„35 van Wassenaar" in laatste woord voor rechtbank WIJ AANVAARDEN ONZE STRAFFEN, MAAR GAAN DOOR MET ONZE ACTIES Eisen van anderhalf tot zeven jaar Eisén aan de hoge kant Politie komt nog honderden agenten tekort Kloos en Den Uyl hoger gewaardeerd voor premierschap Uw toeverlaat bij GRIEP SIS TOERISTEN KRIJGEN GARANTIE Minder moe onderweg door melk onderweg Raad van Kerken: tijd onverplichte oecumene voorbij Oud-Kamerlid mevr. Singer bedankt als lid van PvdA Laat uw vakantie niet bederven door tegenvallers TOURS Vertrouw op dit label... liw vakantie is het waard! SPAAR- PLANNEN Incidenten als roetregen in Eerbeek niet te voorkomen Arnhem op peil van 1920 VIT ENQUÊTE BLIJKT ijdt veilig met melk Vertaalprijzen voor Else Hoos en L. Roelandt Pleidooi voor integratie Onderzoek naar vervuiling door elektrische centrales KLM Ir. Manusama Cijfers iedereen weet-Aspirine helpt, gewone gemengde verzekering DEN HAAG „Wij zullen elke straf aanvaarden in de wetenschap dat wat wij hebben gedaan juist en rechtvaardig is geweest. Maar waar het mogelijk is. zullen wij doorgaan met onze acties". Zoals steeds tijdens hun proces lieten de 35 Zuidmolukkers die verant woordelijk zijn voor de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar, ook gisteren in hun laatste woord de Haagse rechtbank niet in het ongewisse over hun opvatting. lx HERSENSCHIM WAPENSPREUK NIET REDELIJK Assurantieconcern Stad Rotterdam f SHl anno 1720 Let op het KLM-tourlabel. Het garandeert u een zorgeloze vakantie. Immers, vliegvakanties voorzien van dit label zijn samengesteld door de vertrouwde reisorganisaties en voldoen aan de door de KLM gestelde normen: u vliegt per KLM en u betaalt niet meer dan de tour (zowel voordelige als luxe-arrangementen) werkelijk waard is. Dat is een hele zekerheid. WOENSDAG b JANUARI 1971 Toch had de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, aan het eind van een ondermaats requisitoir de hoop uitgesproken ,,dat de straffen afschrikwekkend zullen werken ten aanzien van verdere acties". Mr. dr. Van 't Veer was blijkbaar al niet helemaal gerust op deze wer king want hij zei erbij: „Ik vrees dat we de eerste vijftien jaar onze handen aan de Zuidmolukkers vol zullen hebben". Toch besloot hij weer met: „Er moet krachtig tegen deze mensen worden opgetreden om herhaling te voorkomen". Hij meende dat de rechtbank daartoe aan de meeste bezetters een gevangenisstraf van anderhalf jaar moest opleggen, met aftrek van voorarrest. Voor de leiders waren de eisen wat hoger, tweeeneen half en twee jaar, maar een uitschieter had mf, dr. Van 't Veer in petto voor Hendrik H. (34). die hij zag als de man die het dodelijke schot had ge lost op de hoofdagent Moolenaar. Tegen Hendrik luidde de eis zeven jaar. Het schampere, soms op ronduit knetterende toon voorgedragen re quisitoir richtte zich ook tegen de Zuidmolukse leiders, die in de zaal aanwezig waren. Van ir. J. A. Ma- nusama, de president van de repu bliek der Zuid-Molukken, zei de of ficier dat deze Rotterdamse leraar het geweld had opgeroepen door vantevoren te zeggen dat president Suharto bij zijn bezoek „een warm onthaal" zou worden toebereid. „Het is moeilijk te bewijzen dat hij tevoren op de hoogte was van de actie, maar gezien die uitspraak zet ik wel vraagtekens". En van ds. Metiary vond mr. Van 't Veer het vreemd dat hij, hoewel hij zijn werk had in Assen en daar ook nog 's avonds tevoren de kerk dienst had geleid, waarin een zegen over de tocht naar Wassenaar