i i Sonny Liston verklaarde eens: Schaats- kalender Jan Wagenaar voor zesde keer toppikeur 1 Voor slachtoffers voetbalramp al 8,5 ton bijeen VOETBALPROGNOSE Tennisdames zegevierden Nieuwe wereldbeker einde SPORT IN 'T KORT Wirn Jaquet kortebaankampioen van Gelderland Tussenstand toto Ruime zege PSV DONDERDAG 7 JANUARI 1971 r M& ROTTERDAM Charles „Sonny" Liston. de op 38-jarige leeftijd in Las Vegas overleden oud-wereldkampioen boksen zwaargewicht, heeft vrijwel constant in de publiciteit gestaan. Eens verklaarde hij: ,,Ik heb op twee manieren in de schijnwerpers gestaan: goed en slecht. Vanaf dat ik geboren werd, heb ik ge vochten voor mijn leven". ACHTERBUURTEN NIEUWE KAALGEPLUKT ALLROUNDRIJDEN sport .•.•.•.•-•Af v:y:y:v:v:v:y:v:v:::v:v:v:*: .MAt-w.y.yAW.'.y-'-'. Vanaf mn geboorte heb ik gevochten voor mijn leven Aan dat gr ootste gevecht is voor het 24e en op één na jongste kind van een katoenplukker in Arkansas zijn va der trouwde tweemaal nu een defi nitief einde gekomen. Als dertienjarige jongen ontvluchtte Eddy Verheyen wil zondag eindigen bij de eerste zes OSLO De 24-jarige schaatsenrijder Eddy Verheyen uit Deventer werk zaam als onderwijzer op een school voor onvolwaardige kinderen in Zut- phen heeft zich tijdens de nieuw jaarswedstrijden in het Bislet-stadion van Oslo waar gemaakt. Zijn reactie op de overwinningen op de 5000 en 1500 meter op welke af standen hij het baanrecord verbeterde: „Ik vond het voor mezelf geweldig leu ke wedstrijden. Maar voor mij blijft het Nederlands kampioenschap op de Jaap Edenbaan het komende weekeinde in Amsterdam toch het belangrijkste. Daar wordt tenslotte beslist, wie er de finitief in de heren-kernploeg komen voor het Europese kampioenschap in Heerenveen en de wereldtitelstrijd in Goteborg." In Nederlands hoofdstad is Verheyen van plan zijn kansen op een hoge klas sering goed te verdedigen. „Ik wil bij de eerste zes rijders van het eindklas sement komen en dat moet, dacht ik zo, toch wel kunnen, gezien mijn prestaties in Oslo. Op de 5 km ging ik weg op een sche ma van 7 min. en 32 sec. Ik kwam uiteindelijk uit op 7.25,6. Op de 1500 meter startte ik op een schema van 2 min. en 8 sec. Het ging echter zo lek ker, dat ik in 2.04,4 finishte." Verheyen, die vandaag vanuit Oslo met de overige Nederlandse rijders op ATHENE Jules Rimet Cup" die afgelopen zomer in Mexico tijdens het wereldkampioenschap voetbal definitief in handen van Brazilië is gekomen zal vervangen worden door de Fifa World Cup". Deze wereldbeker blijft in het bezit van de Fifa toekomstige wereld kampioenen zullen er een kleinere copy van krijgen. Hun namen zullen dan in het origineel worden gegrifd. Tevens regelde de Fifa woensdag in Athene de verdeling van opbrengsten uit de toernooien om het wereldkam pioenschap. Het organiserende land ontvangt vijf procent van de opbrengst van de kaartverkoop. Tien procent van de totale opbrengst gaat naar de Fifa 25 procent naar het organiserende land en de overige 65 procent wordt ver deeld onder de 16 finalisten. het vliegveld Schiphol aankomt, ge looft, dat de jonge Ronnie Nooitgedagt wel eens een beste kans zou kunnen maken in de definitieve kernploeg te worden opgenomen. Wat de komende internationale kam pioenschappen betreft stelt hij: „Van zelfsprekend zijn Ard Schenk, Cees Verkerk en Jan Bols, wat Nederland aangaat, de mannen voor de beste klas- Vrijdag 8 januari: Jubbega: afval- wedstrijd langebaan heren. Den Hoorn: (bij Delft) wedstrijdtocht aanvang 11 uur. Langerak/Nieuwpoort: kortebaan - wedstrijd junioren A en B. Zaterdag 9 januari: Smilde: geweste lijk kampioenschap dames. Oud-Ave- reest: langebaanwedstrijden jongens en meisjes t/m 18 jaar. Vriezenveen: afval race heren om „Gouden Turf". 