Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stichting van de Arbeid adviseert: Man valt in Delftse flat werkster aan Buiten Akkoord NOS- KNVB Zo is sneeuw wel aardig.... Romantiek op Veluwe S Te So v j et-soldaten bedienen raketten in Egypte REERNINK (en andere ministers) BEDREIGD morgen lekkere verse worst Betaal per giro Sadat moet bekennen BEWAKING INGESTELD „Verhoging van bijdragen noodzakelijl Morgen kans op sneeuw Een goed stuk vlees hoort erbij Politie ziet geen verband met Werking Acht ton voor 2 jaar flitsen BRANDWEER EN POLITIE STALEN GRAMMOFOONS .k NOS-voorzitter Zuidoostelijke wind Varkensvlees is nu goedkoop! DINSDAG 5 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 3 DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heeft minister Roolvink (Sociale Zaken) geadviseerd om bij wijze van voorschot op de te verwachten loonsverhogingen, het mi nimumloon met terugwerkende kracht tot 1 januari met tien gulden per week te verhogen. Dit komt neer op een stijging van ruim zes procent tot f 167,50 per week. Kwartaalabonnees bespaar incasso M BR! M*- - 4 VERRASSING .55 bij de stoofprei of groene kool neem gerust wat meer! Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., f 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Minimumloon nu al met f 10 verhogen 99 DELFT Op enkele honderden meters van de plaats waar ruim een maand geleden de 21-jarige Ada Lans- bergen-Hölscher werd gewurgd, blijkt gisteren in een flat aan de Debussy- straat in Delft de evenoude mevrouw Van S. tenauwemood aan een nieuwe moordpoging te zijn ontkomen. Om half tien belde zevenhoog in het flatgebouw op nummer 86 een man aan. De 21-jarige hulp in de huishouding, mevrouw Van S., deed open en vertelde dat de familie niet thuis was. De man beweerde dat hij twee verdiepingen la ger woonde en dat er lekkage van de de centrale verwarming was. Of hij binnen even mocht kijken. De vrouw zou dat zelf wel doen en liet hem aan de deur staan. Toen ze zich ervan had overtuigd dat hét niet lekte, liep ze terug. De man was op dat moment de hal binnengedrongen. Ze wilde langs hem heen de galerij oplo pen, maar de man hield haar tegen. De vrouw raakte in een hevige worsteling begon te gillen en wist zich los te ruk ken nadat ze haar aanvaller in de hand had gebeten. De man is daarna in pa niek weggevlucht. Via de buren die van het gegil niets hadden gehoord, werd de politie ge waarschuwd. Van de overige flatbewo ners bleek niemand de onbekende man gezien te-hebben. De politie verklaarde gisteravond, dat nergen uit is gebleken dat deze nieuwe poging in verband staat met de moord op Ada Lansbergen. Bij de Rotterdamse politie is een ano nieme brief gearriveerd, waarin staat dat de onbekende, die Ada Lansbergen van het leven heeft beroofd ook de moordenaar is van de 54-jarige Rotter damse Dijksman J. Dijkman die op 22 december stierf. Ook de Delftse politie zou een dergelijke brief hebben ont vangen. De handschriften van beide brieven zouden met elkaar overeenko men, maar verschillen van dat van „Mijnheer X". De politie in Delft heeft vorige week woensdagavond de 33-jarige A. M. uit die stad gearresteerd. Bij het onderzoek waren enkele punten aan het licht ge komen, die er sterk op wezen dat hij de moordenaar van Ada Lansbergen kon zijn. Bij gebrek aan bewijs is de man gisteren weer op vrije voeten gesteld. WJanneer het in deze maand met het weer wat meevalt beginnen met St. Sebastiaan wiens naam dag op de 20e wordt gevierd de bomen uit te lopen en gaat naar boerenuitspraak het hout „wer ken", doch in werkelijkheid bemer ken we daarvan nog bitter weinig. Natuurlijk „werkt" boom en struik heel de winter, doch de vroege katjes van de witte els in de on derbeplantingen hangen er vaak armetierig bij en ze zien pimpel paars van de kou. Halen we echter een paar warme twijgjes naar de warme kamer, dan zetten ze dra uit als poesestaarten, er verschij nen tot vreugde van mijn vrouw gouden puntjes tussen het karmijn en na enkele dagen vindt zij het eigenlijk maar matig, dat er leven brengend gulden poeier op het ta felkleed dwarrelt. We zouden dit ziende licht vergeten, dat ja nuari veelal de gemiddeld koudste maand is, want „Als de dagen gaan lengen, begint de winter te strengen"al komt dit even vaak niet dan wèl uit. Gedurig ver loopt de maand vorstloos en zon der sneeuw, zodat de echte dur- vers uit de plantenwereld er gun stig voor staan. Bij extra