aar in 't goud Winter bij Ouwehand Schaatsen om kampioenschap van Veenendaal Echtpaar Brouns in Eist vraagbaak bij dierenproblemen Dieren bescherming werkt niet doelmatig Schaken om het kampioenschap van Arnhem Waarschuwing Twee leeftijdsgroepen Prinsenbal in NW-gebouw Agenda van Frimarket Actiegroep wil meer geld voor jeugdcentra Bij CNV negen bedankjes na uurstaking k Rectificatie IJsclub? VOEDSEL RAAD BEDANKT SADISME WREED VOGELS r WOfeNbUAd» 6 JANUARI 1971 E DERVEEN Gisteren vijftig jaar geleden traden de heer H. v. d. Kraats en mevrouw A. v. d. Berg in het huwelijk. De bruidegom is 73 jaar de bruid 72. ledereen in Ederveen kent mevrouw v. d. Kraats als Antje. Zij is evenals haar man goed gezond en breit er nog lustig op los. De heer v. d. Kraats is geboren Edervener. Kort na het huwelijk woonde het echt paar enige tijd in Lunteren, maar al gauw vestigde het zich aan de Buurt weg 1. In de oorlog moest het huis worden afgebrand omdat het in het schootsveld lagmaar later werd het herbouwd. JJit het huwelijk werden zeven kin deren geborenvan wie er nog zes in leven zijn, allen gehuwd. Op 24-jarige leeftijd werkte v. d. Kraats als rijknecht op het landgoed Marïènhof. Óp latere leeftijd had hij diverse functieso.a. bij A.K.U. Bij een gasontploffing raakte hij voor enige tijd invalide. -i qypNEN ',qiDieren park op de Grebbeberg zit in de greep van koning winter. Dat wil niet zeggen dat alle dieren en vo gels het nu slecht hebben. Uiter aard zorgt de directie er wel voor, dat er volop warmte is en dat er voldoende voedsel wordt verstrekt. In dit opzicht hebben de dieren het in gevangenschap veel beter dan de soortgenoten in de vrije natuur. En toch is er verschil. De ijsberen bijvoorbeeld zijn nu pas in hun ele- xnent. Die stappen met z'n drieën over een spiegelgladde ijsvlakte alsof er niets aan de hand is. Het waterdat hen van de volledige vrijheid moet scheiden, is niet be vroren, omdat het rechtstreeks uit de honderd meter diepe bron opge pompt en daardoor warmer is dan het oppervlakte water. Het be vriest niet en niemand behoeft bang te zijn, dat de witte beren tussen de mens terecht komen. De zeeleeuwen zitten meer onder als boven water. Het lijkt er wel op of ze het onder de waterspiegel behagelijker vinden dan erboven. En wie zal beamen dat het niet zo is. De. beide witkopgieren, die op een eilandje midden in een vijver de volledige vrijheid genieten, pfakkizeren er niet over om de be nen te nemen. En toch zouden ze dat gemakkelijk kunnen, want de vijver is voorzien van een dikke ijslaag. Maar het komt niet in hun witte kop op om over dat ijs in de vrijheid te stappen. De wolven zitten nu binnen. En dat is maar goed ook, want die zijn een klein beetje uitgekookter dan de witkopgieren. Zouden zij nu op hun plateau zijn, dan vormt de bevroren gracht, die hun normaal van de mens scheidt, geen beletsel om er overheen te stappen en op die manier hen vlucht te nemen in de mensenwereld, met alle gevol gen van dien. Met de giraffen en de olifanten is het anders gesteld. Die zitten nu ook noodgedwongen in hun winter verblijven. De bezoekers kunnen er ongehinderd binnenlopen. Zij zijn in huis, omdat het buiten veel te gevaarlijk is. De giraffen op hun slanke benen en de olifanten op hun dikke logge poten zouden kunnen uitglijden op het gladde ijs. Hun opsluiting moet dus wor den gezien als een voorzorgsmaat regel en niet als een maatregel om de mens tegen het eventueel over het ijs vluchtende dier te bescher men. De zebra's staan in dit koude jaargetijde al evenzeer op stal. Zouden deze pyjamapaardjes naar buiten worden gebracht, dan zou den ze hun benen kunnen breken. Maar je kunt ze niet op scherp zetten, want een zebra is nu een maal geen paardje om zonder handschoenen aan te pakken. Ondanks de dikke ijslagen, die de grachten bedekken, is er toch al