nanciele notities KOELHUIS- EIEREN TE GOEDKOOP DE BUITENLANDSE HANDEL IN NOVEMBER Hogere winst IHC-Holland Pakhoed in transitoveem Durox-fabriek gaat draaien Nederlandse verontrusting over vestiging raffinaderij in België Lagere winst voor Goudse DE VNO OVER LOON MAATREGEL V Voor 1971 „zwaar weer" in chemische sector W aterhoogten ZANDSTEEN VOOR SCHUT Verwachtingen bij Udenhout FUSIE IN DE GLASWEREUD B.M.W. 6% duurder POLITIEKE MANIPULATIES VERHINDEREN DE OPBOUW MAANDAG 4 JANUARI 1971 JÉ *1 Y PILOOT STORM TEKKO TAKS Pluimveehouders zeggen LAGERE WINST Dit jaar record-produktie UITBREIDINGEN ZWAAR WEER WERKLOOSHEID MINIMUMLOON IN UBACH OVER WORMS Pagina 2 Niet alleen moesten wij leren hoe de problemen van de mensen, die voor de senator gestemd hadden, op gelost konden worden, wij dienden ook de stijl en de speciale manier van brieven-schrijven van de Baas te Ie pen kennen. Zo voerden wij met vele mensen een briefwisseling, die geheel in de stijl van de Baas gehouden moest worden. Het was mijn geluk dat ik een spe ciale aanleg scheen te hebben voor immigratie-gevallen, maar er was één zaak, die ik maar niet tot een oplos sing scheen te kunnen brengen. Dat was het geval Toy Lin Chen. De sena tor was er zeer op gesteld deze man te helpen. Het stond vast, dat de arme stakkerd het land uitgezet zou wor den, tenzij wij er in slaagden voor hem een speciaal wetje door het Con gres te drukken. Maand na maand hielden wij ons met de zaak bezig, terwijl wij kans zagen de man in het land te houden met tijdelijke verlengingen van zijn vergunning. Wanneer zijn zaak echter voor de commissie kwam, was er tel kens een detail, dat een definitieve uitspraak verhinderde. Ik was er vooral zo op gebrand deze zaak tot een goed einde te brengen, omdat JFK dit geval mee had ge bracht uit de tijd, dat hij nog lid was van het Huis van Afgevaardigden. Om alle kneepjes te leren kennen v,an de immigratie-problemen, zocht ik overal hulp: bij Betty Bryden van liet kantoor van senator Saltonstall, van mevrouw Pittarelli, die werkzaam was op het Visa-Bureau van het De partement van Buitenlandse Zaken. Tenslotte kreeg ik een bijnaam: „De Immigratie-deskundige." Men had mij ook opgedragen de te lefoon aan te nemen, omdat de sena tor van mening was, dat mijn stem het vriendelijkst klonk door de tele foon. Er was nog een opdracht, die mij wel even verbijsterde... dat was, toen Evelyn Lincoln alle medewerksters afging, met het verzoek de handteke ning van de senator te kopiëren. Ik kopieerde, wat men mij gevraagd had en een tijd later kwam Evelyn weer terug en zei: „De senator is van mening, dat jij zijn handtekening het mooist namaakt. Vanaf vandaag moet jij alle officiële brieven voor hem te kenen. Hij zal voortaan alleen pog privébrieven voorzien van zijn eigen handtekening". Natuurlijk moest die handtekening er volkomen „echt" uitzien en ik heb vele uren geoefend, totdat ik mijn na bootsing nauwelijks meer kon onder scheiden van de echte handtekening van de senator. De Baas tekende slechts zeer zelden met de „F" van zijn tweede voor naam. Als wij iets voor hem teken den, dan gebruikte^ wij die letter F wél. Soms stond hij bij mij te kijken, wanneer ik tegen het einde van de middag bezig was de ene brief na de andere te voorzien van zijn handteke ning. Hij had altijd een bemoedigend woordje voor iedereen: „Je doet het uitstekend, Mary..." of: „Geweldig." Op een middag zei ik: „Dat zou toch wel gek zijn, als er tussen al die post per ongeluk een cheque terecht zou komen..." Hij