Schaatsstrijd om Valleibeker werd een succes ia Conflict K^WU-wielerclubs spitst zich toe Börjes en König: 500 meter in 39,4 OP GESLAAGD PA1STERTOERNOOI Geen succes volleyballers Elf nieuwe indoorrecords Verbon weer in de ring SPORT IN 'T KORT NA WIELERYERGADERING IN ZWOLLE: Jeugd Nieuwe ijsclub Dames Heren Res. heren MAANDAG 4 JANUARI 1971 ***r r* TILBURG Officieel moet Jan Hordijk nog vijf maanden rust houden. Maar net als Jan Hajer vond de robuuste Rotter dammer het internationaal ge tinte toernooi in het knusse hal letje, dat Pellikaan acht jaar ge leden op zijn eigen fabriekster rein in Tilburg (de moeder-hal' van de honderd thans gebouwde Pellikaan-hallen) liet bouwen dit weekeinde een te mooie speel- gelegenheid om ongebruikt voor bij te laten gaan. AFGEKEURD Jan Overeem na slopende race onbedreigd VEENENDAAL De schaatswed strijden, die zaterdagmorgen door „De Vallei" op de vijvers tussen de De Gro te plekken en de Industrielaan werden georganiseerd zijn een groot succes ge worden. Een talrijk publiek, van heel jong tot heel oud, had zich op en langs het ijs verzameld om de verrichtingen van de schaatsers gade te slaan. Een aantal deelnemers, veel groter dan door de organisatie werd verwacht vervoeg de zich bij de inschrijving, zodat het zelfs noodzakelijk werd om de rijders in twee leeftijdsgroepen in te delen. Er werd besloten, om de 27 rijders tot vijftien jaar eerst een voorwedstrijd te laten schaatsen over vijf ronden. Voor de winnaars werden geldprijzen be schikbaar gesteld van 10,-, 5,- en 2,50. Na het startsein van burgemeester Bode werd het snel duidelijk, dat de strijd zou gaan tussen drie rijders, die het tempo in deze race bepaalden. Du dink en Van de Haai* leverden een felle strijd en in de eerste vier ronden na men zij om beurten de kop van elkaar over. In de laatste en beslissende ronde kwam Van de Haar echter in de laatste bocht te vallen en Dudink werd onbe dreigd winnaar. Op de eerste plaats eindigde dus Du dink, 13 jaar uit Veenendaal, op de tweede plaats werd beslag gelegd door C. van de Haar, 15 jaar uit Rhenen en H. Snap, 14 jaar oud uit Veenendaal eiste de derde plaats voor zich op. De jongste deelnemer was de negenjarige Jan Budding, die ondanks het feit, dat hij niet op een van de ereplaatsen ein digde, een pluimpje verdient voor zijn stugge volhouden op de zware baan. Daarna was het grote geweld aan de winnaar De heer Janknecht, onafscheide lijk van zijn megafoon houdt een oogje in het zeil. Hij had een groot aandeel in het slagen van het evene ment. De na enkele ronden geformeer de kopgroep van cracks. Nu nog in vierde positie, maar uiteindelijk de winnaar van de door dit dagblad be schikbaar gestelde beker, Jan Over eem. Van Maurik hier tweede en Van de Berg hier derde, jagen het tempo op. beurt, want onder de 32 deelnemers die de „ouderen" telden, werden onder an dere enkele Elfstedentochtrijders gesig naleerd, zoals de heren Van de Berg en Van Spanje uit Amerongen. Onder het toeziend oog van de overal aanwezige heer Janknecht, die voor treffelijk werk verrichtte, werd de baan vrijgemaakt voor de start en na dat burgemeester Bode zijn „rijders klaar, start!" had laten klinken sprint ten de schaatsers weg voor de 50 kilo meter lange tocht. Er formeerde zich al snel een kopgroep van de sterksten, be staande uit zes rijders, die in een hoog tempo over het ijs flitsten. De