's-Hee- renbroek: gewestelijk kampioenschap kortebaan dames. Westenholte: korte- baanwedstrijd heren. Kampen: korte- baanwedstrijd heren. Ochten: Vierstro- men-ronde (rondenwedstrijd), aanvang 14.30 uur. Elburg: Veluwemeertocht. Wedstrijdtocht 65 km. Aanvang 18.30 uur; Toertocht 20, 25, 40 en 6: km start tussen 10 en 13 uur. Startplaatsen: El- burg, Nunspeet, Harderwijk en Rogge- botsluis. Oudkerk: gewestelijk kam pioenschap langebaan heren en junio ren. Warmond: koppelwedstrijd he ren-senioren. Lisserbroek: koppelwed strijd heren en junioren A en B. Langerak-Nieuwpoort: kortebaan- wedstrijd heren senioren. Geervliet: koppelwedstrijd heren senioren Gie thoorn: Holland-Venetie-toertocht 35 km. Start tussen 11 en 15 uur. Start plaatsen: „Wapen van Giethoorn", Smits-paviljoen, café „Fanfare" en ho tel „Mol". Vries: kortebaanwedstrijd heren. seringen op de Europese en wereldtitel strijd. Maar vergeet toch vooral niet de Noren Dag Fomaess en Roar Grönvold en de sterke Zweed Gunnar Claeson." „Grönvold zou de man moeten zijn, die de Noren weer een nieuwe grote kampioen moet schenken. Nou, dat zit er voor mij echt wel in. Hij reed tegen mij op de 1500 meter en dan heb ik hem op deze afstand wel verslagen, hij reed toch maar in 2.04.7 een nieuw Noors record. Ik zie Fomaess en Claeson nog wel terugkomen en dan heb ik het nog niet eens over de Noor Magne Thomassen. Ook hij blijft voor mij nog altijd een zeer gevaarlijke klant. Laten we vooral niet denken, dat Nederland op de ko mende grote kampioenschappen even alle ere-plaatsen weghaalt." Aldus Ed dy Verheyen. Liston het ouderlijk huis en kwam hij terecht in de achterbuurten van Saint Louis en vandaar in verschillende op voedingsgestichten. In een ervan leerde hij boksen van een rooms-katholieke geestelijke. Zijn eerste succes: het kampioenschap van de gevangenis van de staat Missouri. Op 21-jarige leeftijd werd Liston professional. Zijn eerste tegenstander was op 2 september 1953 Don Smith, die in de eerste ronde op knock out werd verslagen. Van de 34 wedstrijden, die hij als prof bokste voor hij op 25 september de wereldtitel zwaargewicht veroverde op Floyd Patterson, verloor hij er slechts één. Zijn totale score werd: 48 gewonnen en vier verloren partijen. In juli 1963 verdedigde -hij met succes de wereldtitel tegen Patterson, die ook in deze wedstrijd in de eerste ronde knock out ging. Aan de successenreeks van Liston kwam pas een einde op 25 februari 1964, toen hij zijn titel kwijt raakte aan Cassius Clay. In de zevende ronde van dat gevecht bleek hij niet in staat ver der te boksen. Anderhalf jaar later verloor hij de revanche in de eerste ronde door knock out na X min. 32 sec. Voor de vier gevechten om de we reldtitel incasseerde Liston een bedrag van bijna veertien miljoen gulden. De grote uitschieter