lachte alleen maar en het was duidelijk, dat hij zeker wist, dat hij daar niet bang voor behoefde te zijn. We konden toen niet weten, dat het grapje nog eens ernst zou worden en dat ik later zijn financiën zou gaan beheren. Ik heb toen heel wat che ques getekend met zijn naam en de gelden kwamen van zijn rekening. Intussen had onze zeer rijke senator bijna nooit een cent op zak. Hij moest altijd lenen, de mensen van zijn om geving betaalden zijn kranten, zijn belegde broodjes en milk-shakes, waar hij zo verzot op was. Als presi dent heeft hij zelfs eens een biljet van vijf dollar geleend van een agent van de Secret Service, om dit in de kerk in hef zakje te duwen. De senator had zo zijn eigenaardig heden: de buitendeur van zijn kantoor moest altijd open staan, want zijn kiezers moesten het gevoel hebben, dat ze zo maar naar binnen kpnden lopen. Omdat onze Baas een geweldi ge aantrekkingskracht had, liepen alle meisjes graag langs die open deur, in de hoop, dat ze onze knappe senator te zien zouden krijgen. De Baas was nu eenmaal een van de aantrekkelijk ste vrijgezellen van Washington. Zelfs oudere vrouwen, al hoog en breed getrouwd, kregen het van hem te pakken. Zo kregen wij eens bezoek van een aantal dames uit Massachu setts, diefde senator dolgraag enkele minuten wilden spreken. Ze waren dankbaar, toen ze te horen kregen, dat de Baas hen over enkele minuten te woord zou staan. Ze konden haast niet op hun stoel blijven zitten en de leidster van de groep kwam naast mijn schrijftafel staan en begon maar meteen haar kleine toespraak te repeteren, die ze voor de senator uit het hoofd had ge leerd. Toen kwam de Baas plotseling bin nen, hij gaf de dames een hand en daar stond de leidster, volkomen ver bijsterd en stom. Ze kon geen woord uitbrengen, maar dat was onze Baas wel gewend en met enkele vriendelij ke woorden wist hij de situatie te redden. Toen vond de leidster einde lijk haar tong terug en het bezoek verliep heel gezellig, want de Baas was vol belangstelling. Toen de dames vertrokken, waren ze in allerbeste stemming. Het bezoek was een succes geweest, óók voor onze Baas. Er was slechts één uitzondering op deze „politiek van de Open Deur" en dat was, wanneer er iemand op be zoek kwam, die zingen kon. Dan moest de deur dicht en de bezoeker kwam er niet onderuit... hij moest iets ten beste geven. Het werk lag stil en wij luisterden. Zo heeft een goede vriend van de Baas, de bekende Mor ton Downey, eens „Danny Boy" voor ons gezongen en ik zag heel wat traantjes op de wangen van de meis jes. De senator had een lievelings-liedje, dat was „Bill Bailey", Won't You Please Come Home". Als hij dit liedje kon los peuteren uit een van zijn be zoekers, was zijn dag goed. Breed- grijnzend luisterde hij toe. Het is al gemeen bekend, dat onze Baas een zeer geestig mens was. Ook als hij reden tot klagen had dan kon je het altijd redden, wanneer je een geestig antwoord bij de hand had. Zijn eigen gevoel vöor humor was dijkwijls nogal precieus en ingewik keld, maar hij kon ook gekke dingen zeggen, zoals zijn staande uitdruk king: „...zoals de koe zei tot de boer: Dank je wel voor een warme hand op een koude ochtend". (wordt vervolgd |M#9 46 lö. Arend gaf te kennen, dat hij niet veel begreep van hetgeen de Vikong hem vertelde. Deze verduidelijk te daarop: „Het binnenvoeren van de Wilde Ster in enig normaal planetair stelsel veroorzaakt de volkomen dis- ruptie van dat systeem. En jij, Aardling bent even machteloos, als elke Dumabewoner om dat