In Zwitserse Jura record laagste temperatuur -36 graden Paula F. gaat weg uit ziekenhuis Vrouw maakt bejaarde neef f 22.000,- afhandig Surinaamse ministers praten over SLM-kwestie Verzet tegen benoeming van bisschop neemt toe Religieuze mammoet-manifestatie geslaagd PALA VER 70 GROOT SUCCES BIGGS ZOU GEZIEN ZIJN Amerikaan na drug-gebruik overleden Hartchirurg ontkent grotere sterfte in Utrechtse kliniek gfe Na vonnis Oppositie DIOCESANE RAAD TEGEN DR. SIMONIS MAN IN BUIK GESTOKEN Winkels gesloten in Baskenland T w intigdu izend jongeren in Utreeht bijeen Russen bij proces Angela Davis Turk na brand overleden Jongen vermoord door koude I Eén van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. mm MADRID TEGENSPRAAK DANKBAAR COMMUNICATIE JACHT OP TREINROVER IN AMSTERDAM .fi Europ a m greep van ijzige koude GENÈVE-ROME Het strenge winterweer houdt in grote delen van Europa onverminderd aan. Zo werd zaterdagochtend in een vallei in de Jura een tem peratuur van 36 graden beneden het vriespunt gemeten. Terwijl in Centraal- en Zuid-Italië reeds achtenveertig uur zware regenval wordt gemeld, wordt het noorden van het land met een temperatuur in Bolza no van minus 27 graden gemeten. Sneeuwval en ijzel maken de wegen onbe gaanbaar. De vorst heeft zich nu ook uitgestrekt tot de Middellandsezeekust van Frank rijk, waar in Marseille min 5 graden werd gemeten. Moskou beleefde gisteren een mooie dag, veel zon onder een wolkeloze he mei. Het kwik daalde er wel tot negen graden onder nul. Ook Oimyakon In het Rhönedal zijn nu 110 dorpen door zware sneeuwval van de buiten wereld afgesneden. Met militaire hef- 'schroefvliegtuigen worden zij bevoor raad. In Noord-Noorwegen vriest het 40 graden. Ten zuiden van Hammerfest stortte zaterdag een klein vliegtuig neer, waarmee een zwangere vrouw naar een kraamkliniek werd gebracht De drie inzittenden kwamen om. De sneeuwstormen in de Rhónevallei hebben aan zeker 10 mensen het leven gekost. Verscheidene mensen worden nog vermist. In Messina, op Sicilië zijn twee men sen gedood en 40 gewond door een wer velstorm Bomen werden ontworteld en een aantal auto's en gebouwen liepen schade op. In Midden-Italië kwamen twee mensen om toen een lawine van ROTTERDAM De negentienjarige Paula F. heeft ontslag genomen als leerling-verpleegster in het Rotterdam se St. Franciscusgasthuis. Zij gaat op een kantoor werken. In het ziekenhuis is onder het verple gend personeel een inzameling voor een afscheidsgeschenk voor Paula gehou den. Van de opbrengst gaat Paula waarschijnlijk een week naar Parijs. Dinsdag 15 december werd Paula door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot een week voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Zij wed schuldig geacht aan de dood van een 68-jarige patiënt van het St. Franciscusgasthuis. Paula zou hem verkeerd bloed hebben toegediend. Zowel Paula als de officier van Justi tie, mr. De Jong, zijn tegen het vonnis in beroep gegaan. Paula heeft de be handeling van haar zaak door het Haagse gerechtshof niet willen afwach ten. „Dat kan nog zolang duren. Ik vind de verantwoordelijkheid in een zieken huis te groot", zei zij. QJ LEEUWARDEN De 49-jarige Ma rie M.