Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verbeten Heath naar Singapore Akkoord over cao voor kleinmetaal Sophia Loren slechtst geklede vrouw in 1970 B Buiten Minister Laird kondigt aan: Ook senaat uit kritiek op Schut's bouwbeleid union Dolle stier in etalage van modehuis Chili erkent Rood-China Drees bekeek Drees Arrestant ontkent aanval op Delftse werkster Containers uit Japan per trein via hibene naar Europa Franse wegen niet te rijden GEWAPENDE OVERVAL OP POSTKANTOOR BLAAS .RUIT MAAR OP Treinbotsing in Miinchen Vorst houdt aan II JAAR MET AFGRIJSELIJKSTE MODE Fabriek afgebrand Vroege sex Uur consternatie in Bergen op Zoom STREVEN NAAR VEILIGER AUTORIJDEN Afnemende vorst WOENSDAG 6 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 4 LONDEN Als de Britse premier Edward Heath vandaag in het vliegtuig stapt naar Singapore, om daar deel te gaan nemen aan de topconferentie van de Gemenebestlanden die op 14 januari begint, weet hij dat hem de grootste poli tieke krachtmeting te wachten staat sinds hij vorig jaar juni Harold Wilson opvolgde. De bijeenkomst van de 32 landen zal namelijk vooral in het teken staan van de omstreden hervatting van de wa penleveranties aan Zuid-Afrika. Buil f50 4É-- Wapen U tegen vocht en kou met een verworminqs-matras Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement f 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Brits Gemenebest DEN HAAG Er is een akkoord be reikt over een collectieve arbeidsover eenkomst in de metaalnijverheid voor het jaar 1971. Als de werkgevers- en werknemersorganisaties het akkoord aanvaarden wordt klein-metaal de eer ste bedrijfstak waar onder vigeur van het loonmatigingsbesluit een cao tot stand komt. Overeenkomstig het loonmatigingsbe sluit zullen de lonen per 1 januari wor den verhoogd met drie procent, tevens wordt een toeslag gegeven van 7,70 per week of 33,35 per maand, aan werknemers van 23 jaar en ouder (voor jongere werknemers een lagere toeslag die verband houdt met hun loon) waar mee de uitkering van 400,- bruto in 1970 wordt verwerkt in de cao-1971. Als de lonen op basis van het akkoord van 1 september 1970 over een inkomens verbetering van maximaal 400,- bruto reeds in 1970 zijn verhoogd met drie procent dan wordt nu niet nog eens dat bedrag verwerkt door middel van de genoemde toeslagbedragen. Per 1 april zullen de lonen worden verhoogd met één procent en met in gang van 1 juli met 3,6 procent. Tevens is afgesproken dat de lonen per 1 juli extra zullen worden verhoogd als het prijsindexcijfer van de kosten van le vensonderhoud in het tijdvak van okto ber 1970 tot april 1971 is gestegen. De loonsverhoging die daarvan het gevolg kan zijn zal overeenkomen met het percentage waarmee het prijsindexcij fer in de genoemde periode is gestegen, doch maximaal met drie procent. De vakantiebijslag wil men met vier tiende procent verhogen tot 6,4 procent. PARIJS Op alle wegen in Frank rijk, met uitzondering van sommige de len in de noordelijke departementen, zijn de wegen glad. In het dal van de Rhöne blijft de temperatuur in de buurt van twintig graden onder nul. Op de autoweg Parijs-Rivièra kunnen tal rijke zware vrachtauto's door moeilijk heden als gevolg van de vorst niet ver der. Hetzelfde is het geval op de auto weg Parijs-Rijssel, tussen Carvin en Senlis. In het departement Drome in het zuidoosten van Frankrijk zijn vijf tien plaatsen geïsoleerd. Vijfduizend mensen die in deze dorpen wonen moe ten door skiërs en vanuit de lucht be voorraad worden. Het verkeer is verder onmogelijk geworden door gladheid op de weg tussen Vierzon en Tours. Inr Midden-Frankrijk is in het dorp Colo mieu (departement Ain) een tempera tuur gemeten van 31 graden onder nul Bij een pluimveehouder ter plaatse zijn 17.000 eieren bevroren. wankelt Het is bekend dat de