Nieuwe Jodenprocessen in Rusland Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Polen in Moskou MISSIE-JARRING HERVAT Grootste klaploper ter wereld als prins gestorven Nieuwe campagne in Engeland tegen het roken PAUS TEGEN UITHOLLING GELOOF jgL Terug VEILIGHEID AMERIKANEN NIET MEER GEWAARBORGD Angela Davis zegt onschuldig te zijn Russen vochten op Nw.-Guinea mm WOENSDAG 6 JANUARI 1971 PROCESSEN b Na 3 jaar uit coma ROND DE WERELD OOK GEVEN ZIEK Griepepidemie in Florida Meer arrestaties in Spanje Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederiandsekaas. V.S. verontrust over Sovjet-dreigementen WASHINGTON Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is geschokt door de Russische waarschuwing dat Amerika niet langer op een „normale toestand" voor de Amerikaanse instellingen in de Sovjet-Unie kan rekenen, gezien de „onvoldoende bescherming" van Russische gebouwen in de Verenigde Staten tegen aanslagen van „Zionisten". Moskou doelde op de aanslagen en demonstraties door militante Joodse groepen In de Verenigde Staten. De regering, xo xegt het State Department, heeft xulke gewelddaden herhaaldelijk veroordeeld en neemt steeds meer maatregelen om se te voorkomen. De woordvoerder van het departement, McCloskey, sprak van ..daden van misleide personen". Hjj zei dat twee functionarissen van de Ameri kaanse ambassade in Moskou door onbekenden telefonisch zijn bedreigd. Naar zyn mening kon dit niet gebeuren zonder medeweten van de Russische overheid. De waarschuwing was vervat in een nota, waarin geprotesteerd werd tegen „de voortdurende vijandelijke campag ne, die door Zionistische organisaties" wordt gevoerd tegen Russische instel lingen en Russische burgers op Ameri kaans grondgebied. „Zionistische extremisten", aldus de verklaring „verhinderen niet alleen het normaal functioneren van Russische in stellingen in de Ver. Staten, maar zij wagen het ook om openlijk Russische diplomaten en andere Russische staats burgers met lichamelijk geweld te be dreigen", Tase zei, dat er in de verklaring de nadruk op wórdt gelegd dat de Ameri kanen „geen essentiële maatregelen" hebben getroffen om de veiligheid van de Russische instellingen in de Ver. Staten en van de Russische theaterge zelschappen, die Amerika bezoeken, te garanderen. De Amerikaanse regering kan daar om „niet verwachten dat in de USSR gezorgd zal worden „voor de veiligheid van Amerikaanse instellingen", aldus de verklaring. Tn Leningrad staan heden 10 Russi sche Joden terecht op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte poging tot vliegtuigkaping in juni vorig jaar, zo is van Joodse zegslieden in Moskou vernomen. Voor het stadsgerecht begint een pro ces tegen negen Joden. Elders in de stad wordt de tweede dag van het pro ces voor de krijgsraad gehouden tegen de luitenant van het Rode Leger Vulf Zalmanson. Eerder op de dag deden in Moskou allerlei tegenstrijdige berichten de ron de over de processen, de tweede en derde over de mislukte vliegtuigkaping. Zo was door zegslieden meegedeeld dat beide processen zonder opgaaf van re den waren uitgesteld. Functionarissen van de gerechtsho ven in Leningrad weigerden over de te lefoon ook maar enige mededeling over de processen te doen of commentaar te geven. Buitenlandse correspondenten in Moskou hebben geen toestemming ge kregen om de processen te verslaan. Later op de dag werd door betrouw bare Joodse zegslieden meegedeeld, dat het proces tegen Zalmanson gisteren was begonnen en dat heden zeker het WASHINGTON De 26-jarige An gela Davis, die beschuldigd wordt van moord, ontvoering en samenzwering, heeft zich onschuldig verklaard op alle punten van de aanklacht. Voor een rechter van instructie in San Rafael bij San Francisco zei de ge wezen docente in de wijsbegeerte aan de universiteit van Los Angeles, dat zij het slachtoffer is van een valse aan klacht, Angela Davis, een communiste, wordt ten laste gelegd dat zij de wapens heeft verstrekt met behulp waarvan enige gevangenen uit de rechtszaal in San Rafael moesten worden bevrijd, op 7 augustus van het vorige jaar. De po ging mislukte. Bij het vuurgevecht werden