PUNTEN WERDEN EERLIJK GEDEELD, MAAR Drie meter hoge mensenmuur viel van tribune r Oefenduels Slachtoffers Toto, zoals het moest Programma Betaald Voetbal wmmmmm Uitslag lotto Hekken verbogenzand op bloedplassen Rolf Wolfshohl in ziekenhuis Betty Stöve uitgeschakeld s EXTRA BEZETTING AL EERDER SINISTER SNEL OP HET VELD BERG I 2 3 p.s.v.-a.d.o[xinn MAANüAG 4 JANUAftl A» .y.w ■v.v. Derby tussen Rangers en Celtic eindigde in een catastrofe Autoriteiten, onder wie de burge meester en hoofdcommissaris, tussen de vernielde en verbogen hek- ken tijdens het onderzoek. A por GLASGOW Glasgow, Schotlands voetbalstad bij uit stek, rouwt om de 66 doden, die zaterdag vielen onmid dellijk na afloop van de wedstrijd van het jaar tussen Rangers en Celtic in het Ibrox Park-stadion. Het is de grootste ramp uit de Britse voetbalgeschiedenis. Het vori ge trieste record werd geboekt op 9 maart 1946 in Bolton, toen er 33 slachtoffers vielen bij een wedstrijd. In tegenstelling tot vorige gelegenheden waren nu niet de emoties van de wedstrijd de directe oorzaak van de ramp. De overwegend roomskatholieke aanhang van Celtic en de protestantse fans van Rangers hebben elkaar bij de klas sieke voetbalslag tussen de twee Schotse grootmachten in het verleden dikwijls naar het leven gestaan. Met name op Nieuwjaarsdag, tot voor kort het gebruikelijke tijdstip van de ontmoeting, laaiden de hartstochten, gevoed door een overmatig gebruik wan alcohol, vaak hoog op. De Schotse voetbalbond heeft enkele jaren geleden, gezien de excessen, besloten de wedstrijd één dag op te schuiven, omdat de gemoederen na een wilde oudejaarsnacht steeds te zeer waren verhit. Als voorzorgsmaatregel tegen onge regeldheden werden bovendien de supporters van Rangers en Celtic in het Ibrox Park-stadion in verschillende vakken ondergebracht. Zo ook zaterdag. Hoewel de wedstrijd op windend was, wisten beide kampen hun gevoelsuitingen in te tomen. Waarschijnlijk, omdat de stand enkele minuten voor het einde nog 0-0 was. Toen scoorde Celtic. In de overtuiging, dat de wedstrijd was beslist 'begonnen vele Rangers-fans zich verslagen een weg naar de uitgang te banen. Gealarmeerd door een plotseling opstekend gebrul trachtten even later honderden op hun schreden terug te keren. Rangers had toch nog gelijk gemaakt. Pal daarna klonk het eindsignaal. 0M m - "*-* Voetbal eiste al veel doden GLASGOW Het ongeluk, dat zaterdag in het Ibrox Park-stadion te Glasgow na de wedstrijd Rangers-Celtic gebeurde en dat 66 doden en een minstens even groot aantal ernstig gewonden eiste, is niet het ernstigste ongeval, dat zich bh* voetbalwedstrijden heeft afgespeeld. Op 23 mei 1964 keurde de scheidsrechter te Lima tijdens de wedstrijd Peru-Argentinië voor de eliminatieronden van het Olympisch-toernooi een doelpunt van Peru af. De daarna volgende „opstand" on der de toeschouwers had een dodental van 320 en bijna 1000 gewonden tot gevolg. Ook op 23 juni 1968 zorgden Zuid- amerikaanse tonelen in Buenos Aires tijdens de wedstrijd River Plate-Boca Juniors voor een tragedie. Door toe schouwers ontstoken vreugdevuren de den paniek ontstaan en bij het gedrang aan de draaihekken kwamen 80 perso nen om het leven en raakten 150 men sen gewond. De lijst van ernstige ongelukken bij voetbalwedstrijden is aanzienlijk ge worden: 1960: in Ibroxpark te Glasgow: veer tig doden en 510 gewonden tijdens de wedstrijd Schotland - Engeland doordat enkele trappen instortten. 21 september 1962 in Libreville: de wedstrijd GabonCongo ontaardde in een algemene vechtpartij: 9 doden en 30 gewonden. 