Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bij ramp na derby in Glasgow vielen 66 doden100 gewonden In Nederland regelmatig controle en steekproeven e M DRASTISCHE VERHOGINGEN POSTTARIEVEN NODIG Buiten Samenwerking hervormde gemeenten „X" geeft politie uitstel Man verdacht van doden vader Hevige explosie in Frans stadje Vredesoverleg deze week hervat Aanhoudend winters Overwegend droog Egyptische Cornets aan de grond Schoontijd EERSTE ONDERZOEK NOG 'N RAADSEL ONDERVRAAGD MAANDAG 4 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 2 GLASGOW De grootste ramp, die de Britse voetbalwereld ooit getroffen heeft, toen zaterdag na de derby tussen de Schotse topclubs Glasgow Rangers en Celtic in het lbrox Park stadion zesenzestig men sen, waaronder vele kinderen, doodgedrukt werden, dwingt vandaag de Britse premier Heath en de hoogste autoriteiten op sportgebied tot een snel onderzoek naar de oorzaken en naar de mogelijkheden om rampzalige risico's voor de toekomst te vermijden, die verbonden zijn aan het opeenpakken van tienduizenden toeschouwers. Met klem dringt Engeland er op aan dat er veel meer moet worden gedaan om de voetbalstadions veiliger te maken. PISTOOL AUTO KLEM S Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummer 0,30. Abonnement 1,30 p.w., ƒ5,50 p.m., ƒ16,25 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DEN HAAG Een ramp, zoals zich heeft voltrokken tijdens de voet balwedstrijd Glasgow RangersCel tic in Schotland, kan in Nederland niet zo gemakkelijk gebeuren. De stadions en sportparken in Ne derland worden jaarlijks gecontro leerd door de gemeentelijke diensten van bouw- en woningtoezicht en door de bouwpolitie. Bovendien worden ook regelmatig steekproeven gehou den om het belastingvermogen te testen. De controle strekt zich ook uit tot de op- en afgangen. A Een overzichtsfoto van het thuisveld van Glasgow Rangerslbrox Park, waar zaterdag de ramp op de toegangstrap 13 tot de staantribune (links op de foto) plaats had. BRITS PUBLIEK EIST VEILIGER STADIONS DEN HAAG Het zal onvermij delijk zijn drastische verhogingen van de posttarieven onder het oog te zien. Het verlies op de posterijen beloopt in 1970 reeds meer dan 15 procent van de omzet; het komende jaar zal dat hoger zijn, waarmee te vens een indicatie is gegeven om trent de tarief verhogingen. Als er geen ingrijpende maatregelen wor den genomen zal het tekort bij de posterijen bij voortgaande stijging der loonkosten in enige jaren tot ve le honderden miljoenen guldens op lopen. Dit heeft de directeur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud, vanmiddag in Den Haag in zijn nieuwjaarsrede gezegd. De totale winst van de PTT over 1970 zal ongeveer 170 miljoen gulden bedragen, tegen 261 miljoen gulden in 1969. Het verlies van de posterij en wordt daarbij geschat op meer dan 120 miljoen gulden tegen 38 miljoen gulden in 1969. Het verlies van de posterijen zal in 1971 boven de vermelde 120 miljoen gulden uit gaan, want de aangekondigde ta riefsverhogingen zullen in 1971 niet opwegen tegen de te verwachten loon- en kostenstijging, zeker niet wanneer na 1 juli a.s. zoals door sommigen wordt gemeend, er een loonexplosie zal ontstaan. De expansie bij de PTT bedroeg voor de posterijen acht procent, de telefonie voor de aansluitingen vijf tien procent, voor het binnenlands verkeer ruim zeven procent, en voor het internationale verkeer 17 pro cent, terwijl bij de giro het aantal rekeninghouders met 15 toenam en het verkeer met 9 procent. De directeur-generaal merkte op, dat er mogelijkheden zijn om het personeelstekort en de hoge loonkos ten aan te pakken door bijv. een volledige vervanging van de bestel ling door een systeem van afhalen van de post via postbussen. Een der gelijke vergaande ingreep