Gratis reizen Nixon in interview: Explosie in flat BEKENTENIS IN ZAAK-LAPORTE Queen Elizabeth weer in vaart in Joodse student Riga veroordeeld DOOR DE MIST GESTRAND Over de grenzen Anders Nu rente tot is Europa blijft zeer koud Kabouters tegen Progil Mendoza 13 jan. voor rechter voordeli uit met Eilandj es te koop Zich dood gedronken RODE VLAG VERBRAND DINSDAG 5 JANUARI 1971 2 januaridagen op uw 65+kaart SOVJET-UNIE ADVERTENTIE (20^ Kies de dinsdag-, woensdag-, donderdag of zaterdag die tl past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f 20.- echtpaar 30.- jaarkaart 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. Einde strijdende rol van Verenigde Staten in Zuid-Vietnam PARIJS In Europa blijft het koude weer aanhouden. Alleen in Bulgarije is de temperatuur behaaglijk. In So fia scheen maandag de zon en in het zuiden van het land wees de thermo meter 20 graden celsius boven nul aan. In vrijwel alle andere Europese landen wordt het verkeer gehinderd door sneeuw, ijzel en mist. In Noord-Portugal vroor het zondag 10 graden. De stad Elvas is voor het eerst sinds 25 jaar bedekt met een laag sneeuw. In Frankrijk neemt de koude iets af. De meeste grote wegen in het Rhöne- dal zfjn nu sneeuwvrij. In de rest van het land komt het verkeer echter nog maar moeilijk op gang. President Pompidou heeft de klachten, dat de regering gefaald had in het optreden tegen de sneeuwstorm waarin 25.000 automobilisten gestrand waren, volle dig van de hand gewezen. „Je kunt nu eenmaal niet overal sneeuwploe gen hebben", luidde zijn commentaar. In Engeland ondervindt het luchtver keer hinder van de mist. De meeste wegen zijn glad door de ijzel. In West-Duitsland is het spoorwegver keer door de kou ontwricht. Ln het westen van de Bondsrepubliek vriest het twee graden en in het zuiden tien. In Berlijn vroor het zondag nacht 17 graden. In Oostenrijk hebben duizenden auto mobilisten, voor het merendeel toe risten. tijdens de feestdagen vastgeze ten door de sneeuw. Ook Italië is niet gespaard gebleven voor de koudegolf. In Piemont zijn vele dorpen door de sneeuw geïso leerd en in de Abruzzen zijn 10000 mensen van de buitenwereld afgeslo ten. In Alto Adigo, het Italiaanse Zuid-Tirol, vriest het 30 graden. In Piemont zijn twee boeren doodgevro ren. In Tsjecho-Slowakije vroor het zondag 26 graden. De wegen in dit gebied zijn met een dikke laag sneeuw be dekt. In Spanje is de winter bijzonder streng. In de bergen in het noorden en op de hoogvlakte ten zuiden van Madrid zijn temperaturen van 24 graden cel- cius onder nul gemeten. In de pro vincie Crudad Real ten zuiden van Madrid, ligt óp sommige plaatsen een sneeuwlaag van 20 cm. De Ebro in Catalonië is voor het eerst sinds mensenheugenis voor een deel bevro ren. De strenge koude van de laatste twee weken heeft in de Noordindische ®taat Bihar 75 doden geëist. PARIJS Drie van de kleine onbe woonde eilandjes nabij de kust van Bretagne zijn maandag te koop aange boden voor een bedrag van 20.000 francs per hectare. Het zijn de eilandjes Bannec, negen hectare, Balanec. 38 hectare en Trielen 15 hectare. De eilanden zijn onderhevig aan grote verschillen tussen hoog en laag water en er staan geen bomen op. WASHINGTON President Nixon heeft maandagavond gezegd „Wij zien op het ogenblik het einde van de Amerikaanse strijdende rol" in Zuid-Vietnam. Dat beschouwt hij als het voornaamste succes van de eerste twee jaren van zijn verblijf in het Witte Huis. Maar hij zei in een interview dat vanuit het Witte Huis werd uitgezonden, dat dit succes wordt getemperd door de tragedies van de universiteiten van Kent, Jackson en Wisconsin. DUSSELDORP Twee broers zijn maandag in Dusseldorp onwel gewor den en een van hen is gestorven, nadat ze samen met drie vrienden vier flessen cognac hadden opgedronken