een rechter en drie gevangenen gedood. Het gebouw van de rechtbank werd streng bewaakt. Alle bezoekers zijn tweemaal gefouilleerd. Voor verborgen wapens zijn metaaldetectors gebruikt. Buiten het gebouw riepen 300 jonge medestanders van Angela, meest blan ken: „Bevrijdt Angela". De verdediger, Allen Brodsky, vroeg de rechtbank de aanklacht in te trek ken wegens gebrek aan bewijs en de onmogelijkheid van een rechtvaardig proces. De rechter verzocht hem het verzoek voor 5 februari schriftelijk in te dienen en gaf het openbaar ministe rie tot 22 februari de tijd om te ant woorden. Daarna zal de datum van het proces worden bepaald. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, ver stuikingen. stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. On middellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en „doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt' Zorg dat u thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te ver lichten. ALGESAL by alle apoth. en drog. proces tegen negen andere Joden be gint. Zalmanson wordt verraad en desertie ten laste gelegd. De andere negen worden beschuldigd van verraad, „anti-Sovjetpropaganda-agitatie" en lidmaatschap van „anti-Sovjetorganisa ties". Alle tien kunnen ter dood worden veroordeeld als zij schuldig worden be vonden. Volgens de zegslieden heeft de vader van Zalmanson getracht het krijgsraad proces bij te wonen, maar werd hij door de autoriteiten tegengehouden. De 31-jarige luitenant is een broer van Sylvia en Israël Zalmanson, die in het eerste kapingsproces van Leningrad tot respectievelijk 10 en 8 jaar dwan garbeid zijn veroordeeld. NEW YORK Secretaris-generaal Thant heeft officieel meegedeeld, dat de missie-Jarring is hervat. De verte genwoordiger van Israël, Tekoah. heeft zich dinsdagmiddag naar het kantoor van Jarring begeven. De Egyptische vertegenwoordiger, Zajat, werd later op de dag verwacht. Tijdens de hervatting bracht Thant een rapport van de Veiligheidsraad uit, waaruit blijkt dat alle partijen op hun standpunten blijven staan. Israël wil zich pas uit bezet gebied terugtrekken, wanneer een vredesovereenkomst is be reikt. Het rapport bevat tevens een brief wisseling tussen Jarring en de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, en met de afgevaardigden van Egypte en Jordanië, in november gevoerd, Egypte eist dat Israël een tijd schema vaststelt voor de terugtrekking van zijn troepen uit bezet gebied voor dat andere zaken zijn geregeld. Eban schreef op 28 december 1970 aan Jar ring, dat de huidige politieke en mili taire toestand terugkeer van Israël naar de missie-Jarring mogelijk en ge rechtvaardigd maakt. Met het oog op het Israëlische kabinetsbesluit in die zin, nodigde Eban met dit schrijven Jarring uit naar Jeruzalem te komen De Egyptenaar Zajat deelde Jarring op 18 november schriftelijk mee dat zijn regering van mening bleef, dat een duurzame vrede slechts bereikt kan worden door verwezenlijking van de resolutie van de Veiligheidsraad op alle punten. Jordanië, Egypte en Israël heb ben allen verklaard, dat zij de Veilig heidsraadsresolutie van 22 november 1967 aanvaarden. Door het regeringsblad Izvestia is de hervatting van de vredesonderhande lingen voor het Midden-Oosten onder leiding van de Zweedse diplomaat dr. Jarring, betiteld als een „positieve stap". President Nikolai Podgomy van de Sovjet-Unie zal volgende week aan het hoofd van een belangrijke delegatie naar Egypte reizen. Hij zal in Cairo met president Sadat over kwesties aan gaande het Midden-Oosten spreken, zo meldde het Egyptische dagblad Al Ach- De Russische partijleider Leonid Breznjef (rechis) verwelkomt de nieuwe Poolse leiders, partijleider P. Jaroszewicz (midden) en premier E. Gierek (links) op de luchthaven van de Russische hoofdstad. Het Russi sche persbureau Tass noemt de onver wachte reis van de Poolse leiders een vriendschapsbezoek. OSLO Na drie jaar in een cotma geweest te zijn, is een vijftigjarige man in een ziekenhuis in de Noorse plaats Gjoevik weer tot bewustzijn gekomen. TJezer dagen is hij gestorven m een ziekenhuis in München Leopold Waraschitz, die