gebeuren te stuiten! Je staat alleen, zwak, ongewapend, gehaat want je brein is gesloten, hetgeen de telepaten afschrikt. Bovendien ben je voor de Vikong van Mord niet interes sant. Wij kunnen vriendelijk zijn, als wij dat willen, Aardling. Dat is jouw strijd niet, dus keer terug naar Terra en wacht daar in alle rust je einde af, wanti voorlopig zijn de Vikongs nog niet aan jouw planeet toe". „En hoe zou ik terug kunnen keren?" vroeg Arend onnozel., „Wij brengen je wel thuis in een onzer verken- nings-schotels". „Maar ik wil helemaal niet terug naar de Aarde", verklaarde Piloot Storm. „Ik heb hier een taak". „Een taak?" hoonde de dichtstbijzijnde reis. „Om de delen in de angst van Duma? Om te sidderen met de anderen en te schreeuwen van verontwaardiging? Heb je een naam voor die taak van jou, Aardling? „Jazeker", sprak Arend kalm. „Ik noem die taak: De Hamers van Slynn!" mat* OS 7. Met een schuchter gebaar nam Tekko het besje van Mural aan en vroeg voorzichtig: „Inslikken zei je? Word ie daar dan klein van?" „En of!" antwoordde Mural beslist. „Neem er niet per ongeluk twee, want dan loop je de kans dat we je niet meer kunnen terug vinden!" „Enfin!" dacht Tekko bij zichzelf. „Ik heb nooit gehoord dat die klimopbesjes schadelijk voor de gezond heid zijn. Wat kan me gebeuren?" Hij nam een besje tussen duim en wijsvinger, blies er vlug drie keer zijn adem overheen en werkte het met een krampachtige slikbeweging in één keer naar binnen. Het resultaat was verrassend. Onze vriend hoorde een doffe knal in zijn oren en schrompelde één twee drie in elkaar tot de grootte van Mural. Zijn hoed vloog af en zeilde naar omlaag, weldra gevolgd door de grasschaar, die niet meegekrompen was en veel te zwaar werd voor een klein kereltje zoals hij. En Tekko zelf, duizelig gewor den door de peilloze diepte die plotseling onder hem gaapte, kon zich nog net aan een sport van de ladder vastgrijpen. ZEIST De Nederlandse or ganisatie van pluimveehouders (NOP) vindt de prijs, die de pluimveehouders ontvangen uit de eieropslagregeling, onvoldoen de. De eieropslagregeling is nodig geworden doordat de export van eieren, door de pseudovogelpest in ons land, vrijweL stil is komen te liggen. De eieren worden in koelhuizen opgeslagen. De NOP heeft minister Lardi- nois (landbouw) gevraagd om de producentenprijs gelijk te stellen aan die in België, waar de pseu dovogelpest ook heerst. Zij vraagt de minister bankgaranties voor de opslag, opdat de pluim veehouders niet in financiële moeilijkheden raken. Hun finan ciële positie is toch al niet sterk. De eieren die nu in koelhuizen worden opgeslagen zullen niet in de normale eierhandel terugko men om een sterke prijsdruk in de komende maanden te voorko men. De NOP vraagt de minister om de importstop in de landen waar aan Nederland pluimveehouderij- produkten levert zo spoedig mo gelijk opgeheven te krijgen. Van haar kant zal de NOP alles doen om te zorgen dat de pluimvee houders de entingen tegen pseu dovogelpest goed en snel uitvoe ren. Voorts wordt overleg gevraagd over het ovememingsbeleid van besmette pluimveebedrijven door de overheid, waarbij de pluim veehouders een vergoeding krij gen voor de vernietiging van de dieren en eieren. De regeling hiervoor loopt op 15 januari af. Inkrimping personeel bij de Staatsmijnen HEERLEN De rationalisatiemaatregelen, die het chemische bedryf van de staatsmijnen zal moeten treffen, zullen ook ontslag van personeel inhouden. Dit bl\jkt uit de nieuwjaarstoespraak van de president-directeur