was zijn aandeel in de recette van de televisie-uitzending van zijn gevecht tegen Patterson op 22 juli 1963 in Las Vegas. Liston kreeg daar- Co Giling uit Berkhout heeft woensdag op de ijsbaan Noord in Am sterdam het kampioenschap langebaan heren van het gewest Noord-Hol land/Utrecht gewonnen. is woensdag schaatskampioen van O Andries Kasper uit Kampereiland is woensdag schaatskampioen van Ove rijssel kortebaan voor heren-junioren a geworden. voor bijna vijf miljoen gulden. Tot 1960 was Sonny Liston in handen van beruchte gangsters. Pas toen hij tijdelijk door de Jezuïetenpater Mur phy in huis werd genomen, ontkwam hij aan de greep van zijn machtheb bers. In de la atste vier jaar zorgde Liston geregeld voor nieuws. Soms via over winningen op matig gekwalificeerde te genstanders, soms door aanklachten wegens dronkenschap achter het stuur en het verboden bezit van wapens. Terugkeer in de ring na zijn nederla gen tegen Clay was voor Liston een dwingende noodzaak. Managers en de Amerikaanse belasting hadden hem volledig kaal geplukt. Halverwege 1969 stond de oud wereldkampioen, die vermaard was om zijn verschrikkelijke rechtse en zijn vrijwel onbegrensde incasseringsver mogen, weer hoog op de wereldrang lijst. Het einde van zijn loopbaan was toen echter toch al in zicht. Op 6 december sloeg Leotis Martin hem in de negende ronde knock out. Nog wilde Liston niet berusten. Hij hervatte de training toch weer, maar op 29 juni 1970 maakte Chuck Werner knock out in de negende ronde duidelijk, dat de „beer" defi nitief was geveld. HOBART Betty Stöve en Trudy Walhof-Groenman hebben woensdag ook hun partijen voor de tweede ronde van het tennistoernooi om de open kampioenschappen van Tasmanië dat in Hobart wordt gehouden gewonnen. Betty Stöve versloeg de Indonesische Fuvvoka met 64 61 Trudy Wal hof-Groenman bereikte de derde ronde door met 62 75 te winnen van de Zuidafrikaanse Kirk. De Russische topspeelster Olga Moro- zova als zevende geplaatst leed in de derde ronde een verrassende nederlaag tegen de Australische Barbara Haw- croft: 64 64. Ook de Amerikaanse Patti Hogan bereikte de vierde ronde niet. Zij verloor met 62 64 van de Japanse Kazuko Sawamatsu. De Britse Winnie Shaw leed een nederlaag tegen de Australische Karry Harris. De cij fers waren 63 64. Betty Stöve en Trudy Walhof won nen woensdag ook hun tweede partij op die dag. Betty Stöve schakelde de Au stralische Roussouw met 61 62 uit TrUdy Walhof de Australische Turnball met'6—2" ~6—2. RHENEN Wim Jaquet uit Amers foort is zaterdag in Rhenen schaats kampioenen op de kortebaan van Gel derland geworden. Amersfoort ressor teert onder het gewest Gelderland van de KNSB. Zowel Wim Huibers (2e) als Bep van Breda (3e) maakten een snel lere totaaltijd maar Jaquet won al zijn finaleritten zodat hij kampioen werd. Bij de dames ging de overwinning door toepassing van dezelfde regel naar Ina Kuipers uit Ede. Kampioen bij de heren junioren a werd Jan Nijholt uit Lelystad. Hij zegevierde in de finale drie keer zodat Ab Huibers met dezelf de totaaltijd als 2e eindigde. Uitslagen heren: 1. Wim Jaquet (Amersfoort) 49.06 sec (drie overwin ningen); 2. Wim Huibers (Dodewaard) 48.00; 3. Bep van Breda (Zetten) 48.25; 4. Wim de Boer (Lelystad) 53.09. Dames: 1. Ina Kuipers (Ede) 49.01 (drie overwinningen); 2. Ineke Koekoek (Harderwijk) 49.00; 3. Bertha Kuipers (Eefde) 49.02; 4. Henny Baerends (Zut- phen) 49.05. Heren junioren a: 1. Jan Nijholt (Le lystad) 44.06 (drie overw.); 2. Ab Hui bers (Dodewaard) 44.06; 3. Jan van Lee ningen (Zutphen) 46.95; 4. Jan Cieraad (Zutphen) 47.04. DEN HAAG Jan Wagenaar jr. is de eerste pikeur in die ons land in één jaar meer dan drie ton aan prijzen ver overde. Met zijn 134 overwinningen is hij bovenaan geëindigd op de lijst van rijders in 1970. Hetgeen ook inhoudt dat hij met zijn 33 jaar nu al zes keer toppikeur van het land was. Jan Van Dooyeweerd kwam op de tweede plaats met 126 keer de volle Pellenaars heeft basisploeg voor komend seizoen rond Zondag 10 januari: strijdtocht 35 km. Giethoorn: wed- Keiler nam revanche INNSBRUCK Olympisch sprint kampioen Erhard Keiler heeft woens dag in Innsbruck op de tweede dag van het vier-ijsbanentoernooi revanche ge nomen op de Zweed Hasse Börjes, die de Westduitse schaatsenrijder daags te voren had verslagen. Keller, die dins dag met 39,9 sec. tweede werd, zege vierde nu op de wat minder snel ge worden baan in 40,1 sec. Börjes, die eerder de 500 meter won in 39,5 sec was eentiende seconde langzamer dan zijn rivaal. De uitslag van de 500 meter voor sprinters was: 1. Erhard Keller (W. Did) 40,1 sec.; 2. Hasse Börjes (Zw) 40,2 sec.; 3. Seppo Naenninen (Finl) 41,1 sec.; 4. Haakan Holmgren (Zw) 41,3 sec. Hasse Börjes won het klassement van de sprinters. Hij kwam tot een totaal van 162,500 punten. Börjes zegevierde op de 1000 meter in 1 minuut en 23,1 seconden voor zijn landgenoot Haakan DEN HAAG -r- Dertien deelnemers aan sporttoto 25 de toto van de vervan gende uitslagen komen volgens een tussentijds opgemaakte stand in aan merking voor de eerste prijs van bijna twee ton. Voor de tweede prijs zijn al 234 aan meldingen binnengekomen en voor de derde prijs 2094. Voor de extra prijs zijn er momenteel al 535 gegadigden. Holmgren (1.24,1) en de Westduitser Er hard Keiler (1.24,6). De uitslag van de 1000 meter is: 1. Börjes 1.23,1; 2. Holmgren 1.24,1; 3. Keller 1.24,6; 4. Braunecker 1.25,7; 5. Lichtenstern 1.27,6; 6. Kraus 1.27,9. Eindstand sprinters: 1. Börjes 162,500 punten; 2. Keiler 164,850; 3. Holmgren 166,550; 4. Brau necker 168,650; 5. Lichtenstern 161,150; 6. Kraus 171,950. De Zweed Jan Granath heeft het klassement van de allroundrijders ge wonnen met een totaal van 173,384 punten. Zijn landgenoot Jan Marmstaal werd tweede voor de Westduitser Ger hard Zimmermann. Karei te Winkel eindigde als negende op de duizend me ter en als derde op de drie kilometer. In het eindklassement over de „dames" vierkamp bezet Te Winkel de vijfde positie. De uitslagen van de allround klasse zijn: 1000 meter: 1. Jan Granath (Zwe) 1.24,4; 2. Jan Marmstaal (Zwe) 1.25,5; 3. Colin Coates (Aus) 1.25,7; 4. Bruno To- niolli (Ita) 1.26,4; 5. Gerhard Zimmer mann (WD1) 1.26,5; 9. Karei te Winkel (Ned) 1.27,5. 