Door pseudo-vogelpest en Duitse eier-stop Reeds 362 bedrijven besmet Olieramp bedreigt Biesbosehfauna Gelderse KVP heeft twaalf kandidaten voor Kamer Redding perbroek A Ronald (5) redde door 't ijs gezakt vriendje POLITIE ROLT VIER JEUGDBENDEN OP MAN WURGT VROUW MET WASLIJN Financiële alarmkreet in AKV Krijgt AKV andere vorm gametuwtydmee-ganaardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE 41=8% 1 Molukkers bieden twee petities aan Uw Kunstgebit Kritiek op voorlichting militairen Deze week weer broedeieren naar Duitsland Arnhemmers in verzet tegen stankoverlast door NS-locs Abortuskliniek Arnhem op 1 februari open Financiën Synode m EEN WAK OP DE BUIK Pluimveehouders zijn radeloos DINSDAG 5 JANUARI 1971 DEN HAAG „We krijgen nu werkelijk met radeloze pluimveehouders te maken". Dit zegt ir. J. A. A. Bokx, algemeen secretaris van de Nederlandse Or ganisatie van Pluimveehouders (N.O.P.) en secretaris van de afdeling pluim veehouderij van het landbouwschap. Er zijn pluimveehouders, die met grote voederschulden zitten en voederleve ranciers gaan zich afvragen of ze met hun leveringen door moeten gaan. Zullen er pluimveebedrijven beëindigd worden? Er zijn bedrijven die, juist vanwege die schulden, niet kunnen ophouden: een boer laat zich zo gauw niet failliet verklaren. De Nederlandse pluimveehouders, die al een allerberoerdst jaar achter de rug hadden, zagen zich door de invoerstop van de Duitse markt afgesloten, juist toen die markt er weer wat vriendelij ker uit ging zien. Tot die invoerstop konden anderen geen munt slaan uit hun slechte positie: Ook in Duitsland en België ging het slecht met de eieren. Maar nu kunnen de Duitse en Belgi sche eierproducenten hun prijzen laten oplopen, terwjjl de Nederlanders ach terblijven. Tot de invoerstop hield men zich ondanks de moeilijkheden op de been in de hoop op hogere prijzen. Nu verkeert men in de positie van iemand die, bijna aan de top van de berg geko men, toch nog terugzakt. De opslagregeling van minister Lar dinois volgens de NOP op een te lage prijs afgestemd heeft toch wel effect gehad, zo meent ir. Bokx. Was die niet gekomen, dan zou de markt verder zijn ingestort. Het verschil met de fruitteelt is, dat in de pluimveehou derij op kortere termijn wat lucht is gekomen. Maar de vraag is wel of dat lucht genoeg is. Voor velen is de „ademnood" acuut. Had beter inenten de nu ontstane si tuatie kunnen voorkomen? „Als we dit hadden zien aankomen, hadden we iets kunnen doen, maar niemand rekende op zo'n virulent virus", zegt ir. Bokx. Hij zegt te geloven maar tekent er wel bij aan dat hij diergeneeskundige GEERTRUIDENBERG De stroom olie,, die vorige week zondag de rivier de Amer bevuilde, blijkt veel ernstiger gevolgen te hebben dan rijkswaterstaat en de PNEM aanvankelijk aannamen. Dit weekeinde is met het draaien van de wind heel wat niet opgeruimde stookolie in de richting van de Bra bantse Biesbosch gedreven. Een deel drong al diep in de kreken in, een an der deel wordt nog tegengehouden door ijsschotsen. Wanneer deze olie niet opgeruimd is voor de dooi invalt, moet rekening worden gehouden met een ernstige oMenamp in de Biesbosch. Nu al zijn er utrecht De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) is niet tevreden over de manier waarop het ministerie van defensie dienstplich tigen voorlicht over hun rechtspositie. De kritiek van de VVDM richt zich vooral op het boekje Veilig Kompas dat aan het begin van de diensttijd door het ministerie wordt uitgereikt. Volgens de commissie voorlichtpmg van de VVDM is in het trefwoordenlijstje van dit boekje een kwart van de gegevens onjuist of verouderd. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Het dagelijks bestuur van de kring Gelderland van de KVP heeft twee kandidaten toegevoegd aan de enkele weken geleden gepubliceerde lijst van regionale kandidaten voor de Tweede Kamer, nl. de heren A. W. P. A. Banken uit Beneden-Leeuwen en J. B. Ordelmans uit Borculo. Het bestuur heeft dit gedaan om een betere verte genwoordiging van de regio's van de provincie tot stand te brengen. De heren Banken en Ordelmans zul len zich de komende weken samen met de negen andere kandidaten en de landelijk kandidaat generaal-majoor Van Eisen uit Doorwerth op twaalf plaatselijke bijeenkomsten in Gelder land voorstellen. Alle Gelderse KVP-ers kunnen hun opinie over de regionale kandidaten en hun volgorde op de lijst schriftelijk uiten aan het adres van het kringbestuur dat een voorstel inzake de voorbracht twee verkiesbare „Gelderse" plaatsen en on geveer zes reservezetels zal opstellen dat op de kringvergadering, 13 februari in Arnhem in aanwezigheid van lande lijk lijsttrekker dr. G. H. Veringa, be handeld zal worden. De overige kandidaten zijn, zoals ge meld, mej. Merkx (Arnhem), mevr. Van der Werf-Terpstfra (Nunspeet) en de he ren Abbenhuis (Hoevelaken), Thijssen (Nijmegen), Ter Woorst (Eist), Balvers (Ermelo). Van den Broek (Dieren), De Bruyn (Nijmegen) en Fiévez (Arnhem. De kandidatuur van de heer Van Eisen, gesteld door het landelijk partijbestuur, staat al vast. De (landelijke) KVP-jongeren hebben nu ook hun kandidaten voor de Kamer aangewezen; zij hebben een voordracht van acht personen opgesteld, uit, wie het partijbestuur er vrijdag twee zal kiezen. Het hoogste aantal stemmen be haalde het Haagse gemeenteraadslid W. du Chatinier (1238). De overige kandi daten zijn: P. Zelissen, Oss (1135, P. Beugels, Amsterdam (945, R. Bun, Eind)hoven (918), B. Arling, Hoogvliet (667), J. Penders, Leidschendam (497, R. van der Linden, Witten (432) en P. Smink, Hoogland (393.) vele duizenden vogels aangetast. Maar een uiterst klein percentage heeft kans op overleving. De mogelijkheid is groot, dat de Bies bosch de komende zomer nauwelijks meer geschikt zal zijn voor zwemmen en watersport. Burgemeester C. W. Smits van Ma- de-Drimmelen heeft nog niet beslist of hfj op verzoek van de stichting Olie Vogel-slachtoffers in Vlaardingen een beroep zal doen op de genie om met vlammenwerpers over een afstand van circa tien kilometer het riet langs de zuidelijke Ameroever weg te branden. Coördinator van de vogelreddingsac- tie Leo Jans uit Roosendaal, is van me ning, dat de oliesiituafte in de Amer van het eerste moment af door de instanties veel te laconiek en simplistisch is beke ken. Hij heeft veel kritiek op de gang van zaken bij de olieverwijdering. De Biesbosch is volgens hem alleen te redden als vanaf vandaag met inzet van alle middelen een grootse actie wordt ondernomen. deskundigheid mist - dat er ook een doorbraak van de pseudo-vogelpest zou zijn gekomen als de pluimveehouders de gewone, van veterinaire zijde gead viseerde entschema's hadden toegepast. De schade zou dan weliswaar geringer zijn geweest, maar kans op een Duitse invoerstop zou er misschien ook dan nog geweest zijn. Die invoerstop die Duitsland nu heeft uitgevaardigd vindt hij trouwens overdreven. Ir. Bokx heeft de indruk dat de veeartsenijkundige dienst van het mi nisterie van landbouw op het ogenblik bij het tegen vergoeding overnemen van zieke pluimveestapels