van DSM, dr. A. C. J. Rottier. De produktiviteit van het bedrijf moet worden verhoogd, zo zei hij en dit betekent, dat er met minder mensen meer zal moeten worden gedaan. Op een aantal punten zal de bezetting worden ingekrompen en dit zal zoveel mogelijk gebeuren langs de weg van interne overplaatsing en door het niet aanvullen van de normale afvloeiing van personeel, doch ook „door bemid deling naar buiten". Deze maatregelen, die voor sommigen in de onderneming onzekerheid meebrengen, zijn absoluut noodzakelijk voor het voortbestaan van DSM, zo verzekerde dr. Rottier. De resultaten van het chemische be drijf van de staatsmijnen zijn in 1970 veel slechter uitgevallen dan was ver wacht aan het begin van het jaar, toen met een gelijkblijvende winst rekening werd gehouden. Dr. Rottier vertelde het personeel, dat de winst van het chemi sche bedrijf aanzienlijk lager zal blij ken te zijn-dan die over 1969. De oorzaken liggen in het feit, dat de produktie in het chemische bedrijf vrij Konstanz 294 1; Rheinfelden 181 5; Straatsburg 166 22; Plittersdorf 300 6; Maxau 348 11; Plöchingen 191 15; Mannheim 171 2; Stein- bach 119 +7; Mainz 193; Bingen 111 7; Kaub 114 9; Trier 245; Koblenz 134 2; Keulen 90 2; Ruhrort 255 5; Lobith 372 9; Pannerdense kop 847 7; IJsselkop 800 —7; Eefde (IJs- sel) 322, 4; Deventer 216; Monsin 5480 +30; Borgharen ^09 +49; B«l- feld 1083 1;Gravè (beneden de sluls) 502 —1. De minst gepeilde diepten in de vaargeul vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: SpijkSt. Andries 260 PannerdenIJsselkop 260 IJsselkopDriel 260 DrielAmerongen 230 IJsselkopDoesburg 230 DoesburgZutphen 220 ZutphenDeventer 235 DeventerWindesheim Vanaf hedenmorgen worden op de Waal tussen kilometer-kaai 872 en 876 bergingswerkzaamheden uitgevoerd. Door het aanwezige bergingsmaterieel wordt het vaarwater aanmerkelijk ver smald. Ter plaatse is op- en voorbijlopen verboden. DEN HAAG De Nederlandse kalk zandsteenindustrie heeft voor het eerst sinds haar bestaan in eèn jaar tijds an derhalf miljard stenen afgeleverd. Ter gelegenheid hiervan heeft een delegatie van de NV Centraal Verkoop kantoor voor de Kalkzandsteenindustrie (CVK) woensdag de anderhalf miljard ste steen aangeboden aan minister ir. W. F. Schut op het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. In 1964 leverde de Nederlandse kalk- zandsteenproducenten voor het eerst meer dan 1 miljard stenen in een jaar af. In het bijzonder in de afgelopen paar jaren zijn de afleveringen aan merkelijk gestegen. Een aantal, deels onvoorziene afctoreri, veroorzaakten begin 1970 een tijdelijke spanning tus sen vraag en aanbod, waardoor slechts met enige moeite aan de totale vraag kon worden voldaan. Deze problemen zijn opgelost door een opvoering van de produktie-capaciteit. In september van dit jaar lag deze al 17 pet. hoger dan in de overeenkomsti ge periode van 1969. Hierbij was sprake van uitbreidingen in praktisch alle de len van het land. Sinds 1947 zijn alle kalkzandsteen- producenten verenigd in de NV Cen traal Verkoopkantoor voor de Kalk zandsteenindustrie, gevestigd te Hilver sum. Deze organisatie is belast met de ver koop, verkoopbevordering en techni sche voorlichting. Tevens kan men beschikken over de onderzoekresultaten die verkregen wor den in het RCK, het Research Centrum voor de Kalkzandsteenindustrie in Bar- neveld. De werkzaamheden van het laborato rium betreffen zowel de fundamentele materiaaleigenschappen als fabricage technieken en toepassingsmogelijkhe den van de produkten. DEN HAAG Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in november 1970 4.573 min gld (v.m. 4.238 min. gld), terwijl voor een waarde van 3.964 min gld. (v.m. 3.786 min. gld.) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 87 procent van de in voer (v.m. 89 procent). De invoer in november 1970 is ten opzichte van de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar sterker gestegen dan de uitvoer, nl. de invoer met 1.080 gld. of 31 procent en de uitvoer met 764 min. gld. of 24 procent. Houdt men enerzijds rekening met de omstandigheid dat november 1970 een werkdag meer telt dan november 1969 en laat men anderzijds schepen en vliegtuigen waarvan de in- en uitvoer aan sterke fluctuaties onderhevig zijn, buiten beschouwing, dan wor den deze percentages bij de invoer 23 en bij de uitvoer 17. Belangrijke stijgingen van de invoer ten opzichte van november 1969 traden op bij machines, ruwe aard olie, brei- en haakwerk, ijzer en staal, optische, meet- en precisieinstrumenten, granen, wapens en munitie, kleding, hout, koffie, papier en auto's. Bij de uitvoer stegen machines, aardolieprodukten, melk- en zuivelprodukten (boter), organische chemische produkten, kunstmatige plastische stoffen, optische, meet- en precisie instrumenten en vlees. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 51,98 min. gld. of 2,047 min. gld. meer dan in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. aanzienlijk onder de ramingen is geble ven, voorts in ernstige afzetproblemen, waarmee DSM heeft te kampen, vooral bij belangrijke produkten als kunst mest en caprolactam, in prijsdalingen voor produkten van DSM en tenslotte in een veel 6terkere kostenstijging dan was verwacht. Het achterblijven van de produktie komt o.a. doordat er aanzien lijk meer storingen in het produktie- apparaat optraden dan verwacht kon worden, maar vooral ook door aanloop moeilijkheden en ernstige vertraging bij oplevering van nieuwe installaties. Wat de kostenstijging betreft: de prijzen van grondstoffen en materialen stegen met 8 a 10 procent, de energie kosten met 11 procent en de loonkosten per werknemer met 12,5 procent. Ook in 1971 verwacht DSM „zwaar weer". Een aantal factoren, die het be drijf in 1970 parten hebben gespeeld, zullen in 1971 doorwerken. Alleen al de totale loonkostensom zal met tien pro cent, dat is 35 miljoen gulden stijgen. Dr. Rottier deelde ook mede, dat DSM blijft bij haar voornemen samen met Shell een petrochemische raffina derij in Zuid-Limburg te bouwen. Een van de gevolgen van dit project zal zijn, dat de eerstvolgende grote uitbrei ding van de fenolproduktie van DSM niet in de Botlek, maar in Limburg zal plaats vinden. Hier komt dus straks een geheel nieuwe fenolfabriek. UDENHOUT De gang van zaken in 1970 bij de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Steenfabrieken „Uden hout" v. h. Weyers en Co, was bevredi gend, aldus heeft het bestuur tijdens een buitengewpne aandeelhoudersver gadering meegedeeld. Verwacht wordt, dat de winst zodanig zal zijn, dat het dividend zal kunnen worden hervat. De vennootschap keerde voor het laatst di vidend uit over 1966 en wel zes pet. De vergadering keurde de benoeming goed van drs. M. W. J M. Peynenburg tot lid van de raad van bestuur. ROTTERDAM De Noorder Glas- handel J. van Oostendorp NV in Rot terdam en de NV Glasindustrie L. A. Wouters in Breda gaan samen. De Noorder Glashandel deelde woensdag mee dat zij het gehele geplaatse en vol gestorte kapitaal van wouters tegen contante