In twee uur tijds. De politie heeft bekendgemaakt, dat de beide jonge mannen, 16 en 17 jaar oud, op het punt stonden om naar een Huis van Bewaring te gaan, omdat ze veroordeeld waren wegens diefstal. Ze besloten eerst in een openbaar toilet iets te drinken. Na afloop werden zij beiden bewusteloos buiten het toilet gevonden. De oudste broer was dood toen hij in het ziekenhuis aankwam. De jongere broer bevindt zich in ernstige toestand. Nixon, die vragen beantwoordde van vier verslaggevers van de grote televi siemaatschappijen in een uitzending vanuit de bibliotheek van het Witte Huis zei, dat hij, nu de oorlog af begint te lopen, hoopte dat de gewelddaden zoals die zijn voorgekomen in de Ame rikaanse universiteiten in het afgelopen jaar nu zullen verdwijnen. „Maar om tijdens mijn ambtsperiode drie dergelijke tragedies als deze te hebben meegemaakt, heeft een grote indruk op me gemaakt", zei de presi dent. Vier studenten werden gedood in de universiteit van Ohio in Kent in mei tijdens een confrontatie tussen studen ten en mannen van de nationale garde, twee studenten werden doodgeschoten in de universiteit van Mississippi in MONTREAL Francis Simard, lid van het „bevrijdingsfront van Quebec", heeft bekend samen met de broer jac- ques en Paul Rse de ontvoerde minister van Quebec, Pierre Laporte op 17 okto ber van het vorig jaar te hebben ver moord. Dit staat in een proces-verbaal dat maandag in de Canadese stad Mon treal openbaar is gemaakt. Simard heeft zijn bekentenis geheel vrijwillig gedaan, ten overstaan van korporaal Gaboury van de veiligheids dienst van Quebec die hem op 28 de cember arresteerde. Tijdens de onder vraging zei Simard tevens, dat hij en de gebroeders Rose op de avond van de 16 de oktober het besluit hadden geno men, Laporte te doden. De ontvoering was volgens zijn zeggen in koelen bloe de gepleegd, zonder dat een van de ont voerders onder invloed van verdovende middelen was. Simard vormde met de gebroeders Rose en met Bernard Lortie de cel „Chenier" van het bevrijdingsfront van Quebec." De politie van Montreal heeft onmid dellijk na de eerste berichten verklaard dat het proces-verbaal inderdaad is op gemaakt, maar dat Simard tot nog toe heeft geweigerd het te ondertekenen. Laporte was de minister van Arbeid van de provincie Quebec, die in oktober 1970 was ontvoerd en gewurgd. Men trof zijn lijk aan in de bagageruimte van een auto. Door een politiedeskundige werd ver klaard, dat de vingerafdrukken die hij had gevonden in het pand waar men Laporte had vast gehouden alvorens te vermoorden, die van de gebroeders Ro se en van Lortie waren. Bovendien had hij de vingerafdrukken van Lortie ge vonden aan de binnenkant van een der ruiten van de auto, waarin men het lijk van de minister had ontdekt. In de door de politie voorgelezen ver klaring stond voorts, dat Laporte op de vroege ochtend van 16 oktober een mis lukte poging had ondernomen om te ROTTERDAM Het befaamde passagiersschip Queen Elizabeth de voormalige trots van dé Britse koopvaardij komt weer in de vaart. De huidige eigenaar, reder C. Y. Tung in Hongkong, heeft een con tract gesloten met een Amerikaanse universiteit voor een groot aantal stu dentenreizen Volgens Lloyd's List vertrekt het schip volgende maand op eigen kracht uit de Amerikaanse haven Port Everglades naar Hongkong, waar het voor zestien miljoen gul den wordt verbouwd. Voor dit doel keert de oude gezagvoerder, de Brit se commodore Geoffrey Marr, op de Queen terug. Het schip werd vier maanden ge leden^ executoriaal verkocht nadat de drje Amerikaanse eigenaren er niet in waren geslaagd om het als hotel rendabel te maken. De heer Toeng kocht het voor twaalfmiljoen gulden. Tal van sieepvaartmaatschappdjen zaten sindsdien op het vinketouw om de Queen Elizabeth naar haar nieuwe