z.v. B. W. C. Janssen en J. E. Jan sen. Gehuwd: B. C. Rense, Rhenen, en E. Munnik, Rhenen; C. Gidding, Renkum, en J. J. Nijhuis, Leiden; J. A. Aartse, Rhenen, en J. Teunissen, Rhenen. LEERSUM Geboren: Aaltje, d.v. E. N. Costerus en J. van der Reijden; Dia na Gabriëlle, d.v. J. G. Lamers en A. Heemsbergen; Willem Hendrikus, z.v. T. van der Geer en C. H. van de Pol. Gehuwd: W. A. den Hartog te Ame- rongen en G. Opgelder te Leersum; L. Schuilenburg, Leersum en C. Saric, Leersum. Overleden: A. van Prooijen, 63 jr., geh.m. H. Bos, Leersum; H. Henken, 64 jr., geh.m. E. van de Scheur, Overberg. Te Utrecht: A. Helder, 81 jr., wed.v. P. Hansma, Leersum. SCHERPENZEEL Geboren: Albert Coanthonie, z.v. G. J. van de Bree en H. Woltmeijer (Koepellaan 64); Aletta Wilhelmina, d.v. H. W. Berkhof en A. G. van Dronkelaar, (Stationsweg 446); Gerardus Johannes, z.v. A. Houweling en C. T. Hofman, (Koepellaan-56). Ondertrouwd: J. van Maanen (Vee nendaal) en A. J. Vermeulen. Getrouwd: N. J. J. Tol en C. Da ve laar. Overleden: D. de Man e.v. W. Met horst, 75 jaar (Vlieterweg 12a). VEENENDAAL Het binnenterrein bij de kleuterschool „de Blokkendoos" tussen de Colijnstraat, mr. Heemskerk straat en mr. dr. Schokkingstraat zal onderhanden genomen worden. Een aantal bewoners uit de omgeving heb ben de gemeente benaderd met het ver zoek maatregelen te nemen om aan de slechte toestand van het terrein een eind te maken. Op dit binnenterrein is indertijd een rolschaatsbaan aangelegd, maar de praktijk is dat de baan niet als zodanig wordt gebruikt maar meer dient als „trapveldje" voor de jeugd. De om de baan liggende paden worden herhaal delijk stuk gereden. Bij slecht weer kunnen omwonenden door de modder poel hun woningen aan de achterzijde niet verlaten en bovendien worden her haaldelijk hopen afval en huisvuil fond de baan gedeponeerd. De briefschrijvers attenderen de ge meente verder op de behoefte aan meer parkeerruimte en stallingsruimte voor auto's. Inmiddels ontving de gemeente ook een verzoek van het bestuur van de kleuterschool „de Blokkendoos" om medewerking voor het aanleggen van een strook beplanting langs de afraste ring en het opknappen van het achter terrein van de school. De dienst gemeentewerken heeft nu een plan ontworpen dat tegemoet komt aan de wensen van de omwonenden van het binnenterrein en aan het ver zoek van het kleuterschoolbestuur. Het plan omvat het uitvoeren van de volgende werken: slopen van de rol schaatsbaan, het aanbrengen van as- faltverharding op de paden, het aanleg gen van riolering, het plaatsen van springpalen waardoor het doorrijden van auto's wordt verhinderd, het aan leggen van platsoenstroken, aanleg van een zandbak en het plaatsen van klim- rekken en zitbanken, het terrein ge schikt maken voor de bouw van 25 ga rageboxen en de aanleg van een trap veldje voor de jeugd. De kosten die hiermee gemoeid zijn worden geheim gehouden in verband met de aanbesteding. AMERONGEN, geboren: Cornelia, d.v, H. Ploeg en A. van der Velden; Gerritje, d.v. H. Eilander en A. van Ree; Woutera, d.v. C. van Manen en A. van der Meije- den. Getrouwd: J. J. van Heeren en I. van Reenen. Overleden: J. van den Brandhof, 84 j. Ingekomen personen: W. Brouwer van Haarlem in Kersweg 45; M. W. Looije- Verwoerd van Soest in Oranjelaan 22; J. Elzinga van Saoedi Arabië in Berg weg 7; P. H. Neuman van Amsterdam in Drostestr. 1; C. van de Vendel van Rhenen in Elsterstraatweg 45; H. Scho tanus van Maarn in Oude Weg 21; A. Hesseling-Haalboom van Breda in Bos- laan 47. Vertrokken: C. van den Broek van Pr. Bernhardlaan 74 naar Tiel; H. C. A. van den Oosterkamp van Kon. Wilhelmina- weg 63 naar Veenendaal; W. Dicou van Koenestr. 50 naar Amsterdam; C. de Wit van Kon. Julianalaan 81 naar Rhenen.

De Vallei | 1971 | | pagina 3