(Addy uit „De kleine zielen „Ik ben erg bruikbaar" DE VALLEI PLAN VOOR LANDELIJK „LIEF ZIJN VOOR ELKAAR" ook 11 De patiënt moet zelf beslissen De Ruiter voor rechter Belangwekkend proefschrift over arts, leven en dood Verdrag van Brandt met vijfja*"ige W AMSTERDAM - Het is al lemaal wat vlug gegaan voor Lex van Delden. Als Addy, het vroegwijze knaapje in de tv-serie De Kleine Zielen, groeide hij in enkele maan den uit tot een nationale fi guur. Nu, nog maar tweeëneen half jaar nadat hij van de Amsterdamse Toneelschool werd gestuurd geldt hij op 23-jarige leeftijd als een at tractie met wervingskracht. GÊNANT ENTHOUSIAST INDIVIDUEEL ONTDEKT ZONDER WERK FOUT SLAP Saskia 17 cent per woord (minimaal 10 woorden) WILLEMPJE KLAAS JAN VAN OS UW EIGEN PLAATSELIJK DAGBLAD III Ui Hl PERSONEEL GEVRAAGD DIVERSEN MUZIEK Eenmalig Mentaliteit Behoeften LEX VAN DELDEN werkt hard aan nieuwe triomf Terwijl zijn vroegere collega's nog steeds ijverig brieven opbrengen en af en toe misschien 's een aardig bijrolle tje mogen spelen, staat hij aan de voor avond van wat alweer een nieuwe triomf moet worden: de première, op Tweede Kerstdag in Tilburg, van de toneelproduktie „Minders zijn vrij". Met als tegenspeelsters Andrea Dom burg en Trudy Labij is Lex van Del den in deze Amerikaanse succeskome die de spil waar alles om draait. Tussen repetities en voorpremières door, zit Nederlands jongste steracteur, die de harten van vele vrouwelijke tv-kijkers in record-tempo wist te ver overen, even bij te komen in een Am sterdams café. Ondanks zijn vrij be scheiden postuur is hij een opvallende verschijning: zijn benen zijn tot vlak onder de knie gestoken in nauwsluiten de zwarte laarzen; om de hals draagt hij een barok kruis, een Davidsster en een rood steentje; de oogopslag is op vallend helder. Op het tafeltje voor hem ligt een pakje sigaretten, volge krabbeld met toneelteksten die nog niet helemaal goed zitten. „Ja, het is allemaal enorm gegaan' moet hij flauw glimlachend toegeven. „De reacties die ik allemaal niet heb gehad op De Kleine Zielen! Brieven van meisjes bij de vleet. Maar ook van mensen die een eenzaam bestaan leiden en zich in mijn rol verplaatsen ze vonden het inspirerend te zien dat ik tot rijpheid kwam". Toch gaat het leven van een succes vol jong acteur niet altijd over rozen, zo blijkt wel. „Als ik naar premières ga is het vaak een pijnlijke toestand. Dan komen ze allemaal op mij af, terwijl anderen het karwei hebben opgeknapt. Heel gênant. En weet je dat sommigen je dit soort dingen kwalijk nemen?" Duidelijk is intussen dat hij nu niet direct het voorbeeld is van iemand, die gebukt gaat onder een gebrek aan zelf vertrouwen. Hij vertelt: „Ik vond het geweldig om als beginneling meteen maar Ellen Vogel als tegenspeelster te krijgen, dat is nu eenmaal heel wat an ders dan Pietje Puk." „Ik vind het een geweldig mens, ik keek altijd al erg tegen haar op. Nu, na al die maanden, ligt het anders: ik heb respect voor haar, maar geen ontzag". Over zichzelf heeft hij nu, na al die maanden, een afgeronde mening: „Ik ben natuurlijk zeer bruikbaar. Het komt weinig voor in Nederland: iemand die er jong uit ziet en ook nog naar men zegt talent heeft". Dat talent krijgt in „Vlinders zijn vrij" alle kansen. Zo zullen we niet al leen opnieuw kunnen kennis maken met Lex van Delden de acteur, maar ook een voorproefje krijgen van Lex van