-H. uit Eindhoven is op verzoek van de rijkspolitie in Joure, in haar woonplaats aangehouden. Zij wordt er van verdacht haar 72-jarige neef Atto Wierda uit Joure te hebben opgelicht voor 22.000 gulden. De heer Wierda woont samen met zijn zuster in een onbewoonbaar ver klaarde woning in Joure. Van hun ge spaarde geld (220 briefjes van honderd gulden) wilden zij een huisje kopen in Lemmer. Hun Eindhovense nicht vertelde hun dat als de gemeentelijke sociale dienst zou merken dat er zoveel geld in huis was, de beide bejaarden naar een ver pleegtehuis moesten. Daarop gaven de heer Wiierda en zijn zuster het geld aan hun nicht mee, ook al pmdat zij had verteld, dat de gemeentelijke sociale dienst regelmatig huiszoekingen zou doen. Toen er weken achtereen geen huis zoekingen werden gedaan wilden de Wierda'3 hun geld terug. Hun brieven werden vanuit Eindhoven keurig geantwoord maar de 22 mille kregen zij üet. Tenslotte waarschuwden zij de po- itie. Al het geld was verdwenen. Bij het mderzoek bleek dat de Eindhovense 'rouw de Eindhovense Nutsspaarbank vaarschijnlijk ook voor tienduizend gulden heeft opgelicht. NIEUW DELHI Drie Indiase po- 'cieke partijen hebben zich, met de al- .emene verkiezingen in het vooruitzicht, erbonden om gezamenlijk te trachten e aan de macht zijnde congrespartij van ïevrouw Ghandi een nederlaag toe te vrengen. De drie zijn vogels van diverse plui mage de verenigde socialistische partij de Samjoekta, de ietwat rechtse afge scheiden fractie van de Congrespartij, en de geheel-rechtse Jana Sang. In het vorige parlement, dat verleden week zondag werd ontbonden hadden deze drie samen 115 zetels. De partij van mevrouw Ghandi had er 228, juist 30 te weinig om de absolute meerderheid te bezitten. De drie oppositiegroeperingen gaan nu r'amen optreden om te trachten de hui- lige regering te verslaan, daar deze be- rig is het land te stuwen in een autori taire, anti-democratische richting. De verkiezingen, waarbij het gaat om 20 zetels in het Lagerhuis van het par ent, zullen beginnen op 28 februari 1 maart aanstaande. modder en stenen, veroorzaakt door de aanhoudende regenval, een hotel en boerderij verwoestte. Het Zwitserse lawine-instituut in Da- vos heeft gewaarschuwd, dat in het Ita liaans-sprekende kanton Ticino, enig gevaar bestaat voor grote lawines. In de provincie Bosnië-Herzegowina is de afgelopen 24 uur bijzonder veel sneeuw gevallen en de provinciale hoofdplaats Serajewo is volkomen van de buitenwereld afgesneden. Hier en daar ligt sneeuw op de bergen in de buurt meer dan twee meter hoog. Andere steden in hetzelfde gebied als Banja Loeka, Mostar en Visegar zijn ook volkomen geïsoleerd. In West-Macedonië heeft men veel te lijden van zware stormen en aardver schuivingen. De Adriatische autoweg is open voor het verkeer maar men waarschuwt chauffeurs voor de grote gevaren: een wind die stoten bereikt van 120 kilome ter per uur, en hier en daar spiegel gladde gedeelten. Madrid beleefde het koudste nieuw jaar sinds 22 jaar. De temperatuur daalde er gistermorgen tot achttien graden Celsius onder nuL (Oost-Siberië), de koudste plaats op aarde buiten de poolstreken had giste ren een betrekkelijk „warme" dag. De temperatuur daalde er slechts 59 gra den Celsius onder nul. Een aangename temperatuur vergeleken bij het record dat tot nog toe in deze stad: 68 graden Celsius onder nulpunt. Dat gebeurde in 1933. Bij Karlstad in Beieren (West-Duits» land) vroor een vader van drie kinde ren dood toen hij 's avonds laat dicht bij zijn huis uitgleed en bewusteloos bleef liggen bij 22 graden vorst. Een twaalfjarige jongen in Bamber- gen, eveneens in Beieren, raakte op een spoorwegovergang met een ski bekneld tussen de rails. Hij werd gegrepen door een trein en liep zware verwondingen op. SCHIPHOL De Surinaamse minis ters H. S. Radhakishun (Financiën, te vens vice-premier) en J. Rens (Handel en Industrie) zijn zaterdagavond met een vertraging van ruim zeven uur uit Paramaribo in Nederland gearriveerd. De komende week zullen zij met minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat, die als