was afgesmeekt, op de dag van de over val in Den Haag bleek te zijn. De officier meende dat zij het ge loof in „een hersenschim" warm DEN HAAG Het volkomen uit schakelen van de kans op incidenten, zoals op zaterdag 21 november 1970, toen 15 minuten lang vanuit een pa pierfabriek te Eerbeek een enorme roetlaag over de omgeving werd weg geblazen, is ook na het in werking tre den van de wet op de luchtverontreini ging niet te bereiken. Er kan alleen naar gestreefd worden deze kans zo ge ring mogelijk te maken en het waar schuwingsproces voor het uit de hand lopen van het proces zoveel mogelijk vervolmaken. Dit heeft staatssecretaris i dr. R. J. N. Kruisinga van volksgezond heid dinsdag geantwoord op schriftelij ke vragen van het kamerlid drs. J. van den Doel (PvdA). De roetoverlast was ontstaan door het springen van een membraam in de oliedrukregelaar van de oliebrander van een verwarmingsketel. Hierdoor werd een overmaat aan oHe in de ketel gespoten, wat een enorme roetontwik- keling tot gevolg had. Eerst na een kwartier ontdekte de aanwezige stoker de storing. Er wordt nu, om herhalingen te voor komen, een elektrische detector in het rookkanaal aangebracht. houden. „Volkenrechtelijk is de Re publiek der Zuid-Molukken geen staat. De wereld heeft in de kwestie Biafra ook getoond niet achter af scheidingsbewegingen te staan". Op dezelfde manier deed de magi straat de activiteiten van de Zuid molukse kolonel Tamaela in New York af met: „Volgens de verdachte Jantje M. loopt hij in en uit bij de Verenigde Naties. Ja, meer zal hij wel niet doen". Tegenover deze betoogtrant stel den mr. R. W. Dijk en H. W. J. Droesen als verdedigers van 34 van de 35 bezetters waardige en doorw rochte pleidooien. De 22-jarige mu sicus Jantje M. had een aparte ad vocaat, mr. R. W. F. Vermeulen uit Utrecht. Mr. Dijk had de geschiedenis van de openlijke geweldpleging met ver enigde krachten, het misdrijf dat volgens de officier door allen samen met wederrechtelijke vrijheidsbero ving was begaan, nagegaan en was daarbij tot de conclusie gekomen dat dat hier niet hanteerbaar was. Im mers, „indien- je een ambassadeur wilt gijzelen, doe je dat natuurlijk niet openlijk, maar heimelijk. Wan neer terrasdeuren worden geforceerd die door bosjes aan het oog van het publik zijn onttrokken, is er dan sprake van openlijke geweldpleging. Het openlijk karakter wordt wel heel erg twijfelachtig als aan het eind van de bezetting pas kon wor den geconstateerd welke geweldple ging er nu eigenlijk is geweest", al dus mr. Dijk. Evenmin zou er bij Paul T. van uitlokking sprake zijn geweest, want hij had niet de plannen voor een gewelddadige actie ontworpen, maar ze alleen „gekanaliseerd". Dat was overigens alleen van juridische waarde, want Paul wil eenzelfde straf hebben als de andere verdach ten. Mr. Droesen vertelde dat één van de verdachten hem had gevraagd of, als de van het dodelijke schot ver dachte tien jaar zou krijgen en dé' rest één jaar, zij er allemaal „een opzet tot doden, die Hendrik dan toch zou moeten hebben gehad. De advocaat vond dat de officier ook veel te makkelijk het Zuidmo lukse ideaal naar het rijk der schimmen had verwezen. „Willem van Oranje, de grondlegger van de Nederlandse staat, had als wapen spreuk: Men hoeft niet te hopen om te ondernemen, en niet te slagen om te volharden. Dit zelfde land heeft nu als hoogste ideaal de haalbaar heid", constateerde mr. Droesen met een bittere glimlach. Hij meende dat er sprake was van „psychische