Delden, de gitaar spelende zanger. „Eerlijk is eerlijk", moet hij toegeven. „Iedereen is dol enthousiast over mijn zingen. René Sleeswijk vindt het prachtig. Zelf vind ik dat ik geen slech te stem heb; natuurlijk lang geen Mei Tormé of zo, maar wel helder. „Het gekke is dat niemand zegt: „Wat speel je lekker", maar wel: „Wat zing je goed". Dat kan natuurlijk twee dingen betekenen: of dat ze het acteren niet zo best vinden, óf dat ze vanzelf sprekend vinden dat het met het spel goed zit. Op dat laatste zullen we het dan maar houden". Niettemin blijft het een intrigerende vraag waarom hem nog niet zo lang geleden op de Toneelschool de deur werd gewezen. „Een deel van de docen ten was blij dat ik opdonderde. Waar om weet ik ook niet precies, het lag in het persoonlijke vlak. Het klinkt na tuurlijk als een cliché, maar ik geloof dat ik wat al te Individueel was inge steld." „Toch heb ik er veel geleerd niet van de school zelf hoor, maar van de moeilijkheden die ik er had. De enige docent van wie ik iets heb geleerd was de schermleraar. Op een rapport schreef hij eens iets heel katterigs, om dat ik bang was van hoge dingen te springen. Dat was psychologisch heel goed. Na die opmerking dook ik met doodsverachting van allerlei hoge stel lages. Dat gaf me een kick, bij andere docenten is me zoiets nooit gebeurd". Nadat hij de muziek had verzorgd voor enkele toneelprodukties en samen met Ramses Shaffy was opgetreden in een eenakter, werd hij door regisseur David Koning in klassieke stijl „ont dekt" voor De Kleine Zielen. „Hij zag een tv-uitzending waarin ik optrad en na een flits je van drie seconden wist hij: „Dat is 'm!" Ik kan me haast niet voorstellen dat je dat zo gauw kunt zien, maar ja ook de grootste sterren zijn zo ontdekt. Toen ik het nieuws hoorde was ik gillend van vreugde". „Maar gemakkelijk was het allemaal niet, vooral niet toen ik in het begin als jongetje eigenlijk alleen maar aanwezig moest zijn. Later, toen ik de twee eer ste afleveringen zag, vond ik toch dat ik het niet zo erg onintelligent had aangepakt. Ook over de latere afleve ringen was ik over het geheel genomen wel tevreden; er is geloof ik ook geen reden om er ontevreden over te zijn". Toen het na acht maanden eindelijk was afgelopen met de Kleine Zielen, maakte Lex van Delden even een moei lijke periode door:v een paar maanden had hij niets te doen, een geheel nieu we ervaring voor hem. „Het duurde eigenlijk niet zo lang, maar voor mij leek het een eeuwigheid. Het had met een een terugslag op mijn privéleven opeens ging het allemaal even beroerd". Een engagement bij de Nederlandse Comedie bleek, tegen de verwachting in, niet de gewenste oplossing. „Ik ben er verschrikkelijk geschrokken, al die vergaderingen de hele tijd! Natuurlijk is Guus Oster een goede kerel, maar ik merkte toen ook wat een demagoog hij is. Hoe kan het eigenlijk ook anders hij was altijd gewend dat iedereen zei: „Guus doet het wel", en nu opeens die inspraak! Na een tijdje ging ik naar hem toe om hem te zeggen, dat ik vol gend jaar niet wilde blijven. „Ga dan nu maar meteen", zei hij toen. Het was alles bij elkaar een ervaring, die Lex van Delden tot de overtuiging bracht dat het gesubsidieerde toneel voor hem niet de aangewezen weg is. „Wat zou ik bij zo'n gezelschap moeten beginnen? Er is daar voor mij niets zinvols te doen. Niet dat ik nu uitslui tend sterrollen wil