vice-minister-president boven dien is belast met koninkrijkszaken, besprekingen voeren over de ontstane moeilijkheden bij de uitvoering van het luchtvaartakkoord tussen Suriname en Nederland. Op Schiphol verklaarde minister Radhakishun dat hij beslist niet over de zaak Transavia of de zaak SLM-KLM kwam praten, maar een al gemene regeling hoopt te kunnen tref fen inzake het luchtverkeer tussen bei de landen. Minister Rens gaf overigens een be vestigend antwoord op de vraag of de berichten in de Surinaamse pers juist zijn dat de Surinaamse regering een Nederlands advocatenbureau in de arm heeft genomen om beroep bij de Kroon aan te tekenen tegen de afwijzende be schikking van de Rijksluchtvaartdienst. DELFT De Diocesane Raad van het bisdom Rotterdam heeft zich zater dag in een geharnaste verklaring ge keerd tegen de benoeming van dr. Si- monis tot bisschop van Rotterdam. Het dagelijks bestuur is door de Raad gemachtigd om alles in het werk te stellen om de benoeming ongedaan te maken. De vergadering in de Albertuskerk in Delft is rustig en zakelijk verlopen. Er kwam pas even een emotioneel geladen sfeer toen enkele toebehoorders van de publieke tribune het woord kre gen. De Diocesane Raad 25 vertegen woordigers uit alle groeperingen van de rooms-katholieken uit het bisdom Rot terdam schaarde zich vrijwel una niem achter de verklaring van het da gelijks bestuur. Daarin werd geprotes teerd tegen de handelwijze van de paus en de „niet onbelangrijke rol", die de pauselijke vertegenwoorder in Neder land, mgr. Angelo Felici, in de benoe ming heeft gespeeld. Van de kant van mgr. Felici is gesug gereerd dat kapelaan Simonis als twee de op de lijst van kandidaten heeft ge staan en dat de Diocesane Pastorale Raad met de namen van de kandidaten had gemanipuleerd. De kwaliteiten van dr. Simonis als bisschop worden in de verklaring van de Raad duidelijk in twi jfêl getrokken o.a.: zijn gebrek aan invoelingsvermo gen van wat er onder vele mensen leeft; zijn gebrek aan collegialiteit zoals onlangs is gebleken uit uitlatin gen van kapelaan Simonis in kranten en voor radio en televisie. de eenzijdigheid van zijn denken. „Door de benoeming te aanvaarden is hij geworden tot een teken van tegen spraak. Wij vrezen dat hij de vele ont wikkelingen zal afremmen, blokkeren en tegengaan. Wij vrezen dat zijn be noeming een heilloze polarisatie van te genstellingen in de hand werkt. Wij vrezen dat het bisdom Rotterdam onbe stuurbaar wordt en als kerk uiteen zal vallen," aldus de verklaring. Tijdens de discussie bleek dat de meeste afgevaardigden de inhoud van de verklaring wel konden onderschrij ven. Opvallend was dat onder de verte genwoordigers van de Raad de weer stand tegen de bepoeming van dr. Si monis groter was naar mate zij hem beter kenden. Kapelaan Zuidgeest uit Rotterdam: „Iedereen die iets weet over het func tioneren van dr. Simonis is ervan over tuigd dat hij niet geschikt is voor de functie waarvoor hij is benoemd.be- noemd." Uit de publieke tribune kwamen en kele zeer geëmotioneerde supporters van dr. Simonis naar voren. Buiten de orde had al een keer een zich vader van negen kinderen noemende man zijn verontwaardiging over de Diocesane Raad uitgeschreeuwd, waarbij de woor den „linksgerichte mentaliteit" en „het ze tegen Rome" de kern van zijn betoog vormden. Kapelaan Simonis, zelf lid van de Raad, was niet aanwezig. Hij had in ir. Heukensfeldt-Kansen een waardig plaatsvervanger. De ingenieur hield een doorwrocht betoog. „Wij zijn God dankbaar voor deze benoeming. Er is gesproken over een machtsingreep. Dat is het ook, maar een zeer legitieme" dat nu en dan werd onderbroken door sarcastisch