nieuw leven ontdekt. De emu's hebben hun eerste kolossale ei ge legd en bij de kraagberen uit de Hymalaja zijn waarschijnlijk 2 jon gen geboren. Misschien zijn het er wel drie. De oppassers weten het nog niet precies, omdat moeder- beer angstvallig de jongen achter baks houdt. Het kraagberenpaar woont al vijf jaar op Ouwenhands Dierenpark. Iedereen hoofft, dat er straks nieuw leven te voorschijn zal komen, temeer omdat alle hoop daarop al was opgegeven. VEENENDAAL Na het grote succes van de schaatstocht om de Vallei-beker, en omdat toen gebleken is, dat er in Veenendaal veel belangstelling bestaat voor de schaatssport, heeft de heer Appeldoorn, de zoon van de beheerder van de ijsbaan aan de Dijkstraat besloten schaatswedstrijden te organiseren om het Veenendaal- se kampioenschap. Er is besloten deze wedstrijd een ander karakter te geven, want er zal worden gereden over klassieke afstanden, nl. 500, 1500 en 3000 meter. Volgens de heer Appeldoorn is het mogelijk om op de baan aan de lekstraat een 400 meter baan uit te leggen, zodat er geheel volgens de regelen gereden kan worden. De tijden zullen worden genoteerd met stopwatches en door het hanteren van de gebruike lijke puntentelling zal de winnaar uit de bus komen. Om het krachtsverschil niet te groot te maken zijn er twee leeftijdsgroepen gevormd, een groep van jeugd tot 16 jaar en een groep ouderen. De jeugd rijdt twee afstanden in koppels, waarin het dus gaat om de tijd die wordt ge maakt en niet wie de rit wint. De twee afstanden zijn de 500 meter en de 1500 meter. Voor de winnaar is een beker beschikbaar en de titel: kampioen van Veenendaal, voor de tweede en derde plaats zijn er medailles. De aanvang van het gebeuren is gesteld op half tien zaterdagmorgen. Nadat het programma van de jeugd ■is afgewerkt, zullen-déouderen aan bod komen voor de 500 en 3000 meter. Ook dit grote geweld zal door de stopwatch worden genoteerd en via het puntensy steem worden beoordeeld. De winnaar is kampioen van Veenendaal én krijgt een beker; voor de tweede en derde plaats zijn er medailles. De deelnemers wordt verzocht zich zo snel mogelijk op te geven, want mis schien moet er bij een zeer groot aantal gegadigden wel een deelnemersstop worden ingevoerd om het programma niet te lang te maken, want de baan moet om twee uur weer open zijn voor het publiek. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50. De mededeling in dit blad, dat bij de heer Kets aan de Populierenlaan ieder een terecht kon met plannen voor een eventueel op te richten ijsclub. bleek op foutieve informatie te berusten. De heer Kets liet meedelen, dat zich al veel mensen met plannen bij hem had den vervoegd, maar dat hij nergens iets vanaf wist. Toen de heer Appeldoorn, die zelf een ijsbaan bezit, werd gevraagd, hoe hij tegenover het plan stond om een ijsclub op te richten, deelde hij mee: „De baan is eigenlijk niet van mij, de baan is van mijn vader en van mijn oom, maar ik kan natuurlijk wel als woordvoerder optreden." „Wanneer de voorwaarden, die door de oprichters van een ijsclub worden gesteld redelijk zijn, zou er best iets van dat plan te verwezenlijken zijn. We zouden de baan dan in de uren, waarop er niet door het publiek op VEENENDAAL In het NVV-ge- bouw viert de Veenendaalse carnavals vereniging „De Veense Blauwkous" het z.g. „Prinsenbal". Het bestuur van de nu vier jaar oude vereniging is druk bezig met de voor bereidingen en heeft onder meer voor een uitstekende band gezorgd die van zaterdagavond aanstaande 8 uur tot diep in de nacht voor een feestelijke stem ming kan instaan. Bij de aanvang van het prinsenbal wordt pas bekend wie deze keer als prins en prinses gekozen zi-jn. VEENENDAAL Op de volgende data komen de verzamelaars van de postzegelclub Frimarket weer bijeen: woensdag 6 januari - ruilavond; dins dag 2 februari - veiling en ruilavond; maandag 1 maart - ruilavond; vrijdag 26 maart - ruilavond; woensdag 21 april - veiling en ruilavond; dinsdag 11 mei - ruilavond; maandag 7 juni - ruil avond en sluiting seizoen. Al deze avonden worden gehouden in de kantine van de SKF te Veenendaal en zijn toegankelijk voor elke verzame laar. Ook niet SKF-ers zijn van harte welkom. Zij kunnen zich eventueel op geven als buitenlid en deelnemen aan alle activiteiten, dus ook aan het rond- zendverkeer. Nadere inlichtingen wor den verstrekt door de secretaris, Klaas Katerstraat 46, of door de rondzendlei- der, Pr. Willem Alexanderpark 489, te Veenendaal. wordt geschaatst kunnen gebruiken voor het houden van wedstrijden, zoals dat aanstaande zaterdag ook gebeurt." „Misschien zijn er wel mogelijkhe den, er is geloof ik, animo genoeg in Veenendaal voor een ijsclub, maar zelf zou ik geen vereniging oprichten. Ik weet zelf niet zo erg veel van schaatsen af." „Wanneer er echter liefhebbers zijn, en die zijn er genoeg, dat is zaterdag wel gebleken, dan kunnen ze rustig eens met mij komen praten." Het adres is Dijkstraat 179, Veenendaal en men sen met plannen kunnen zich tot mij wenden. „De jongens vragen nu al een paar jaar aan mij, wanneer er nu eens om prijzen wordt geschaatst, en ik vond dat het er dit jaar maar eens van moet komen. De winnaars kunnen zich kampioen van Veenendaal noemen en krijgen een beker voor de geleverde prestatie. Het lijkt me zaterdag wel leuk te worden, ik hoop dat de vorst nog even aanhoudt, want het zou jam mer zijn als het op het laatste moment niet zou doorgaan. DEN HAAG Er heerst een finan ciële noodsituatie in talrijke wijk-, buurt- en clubhuizen. Als er niet snel verandering in deze toestand komt, zul len met name in de grote steden in de komende maanden tientallen van deze huizen dicht gaan. Jeugdwerkers uit Amsterdam, Rot terdam en Utrecht en Den Haag maak ten dit gisteren duidelijk in Den Haag. Zij bezetten een ruimte in het perscen trum Nieuwspoort. Dat gebeurde toen de stichting samenwerkende landelijke centrale organen voor wijg-, buurt- en clubhuiswerk (SALCO) een persconfe rentie hield over een onderzoek aan gaande sw beroepspraktijk van jeugd werkers. De tientallen jeugdwerkers keerden zich niet tegen de S.A.L.C.O. maar wil den met hun aanwezigheid de argu menten van het onderzoek ondersteu nen. Daaruit is naar voren gekomen, dat er een groot verloop onder de jeugdwerkers is en dat er ernstige fi nanciële problemen bestaan. De jeugdwerkers, samenwerkend in de actiegroep „Meer poen om welzijns werk te doen" vragen honderd procent subsidiëring van hun werk en activitei ten door rijk en gemeente. Sinds 1966 is het werk dat zij doen voor 350.000 kin deren, van jaar tot jaar moeilijker ge worden. UTRECHT „De dominee zei in de kerkeraadskamer dat hij niet meer voor het CNV kan bidden" en „Lenin heeft in Kloos en Lanser ijverige leer lingen". Dit zijn twee van de vele reacties die het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft gekregen van verbolgen leden over de staking van, een uur op 15 december als protest te gen de loonmaatregel van de règering. Ondanks de vele CNV-leden die het kennelijk niet eens waren met de sta king hebben slechts negen van hen voor het lidmaatschap bedankt. In de meeste reacties wordt het CNV-bestuur verweten dat het zich door linkse ele menten laat meeslepen en dat het onchristelijk en onnationaal is om de nationale economie door een staking van een uur een schade van zeker 10 miljoen toe te brengen. Het CNV-bestuur verdedigt zich door erop te wijzen dat het geen politieke staking betrof, al had d e actie een poli tiek tintje. Het bestuur meent dat de grens van de politieke actie niet is overschreden. Veel mensen schaffen te lichtvaardig huisdier aan 1 ELST Waarom schaffen wij ons ïn de regel huisdieren aan? Voor