spelen, dat niet; ik heb alleen het gevoel dat ik er niets kan leren." „Het is natuurlijk best boeiend om te kijken naar wat andere acteurs doen, maar je léért pas wat als je het zelf doet. Ik heb Guus Oster eens gevraagd waarom hij mij had geëngageerd. Hij zei toen iets in de trant van: „Het is toch fijn om iemand als jou er bij te hebben". Maar dat is onzin! Je gaat toch geen acteur op de planken zetten, alleen maar om te kunnen zeggen: Zie zo, dan hebben we die tenminste in huis". Wat Lex van Delden betreft ligt de zaak duidelijk: de gevestigde gezel schappen hebben hun tijd gehad. „Zoals de toestand nu is gaat het beslist fout, het bestel keert zich tegen zichzelf. Maar weinig acteurs zijn echt betrok ken bij hun werk. Het gevolg is dat de voorstellingen die je soms ziet erg ver velend zijn. Niet goed niet slecht, maar gewoon vervelend. Misschien ligt dat echt wel aan de malaise die er heerst". Dan is hij zeker wel blij met de acti viteiten van de Actiegroep Tomaat? „In principe ben ik het er wel mee eens, maar als je met die lui gaat praten merk je dat ze wartaal uitslaan. Trou wens: ik ben maar een jong acteur met weinig ervaring, die nog veel met zich zelf bezig is hoe kan ik me dan nu al met theorieën bezighouden? Er wordt al zo ontzettend veel slap gepraat. Ook bij Toneelgroep Studio, wat daar nu gebeurt is volstrek Ie nonsens ge woon verspilde tijd Het enige dat goed beschouwd over blijft, zijn de vrije produkties, want die hebben „een gezond uitgangspunt", vindt Lex van Delden. „Als je er bij betrokken bent weet je dat het gewoon Met blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje D. Quint M. J. M. Quint- Coolen Annemarie Jan Apeldoorn, 31 december 1970 Hoofdstraat 167-2B IIIIIIIMIT Heden nam de Heere, voor ons geheel onverwacht weer tot Zich, ons lief dochtertje en zusje pas 7 maanden oud. G. VINK W. VINK-Hardeman JAN FAMILIE VINK FAMILIE HARDEMAN Renswoude, 3 januari 1971 Oude Holleweg 1 Willempje wordt woensdag 6 januari om 2 uur op de algemene begraafplaats te Renswoude be graven. Heden ging in volle vrede van ons heen, onze lieve zorgzame vader weduwnaar van CAROLINA NAARDING in de gezegende ouderdom van 86 jaar. Krommenie G. VAN OS Veenendaal H. M. VAN OS Veenendaal, 4 januari 1971. Kerkewijk 173. De teraardebestelling zal plaatsvinden vrijdag 8 januari 1971 om 2.30 uur op de Algemene Begraaf plaats te Veenendaal. Vertrek van het sterfhuis 2.00 uur. Gelegenheid tot condoleren: na de begrafenis in de Aula van de Begraafplaats. Te koop 1 paar NO REN met schoen, maat 45. Davidstraat 25. TE KOOP i.z.g.st.z. Fiat 850 Speciaal met schuifdak, tevens een half- automatische wascombina- tie merk Philips, witte schaatsen maat 37 en bromfietshelm. Sav. Loh- manstraat 129, Veenendaal. Aangeboden VAUX- HALL VIVA SI. 90 Auto matic 1968, km.stand 36000. Boslaan 7, Veenendaal. Te koop AQUARIUM 85x45x45. Nieuweweg 215, Veenendaal. Te koop paar heren RONDRIJDERS met schoen mt. 7. Mevr. v.d. Bovenkamp-Keus, Kerke wijk 177, na 6 uur. Partij BANKSTELLEN, direct van fabriek, zeer fraai uitgevoerd, in diverse kleu ren 5 jaar garantie op het binnenwerk. Normale prijs 1300,voor 595,Pa rian Culemborg. Inf. tel. 03450 - 3166. HOUT- en MATTING BEHANG, voor schoorste nen, wanden en lambrize- ringen bij NV v/h Zimmer man en Zn. Sandbrinkstr. 