ge lach van progressieve of geestdriftig applaus van conservatieve toebehoor ders. Tenslotte werd de verklaring van het dagelijks bestuur door de Raad met twintig tegen drie stemmen aangeno men, bij twee onthoudingen. Kapelaan Simonis heeft zaterdag een langdurig onderhoud gehad met kardi naal Alferink. Bijzonderheden over dit gesprek zijn niet bekend geworden. Omwille van de rust, de eenheid en de vrede in de Nederlandse kerkprovincie hebben zij voor het onderhoud uitdruk kelijk afgesproken dat er geen enklee verldaring hierover zal worden ver strekt, aldus het secretariaat van de kardinaal. AMSTERDAM Bij een steekparti; op een tramhalte in Amsterdam is za terdagavond de 27-jarige diamantbe werker J. Bootsma met een mes in de buik gestoken door een 19-jarige glazen wasser, De V. Deze is voortvluchtig. Bootsma wilde partij trekken voor de vader van De V., die ruzie maakte met zijn zoon. Bij de woordenwisseling die daarop ontstond, trok de zoon een mes. Hij stak het slachtoffer in de buik Volgens een verklaring van de politie had de 19-jarige glazenwasser tijdens de kerstdagen al conflicten met zijn va der gehad. BILBAO De Spaanse politie heeft tientallen winkels en cafés in Bilbao en andere Baskische steden en dorpen ge last voor vijf dagen gesloten te blijven De betrokken winkels en cafés hebben afgelopen week hun deuren gesloten uit protest tegen de vonnissen in Burgos. Volgens zegslieden hebben familiele den van de zes door Franco begenadigde Basken op nieuwjaarsdag tevergeefs ge probeerd de gevangenen in Burgos te bezoeken. Leden van de gendarmerie en een reddingsploeg bij een ontspoorde trein op het traject Nimes-Lyon en wel te Sarras in het departement Ar- dêche. De trein werd door de sneeuw uit de rails gedrukt. Door de geringe snelheid liep slechts een passagier verwondingen op. UTRECHT Dank zij een massale op komst, die eerder verwacht zou wor den op een zomers popfestival in de openlucht, is zaterdag in het nieuwe Utrechtse Jaarbeurscomplex de reli gieuze mammoet-manifestatie Pala ver '70 een groot succes geworden. Meer dan twintigduizend mensen, gro tendeels jonger dan vijfentwintig jaar, bezochten tegen betaling van een tientje deze gigantische meeting, die was georganiseerd door de Stich ting Jeugd en Bijbel. Het deel van Palaver '70 was volgens de organisatoren „de jongeren te con fronteren met de Bijbel". Dat gebeur de de afgelopen maanden al in reli gieus georiënteerde week- en actie groepen, en op scholen overal in Ne derland. Palaver '70 diende daarbij als een soort sluitstuk. In de Irenehal speelde zich het muzika le gebeuren af, terwijl de Marijkehal was ingericht als „Palavermarkt", ■Waar een overstelpende hoeveelheid pamfletten en brochures werd uitge deeld. Binnen deze enorme mark- truimte voltrok zich een breed scala van religieuze en commerciële activi teiten bij een kleine honderd stands waaronder die van het Angolacomité, het Leger des Heils en van Phono gram (afdeling religieuze muziek). Aan geïmproviseerde wanden werd met viltstiften driftig aan communicatie gedaan. Een sprekershoek op deze markt was opgezet om aan de hand van deskundige sprekers van gedach ten te wisselen over de Bijbel. Vol gens een' der organisatrices kwam daar niet zoveel van. „De discussies vielen me nogal tegen. De deelnemers gingen in op de inbreng van de spre kers. Ze vervielen meestal in het be lijden van individuele geloofsovertui gingen." Op een ander gedeelte van de markt vormden de met sandwichborden uit geruste volgelingen van Lou en de aanhangers van de Evangelische Soli- dariteits-Partij een dankbaar object voor de talrijke andersdenkenden, waarbij