zichzelf de ,,Schnorrende König" noemde. Schnorren, d.w.z.: Klaplopen, fees telijk potverteren van andermans geld. Maar ,,Poldi" Waraschitz was geen gewone Schnorrerhij was in dit moeilijke métier een koning. Hij was de vriend van filmsterren en oliesjeiks, van industriebaron nen en maharadja's. Hij was pre sent op alle feesjes van de interna tionale jet set, van Gstaad tot Acapulco, van Las Vegas tot Kitz- bühel. En dat allemaal voor niks. Hij leefde als een vorst maar alles, zelfs zijn huishuur en zijn elektri citeitsrekening, werd door rijke vrienden betaald. Poldi was eigenlijk een boeren zoon, geboren in een groot gezin in een dorpje bij Wenen. Al gauw trok hem de wijde wereld en het klatergoud. 17fj verdiende zo'n beetje de kost als barkeeper en acteur, maar hij had al spoedig door dat dat niet het ware was. Leunend aan een bar, glas in de hand, kon Poldi oergezellig smoe zen en urenlang moppen vertellen en de mensen met minder humor maar veel méér geld, stopten maar al te graag een paar bankbiljetten toe aan die amusante keuvelaar. Waarom zou ik geld verdienen zolang er rijke mensen zijnDie zitten gewoon te wachten tot ze eens wat kunnen weggeven!" dat was Poldi's filosofie. De Schnorrer-koning bedelde nooit hij wachtte eenvoudig totdat de rijken hem gaven. Dat gebeurde altijd en overal, want Poldi kende gaandeweg ieder een die meetelde in de internatio nale pretwereld. In de lobbies van dure hotels, op luchthavens, in expresstreinen en casino's altijd trof hij wel een goede bekendedie de portefeuille trok voor de bolle bonvivant met het eeuwige zonnebruin van gratis vakanties in mondaine badplaat sen en wintersport-oorden. Zo reisde Poldi de wereld rond, altijd voorzien van de lekkerste cocktails, de fijnste sigaren, de mooiste hotelkamersen altijd op weg van een feestje naar een feest- je. Soms als hij het eens een dagje eenvoudig wilde doen, streek hij neer in één van de 250 kippetjes- restaurants van een schatrijke vriend, die hem gratis eten had toegestaan in al zijn bedrijven. En als Poldi eens wilde uitpuffen, trok hij zich terug in zijn luxueuze flat in München, die tot de laatste cent door weer een andere maece- nas werd betaald. Doch de Schnorrer-koning wist ook van geven. Het gekregen geld gaf hij grif weer weg voor liefda dige doeleinden. Omdat hij alle re gisseurs. producenten en acteurs kende, heeft hij met een goed woord en een introductie vaak het pad, geëffend voor sterretjes die sterren wilden worden. Maar voor al schudde hij moppen uit zijn mouw voor rijkaards met behoef te aan verstrooiing Poldi is heel zijn lange leven vrij gezel geblevenwant als man al leen kun je natuurlijk veel beter schnorren. Alleen in sombere ogen blikken zei hij weieens: ,,Ik ben de hofnar van de miljonairs" Allengs werd hij een internatio naal bekende figuur. Iedereen die wilde meetellen" behoorde ook hém te kennen. Hij hoorde er bij en dat gaf hemeen soort feestelijk aureool. Kortgeleden werd hij met een hersentumor opgenomen in een zie kenhuis in München. Een eerste klas kamer, betaald door een rijke makker. Poldi resideerde in bed als een prins carnaval, flirtte met de verpleegsters en vertelde alvast over de rustkuur aan de Middel landse Zee, die iveer een andere vriend hem had aangeboden. De verpleegsters wisten wel be ter. Poldi stierf een paar dagen later. Hij werd begraven in het boerendorpje bij Wenen, waar hij zeventig jaar geleden was geboren. Ook zijn grafsteen heeft hij ca deau gekregen. Daarop staat het grafschrift dat hij zelf heeft geko zen: „Hier rust Waraschitz. Nu is hij uitgeschnorrt" LONDEN Met de publikatie van afschrikwekkende cijfers over de ge volgen van roken, is het koninklijk col lege van medici, een van de voornaam- Zuid-Europa huivert in koudegolf LONDEN De weerkaart van Europa lijkt op zijn kop te staan: terwijl de Middellandse-Zee-naties Spanje en Italië in de bitterste koudegolf sinds mensenheugenis zijn gedompeld, baadt Zweden in het hoge noorden in de zon. Madrid was een grote glijbaan, de poli klinieken hebben er een aantal ge broken ledematen te behandelen dat driemaal hoger dan normaal