1, V'daal. Gevraagd RONDRIJDERS schoen, maat 03431-386. een 42. paar met Tel. NETTE WERKSTER gevraagd, voor het schoon houden van een kantoor in de vroege avonduren. Schoonmaakbedrijf G. v. Bameveld, Boslaan 62, Veenendaal. Tel. 10303. Gevraagd VERKOOP STER, 17' jaar of ouder. Handwerkhuis Budding, Hoofdstraat 12, Veenen daal, tel. 10078. WERKSTER gevraagd, enkele halve dagen per week. Werktijden in over leg. Mevr. v. Manen. Hoog straat 17, Veenendaal, tel. 12335. BELANGRIJK! knip pen op afspraak, dus zon der wachten! Kapsalon Valkenburg, Zandstraat 127, Veenendaal. Tel. 08385-11563. Voor een mooi, niet te duur SLAAPKAMERBE- HANG naar NV v/h Zim merman en Zn. Sandbrink- straat 1, V'daal. GEHA SERVICE Huissleutels en autosleutels bijmaken. Om 12.00 uur ge bracht en om half twee klaar. GeHa van Leeuwen NV, Hoogstr. 5-7, Veenen daal. Laat nu uw GR ASM A AI- MACHINE SLIJPEN. Ge- Ha van Leeuwen, Hoogstr. 5-7, Veenendaal. t GEHA SERVICE Elektr. klopboormachines te huur voor particulieren. Voor installatie in flats van beton-constructies 2.50 per morgen, middag of avond. GeHa van Leeuwen N.V., Hoogstraat 5-7. Vee nendaal. POLYETHER in alle maten en dikten voor kus sens, zittingen en matras sen zeer aantrekkelijke prij zen. Autobeklederij D. van de Broek, Emmalaan 15, tel. 11172, Veenendaal. goed móét worden, gewoon omdat de consequenties anders heel vervelend zijn. Er is geen producent die zegt: we nemen je omdat je zo'n aardige jongen bent. Integendeel, ze doen alles voor je, maar alleen omdat je een belangrijke investering bent. En die investering moet er uit komen". De vraag is nu hoe iemand in een positie als Lex van Delden nu eigenlijk zijn toekomst ziet. Het antwoord is ver rassend. „Ik weet niet of ik mijn leven lang wel toneel wil blijven spelen. Het meest hou ik eigenlijk van muziek Muziek is echt edel. Toneel is een ma nifestatie van mensen en in dat opzicht vaak erg mooi, maar muziek is iets ab soluuts, iets religieus. Neem bijvoor beeld Mozart, die ver boven alles en iedereen uitsteekt waar vind ik zo'n iemand in het theater?" Shakespeare misschien? het is na- Actie „Graag gedaan" brengt buren- tn nieuwe Sociaal-cultureel Vormingswerk: „Wij willen met deze actie de mentaliteit van het publiek beïnvloeden. Buren hulp moet mogelijk zijn. Ook anno 1970. Wij vragen mensen die hulp nodig hebben zich bij ons te melden. Wij vra gen ook via advertenties wie bereid is iets voor een ander te doen. Wij krijgen zelfs gevallen hier van mensen uit één flat die hulp nodig hebben en van men sen die willen helpen. Het is toch bela chelijk, dat wij die twee mensen dan moeten koppelen. Maar het blijkt nodig te zijn". De maatschappij waarin wij leven, vernieuwt zich. Voor sociale contacten lijkt geen plaats meer te zijn in een samenleving, die met de dag zakelijker en functioneler wordt. Het is een maat schappelijke ontwikkeling. Is het plan van de organisatoren, om ouderwetse burenhulp te stimuleren, dan nog wel reëel? Een ontwikkeling kun je immers niet stil zetten? Van Dijck: „Moet je je in zo'n zake lijke maatschappij dan neerleggen bij de vervlakking van menselijke verhou dingen? Denk niet, dat „Graag Gedaan" een liefdadigheidsactie is. Aan liefda digheid hebben wij de pest. Nee, onze actie ligt meer in de sfeer van „lief zijn voor elkaar". „Wanneer bij je thuis een kraan lekt, dan kun je de loodgieter bellen. Misschien komt die man over een maand wel eens naar die kraan kijken. Wanneer