stevige religieuze robbertjes werden uitgevochten. Verreweg de grootste belangstelling ging uit naar het muzikale spektakel in de Irenehal. In het ochtendpro gramma werd op een dertig meter breed podium een Relipopsongfestival afgewerkt door zes internationale ar tiesten, onder wie de Franciase Fride Baccara. Nederland won het door Ed dy Becker gepresenteerde festival met het liedje „Laat de kinderen tot mij komen", gezongen door Liselore Gerritsen. Het middagprogramma omvatte een bonte stoet van zangers en sprekers. Tussen de optredens van o.a. Louis Neefs, D. C. Lewis, Jules de Corte en Martine Bijl door leidde acteur Aart Staartjes de internationale sprekers in en werden gebeden voorgedragen. Sprekers waren o.a. een Nederlandse landbouwer die in Ghana werkt, een Indonesische predikant, dr. C. T. Vi vian uit Chicago, een pater uit Vene zuela en een religieuse uit Zuid-Viet- nam. Jazzorganiste Rhoda Scott le verde daarna, zichzelf begeleidend op orgeel, een weergaloze gospelbijdra- ge. Bijzonder groot was het en thousiasme van het voorname lijk jeugdige publiek hij Palaver- '70", tijdens het optreden van de Les Humpries Singers. Het onbetwiste hoogtepunt van deze manifestatie voor de tienduizend brak echter pas aan bij het optreden van Les Humpries Singers. Onder aan voering van hun in mini-glitter uit gedoste leadzangers klapte jong reli gieus Nederland zich in een sfeer van „Komt allen tezamen" de hand stuk op het hitwerk „To my father's hou se". WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondagavond bevestigd, dat veertien Sowjetrussische rechtsgeleerden zijn uit genodigd het proces tegen Angela Davis, die wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan ontvoering en moord, bij te wo nen. De geleerden hadden hier telegra fisch om verzocht. Zij zeiden te betwij felen of de Amerikaanse justitie in staat zou zijn de strijdbare jonge negerin rechtvaardig te beoordelen. Het Amerikaanse ministerie heeft bij het antwoord voorgesteld dat de Sow jetrussische autoriteiten toestemming verlenen tot het bijwonen van processen in de Sowjet-Unie door Amerikaanse waarnemers. LONDEN De Engelse politie heeft een groot aantal tips binnen gekregen van mensen die beweren, dat ze de voortvluchtige Britse treinrover Ronald Biggs hebben gezien. Een speciaal team van politiemannen houdt zich nu bezig met deze tips, die binnenstroomden na een televisie-uit zending van zaterdag over Biggs. Volgens de politie is Biggs betrokken geweest bij een auto-ongeluk, waarbij zijn gebit werd beschadigd. Zij houdt er nu rekening mee, dat Biggs zich bij een tandarts zal vervoegen om zijn ge bit te laten repareren. Alle tandartsen is verzocht speciaal te letten op de treinrover. Sinds een jacht in Australië had men niets meer van hem vernomen. Afgelo pen zomer echter kwamen er berichten binnen van mensen, die meenden dat ze Biggs hadden gezien op Malta. Hij zou daar zijn intrek hebben genomen in een hotel. Ook daar verdween hij echter voor de politie had kunnen vaststellen of het hier werkelijk om de gezochte rover ging. In de televisieuitzending van afgelo pen zaterdag liet men de tandartskaart van Biggs zien in de hoop, dat dit zal leiden tot zijn indentificatie als hij bij een tandarts mocht aankloppen. AMSTERDAM Een volgens me de-hotelbewoners gedeserteerde Ameri kaanse militair is zondagavond dood gevonden in een hotel in de binnenstad van Amsterdam. De circa 20-jarige jon geman had een Iers paspoort op naam van J. A. M. uit Dublin. Hij is vermoe delijk overleden aan een te grote dosis In het hotel, waar het volgens de Amsterdamse politie een onbeschrijfe lijke rommel