overmacht": „Alle be zetters erkennen de Nederlandse wet. Maar zij erkennen ook een ho ger gezag: hun geweten". „De uitnodiging van Nederland aan Soeharto, onderdrukker van hun vaderland, verantwoordelijk voor de dood van hun vrijheidsheld dr. Sou- mokil, was als een speldeprik in een tot het uiterste gespannen ballon. Zij zouden zich hebben gegeneerd als zij niet tot actie waren overge gaan. De actie had volgens mr. Droesen wel aan het doel beantwoord: „De deur is op een kier komen te staan, waardoor een gesprek mogelijk wordt". Het proces had daar nog aan meegeholpen doordat de recht bank alle aandacht aan de achter gronden had besteed en de verdach ten als fiere, eerlijke patriotten voor hun rechters hadden gestaan. Daar om durfde de advocaat wel te plei- .ten voor een geheel voorwaardelijke straf. „Het proces heeft een milde straf voor de Nederlandse samenle ving aanvaardbaar gemaakt". paar maanden bij konden nemen, zodat alles weer gelijk werd". Mr. Droesen: „Er is veel gevuurd; één schot daaruit lichten en de volle verantwoording daarvoor op één man uit de groep te leggen is niet redelijk. Het zou als onrechtvaardig worden beschouwd door de bezet ters." Daarom geloofde de advocaat dat het goed was dat de dodelijke kogel nooit was gevonden. Mevrouw Ma nusama had hem gezegd dat die ko gel wel zou zijn opgeraapt door Me- neluhu. een mythologische figuur die het Zuidmolukse volk wel vaker zou hebben geholpen. Bij gebrek aan de dodelijke kogel was de officier er volgens mr. Droe sen niet in geslaagd te bewi-jzen dat Hendrik H. deze moest hebben afge- Een van de 35 maakt het V-te ken, voordat hij in de rechts zaal de eis tegen hem en zijn ka meraden zal horen. vuurd. De officier had het gepro beerd door de andere verdachten die op de oprijlaan hadden gelopen, stuk voor stuk weg te schrappen. Mr. Droesen voerde echter aan dat Hen drik volgens zijn eigen beschrijving, en die van een andere verdachte een pistool met kaliber 9 mm had gehad en dat hetjjgrtale schot 7,65 mm was geweest. De officier had gesproken over een „pardoes in het bovenlichaam schieten", wat volgens hem was „een doodslag die grenst aan moord". Mr. Bpoesen stelde daarte genover dat er op de zitting hele maal niet was gesproken over de DEN HAAG Ir. J. Manusama, de president in ballingschap van de republiek der Zuid-Molukken, zei dinsdagmiddag na afloop van de rechtszaak dat hij de geëiste straffen tegen de 35 verdachten vanuit het Zuidmolukse standpunt gezien „aan de hoge kant" vond. „De hele achtergrond van de Zuid molukkers is tjjdens het proces in december uitvoerig uit de doeken gedaan en ik had dan ook verwacht dat de officier van justitie in zijn eis voorzichtiger zou zjjn geweest", zo reageerde ir. Manusama. Hij ge looft echter, dat de uiteindelijke straffen minder zwaar zullen uit vallen. AMSTERDAM/ARNHEM Na hoofdcommissaris Peijster van Den Haag hebben hoofdcommissaris Jong van Amsterdam en burgemeester Roeien van Arnhem zich gisteren in nieuwjaarstoespraken beklaagd over de ontoereikende sterkte van hun politiekorpsen. Hoofdcommissaris P. A. Jong rekende voor dat hjj eigenlijk duizend manschap pen te kort komt. De Amsterdamse politie telt op het ogenblik ruim 2100 man: 250 minder dan de door Binnenlandse Zaken toege stane 2350 manschappen. Volgens de hoofdcommissaris behoort de toegestane sterkte evenwel te worden gebracht op 3200 man. De bijstand van rijks- en gemeente politie zo'n 150 man is 1 januari beëindigd. De bijstand