14 maart 1964: tijdens de wedstrijd Sunderland - Manchester United bezet ten te veel mensen de tribunes: 2 doden en ongeveer 100 gewonden. 29 april 1966: in het Hampdenpark te Glasgow, na de finalewedstrijd om de Schotse beker tussen Celtic en Glasgow Rangers, hadden vechtpartijen drie do den en veertig gewonden ten gevolge. 17 september 1967: in Kayseri (Tur kije) gaven relletjes tijdens de wed strijd Kayseri - Siwas een trieste ba lans te zien: 40 doden en 600 gewonden. 25 juni 1969: na een competitiewed strijd in de Turkse plaats Kirikale raakten supporters slaags: 10 doden en 100 gewonden. 25 september 1969 27 personen von den de dood en talrijke toeschouwers moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen toen de uitgangen na een wedstrijd in Bukavu (Kongo - Kinsha sa) gesloten bleven en men onder de voet werd gelopen. Daarbij komt nog het gevolg van de kwalificatiewedstrijd voor het wereld- kampioenschapstoernooi in Mexico tus sen El Salvador en Honduras in juni 1969, die uitmondde in een complete oorlog tussen beide landen. De druk van de massa, die zich ten koste van alles weer op de tribune pro beerde te worstelen, ging tegen de kracht in van de minstens even grote menigte op weg naar de uitgangen. Dat was teveel voor de afscheidingen tussen de vakken en de dranghekken op een deel van de tribune. Zij begaven het en een door niets geremde mensenstroom stortte voorwaarts naar beneden. Een politieman, die getuige was van de ramp, verklaardde: „Het was een verschrikkelijk gezicht. Toen ik om keek naar de uitgangen van de tribune zag ik een muur van mensen, zeker drie meter hoog. Ze lagen allemaal met hun gezicht naar dezelfde kant en bij sommigen kwam de tong naar buiten.... Ik heb nog een roodharig jongetje weg gedragen en een collega gaf hem de „levenskus", tot een dokter zei: „Verk noei maar geen tijd, hij is dood". De ernst van het ongeluk drong niet dadelijk tot iedereen door. Aan de an dere zijde van het stadion kwamen de mensen gewoon naar buiten, onkundig van het drama, dat zich honderd meter De uitslag van de zaterdag gehouden trekking van de Duitse Lotto, 6 uit 49, was als volgt: 6, 19, 40, 42, 44, 48. Extra getal 8. Olympisch getal 0465. Een verpleegster spoedt zich door de mensenmenigte om de vele gewon den hulp te bieden. Verstikkende kluwen verder had afgespeeld. Onmiddellijk opgeroepen ziekenwagens hadden grote moeite bij de plaats des onheils te ko men door het gedrang. Nog spraken de eerste schattingen van zeven doden en een aantal licht gewonden, tot het dui delijk werd, dat zich een ware catastro fe had afgespeeld. Een uur na de wed strijd gaf de politie een aantal van veertig slachtoffers op en nog eens een uur later, toen er enige orde in de chaos was gebracht, kon het officiële dodencijfer van 66 worden vastgesteld. Zqndagmorgen vroeg waren 17 doden nog niet geïdentificeerd. De ziekenhuizen in de omgeving van het Ibrox Park-stadion zorgden inmid dels voor een extra personeelsbezetting om de karavaan van ambulances met gewonden het hoofd te kunnen bieden. Supporters van Rangers en Celtic in Noord-Amerika charteren elk jaar vliegtuigen om de botsing der voet bal-elites in Glasgow mee te maken. Het is niet de eerste keer, dat bij het treffen tussen Glasgow Ranger en Cel tic doden vallen te betreuren. In 1961 deed zich een soortelijk ongeval voor, waarbij twee slachtoffers vielen. Gedu rende de jaren zestig zijn er steeds meer maatregelen genomen om botsin gen tussen de vijandig tegenover elkaar staande toeschouwers te voorkomen. Zo werd de capaciteit van het Ixbrox Park-stadion, het op één na grootste