Rumoer over de uitwijzing van Zuidafrikanen Ziekenhuizen in Den Haag fuseren Omvang van schade pluim veehouder niet hekend Harlingers weer vlot Rechercheur Van Strien vond de „sleutel" van de Delftse wurgmoord SC Demonstrerende Zuidmolukkers f Patiënten willen hartkliniek in Utrecht bezetten EERSTE KLM-, JUMB JANUARI NAAR ONS LAND MANN Spoorwegen dagvaarden Russische staat en rederij ALLEEN LEDENTAL VPRO WAS ONDER DE MAAT Isolement dreigt Schier monnikoog T BENDER hoofdpijn? kiespijn? pijnstillers MINISTER SCHUT IN EERSTE KAMER: DIEPTEPUNT IN DE WONINGBOUW Kamerlid wil minister spreken „Ik leidde af dat X. in mijn wijk woonde Politie-inval in sex-boetiek helpen direkt Na aanvaring Psychologen tegen vijfde Schipholbaan \uile lucht in Arnhem Verdachte van schietpartij aangehouden Uit onderzoek blijkt MUZIKALE PROEFTIJD Minister Lardinois: DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft gisteren in de Eerste Kamer toegegeven dat 1970 een dieptepunt in de woningbouwproduktie van de laatste jaren is geworden. Volgens de minister zijn slechts 116.000 nieuwe huizen opgeleverd, negenduizend minder dan het program aangaf. DUURDER GASTARBEIDERS GEEN PASPOORT ADRESSEN - deskundig irvklank DONDERDAG 7 JANUARI 1971 Negenduizend huizen te weinig gebouwd Als voornaamste oorzaken noemde minister Schut de sterk teruglopende arbeidsproduktiviteit in de bouw en de stroeve gang van zaken bij het vast stellen van bouwplannen. Hij bestreed het standpunt van de oppositie, dat er de laatste drie jaar te weinig geld in de woningbouw zou zijn gestoken. Minister Schut wees erop dat het aantal in aanbouw genomen woningen vorig jaar behoorlijk is gestegen. Hij schatte dat er over de hele kabinetspe riode tienduizend huizen meer in aan bouw zijn genomen da* het voorgeno men programma van vijfhonderddui zend nieuwe huizen. Het uitzonderlijk gunstige woning- bouwcijfer van 1967 (127.400) was vol gens de minister niet te danken aan het beleid van het vorige kabinet maar vooral aan de gunstige conjunctuur en het goede weer. Minister Schut toonde zich opnieuw tegenstander van een spe ciaal woningbouwfonds, omdat het vol gens hem niet gaat om een gemeen schapsvoorziening zoals bij het Rijks wegenfonds. Minister Schut zei dat de gemiddelde woningwetwoning de laatste vijf jaar vijfduizend gulden duurder is geworden door allerlei verbeteringen. Hij waar schuwde er wel door dat de kwaliteit van de woning niet het enige uitgangs punt mag zijn. De minister betwijfelde óf de wo ningbouwverenigingen de doorstroming wel voldoende bevorderen, omdat ze te hoge eisen aan de kwaliteit stellen. „Het moet nog steeds de taak van een woningbouwvereniging zijn om zich te richten op de groep laagstbetaalden", zei de heer Schut. De gemeenten moeten scherper toe zicht houden op de pensions voor gas tarbeiders, aldus minister Schut. Een departementale werkgroep heeft gecon cludeerd dat er aan het toezicht nog veel mankeert. Minister Schut gaat zich op korte termijn met minister Rooi vink (Sociale Zaken) beraden over maatrege len. Het wetsontwerp bouwsomheffing voor industriële en handelsbouw is on derweg naar het parlement, verzekerde de minister. De opbrengst zou volgens DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Voogd (PvdA) wil volgende week een onderhoud met minister Po lak over diens beslissing om de twee Zuidafrikaanse vluchtelingen Somda- ka (28) en Luthuli (22) uit ons land te zetten. Het Kamerlid verwacht dat de minister met de uitvoering van deze beslissing zal wachten tot het gesprek is gevoerd. De twee Zuidafrikanen hadden ge vraagd in ons land te mogen studeren. Minister Polak besliste afwijzend hoe wel de generale diaconale raad van de Hervormde Kerk zich garant stelde voor de studiekosten, en Amnesty In ternational voor de verblijfskosten. De Zuidafrikanen hebben geen pas poorten omdat de Belgische politie die heeft afgepakt bij een eerdere uitzet ting. De kans is groot dat de Zuidafri kanen naar Zuidafrika terug moeten