meeste Geme nebestlanden sterk gekant zijn tegen enige overeenkomst met het apart heidsregime van Vorster en enkele le den hebben zelfs al gedreigd uit het Gemenebest te stappen als Heath zijn plannen toch wil doorzetten. Politieke waarnemers in Londen zijn ervan overtuigd, dat de beslissing tot het hervatten van de wapenleveranties al is genomen en zij voorzien dan ook een totaal uiteenvallen van het toch al enigszins in verval geraakte Gemene best. Het Britse kabinet, waarvan bekend is dat het sterk verdeeld is over het al dan niet hervatten van de wapenverko pen, is dinsdag nog bijeen geweest om Heath'standpunt voor de conferentie te bespreken. Waarnemers zeggen, dat de premier zijn collega's heeft achtergelaten met de mededeling, dat geen enkel verzet van Gemenebestlanden zijn standpunt /zal kunnen veranderen. Hij zal vooral het argument gebruiken, dat Groot- Brittanië op grond van de overeen komst van Simonstown (1955) verplicht is Zuid-Afrika van wapens te voorzien. Op zijn reis naar het Verre Oosten gaat Heath eerst naar Cyprus voor be sprekingen met aartsbisschop Makarios en vervolgens naar Pakistan, waar hij president Jahja Kjan zal ontmoeten. Vandaar vliegt hij naar India voor een onderhoud met Indira Gandhi, dan naar Maleisië voor een gesprek met premier Abdoel Razak en tenslotte naar Singapore. HILVERSUM Drie mannen hebben vanmorgen om kwart over acht een overval gepleegd op het postagentschap aan de Nachtegaalstraat in Hilversum. De beheerder van het kantoor werd door één van de mannen met een pi stool bedreigd. Het drietal ging er met een postzak en een trommel met 50.000 aan geld en postzegels vandoor. De drie mannen, naar schatting tus sen de 20 en 22 jaar oud, verdwenen na de overval in een rode Ami Combi. Hoewel alle uitvalswegen van Hilver sum kort daarop door de politie zijn afgezet, heeft men de wagen nog niet gevonden, men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het drietal in een an dere wagen is overgestapt. Een nieuwe Rock Song, die op het ogenblik een hoge plaats inneemt op de Israëlische hit parade, heet „dr. Jar ring". Het liedje, opgedragen aan dr. Gun nar Jarring, de buitengewone VN-afge- zant naar het Midden-Oosten, die op het ogenblik vredesonderhandelingen voert met Israël, Egypte en Jordanië, wordt gezongen door „The hopeful good timers." HOLLYWOOD De Hollywood- se modeontwerper de heer Black- well, die zijn voornaam nooit ge bruikt, heeft zijn jaarlijkse lijst van de slechtstgeklede vrouwen ge publiceerd. Bovenaan staat de Italiaanse ac trice Sophia Loren. Haar kleren, aldus de heer Black- well, lijken op die uit tweederangs films van de jaren '50. Het jaar 1970 was ondertussen, vond hij, afgrijselijk voor de mode, en het slechtste sedert 1955. De maxi-rok mismaakte de vrouw, zo meende hij, tot een beenloos" we zen. Op Blackwells ,,schandelijst" ko men de namen voor van de Ameri kaanse actrice Angie Dickinson, de society foguur Gloria Cooper gebo ren Vanderbilt, de actrice Shelly Winters, de schrijfster Jacqueline Susann, en nog enige bekende per sonenonder wie, en zij zal daar niet van opkijken noch kapot zijn, de actrice Jane Fondaj meestal in trui, spijkerbroek en laarzen rond lopend. nesse ■,rl NEDERHORST DEN BERG Afge lopen nacht is een fabriek van kampee- rartikelen e.d. in Nederhorst den Berg volledig uitgebrand. Het vuur vond gretig voedsel in de grote hoeveelheid stoffen en schuimplastic die in het be drijf lagen opgeslagen. Frankfurt: In W est-Duitsland is een opblaasbare autoruit in de handel gebracht, die gebruikt kan worden als de normale ruit ge broken is. De ruit, die met een spe ciaal plakband in de sponning aange bracht kan worden is bestand tegen snelheden tot 100 kmlu. Zelfs de ruitenwissers kun nen op deze ruit normaal functione ren. De prijs van dit handige