betaling heeft overgenomen. De tWee ondernemingen blijven hun activiteiten met behoud van eigen ka rakter en onder eigen naam zelfstandig uitoefenen. In de directies komt geen wijziging. ROTTERDAM Gezien de uitkom sten van de eerste drie kwartalen van dit jaar, zal de winst over 1970 bij IHC Holland hoger zijn dan die over 1969, zo heeft het bedrijf medegedeeld. Dit hogere resultaat wordt mede bereikt doordat de buitenlandse vestigingen zich volgens de verwachtingen ontwik kelen. De winst over 1969 was 6,4 min 5,5 min) en droeg 13 pet (12 pet). het dividend be- MüNCHEN De BMW-fabriek maakt bekend dat de auto's van die naam met ingang van 1 januari met gemiddeld 6 procent in prijs zijn ver hoogd. Dit is nodig wegens het stijgen van de lonen en die van de materialen. De 1600 gaat 9.990 Mark kosten (nu 9.279) en de 2000 12.876 Mark (nu 1'.676). ANTILLIAANS REGERING SPEELDE MET ECONOMIE DEN HAAG „Ofschoon er heel wat werd getracht, heb ik de indruk, dat het afgelopen jaar een jaar van te leurstelling en frustratie is geweest. Het begon met veel verlangens en hoop, maar niets concreets werd tot stand gebracht. Veranderingen die zou den komen, noodzakelijke veranderin gen, die uitgevoerd hadden moeten worden, zijn nog steeds niet tot stand gekomen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Cu rasao, Lionel Capriles, heeft dit o.m. opgemerkt in een voor de tv uitgespro ken nieuwjaarsrede. Hij sprak als zijn mening uit, dat „dit te wijten is aan onze mentaliteit. Ondanks mooie woorden van ieder in elke sector, mijzelf inbegrepen, leeft een ieder nog steeds in zijn oude we reld en is als vanouds bezig de dingen te doen voor zichzelf ofwel alleen voor de groep waartoe hij behoort. Zoals altijd is de overheid doorge gaan met alsmaar politiek te spelen en politieke overwegingen blijven de enige drijfveren voor haar beslissingen. Be langrijke beslissingen die goed zouden zijn voor ons land, worden eenvoudig niet genomen, omdat onze regeerders het te druk hebben met het bedrijven van politiek, dit ten koste van onze vooruitgang en onze toekomst. Onze ge meenschap betaalt in haar sociaal-eco nomische ontwikkeling een zeer hoge prijs voor deze betreurenswaardige si tuatie". Eerder in zijn rede ging de heer Ca priles zeer uitvoerig in op de gebeurte nissen van het afgelopen jaar. Hij zei dat de werkloosheid het grootste pro bleem vormt waarmee het land te kam pen heeft. De Kamer van Koophandel is met onverdeelde aandacht en energie voortgegaan met het zoeken naar op lossingen. Over de uitbreiding van de werkgelegenheid merkte hij o.m. op, dat „het hem leed doet te moeten zeg gen, dat om velerlei redenen tot op dit moment nog geen enkele verbetering is ingetreden in de pijnlijke kwestie van de wederopbouw van onze stad. 300 400 arbeidsplaatsen wachten op vervulling in een situatie, waarin zoveel mensen werk nodig hebben. Het is te betreuren, dat het ons tot op heden niet gelukt is om onze regering en de regering van Nederland ervan te overtuigen, dat dit project in zijn geheel moet worden be keken en dat voor de wederopbouw de nodige faciliteiten geboden moeten worden. De hulp die zowel door onze centrale regering als door de konink rijksregering tot nog toe is gegeven voor deze belangrijke zaak om onze stad weer op te bouwen en daarmee 300 a 400 arbeidsplaatsen te creëren, is mi nimaal en uiterst teleurstellend ge weest." De heer Capriles zei voorts, dat in 1969 een grote ontwikkeling in de vakbondsbeweging tot stand is geko men. „Wij zijn van