baan was bijzonder zwaar, want er zaten een aantal grote scheuren in het ijs, en ook de rechtse bochten leverden moeilijk heden op. Jan Overeem, zelf de grote animator van dit evenement, ontsnapte na enkele ronden aan de aandacht van de kop groep en geheel alleen wist hij zijn voorsprong zodanig te vergroten, dat hij in de 21e ronde de rest van het veld lapte. Hij nestelde zich weer bij het peloton en controleerde verder de wed strijd, met groot machtsvertoon. Halverwege de wedstrijd werd de kwaliteit van het ijs echter zo slecht, er kwam water op de baan en de sneeuw vlokken veranderden in waterdruppels daW besloten werd de lengte van de strijd in te korten tot 35 kilometer. Op de onmenselijk zware baan worstelden de rijders zich vooruit, maar van de 32 rijders aan de start had een deel de strijd al opgegeven. Jan Overeem finishte onbedreigd (hij perste er zelfs nog een felle eindsprint uit) als eerste en kon de door dit dag blad beschikbaar gestelde beker in ont vangst nemen. In de nog te rijden ronde om de tweede en derde plaats besliste Van Maurik uit Amerongen de strijd in zijn voordeel en Van de Berg uit Ameron gen werd derde. De winnaar bij de jeugd tot vijf tien jaar, Dudink, poseerde trots voor de fotograaf. Onder het applaus en gejuich van het aanwezige publiek namen zij hun prij zen in ontvangst Door de aanwezigheid van het talrij ke publiek, de snelle medewerking van de Gemeente, het enthousiasme van controleurs en rijders, mag dit evene ment zeker als een succes worden aan gemerkt en het beoogde effect, nl. de schaatssport in Veenendaal een duwtje in de goede richting te geven, heeft misschien al resultaat opgeleverd. De heer Kets, Populierenlaan 8 in Veenendaal (beter bekend als tandarts Kets) liet weten, dat iedereen, die geïn teresseerd is in de schaatssport en plannen heeft om tot de (weder oprichting te komen van een Veenen- daalse IJsclub zich met hem in verbin ding kan stellen. Er schijnt zelfs nog een bedrag aan geld te zijn in de kas van de IJsvereniging „Vooruit", die al lang geleden is opgeheven. Iedereen, die van oordeel is, dat er in Veenendaal wat meer aan deze sport gedaan moet worden, weet nu waar hij terecht kan. 0 In Londen dreigde zich zaterdag tij dens de wedstrijd Crystal PalaceChel sea (22) eveneens een ongeval voor te doen. Twee betonnen palen onder een tribune vlak bezweken. Dit zou waar schijnlijk zes meter naar beneden zijn gestort, als de politie de toeschouwers niet haastig naar een ander gedeelte van de tribune had geëvacueerd. De tweede divisieclub PEC uit Zwol le heeft een vriendschappelijke wedstrijd in Hattem tegen de amateur derdeklas ser Hattem met 51 gewonnen. De rust ging in met de stand 31. Het scorever loop was Strateman 10, Kragt 11, Heskamp 1—2/ Kragt 1—3, rust; Schut ten 14 (strafschop), Stoffels 15. TIEL De Tielse volleybalploegen hebben op het toernooi van Thorheim te Doorn weinig succes kunnen oogsten. De spelers hadden het oudejaarsfeest nog duidelijk in de benen zitten. Aan het toernooi namen deel de reserve teams van VES en St. Martinus. De uit slagen waren: Tovo 2—VES 2 2—0, Uni- tas 3—Tovo 2 0—2, Unitas 3—St. Mar tinus 2 1—1, VES 2—Unitas 3 0—2, Tovo 2—St. Martinus 2 2—0, St. Martinus 2— VES 2 11. Eindstand: 1. Tovo 2 6 pnt, 2. Unitas 3 3 pnt., 3. St. Martinus 2 2 pnt., 4. VES 2 lpnt. In hun poule wer den de Tielse clubs ipet dit resultaat uit