Na lan gdurige en vele g* ïvechten Het. duurde ongeveer twee jaar voordat het toen nog lang niet geboren Koreaans kindje in het Naaldwijkse huis een vaste plaats had gekregen. Er kwamen moeilijke formulieren met moeilijke vragen: Wilt u een jongen en/of een meisje? Welke huidskleur had u gewenst? 2 JANUARI 1971 Wi JJenk Aben is 36 jaar. Hij was dertien jaar journalist voordat hij twee jaar geleden algemeen secre taris van de „Europese Beweging in Nederland" werd. Toen hij 32 jaar was en zijn vrouw een jaar jonger besloten ze hun gezin, dat twee jon gens telde, met één kind uit te brei- cjen. Henk Aben vertelt: „We vonden drie kinderen een aanvaardbaar aan tal in deze tijd. Toen zagen we die televisie-uitzending, waarin de schrij ver Jan de Hartog vertelde over de honderden baby's die in Zuid-Korea worden verwekt door Amerikaanse militairen bij een Koreaans meisje. Die kinderen worden daar vanaf hun geboorte als paria's uit de sa menleving gestoten. Ik meen dat ge boren kinderen meer rechten hebben dan ongeboren kinderen. Waarom zullen we in deze tijd, nu de overbe volking ons als een zware dreiging boven het hoofd hangt, een kind ver wekken als er overal op de wereld kansloze kinderen leven die wij een plaats in ons gezin kunnen geven?" ]}eze invallende gedachte tijdens de televisie-uitzending bracht grote beroering in het Naald wij kse gezin, want er worden daar geen be sluiten genomen voordat elk gezins lid zijn mening heeft gezegd. Arnoud was toen zeven en Diederik was toen vier jaar. An Aben-Huisintvelt: „We hebben het hun in begrijpelijke woorden duidelijk gemaakt voor welke keuze ze stonden: een kindje erbij of een kindje uit Korea. We hebben hun uitgelegd dat zo'n Koreaans kindje niet zou sterven van de honger, maar wel door gebrek aan liefde omdat er nooit eens ie mand over zijn bolletje aait". langdurige gesprekken werd met algemene stemmen besloten dat het zusje uit Korea zou komen, maar er waren vier jaar geleden nog zo'n twaalfhonderd Nederlandse ge zinnen waar een soortgelijk besluit viel. Verweesde Koreaantjes waren er ook genoeg er komen er dagelijks nog steeds tientallen bij maar in Nederland was geen organisatie en het ambtelijke vaderland zocht te vergeefs in stapels richtlijnen hoe zoiets behandeld moest worden. Het is voor die twaalfhonderd mensen van het eerste uur een taaie afvalslag geworden. Na veel gepraat kwamen er richtlijnen, kennelijk op gesteld door een ernstige deskundige De baby die in haar geboorteland niet gewenst is en die in Nederland met ongeduld verwacht werd. immm die de televisie-uitzending had ge mist. Dat de ouders niet ouder dan veertig jaar mochten zijn was nog redelijk te noemen, maar dat ouders die al twee kinderen hadden, ook geen Koreaantje mochten adopteren was minder logisch. „Die gezinnen zijn al groot genoeg", oordeelde ambtelijk Nederland. JJenk Aben zegt: „Soms was het of je tegen schimmen vocht. Elk Nederlands echtpaar mag ongelimi teerd kinderen verwekken, zelfs al moet elk nieuw kind onmiddellijk aan de ouderlijke macht worden ont trokken. Wie een kindje dat anders gega randeerd te gronde gaat wil adopte ren moet bijna een universitair exa men pedagogie, psychologie, maat schappij kunde, economie en wat al niet meer afleggen. Bovendien en dat zit Henk Aben en zijn vrouw bijzonder hoog wordt er een soort financiële bar rière gelegd: „Wie aan alle adop tie-eisen voldoet, moet drieduizend gulden op tafel leggen om het kindje in Nederland te krijgen". „Ik ken mensen die zich voor die drieduizend gulden met zware lenin gen in de nesten steken. Het gevolg is dat de kinderen doorgaans niet in de gezinnen met een matig inkomen komen, terwijl ze wellicht juist daar de hartelijkheid kunnen vinden die ze nodig hebben". Ook belastingtechnisch lag het al lemaal erg ingewikkeld. Kraamkos ten mogen van de belasting worden afgetrokken maar adoptiekosten niet. „Waarom niet?", informeerde Henk Aben op het ministerie van Fi nanciën. „Omdat men een adoptiekind vrij willig neemt", meende een hóógge plaatst ambtenaar die kennelijk nog uit het tijdperk stamde toen zwan gerschap een al dan niet plezierige verrassing vormde. gr is in de afgelopen vier jaren heel wat afgevochten en Henk Aben vindt dat vooral mevrouw Den Doolaard die hier namens Jan de Hartog een stichting van de grond hielp in het voorste gelid heeft ge staan. De belastingkwestie werd tij dens de afgelopen begrotingsbehan deling geregeld, echtparen met twee eigen