de gezelligheid of voor ontspanning, of omdat het zo goed is voor de karak tervorming van kinderen. De heer en mevrouw Brouns in de Beatrixstraat te Ebt, zelf in het bezit van twee honden, een bastaardherder, en een Airedale terrier, alsme de 'n gemoedlijk spinnende lapjeskat, hebben meer dan gewone belang stelling voor alles wat dier is. De interesse voor hun gewoontes en hun karakter dateert uit hun vroegste kinderjaren, toen de liefde voor het dier, naast alle andere krnderinteresses. centraal gesteld werd. Wat voor hen een vanzelfsprekendheid is, vinden anderen extreem. Ze hebben ontelbare boeken gele zen over het leven van dieren, hun gedragingen enz. en weten vrijwel alles over dierenpsychologie. „Er is geen dier in dezelfde soort te vergelijken met de ander. Dit be treft niet alleen honden of katten, maar letterlijk ieder dier. Zijn ka rakter speelt een voorname rol. Als men over 't algemeen lief is voor een dier, zal het geen kwaad doen, maar er komt zo oneindig veel meer kijken om dieren te begrijpen. Ze vragen aandacht. Je moet met ze praten. Een hond begrijpt je als Je met hem praat, hem streelt; hij toont je zijn genegenheid, zijn aan hankelijkheid! Op de behandeling van een dier komt het aan en de manier, waarop men hem tegemoet treedt. Een hond hoort ook in huis, niet buiten in een hok, waar hij verziekt. We kennen afschuwelijke omstan digheden, waar de hond in het hok zijn keel schor blaft. Hij is inder daad waaks, maar wat krijgt hij er voor terug? Zijn baas durft niet eens dicht bij het hok te komen om hem te voeren; hij is bang voor een beet. Heeft zo'n beest, dan totaal geen liefcFe en aandacht, geen vrese lijk leven? Ook een kennel is niets voor een hond. De dieren krijgen in de meeste gevallen weliswaar vrij goed te eten, maar er wordt ver der ook niets gedaan. Niemand, die met ze praat, niemand die Ook maar enige aandacht aan de arme dieren schenkt. Zé stompen er af. Brengt u uw hond tijdens uw va kantie in een kennel, dan moet u eens zien, hoe hij terug komt. Hij is veranderd, lijkt duf en zijn le venslust is weg. U hebt alle tijd nodig om hem weer de oude te laten worden". Het echtpaar weet dit alles uit er varing en piekert er-niet over ooit nog tijdens hun vakanties de dieren in kennels onder te brengen. „Te genwoordig zijn er campings in Ne derland en in het buitenland, waar honden worden toegelaten. We gaan nu uiteraard alleen maar naar die plaatsen, waar ook onze dieren wel kom zijn. In het voedsel dat de dieren van het echtpaar Brouns krijgen zitten die bestanddelen verwerkt, die bij dragen tot hun gezondheid en le venslust. Er wordt uitermate veel aandacht aan dat voedsel besteed, qua samenstelling. Als het in het voordeel van de dieren is wordt er niet op geld gekeken. Mevr. Brouns toont een bak hon- öevoedsel, dat ondier meer bestaat uit runderhart (geen varkenshart, want dat is te vet), dat verdeeld in kleine stukjes is vermengd met mi neralen en verse groenten. Het voedsel is vitaminenrijk en ook zeer gevarieerd. Elke dag is er een andere samenstelling, die ertoe bijdraagt, dat ook de dieren smake lijk eten. „Kliekjes en oud brood zijn taboe. Zoiets geef je niet aan je huisdieren. Hun haren vallen uit ^n hun activi teit vermindert sterk, om nog maar niet te spreken van ziekten, die de dieren door hun verminderde weer stand kunnen oplopen. Ik hoor wel eens mensen zeggen: „Onze hond verhaart zo; ik wil hem niet meer in de kamer hebben, want moet u mijn kleed eens zien enz. enz.". Het eerste, dat ik vraag is dan: „Wat geeft u hem te eten, me vrouw?". „Wel, wat er overblijft na tuurlijk, is het meest stereotiepe antwoord, dat ik krijg. Daarom en om nog vele andere redenen, waarover ik straks meer zal zeggen, zou ik iedereen die zich een huisdier wil aanschaffen, duide lijk willen maken: „Weet waar u aan begint. Lees