thuishaven, Hongkong, te slepen. Maar de heer Toeng zag kans de oude ketels onder druk te krijgen, zodat het schip de reis op eigen kracht kan maken. Als de Seawise University begint het schip in september met de va kantiereizen voor het Chapman Col- ltge in Los Angeles. Een tocht van drie maanden kost 12.000 gulden per student. Voor dit soort reizen maakte deze universiteit tot nu toe gebruik van de Rijndam van de Holl and - Ameri - ka Lfjn. ontsnappen uit de woning in de buiten wijk Hubert van Montreal, waar hij werd vastgehouden. „Hij huilde, en wilde dat wij hem naar het ziekenhuis brachten", stond volgens de politie in de bekentenis. De drie daders zouden diezelfde dag, omstreeks half zes of zes uur 's avonds, besloten hebben de minister te doden. Van de verdachten werden de ge broeders Rose en Simard vorige week maandag in een schuilplaats te St. Luc aangehouden. Lortie was reeds op de 6 de november in Montreal gearresteerd en had de daaropvolgende dag op het openbaar verhoor bekend, dat hij sa men met de gebroeders Rose, en Si mard de de ontvoering had verricht. Jacques, de jongere Rose (23), wei gerde op het openbaar verhoor zijn naam te noemen en snauwde de rechter van onderzoek toe: „zoek het maar na in jullie bureaucratie het is nummer 54". Dit is zijn nummer als gevangene. Zoveel argumenten gebruikte hij, dat rechter Trahan hem op een gegeven ogenblik beval: „wilt u alstublieft uw mond houden." Onder het uitslaan van separistische leuzen werden de drie getuigen onder politiebegeleiding de zaal uitgevoerd. Jackson en een student werd gedood in de universiteit van Wisconsin. „Na twee jaar als president", zei Nixon, „weet ik meer en heb ik meer ervaring. Ik heb veel hoop voor de ko mende twee jaar omdat ik denk, dat ik nu beter weet hoe ik,mijn werk doen moet." Hij zei dat het belangrijkste succes van zijn regering tot nu toe het ten einde brengen was van de strijdende rol van Amerika in Zuid-Vietnam, al hoewel hij gehoopt had dat die rol spoediger ten einde zou zijn gekomen. In antwoord op een vraag over zijn economische politiek zei Nixon: „Ik ben niet van plan om te vragen dat de prij zen en de lonen aan banden zullen worden gelegd". Hij merkte op dat er geruchten wa ren geweest over dergelijke maatrege len of over richtlijnen voor lonen en prijzen, maar hij was van mening dat géén van deze maatregelen op dit mo ment zou werken. Volgens hem is de beste koers een ex pansionistische begrotingspolitiek. Hij zei dat het vertrouwen terugkeer de, maar dat door de pogingen om de inflatie aan banden te leggen de voor uitgang misschien niet zo groot is als wij dat zouden hebben willen zien. Maar we maken echte voortgang met een begin van het aan banden leggen van de inflatie. Hij zei, dat zijn nieuwe begroting een tekort zal tonen maar niet een tekort dat inflatie ten gevolge zal hebben. Volgens de Amerikaanse president zijn de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten het aan de wereld verplicht te onderhandelen en hij voorspelde dat uiteindelijk overeenstemming zal wor den bereikt over beperking van de be wapening, of dit binnen één of twee jaar zal zijn, kon Nixon niet zeggen. Over het Midden-Oosten en Berlijn liggen de meningen ver uiteen, maar er wordt onderhandeld. Op een vraag of hij een ontmoeting met de Sovjet-leiders wenst, zei Nixon. dat een topconferentie een vals gevoel van veiligheid kweekt, tenzij een der gelijke conferentie tot overeenstemmin gen leidt. Als een dergelijke bijeen komst nodig zou blijken, zou Nixon daartoe te enigprtijd bereid zijn. De uitslag van de recente verkiezin gen in Chili noemde Nixon geen tegen slag voor de Verenigde Staten. Zijn re gering zal het contact met de rege ring-Allende in stand, houden. De Ver enigde Staten zouden een ernstige ver