als zij Nederland verlaten. Verwacht wordt dat zij daar in de gevangenis terecht komen omdat zij lid waren van de ver boden beweging Pan Africa Congress. Na gevangenisstraffen en onderduiking zijn zij uit hun land gevlucht. DEN HAAG De besturen van de Diakonesseninrichting Bronovo en het Nebo-ziekenhuis in Den Haag, hebben zich in beginsel bereid verklaard om door fusie te komen tot één ziekenhuis onder één bestuur. Gedacht wordt aan een uitbreiding van het ziekenhuis Bronovo (350 bed den) tot een gezamenlijke capaciteit van vijf- a zeshonderd bedden. Het huidige Nebo-ziekenhuis zou bestemd worden ADVERTENTIE Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl Minister Polak heeft het verzoek om asiel in Nederland afgewezen omdat „niet bleek dat met de aanwezigheid van de twee wezenlijk Nederlands be lang wordt gediend". Ook „klemmende overwegingen van humanitaire aard" acht de minister niet aanwezig. De generale diaconale raad van de hervormde kerk en Amnesty Interna tional hebben verontwaardigd op de beslissing van minister Polak gerea geerd. De Kamerleden Voogd (pvda), Wieren ga (pvda) en Bos (chu) houden zich al geruime tijd met deze zaak be zig. De heer Voogd verwacht dat ook de Kamerleden Bos en Wierenga bij zijn onderhoud met de minister aanwezig zullen zijn. De Zuidafrikanen zijn sinds oktober in ons land. Tevoren hebben zij ge zworven door Kenia, Italië, Zwitser land, Frankrijk en België. hem kunnen worden gebruikt voor de woningbouw. De Eerste Kamer ging zonder stem ming akkoord met de begroting voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Opvallend was dat de oppositie zich in tweede instantie zeer lovend uitliet over de minister. Minister Schut gaf overigens te ken nen dat het nog helemaal niet zeker is dat hij na de verkiezingen als minister verdwijnt. DEN HAAG Minister ir. P. J. Lar dinois van landbouw is niet in staat aan te geven, hoe groot de schade is welke de gezamenlijke pluimveehou ders in ons land lijden als gevolg van de Westduitse en Belgische verboden vanuit Nederland slachtpluimvee en consumptiebroedeieren in te voeren. In zijn woensdag gegeven antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden ir. S. D. Tuynman (WD) en W. M. van Harselaar (groep Harmsen) zegt de mi nister, dat er momenteel vele onzeker heden zijn om die schade te kunnen vaststellen. Die onzekerheden bestaan met be trekking tot de ontwikkeling van de ei- produktie in ons land, de afzet voor binnenlandse consumptie en verwer king tot eiprodukten, alsmede de ex portmogelijkheden naar niet traditione le exportmarkten. Deze factoren, als mede de recente opslagregeling voor 30 miljoen verse Nederlandse kippeëieren, zijn bepalend voor de prijsontwikkeling van eieren in de naaste toekomst; Mi nister Lardinois is er wel van over tuigd, dat de invoerverboden een ern stige schadepost vormen voor de Ne derlandse pluimveehouderij. HARLINGEN Bij de familie Frik in Harlingen heerst grote vreugde toen gistermiddag het bericht binnenkwam dat de viskotter Joukje (HA 6) en de trawler Cornells (HA 30) door een sleep boot vlotgetrokken waren. Beide schepen waren gestrand op een eilandje voor de kust van Jutland. De Joukje kon op eigen kracht naar een werf in Esbjerg varen. De Corne- lis moest erheen gesleept worden, om dat dit schip de netten in de schroef had gekregen. De onfortuinlijke vissers hopen zater dag weer in de thuishaven aan te ko men. DELFT De man die de wur ger van Delft tenslotte heeft ont maskerd, is rechercheur Van Strien (34), hoofdagent bij de Delftse po litie. Rechercheur Van Strien is getrouwd en heeft 2 kinderen. Hij woont recht onder de flat van de ver moorde Ada Lansbergen aan de Papsouwsestraat in Delft. Tnmiddelilijk na de moord op zijn buurvrouw werd hoofdagent Van Strien bij het opsporingswerk be trokken. Onprettiger werd die betrokkenheid, toen X liet weten, dat hij Ada bij pergissing had vermoord en dat hij het eigenlijk op de vrouw van rechercheur Van Strien had ge munt. Van