mild weer gaan hazel noot, witte els, mos en pyrus ja- ponica vrolijk knoppen of bloeien, evenals winterjasmijn, erica en ha- mamelis in de tuin. Met Kerst stond de gaspeldoorn met zijn gouden vlinderbloemen al hoopvol langs de houtwal in bloei. Vries dagen deren zulke planten nauwe lijks. Op koesterend zonnige uren in de laatste week komen de bijen een kwartiertje uit korf en kast voor de zogenaamde reinigingsvlucht d.w.z. zich van overtollige stof fen ontdoen en ook komen er wintervlinders voor de dag, om hun eitjes aan de knoppen der vruchtbomen af te zetten. Zulk mi- niscuul voedsel ontgaat niet aan het scherpe oog van mees, boom kruiper en Klein Jantje. 5-1-1971 A. B. Wigman. Volgens de wet wordt het minimum loon jaarlijks op 1 juli aan de opgetre den loonsverhogingen aangepast. Om dat er als gevolg van de loongolf van vierhonderd gulden nu bijzon dere omstandigheden zijn, kan een loonsverhoging in de vorm van een voorschot worden gegeven. HILVERSUM De onderhandelings delegaties van de NOS en de KNVB hebben overeenstemming bereikt over de door de NOS te betalen vergoeding voor het uitzenden van televisieflitsen van competitie voetbalwedstry den. Par tyen zyn het eens geworden over een bedrag van acht ton over twee jaar. De overeenkomst zal geacht worden, te zyn ingegaan op 23 augustus 1970. De overeenkomst loopt af aan het eind van het seizoen 1971/1972. De raad van beheer en het bestuur van de NOS moeten morgen en vrijdag de overeen komst, die tussen de onderhandelings delegaties is bereikt, nog bekrachtigen. UTRECHT Zeventien ie dep van de vrijwillige brandweer van Bunschoten, drie rijkspolitiemannen en twee perso neelsleden hebben stereo-grammofoons met geluidsboxen gestolen uit,, een brandende fabriek, die zij in de nacht van 2 op 3 november in Bunschoten aan het blussen waren. Dat is gebleken uit een onderzoek dat de groepscom mandant in samenwerking met de di strictsrecherche van de rijkspolitie in De Bilt heeft ingesteld. Aanleiding tot het onderzoek waren geruchten, die na de brand in Bunscho ten en pmgeving opdoken. Het vuur woedde in een fabriek van platenkof- fers op het industrieterrein „De Kron kel" in Bunschoten waar ook vele grammofoons en geluidsboxen waren opgeslagen. De brand brak om elf uur 's avonds uit. De diete eeen gepleegd tijdens het nablussen om ongeveer drie uur 's nachts, toen de commandant en de toeschouwers al verdwenen waren. De dossiers van het onderzoek zijn vorige week overhandigd aan de offi cier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. J. C. van den Berg. Hij heeft nog geen beslissing genomen over een eventuele vervolging van de be trokkenen, die op de twee perso neelsleden na allen afkomstig zijn uit Bunschoten. De drie politiemannen zijn inmiddels elders te werk gesteld. Twee van hen hebben het bestolen be drijf een vergoeding aangeboden. De grammofoons zijn bij de mensen thuis in beslag genomen. Verzoeke vóór 7 januari 16,25 over te schryven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement le kwartaal 1971 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie Werkgevers en werknemers verschil len echter wel van mening over de vraag, wanneer die zes procent moet worden gegeven. De werkgevers willen hiervan vier procent op 1 januari laten ingaan en twee procent op 1 april. Daarmee wordt min of meer de loon maatregel van het kabinet gevolgd. De werknemers menen dat de gehele zes procent op nieuwjaar moet ingaan. Er is nog een verschil tussen werkge vers en werknemers. Deze laatste me nen dat van die zes procent twee pro cent een structurele moet zijn, dat wil zeggen dat brj de verrekening op 1 juli die twee procent buiten beschouwing zal blijven. De werkgevers hebben hier bezwaar tegen. Zij menen dat de wet op het minimumloon dit niet toestaat. Hierin is de bepaling opgenomen dat de minister van sociale zaken eens in de drie jaar het minimumloon kan verho gen. Die dag is nog niet aangebroken. (Van een onzer redacteuren) HOENDERLOO Werkelijk een plaatje: de beide oudste fjor- denhengsten van Nederland, de 23- jarige Wesman en de 19-jarige Knaeght voor een 130 jaar oude arreslee met Nederlands enige in spect rice voor het fjordenpaarden- wezen, Joke van Dijk, „in de bak" De combinatie, aangespannen met een prachtig Noors tuig waarvan het aantal op de vingers van één hand te tellen is in Nederand, trok maandagmiddag in het winterse Hoenderloo alle aandacht. Het