was, had de jongeman se dert 14 dagen zijn intrek genomen, 's Middags was alles met hem nog in orde, maar omstreeks 7 uur vond een van de andere hotelgasten hem in een grote ademnood op bed. Toen een ge waarschuwde arts niet verscheen, waarschuwde men de GG en GD, maar de jongeman was al overleden, toen de ze arriveerde. Politiefunctionarissen vonden op zijn nachtkastje een op hasjiesj lijkende stof en een aantal pillen. UTRECHT Deze week zal minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) een rapport ontvangen over de „ve schillen van inzicht" tussen de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversi teit te Utrecht en prof dr. J. Wieber- dink, hoogleraar in de hart- en vaat- chirurgie. Het conflict kwam eind april, vorig jaar in de openbaarheid. Gemeld werd o.a. dat prof. Wieberdink werd verwe ten dat in zijn kliniek een groter aantal hartpatiënten overleed dan elders. De hoogleraar heeft nu gisteren zelf bekend gemaakt dat een onderzoek van hartchirurgen uit de zgn. commissie- Donner heeft uitgewezen dat de sterfte bij de hartoperaties in zijn kliniek niet wezenlijk verschilt van de ervaringen elders. De commissie Donner, die het rapport voor minister Veringa heeft opgesteld, heeft de minister intussen al mondeling over haar bevindingen ingelicht. Na be studering van het rapport zal de heer Veringa beslissen of en wanneer er be kendheid aan zal worden gegeven. Prof. Wieberdink heeft gisteravond evenwel al onthuld dat de commis- sie-Donner heeft aanbevolen hem te ontslaan op grond van „onverenigbaar heid van karakters". Hij meent even wel dat een dergelijke aanbeveling uit sluitend kan worden gerechtvaardigd ROTTERDAM Een van de vier Turkse arbeiders uit het op 1 januari afgebrande kamerverhuurbedrijf in Rot terdam is zondag aan zijn verwondingen overleden. Het was de 29-jarige Yar- camber, die samen met drie landgeno ten tijdens de brand uit het raam op de tweede verdieping sprong. Zij werden daarbij ernstig gewond. „door open onderzoek naar het werk en de instelling uan alle betrokken partij en". Die openheid is er volgens prof. Wie berdink niet geweest. Hij zegt te zullen trachten die openheid alsnog te be werkstelligen. De hoogleraar wijst op de lange wachttijden voor grote hartoperaties; op de noodzaak de negen hartchirurgi- sche centra in ons land met zes uit te breiden en op het feit dat Nederland slechts tiert tot vijftien chirurgen telt die geacht kunnen worden de hele mo derne hartchirurgie te beheersen. „Onder deze omstandigheden", aldus prof. Wieberdink, „rust er een zware verantwoordelijkheid op Kroon en re gering, die zullen moeten beslissen over mijn ontslag". BONN De politie van Bonn heeft zondag meegedeeld, dat zy het l(jk heeft gevonden van een achttienjarige jongen, die tot op zijn ondergoed was uitgekleed, aan een boom was gebonden en achter gelaten om dood te vriezen. Het slachtoffer was Ulrich Nacken, een elektricien uit Keulen die vrijdag avond voor het laatst in Keulen is ge zien. Zaterdagochtend vonden automobi listen het bevroren lijk in de sneeuw op een weg bij Bonn. De jongen had alleen z(jn onderbroek aan. Hij was in een tem peratuur van vijftien graden onder nul aan een boom gebonden. Hij is er nog in geslaagd zijn handen vrij te krijgen maar kon de touwen die zijn voeten b(j elkaar hielden niet los krijgen. Hjj heeft zich over een afstand van 300 meter naar een weg gesleept waar hij is dood gevroren, aldus de politie. De politie tast in het duister wat be treft het motief en de daders. ADVERTENTIE MG- British Leyland Nederland, Gouda Austin«Jaguar-Triumph-Leyland-MG-Morris-Rover V

De Vallei | 1971 | | pagina 5