Ons land ging waardig over de drempel Boodschappen van politieke leiders Italianen laatste nacht in de sneeuw r Paus meest bewonderde man in Frankrijk SPAAR- PLANNEN Premie vrijwillige ziekteverzekering 22 pet. hoger Vindingrijk AMERSFOORTER BIJ BRAND OMGEKOMEN Speek's Automobielmaatschappij N. V. Mercedes-Benz dealer Vier gewonden na explosie bij brand in Alkmaar BISSCHOPPEN IN POLEN EISEN GARANTIE RECHTEN VAN DE MENS BRAND DOOR ELEKTRISCHE DEKEN BARNEVELD gewone gemengde verzekering TARIEVEN VAN MEDICI AAN BANDEN ZATERDAG 2 JANUARI 1971 IN AMSTERDAM IN UTRECHT BETER WERKEN VERKIEZINGEN KEERPUNT „HANDEN OMHOOG" STRAATGEVECHTEN ZWEMMEN mm* s ji Assurantieconcern Stad Rotterdam fSRv anno 1720 Voor al het onderhoud aan uw Mercedes-Benz bestel- en vrachtwagens kunt u nu terecht bij: Marconistraat 10, teletoon 03420-3436 «i EERSTE UREN VAN HET NIEUWE JAAR EIGEN NIEUWSDIENST Bij zonder rustig Is dit jaar in ons land de overgang van het oude naar het nieuwe jaar verlopen. Voor ruim tien miljoen gulden vuurwerk ging letter lijk de mist in, maar daarbij bleef het, ernstige ongeregeldheden hadden nau welijks plaats Nederland ging waar dig over de drempel. In Den Haag werden op vele plaat sen in de stad vuren ontstoken, waar kerstbomen en huisraad, en ook enke le auto's verbrand werden. De brand weer had het druk, o.a. met enkele branden in slooppanden. De politie voerde charges uit in de Zusterstraat, waar politie en brandweer met brandende benzinebommen werden bekogeld; in Loosduinen, waar met ste nen en flessen naar hen werd gegooid, en ook op de Gouverneurlaan. Vijf po litiemannen werden licht gewond bij diverse acties. Ook in Amsterdam woedden traditio neel op vele plaatsen straatbrandjes, waarvoor de brandweer enkele malen moest uitrukken. Slechts in de Zijlstraat in Amster dam-West werden volgens een gewoon te der laatste jaren verkeersborden uit de grond gerukt en op de rijksweg ge worpen. Elders in de stad deden zich nagenoeg geen incidenten voor. De brandweer moest ongeveer 25 maal uitrukken. Deze jaarwisseling kenmerkte zich volgens de brandweer door vele binnenbrandjes. De grootste was een korte uitslaande brand in de Von Zesenstraat, waardoor een tiental mensen dakloos werd. In Amstelveen heeft een groep van LONDEN Traditiegetrouw ver- zamelden zich rond de jaarwisse ling weer tienduizenden mensen op Trafalgar Square, waar velen zich in het ijskoude water van de fon teinen stortten. Onder hen bevond zich ook een hoornblazer (in het midden van de foto), die cool music" produceerde. SCHEVENINGEN Ook dit jaar weer had in Scheveningen de nieuwjaarswedloop naar zee plaats, en ookK nu weer kon de kou het enthousiasme niet temperen. ongeveer vijftien Jongeren enige tien tallen winkelruiten Ingegooid in en bij het winkelcentrum. „De waardigste en rustigste jaarwis seling sinds vele jaren", aldus vatte de Utrechtse politie het nieuwjaarsspecta- kel samen. De Utrechtse politie gaf zelf het startsein voor het vuurwerkafsteken, alle surveillanceauto's waren op het middernachtelijke uur op het hoofdbu reau samengekomen. De manschappen gingen enkele minuten later op surveil lance, nadat een stapel vuurwerk op de binnenplaats van het hoofdbureau was afgestoken. Kampioen-vuurwerkafste- kers in Utrecht waren de eigenaren en personeelsleden van Chinese restau rants. Ongeveer veertig jongelui tussen de 15 en 20 jaar staken in Lunteren kerst bomen en autobanden in brand en be letten de brandweer het vuur te doven. Ruiten van brandweer- en politieauto's moesten het ontgelden. De politie dreef enkele keren de groep baldadige jon gens en meisjes met de wapenstok uit een. In het Groningse Bedum heeft een groot aantal relschoppers het de politie en vrijwillige brandweer moeilijk ge maakt. Onder meer werd een auto in brand gestoken. Doordat circa 500 men sen de jaarwisseling op straat vierden, was het voor de politie onmogelijk de jongelui te isoleren, omdat zij tussen het vele publiek verdwenen. EIGEN NIEUWDIENST Traditie getrouw hebben overal ter wereld poli tieke leiders nieuwjaarsboodschappen uitgesproken. Hier geven wij een bloemlezing uit: De Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu heeft gezegd dat de veiligheid in vrijwel het hele land was hersteld. Hij zag „veelbelovende per spectieven voor een vrede in vrijheid", Edward Gierek, de nieuwe leicler van de Poolse