nieuwtje bedraagt ongeveer 40 gulden. AT óór de weken van louwmaand teneinde zijn gelopen, gaat in de polders, op de weiden en de over bloot-akkers Cuwaert het vreesachtige haas op zoek naar een bruid en ziet de opmerkzame wildschut op de sneeuw aan de dicht bijeen staande prenten en 't omwoelde witte dek, dat daar twee rammelaars aan de slag zijn geweest en om het voorwerp hun ner min heftig hebben gestreden. Dan tonen ze zich ridders zonder vrees of blaam, al slaat hen dan ook 't beruchte hazehart tegen de ribben. Ze kunnen, op de achter sokken staand, elkaar met de voor lopers hard om de bol slaan en soms verloopt zo'n bokspartij zó echt, dat rode vlekjes op de sneeuw plekken en pluimige wol flarden aan de haveloze brummel- stengels van de arena fladderen. Jonge haasjes in januari komen eveneens en niet zelden voor, ja ze worden soms onder de sneeuw in de hoefindruk van een landbouw- paard of een droge greppel gebo ren. Ook de vos betreedt het minne pad en wie zo gelukkig is in een verlaten gebied te wonen, hoort zijn blaffen en janken ver uit het veld klinken, zodat de verwoede honden van het dorp van de weer omstuit hals geven. De jagersman noemt het de roltijd of ranstijd. De woerden der wilde eenden, nu op hun paasbest zitten achter de wijfjes heen, die voor de ver woede liefhebbers een slaafse vrees en gehoorzaamheid aan de dag leggen, wetend, dat geen protest helpt. Zij worden zonder pourpar lers door de toekomstige echtge noot veroverd en bovendien moe ten ze zich laten welgevallen dat er vreemde dames van plas en vij ver schaamteloos worden gemole steerd. Ik wil er eens 'n aparte krabbel aan wagen. 6-1 '70 A. B. Wigman Meer VS-militairen uit Vietnam na 1 mei M NCHEN Bij een botsing tussen een exprestrein en drie gekoppelde rangeerlokomotieven op een station in een voorstad van München zijn 39 per sonen gewond, van wie twee ernstig. Twee van de lokomotieven werden ernstig beschadigd, terwijl een van de personenwagens van de München-Dort- mund express aan een zijde werd open gereten. DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) heeft gisteren in de Eerste Kamer zowel van de regeringspartijen als van de oppositie kritiek te verduren gekre gen op zijn woningbouwbeleid. De se naat toonde zich zeer teleurgesteld over de produktiecijfers in deze kabinetspe riode. KVP, VVD en CHU namen minister Schut enigszins in bescherming. Tr. Kraayvanger (KVP) wees op de over spannen arbeidsmarkt in de bouw, een factor die de minister niet in de hand heeft. De heer Rijnders (CHU) eveneens teleurgesteld over de niet bereikte vijf honderdduizend nieuwe huizen in vier jaar meende dat er meer mogelijk heden zijn om de produktie op te voe ren. „De citroen wordt nog niet volledig uitgeperst", zei hij. Volgens de heer Van den Bergh (VVD) zal de opvolger van minister Schut profiteren van het grote aantal woningen waarvan de bouw inmiddels is begonnen. Deze senator wilde verder weten of er nog een wetsontwerp komt om de bouw buiten de woningsector te beperken. Ir. Visser (PvdA) noemde de hoge grondprijs als een van de voornaamste oorzaken van de stagnatie. Hij meende dat de minister op een aantal punten had gefaald. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin R. Laird, heeft gisteren voor zijn vertrek naar Zuid-Vietnam gezegd, dat 1 mei nieuwe Amerikaanse troepenterugtrekkingen bekendgemaakt zullen worden. Laird wilde de berichten als zou het huidige terugtrekkings-programma ver sneld worden, niet bevestigen. Hij wil de evenmin ingaan op vragen naar de omvang van de komende terugtrekkin gen. President Nixon heeft 1 mei als de DEN HAAG Sinds gisteren zijn de prijzen van grammofoonplaten fors ge stegen. Langspeelplaten in de populaire sec tor van f 19,50 en f 19,90 kosten nu 21 gulden. Singles zijn met een kwartje geste gen: van f 4,50 tot 4,75. Goedkopere series, die tot en met 31 december f 14,90 kostten, zijn tot f 16,50 gestegen. datum genoemd waarop de Amerikaan se troepensterkte in Zuid-Vietnam moet zijn teruggebracht tot 284.000 man. Op het ogenblik zijn er 335.000 Amerikaan se militairen in Vietnam. Laird verklaarde bij zijn vertrek van de luchtmachtbasis Andrews voor de pers dat hij naar Zuid-Vietnam gaat om zich op de hoogte te stellen van de vooruitgang van het Vietnamiserings- programma en de troepensterkte. Laird zal een tussenstop maken in Parijs, waar hij overleg zal plegen met de Amerikaanse delegatieleden op de vredesbesprekingen over Vietnam en met functionarissen van het Franse mi nisterie van Defensie. Van Parijs, zal Laird voor overleg naar Bangkok in Thailand vertrekken, vanwaar hij weer zal doorreizen naar Saigon. De Amerikaanse minister wordt op zijn reis vergezeld door admiraal Tho mas Moorer, de voorzitter van de geza menlijke chefs van staven, en de on derministers van Defensie, G. Warren Nutter en Daniël Z. Henkin. ADVERTENTIE elektra thermostatisch behaaglijk veilig - gezond BERGEN OP ZOOM Een dolle stier heeft dinsdagmiddag ruim drie kwartier consternatie teweeg gebracht in de binnenstad van Bergen op Zoom. De stier, op weg naar het slachthuis rukte zich los van zijn begeleiders en rende de stad in, waar hij eerst in de etalage van een modehuis belandde. Eén van de slagers, die de achtervolging hadden ingezet wist het beest even in bedwang te houden. De stier won echter de strijd en sprong door een ander raam weer naar buiten, waar het opgedrongen publiek zich ternauwernood in veiligheid wist te stellen. Pas na een kilometerslange ren van bijna een uur door de stad kon de stier door slagers, veehandelaren en politieagenten worden „aangehouden". In het noorden van de stad was de stier vastgelopen op het talud van het riviertje de Zoom. De stier liet zich gewillig in de veewagen drijven. DEN HAAG De zes landen van de gemeenschappelijke markt en negen andere Europese staten onderzoeken de mogelijkheid, door een algemeen sy steem van electronische hulpmiddelen de verkeersveiligheid te vergroten. Dit heeft de Europese Commissie in ant woord op vragen van het Westduitse lid van het Europese Parlement Horst See- feld (soc.) meegedeeld. De commissie is onlangs benaderd door een lidstaat, die in nauwe samen werking met de nationale autoindustrie een ontwerp en kostenraming voor een veiligheidsauto van 1.000 kg. had opge steld. De overige lidstaten zijn hiervan op de hoogte gesteld. Volgens de initiatiefnemers, aldus de commissie, is dit slechts een eerste po ging om algemene Europese normen in te voeren. De diensten van de commis sie zullen op dit initiatief teruggrijpen om de mogelijkheden van coördinatie op gemeenschapsniveau te onderzoeken. De ministerraad heeft reeds richtlij nen vastgesteld, die betrekking hebben op de toelaatbare geluidsgrenzen. Wat betreft achteruitkijkspiegel, zicht enz. heeft de commissie voorstellen bij de raad ingediend. Voor binnen- en buite nafwerking zullen binnenkort voorstel len aan de raad worden voorgelegd. Als zij door de raad zijn aangenomen hebben de lidstaten een jaar tot ander half jaar de tijd om hun wetgeving aan te passen. HONGKONG Communistisch Chi na en Chili hebben diplomatieke be trekkingen aangeknoopt. Taiwan (For mosa) heeft daarop zijn diplomatieke betrekkingen met Chili opgeschort. Het zal de betrekkingen waarschijnlijk ver breken. Chili heeft laten weten, dat het de regering in Peking als de enige wettige regering van China erkent. Het heeft nota genomen van de communistisch Chinese aanspraken op Taiwan. DELFT De Delftse politie heeft gistermiddag de 25-jarige verkoper J. C. K. gearresteerd, die ervan wordt verdacht de 21-jarige mevrouw Van Staaijeren de dag tevoren in een flat