geschakeld. ZWOLLE Zaterdagmiddag vond in hotel Derboven te Zwolle een druk bezochte vergadering plaats, waarop 25 van de 37 bestaande verenigingen in de noordelijke, oostelijke provincies, alsmede de provincie Utrecht aanwezig waren. Keden tot deze byeenkomst waren de recentelyk en het verbieden van adoptantenreclame op de shirts van de renners. De heer F. G. Sluyters sprekend namens de drie wielerverenigingen, die deze ver gadering hadden belegd, stelde dat de nieuwe besluiten genomen door de KNWU onaanvaardbaar zyn en er daarom andere plannen/alternatieven gevonden moeten worden, waarmee een afvaardiging op korte termijn met het hoofdbestuur van do KNWU kan onderhandelen. De KNWU heeft voor dit seizoen een aanzienlijke verhoging van de wedstrijd gelden voorgesteld. Bedroegen deze gel den aanvankelijk 50 gulden, dit bedrag werd zonder daarin de wielervereni ging te kennen plotsklaps op 200 gul den gebracht. Voor een aantal vereni gingen betekent dit dat het in de toe komst nagenoeg onmogelijk zal zijn om wedstrijden te organiseren. Het is een bekend feit, dat de belangstelling voor wielerwedstrijden vooral in het noorden tanende is, zodat een verhoging van 300 procent der wedstrijdgelden voor een aantal verenigingen moeilijkheden met zich meebrengt. Men zal zich dan ge noodzaakt zien mindere renners aan de start te laten verschijnen, omdat het prijzenschema drastisch omlaag gaat, waardoor er weer minder publieke be langstelling valt te verwachten en men uiteindelijk in een vicieuze cirkel te- Hordijk won in Tilburg Milavoc, EVV en Shot 2 sleepten de prijzen in de wacht VEENENDAAL Zaterdagmiddag werd door de volleybalvereniging Pan ters in de sporthal het jaarlijkse Pan- ter-toernooi georganiseerd. Er werd op drie fronten hard gestreden. Een da mes-poule met vier ploegen en een he ren-poule en reserve-heren, elk met vier ploegen. Bij de dames streden Mi lavoc uit Deventer en Panters als hoofdklassers om de eerste prijs. Mila voc won tenslotte de beker. Bij de heren waren het EVV, Shot en Panters die hard knokten om de pun ten. EVV finishte als eerste, Shot als tweede en Panters, dat het op beslis sende momenten enkele malen liet af weten, eindigde als derde. In de reser ve-poule voor heren behaalde Shot 2 de eerste prijs en Panters 2 de tweede. De eerste wedstrijd van deze middag in de dames-poule ging tussen SSS uit Barneveld (Ov-klasse) en Panters (hoofdkl.). Met 5-15 en 19-15 trokken de Veenendaalsen aan het langste eind en haalden de eerste twee matchpunten binnen. Milavoc won daarna van Shot uit Culemborg met 15-10 en 15-3 (2-0). Shot en SSS speelden vervolgens met 1-1 gelijk (7-15 en 15-9). De beide hoofdklassers Milavoc en Panters bestookten elkaar voortdurend met harde en snelle smashes, maar toch moest Panters met 15-11 en 15-12 het hoofd buigen. Milavoc won daarna ook van SSS met 6-15 en 15-17. Panters klopte tenslotte Shot met 13-15 en 2-15. Door deze uitslagen eindigde Milavoc op de eerste plaats en veroverde de be ker. Panters werd tweede, SSS derde en Shot vierde. In de eerste de beste wedstrijd trad Panters aan tegen SSS uit Barneveld. Het werd een overwinning voor Pan ters met de setcijfers 15-8 en 15-10. EVV uit Ede overwon daarna Shot met 15-13 en 15-10. EW, dat een klasse ho ger speelt dan Panters, had toch veel moeite met de Veenendaalse formatie. Met 15-12 en 15-11 trok EVV aan het langste eind, nadat Panters het op be slissende momenten liet afweten door een flinke voorsprong prijs te geven. SSS dwong Shot daarna een gelijk spel af. g)...