3000 meter: 1. Marmstaal 4.33,5; 2. Zimmermann 4.35,0; 3. Te Winkel 4.37,2; 4. Toniolli en Jan Carlen (Zwe) 4.38,1. Eindstand: 1. Granath 173,384 pnt.; 2. Marmstaal 174.800; 3. Zimmermann 175.283; 4. Carlen 176,533; 5. Te Winkel 178,017. AMSTERDAM Kees Pellenaars heeft zyn basisploeg voor het komende seizoen byeen. Nadat Leo Duyndam, Jan Krekels, Barrie Steevens, Gerben Karstens, Jan van Katwyk, Jos van Katwyk, Jos van Beers en Henk Benjamins al eerder door de Bredanaar waren aangetrokken hebben de laatste week ook de Zeeuw Cees Rentmeester, de Brabander Wimke Prinzen en de Limburger Ger Harings hun contract met Goudsmid-Hoff getekend. Het ligt nu in de bedoeling van Pelle naars in de komende weken naar nog een tweetal coureurs uit te zien om dan tenslotte kort na het begin van het seizoen de zaak tot veertien renners af te ronden. „Meer heb ik er nooit gehad. Met zo'n aantal kan je de zaak nog overzien ook", aldus „Den Pel". LONDEN Er is al meer dan 107.000 pond sterling (ruim 850.000 gulden) ge stort in het fonds voor de nagelaten betrekkingen der slachtofefrs van de voetbalramp in Glasgow. Bij de ramp kwamen 66 mensen om het leven. Zij werden doodgedrukt toen het stadion leegliep na de wedstrijd Rangers - Cel tic. Beide clubs schonken al grote be dragen. De Ierse rooms-katholieke priester James Curtin die 109.000 pond won in de Engelse voetbalpool gaf gisteren 25.000 pnd voor het fonds in Glasgow. Gisteren ging de Britse minister voor sport Eldon Griffiths naar de voetbal wedstrijd Chelsea - Chrystal Palace in het stadion van Stamford Bridge in Londen. Doel was te zien hoe men daar een grote menigte toeschouwers in be dwang houdt. Dit weekeinde dragen alle spelers van de Britse liga zwarte armbanden. Voor het begin van hun wedstrijden neemt men een minuut stilte in acht als rouwbetoon voor de slachtoffers in Glasgow. Aanbiedingen voor de overige vier plaatsen heeft hij genoeg. „Ze willen allemaal wel tekenen, als knecht des noods. Maar die heb ik nooit gehad en moet ik ook nu niet hebben. Wie van daag goed rijdt is vandaag mijn kop man", zo filosofeerde Pellenaars. Ook uit België hebben hem verzoeken be reikt om coureurs in zijn formatie op te nemen. „Van Buggenhout en Driessens hebben om beurten aan de telefoon ge hangen. Er schijnen in België liefst 139 coureurs zonder werk te zijn. Maar ik heb ze gezegd, dat Goudsmid-Hof, al thans voorlopig, een Nederlandse ploeg is en blijft". Intussen heeft Pellenaars als assis tent-ploegleider de Limburger Huub Harings, die wellicht na het komende wereldkampioenschap cyclo-cross in Apeldoorn (28 februari) zijn fiets op stal zet, op het oog. „Huub wil het graag en ik zal hem de kans geven. Hij gaat de eerste wedstrijden met me mee als chauffeur en dan kan ik kijken, hoe hij het er af brengt. Ik ben eerlijk ge zegd een beetje bang geweest, dat Huub te nerveus zou zijn om als ploe gleider op te treden. Maar nu heb ik j gehoord, dat hij in zijn autorijschool de meest gevraagde instructeur is en als zodanig moet je toch je zenuwen in be dwang kunnen houden. Welke die eerste wedstrijden van de Goudsmit-Hoffploeg zullen zijn staat nog niet vast. Pellenaars heeft de keus tussen de ronde van Sardinië en Parijs - Nice. „Als het de komende tijd een beetje meezit met het aantrekken van AMSTERDAM Het Europese honkbalkampioenschap voor landen teams zal van 5 tot 12 september in de Italiaanse steden Bologna en Parma plaats vinden. De inschrijving van Ne derland is afhankelijk van het stand punt, dat de Europese honkbalbond (FEB) op zijn vergadering van 13 maart zal innemen ten opzichte