voortvaren der te werk gaat dan in het begin van de epidemie. In het begin was men nogal selectief: de overneming werd niet gezien als een bedrijfsschadeverze kering. Ze werd toegepast als er bes mettingsgevaar was voor buurbedrijven of voor de hele pluimveehouderij. Was dat niet het geval, dan hield men het bij „insluiten", wat o.m. inhield dat van het besmette bedrijf geen pluimvee mocht worden afgevoerd. Bij het ministerie van landbouw in Den Haag ontkent men echter dat er een wijziging is gekomen in het onder nemingsbeleid van de veeartsenijkundi ge dienst of dat er in dezen toezeggin gen zouden zijn gedaan. Minister Lar- dinois is niet van plan de regeling royaler te laten toepassen. „Geënt moet er worden", is op het ogenblik de slag zin ten departemente, en men is niet van plan op nalatigheid in dezen een premie te geven. Het ministerie deelt mede, dat in de week van 20 tot 27 december tachtig besmette bedrijves zijn aangegeven, waardoor het aantal bedrijven dat tus sen 1 januari en 27 december 1970 bes met is geraakt is gestegen tot 362. Van 227 van die bedrijven zijn de pluim veestapels overgenomen. Wat het mi nisterie ongeveer vier miljoen gulden heeft gekost. UTRECHT De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, verwacht dat nog deze week de export van broed eieren naar West-Duitsland kan worden hervat Het produktschap is akkoord gegaan met de voorwaarden die de Duitsers aan een hervatting van de iri- ■voer van broedeieren onder meer verzending in nieuwe dozen, eieren af komstig uit ontsmette bedrijven en een verklaring van de veterinaire dienst hebben gesteld. Van de Nederlandse broedeierenexport gaat normaliter 65 procent naar West- Duitsland. In november 1970 werden in totaal 4,7 miljoen broedeieren uitge voerd voor f 1,4 miljoen. ■-<■**■ .-.«ft" .v. ARNHEM De bewoners van de Arnhemse wijk Heijenoord zijn in het geweer gekomen tegen de stankoverlast die ze dagelijks gepresenteerd krijgen van het NS rangeerterrein langs de Noordelijke Parallelweg. Tien tot zes tien dieselrangeerlocomotieven staan daar uren, en soms wel dagen lang te walmen zonder dat er noemenswaard mee wordt gereden. Tijdens oud en nieuw heeft één van de locs aan één stuk door uitsluitend stationair ge draaid, zo weten de wijkbewoners te vertellen. Ze hebben nu het st artkme ldingsnum - mer van de Arnhemse brandweer ge draaid; als daar niets uit voort komt overwegen ze een petitie aan Arnhems burgemeester drs. J. A. F. Roeien te schrijven. „We hebben nu genoeg van die vette gele walm''. Behalve de aangrenzende wijk, die door de wind vrijwel steeds „onder schot" ligt, heeft ook het aan de over zijde gelegen St. Elisabethsgasthuis re gelmatig hinder van de dieselstank. Volgens de spoorwegen moeten de rangeerlocomotieven warmdraaien voor ze worden gebruikt. „Dat hoeft toch geen dagen te duren?", aldus de na zo veel jaren lijdzaam zwijgen getergde buu rtbewoners Met de broek" werden de drie man van de Harlinger trawler Cornelia (HA 30) van boord gehaald toen het vissersschip bij een eiland voor de Jutlandse kust gestrand was. HAARLEM De politie heeft de af gelopen dagen in vier gemeenten jeugdbendes opgerold. In Haarlem ar resteerde de politie een jeugdbende die zich de afgelopen maanden heeft schul dig gemaakt aan ongeveer zeventig in braken. Het „bredn" achter de bende, de 23-jarige Haarlemse koopman Harry W. kon ook worden gepakt Hij heeft zelf geen enkele inbraak gepleegd. Hij bracht de bendeleden (van 16 tot 21 jaar oud), die het een eer vonden voor hem te werken, naar