ligt. In de koude van Turijn zijn zeker zes mensen door hart- en ademhalings- aandoeningen bezweken. Ln de musea van Florence dreigen de suppoosten het werk neer te leggen, als niet spoedig wat wordt gedaan om de kou te verdrijven, die volgens hen even gevaarlijk voor het personeel als voor de bezoekers is. In Londen brak na drie dagen dikke mist voor het eerst weer de zon door boven de internationale luchthaven Heathrow. Dit was het sein voor de meer dan 10.000 wachtende passagiers om de koffers op te pakken. Het zal echter nog wel dagen vergen voordat de achterstand in het vliegverkeer is weggewerkt. In West-Duitsland zijn tengevolge van de mist enkele ernstige verkeersonge lukken op de autowegen ontstaan, maar ook daar is de vorst na een streng regime van een week, wat milder geworden. Uit Stockholm wordt gemeld dat het weer er voor de tijd van het jaar uitzonderlijk zacht is. De warme zon nestralen doen het sneeuwdek smel ten dat daar op nieuwjaar is geval len. Ook in Denemarken wordt zachter weer verwacht uit het noorden. De scheepvaart vooral de kleinere vaartuigen i ondervindt hinder van het dichtvriezen der binnenwateren. In Frankrijk schijnen alleen de winter sportliefhebbers, de jeugd en de wijnbouwers van Bourgondië tevre den te zijn met het pak sneeuw. Ove ral in het land is men nog druk doende het verkeer weer op gang te brengen na de zware sneeuwval van het afgelopen weekeinde. Het kanton Ticino in Zwitserland maakt de zwaarste sneeuwval door die men zich daar kan herinneren. De spoorwegtunnel onder de Simplonpas, de langste onderaardse passage ter wereld is verstopt door opgewaaide sneeuw. Voor 30.000 dorpsbewoners in het ber gachtige westen van Joego-Slavië is door nieuwe sneeuwval voorlopig de kans verkeken op* door de sneeuw- blokkades te breken die hen sedert nieuwjaarsdag van de buitenwereld afgesloten houden, In Serajevo is de helft van de arbei- nenauto's is verboden. dende bevolking niet op het werk Voor de ware vrieskou moet men ech- verschenen. Het stadsbestuur heeft de noodtoestand afgekondigd en voor het ruimen van de sneeuw alle vrachtau to's gevorderd. Gebruik van perso- ter in de Sovjet-Unie zijn. Te Toe- stach Sen, in het noordoosten van Si berië, heerste vannacht een tempera tuur van min 60 graden celsius.' Ongehoorde wintertoestanden doen zich voor in het zuiden van Spanje. Deze fontein in de stad Granada staat stijf bevroren, een gebeurtenis, die hier Melden voorkomt ste Britse medische overlegorganen, aan een campagne begonnen om het publiek wakker te schudden voor de gevaren van het sigaretten roken. In het geopenbaarde rapport, wordt aan de hand van statistieken aange toond dat sigarettenrokers tweemaal zoveel kans als niet-rokers lopen om op middelbare leeftijd te overlijden. Ge schat wordt dat jaarlijks meer dan 27.000 Britten in de leeftijdsgroep van 35 tot 64 aan het roken sterven. Het college beveelt coördinatie van alle anti- rookc a mpagnes aan, alsmede een verbod op sigarettenautomaten en het maken van reclame voor sigaretten in het openbaar vervoer en op plaatsen van openbaar vermaak. Ook wil het college, dat de toch reeds dure sigaret ten nog veel zwaarder belast worden, meer onderzoek wordt verricht naar het veilig maken van sigaretten en kor ting voor niet-rokers wordt verleend op de premies voor levensverzekeringen De regering wordt verweten dat zij sedert de publikatie van een waarschu wend rapport van het koninklijk colle ge in 1962 geen daadwerkelijke stappen heeft ondernomen om het roken te doen verminderen. „De regering en het parlement moe ten een keuze maken tussen een ge makkelijke bron van inkomsten (uit de belastingen op rookartikelen) en het behoud van de levens, de gezondheid en de produktieve capaciteit van de mensen die zij dienen", zo wordt in het rapport gesteld. De regering heeft geantwoord dat met de tabaksverwerkende industrie een gesprek is geopend over het af drukken van waarschuwingen op de verpakking van rookartikelen. De Britse veiligheidsraad heeft becij ferd, dat het roken de nationale ge zondheidsdienst jaarlijks naar schatting 43 miljoen pond (103,2 miljoen dollar) kost. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Jacob Malik heeft onthuld, dat Russische mi litairen in 1962 toen wijlen president Soekarno zijn campagne tegen Neder land om het bezit van Nieuw Guinea lanceerde, Indonesisch oorlogstuig heb ben bemand tot op het ogenblik dat Indonesische militairen die taak konden overnemen. Malik merkte dit op, toen hem werd gevraagd om commentaar op het be richt dat zes Russische militairen zijn omgekomen bij de strijd in het Mid den-Oosten. Malik zei dat de berichten hem niet hadden verrast. Zijn verklaring was de eerste officiële erkenning van Indonesi sche regeringszijde, dat Russische mili tairen werkelijk actief zijn geweest ten tijde van de strijd om West-Irian. FORT LAUDERDALE Te Fort Lauderdale in Florida is maandag offi cieel bekendgemaakt, dat vorige week 13.000 gevallen van griep zijn gesigna leerd. Er stierven 18 mensen, meren deels ouderen, aan complicaties. ROME Paus Paulus heeft de bis schoppen in een „apostolische instruc- tiefbrief" gemaand, het geloof te ver kondigen in volstrekte trouw aan het evangelie. In deze in Rome gepubliceerde brief, veroordeelt de Puas in niet mis te ver stane termen, alle pogingen om op basis van „psychologische en sociologische gegevens, een christendom op te bou wen dat breekt met de ononderbroken traditie". Hij zegt dat vele gelovigen door een massa dubbelzinnigheden, on zekerheden en twijfels in verwarring worden gebracht met betrekking tot de belangrijke geloofswaarheden. In dit verband noemt hij uitdrukke lijk de dogma's over de triniteitsleer en de christologie, de leer van de kerk als heilsinstituut, het priesterlijke ambt te midden van het volk Gods, de beteke nis van het gebed en de sacramenten. Het geheim van de eucharistie en de werkelijke tegenwoordigheid van Christus, de onontbindbaarheid van het huwelijk en de onaantastbaarheid van het menselijke leven. Ja, zelfs het goddelijke gezag van de Heilige Schrift wordt door een overdre ven beklemtoning van zogenaamde my thische elementen die men als „ontmy thologisering" kenschetst, in twijfel ge trokken. Dit slaat o.m. op de denkbeelden van de Duitse protestantse theoloog Rudolf Bultmann en diens school. Bultmann stelt dat de moderne mens die in een wereld van radio, televisie, en andere op het natuurwetenschappelijk denken berustende technische verworvenheden leeft, niet meer kan geloven in de won derverhalen van de Bijbel. Deze zijn zijns inziens „mythisch ingekleed", daar het mythische denken tot de cultuur van de oudheid behoorde. Wil het evangelie voor de mensen van deze tijd verstaanbaar zijn, dat moet de bood schap van de bijbel „geontmythologi- seerd" worden." MADRID Dinsdagavond is door de politie te Madrid meegedeeld, dat men 14 personen had gearresteerd, verdacht van illegale politieke activiteiten sa menhangend met de bij de wet verbo den Spaanse communistische partij. Sinds de vice-president admiraal Carrero op 21 december meedeelde dat er tegen de communisten zou worden opgetreden, wegens „ondergrondse acti viteit", zijn 85 hiervan beschuldigd en gegrepen. Bij de arrestanten van gisteren, in Barcelona en het nabijgelegen Tarrasa, bevonden zich twee vrouwen. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met tnaïwfflfl., op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ren. Binden m TYe Fransen hebben een spree kwoord, dat vertaald luidt: „hoe meer het verandert, hoe meer 't hetzelfde blijft". Dat is in zekere zin van toepassing op communistisch China in 1970. Oppervlakkig beschouwd lijkt de situa tie te verbeteren en een nieuw tijd perk in binnenlandse en internationa le politiek in te luiden. De welvaart neemt toe, oude vijanden krijgen vergiffenis en de Chinese diplomatie is bezig normaler te worden. Do stemming maakt de indruk van ont spannen zelfvertrouwen. Toch schijnt er iets te ontbreken. Mil joenen Chinezen heeft men doen ge loven, dat de pijn en de kwellingen van de culturele revolutie zouden worden gevolgd door een opwindende periode van revolutionaire verande ring. Mao Tse-toeng had dit feitelijk beloofd. Drie jaar lang heeft hij zijn volk