je een beetje handig bent, dan voer je zelf zo'n reparatie uit. Maar niet iedereen kan dat. Het moet toch mogelijk zijn, dat je dan naar je handi ge buurman stapt en hem vraagt of hij je wil helpen?" Al zo'n anderhalve maand is Rotter dam proefkonijn: enkele maatschappe lijke organisaties hebben de handen in elkaar geslagen om de ouderwetse bu renhulp weer op gang te brengen. Dat gebeurt in de actie „Graag Gedaan". Zes maanden lang geven de actievoe ders zichzelf de tijd om te bewijzen dat ook anno 1970 burenhulp mogelijk is. En zij willen bewijzen dat het geen al te grote organisatorische problemen op levert om die burenhulp te coördineren en te stimuleren. Pas dan willen zij de actie „Graag Gedaan" uitbreiden over het hele land. Vooropgesteld dit: elk jaar neemt de Stichting Ideële Reklame, kortweg SI RE (ook wel het kwade geweten van de reclamemensen genoemd) het initiatief tot het voeren van een sociale actie. De actie „65 Plus" was er een aardig voor beeld van. Ditmaal wilde SIRE iets doen om de vooral in de grote steden verloren gegane burenhulp weer tot le ven te wekken. Het plan kwam terecht bij de Natio nale Federatie voor Maatschappelijk Welzijn, die geen gat zag in de organi satorische problemen, om een dergelij ke landelijke actie te gaan voeren. Op haar beurt voelde de Nederlandse Bond voor Sociaal Cultureel Vormingswerk in Utrecht wel wat voor het idee van Sire. De bond zag een mooie kans om het bestuurswerk, dat zij onder haar hoede heeft, wat meer inhoud te geven. Maar ook hier wilde men het Sire-plan eerst eens op kleinere schaal zien werken, voordat er een landelijke actie van zou worden gemaakt. En dus: zoekend naar een proefkonijn kwam Rotterdam uit de bus, waar in enkele wijkhuizen mel- dingsposten worden ingericht. Dat was anderhalve maand geleden. Nu zegt drs. F. van Dijck (30), consu lent van het Rotterdams Centrum voor De afgelopen anderhalve maand heb ben zich ongeveer zeshonderd mensen gemeld, die bereid zijn hun buurman of -vrouw éénmalig te helpen. Per dag komen er ongeveer veertig helpers bij. Er kwamen bij „Graag Gedaan" onge veer vijfhonderd aanvragen om hulp binnen. Een rekensommetje leert, dat a^s alles goed gaat na zes maan den ongeveer 5400 mensen geregi streerd staan. Wanneerj dit plannetje lukt, dan lijkt het, dat de organisatoren «traks vol goede moed aan hun lande lijke „operatie-burenhulp" kunnen gaan beginnen. Steeds opnieuw benadrukken de ac tievoerders, dat zij helpers en degenen die geholpen willen worden, maar één keer koppelen. Het gaat om éénmalige karweitjes. Want de opzet van de actie is niet op de eerste plaats het bieden van hulp, maar het beïnvloeden van de mentaliteit. Van Dijck: „Je zou die hulpverlening in onze functionele maatschappij mis schien in handen van de overheid moe ten leggen, of er meer deskundige orga nisaties bij moeten halen. Maar de er varing leert dat je er dan beslist nog niet bent". En hij geeft het voorbeeld van een invalide man, die van Sociale Zaken een invalidenwagentje kreeg, om zelf in het vervolg zijn boodschappen te kun nen doen. Totdat één van de banden van het wagentje lek raakte. Hij moest toen in drievoud bij Sociale Zaken een schriftelijk verzoek indienen, om de service-afdeling van de fabriek te mo gen waarschuwen. Want die band moest worden gerepareerd. Drs. Van Dijck vraagt zich af, waar om die man geen behulpzame