ö-7 en 12-15). De strijd van Panters tegen Shot was weer een vreemde zaak. Panters nam in de eerste set een ruime 13-8 voor sprong, maar leed toch een 14-16 ne derlaag. Ook in de tweede set voldoen de k nsen voor Panters om door te sto ten, maar het werd weer een 7-15 set nederlaag. In de laatste partij overwon EVV met moeite het dappere SSS met 18-15 en 15-10. In deze herenpoule werd EVV num mer 1 en won de bekr. TVWeede werd Shot, P nters derde en SSS vierde. In de poile voor reserv-heren een flink aantal spannende matches. Min- verva uit Lienden verloor tweemaal op de valreep van het sterke Shot 2 met 14-16 en 14-16. Panters 2 won daarna met 15VÏ9 en 15-2 van Set Up uit Scher- penzeel. Vervolgens bond Panters 2 ook Minerva aan de zegekar met 15VÏ7 en 15-13. Shot 2 overwon Set Up eveneens met 15'12 en 15-9. Minverva en Shot deelden de punten via de setstanden 14-16 en 15-7. De beslissende partij tus sen Shot 2 en Panters eindigde in een zege van Shot 2 met de cijfers 15-13 en 15-4. Shot 2 won de beker door als num mer 1 te eindigen. Panters 2 werd tweede, Minerva derde en SET Up vier de. Het volleybaltoernooi had een bijzon der vlot verloop. Er waren maar liefst zes goede scheidsrechters aanwezig van het district Utrecht van de NeVoBo, die de touwtjes strak in handen hadden. Deze arbitrale ploeg fungeerde in de avonduren bij de interland Neder- land-Israël als lijnrechters, secretariaat en scorebordbediener. Voorzitter Sipkema ^reikte na afloop de prijzen uit, waarna men om half ze ven de sporthal in gereedheid ging ma ken voor de interland, waarop men in spanning wachtte en waaraan veel werk en organisatie vooraf was gegaan. Een overzicht van het Panters- volleybaltoernooi, dat zaterdag middag in de Sporthal werd afge werkt. Het optreden van de Nederlandse ex-kampioen bleef beperkt tot een par tij: een twee sets- nederlaag tegen de Tilburger Guido Homman. Jan Hordijk daarentegen werkte zich achtereenvol gens langs de Belgische nummer een en twee Patrick Hombergen en Eric Dros- sart om vervolgens in een wat romme lige, maar spannende finale de, als eer ste geplaatste, nummer drie van Duits land Ingo Buding met 3-6, 6-3, 6-6 en een tie-break van 10-8 te verslaan. Hordijk voerde met deze zegepralen op tegenstanders van wie hij nooit eerder heeft gewonnen, stof aan voor de stel ling, dat het met zijn rug-blessure min der ernstig is gesteld, dan de bondsarts Wille op grond van mededelingen van derden vermoedde. Tijdens de halve eindstrijd van de nationale kampioenschappen tegen Fred Hemmes in augustus verdraaide Hordijk op curcus diploma tennisle- raar zijn rug zo ernstig, dat hij niet meer kon smashen. Hij werd afgekeurd voor militaire dienst en bondsarts Wille schreef hem een rustpauze van acht maanden voor. Dit in tegenstelling tot het advies, dat Hordijk's eigen specia list uitbracht. „Ik heb elk jaar last van mijn rug. De pijn schiet er ineens 'in en blijft dan een paar weken. Daarna is het over". Dank zij de inmenging van sportdi recteur Lijsen, die de waarschijnlijk heid van een incompetente Davis Cup-representatie allengs dreigender zag worden, mag Hordijk sinds enkele weken weer tweemaal per week met de top meetrainen. Trainen. Geen wed strijden. Daarvoor