\m Brazilië Zu id-A merika m Caracas Brits Guyana Suriname J^Surii Uï*# <p~r? Frans Guyana Bogota Equador Lima «La Paz Brasilia OS Santiago Buenos Aires mÊÊm QU! Mmmm Ongeveer 24 miljoen inwoners. Hoofdstad Buenos Aires. Pre sident generaal Roberto Mar- celo Levingston. Ongeveer drie miljoen in woners. Hoofdstad Monte video. President Jorge Pache- co Areco. Blikken hutten inEqua- dor. Men telt ze nog bij duizenden in de buurt van de grote steden Ongeveer vijf miljoen inwo ners. Hoofdstad La Paz. Presi dent generaal Juan Jose Tor res. Ongeveer drie miljoen inwo ners. Hoofdstad Asuncion. President generaal Alfredo Strössner. Ongeveer tien miljoen inwo ners. Hoofdstad Caracas. Pre sident dr. Rafael Caldera. Ongeveer 19.5 miljoen inwo ners. Hoofdstad Quito. Presi dent dr. Yelasco Ibarra. Ongeveer 12.5 miljoen inwo ners. Hoofdstad Lima. Presi dent generaal Yelasco Alva- rado. v\ W Wï$& 'T? W \\ijrrW V Ongeveer negentig miljoen inwoners. Hoofdstad Brasilia. President Emilio Medici. Ongeveer 19.5 miljoen inwo ners. Hoofdstad Bogota. Pre sident Carlo Lleras Restrepo. Zuid-Amerika: een onmete lijk gebied met opvallende parallellen, vastgeroeste tra dities en schokkende ontwik kelingen. Een werelddeel waar de scherpe tegenstelling tussen de (weinige) rijken en de (miljoenen) armen nog voort durend scherper wordt. In politiek opzicht lopen de tien Zuidamerikaanse staten ver uiteen: van een redelijk werkend democratisch bestel (Chili), een gematigde dicta tuur (Peru) tot een keiharde politiestaat (Paraguay). Religieus gezien vormen de Zuidamerikaanse landen een eenheid, overal is het rooms- katholicisme de staatsgods dienst, al zijn er verschillen in de uiterlijke verschijnings vorm. Het Zuidamerikaanse ka tholicisme met zijn middel eeuwse devote praktijken en vol bijgelovige elementen toont overigens weinig over eenkomsten met het West- europese katholicisme. Economisch zijn alle Zuid amerikaanse staten sterk ge bonden aan de Verenigde Staten, maar er zijn in bijna alle landen sterke krachten aan het werk om zich aan die druk te ontworstelen. Dit continent staat op een belangrijk kruispunt in zijn geschiedenis. Het gaat een periode van bloedige revolu ties tegemoet als aan de be staande maatschappelijke wanorde niet iets wordt ge daan. De bezitloze klasse wordt zich sterker van zijn macht bewust. Steeds meer Zuid amerikaanse regeringen wor den geconfronteerd met guer rilla-activiteiten. Het beeld van de afzonder lijke landen wordt op deze pagina zeer in het kort ge schetst. Ongeveer 9.5 miljoen inwo ners. Hoofdstad Santiago. President Salvador Allende. Naast de schrijnende armoede in de grote ste den en op het platteland van vele Zuidamerikaan se stedenverrijzen in steeds grotere aantallen de luxe flats, die slechts voor een fractie van de bevolking betaalbaar zijn Een vat vol van tegenstrijdigheden waarin de bom elk moment kan barsten Argentinië Sinds juni 1966 is Argentinië een militaire dictatuur. De politieke par tijen zijn ontbonden, politieke activi teiten niet toegestaan. Het straffe mi litaire beleid is de economische positie van het land ten goede gekomen. Maar de harde politieke lijn heeft ook heel wat tegenstanders gekweekt. In mei en juni van dit jaar braken hefti ge onlusten uit waarbij tientallen do den vielen. In de gehele Argentijnse geschiede nis heeft het leger steeds een bedui dende rol gespeeld. Het is verant woordelijk voor de val van de presi denten Peron, Frondizi en Ilias. Of schoon de vleesexport nog steeds een voornaam bestanddeel van de Argen tijnse economie uitmaakt Argenti nië is de grootste vleesexporteur ter wereld heeft het land