was voor de eerste keer dat de beide ondanks hoge leeftijd nog vurige hengsten naast elkaar de prachtige slee in draf over de hei de lieten glijden. Een heerlijke rit en een prachtig gezicht. Fjordenrijcentrum Fjord heste- gard" biedt iedereen gelegenheid om zo'n ritje te maken. Het is wel dringen geblazen want in het bakje is maar plaats voor één volwasse ne met een kind en voorts kan er nog iemand op de bok. „Fjordhestegard" kocht Wesman zes jaar geleden. Het dier was toen tien jaar in ons land. Vier maanden daarna maakte Knaegt zijn opwach- tig in de stallen aan de Krimweg. Wesman heeft een beschadigde manekam boven de halswervel maar dat heeft voor de fokkerij geen en kele nadelige invloed. Integendeel, beide hengsten worden nog steeds voor de fok benut. Zij leverden sa men reeds meer dan 700 geregis treerde nakomelingen, waaronder vier fok hengsten. Inspecteur Bob van Bon vertel de ons dat Wesman in uitstekende conditie verkeert. „Wanneer je hem zo ziet geef je hem wel dertig jaar". Gstaad De bekende Duitse filmacteur Curd Jürgens en zijn vrouw Simone hebben bij hun winterverblijf in Gstaad in het Berner Oberland een nieuwe sport ontdekt. Wij zien hen hier in een sneeuwauto, een passend speelgoedje in het vakantie-oord voor rijke lieden. CAïRO President Anwar Sadat van Egypte heeft op een massabyeenkomst in de stad Tanta verklaard, dat het land in militair, economisch en politiek op zicht krachtig is geworden, en dat een heftige stryd met Israël voor de deur staat. „Er komt geen compromis en wy zullen geen stuk land afstaan", zei de presi dent in zyn zeer krijgshaftige rede, die beantwoord werd met een gescandeerd „wy zullen stryden, wy zullen stryden", van de menigte. Sadat erkende dat er Sovjetrussische militairen in Egypte zyn ingezet voor de periode, waarin de Egyptische manschappen worden opgeleid voor de raketstel- lingen langs het Suez-Kanaal. Hy zei dat er zes Russen waren gesneuveld by een luchtaanval op Dasjoer, even buiten Caïro, „maar de Russen hebben daar nooit iets van gezegd". De president zei in zijn toespraak, dat Egypte vorige lente acht miljoen gulden per dag heeft uitgegeven voor de bouw van de raketinstallaties, die in veertig dagen waren voltooid. Zodra de lanceerplaatsen gereed waren werden de raketten er naar overgebracht. „De Russen hielden hun woord". „De volgende veldslag met Israël zal op grote schaal worden gestreden. Zo wel het leger als het volk zullen erbij betrokken zijn. Hij zal hevig zijn, want niet alleen Israël heeft zijn sterkte ge handhaafd, wij ook. De geoefendheid van ons leger heeft een bevredigend ni veau bereikt, en wij kunnen zeer doel matig gebruik maken van de modernste elektronische apparatuur", aldus Sadat. De minister van Financiën van Isra 1, Pinhas Sapir, heeft maandag de begro ting voor het jaar 1971-1972 voorgelegd aan het parlement van het land. Uitga ven voor Defensie maken bijna 40 pro cent uit van het totaal van de begroting die 13.3 miljard Isralëische ponden be- Ministerie van onderwijs verhuist naar Zoetermeer DEN HAAG Het ministerie van onderwijs en wetenschappen gaat Den Haag verlaten en verhuist naar het nabijgelegen Zoetermeer. Rijksgebouwendienst zal binnenkort samen met het gemeentebestuur van Zoetermeer de plaats voor het nieuwe kantoor vaststellen. De secretaris-generaal van het onder wijs, mr. M. D. van Wolferen ziet in deze grootscheepse verhuizing de enige oplossing om uit de Haagse huisves- tingsnood te komen. Zijn tweeduizend ambtenaren werken op dit ogenblik verspreid over 24 panden in de stad. De Haagse arbeidsmarkt noemde mr. Van Wolferen „bepaald ongezond" voor het ministerie^ Het wordt steeds moei lijker om hogere ambtenaren aan te trekken wegens woonproblemen. Het ministerie kampt met een permanent aantal vacatures van 110. Daarbij zijn nog steeds gemiddeld zeventig ambte naren ziek. Burgemeester J. W. Wegstapel van Zoetermeer heeft gisteren de raadsle den van zijn gemeente per ijlbrief op de hoogte gebracht van de grote ver huisplannen. De gemeentelijk woord voerder deelde mee dat Zoetermeer buitengewoon verheugd is over de komst van het ministerie. Eind vorig jaar zijn de eerste besprekingen van de kant van het ministerie geopend. Voor Den Haag komt de verhuizing niet als een grote verrassing. Wethou der Nuij van stadsontwikkeling heeft er vorig jaar bij zijn ambtsaanvaarding al op gewezen dat Den Haag met zijn wo ningbouw in een zeer