van Glasgow (het grootste is het Hampden Park-stadion met 135.000 plaatsen) van 280.000 op 100.000 ge bracht ten behoeve van betere afschei dingen tussen de toeschouwersvakken en het gemakkelijker bereikbaar ma ken van de uitgangen. Voordat deze verbeteringen werden doorgevoerd, ge beurden er herhaaldelijk kleine ong- lukken op de tribunes, di sotems 30.000 lukken op de tribunes, die soms 30.000 man méér moest bergen dan waarop zij waren berekend. Getuigenverklaringen geven de pa niek en onsteltenis aan, die op het to neel van de ramp heerste. Eén van, de gewonden, John Dawson, zei: „Wat een geluk, dat ik nog leef. Toen die hekken het begaven werd ik ongeveer twintig meter meegesleurd met drie mensen bovenop me en tenminste onder drie mij. De 37-jarige George Conner, die meehielp aan het reddingswerk, ver klaarde: „De meesten zijn gewoon ge stikt. Bij de eerste zes heb ik nog ge probeerd kunstmatige ademhaling of mond-op-mond-beademing toe te pas sen, maar het gaf allemaal niets meer". Een een politieman: „We wilden elkaar net feliciteren, omdat er ditmaal niets was gebeurd. Meestal moeten we tien tallen arrestaties verrichten". De sinistere sfeer op het rampterrein werd in de hand gewerkt door de snel invallende duisternis. Bovendien was het enigszins nevelig. Veel toeschou wers liepen huilend rond, op zoek naar familieleden, vrienden en kennissen. Een geestelijke zei: „Het was meer dan afschuwelijk. De schoenen, sokken en broekspijpen van sommige redders wa ren besmeurd met en doorweekt van het bloed". Vele jeugdige slachtoffers droegen geen identiteitsbewijs bij zich. Op de oudere personen trof men vaak pas poorten of rijbewijzen aan. De politie in Glasgow is de hele nacht gebeld door mensen, die ongerust waren over het lot van mannen of zo nen, die niet thuis kwamen. Op haar beurt heeft de politie verzocht vermiste familieleden zo spoedig mogelijk op te geven. De lichamen van de omgekomenen werden aanvankelijk op het speelveld veld, waarop kort tevoren Jimmy bij één der doelpalen gelegd. Het speel veld, waarop kort tevoren Jimmy Johnstone (Celtic) en Colin Stein (Ran gers) ongewild aanleiding hadden gege ven tot de emoties, die een ramp tenge volge zouden hebben. ZAND VOORT De FC Utrecht heeft zondagmiddag in Zandvoort de eerste klasse amateurclub Zandvoortmeeuwen met 101 (rust 50) verslagen. Doel puntenmakers voor Utrecht Langerak (2), Van Veen (2), Van der Merkt (2), Van Stijn, Groenendijk, Theunissen, Ol- sen. Voor Zandvoortmeeuwen scoorde Stobbelaar. Er waren 1200 toeschouwers. Sparta won «de oefenwedstrijd tegen Fortuna Vlaardingen in Vlaardingen met 21. De rust ging in met de stand 11 door treffers van Teyl (10) en Kowa- lik. In de tweede helft bezorgde Koud- ijzer Sparta de winst. Er waren onge veer 2000 toeschouwers. GLASGOW Een brede stenen trap met verwrongen en gebroken stalen drang hekken op één der tribunes van Ibrox Park, die leidt naar uitgang nummer der tien. Een trap bezaaid met verfrommelde programma's, gescheurde kranten en kapotte plastic bekers. Maar ook met zand om plassen bloed aan het oog te onttrekken. Dit was gisteravond het beeld van de plaats waar de avond tevoren 66 mensen werden doodgedrukt en verpletterd in een verstikkende kluwen van vele honder den mensenlichamen die met elkaar in botsing kwamen. viel van trappen Een deel van hen was al onderweg naar huis toen de wedstrijd Rangers- Celtic, de grote rivalen van Glasgow, in 00 leek te eindigen. Er restten nog luttele minuten. Toen hoorden de ver- trekkenden eemnachtig gejuich opstij gen. Celtic had gescoord. Velen maak ten