of informeer welke behandeling het dier verlangt. Een hond of kat, of ander dier in een opwelling in huis nemen is fout. Be sef, dat u een groot deel van uw vrije tijd voor hem over moet heb ben en dat hij uw volledige huisge noot wil zijn. Uw huisdier is er niet alleen voor uw plezier, maar het omgekeerde is evenzeer het geval. En voor zijn juiste voeding moet u geld over heb ben, zoals u geld uitgeeft aan een uitje of aan kleren. Kan men met al deze feiten voor honderd procent instemmen, dan pas is men geschikt om een dier in huis te nemen. Er zijn heel goede boeken over opvoeding van dieren in de handel, die ik van harte kan aanbevelen", besluit mevr. Brouns. Het echtpaar geniet in Eist en omgeving al een zekere bekend heid! Er kloppen veel mensen bij hen aan om raad. „Het gaaf dan niet alleen over honden of katten, maar ook over verschillende ande re dieren. De problemen zijn vaak van uiteenlopende aard. Eens brachten jongetjes een wild konijntje bij ons, die zij uit het bos hadden meegebracht. Het leed aan myxomatose en was duidelijk niet meer te redden. Een spuitje leek ons de enige oplossing, waardoor het dier uit zijn lijden verlost werd. Ook krijgen we wel tips over mensen, die hun dieren op schrome lijke wijze verwaarlozen. Er zijn ge vallen bekend van kettinghonden (waar we toch al zo op tegen zijn, maar wat door de wet is toegestaan) die hun leven in een afschuwelijk vies. verwaarloosd en tochtig hok moeten slijten. In zo'n geval waar schuwen we de diereninspectie, die onmiddellijk de vereiste maatrege len neemt. Dan weer een ander geval: een konijn zit in een veel te klein hok opgesloten. Het dier kan zich ter nauwernood keren. Oog dat is na tuurlijk abominabel". Nog maar kort geleden bezat het echtpaar drie honden. Die derde, een herder, had evenwel een ernstige ruggemergziekte, waarvoor een me dische behandeling niet meer mocht baten. Hij leed vreselijk en derhalve is zijn dood bespoedigd door middel van een spuitje, waar het dier in dit geval alleen maar mee gebaat was. De heer Brouns is geen lid van de Vereniging tot Bescherming is groter dan men oppervlakkig zou denken), die onbewust wreedheden met dieren begaat". De heer Brouns: „Enige jaren ge leden werd ik eens door een kennis uitgenodigd te gaan vissen. Ik nam de uitnodiging aan, maar hoewel het me eigenlijk al een beetje tegen stond. Toen ik beet had, bleek er een klein visje aan mijn haak te zit ten. Zijn bekje was door de scherpe h§tak opengescheurd. Ik vond het vreselijk en maakte mijn kennis er op attent, maar die keek me stom verbaasd aan en zei „gooi hem dan maar in het water". Maar ik was zeer verontwaardigd en vond dat je reinste dierenmishandeling, terwijl ik hem erop opmerkzaam maakte, hoeveel pijn het beestje voor zijn verdere leven moest lijden. Mis schien ben ik overgevoelig in de ogen van anderen, als ik dit zo ver tel. Natuurlijk heb ik het visje doodgemaakt, zodat het niet langer kon lijden. Ik wil hiermee maar zeggen: De mensen doen dit niet met opzet, nee, ze denken eenvoudig niiet over de gevolgen na". Beiden kunnen nog vele voor beelden van wreedheid aanhalen. Mevrouw Brouns: „Eens zag ik, dat kinderen een heleboel kikkers verzameld hadden en die in een bakje lauw water in de tuin zet ten, in de gloeiend hete zon nota bene! Toen ik dat zag, heb ik de bak pardoes beetgepakt en de kik kers in de dichtstbijzijnde sloot losgelaten. En wat denkt u van een moeder diie toeliet, dat haar kind een spin netje één voor één de pootjes uit trok, en die daarna de opmerking maakte „gunst, kijk eens, hij leeft warempel nog!" Is het niet verschrikkelijk, dat ou ders hun kind in dergelijke praktij ken steunen. Weet u, het kan toch niet anders, of men maakt een sadist van zijn kind. En meestal is het zo, dat als iemand wreed is voor dieren, dat ook is voor zijn medemensen!" van