van de op de Antillen geboren Nederlanders. Het Nederlandse negental heeft niet meer deelgenomen aan wedstrijden om het Europese kampioenschap nadat de FEB had bepaald, dat slechts in Europa geboren spelers in het toernooi zouden mogen uitkomen. Nederland achtte dit een onaanvaardbare discriminatie te genover een aantal van zijn sterke spe lers. de overige renners doe ik ze misschien wel alle twee Die koersen zijn de pro loog voor de Ronde van Spanje, waar voor Pellenaars inmiddels een uitnodi ging heeft ontvangen. „Spanje wil ik beslist doen, want daar ben ik niet al leen altijd goed ontvangen maar daar hebben mijn renners ook «veel geld kunnen verdienen". Pellenaars zal in de Ronde van Spanje de capaciteiten van Wimke Prinzen beoordelen. „Ze zeggen, dat dat manneke zo bijzonder goed' de bergen oprijdt. Dat kan hij in Spanje bewijzen. En als dat zo is maak ik van hem misschien een tweede Cees Haast". winst. Wagenaar reed 300.823 bijeen. Van Dooyeweerd 255.837. Derde op de lijst van winnende pikeurs is IGaas Woudstra met 88 overwinningen. De verdere ranglijst: 4. J. Verhoeve 65; 5. Harry Pools 64; 6. M. Bouwhuis 54; 7. L. Schoonhoven 47; 8. P. Koppe- jan 45; 9. Th Kooyman 43; 10. M.Vergay 37. De omzet van de totalisator heeft in december nog een fors sprongetje ge maakt zodat het totaal voor 1970 f 57.671.110,50 werd. Dat houdt een ver groting van de omzet in van 108 pro cent ten opzichte van 1969 en dit per centage is hoger dan de laatste drie maal toen het rond de zeven procent schommelde. Records op alle fronten: ook het to taal aan uitgeloofde prijzen steeg; het werd 5.635.615 waarvan ruim viere neenhalf miljoen in de draverijen en ruim zes ton in de rennen. Een kleine halve ton ging de deur van de Stichting Nederlands Draf- en Renweze uit in et algemeeh gegeven an de fokkers fokpremies. Deze fokpremies worden in het algemeen gegeven aan de fokkers van de winnende paarden voorzover het Nederlandse paarden betreft. In 1970 werden 2110 draverijen en 168 rennen gegeven terwijl ook het min of meer folkloristische kortebaan- werk nog tot een gezond totaal van achttien meetings kwam. EINDHOVEN PSV heeft woens dagavond in een vriendschappelijke wedstrijd in Eindhoven met 6-1 (rust 2-1) van de koploper in de eerste divi sie FC Den Bosch gewonnen. Het doelpunten verloop: Wolbers 0-1 Mul ders 1-1 Van der Kuylen 2-1 en 3-1 Strik 4-1 Mulders 5-1 en 6-1. De eredivisieclub NEC versloeg in het Goffert-stadion in Nijmegen de eersteklasse amateurvereniging de Treffers uit Groesbeek met 6-1. De ruststand was 2-1 in het voordeel van de Nijmegenaren. De doelpunten van NEC werden ge maakt door De Jong Thijssen Pijs Oosterveld Hazelhekke en doelman De Bree (strafschop). Van de Berg scoorde voor de Treffers. EREDIVISIE AZ'67Excelsior SpartaTelstar FC TwenteVolendam PSV—DWS NAC—ADO Holland Sport—MVV Ajax—NEC HaarlemGo Ahead FC UtrechtFeijenoord EERSTE DIVISIE Blauw Wit—HVC SVVGVAV DFCSC Cambuur VitesseDe Graafschap FSCWageningen HeerenveenWillem II VeendamHelmond Sport FC Den BoschHeracles TWEEDE DIVISIE GooilandRCH AGOVV—EDO PECDe Volewijckers Roda JCDe Baronie SC DrenteEindhoven VVV—RBC Fortuna VI.Hermes DVS NOADLimburgia De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s.

De Vallei | 1971 | | pagina 13