communistische partij, deed in een toespraak voor radio en televisie een beroep op het Poolse volk beter te werken om beter te kunnen leven. Hij pleitte voorts voor ontwikkeling van de socialistische democratie en een grondi ge reorganisatie van de staatsorganen en het economische apparaat. Premier Vorster zei dat de Zuidafri- kaanse politiek van het maken van vrienden in Afrika in het afgelopen jaar tot goede resultaten heeft geleid maar dat zulks niet was verwelkomd door bepaalde Afrikaanse leiders. Hij waarschuwde dat de pogingen Afrika te isoleren in het komende jaar sterker zullen worden. Premier Papadopoulos van Grieken land zei naar een constitutioneel be wind te willen terugkeren, „maar niet het recht te hebben het lot van het land te riskeren met voorbarig hande len". Premier Smith van Rhodesië gaf zijn landgenotén de verzekering dat 1971 nog meer economische vooruitgang te zien zal geven. Hij waarschuwde echter voor optimisme met betrekking tot de sancties tegen Rhodesië. President Soeharto van Indonesië hernieuwde zijn belofte om in juli 1971 verkiezingen te laten houden in Indo nesië. De Duitse bondskanselier Willy Brandt heeft gezegd dat West-Duits- land in 1971 standvastig zal blijven aan de zijde van zijn vrienden in het wes ten en tegelijkertijd voort zal gaan met de pogingen tot ontspanning in Europa te komen. De communistische leider van de Duitse Democratische Republiek, Ul- bricht herhaalde zijn aanbod om met West-Duitsland te onderhandelen over een overeenkomst voor het verkeer van en naar beide landen en Berlijn. Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn verklaarde ervan over tuigd te zijn dat in, de loop van 1971 een regeling voor de kwestie-Berlijn tot stand zal komen. Premier Heath van Engeland ver klaarde dat 1971 een keerpunt moet worden in Engelands industriële be trekkingen. President Pompidou van Frankrijk drong er bij het Franse volk op aan te blijven streven naar vriendschap met andere volkeren en in Frankrijk zelf de zin voor tucht en verdraagzaamheid te ontwikkelen. President Saragat van Italië ver klaarde dat toetreding van Engeland tot de EEG van fundamentele betekenis is voor het evenwicht en de vrede in de wereld. Niet overal ter wereld ia het inhalen van het nieuwe jaar zonder incidenten verlopen. Veel inwoners van dorpjes aan de Italiaanse Rivièra hebben de oudejaars nacht buiten in de sneeuw doorge bracht na een aardbeving, die drie mi nuten aanhield en een sterkte van 3,8 punt op de Richterschaal bereikte. In Genua werden verscheidene gebouwen beschadigd. De beving deed zich een uur voor middernacht voor. Het vuurwerk maakte in Italië weer veel slachtoffers. In Rome alleen al lie pen bijna 1200 mensen verwondingen op. Honderden auto's werden in Ita liaanse steden beschadigd. Een jongetje van vijf jaar heeft vrij dag in het Italiaanse dorp Legnano tij dens de nieuwjaarslunch van zijn fami lie een 45-jarige oom doodgeschoten. Het ventje, Giuseppe Zito, was erin ge slaagd een echte revolver te bemachti gen en er een kogel in te stoppen. Hij richtte plotseling het wapen op zijn oom met de woorden: „Handen om hoog". „Schiet niet, ik ben geen boef", riep de man lachend toen knalde het schot. Hij viel dood neer onder de kerstboom. Temidden van de ontstelde en schreeuwende familie zei Giuseppe: „Zo heb ik het op de televisie zien doen". In Australië werden 181 jongelui gearresteerd na hevige straatgevechten met de politie, die werd bekogeld met flessen, blikjes, eieren en vuurwerk. De ongeregeldheden speelden zich voorna melijk af op stranden. In Athene ontploften twee bommen bij gebouwen, die bij het Amerikaanse leger in gebruik zijn. Niemand werd gewond en er werd slechts lichte scha de aangericht. De bommen ontploften terwijl de Griekse leiders op weg wa ren naar de kathedraal voor een nieuwjaarsdienst. In een anoniem tele foontje werd gewaarschuwd voor een bom in de kathedraal, maar de kerk was juist voor de dienst nog doorzocht. In Belfast, de hoofdstad van Noord- Ierland, werd twee uur na middernacht een explosie gehoord. In Moskou zwommen 25 mannen en vrouwen de rivier de Moskwa over om aan de andere oever een glas champag ne te heffen op het nieuwe jaar. Op het Londense Trafalgar Square dromden rond middernacht 30.000 mensen samen, en enkele jongeren namen de traditio nele duik in de ijskoude fontein op