de plaats waar moest worden ingebroken, gaf adviezen, bracht ze na het karwei weer thuis en voerde de buit af. Er is voor zestigduizend gulden ge stolen, vooral 'tabaksartikelen, radio's en transistors. In het Limburgse Hoensbroek is een eind gemaakt aan de activiteiten van een jeugdbende, de „Black Poema's", die zich schuldig maakten aan vernie lingen, verkrachtingen, mishandelingen en baldadigheden. De Black Poema's standen onder lei ding van de 22-jarige bouwvakker K. K. uit Heerlerheide. De politie kwam de bende op het spoor nadat een meis je, dat door de bendeleden twee keer was verkracht aangifte had gedaan. Tot nu toe zijn vier gevallen van verkrachting bekend. Verder heeft de ADVERTENTIE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat, U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, da» U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2AO, bij apotheken en drogisterijen. bende auto's en motoren gestolen, die daarna werden vernield. Belangstelling voor auto's hadden ook drie jongelui in Almelo, die tussen ok tober en december 1970 vijftien auto kraken zouden hebben gepleegd. Ee politie kwam hen op het spoor na de arrestatie van de twintigjarige H. T. uit Vriezenveen terwijl hij een autora dio uit een wagen sloopte. Ook werden de 21-jarige B. G. uit Wierden en de achttienjarige A. J. L. uit Vriezenveen gearresteerd. Vier jeugdige autodieven werden ook in Leeuwarden opgepakt. Zij zouden dertien auto's hebben gestolen. De ge stolen auto's werden door de jongens, als de benzine op was, onbeschadigd achtergelaten. EMMEN Na een hevige woorden wisseling uiting van een gespannen huwelijksverhouding heeft de 38-jarige fabrieksarbeider J. V. uit Barger Oostveld (Dr.) zijn zwangere vrouw met een stuk waslijn gewurgd. Aanvankelijk vertelde V. dat zijn 36-jarige echtgenote Trijntje zondag morgen vroeg zelfmoord had gepleegd. Het onderzoek wees echter uit dat deze doodsoorzaak uitgesloten moest worden geacht. Daarop gaf V. zondagavond de wurgmoord toe. Hij vertelde te hebben gehandeld in een vlaag van verstands verbijstering. Nadat hij zijn vrouw had gedood sleepte V. het lichaam vanuit de echte lijke slaapkamer naar de overloop en hing het over de leuning van de trap. Toen waarschuwde hij de huisarts. Ook vertelde hij zijn kinderen (9, 15, 16 en 17 jaar oud) dat hun moeder zich van het leven had beroofd- Hervormden willen nu oecumenisch concilie Van een onzer redacteuren DRIEBERGEN De Algemene Kerkvergadering (AKV) van de Nederland se Hervormde Kerk heeft gistermiddag besloten de generale synode te vragen in overleg met de door de AKV zondagavond ingestelde „voortgangscommis sie" een nieuwe raadpleging van het „grondvlak" (de „gewone" leden van de kerk) voor te bereiden zoals ook de AKV een raadpleging van het grondvlak was. De AKV zal in haar huidige vorm niet voortgezet worden; met de drie daagse zitting van het afgelopen weekeinde is zij afgesloten (zoals men weet werd op pinksteren 1970 het eerste deel van de slotzitting gehouden). Met grote meerderheid werd de synode óók gevraagd zich achter het lutherse initiatief inzake een oecumenische kerkvergadering te stellen. De synode is daartoe, naar men kan aannemen, bereid. W-.