door indu strialisatie het gevaar, dat aan een mono-cultuur kleeft, gedeeltelijk al opgevangen. Uruguay Uruguay heeft lang als een paradijs binnen de hel van het Zuidameri- kaanse continent gegolden. Voor Zuidamerikaanse begrippen is Uru guay dan ook een eiland van welvaart binnen een zee van achtergebleven gebieden. Uruguay kent al van 1915 af een acht-urige werkdag met een maximum van 48 uur. Voor staats beambten geldt zelfs een maxi mum-werktijd van 28 uur en 45 mi- bestaande economische machtsver- nuten per week. Een groot aantal sociale wetten da teert al van vóór de Tweede Wereld oorlog. Negentig procent van alle Uruguezen kan lezen en schrijven, een opmerkelijk hoog percentage voor Zuid-Amerika. Niettemin is Uruguay de laatste ja ren terecht gekomen in een spiraal van negatieve ontwikkelingen. Hoge looneisen van de sterke vakbonden, een groot aantal stakingen, sterke waardevermindering van het geld door inflaties, nieuwe looneisen, sta kingen, enz. De logge bureaucratie 52,6 pro cent van de bevolking is in openbare dienst of leeft van pensioenen -? heeft sterk bijgedragen tot de econo mische moeilijkheden. De maatregelen van de regering ter beteugeling van de sociale onrust het afkondigen van de noodtoestand en beperkingen van constitutionele rechten gaven marxistische groepe ringen de wind in de zeilen. Een van die ultra-linkse bewegingen, de Tupa- maros genoemd naar een vrijheids strijder uit de zeventiende eeuw verwierf een twijfelachtige bekend heid in de gehele wereld door de ont voering van drie diplomaten, twee Amerikanen en een Brziliaan. Nadat de regering van Uruguay de eisen van de ontvoerders vrijlating van een groot aantal politieke gevan genen had afgewezen, werd de Amerikaan Di Mitrione vermoord. De Amerikaanse landbouwdeskundige Fry en de Braziliaanse diplomaat Dias zijn nog altijd in handen van de ont voerders. Over hun lot is niets be kend. Bolivia Sinds oktober heeft Bolivia een links-nationalistische regering. Daar aan ging een staatsgreep de 145ste in de geschiedenis van Bolivia vooraf. Het is op het ogenblik nog niet dui delijk in hoeverre de regering van ge neraal Torres op de steun van de vakbonden en arbeiders kan blijven rekenen. Zij geven hem nu nog het voordeel van de twijfel. Militaire re geringen zijn per definitie nooit erg vooruitstrevend en het is de vraag hoe lang de kalverliefde tussen e re-e gering en de linkse krachten zal blij ven bestaan. De guerrillabeweging, die eerder dit jaar een Westduitse technicus ont voerde en hem pas vrijliet nadat de regering tien politieke gevangenen op een vliegtuig naar Chili had gezet, is de laatste maanden wat minder actief. Ook zij wacht vermoedelijk de .verde re ontwikkelingen af. Paraguay Paraguay behooft tot de armste, minst ontwikkelde landen ter wereld. Ingeklemd tussen de grootmachten Brazilië en Argentinië is Paraguay ook door het ontbreken van een di recte verbinding met de zee altijd in zijn economische ontwikkeling ge remd geweest. De ijzeren hand van dictator Strössner, die sinds 1956 de macht stevig in handen heeft, sloot een revo lutionaire ontwikkeling bij voorbaat uit. Van persvrijheid, toch al een fe nomeen onder de Zuidamerikaanse landen, ls in Pai^guay helemaal geen sprake. De regering houdt zorgvuldig toezicht op de anti-communistische, pro-Amerikaanse gezindheid van de kranten. De rechtspraak is partijdig en het leger vormt uiteraard de be langrijkste macht. Venezuela In feite heeft Venezuela evenals Brazilië en Colombia een mono-cul tuur. In Venezuela is dat geen koffie, maar olie: 90 tot 95 procent van de export! De ontwikkeling van de olie-industrie ging