van de mare chaussee is daartegenover voor drie jaar uitgebreid van 120 tot 210 man. De wijziging komt dus neer op een sterk tevermindering van zestig man. Als remmende factoren bij het wer ven van personeel noemde hoofdcom missaris Jong: de gebeurtenissen in Amsterdam, de hoge huren en de gerin ge kans op een woning. Burgemeester Samkalden voegde daaraan toe dat de overheid nog steeds niet het juiste (financiële) begrip heeft voor de Amsterdamse politietaak. „Zonder afbreuk te doen aan de taak in andere gemeenten, is die in Amsterdam ongetwijfeld het zwaarst". Hij kondigde een voortzetting aan van de gevonden beleidslijn bij het politieoptreden. In Arnhem was burgemeester Roeien tot de conclusie gekomen dat het poli tiekorps van zijn stad op dit ogenblik net zoveel mankracht heeft als in 1920. In die tijd is het inwonertal van Am- hem verdubbeld. Resultaat: overwerk voor het politiepersoneel en beperking van de taken. Volgens burgemeester Roeien kan er met behulp van apparatuur en arbeids besparende werkwijze veel worden ge daan, maar er moet wel voor worden gewaakt, dat een politieman geen „ge programmeerde robot" wordt. De sterkte van de politiekorpsen in enkele andere grote gemeenten: Rotterdam ruim 2120 man, toe gestane sterkte 2250 man. Utrecht Toegestane sterkte 612 man; ongeveer 35 vacatures waarvan er binnenkort zeventien worden opgevuld door aspiranten. Maasstricht 200 man, ongeveer gelijk aan de toegestane sterkte. Haarlem 361 man, hetgeen een tekort betekent van 75 man. Enschede 245 man, een tekort van 55 man. Gronjngen 330 man, een tekort van 16 man. Eindhoven 371 man, 35 minder dan de toegestane sterkte. DEN HAAG Premier De Jong wordt nog steeds als de meest geschikte minister-president voor het nieuwe ka binet gezien. Dat blijkt uit een onder zoek dat het bureau Intomart in op dracht van KRO-Brandpunt heeft uit gevoerd. Het bureau ondervroeg ruim elfhon derd Nederlanders, van wie in decem ber 10,7 procent De Jong verkoos (bij de november-enquête 9,3 procent). De ar-fractieleider Biesheuvel kreeg nu zeven procent tegen een maand tevoren acht procent. Andere politici kwamen zo uit de bus: Kloos 6,1 (november 3,7), Den Uyl 5,4 (2,5), Luns 4,7 (4,6), Schmelzer en Vondeling twee procent en Van Mierlo één procent. Vergeleken met de eerste politieke verkenning van Brandpunt slonk de aanhang van de tegenwoordige rege- ADVERTENTIE BAYER ringscombinatie (KVP - ARP - CHU - VVD) van 28 tot 25 procent. Toch kon deze combinatie nog altijd op de meeste steun rekenen. Een links samenwerkingsverband dat haar dicht benaderde, was dat van PvdA. D'66, PSP en PPR (nu 23 procent, in novem ber 18 procent). De andere voorgelegde combinaties kregen dit keer ongeveer evenveel steun als de vorige keer: zoals KVP - ARP - CHU - PvdA - D'66 (van 14 naar 13 procent) en KVP - ARP - CHU - PvdA (van 11 naar 12 procent). Twee problemen die met voorrang moeten werden aangepakt, sprongen er bij de enquête duidelijk uit: woning bouw (van 49 naar 53 procent) en het loon- en prijsbeleid van 17 naar niet minder dan 41 procent). Die laatste gro te stijging moet kennelijk worden toe geschreven aan de beslissing van de re gering om de lonen te matigen. Pas daarna komt het vraagstuk van de milieuvervuiling, dat overigens ten opzichte van november (23 procent) minder urgent werd gevonden (nu 20 procent). Opvallend is dat het aantal ondervraagden dat belastingverlaging noemde van 13 naar 6 procent daalde. Meer dan de helft van de