aangemoedigd China te veran deren in een oosterse razernij. Mil joenen beangstigde mensen zijn ver zeild geraakt in een wervelstorm van beschuldigingen en zelfbeschuldigin gen. In werkelijkheid schijnen de Chinezen terug te zijn op ongeveer het peil vanwaar zij vier jaar geleden zijn uitgegaan. Er hebben natuurlijk enkele verande ringen plaats gevonden, in het bij zonder op het terrein van het onder wijs. Mao heeft de opstandige stu denten getemd door ze in massa's naar boerderijen en fabrieken te stu ren. TJe communistische partij, geteisterd door de revolutie, is bezig haar vroegere macht te herwinnen. Nu het hoofdbestuur is gezuiverd, streeft Mao ernaar, de provinciale en plaat selijke partijbesturen te doen herrij zen. De uitvoering van dit plan ver keert nog in deeerste stadia, vooral doordat zovele communisten werden gedoodverfd als tegenstanders van TSJOE EN-LAI oude vos Mao. Uiterst linksen die meenden dat hun krachtige steun aan Mao hun de uitsluitende macht in de partij zou opleveren, zijn voor het hoofd gesto ten. Ongeacht hun protesten heeft Mao gedecreteerd, dat de partij toe gevend moet zijn voor verloren zo nen. Dank zij deze situatie, is China thans een lappendeken van machtsinstan ties, op de lagere niveaus in sommige streken geregeerd door partijbesturen en door revolutionaire comité's in an dere. lytao heeft voor zijn overwinning op zijn vijanden in de culturele zui vering een prijs moeten betalen: de opkomst van het leger: te hulp geroe pen om paal en perk te stellen aan de fanatieke „rode garden" hebben de militairen nieuwe macht verworven, niet alleen in de revolutionaire comi té's, maar evenzeer in het hoofdbe stuur van de partij. Het is een teken van de minder woelige tijden dat mevr. Mao bijna is opge gaan in de lambrizeringen van de partij, afgeschut van de menigten, die zij vroeger wist op te zwepen dank zij haar positie in het 25 leden tellen de politburo. Haar stem wordt niet langer gehoord in redevoeringen, waarin zij oude getrouwen van de partij de les las, tegenstanders van Mao aan de kaak stelde of de rode garden opzweepte. Haar overheersen de plaats is ingenomen door China's te allen tijde bruikbare man, premier Tsjoe En-lai. De 72-jarige Tsjoe, die door iemand die kort geleden in China is geweest werd beschreven als nog altijd „ge vat, jeugdig en energiek", heeft nog een andere taak op zich genomen: het herstellen van de gehavende betrek kingen van China met het buitenland. Internationale aangelegenheden vor men het gebied, waarop hij zich het liefst beweegt. Nu de scherpzinnige, geestkrachtige maar ongestadige Tsjen-Ji als minister van Buitenland se Zaken is afgezet, adviseert Tsjoe diéns blijkbare opvolger, vice-pre mier Li Hsien-Nien. T^ot de inval in Cambodja scheen Pe king bereid tot stappen in de richting van verbetering van de be trekkingen met de V.S. door de be sprekingen van de ambassadeurs te Warschau te heropenen. Als de be roering in Indo-China tot rust komt, wordt misschien een nieuwe poging gedaan. Harde onderhandelingen met de Russen over grenskwesties en handelsbespre kingen hebben weinig van belang op geleverd, zodat de Chinezen er zich nu mee tevreden stellen een grote mond op te zetten, in scherpe tegen stelling tot hun oorlogskreten van het vorige jaar. Deze betrekkelijk kleine gebaren ver doezelen niet het feit, dat Peking, de V.S. en Rusland nog altijd beschouwt als ideologische monsters. De aanval van de diplomatie van Pe king is erop gericht, de „imperialisti sche Yankees" uit Azië te trappen en Rusland buiten het gebied van de Stille Oceaan te houden. Profiterend van de moeilijkheden van de Cambodjaanse prins Sihanoek en de Amerikaanse inval in Cambodja heeft Peking een machtsspel ge speeld, dat het de leiding heeft be zorgd van een Indo-Chinees commu nistisch front, ten koste van de Rus sen. De laatste maanden hebben de Chine zen Japan toegevoegd aan hun lijst van hun vijanden.- Ofschoon Japan geen enkele soldaat overzee heeft en geen kernwapens bezit, beweren de Chinezen, dat de Japanners hals over kop naar hermilitarisering toe hollen.

De Vallei | 1971 | | pagina 8