aan de Debussystraat in Delft te heb ben aangevallen. Mevrouw Van Staageren is gisteren met de arrestant geconfronteerd. Zij heeft hem positief als haar aanvaller van de vorige dag herkend. De man bleef evenwel ontkennen. Hij werd verhoord door rechercheurs van het team, dat zich bezighoudt met de oplossing van de moord op de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölscher, die eind november in haar flat aan de Pap- souwselaan door een onbekende werd gewurgd. De Delftse politie had gisteravond nog geen aanwijzingen voor enig ver band met de wurgmoord op Ada Lans bergen, vorig jaar gepleegd op 24 no vember. Afgaande op zijn eerste indrukken zei hoofdinspecteur J. J. M. van de Ven dat er mogelijk overeenkomsten be staan met de stem van de geheimzinni ge „Mijnheer X", degene die vermoede lijk voor de moord aan de Papsouwse- laan verantwoordelijk is geweest. „X" wendde zich in brieven en telefoontjes tot de redactie van de Delftse he Cou rant. n»i TOKIO - De Japanse staatsspoorwe gen hebben bekendgemaakt, dat zij in samenwerking met 20 Europese landen waaronder de Sovjet-Unie, in de herfst van dit jaar een container-dienst hopen te openen tussen Japan en een aantal Europese steden. Japanse spoorwegfunctionarissen hebben gezegd, dat de verwezenlijking van het plan voornamelijk afhankelijk zal zijn van de Russische Transsiberi- sche spoorweg. Het containervervoer per trein zou 20 procent goedkoper zijn dan het vervoer over zee. De Japanse spoorwegen deelden mee, dat hun afgevaardigden in september 1970 het plan hebben besproken met spoorwegfunctionarissen in de Sov jet-Unie, Engeland, Frankrijk, Oost- Duitsland, West-Duitsland, Zwitserland, Italië, Spanje, Oostenrijk, België, Grie kenland, Hongarijë, Luxemburg. Noor wegen, Nederland, Portugal, Zweden, Joego-Slavië, Ierland en Denemarken. Volgens het voorlopige plan, zullen de spoorwegen per week 200 containers van ieder 20 ton uit Tokio, Nagoya en Osaka naar Niigata vervoeren, van waar de containers met Russische en Japanse schepen naar de haven van Nachodka aan de Russische oostkust gebracht zullen worden. Vanuit Nachodka zullen de containers over de Transsiberische spoorweg naar drie grenssteden in het westen van Rusland worden gebracht, vanwaar zij zullen worden doorgestuurd via het spoorwegnet van de andere Europese landen. „Als alles goed gaat", zo zeiden de functionarissen, „zal de gehele reis van Japan naar de grote Europese steden ongeveer 25 dagen duren, evenlang als per schip. (Van onze weerkundige medewerker) JJet blijft vriezen. In de komende nacht is in Gelderland opnieuw strenge vorst te verwachten, plaatselijk tot 15 graden C. en ook morgen overdag blijft het kwik vrij duidelijk onder het vriespunt. Gisteren beleefde Gelderland de koudste middag tot nu toe in deze winter: maximum 7 C. Vannacht was Apeldoorn 9, Doetinchem 11, Deelen 12, Soesterberg -—13 en Eelde —16 graden. De aangekondigde dooi-aanval is mislukt. Daardoor zal er de ko mende 24 uur vrijwel nergens neerslag vallen. Tegen het week einde neemt de kans op een vol gende dooi-aanval toe, gelanceerd door een uitdiepende en naar het N.O. opdringende depressie ten N. van de Azoren, AM SI LKDAM Oud-premier dr. Willem Drees bracht dinsdagmiddag een bezoek aan het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud in de Kal- verstraat, waar hij zijn eigen beeld kon bewonderen. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond In het algemeen veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuideljjke wind. Minimum temperaturen van min 6 gra den aan zee tot min 13 graden in het binnenland. Maximum temperaturen van min 5 graden in het noordoosten tot min 1 graad aan zee. Zon op 08.47 uur, onder 16.46 uur. Maan op 12.50 u., onder 05.13 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1