ten koste van de landbouw, waardoor Venezuela nu een groot deel van zijn levensmidde len van elders moet invoeren. De olie-rijkdom heeft Venezuela overigens tot een van de hoogst ont wikkelde landen van het Zuidameri kaanse continent gemaakt. De gezond heidszorg is er voor Zuidamerikaanse begrippen uitstekend, het analfabetis me loopt hard terug. Politiek is Venezuela de laatste tien jaar redelijk stabiel gebleven. Sinds in 1968 ook de communistische partij weer als wettige partij is toegelaten, zijn de gewelddadigé revolutionaire acties afgenomen. De democratie in Venezuela balanceert echter op een wankele basis. De diverse regeringen nemen het met name niet altijd even nauw met de democratische vrijhe den. Ecuador Ecuador is een agrarisch land met als voornaamste uitvoerprodukt bana nen 54 pet. van de export en cacao. De grond is in handen van en kele rijke families en wordt in kleine- stukken aan boeren verpacht. Deze vorm van pacht gaat nauwelijks uit boven het lijfeigenschap in de Midde leeuwen. De kindersterfte, 93 per dui zend, is het hoogste in Zuid-Amerika. President Velasco greep toen naar het middel dat Zuidamerikaanse staatshoofden in noodgevallen altijd bij de hand hebben: hij stelde de nieuwe grondwet van 1967 (die dicta turen voor altijd onmogelijk moesten maken!) buiten werking, ontbond het parlement en gaf zichzelf onbeperkte volmachten. Zuid-Amerika is weer een dictatuur rijker. Vermoedelijk heeft Velasco dit gedaan onder aan drang, mogelijk zelfs onder pressie, van het leger. Peru Ook Peru 464 pet. van de bevol king is zuiver nakomeling van de In dianen heeft de inkomensstructuur, die zo typerend is voor de meeste Zuidamerikaanse landen: een steen rijke dunne bovenlaag, het vrijwel ontbreken van een middenklasse en een groot proletariaat. De militaire regering van Peru heeft al enkele malen voor opschud ding gezorgd door ipaatregelen van een links-revolutionaire signatuur te treffen. Zo publiceerde zij in januari een statuut voor de persvrijheid, bedoeld om de Peruviaanse pers haar onaf hankelijkheid terug te geven. Het sta tuut verbiedt elke vorm van censuur in vredestijd. Er schóól overigens een adder in het gras: artikelen tegen de „binnenlandse veiligheid" van de staat of tegen het „economische wel zijn" zijn strafbaar. In juni kondigde de regering een nieuwe industriewet aan voor onder nemingen, waarvan de voornaamste punten zijn: verdeling van tien pro cent van de netto-winst onder de ar beiders en „Peruanisering" van bui tenlands kapitaal. Dat laatste houdt in dat buitenlandse ondernemingen slechts in Peru kunnen blijven als zij hun eigen kapitaal associëren met 67 pet. Peruviaans kapitaal. Ondanks alle economische maatre gelen van de militaire regering blijft de werkelijke groei van de economie teruglopen en stijgen de cijfers van de werkloosheid. 'iV.VW#%Vi%NV#V»V*%V»%V#V*%V. V .WW Cw.wKwK*?»X'b«toW?Kv.V.V. XvXvXv: :v.v.y. .V.V.V.V.; - vS I W „v- M.V.5 -V/F s\7 9 'Uw--"* VVAMAAAAAA V.V.'.V V ««W55555 De tien Zuidamerikaanse landen, die samen met de drie Guyana's Brits GuyanaFrans Guyana en Su riname het gigantische Zuidamerikaanse continent vor men. Hoe groot Zuid-Amerika is blijkt uit onderstaande cijfers: in alfabetische volgorde de tien Zuidamerikaanse landen met daarachter tussen haakjes hoeveel maal groter zij zijn dan Nederland. Argentinië (70), Bolivia (37), Bra zilië (260), Chili (22), Colombia (35), Ecuador (8), Para guay (12), Peru (43), Uruguay (5), en Venezuela (28). Brazilië is het grootste land van Zuid-Amerika, het grenst aan alle an dere Zuidamerikaanse staten, met uit zondering van Ecuador en Chili. Het is