geënquê teerden heeft er geen idee van welke partij al deze problemen het belang rijkst vindt. De PvdA kreeg nog de meeste stemmen (21 procent, in novem ber 13 procent). Daarna volgden D'66 (7 procent). WD (5 procent), KVP (4 procent), ARP (3 procent) en CHU (1 procent). ROTTERDAM De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) bereidt een regeling voor, waarbij grotere garanties dan in het verleden zullen worden geboden aan de vakantieganger. De opzet voorziet in een vergaande schadeloosstelling wanneer een bepaal de reis van een van de bij de ANVR aangesloten organisaties niet door mocht gaan. Het ziet ernaar uit dat de regeling in februari al rond komt. „Ze gaat", aldus de ANVR „verder dan welk ander sys teem ook". ADVERTENTIE AMSTERDAM De door het Prins Bernhardfonds in 1953 ingestelde Mar- tinus Nijhoff-prij's voor vertalingen is dit jaar op voordracht van de jury toe gewezen aan mevrouw Else Hoog voor haar vertaaloeuvre uit de angelsaksi- sche literatuur in het Nederlands en voorts aan de Belgische vertaler L. Roelandt, in het bijzonder voor diens vertaling in het Frans van Multatuli's Max Havelaar. De jury werd gevormd door prof. dr. S. Dresden, voorzitter, prof. dr. J. C. Kamerbeek, Adriaan Morriën, Paul Ro- denko, mr. E. Straat, Dolf Verspoor, Bert Voeten en mevr. L. Endt-v.d. Horst (secretaresse). De uitreiking van de beide prijzen, elk groot 3000 gulden, zal plaatsvinden op 26 januari la.s. in de raadzaal van Den Haag door de voorzitter van het Prins Bernhardfonds, prof mr. W. F. de Gaay-Fortman. De uitreiking zal wor den verlevendigd door een beschouwing van R. Ferdinandusse over diens bevin dingen als echtgenoot van een vertaal ster. Het gemeentebestuur van Den Haag biedt de bekroonden en genodig den na afloop een receptie aan. Van een onzer redacteuren UTRECHT „Omdat de in de Raad van Kerken samenwerkende ker ken zich gezamenlijk hebben gesteld onder het oordeel van het Woord van God is met de oprichting van deze Raad Van Kerken het stadium van de onverplichte oecumene voorbij. Het kan in de Raad niet gaan om een prak tische samenwerking van kerken in hun belijden, terwijl de structuren on veranderd zichzelf blijven". Dit staat in de „proeve van beginsel verklaring" die de Raad van Kerken vandaag aan alle leden-kerken in ons land ter nadere bezinning heeft aange boden. De Raad treedt na ongeveer anderhalf jaar in stilte te hebben ge werkt hiermee voor het eerst in de openbaarheid. Een groot aantal Neder landse kerken is bij de Raad aangeslo ten. o.a. de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Voorzitter van de Raad van Kerken is thans dr. P. G. Kunst (geref) en als secretarissen tre den op mej. mr. S. M. Holsteyn (herv.) en dr. H. A. M. Fiolet (r.k.,». De beginselverklaring-proeve stelt ADVERTENTIE Bi] De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Vavoor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven aile rente baten boven ViVo eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8°/o, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 jaar tot f 115.000.