Strien; „In het begin vond ik dat- zeer onaangenaam. Dat was gewoon een onprettige situatie, hoewel ik aanvoeldt dat X zich niet had vergist. Maar ik hield wtl rekening met de mogelijkheid, en zo lang je de vent niet hebt, weet je het nooit zeker". „Het viel me in de loop van het on derzoek op dat X steeds andere adressen ging noemen. Ook viel het me op dat die adressen steeds in dezelfde wijk lagen, ml. de wijk waar ik woon en waar ook Ada Lansbergen woonde". „Dat bracht me op het idee, dat ook hij bij mij in de buurt moest wo nen. Maar waar? Zoals bij elke zaak kijk je dan of er iemand is met een strafblad waarop geweld misdrijven prijken. Ook heb ik nagegaan of er iemand de pest aan me kon hebben. Dat was niet zo". „Van verdere uitlatingen van X kon ik min of meer afleiden, dat hij in een zelfde flat als Ada en ik woonde". „Door alles te combineren, kwam ik aan een man die bij mij in de buurt woonde. Toen dan ook maandag die werkster in de De bussy flat een aardig signalement kon geven van de man zowel als van zijn brommer, ben ik gewoon gaan kijken of de man die ik op het oog had ook zo'n brommer had. Dat was zo". Rechercheur Van Strien dronk op de persconferentie duidelijk ver moeid, maar opgelucht, zijn koffie. ZANDVOORT De politie in Zand- voort heeft gisteren bij een inval in de enige sexboetiek die Zandvoort rijk is, zeventig tijdschriften in beslag geno men. Bij de inbeslag genomen lectuur wa ren het novembernummer van „Candy" en het blad „Chick" van december. BREDA De Nederlandse hartpa tiëntenvereniging overweegt over te gaan tot „harde acties", zoals het bezet ten van de nu leegstaande hartkliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht, als zij geen genoegdoening krijgt op haar verzoek weer hartoperaties in deze kli niek uit te voeren. Dit verklaarde de heer H. S. Fievet uit Breda, voorzitter van de harpatiëntenvereniging. Reeds op 13 mei 1970 heeft de vereni ging gereageerd op het in die maand aan prof. dr. Wieberdink opgelegde operatie verbod. Op dit telegram, ge richt aan de minister van eociale zaken en volksgezondheid, werd nimmer ant woord ontvangen. De hartpatiënten drongen er op aan in deze kliniek die tot een van de modernste van Euro-, pa behoort in elk geval hartoperaties te laten verrichten, omdat daar bui ten prof. Wieberdink chirurgen aan wezig zijn. Behalve een telegram aan het curato rium van de rijksuniversiteit te Utrecht, dat woensdagmiddag werd verzonden, heeft de vereniging zich woensdagavond nog per expressbrief tot minister Roolvink van volksgezond heid gericht en haar verontrusting uit gesproken over het feit dat sinds negen maanden geen operaties zijn uitge voerd. Deze week nog zal de vereniging een brief schrijven aan alle Tweede Ka merleden, waarin wordt aangedrongen op een onderzoek naar de mortaliteit in alle Nederlandse hartcentra. Het niet verrichten van operaties te Utrecht heeft velen onnodig het leven gekost, zo stelt de vereniging. Nadat enige tijd zal zijn verstreken, waarin Kamerleden de gelegenheid hebben de minister vragen te stellen naar aanleiding van deze aangelegen heid, zijn hartpatiënten die wachten op een operatie, maar niet aan de beurt komen van plan de Utrechtse kliniek te bezetten, indien de volksvertegenwoor- Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25408 Amsterdam - Breda - Leiden - Rotterdam AMSTERDAM De buitenlander, die zondagavond in een Amsterdams ho tel is overleden aan een overdosis drugs is de 20-jarige gedeserteerde Ameri kaanse militair Robert Wagner. Collega's hebben het lijk van de Ame rikaan geïdentificeerd. Ruim ho nderd Zuidmolukse jon geren hebben gistermiddag voor het gerechtsgebouw in Assen gede monstreerd voor de vrijlating van hun 35 landgenoten die in de Sche- veningse gevangenis op de uit spraak in hun proces wachten. Zij droegen borden met zich mee, waarop ondermeer stond Ontmaskering van de werkelijke daders, Vink en Taswin". Een d,e- putatie van vier werd ontvangen door de Assense officier