het plein. De straten van Rome waren kort na middernacht onbegaanbaar vanwege al le rommel die de bewoners er neer hadden gegooid om het nieuwe jaar in te luiden. In Nieuw-Zeeland deed het kapot- gooien van bierflesjes opgeld als nieuwjaarssport. Ongeveer 100 mensen werden gearresteerd, voornamelijk we gens straatruzies. In de Nieuwzeelandse plaats Stratford liet het nieuwe jaar wat langer op zich wachten doordat drie jongens de klokketoren hadden be klommen om de wijzers een eindje te rug te draaien. In Parijs gooiden aanhangers van de linkse studentenleider Geismar zelfge maakte bommen in een exclusief res taurant, waarbij drie mensen lichte verwondingen opliepen. „Terwijl de bourgeois zuipt en zwelgt zijn de arbei ders geketend", aldus een verklaring van de studenten. MONNIKENDAM De zee hengelaar liet zich op Nieuwjaars dag niet door wat sneeuw en ijs van zijn hobby afhouden. Via een bijt in de Gouwzee haalde hij de buit binnen. SAIGON Rampzalig begin van 1971 voor deze Vietnamese vrouw: zij huilt bij de kist met het stoffe lijk overschot van haar man, die met achttien anderen om het leven kwam tijdens een aanval van de Vietcong op een Zuidvietnamese voorpost, veertig kilometer van Saigon. De aanval had plaats tij dens het zogenaamde Nieuwjaars bestand. WARSCHAU De Poolse bisschop pen hebben in een herderlijk schrijven op Nieuwjaarsdag geantwoord op de toenaderingspoging van de nieuwe lei ders in Warschau. Hun brief, die in ta melijk strenge bewoordingen is gesteld, is vrijdag in alle kerken voorgelezen. De bisschoppen eisen dat in Polen de fundamentele rechten van de mens worden gegarandeerd. „Als men wil dat het volk in vrede en onafhankelijkheid leeft, moeten de volgende rechten voor allen in Polen worden gegarandeerd: Vrijheid van geweten en van godsdien stig leven op basis van een volledige normaRsering van de betrekkingen tussen kerk en staat, Vrije toegang voor het volk tot de christelijke cultuur. Sociale rechtvaardigheid, waardoor aan de gewettigde verlangens van de natie kan worden voldaan, Recht op uitingsvrijheid en be trouwbare informatie. Recht op een behoorlijk bestaan voor alle gezinnen. Het gebruik van geweld draagt niet bij tot het behoud,van de vrede, zeker niet wanneer onschuldigen, vrouwen en kinderen er het slachtoffer van zijn. Het volk kan niet leven in een sfeer van angst". De Poolse bisschoppen be treuren „de verschrikkelijke verliezen, veroorzaakt door de recente moeilijk heden". Na deze smartelijke ervaring, aldus de brief, wensen wij slechts één ding, en doen wij slechts één oproep: breng ons niet meer lijden. Alles moet gedaan worden opdat iedereen in dit land zich veilig en gerespecteerd kan voelen". Het schrijven is ondertekend door kardinaal Wyszynski, kardinaal Wojty- la van Krakau en mgr. Dabrowski, de secretaris-generaal van het Poolse epis copaat. PARIJS Paus Paulus is in Frank rijk de meest bewonderde levende man, zo blijkt uit een „onderzoek van het Franse instituut voor onderzoek van de publieke opninie. Tweede op de lijst staat president Pompidou, gevolgd door de kanker-onderzoekers Luis Neel en Luis Leprinse Rinquet. President Nixon heeft de 8e plaats op de lijst van be wonderde mensen, gevolgd door Mao Tse Toeng. ADVERTENTIE Bij De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Vi'/o voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven Va0/o eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8°/o, of een gemiddeld dividend plu# koersstijging van 8°/o op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.» na 30 jaar tot 1 115.000.-: stijging 130°/°. Verkoop uitsluitend vla assurantie bemiddelaars. AMSTERDAM Op vier na alle ziekenfondsen hebben met ingang van januari 1971 de premie voor de vrij willige ziekenfondsverzekering ver hoogd. De gemiddelde premie per ver zekerde van 16 jaar en ouder stijgt hierdoor van 38,64 per maand tot 47,28 per maand op 1 januari 1971. De stijging bedraagt 22,4 procent. De premie bij de onderscheidene zie kenfondsen per 1 januari 1971 varieert van 35,- tot 52,50 per maand (in ja nuari 1970 was dit van 28 tot 43). De Ziekenfondsraad heeft premiever hogingen goedkeurd. Evenals in de vo rige jaren zijn de belangrijkste oorzar ken van de stijging der premies het toenemend gebruik van verstrekkingen en de stijging van honoraria en tarie ven, waarbij de stijging van zieken