-: stijging 130 8/«. Verkoop uitsluitend via assurantie bemiddelaars. dat de kerken hun eigen organen, man kracht en financiën geleidelijk in de raad zullen oetuimeniseren, d.w.z. niet langer exclusief in dienst stellen van de eigen gemeenschap maar ook in dienst van de Kerk van Jezus Christus in haar geheel. „Het samen-zb'n en het samen-han delen van de kerken in de Raad is erop gericht dat zij zich zo volledig mogelijk laten invoegen in Gods heil werk in de ze wereld waardoor de katholiciteit van de Kerk ook in belijden en kerkorde tot een zichtbare eenheid leidt. Nadruk kelijk willen zij uitspreken dat deze katholiciteit een rijke pluriformiteit in sluit". „Deze eenheid zal moeten groeien van de gemeenten en parochies uit en uit functionele groepen als de meest ef fectieve uitdrukkingsvormen waarin de christenen hun in Christus gegeven eenheid trachten gestalte te geven; hierbij moet het gevaar vermeden wor den van een federatieve oecumene die naast de bestaande structuren een ex tra-belasting aan pastorale zorg, man kracht en financiën betekent". „De gemeenten en parochies zullen samen een plan opstellen hoe zij in fa sen kunnen komen tot een integratie van hun verantwoordelijkheden en functies", aldus de proeve. De Raad van Kerken heeft, zo wordt verder meegedeeld, besloten voor de verzorging en bestudering van bepaalde onderdelen van zijn arbeidsveld tot de oprichting van een aantal secties beslo ten: oecumenische actie, theologische vragen, sociale vragen (kerk en samen leving) en internationale zaken. Over wogen wordt de vorming van de secties dienst, voorlichting en publiciteit, on derwijs en vormingswerk en kerkelijke financiën. DEN HAAG De Kema (Keuring van elektrotechnische materialen) gaat in samenwerking met het Rijksinstituut voor de volksgezondheid een onderzoek instellen naar de verspreiding van lucht verontreiniging van elektrische centra les. Staatssecretaris Kruisinga heeft aan dit onderzoek zijn goedkeuring gehecht. In eerste instantie is een bedrag van 250.000 gulden beschikbaar gesteld. Van een onzer redacteuren NIJMEGEN Mevrouw mr. H. Sin- ger-Dekker, die van 1963 tot 1970 lid van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer geweest is en nu een wetenschap pelijke functie aan de Nijmeegse uni versiteit bekleedt, heeft voor het lid maatschap van de PvdA bedankt. Ook haar man is uit de partij getreden. Zij hebben het partijbestuur meegedeeld genoeg te hebben van de methoden die door Nieuw Links zijn en worden toe gepast bij o.a. bestuursverkiezingen en stemmingen in vergaderingen. Beiden zijn erg teleurgesteld over het feit dat door de leiding van de PvdA niet vol doende tegen deze naar hun mening onaanvaardbare methoden is opgetre den. Vooral het bedanken van mevrouw Hannie Singer-Dekker is een groot ver lies voor de PvdA. Zij is o.a. geruime tijd voorzitster van de Vrouwenbond van de PvdA geweest en genoot in de Kamer groot gezag, vooral op juridisch terrein. Voor insiders is deze stap niet hele maal onverwacht gekomen; zij wijzen op de felle aanval van mevrouw Singer op de gang van zaken bij de vervulling van de vacature-drs. E. L. Berg in de Tweede-Kamerfractie in de medio vori ge maand gehouden jaarvergadering van het gewest Gelderland yan de PvdA in Arnhem. Zij hekelde toen de wijze waarop de weg nu vrij komt voor het Kamerlidmaatschap van de heer André van der Louw. feerste opvolger van de heer Berg (die per 12 januari bedankt heeft) was de heer A. van Urk uit Arnhem; hij heeft inmiddels bericht dat hij de verkiezing niet aanvaardt en nu is de heer Van der Louw de eerst aangewezene. Deze zal zijn verkiezing wél aanvaarden en op zeer korte termijn zijn intrede in de Kamer doen. Het zal van de voorzit tersverkiezing op het partijcongres van begin februari afhangen of hij ook na de Kamerverkiezingen lid van de Ka mer blijft. ADVERTENTIE

De Vallei | 1971 | | pagina 7