buurman kon vinden. Toen de invalide man zijn probleem voorlegde aan „Graag Ge daan" was de lekke band nog dezelfde dag gerepareerd. Eh daar was geen af deling Sociale Zaken aan te pas geko men. Degenen die bij de actievoerders om hulp komen aankloppen, zijn vooral veel invaliden, blinden en bejaarden. Er komen ook excentrieke hulpkreten binnen: Een man vroeg de organisato ren hem te helpen, omdat hij met een schuld zat van drie ton. Dit soort gevallen wordt doorge stuurd naar deskundige organisaties voor maatschappelijk werk. De praktijk leert vooral, dat veel mensen behoefte hebben aan een buur man, die eenvoudige schilderwerkjes wil opknappen, zo maar eens op bezoek komt om een kop koffie te drinken, of het tuintje wil verzorgen. De meeste mensen die de handen wel eens uit de mouwen willen steken, mel den zich aan voor werkjes, die variëren van schilderen of timmeren tot tuin werk, administratie bijhouden en bood schappen doen. Zelfs een groep musici bood haar hulp aan. Maar er had nog niemand gevraagd om een huiska mer-concert. Dus speelde „Graag Ge daan" de musici door naar het dien stencentrum voor bejaarden, waar zij nu gratis concerten geven voor 65-plussers. tuurlijk maar een suggestie. „Nee, Sha kespeare is meer Bach. Erg groot ook, maar naar mijn smaak nog geen Mo zart". Nog één kleinigheid tenslotte: is het misschien zijn ideaal een ster te wor den? Hij zet even grote ogen op. „Een ster, in Nederland? Weet je wie een ster is? Barbra Streisand, iemand voor wie iedereen stil valt zo gauw ze, ge tooid in veren, de trap af komt. Dat kennen wij hier niet wij zijn geen volk voor sterren. Nee, wat ik wil bereiken is een positie die me de mogelijkheid biedt mezelf zo goed mogelijk te ex ploiteren". Daar houden we het voorlopig dan maar op. LEIDEN Het in leven houden van patiënten die in permanent coma (zeer diepe bewusteloosheid) verkeren, is of een zinloze handeling of het kan redelijkerwijs gèacht worden in strijd te zijn met de wil van de betrokkene. De arts moet zyn patiënt in diens eigen belang behandelen en niet in het belang van derden. Ethisch zou het in leven houden van een patiënt in permanent coma namelijk kunnen wor den beschouwd als in strijd met diens recht op een onverstoord sterven. Het na laten van een zinloze handeling namelijk het in leven houden van een bewusteloze patiënt die niets voelt of denkt mag de arts niet worden verweten. In het Ne derlands recht is dit daarom geen strafbare handeling, ook al overlijdt de patiënt daaraan. Tot deze conclusie komt mevrouw dr. mr. H. A. H. van Till d'Aulnis de Bou- rouill in haar proefschrift „medisch- juridische aspecten van het einde van het menselijk leven", waarop zij aan de Leidse universiteit is gepromoveerd. De moderne geneeskundige mogelijk heden, hebben nieuwe vragen opgeroe pen ten aanzien van de grenzen van leven en dood, de rechten van de pa tiënt en de verplichtingen van de arts Het juridisch uitgangspunt van de promovendus was het, gedeeltelijk on geschreven, recht van de mens op zijn lichamelijke integriteit en beschikking over zijn eigen lichaam. In haar studie verdedigt zij het recht op een onver stoord sterven van de mens. In sommige gevallen wordt aan het eind van het menselijk leven een me disch imperialisme toegepast, dat be slist uit de tijd is, aldus mevrouw, dr. mr. Van Till. Wanneer een patiënt door een geldige