mening, dat een sterke en gedisciplineerde ontwikkeling van de vakbonden op Curagao gunstig is voor handel en industrie". Over het door de Kamer van Koop handel aan premier Petronia uitge brachte rapport over het ontwerp „mi nimumloon" zei de heer Capriles o.m.: „Jammer genoeg voor ons land begin nen de punten waartegen het rapport heeft gewaarschuwd, langzamerhand uit te komen. Het merendeel van de moeilijkheden waarmee wij nu worden geconfronteerd, vormt het bewijs, dat hetgeen wij in dit rapport hebben ge steld, in alle opzichten op waarheid be rustte. Ofschoon wij in principe voorstan ders zijn van „free enterprise" zijn wij van mening, dat onder de huidige om standigheden een goed uitgebalanceerde prijscontrole op haar plaats is. Maar wij ^Ijn ook van mening, dat een prijs controle nergens toe leidt, wanneer de- ROTTERDAM Vorige week heeft de overdracht plaatsgevonden van het havenbedrijf Transitoveem (Coöpera tieve Vereniging Transitoveem G.A.) aan de Waalhaven Pier 2 aan het Pak hoed Concern, aldus een bekendmaking van Pakhoed. De gebouwen en het ter rein gaan over naar een vastgoed werk maatschappij van het Pakhoed Concern, terwijl de exploitatie wordt overgeno men door Pakhoed N.V. te Rotterdam. De overname geschiedt om te kunnen blijven voldoen aan de groeiende vraag naar stuwadoors- en opslagcapaciteit ten behoeve van de rederprincipalen van Pakhoed N.V. ze niet gepaard gaat met een loonpauze en wel zo spoedig mogelijk. Een goed geregelde loonpauze, die in evenwicht is gebracht met andere maatregelen, zoals een goed belasting- en prijsbeleid, is in het belang van de arbeider, omdat hij daarmee wordt beschermd tegen in flatie en tegen verhoging van de kosten van levensonderhoud, die zijn inkomen onnodig aantasten. Wanneer ik wat pessimistisch ben, dan zijn het de gebeurtenissen van het afgelopen jaar in ons land die mij in zo'n stemming brengen", aldus de heer Capriles. Iri de loop van januari 1971 zal in Ubach over Worms de nieuwe fabriek van Durox, fabriek van lichte bouw- produkten n.v., in gebruik worden ge nomen. Deze onderneming is een doch ter van de Fabriek van Bouwmateria len Loevestein N.V., gevestigd te Vuren. In de beginfase zal de nieuwe fabriek werk bieden aan 76 man, waarvan 17 man kantoor- en laboratoriumperso- neel. In de loop van april zal het totaal aantal werknemers worden uitgebreid tot 113, terwijl men in de toekomst een personeelsbestand van 275 man hoopt te bereiken. Het fabriekspersoneel bestaat in hoofdzaak uit oud-mijnwerkers die op de hoofdvestiging van Durox in Vuren een -omscholingscursus hebben gevolgd. De directie is bijzonder verheugd over de resultaten die hiermee bereikt zijn. De oud-mijnwerkers bleken zich bij zonder snel en gemakkelijk aan het nieuwe werk aan te passen. Ook bij de verwachte uitbreidingen van het personeelsbestand in de toe komst zal met dergelijke omscholings cursussen worden gewerkt. MAASTRICHT Naar aanleiding van berichten over de vestiging van een olieraffinaderij in Groot-Ternaaij- en in België op de linker Maasoever tegenover Nederlands Eijsden, heeft het ministerie voor Streekeconomie in Bel gië GS van Limburg laten weten dat de vestiging van een eventuele raffinaderij nog in een stadium van studie verkeert. Wanneer mocht worden besloten dat er toch een raffinaderij zal worden ge bouwd, dan is de verwachting, aldus het ministerie van Streekeconomie, dat de situering ervan ten westen van het Albertkanaal zal geschieden en niet tussen Albertkanaal en Maas, omdat in