huistarieven met name in geval van ASSEN Op nieuwjaarsmorgen te gen half vijf is in Assen de kleine boerderij van de heer J. Wolters tot de grond toe afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting in een elektrische deken. nieuwbouw een belangrijke rol speelt. Voor 1971 was bovendien in vele ge vallen een extra premieverhoging noodzakelijk doordat in 1970 vele fond sen een premie hebben geheven welke beneden de kostprijs bleek te liggen. Voor een deel was dat een gevolg van het voor 1970 gevoerde premiebeleid (intering van vroeger ontstane over schotten) maar voor een deel ook van in 1970 opgetreden tegenvallers, aldus de Ziekenfondsraad. DEN HAAG De ministers Nelissen en Roolvink hebben een prijzenbe- schikking vastgesteld met betrekking tot de tarieven die de huisartsen en specialisten ten hoogste in rekening mogen brengen. De maatregel is genomen in het ka der van het prijsbeleid ten aanzien waarvan begin november een algemene prijzenbeschikking is genomen en houdt een aanpassing in aan elders reeds totstandgekomen verhogingen. De honoraria van huisartsen en spe cialisten voor de particuliere praktijk plegen achteraf te worden aangepast aan de in het verleden in casu in 1969 en 1970, totstandgekomen gemiddelde stijging van de regelingslonen en van de praktijkkosten. De huidige aanpas sing kan op grond van de genoemde algemene prijzenbeschikking door be trokkenen niet worden gerealiseerd zonder nadere wettelijke maatregelen. ROTTERDAM Twee Rotter damse taxichauffeurs hebben na de aanslag op hun collega J. Dijksman hun wagen laten beveiligen. De auto van P. Spruit is voorzien van een separatieruït tussen chauffeur en passagier, een oranje zwaailicht op het dak en een sirene. Op het dash board is een microfoon geplaatst, die door een voetpedaal in gebruik kan worden gesteld. De taxichauffeur kan rechtstreeks de taxitelefooncen trale oproepen zonder dat de passa gier dit merkt. Zijn collega, G. Schoenmaker," heeft naast het ontkoppelingspedaal op de vloer een knop laten aanbren gen, die met de voet in werking kan worden gesteld en dan alle autolich ten laat knipperen, claxon doet loeien en per mobilofoon de centrale waarschuwt. AMERSFOORT Bij een felle brand in de binnenstad van Amers foort is op nieuwjaarsochtend de 68- jarige heer J. van der Koot om het leven gekomen. De brand, die tegen half zeven werd ontdekt door portiers van een nabij ge legen nachtclub, woedde op de eerste en tweede etages boven een rijwielhan del in de Krommestraat. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was brand den beide etages geheel uit. Een der brandweerlieden, die hetpand was bin nengedrongen, zag het slachtoffer op het trapportaal van de eerste etage bekneld zitten. Toen hij èèn van diens handen pakte om hem los te trekken, bleek de brandweerman dat de heer ADVERTENTIE geopend wmmum Barneveld heeft nu een eigen officiële Mercedes dealer. Speek's Automobielmaatschappij N.V. heeft de verkoop en service van Mercedes-Benz vracht- en bestelwagens overgenomen van Speek, Soesterberg. Bovendien ver zorgen wij de verkoop en service van Mercedes-Benz personenwagens voor de gemeenten Barneveld, Hoeve laken, Nijkerk en Putten. Wij hopen u spoedig in ons nieuwe bedrijf te ontmoeten. Van der Koot reeds overleden was Zijn echtgenote had zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. De rijwielhandel, die vandaag door een kleinzoon van de heer Van der Koot zou worden heropend, liep zware schade op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ALKMAAR Drie brandweerlieden en een kind zijn donderdagmiddag ge wond naar een ziekenhuis te Alkmaar gebracht nadat zich een gasontploffing had voorgedaan tijdens een brand. Er was brand ontstaan in een box van een flatgebouw. Toen de brand bij na was geblust, deed zich de ontplof fing voor, vermoedelijk doordat een door de box lopende gasleiding door het vuur lek was geraakt. Drie brandweer lieden en een kind dat naar de blus- singswerkzaamheden stond te kijken, werden getroffen door in het rond vlie gende glasscherven. Het vuur tastte vervolgens een boven de box gelegen flatwoning en het trap- pehuis aan. DEN HAAG Aan het assortiment beleggingsrekeningen van de Rijkspost spaarbank wordt per 1 januari 1971 een 8 pet rekening toegevoegd, waarvoor een opzegtermijn zal gelden van 4 jaar.

De Vallei | 1971 | | pagina 5