het enige Zuidamerikaanse land dat een Portugese koloniale geschiedenis heeft. De economie, van Brazilië steunt voor een voornaam deel nog op de koffiecultuur, waardoor een terug val van de koffieprijs op de wereld markt onmiddellijk ernstige gevolgen heeft voor de Braziliaanse economie. Na de grillige regeringsperiodes on der de kleurrijke presidenten Kubit- chek en Quadros en de linkse neigin gen van president Goulart vonden de militaire leiders het nodig om in te grijpen. Dat gebeurde in april 1964. Sindsdien is van een democratische regeringsvorm geen sprake meer. Het parlement is naar huis gestuurd en politieke tegenstanders, die zich roe ren, worden in gevangenissen opge borgen en vaak ook gemarteld. Eveneens elders in Zuid-Amerika heeft een kleine rijke elitegroep de eigenlijke macht in handen 41 pro cent van de grond is in handen van één procent van de bevolking! Onder de jonge roomskatholieke geestelijk heid groeit echter het verzet tegen de houdingen Het onbehagen onder de Brazilianen manifesteert zich vooral in de toene mende activiteit van guerrilla-bewe gingen. Zoals in sommige andere Zuidamerikaanse staten (Argentinië, Uruquay) hebben de Brziliaanse guer rilla's de aandacht van de wereld op hun doelstellingen willen vestigen door het ontvoeren van diplomaten. De Westduitse ambassadeur von Holleben en de Japanse consul Oku- chi werden het slachtoffer van ont voeringen, maar brachten er het leven af doordat de regering aan de eisen van de ontvoerders vrijlating van 55 politieke gevangenen tegemoet kwam. Chili Columbia Evenals Brazilië is Colombia sterk afhankelijk van zijn koffiecultuur (63 pet. van alle uitvoerprodukten). Ove rigens is er een sterk opkomende aar dolie-industrie. Het land is rijk aan bodemschatten, maar de exploitatie 'ervan begint de laatste jaren pas een beetje op gang te komen. Onder het Colombiaanse massa- proletariaat beginnen revolutionaire ideeën veld te winnen. Daartoe heeft de rooms-katholieke priester Camillo Torres hij sloot zich bij een guer rilla beweging aan en sneuvelde bij een treffen met het leger meer bij gedragen dan de reis, die paus Paulus in 1968 naar Colombia ondernam. Chili neemt onder de Zuid-Ameri kaanse landen een merkwaardige po sitie in. Het heeft een democratische traditie sinds 1891 kort onderbro ken door een regeringsperiode onder dictator Ibanez. Het Chileense volk marxist Allende tot president, koos enige maanden geleden zelfs de De kans dat Chili de eerste Zuid amerikaanse „volksdemocratie" wordt is overigens niet groot. Allende be haalde geen absolute meerderheid en had de steun van de christen-demo craten nodig om tot president gekozen te kunnen worden. Die steun kreeg hij niet zonder concessies van zijn kant. Het Chileense leger wacht bo vendien op de achtergrond rustig de ontwikkelingen af. In weerwil van Chili's parlementai re democratische geschiedenis, wijkt het economische patroon nauwelijks af van de rest van Zuid-Amerika. Ook in Chili zijn de tegenstellingen tussen rijk en arm bijzonder groot. Al sinds 1958 zijn er plannen tot land hervorming. De wet werd in 1965 on dertekend maar de uitvoering stuit op heftige tegenstand van de invloedrijke bezittende klasse. Tot nationalisering van de koperin dustrie koper beslaat zeventig pro cent van de Chileense export is nog geen enkele Chileense regering durven overgaan. Wel werd in 1965 een wet tot „chilinisering" van de ko- se regering verwierf aandelen in de perindustrie aangenomen. De Chileen- kopermijnen en de buitenlandse on dernemingen namen de verplichting op zich de koperproduktie te vergro ten. V,

De Vallei | 1971 | | pagina 8