-- V Ronald Pannebakker (links) uyordt morgen zes jaar. De gloednieuwe auto die hij vasthoudt is echter geen verjaarsgeschenkmaar alvast een BOSKOOP „Je moet zwemmen joh, zwemmen moet je". Dit advies gaf de vijfjarige Ronald Pannebakker uit Boskoop gistermiddag aan zijn vierjarig vriendje Bernhardje van Elk, die door het ijs was gezakt. Toen bleek dat Bernhardje niet zwemmen kón, bleef Ronaldje zijn vriendje aan zijn haren en zijn jasje boven water hou den. Zo werd Ronald de redder van zijn vriendje. Van de ouders van Bernhard je kreeg hij gisteren al een levensgrote speelgoedauto. Morgen, als hij zes jaar wordt zal er van „bewonderaars" nog wel een extra cadeautje bijkomen. Bij de reddingspogingen zakten nog drie volwassenen door het ijs van de sloot aan het Reierskop. Allen konden wor den gered. Ronaldje en Bernhardje liepen gister middag omstreeks twaalf uur op het ijs in de sloot, voor hun ouderlijke woning. Zij zagen in een wak een stel eenden zwemmen en gingen daar nieuwsgierig heen. Plotseling gleed Bernhardje uit. Zijn vriendje Ronald bedacht zich geen moment en hield Bernhard bij zijn ha ren en zijn jasje boven water. Zusje Anita Pannebakker (8) zag dit alles uit de verte gebeuren en gaf een schreeuw. Daarop schoot mevrouw Koetsier te hulp, maar zij gleed eveneens uit en kwam ook in het wak terecht. Vader Van Elk en de naast hem wonende heer Frissel kwamen óók op het hulpgeroep naar buiten gerend. Zij schoven voorzichtig op hun buik naar het wak om het kind en mevrouw Koetsier te redden, maar het ijs kon ook hen niet houden. Tenslotte kwam de heer A. P. Pannebakker bij het wak. Hij kon de heer Frissel uit het water helpen. Mevrouw Koetsier had zich in middels zelf al naar de kant gewerkt en de heer Van Elk kon zich met zijn zoontje eveneens redden. De heer Pan nebakker kon hun aan de kant nog wel de helpende hand reiken. „Maar mijn aandeel in de hele red ding is maar miniem", zo zei de trotse beloning voor het redden van zijn vader gistermiddag „Mijn zoontje Ro- vierjarig vriendje Bernhardje van Elk nald is nog wel onder de indruk van die in een wak in het ijs was ge- wat hij heeft meegemaakt, maar hij is raakt. voor ons de held van de dag". De zitting werd gesloten door syno- depraeses ds. J. A. G. van Zanten die zijn erkentelijkheid voor het werk van de AKV nadrukkelijk' uitsprak. Wat tij dens de landelijke zittingen is bespro ken is maar het topje van de ijsberg, vond hijveel méér nog is in de pro vincies, regio's en gemeenten losge maakt. De meer dan driehonderd AKV-deel- nemers keerden gisteravond na uiterst intensieve besprekingen in het gebouw van de Academie De Horst huiswaarts; hun beraadslagingen waren o.a. gevolgd door het bijna voltallige synodemodera- men, andere synodeleden en vooraan staande leden van andere kerken (on der wie de r.k. prof. dr. J. Lescrauwaet en de oud-katholieke prof. dr. P. J. Maan). Tot de vele voorstellen van de AKV behoorde dat tot het instellen van een oecumenische werkgroep die zal proberen een analyse te geven van de achtergronden van de hedendaagse ge loofscrisis. Verder werd aan de synode gevraagd een duidelijk beleid te voeren ten aanzien van de inzet van predikan ten, pastorale medewerkers en andere vrijgestelden om te komen tot een rechtvaardiger en efficiënter vetdeling van de mankracht en de taken. Een andere gisteren aangenomen mo tie behelst dat het aanbeveling verdient medewerkers in dienstverband, zoals kosters, organisten en administrateurs, niet aleen te zien als werknemers maar ook als kerkelijke medewerkers. „Dit zal betrokken moeten worden op de sa lariëring, de opleiding en vorming, maar ook op inspraak in het kerkelijk beleid voor wat betreft hun werkter rein." Langdurig stond de AKV stil bij de financiële problematiek waarmee de hervormde kerk thans worstelt. De Noordhollandse delegatie had een „alarmkreet" opgesteld, mede naar aan leiding van de grote moeilijkheden bij de SMRA, de centrale administratie te Delft. Na een gesprek met ds. H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de generale financiële raad van de hervormde kerk (die de AKV gisteren ook informatie verstrekte over de algemene financiële situatie in de kerk), schrapte de Noord hollandse delegatie een van haar verst-strekkende voorstellen: de afsto ting van de Delftse computer. Het com puterprobleem is onlangs in een brede commissie van onderzoek (met deskun digen op dit terrein) aan de orde ge steld; deze commissie zal rapport uit brengen aan de synode die daarvoor in een extra zitting op 2 en 3 april (en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was al op 22 en 23 januari) bijeenkomt. Ook werd met betrekking tot de fi nanciële zaken een grote mate van re gionale samenwerking als eis gesteld. „De kerk mag niet in een bankroetsi tuatie verzeild raken en daarom zijn drastische maatregelen nodig. De AKV wil geloof en moed wekken om een kerk te bouwen die naar de toekomst toe denkt." Verder werd gesteld dat binnen elke gemeente alle uitgaven en inkomsten op één begroting en alle bezittingen en schulden op één staat moeten worden samengebracht en één gezamenlijke jaarrekening dient te worden opgesteld. Deze moet in de gemeente worden be handeld en door de kerkeraad worden vastgesteld. ADVERTENTIE Het is goed sparen bij de NMB. De veie spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Ds. Van Zanten nodigde de AKV-ers uit de synodezittingen waar de AKV-moties behandeld worden te be zoeken. Over de vorm waarin de syno debehandeling zal geschieden zal nog overleg binnen de synode plaatsvinden. Tegen het slot van de bijeenkomst werd gistermiddag nog een duidelijlr accent gelegd op de kern van de zaak: het geestelijk leven in de kerk. Daarbij werd o.m. gezegd: „De AKV spreekt zich uit vóór radicalisering en intensi vering van het kerkelijk leven opdat in alle pluriformiteit en verscheidenheid en met alle verschil in persoonlijke ac centen de gemeente van Christus in al haar gestalten weer als zodanig voor de wereld herkenbaar wordt." Met betrekking tot de behandeling van de AKV-moties in de regio's werd met waardering melding gemaakt van de in de classes Zutphen en Doetin- chem gehouden ontmoetingen tussen uit deze classes afkomstige synodeleden en AKV-afgevaardigden. ARNHEM De eerste abortuskliniek in Nederland zal vrijwel zeker op 1 fe bruari in Arnhem open gaan. Enkele artsen volgen daartoe op het ogenblik een speciale opleiding. Financieel is bijna alles geregeld nu de Stichting voor hulpverlening bij hem en omgeving kan rekenen op steun zwangerschapsonderbreking voor Arn- van StiVnezo-Nederland, de stichting die na de tv-actie over ongeveer 110.000 gulden kan beschikken. DEN HAAG Een groep Zuidmo- lukkers heeft gistermorgen aan de le den van de Eerste Kamer twee petities aangeboden waarin aandacht wordt ge vraagd voor de Zuidmolukse zaak. In de petitie van de Partij Nasional Maluku Selatan wordt de vrijlating geëist van de „35 van Wassenaar die omet hun actie hun plicht deden om of ficiële onderhandeling af te dwingen met generaal Soeharto over de onaf hankelijkheid van de Zuid-Mol ukken". De Ambonese ex-KNIL-militairen in Nederland zeggen in de andere petitie niet langer in ons land te willen blij ven. Zij eisen van de Nederlandse rege ring dat deze stappen onderneemt waardoor zij naar hun soeverein vader land kunnen terugkeren.

De Vallei | 1971 | | pagina 7