achtte de heer Reinoud nog niet verantwoord, maar wel wordt gewerkt in de rich ting van sterke uitbreiding van de postbusbatterijen en de decentrali satie ervan. AUCH In het stadje Auch in het zuid-westen van Frankrijk zijn volgens de eerste berichten tien mensen om het leven gekomen en zes gewond door een krachtige ontploffing. De explosie, sloeg de achterzijde weg van een gebouw van acht verdiepingen. Ook een huis van een verdieping aan de overzijde werd verwoest. Vermoed wordt, dat de ontploffing is ontstaan door benzinedampen uit een garage, die op de eerste verdieping van het gebouw van acht verdiepingen was gevestigd. CAIRO De Egyptische luchtvaar tautoriteiten hebben besloten alle Co- met-toestellen aan de grond te houden, na het neerstorten van zo'n straalvlieg tuig, zaterdag, in Libië, zo heeft het semi-officiële Egyptische blad Al Ach- ram zondag gemeld. Bij het ongeluk kwamen alle 16 inzittenden om het le ven. Het hoofd van de Egyptische luchtvaartorganisatie heeft, volgens Al Achram gezegd, dat uitgekeken wordt naar andere soorten vliegtuigen om de Comets van Britse makelij te vervan gen. XJiermee benaamt de jager en buitenman de periode, waarin het wettelijk niet geoorloofd is, bepaalde wildsoorten te bemachti gen; ge moogt ook spreken van verboden of gesloten tijd. Zo zijn bijvoorbeeld voor Lampe en al zijn soortgenoten van Nederland alle zorg, levensgevaar en drei ging de volgende negen maanden weer voorbij, want hun schoontijd begon tegelijk met de intrede van het nieuwe jaar, hoewel het licht schuwe stropersvolk er zich helaas bitter weinig van aantrekt. Patrijzen en fazantehennen kun nen eveneens in deze beperkte wereld van vree en rust leven. Langoor het haas kan een paar weken bekomen, alvorens hij weer zorgen aan het geplaagde hoofd krijgt, want in sprokkelmaand, ja soms al in januari mag de eerste worp kleintjes open en bloot in een doorgaans winterse omgeving van sneeuw en ijs worden verwacht, d.i. dus omtrent de komst der eerste lammeren, die evenwel in de be schutte schaapskooi liggen Geluk kig kunnen baby-haasjes gauw te gen de kou en ge behoeft u er geen zorgen over te maken, zolang ten minste moeder in leven blijft, want ze genieten van haar een prima verpleging en verdediging tegen roofzuchtige kraaien en andere vijanden. Het is zeer goed gezien door de wetgever, de jacht op hazen na 31 december te verbieden; wie er thans een koopt, moge bedenken, dat door vloekwaardige stro perspraktijk een kwartet hulpbe hoevende jongen in het open veld een langzame, jammerlijke hon ger- en bevriezingsdood moet ster ven. Met voldoening bedenken we, dat over enige weken bij open zacht weer de kraaiende patrijshaan in de scheivoor van de rogge- zakken de schd van de winter in haalt. De eeuwige onrust van groenjassen, drijvers en honden verdween uit het revier en het zijn slechts de vertrouwde figuren van wildschut, boer, loonwerker en een enkele heetmaaier, die opdoemt, maar veld- noch korhoenders trek ken zich van zulk volk veel aan. 4-1-1971 A. B. Wigman. Vlak voor het einde van de strijd vtelen er in de Schotse derby twee doelpunten en honderden toeschouwers, die al op weg waren naar de uitgang, wilden terugkeren om het slot nog te zien. Tengevolge van het enorme gedrang tussen de naar bui ten dringende mensenmassa en de tegenstroom van toe schouwers, die weer naar binnen wilden bezweken enkele dranghekken en afscheidingen waardoor een drie meter hoge mensenmuur voorover van de tribune stortte. Vele toeschouwers stikten onder degenen die op hen lagen of werden volkomen onder de voet gelopen. Onder de slacht offers zijn zestien kinderen in de leeftijd van 9 tot 11 jaar en een 18-jarig meisje. In de ziekenhuizen liggen nog ruim honderd gewonden. Gisteren is reeds het eerste