wordt half februari beslist. Gezien hetgeen Hordijk in Til burg presteerde, zal die beslissing waarschijnlijk niet veel tijd vergen. De Rotterdammer serveerde, of liever ka noneerde, als vanouds. In de finale was hij bijna het slachtoffer van zijn eigen serveer-kracht geworden. Soms meters achter de servicelijn vandaan bracht Buding meer terug dan de beide Bel gen. En wanneer dat gebeurde bleek Hordijk's zwakte: het niet-oplopen ach ter de service. Hij volleerde veelal van uit onmogelijke positie in het achter veld. Buding volgde een andere tactiek dan tevoren tegen Peter Soeters (het duel tussen zomerkampioen Hemmes en winterkampioen Soeters was zaterdag in het voordeel van de laatste geëin digd). Soeters was in de volley-duels dank zij zijn snelle reflexen op zijn minst gelijkwaardig aan de 29-jarige Duitser. Buding had het toen gezocht in grote variatie van snelheid en plaat sing. Tegen Hordijk vertrouwde hij op zijn kracht alleen. Juist op dat punt werd hij door de Rotterdammer echter overtroefd. Nadat Hordijk met onge controleerde smashes al enkele kansen had laten liggen de partij op normale wijie te beëindigen, gaf zijn grotere serveer-kracht in de tie-break de door slag. recht komt. Vele bestuursleden gaven hun mening omtrent deze drastische verhoging der wedstrijdgelden, waarbij vooral het probleem van de wedstrijden waarbij de toeschouwers gratis toegang hebben extra-moeilijkheden met zich meebracht. Uiteindelijk kwamen er een drietal moties naar voren, waarover een stemming werd gehouden. Moties Deze moties waren: a. het vaststellen van vaste wedstrijdgelden t.w. 100,— voor amateurs en 50,voor nieuwelin gen te betalen door de verenigingen on geacht het prijzenschema; b. betalen van toegangskaartjes via de KNWU met een bepaalde heffing voor wedstrijden met entree-geldenheffing of /motie a bij wedstrijden, die gratis toegankelijk zijn; c. vaststelling van vaste wedstrijdgelden en voorts de opbrengst van inschrijfgel den, die iedere renner moet voldoen bij deelname aan een wielerwedstrijd. Hier bij wordt gedacht aan een heffing van ƒ2,voor amateurs en 1,voor nieu welingen. Maar liefst 20 wielerverenigin gen toonden zich een voorstander van de motie a, dat een halvering van de door de KNWU voorgestelde verhoging inhoudt. Motie b en c kregen resp. 3 en 2 stemmen (w.o. De Zwaluwen). Alternatief Aangezien de meesten van de bestuui> ders zelf wel inzagen, dat motie a voor de KNWU, in feite onaanvaardbaar is, volgde er een stemming welke motie als alternatief gekozen zou worden. Wieler verenigingen kunnen nu wel doodleuk zeggen halvering van de wedstrijdgelden is de meest voor de hand liggende oplos sing, maar het hoofdbestuur van de KNWU zal zich hier bij voorbaat al niet bij neerleggen. Motie b (13 stem men werd als alternatief aangewezen. Aan deze drie moties werd echter de restrictie verbonden, dat wanneer de KNWU met geen der drie voorstellen (wordt alternatief voorstel verworpen, dan volgt motie c) accepteert, 18 wieler verenigingen GEEN open wedstrijden meer zullen organiseren. Een besluit waaruit wel blijkt dat het de wielerver enigingen ernst is. Adoptantenreclame Daarnaast wil de KNWU af van de zgn. adoptanten-reclame, hetgeen in houdt dat renners met shirts waarop na men van de plaatselijke firma's en mid denstand niet meer op het parcours wor den geduld. Ongetwijfeld een geste van de