van justi tie, mr. Ph. Schenkenberg van Mierop. Zij boden hem een petitie aan en verzochten hem hun onge rustheid over de procesvoering kenbaar te maken aan de Haagse rechtbank. De politie hoefde bij de demon stratie niet in te grijpen. De voorzitter van de wijkraad der Zuidmolukkers in Assen, de heer A. Salamoer, verwacht grote problemen als de Haagse recht bank de officier in zijn eisen volgt. Voor de dag van de uitspraak, 19 januari, verwacht hij echter geen moeilijkheden. EVERETT Op het Boeing vliegveld bij Seattle zijn in het weekeind zes KLM-bemanningsleden aangekomen, dieop 31 januari de eerste 747 super jet van de KLM van de fabriek naar Nederland zullen vliegen. De bemanning, captain P. Orange, cap tain J. Veldhuizen van Zanten, flight engineer G. Schoonman, onderhoud- specialisten R. Knaap en J. B. Dou- wes en navigatiespecialist E. Homan, gaan twee weken lang in Amerika het van Boeing gekochte toestel uit proberen op eventuele gebreken voordat het officieel van de fabriek zal worden overgenomen. De KLM-ers worden vergezeld van de vlieger van de rijksluchtvaartdienst B. Jacobsen. Later in de week wor den nog twee piloten van de rijks luchtvaartdienst in EVerett verwacht, de heren C. L. Gosen en C. G. Ryers. De KLM is de eerste luchtvaartmaat schappij die het herziene model van de 747 „Jumbojet" de 747-B gaat vliegen. Het nieuwe model heeft een groter bruto gewicht en kan langere afstanden vliegen dan het standaard model. De „B" kan gemiddeld 365 passagiers vervoeren over een af stand van ongeveer 8.000 km nonstop. Andere verbeteringen zijn de grotere brandstoftanks, en enkele verande ringen in de vleugel, romp en lan dingsgestel voor grotere sterkte. „Wij blijven net zo lang vliegen met de kist totdat het geringste klachtje ver holpen is", zo zei L. W. Creyghton, vertegenwoordiger voor KLM bij Boeing, tijdens een rondleiding door de fabriek en een bezichtiging van de Mississippi, KLM's eerste „jumbo". De heer Creyghton werkt al vanaf no vember op Everett aan de voorberei dingen voor de afname van het eerste toestel. Hij wordt daar geassisteerd door een groep van 6 Nederlandse technici van de KLM groddienst. De KLM heeft in totaal zeven 747 B's besteld. De prijs van een 747 jumbo jet, reserveonderdelen inbegrepen, komt op ongeveer 100 miljoen gulden. diging geen aandacht aan hun zaak be steed. De heer Fievet zei, dat de Neder landse hartpatiëntenvereniging nog an dere acties in petto heeft. Hij wilde zich nog niet uitlaten over de aard van deze acties, waarmee men de aandacht wil vestigen op de sluiting van de kli niek te Utrecht en „het naar willekeur spelen met levens van vele hartpatiën ten". ADVERTENTIE UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben de Baltic Steam ship Company in Leningrad en de Russische staat laten dagvaarden om de vergoeding te regelen van de schade, die is ontstaan nadat het Russische vrachtschip Komsomoletz Uzbekysta- na de Hembrug in Amsterdam had aangevaren. De Spoorwegen hebben beide laten dagvaarden omdat zij rekening houden met de mogelijkheid, dat de Russische Staat alle belangen van de rederij be zit. Volgens de NS kan het wel mei (of zelfs nog later) worden, voordat de scha declaim voor een rechtbank wordt be handeld. Daarom worden nu pogingen ondernomen een schaderegeling te tref fen via diplomatieke kanalen. Inmiddels is gebleken, dat de schade aan de Hembrug minder is dan aanvan kelijk werd vermoed. Hoe groot het to tale schadebedrag zal worden is nog niet bekend, omdat de Spoorwegen nog geen inzicht hebben in de bedrijfsschade door vermindering van het aantal rei zigers en het moeten laten rijden van bussen. Het reparatiewerk aan de brug is nog steeds in volle gang en zal nog -enkele maanden duren. Het Russische schip ligt nog steeds op een werf in Amster dam. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van het Nederlandse Instituut van psy chologen raadt de aanleg af van een vijfde start- en landingsbaan op de luchthaven Schiphol. De belangen van de geestelijke volks gezondheid en het ontbreken van ob jectieve normen voor het vaststellen van toelaatbaarheid van geluidshinder, ver zetten zich daar volgens het hoofdbe stuur tegen. ARNHEM De luchtverontreiniging in Arnhem nadert de rode streep. Dat betekent dat het met het zwavelgehalte in de lucht rond Arnhem al even erg is gesteld als in het Rijnmondgebied. Dat laatste is tot nu toe door het Arnhemse gemeentebestuur steeds ontkend. Nu de eerste resultaten van de on langs begonnen KEMA-metingen be kend zijn blijkt dat Arnhem niet voor Rijnmond onder doet. Op sommige mo menten is zelfs meer SO2 gemeten dan rond Rotterdam. Arnhem krijgt binnenkort een tweede meetpost dicht bij de Rijn. DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren een man aangehouden wiens signalement overeen komt met dat van de schutter, die dinsdag een Goudse automonteur met vier kogels zwaar verwondde. Het is de 20-jarige verkoper W. R. I. 's V., die tot nu toe heeft ontkend. In middels is gebleken dat de schietpartij niet op de Koninginnegracht, zoals de monteur zelf beweerde, maar in het Haagse Bos is gebeurd. Het Haagse Bos staat bekend als ontmoetingsplaats van homofielen. De aangehouden verkoper zegt, die avond wel daar te zijn geweest, maar niet op het tijdstip van de schietpartij. De politie die direct op onderzoek uit ging heeft op de Koninginnegracht geen aanwijzingen van een schietpartij kun nen vinden. Er waren geen bloedspo ren, wel vonden zij een kogelgaatje in de etalageruit van een autoshowroom. Dat gat is echter afkomstig van een nooit opgehelderde schietpartij, een jaar geleden. De monteur is niet getrouwd. Dins dagavond kwam hij met zijn moeder naar Den Haag voor familiebezoek. Na het eten ging hij zoals gebruikelijk de stad in voor wat vertier. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. Klompé, heeft met medewer king van de „Dienst Omroepbijdragen" „een onderzoek doen instellen in de le denadministraties van alle omroeporga nisaties, teneinde vast te stellen, hoe veel betalende leden van elke organisa tie houders zijn van een omroepkaart." Deze steekproefsgewijze uitgevoerde controle heeft aangetoond, dat de om roeporganisaties AVRO, KRO, NCRV, VARA en TROS, terecht aanspraak kunnen maken op de hun krachtens de Omroepwet toebedeelde zendtijd. Ten aanzien van de omroepvereni ging VPRO werd- op 9 november 1970 geconstateerd, dat deze organisatie niet meer voldoet aan het wettelijke vereis te, dat een omroeporganisatie, om voor toewijzing van zendtijd in aanmerking te komen, tenminste 100.000 houders van een omroepkaart als betalende le den of contribuanten moet hebben in geschreven. Indien de VPRO binnen een jaar, te rekenen van af 9 november 1970, wederom tenminste 100.000 om- roepkaarthouders als betalende leden heeft ingeschreven, zal ze worden geacht immer aan dit wettelijke vereis te te hebben voldaan, met als gevolg dat haar zendtijd niet zal worden inge trokken. De respectieve percentages van de betalende leden, die geen omroepkaart- houders zijn, bedragen voor de AVRO 13,9, KRO 16,3, NCRV 10,2, VARA 12,2, TROS 19,4, VPRO 20,1. SCHIERMONNIKOOG De veer boot van en naar Schiermonnikoog krijgt langzamerhand met moeilijkhe den te kampen die isolement van het eiland tot gevolg kunnen hebben. Afwisselend zijn mist of vorst in het geding. In elk geval trekt nu de Wad denzee langzaam dicht met ijs. Vooral voor Schiermonnikoog ligt middelzwaar drijf ijs. De bakens en boeien die de vaargeul aangeven naar het waddeneiland, zijn onder het ijs verdwenen. Als het win terweer aanhoudt, zullen de avonddien sten van de veerboot niet worden geva ren. Op Schiermonnikoog zelf hoort men zeggen: „Laat ons maar invriezen" wat dus isolement betekent. Men is dan op een luchtbrug aangewezen vanaf de vliegbasis Leeuwarden. Schiermonnikoog was het laatst in 1953 geïsoleerd. Toen onderhielden vliegtuigen gedurende 42 dagen de ver bindingen met het vasteland.

De Vallei | 1971 | | pagina 15