onderzoek begonnen en van daag zal de Britse premier Heath het eerste resultaat krij gen in de vorm van rapporten van de minister voor Schot land en de burgemeester van Glasgow. Samen met sport- autoriteiten en de minister van Sportzaken Griffiths, zal men de eerste maatregelen pogen te nemen voor veiliger aan- en afvoerwegen in de stadions, onder de druk van de publieke opinie en de pers, na de ramp. Precies een jaar geleden werden na een diepgaand onder zoek aanbevelingen gedaan voor o.a. een jaarlijkse inspec tie van de stadions door politie, brandweer en bouwdeskln- digen. Er werden echter geen algemene regels voorgeschre ven voor het type en de constructie van de stalen drang hekken in de stadions. De vroeger socialistische minister voor Sportzaken Howell verklaarde naar aanleiding van de Schotse ramp, dat de Britse voetbalclubs ongetwijfeld na latig zijn wat hun veiligheidsvoorzieningen betreft. Hij weet dit vooral aan gebrek aan geld voor de ingrijpende verbou wingen, die er nodig zijn om de stadions veilig te maken. Het is intussen ook voor deskundigen nog een raadsel, hoe alles zich op de steile trap, die voert van en naar de staan tribune in lbrox Park, heeft afgespeeld. De oorzaak was het sensationele verloop van de plaatselijke strijd tussen twee tegenstanders die niet alleen op voetbalgebied, maar ook maatschappelijk en godsdienstig zo sterk verschillen. Glas gow Rangers is de gevestigde club van protestantse Schot ten, Celtic de club van de Ierse katholieke immigranten. Hoewel deze wedstrijden vaak aanleiding zijn tot incidenten, was dat zaterdag tot aan de ramp niet het geval. Er werd sportief gespeeld en nergens deed zich iets opwindends voor. Het geloei evenwel van de menigte die 80.000 man sterk was opgekomen (niet uitverkocht evenwel, er kunnen 110.000 man in) riep. toen l1/» minuut voor het einde de gelijkmaker was gescoord, de vroege vertrekkers terug. Op de steile trap van ingang 13 ontstond een botsing. Hoewel deze ingang pas was voorzien van nieuwe stalen dranghekken, was de kracht van de botsing zo groot dat een rollende, gillende en vechtende kluwen mensen de trap afviel. Het verschrikke lijk resultaat was, dat tot gisteravond 66 doden en meer dan 100 gewonden waren geteld, 65 mannen en een meisje, de 18-jarige Margaret Ferguson uit Falkirk. Zij was samen met haar vriendje Jim Hynds naar de wedstrijd gegaan. Bij de A Enige doden en gewonden liggen hier op de bevroren grond van het lbrox Park stadion. Volgens een of ficiële opgave kwamen 66 mensen om het leven. uitgang raakte zij van hem verwijderd. Hij riep haar nog toe te blijven bewegen, maar toen hij haar terugzag, was zij vertrapt en dood. Vijf van de doden waren 14-jarige schooljongens uit het plaatsje Markinch, dat 125 km van Glasgow ligt. De jongens hadden wonend in dezelfde straat te zamen kaartjes gekocht voor dit grote gebeuren. Het werd een noodlottige tocht. De lichamen van de slachtoffers werden aanvankelijk op het veld tussen een der doelpalen en het cornervlag neergelegd. Pas uren na de ramp kon het juiste aantal slachtoffers wor den vastgesteld. DRIEBERGEN In de algemene hervormde kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk in Driebergen is sterk de nadruk gelegd op het samenwerken van hervormde gemeenten in regionale verbanden. Voorstellen, die zondagmid dag zijn aangenomen beogen doorbre king van de oude parochiële indeling, daterend uit de tijd dat de woonge meenschap nog samenviel met de werk- en leefgemeenschap. Voor velen is dat niet meer het geval terwijl er bovendien krachtige praktische argu menten zijn voor regionale samenwer king. Vele hervormde gemeenten zou den door bundeling van krachten voor een deel uit de financiële zorgen kun nen komen, terwijl ook de beschikbare mankracht