precaire situatie verkeert en dat deze problemen alleen in agglomeratieverband kunnen worden opgelost. Overigens dacht de gemeentelijke woordvoerder dat het met de nieuw- bouwplannen van het ministerie in Zoetermeer voorlopig nog wel niet zo'n vaart zou lopen. Het ministerie van onderwijs zou het derde ministerie zijn dat geheel of ge deeltelijk Den Haag verlaat. Eerder gingen al het ministerie van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (Rijswijk) en een deel van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid (Leidschendam). draagt (13,7 miljard gulden). De Israëlische politie gaat scherper optreden in de bezette strook van Gaza en in de stad van die naam .plaatsen waar sedert het eind van de oorlog van 1967 een grotere terreur heeft geheerst dan waar dan ook in de bezette gebie den. Gisteren werd de burgemeester van Gaza-stad ontslagen. De politie gaat een grote kazerne bouwen in de buurt van de stad en zal daartoe ruim 9 ha land, tegen betaling, vorderen. Maandag heeft zich een aantal jonge Isralëiërs in het bezette Gaza-gebied gevestigd om daar een collectieve boer derij te beginnen. Dit is de eerste bur gerlijke vestiging in het bezette Si- nai-gebied. De boerderij, die nog geen naam heeft, ligt op ongeveer 3 kilome ter ten zuiden van Rafah. De vertegenwoordiger van Israël bij de Verenigde Naties Josef Tekoah is maandag in New York aangekomen voor de hervatting van het vredesover leg betreffende het Midden-Oosten. Men gelooft dat Tekoah heden met de bemiddelaar van de V.N. in het Mid den-Oosten, Gunnar Jarring zal samen komen.' DEN HAAG De Rijswijkse poli tie heeft doorlopend twee agenten in gezet voor een strenge bewaking van minister Beemink (binnenlandse za ken). De minister kreeg de laatste twee weken herhaaldelijk anonieme brieven waarin hij met doodschieten werd be dreigd. Sinds ruim anderhalve maand staan alle ministers onder extra toezicht van de politie. Op vrijwel alle ministeries komen schriftelijke bedreigingen bin nen. De Rijswijkse politiecommissaris P. Schultz besloot half december tot deze scherpe bewaking, hoewel minister Beemink er zelf niet om had gevraagd. Bij de andere ministers is de bewaking minder scherp. Het is niet bekend uit welke richting de anonieme brieven komen. Over de inhoud wil minister Beemink niets ver tellen. Afhankelijk van het aantal dreigbrie ven en ontvoeringen van politici in het buitenland zal de bewaking worden volgehouden. HILVERSUM Op niet al te lange termijn zal een verhoging van de om roepbijdragen noodzakelijk zijn, wil nog enig soulaas geboden kunnen wor den aan de financiële nood, waarin de omroep momenteel verkeert. NOS- voorzitter E. A. Schuttenhelm zei dit maandagmiddag in zijn nieuwjaars red? Verhoging van de omroeobijdragen is een levensnoodzaak, die niet kan wor den afgedaan met een verwijzing naar de inefficiënte werkwijze in Hilversum als gevolg van de pluriformiteit van de omroep, aldus de heer Schuttenhelm. „Als de begroting voor 1971 niet wordt goedgekeurd, zullen we moeten bezui nigen. Op het personeelsbestand zal in ieder geval niet worden bezuinigd". Re kening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de nieuwbouw stop gezet zal moeten worden. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk nog opklaringen, maar morgen toenemende bewolking met voornamelijk in het zuidoosten enige sneeuw en ijzel. Tot matig of vry krachtig toenemende zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen van 5 aan zee tot 12 graden plaatselijk in het binnenland. Maximumtemperaturen van 4 in het noordoosten tot 0 graden in het zuidwesten. Morgen: Zon op: 08.47 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 12.23 uur; onder: 03.49 uur. (Van onze weerkundige medewerker) YTanmorgen vroeg stroomde dro gere lucht binnen, waarin de temperatuur op de Veluwe tot 10 en in Limburg en Brabant tot 12 daalde. Ook in de komende nacht zal het matig tot streng vriezen, maar daarna doet zich een verandering voor. Het warmtefront van een oceaandepressie ten westen van Ierland, zal de bewolking doen toe nemen en later op de dag ook in Gelderland mogelijk enige sneeuw, misschien overgaand in ijzel bren gen. De temperatuur loopt woensdag langzaam op in de richting van het vriespunt. Of in de tweede helft van de week de dooi definitief zal doorzet ten is nog onzeker. ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

De Vallei | 1971 | | pagina 1