KNWU ten aanzien van de grote sponsors. Voorgesteld werd de adoptan tenreclame onverwijld te handhaven. Gaat de IQTWU hiermee niet akkoord, dat zal de renner van een grote spon sor 25,moeten betalen om in het shirt met reclame van deze sponsor te mogen rijden. Gaat de sponsor hiermee niet akkoord, dan zal de renner in z'n clubshirt moeten starten. Renners mo- - gen dus altijd van start gaan, maar wan neer dezen reclame voeren op het shirt zal de sponsor dit bedrag van 25,op tafel dienen te brengen. LEIDEN De elf nieuwe Neder landse indoor atletiekrecords, die za terdag bij de ingebruikneming van de demontabele baan van de KNAU in Leiden werden gemaakt, zijn: MEISJES: 400 m: Margriet de Graaf (GAC) 59.6 sec.; kogelstoten: Elna Schalk (PAC) 13,55 meter; hoogspringen: Mieke van Doom (de Spartaan) 1,65 meter. JONGENS: 60 m: Rond van Wilgen (Sparta) 6.8 sec; 800 m: Ed Hoving (GVAV) 1 min 58.1 sec; 1500 m: Peter Haver- mans (Thor) 4 min 01,2 sec; kogel stoten: Frits Wimmers (AV'23) 15,32 meter. HEREN: 400 m: Sjouke Tel (GVAV) 49.9 sec; 800 m: Adrie Schaper (AV'23) 1 min 56 sec; 3000 m: Haico Scharn (Ciko'66) 8 min 13,2 sec; Hinkstap- sprong: Cees de Kort (Taxandria) 15,02 meter. INZELL Op de tweede dag van de vierbanenwedstrijd in Inzeil kwamen de twee Zweedse schaatssprinters, Has- se Börjes en Ove König, tot zeer snelle tijden op de 500 meter. In een hard duel noteerden zij beide de schitterende tijd van 39.4, de beste seizoentijd. De Olympische kampioen op deze af stand, Erhard Keller, had opnieuw het nakijken, ondanks een tussentijd van 9,8 sec. over de eerste 100 meter. Keiler liet de chronometers stilstaan op 39,9 sec. Voor de Westduitsers is de eerste wedstrijd van de zogenoemde „vierba- nentoernee" geen onverdeeld succes ge worden. Op hun eigen wonderpiste maakten twee Zweden en een Italiaan duidelijk dat Keiler en Zimmermann allerminst onverslaanbaar zijn. Nu was dat eigenlijk geen verrassing, zeker wat betreft klassementsrijder Zimmermann niet. Sprinter Keiler moet na een jaar met tegenslag nu echter ook onder nor male omstandigheden zijn beide Zweedse rivalen König (20) en Börjes (wereldrecordhouder op de 500 m met 38.46 sec.) duidelijk laten voorgaan. Zimmermann heeft altijd al de Neder landers en de Noren moeten laten voor gaan. Nu was het een Italiaan, de 26-jarige Bruno Toniolli. Een teken, dat de Italiaanse schaatssport onder Günter Traub vooruitgang boekt. Eveneens bij de heren waren Piet de Rijke en Henk Waanders de eerste Ne derlanders die zich dit seizoen aan een 10.000 m waagden. Zij deden het niet slecht, eindigde ruim onder de 17 minu ten, doch met ruime achterstasd op de winnende Zweed Carlson. Bij de dames was de 16-jarige West- duitse Monika Pflug een klasse apart. Zij won drie van de vier afstanden. De Nederlandse Sonja Paans was op de 3000 m de sterkste. ROTTERDAM Joop Verbon, de oud-Nederlandse kampioen boksen in het zwaarweltergewicht, zal maandag 18 januari in de Rotterdamse Rivièrahal zijn rentree in de ring maken. De Utrech ter, die acht maanden niet heeft kunnen boksen wegensv twee gebroken linker middenhandsbeentjes, ontmoet de Frans man Gilles Fincato in een gevecht over tien ronden. Voor weiter Aad Jansen (Rotterdam) heeft promotor Theo Hui zenaar eveneens voor een party over tien ronden de Marokkaanse weltergewicht Aid El Menceur gecontracteerd.

De Vallei | 1971 | | pagina 9