0_0 i m t - ;4 W m i 4 S* Wildfotografle is een passie voor hem gewor den, maar hij steekt zijn licht niet onder een korenmaat. De Apeldoomse graficus J. den Besten laat geen kans onbenut om op lagere en middelbare scholen, voor verenigingen en gezelschappen een breder en sterker front te formeren ter bescherming van de natuur. Hij doet dat met een uitgelezen serie kleuren dia's juweeltjes van fotografiekunst en met zijn eenvoudige verhaal over hoe die dia's tot stand zijn gekomen welke ondoorgron delijke wegen hij soms heeft móeten gaan om, zonder dieren te storen, toch een mooie foto te maken. Den Besten is in zijn vrije tijd waartoe hij ook de ochtenden van vijf tot acht rekent! Veluwe-zwerver. Par doit de naissance! Hij werd als het ware gezoogd aan de^bosrand en zwierf in zijn jongenstijd langs beekjes en onbekende paadjes. Wie dan de fotografie ontdekt als het middel „om vast te houden", kennis te vermeerderen en die uit te dragen, moet een gelukkig mens zijn. Zijn lezingen en dia's zijn opgebouwd uit een veelzijdig patroon van de natuur. Hij houdt niet van specialismen. Hij ziet het héle land schap met bloemen en vogels, insekten en paddestoelen, kleinwild en grofwild als-één groot, van elkaar onafscheidelijk gebeuren. En omdat door alle jaargetijden de kleur gaat van het vooijaarsaquarel naar de ijskoude, blauw-zwarte schaduwen van de dierenprenten in de sneeuw heeft hij vrijwel uitsluitend kleurendia's. Dat heeft een nadeel. Terwijl andere wildfotografen hun zwart-wit-opnamen levensgroot ten toon kunnen stellen, moet Den Besten óf volstaan met een viewer, óf de voor een expositie omslachtige en tijdrovende methode van de projectie toepassen. Dat gebeurt vrijwel nooit en daarom moet Den Besten de grote show van de wild fotograaf, die op ieder moment het resultaat van een Veluwse fotosafari kan laten zien, ontberen. Maar goed, het gaat hem juist allerminst om die show. Met zijn dia-projecties op scholen bijvoorbeeld oogst hij de voldoening van een dikwijls zeer enthousiast jeugdig gehoor. De voorliefde van deze wildfotograaf (sinds zes jaar) gaat ondanks het feit van zijn zeer ruime belangstelling uit naar de vos. Die maakt het hem 't moeilijkst. Dan is de uitdaging een boeiende. Zoals die van de buizerd, waarop hij afgelopen winter bij Koot wijk vijftig uur in de sneeuw moest wachten voordat deze prachtige vogel zich liet verschal ken. Het geduld werd overigens niet beloond, want onderweg naar huis klapte het deksel van de camera plotseling open... Den Besten is overigens weer volop in winter- stemming. Een paar maanden geleden sloot hij de kleurige herfsttaferelen van zijn dia's in de raampjes en nu is het weer de tijd van prent en spoor misschien wat minder uitbundig in kleuren, maar zeker zo boeiend omdat nooit beter dan ten tijde van de speursneeuw de gedragingen van het wild kunnen worden nagegaan. Na de winter komt voor Den Besten weer de „Grote Kriebel" van het vooijaar, ingezet door de korhanenbalts en het jodelen van de wulp. De zomer is voor hem vakantie op één van onze beroemde vogeleilanden van het Wad. De zwerver met de camera tenminste één zoals Den Besten is kent nooit rust, maar het is een jacht mét het geluk en niet naar het geluk...! De jaargetijden door met camera in de natuur 4

De Vallei | 1971 | | pagina 9