Dieren. „Ik ben lid geweest, vele jaren, maar om verschillende redenen heb ik dat lidmaatschap opgezegd. Ik ben 't met de gang van zaken daar helemaal niet eens. Momenteel geef ik er echt de voorkeur aan me individueel in dienst te stellen van het heil van dieren", beaamt de heer Brouns. In de drieëneenhalf jaar, die hij nu met zijn gezin in Eist woont, is hij zelfs nog enige tijd bestuurslid van de Dierenbescherming in Rhe- nen geweest. „Naar mijn smaak werd daan in vele opzichten niet doelmatig ge werkt en wat is er dan beter dan je terug te trekken, dan voortdurend in de clinch te zijn met anderen en vechten tegen de bierkaai?" Er zijn evenwel vele andere fei ten, die deze onbaatzuchtige dieren vrienden aan het hart gaan. „Het is droevig te vernemen, dat men zijn zieke dier vaak niet meer wenst; het wordt naar een asiel ge bracht of men Iaat het afmaken, ter wijl er echter in vele gevallen echt wel kans is op beterschap. Gelukkig zijn en blijven er dierenliefhebbers, die hun zieke dier wél beter maken en daarvoor willen betalen. We kunnen ons indengen, dat de kosten voor velen een rib uit het lijf betekenen. Een dierenarts consulte- ren is nu eenmaal niet goedkoop. Daarom willen wij de mensen er ook graag op attent maken, dat er andere, veel billijker mogelijkheden bestaan om een dier te laten gene zen. Velen zijn n.l. niet op de hoogte, dat men immer terecht kan bij de Faculteit voor Diergeneeskunde in Ltrecht. Een lidmaatschap kost slechts 2,50 per jaar. Een operatie bijvoorbeeld geschiedUgratis en an dere zaken kosten maar heel weinig. Verder vinden wij het ook zo org, als mensen hun hond ergens ver van huis achterlaten (op een onbekende plaats uit de auto zet ten) als zij met vakantie gaan. Die mensen zien hun hond op zo'n mo ment ineens als een belemmering ©n begaan dan deze wreedheid een ander woord is er niet voor.' -Nee, dan is men sportiever als men het dier zolang in een kennel doet, waar het tenminste nog on derdak heeft. Daarom herhalen wij nogmaals met klem: mensen, die er geen geld voor over hebben hun dier tijdens hun vakantie een goed onderkomen te verschaffen, of nog beter, het mee te nemen, doen er verstandig aan nooit een dier in huis te nemen. Dan is er nog de categorie (en die Natuurlijk hoe kan het ook an ders zijn beiden vegetariër. Ze willen in dit soort zaken consequent zijn, hetgeen hun goed recht is (wij zijn te-gen de algemene slachting van dieren voor de consumptie, maar weten tegelijkertijd, dat we machteloos staan,domdat maar een heel klein percentage denkt en han delt als wij). Wel krijgen de huisdieren vlees. Het is een uitzondering, die gemaakt moét worden, want zij kunnen er nu eenmaal niet buiten. Een ander chapiter is, dat het echtpaar iedereen wel op het hart wil drukken toch vooral geen adver tenties te plaatsen met de tekst als bijvoorbeeld „ons huisdier is gratis af te halen" e.d. De heer Brouns„Misschien weten die adverteerders het niet, maar het gevaar is uiteraard groot, dat hun dier wordt afgehaald door een han delaar. die het in ruil voor geld ter beschikking stelt van de vivisectie. Weliswaar is hier de medische we tenschap mee gediend en de mens heid uiteindelijk mee gebaat, maar is men er wél voldoende mee op de hoogte, hoe de arme dieren moeten lijden voor ze eindelijk dood zijn? Een echte dierenvriend rijzen de ha ren bij het vernemen van zoiets te berge. In het allerergste geval wordt het dier als gevolg van zo'n advertentie naar het buitenland getransporteerd door de handelaren, die er een aar dige stuiver voor beuren, en waar het veelal wordt gebruikt in de che mische industrie (voor cosmetica e.d.)". Alle dieren, van welke soort ook, zijn interessant voor het echtpaar. „Weet u dat ieder dier, of het nu een konijn of een biggetje is, is zin delijk te krijgen. Natuurlijk heeft het ene