het aatste gebied te weinig ruimte voor zulk een vestiging aanwezig is. Behalve B. en W. van Maastricht hebben nu ook het college van B. en W, van Eijsden en dr. J. Tans, voorzitter van de Commissie tot Voorbereiding van de Medische Faculteit in Maas tricht, hun verontrusting uitgesproken over de vestiging van de raffinaderij in het nabije grensgebied. Dr. H. Walt- mans, PPR-lid van Provinciale Staten van Limburg, heeft aan GS over de olieraffinaderij vragen gesteld. Is het juist, vraag hij, dat de vestiging van een olieraffinaderij nabij Temaaijen een tegenzet is van België tegen de zonder overleg met Belgische autoritei ten voorgenomen vestiging van een raf finaderij in Urmond. Ook wil dr. Waltmans weten, of GS van de vestiging op de hoogte zijn ge steld en of zij niet nadelig is voor het leefmilieu in het gebied tussen Eijsden en Maastricht. Dr. Waltmans dringt aan op een onderzoek naar de gevolgen hiervan. GOUDA De totale omzet (premie en interest) van de „Goudse" voor zo wel schade- als levensverzekeringen is in 1970 gestegen tot ruim 81 min (v..j, bijna 74 min). Verwacht wordt dat de geconsolideerde winst de 2 min niet te boven zal gaan. Vorig jaar was de vergelijkbare winst 2,8 min. Mede ten gevolge van bijzondere baten met ca 2 min zullen de extra reserves kun nen worden versterkt, zodat deze dan 25 min zullen bedragen. Het bedrijfsresultaat in de sector schadeverzekering kwam tengevolge van inflatoire tendenzen en toenemende concurrentie onder druk te staan. De afdeling autoverzekering zal een min der goed resultaat te zien geven. Niet temin noemt men de stijging van 9 pet van de premie-ontvangst, gezien de grote concurrentie, niet onbevredigend. In de afdeling ziektekostenverzekering houdt men rekening met een lager overschot. De stijging van de premie ontvangst in de sector brandverzeke ring was bevredigend en aan premie wegens transport- en luchtvaartverze kering zal evenals vorig jaar 3,2 min worden ontvangen. In de sector levens verzekering wordt over 1970 een pro duktie aan nieuwe verzekeringen ver wacht van 95 min (v.j. 88 min), waardoor het totaal verzekerde bedrag tot ca 495 min (v.j. 429 min) zal stijgen. De centrale werkgeversverbon den VNO en NCW hebben in een brief een beroep op hun leden gedaan zich aan de loonmaatregel van de regering naar geest en letter te houden. De loonmaatregel is, aldus de verbonden, genomen om te ko men tot matiging van de loonont wikkeling in 1971. De noodzaak hiertoe wordt door de verbonden volledig onderschreven. Dat dit doel wordt bereikt is een geza menlijk belang van het gehele Nederlandse bedrijfsleven, waar aan alle betrokkenen dienen bij te dragen. In een aantal gevallen, waarin de loononderhandelingen reeds zijn begonnen, blijken de vak bonden zich weliswaar bij de loonmaatregel als zodanig te wil len neerleggen. Maar zij komen daarnaast met zulke buitenspori ge eisen voor na de werkingspe riode van de maatregel, dat het erop lijkt alsof men de door hen zelf voorspelde loonexplosie na 1 juli hoe dan ook waar wil maken. De verbonden zijn van oordeel dat men aan werkgeverskant open moet staan voor redelijke voorstellen van de vakbonden die gebaseerd zijn op noodzaak tot matiging in het jaar 1971. Waar dit niet het geval is adviseren zij hun leden: liever voorlopig geen contract dan een te hoog con tract. In dergelijke gevallen kan naar de mening van de verbonden een definitief werkgeversstandpunt beter worden opgeschort tot een later tijdstip in 1971.

De Vallei | 1971 | | pagina 2