rechtsomkeerd en stormden de trap weer op. Vlak daarop maakte Rangers gelijk en was de wedstrijd ook meteen afgelo pen. Dit werd fataal want twee com pacte massa's stortten zich op de trap op elkaar na de verder zo rustig verlo pen wedstrijd. Wat er er precies gebeurde was gis teravond nog niet zonneklaar. De één zegt: „Ik zag een kind vallen dat onder de voet werd gelopen." Een andere ooggetuige zei: „Een tie ner droeg een vriendje op zijn schou ders de trap af, recht tegen de menigte in, die weer naar boven kwam." De ene massa stortte zich op de an der in tegengestelde richting en in een oogwenk ontstond er een onontwarbare worstelende, elkaar verpletterende en vooral verstikkende mensenkluwen. Het gebeurde to snel en met zo on waarschijnlijk weinig lawaai dat het grootste deel van het publiek niet eens merkte wat er aan de hand was. Pas toen overal uit Glasgow ziekenauto's, politie en brandweer met gillende sire nes naar Ibrox Park snelden, besefte men dat er wat aan de hand was. Intussen vochten doktoren en ver pleegsters, politiemannen en toeschou wers om het leven te redden van wie ze maar konden lostrekken uit de bloe dige massa op de ramptrap. Clubbe stuurders hielpen waar ze konden, mond op mondbeademing kwam voor velen te laat. Er was te weinig tijd en er waren onvoldoende ademhalingstoe stellen. Een potige agent droeg met een colle ge een klein stil bundeltje weg. Met door tranen verstikte stem zei hij: „Het is een heel kleine peuter, een jongetje". Anderen lieten hun tranen de vrije loop. Glasgows burgemeester sir Do nald Liddie, knielde temidden van do den en gewonden. „Ik ben gebroken door deze trage die", zei hij terwijl hij twee gewonden hielp. Even later sprak hij met huilen de familieleden van omgekomen voet balfans. „Ik zag ze vallen, ze vielen als kegels omver en de menigte achter ons drong ons maar vooruit," aldus een jongen van negentien jaar, die de ramp over leefde. Hij vervolgde: „Ik was nog steeds op de been, terwijl ik werd geperst alsof ik in een bankschroef zat geklemd, toen verloor ik het bewustzijn. Ik kwam be neden aan de trap weer bij en ik kon niets anders doen dan toezien, terwijl de doden werden losgesleurd." Een ander strompelde van de trap het voetbalveld op in de richting van één der doelnetten. Daar begon men bij het kille licht der schijnwerpers de lij ken neer te leggen in een lange rij, naast elkaar tot aan de comervlag. Hij telde en kwam tot 41, toen gaf hij het op. De man was ziek van ellende. Later op de avond bracht men.de lij ken over naar het gymnastieklokaal van een school in de buurt en daar begon het formeel noodzakelijke, maar zo tragische werk der indentificatie. Een stroom familieleden van mensen uit alle delen van Schotland die voor de wedstrijd naar Glasgow kwamen, begon te arriveren. Geestelijken deden er hun werk. Een sergeant van politie barstte in tranen uit toen hij laat op de avond van deze zwarte zaterdag vertelde hoe hij hielp zoeken naar slachtoffers onder wat hij beschreef als een berg van do den. „Het was net een slagveld." Een man van 36 vertelde hoe hij tien minuten onder die berg lag bedolven. Onder hem lagen zeker zeven doden. „De hekken voor mij bezweken", ver telde hij, „het was onmogelijk om je te bewegen. Ik riep maar tegen de jon gens achter mij: „Ga terug, ga terug", maar dat was onmogelijk. Ze bleven maar doordrukken, zich een weg ba nend naar''beneden, en ik viel met de anderen naar beneden. De volle tien minuten de langste KEULEN Rolf Wolfshohl, die za terdagavond in de zesdaagse van Keulen ten val kwam, is zondagmiddag niet op nieuw gestart. Hij Ls in een ziekenhuis opgenomen voor een onderzoek. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat Wolfshohl een schedelbreuk heeft opge lopen. In de jachten van zondagmiddag heb ben Schulze en Peffgen hun ronde ach terstand weggewerkt en kwamen door een groter aantal punten weer op de eerste plaats in het klassement. van zijn leven was deze man bij bewustzijn. Hij zag en hoorde hoe één der slachtoffers dichtbij hem zijn laat ste adem uitstootte. Een andere man lag onder aan de trap met een gebroken been met zijn gezicht pal naast dat van een dode. w PERTH Betty Stöve werd zater dag in de halve finale van het open tenniskampioenschap van Australië uit geschakeld door de Britse Virgina Wade. Zij verloor met 61, 64. Betty Stöve is met haar landgenote Trudy Walhof ook uitgeschakeld in het dames-dubbelspel. In de demifinale ver loor het Nederlandse duo met 63, 62 van het Engelse paar Virgina Wade en Winnie Shaw. De Australische Margaret Court won de titel in het dames-enkelspel. In de finale versloeg zij de Britse Virgina Wade met 61, 62. In de halve finale had de Australische afgerekend met de Frangaise Gail Chanfreau 62, 63. De overwinning in het heren-enkel spel ging naar de Rus Aleksander Me- treveli, die de Australiër John Alexander in de finale de baas bleef 75, 62, 6—2. Een gewonde wordt op een brancard weggedragen van de plaats van dê ramp in het Ibrox Park-stadion. GLASGOW Ongeveer vyftien men sen, die zaterdag bij de ramp in het Ibrox-park verwondingen opliepen, la gen zondagavond nog in de ziekenhui zen van Glasgow. Van enkelen van hen was de toestand kritiek. De politie van Glasgow maakte verder bekend dat 130 andere getroffenen weer thuis zyn. Onder de 66 slachtoffers, van wie een dertigtal beneden de leeftijd van acht tien jaar was, is slechts een vrouw, van A.Z. '67-Fc. Utrecht |[x| Holland Sport-N.E.CI II llxl N.A.C.-M.V.VM2D Excelsior- Telstar SCUD Blauw Wit-G.V.A.Vneus H.V.C.-Cambuur I Ifxll I Vitesse-Willem II I II llxl F.S.C.-Helmond Sport I II |[xl Heerenveen-Heracles Roda Jc.-Eindhoven I Ifxll I P.E.C.-Limburgia [x]| A.G.O.V.V.-Volewijclcers fx] De K.N.V.B. stelde voor deze toto een vervangende uitslag samen. DEN HAAG Zondagavond hadden zich negen deelnemers gemeld, die alle vervangende uitslagen van sporttoto 25 juist hadden voorspeld. De cijfers van sporttoto 25 zijn: aantal deelnemers 589.463; inleg 1.264.378.-; prrjzenbe- drag: 568.970.-; eerste en derde prijs 199.140.-; tweede prijs 142.242.-; extra prijs 28.448.-. negentien jaar. Onder de slachtoffers zijn ook twee Canadezen, Davis Fraser MacPherson en zijn zoon Nigel, die met vakantie in Schotland waren. De over grote meerderheid van de slachtoffers komt uit Glasgow of de onmiddellijke omgeving. Een uitzondering hierop vormen vijf schooljongens van veertien jaar uit het dorpje^Markinch in Oost-Schotland. De vijf, David, Peter, Mason, Richard en Brian vier van hen wonen in dezelf de straat waren fervente aanhangers van de Rangers en hadden hun zakgeld opgespaard om de reis van ongeveer honderd kilometer te kunnen maken naar Glasgow voor de derby Rangers- Celtic. EREDIVISIE: AZ'67Excelsior SpartaTelstar FC TwenteVolendam PSV—DWS NAC—ADO Holland Sport—MW AjaxNEC HaarlemGo Ahead FC UtrechtFeijenoord EERSTE DIVISIE: Blauw Wit—HVC SVV—GVAV DFCSC Cambuur VitesseDe Graafschap FSCWageningen HeerenveenWillem II VeendamHelmond Sport FC Den BoschHeracles TWEEDE DIVISIE: GooilandRCH AGOVV—EDO PECDe Volewijckers NO ADLimburgia Roda JCBaronie SC DrenteEindhoven VVV—RBC Fortuna VI.—Hermes DVS

De Vallei | 1971 | | pagina 7