kinderen mogen nu ook adop teren en er is een organisatie geko men die de overkomst van de kinde ren vrij soepel regelt. „Het moet niet te vlug gaan", meent An Aben. „Je moet niet enke le maanden na het besluit het kind al krijgen. Het moet innerlijk bij je zelf en in je gezin groeien. I^angzaam, zo hebben wij ervaren krijgt zo'n kindje gestalte, wordt het een werkelijkheid. Vier jaar is natuurlijk veel te lang. Wij hielden al van het kindje en het had al een plaats in ons gezin, voordat het ver wekt was". Henk Aben vindt dat het door dacht moet gebeuren: „Het is mooi om in een impuls te handelen, maar je moet weten wat je doet. Voor ons is het ondermeer een practische vorm van ontwikkelingshulp. Er zijn overal op deze aarde miljoenen kin deren die van ellende omkomen om dat wij volwassenen niet in staat zijn een redelijke mensengemeenschap te maken. Die in wezen onpeilbare schuld het onrecht dat aan al die kinderen wordt aangedaan, kun je niet afdoen met een rijksdaalder voordat je aan je kerstdiner begint. Niemand kan meer zeggen dat hij niets wist van die ellende en nie mand kan meer zeggen dat hij geen verantwoordelijkheid draagt". Henk Aben: „Natuurlijk achteraf gezien zijn dergelijke vragen wel lo gisch maar ze komen hard aan. Je wilt een kindje en dat zoek je niet uit". Tn de zomer van 1969 had een Koreaans meisje een vluchtig contact met een Amerikaanse neger- soldaat. Op 8 april 1970 werd Nam Jung geboren. De moeder wilde van het kindje niets weten; de vader was spoorloos. Soon Jung werd op Schip hol Mirjam Aben. Of hij het geen griezelige onderne ming vindt? Henk Aben: „Karakterfouten en zo? Heb jij voordat je jouw kinderen verwekte eerst het voorgeslacht van jezelf en van je vrouw nageplozen op mogelijke schoonheidsfoutjes? Zelfs al zou het meisje een moeilijk karak ter hebben dan doet dat niets af aan haar recht op levensgeluk. Ze heeft niet om het leven gevraagd. Het is haar opgedrongen. Zo zien An en ik het ook voor onze eigen kinderen: wij hebben de plicht hun een zo gunstig mogelijke ontplooiingskans te geven. Zij heb ben rechten op ons en wij hebben alleen maar plichten jegens hen". lYJirjam zou twee weken geleden met tien andere Koreaantjes als 103e adoptiekind in Nederland zijn aangekomen. In Naaldwijk stond de wieg al klaar. Twaalf uur voordat het vliegtuig zou landen, kwam er een telegram: Mirjam was in Korea achtergebleven omdat er een bepaal de handtekening ontbrak. „Van die hele lijdensweg van vier jaar is dit het moeilijkste moment geweest", vertelt Henk Aben. „Je mag het gek vinden maar we hebben toen met z'n vieren gehuild". Nu, net voor de Kerst stonden Ar noud en Diederik aan de sluis die net aan het vliegtuig was gekoppeld. „In dat vliegtuig zit mijn zusje uit Korea", deelde Diederik een op wachtende stewardess mee. Ze zijn op Schiphol wel wat gewend, maar daar keek de stewardess toch van op. En daarom liet ze het maar toe, toen Diederik en Arnoud zich tegen de stroom van tweehonderd passa giers wierpen om het vliegtuig te be reiken, waar een heel klein meisje met ernstige oogjes op haar nieuwe moeder lag te wachten. j^CHTPAREN die een kind adopteren, zijn er uiteraard doorgaans niet op gebrand om de wereld naar binnen te laten kijken bij zo'n ingewikkelde en emotionele bele venis. Nu het honderdste Koreaanse kindje in Nederland binnen is, hebben wij de gele genheid gehad van nabij een adoptie te beleven. Het gezin van Henk Aben, zijn vrouw An en hun twee kinderen, was bereid een onzer medewerkers en een fotograaf bij zich te hebben toen het grote moment aanbrak. Henk Aben (36) is algemeen secretaris van de Europese Beweging, daarvoor was hij journalist. Op de dag dat het kindje zou komen deden de drie kwartier vertraging van het vliegtuig uit Vancouver bijna de maat overlopen. Voor alle zekerheid waren Aben, zijn vrouw An en hun zoontjes Arnoud en Diederik om zes uur 's morgens in de verlaten hal van Schiphol aanwezig. Het vliegtuig zou om vijf voor acht aankomen. Toen de vertraging bekend werd, zei An duidelijk zenuwachtig: „Ik ben nu al vier jaar zwanger van dat kindje; ik kan nu echt niet langer wachten". Om kwart over acht rende ze de sluis door naar de C.P. 382 en enkele seconden later legde een stewardess een Koreaanse baby van bijna negen maanden in haar armen. Het gezin van Henk Aben had op Schiphol een kerstkindje gekregen dat uit de wolken kwam: Mirjam is thuis. fv* S --- Hef nieuwe uit zusje Korea

De Vallei | 1971 | | pagina 7