efficiënter kan worden in gezet. Ieder kerklid moet zich vrij kunnen aansluiten bij de gemeente waar hij of zij zich thuisvoelt, vindt de AKV. De vergadering heeft verder o.m. ge sproken over een nieuwe opzet van het leden bestand van de hervormde kerk. Met algemene stemmen kwam men tot het voorstel twee categorieën leden in te stellen, nL leden en gezinsleden cq doopleden. Onder leden worden verstaan de be lijdende leden en verwante leden (zij die zich lid voelen van of verband voe len met de kerk en te kennen hebben gegeven te willen behoren bij de Ned. Herv. Kerk); onder gezinsleden en doo pleden wil de kerkvergadering' ver staan: zij die jonger zijn dan ongeveer 25 jaar en geboren zijn uit ouders, die in de administratie van de kerk en/of overheid als Ned. Herv. te boek staan, voor zover zij niet op eerdere leeftijd de wens te kennen hebben gegeven als lid toe te treden. Hebben zij op hun 25 jaar keuze keu zen gemaakt, dan worden zij opgeno men in het register van de randkerke- lijken. Deze hebben geen rechten of plichten, doch blijven binnen het pasto raal verband van de gemeenten. Geven zij op hun 25e jaar definitief te kennen geen binding meer met de kerk te wil len onderhouden dan worden zij uitge- boekt. Gedoopten blijven echter opge nomen in het doopregister, NEW YORK Dr. Gunnar Jarring de vredesbemiddelaar van de VN in het Midden-Oosten bereidt sinds gisteren in New York de hervatting van het afge broken indirecte Arabisch-Israëlische vredesoverleg voor. De Zweedse diplomaat is zaterdag in New York aangekomen. In het week einde besprak hij met Oe Thant, de se cretaris-generaal van de VN, de han gende kwesties. Woensdag of donderdag zal het op 25 augustus vorig jaar door Israël afge broken overleg naar men aanneemt weer kunnen beginnen. Ieder van de betrokken onderhandelaars. Josef Te- koah (Israël), Mohammed el Sajat (Egypte) en Mohammed el-Farra (Jor danië), zal afzonderlijk met Jarring overleggen. De burgemeester van Gaza, Radjib El Halami, is door de Israëlische militaire autoriteiten ontslagen. Het Israëlische ministerie van Defen sie, dat dit zondag bekendmaakte, zegt dat deze maatregel is genomen na een hernieuwde golf van-terreurdaden. Bij een bomaanslag kwamen zaterdag twee kinderen om het leven. Hun ouders werden gewond. De burgemeester werd in 1965 door de Egyptische regering aangesteld. Na de zesdaagse oorlog in 1967 lieten de Israëlische bezettingsautoriteiten hem in deze functie. Nederlander in Oostenrijk na ontvoering snel bevrijd WENEN Een Oostenrijker en 'n Westduitser hebben zaterdagavond in een van de buitenwijken van Wenen de 25-jarige Nederlandse theologiestudent Hans Bensdorp, zoon van de directeur van de gelijknamige chocoladefabrie ken, ontvoerd. De politie heeft de ontvoerders, 29 en 30 jaar oud, gisteren in het plaatsje Melk gearresteerd. Ttyen hun auto werd aangt houden zat ook Hans Bensdorp er nog in hoewel zijn 'vader het losgeld van 250.000 schilling (bijna 35.000 gul den) al had betaald. Hans Bensdorp was zaterdag met de Mercedes van zijn vader naar Salzburg gegaan, waar hij een kerkdienst zou leiden. In de avond kwam hij terug in Wenen. Toen hij voor de vi 11a van zijn ou ders uit de auto stapte werd hij beetge pakt door twee mannen, die hem onder bedreiging met hun pistolen dwongen in te stappen. Zonder dat iemand iets van de ontvoerders had gemerkt, reden de beide mannn met Hans Bensdorp in de auto van zijn vader weg. Laat op de avond werd de directeur van de chocoladefabriek in Wenen op gebeld. Aan de andere kant van de lijn vertelde zijn zoon dat hij was ontvoerd en dat hij telefoneerde terwijl zijn ont voerders een pistool op hem gericht hielden. Vóór de vader nog iets had DELFT De vermoedelijke moorde naar van de 21-jarige Delftse Ada