gissing hebben begaan als zij getracht zouden hebben zich te mengen in vrije verkiezingen. Volgens Nixon moet de Sovjet-Unie een verzoenende rol spelen als er kans is op vrede in het Midden-Oosten. De komende maanden zullen kritiek zijn. Een zware explosie heeft grote ravage veroorzaakt in het Franse stadje Auch in een flatgebouw van acht verdiepingen, Voor zover bekend zijn hierbij zestien mensen om het leven gekomen en twaalf gewond. TEL AVIV Een 21-jarige Joodse student uit Riga (Letland is door een )Russische rechtbank tot achttien maan den veroordeeld wegens het verbranden van de Russische vlag. Dit werd gisteren in Tel Aviv meege deeld door mensen die in Rusland wa ren geweest. De student zou de vlag in het openbaar hebben verbrand op het terrein van de universiteit van Riga tij- f gedeelte van de 10.000 reizigers, die op de Londense luchthaven Beatrow zijn gestrand. De passagiers Verlamd bouwen tot barstens toe. In grote delen van Engeland was het verkeer maandag door de mist derus de herdenking van de Oktoberre volutie. Een vrouwelijke student had herp aangegeven. Een groep Russische Joden heeft een beroep gedaan op de Italiaanse commu nistische partij om te bemiddelen bij de Russische autoriteiten opdat zijn naar Israël kunnen emigreren. Het verzoek is getekend door 93 fa miliehoofden uit Riga, zo zei een woordvoerder in Rome. De partij heeft nog geen enkele actie genomen, hoewel het verzoek reeds in september vorig jaar gedaap werd. Vijf van de ondertekenaars behoor den tot de elf die onlangs in Leningrad wegens een poging tot vliegtuigkaping tot lange gevangenisstraffen werden veroordeeld. BRUSSEL Antwerpse kabouters hebben in het afgelopen weekeinde hun eerste actie van het nieuwe jaar bedre ven. Op het voetstuk van de Crom- well-tank, die daar normaal de herin nering aan de bevrijding levend houdt (de tank is momenteel in reparatie) plaatsten ze een guillotine. Dit execu tiewerktuig werd voorzien van het op schrift „sterf stil, door Progil". Het was een protest tegen de voorgenomen ves tiging van het Franse zwavelkoolstof- bedrijf „Progil' 'te Kallo bij Antwer pen. De kabouters trokken vervolgens naar het beeld van de Antwerpse „lan ge wapper',welke kwelgeest ze een gasmasker voorbonden. De brandweer heeft guillotine en gasmasker verwij derd. MANILLA Benjamin Mendoza, de Boliviaanse schilder die er van be schuldigd wordt op 27 november een aanslag te hebben gepleegd op de Paus na diens aankomt op het vliegveld van Manilla, zal hiervoor op 13 januari in de Filippijnse hoofdstad terecht moeten staan. Dit werd gisteren in Manilla besloten nadat een detective had verklaard dat hij Mendoza met een mes naar de Paus zag uithalen waarbij het mes de kle ding van de kerkvorst raakte. Ondanks het feit, dat z# 22 Jaar in dc politieke wildernis heeft door gebracht en er nog vijf voor *ich heeft, is de officiële oppositiepartij van Zuid-Afrika, de Verenigde Partij (United Party, bij afkorting UP) van gevoelen dat het beter gaat. Woordvoerders van de oppositie base ren hun optimisme op de resultaten van de in oktober gehouden provin ciale verkiezingen en van de algeme ne verkiezingen in april. Beide dui den op een klein verlies van steun door de heersende nationalistische partij. „Als het zo door blijft gaan, zie ik deze regering haar volle vijf jaar niet uit dienen", zei de leider van de UP, Sir William de Villiers Graaff. „Haar po sitie zal onhoudbaar worden en er zijn geen tekenen, dat de regering in staat is tot welke verbetering ook". Niet dat de „Natten" (Nationale partij) van vandaag op morgen ineen zullen storten. Zij zijn in 1948 aan de macht gekomen en hebben hun politieke greep op Zuid-Afrika bij elke verkie zing tot 1966 verstevigd. Onder pre mier Hendrik Verwoerd, die in 1966 in de vergaderzaal van