dier wat meer tijd daarvoor nodig dan het andere, maar met liefde en geduld bereik je ontzettend veel. En hoeveel voldoening heb je er niet van" zegt mevrouw Brouns. Tenslotte zijn er nog de vogels, die niet alleen 's winters, maar ook 's zomers, uit alle windstreken schijnen te komen aanvliegen om voedsel in hun tuin te komen pik ken. De meest exotische vogels zijn erbij, maar er wordt hun dan ook vorstelijk voedsel verstrekt! Behalve zaad, brood en kaaskorstjes, krijgen ze 's winters nog balletjes vet, ver mengd met zaad, toegediend, waar mevrouw Brouns echt wel een poos je druk mee is. De beloning is groot. Morgens vroeg zitten ze allemaal al in de struiken te wachten en zingen in de zomer het hoogste lied. „Ze weten het precies en ze roepen ons er ge woon voor uit bed", lacht mevrouw Brouns. Voor alle zekerheid wordt Pipo, de poes, toch maar op tijd naar binnen gehaald om vanachter het venster glas het tafereel likkebaardend gade te slaan. VEENENDAAL De schaakvereni gingen ASV, GO VA en Koningsloper organiseren ook dit jaar weer een schaaktoernooi om het Open-Schaak kampioenschap van Arnhem in de kan tine van het administratiegebouw van de Postgiro in Arnhem, Velperweg 47. Er zal worden gespeeld in groepen van vier, gevolgd door zeven ronden Zwit sers systeem, in totaal dus tien partijen. Iedereen kan voor dit toernooi in schrijven, ook schakers die buiten Arn hem wonen en thuisschakers. Het evenement start vrijdagavond 22 januari om 19.30 uur en er kan voor dit toernooi worden ingeschreven tot uiter lijk 15 januari. Het inschrijfgeld be draagt f4,per persoon, door storting of overschrijving te voldoen op postrek. nr. 1024862, t.n.v. M. J.' van Eden, Am- hem op postrek. vermelding in welke klasse men wil uitkomen. Er kan worden ingeschreven voor hoofdklasse, le klasse en 2e klasse. Per klasse zullen 5 prijzen beschikbaar worden gesteld bestaande uit geldprij zen. De kampioen van het afgelopen jaar is de heer M. J. van Eden uit Arn hem en inlichtingen kunnen worden verkregen bij hem, telefoon 085-454468. Er zal ook een Ópen-Jeugdkampioen schap voor schakers tot 20 jaar worden gehouden in Wijkgebouw „Rehoboth" Leoniusstraat 63 in Arnhem. Er wordt gespeeld in een groep van circa 8 deel nemers, ingedeeld naar speelsterkte, alsmede gebaseerd op de resultaten van het afgelopen jaar. De twee hoogstge- klasseerde spelers verwerven het recht in 1972 in een hogere groep uit te ko men. De eerste vier geklasseerde spelers in de kampioensgroep en de nrs. 3 t/m 5 in de overige groepen hebben het recht in 1972 in een hogere groep uit te ko men. Het inschrijfgeld bedraagt f2, per deelnemer. De speeldata zijn de za terdagen 30 januari, 6,13,27 februari en 13 maart en 3 april. De inschrijving staat open tot 20 januari via giro-over schrijving op postrekening 1157615 tji.v. penningmeester S..V DE Konings loper. Er worden per groep drie prijzen be schikbaar gesteld en de prijsuitreiking zal gelijk met de senioren plaats vin den. De organisatie is in handen van de heren Salomé (ASV), Van Eden (GOVA) en Duchêne (Koningsloper). RHENEN De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat het nog steeds voorkomt, dat giftige be strijdingsmiddelen, die worden gebruikt in de land- en tuinbouw, alsmede bij de fruitteelt, na gebruik vaak niet op be hoorlijke en verantwoorde wijze wor den opgeborgen. Wanneer dientengevolge deze bestrij dingsmiddelen in verkeerde handen ko men, kan dit door onwetendheid of on bekendheid de dood tengevolge hebben. Hij waarschuwt ernstig in dit opzicht alle nodige voorzorgsmaatregelen te ne men, met bedoelde giftige middelen vooral de grootste voorzichtigheid te betrachten en de vergiftige stoffen na afloop in een afgesloten ruimte te be waren. Rhenen. 4 jan. 1971. De burg. voornoemd, L. Bosch v, Rosenthal.

De Vallei | 1971 | | pagina 5