Lansbergen heeft de Delftse politie uit stel van betaling gegeven van het „smartegeld" van 20.000,- op de reke ning van de echtgenoot van het slacht offer, Amoud Lansbergen. Het smarte geld had voor het einde van het jaar op de rekening van Amoud Lansbergen gestort moeten zijn. In twee telefoongesprekjes met de re dactie van de Delftse Courant onder streepte de onbekende zijn eis. Hij zei dat er voor 12 januari een nieuwe moord gepleegd zal worden, wanneer het geld niet wordt gestort. De moord zou naar hij meedeelde in Den Haag gepleegd worden. De Delftse politie heeft ook nu weer de eis van de telefoonmaniak naast zich neergelegd. De politie twijfelt of de twee laatste telefoontjes wel authentiek zijn. WERKENDAM De rijkspolitie van Werkendam heeft zaterdag een man aan gehouden die er van wordt verdacht op nieuwjaarsdag zijn 70-jarige vader om het leven te hebben gebracht. Op 1 januari werd de 70-jarige G. Bras dood aangetroffen. Verwondingen en een nader onderzoek door de rijks politie, die werd bijgestaan door de dis trictsrecherche uit Den Bosch, deden een misdrijf vermoeden. De anatoom patholoog van het gerechtelijk laborato rium te Den Haag, dr. Zeldenrust, heeft zondag sectie verricht op het stoffelijk overschot. kunnen vragen, werd het gesprek ver broken. Een kwartier later werd er in huize Bensdorp opnieuw gebeld. Een van de ontvoerders meldde zich in het Engels en eiste een losgeld van 250.000 schil ling. Wanneer de politie werd ingescha keld zou Hans Bensdorp direct worden doodgeschoten. Zijn vader zei de ontvoerder dat hij onmogelijk aan het geld zou kunnen komen, omdat de banken waren geslo ten. Zondagmorgen belde een van de ont voerders weer op. De vader van Hans Bensdorp zei dat hij het geld toch bij elkaar had gekregen. De ontvoerder noemde de plaats waar hij het geld moest deponeren. Ondanks de bedreiging dat zijn zoon zou worden omgebracht als hij de poli tie waarschuwde, lichtte de heer Bens dorp de Kriminalpolizei van Wenen in. In alle voorzichtigheid werd toen een omvangrijke opsporingsactie voorbe reid. Zondag werd in de loop van de dag op de Autobahn bij Melk, op ongeveer honderd kilometer ten westen van We nen, de grijze Mercedes van de choco ladefabrikant gesignaleerd. Korte tijd later werd in een bliksemactie de auto klemgereden en Hans Bensdorp be vrijd, achttien uur nadat hij werd ont voerd. Hans Bensdorp, die gisteravond laat van Melk naar Wenen onderweg was, zou daar direct door de politie worden ondervraagd. Na de aanhouding is in de auto van de heer Bensdorp al het geld teruggevonden. De daders, de 30-jarige Oostenrijker Adalbert Bilek en de 29-jarige in Enge land geboren Westduitser Peter Dörschl, hadden geen vaste woon- of verblijfplaats. I wmmmmmmmmmmmmmMMmmmmmmmmmmMmmy (Van onze weerkundige medewerker) Vfannacht heeft het in Gelderland 7-10 graden gevroren, in Man- j S Chester 16, Hamburg 19 en Han- j S nover 20. De vooruitzichten wijzen op aan- j houden van het winterweer. De luchtdruk stijgt nog in Duitsland j i en Frankrijk, terwijl de barome- ters dalen in Scandinavië en ten J Z.W. van de Britse eilanden. Morgen zal de wind wat toene- men uit Z.O., maar sneeuw van J J betekenis wordt vooreerst niet ver- wacht. j S Gelet op de extreem-lage tem- peraturen op het continent (Tré- J venne —36) en de hevige sneeuw- I val in Z.- en Z.O.-Europa, mag geconcludeerd worden, dat de hui- i dige winter zo langzamerhand S ouderwetse allures krijgt. mmmmmmmmmmmmmmmmm m mm mmm 0m m m m m m ml Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Minimumtemperaturen van min 5 gra den aan zee tot min 10 graden in het binnenland. Maximum temperaturen omstreeks 3 graden. Zon op 08.48, onder 16.45; maan op 12.04, onder 02.24 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1