wilsverklaring, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk door een tevo ren afgelegd geldige verklaring, te ken nen heeft gegeven in bepaalde omstan digheden niet verder te willen leven, houdt de juridische verplichting van de arts zijn patiënt in leven te houden, op. Mevoruw dr. mr. Van Till is van me ning dat als een patiënt die in perma nente coma is niet meer denkt of geen gewaarwordingen ondergaat, het zin loos is hem in leven te houden omdat het voor de betrokken persoon zinloos is te leven zonder daarvan ooit nog iets gewaar te worden. Maar ook als de pa tiënt nog wel denkt neurologisch niet aantoonbaar in uitzonderingsge vallen echter wel vastgesteld mag de arts doorgaans gerechtvaardigd veron derstellen dat de patiënt in deze om standigheden levensbehoudende behan deling zou weigeren indien hij zijn me ning zou kunnen vormen en zijn wil tot uitdrukking zou kunnen brengen. De diagnose van permanent coma is zeer moeilijk en de hersenspecialist zal deze vaak na geruime tijd en na colle giaal overleg pas kunnen vast stellen. Wanneer alle medische technieken de patiënt niet tot bewustzijn hebben te ruggebracht, kan hij- afhankelijk van oorzaak en omstandigheden, de beslis sing nenien de medische behandeling te staken. Deze beslissing, aldus mevrouw dr. mr. Van Till mag niet worden geno men door de familie van de patiënt, omdat zij de medische gegevens niet kunnen beoordelen en bovendien een belang kunnen hebben dat in strijd is met het belang van de patiënt. Mevrouw Van Tül vindt dat het sta ken van medische hulp aan permanent diep-bewusteloze patiënten geen eutha nasie is, aangezien er voor de betrokke ne geen medische indicatie voor eutha nasie (ongeneeslijke ziekte plus on draaglijke pijn) aantoonbaar is. Zij is van mening dat de patiënt om een eigen wil te kunnen vormen, recht heeft op alle informatie die op zijn ziekte en eventuele gevolgen betrek king hebben. De arts is verplicht deze voorlichting te verstrekken. De hieruit voortvloeiende wil van de patiënt ten aanzien van verdere medische behan deling behoeft niet overeen te komen met wat de arts als het belang van de patiënt ziet. Maar het afleggen van een geldige wilsverklaring legt de aanspra kelijkheid voor de gevolgen daarvan bij de patiënt. BONN Na de overeenkomsten met Moskou en Warschau heeft Bondskanselier Willy Brandt nu ook een verdrag gesloten met XJta Harle, een vijfjarig meisje uit Wit ten hij Dortmund. De officiële verdragtekst luidt: ,,Herr Willy Brandt belooft aan Uta Harle, dat hij alles zal doen wat hij kan, om er voor te zorgen dat er geen oorlog meer komt. Uta Harle belooft harerzijds dat zij daarvoor aan Herr Willy Brandt veertig pfennig schenkt". Utadie de ontspanningspolitiek nauwkeurig volgt op de televisie, had aan de Bondskanselier ge schreven dat zij hem, in ruil voor de vrede, deze schenking uit haar spaarpot wilde geven. Brandt schonk de som aan het Rode Kruis en stuurde Uta het on dertekende document en en als ex tra verrassing het prentenboek ,,Swimmy" Regeringspartijen en oppositie ondersteunden dit verdrag als één man. DEN HAAG De faillissementsaan vraag van het architectenbureau Prent en Landman en het installatiebureau Nieuwenburg tegen de Centrum Bank en Schroder (van de Haagse onroerend goed-handelaar C. M. de Ruiter) ^al op 14 januari door de Haagse rechtbank worden behandeld. f

De Vallei | 1971 | | pagina 4