het parlement werd doodgestoken, leek de partij een hechte eenheid en sommige van haar tegenstanders vreesden dat een krachtige een-partij-staat op komst was. Nu het parlement in januari weer bijeenkomt te Kaapstad, zal het 118 leden van de „Natten" tellen, 47 van de UP en een vertegenwoordig ster van de progressieve partij. De partij van premier Vorster heeft ook de meerderheid in de senaat, drie van de provinciale regeringen en het na burige Zuidwest-Afrika. Men beden ke daarbij, dat alleen blanken mogen stemmen en gekozen worden. Niettemin hebben de beide verkiezin gen van vorig jaar aanduidingen ge geven van achteruitgang van de aan hang van de nationalisten. Zij hebben negen zetels verloren en in andere districten is hun meerderheid bij de parlementsverkiezingen verminderd. De UP heeft bij de provinciale ver kiezingen van 28 oktober verdere veroveringen gemaakt. Deze aanduidingen van verandering in de gezindheid der kiezers mogen el ders onbetekenend lijken, in een land, waar de regering slechts twee maal (in 1924 en 1948) via de stembus in andere handen is overgegaan in de 60 jaar sinds de oude Unie van Zuid-Afrika na de boerenoorlog in het leven werd geroepen, worden ze belangrijk geacht. Deskundigen van de nationalisten en de verenigde partij proberen vast te stellen wat de verkiezingsre sultaten voorspellen voor de toe komst. Beiden zijn het erover eens dat extreem rechts en extreem finks voor het ogenblik dood zijn in de Zuidafrikaanse politiek. De ultra-rechtse „herstigte nasionale partij" die zich een jaar geleden van de nationalisten heeft afgescheiden, heeft noch bij de parlements- noch bij de provinciale verkiezingen ook maar een zetel gewonnen. Haar toe komst ziet er somber uil. De progressieve partij, die voor veel- rassigheid en stemrecht voor alle ras sen is, heeft nog altijd maar alleen mevrouw Helen Suzman in het parle ment om dit jaar voor haar beginse len op te treden. Er is niet al teveel keus tussen de rege rende partij en de oppositie. De UP belooft een verzwakte apartheid als zij aan de macht komt Zij zou de algemene politieke heerschappij van de blanken handhaven, maar elke niet-blanke bevolkingsgroep haar ei gen zaken laten bedisselen stem geven in het parlement. Ongeveer 2,2 miljoen personen van een blanke bevolking van 3,7 miljoen hebben stemrecht. De 13,3 miljoen zwarten hebben het niet, noch de 1.9 miljoen mensen van gemengde af komst bekend als kleurlingen - en de 590.000 Aziaten in deze repu bliek. en een Anarchisten geven denen op voor verschillende re de achteruitgang van de nationalisten. Zij hebben aan hang verloren onder s ommige stede lingen en voorstadbewoners. Engels sprekende kiezers schijnen teleurge steld in de door de Afrikaanders overheerste partij. Een groeiend aan tal beter ontwikkelde en verstedelijk te Afrikaanders zal zich misschien niet scharen onder de banier van de UP, maar heeft in elk geval de natio nalisten zijn steun onthouden door niet te gaan stemmen. Vorsters grootste politieke probleem Is niet een verjongde verenigde partij, maar interne politieke onenigheid tussen conservatieven en liberale ele menten in zijn eigen organisatie. Het Afrikaanse woord „verkrampte" (be krompen) wordt vaak toegepast op de conservatieve vleugel, terwijl de libe ralen bekend zijn als „verligte". „Li beralen" in Zuidafrikaans verband zouden echter in de meeste delen van de westerse wereld als uiterst conser vatief worden beschouwd. De premier heeft de verkiezingsstrijd van dit jaar gestreden vanuit een be trekkelijk „verkrampte" positie. Som mige waarnemers denken dat hij dit heeft gedaan om zich een idee te vor men van de stemmenmacht van ui terst rechts. ADVERTENTIE postspaarbank Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

De Vallei | 1971 | | pagina 8