Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei AMERIKANEN DEZE ZOMER WEG Man van tas met f 46.000 beroofd Oplichter in Deventer gepakt Buiten Bisschoppen in beraad over dr. Simonis OPHEFFING VAN „ROLMA" KOST NEDERLAND STRAKS MILJOENEN „Arnhem erg onveilige stad" Moderne romantiek Aanslag op werkster werd Xnoodlottig Blauwe bromfiets leidde naar ,,X" üiüCHIPS Plan voor isolering Washington Dooi zet nu door PERSONEELSCHEF WERKSPOOR SCHRIJFT KEIJZER -• Laat vallen deze week bij WONDER Veel bewolking Samen uit 1 Zware aardschokken in Australië Winkeliers willen eigen meldingspost Waarsr' m w f ug Al lende DONDERDAG 7 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 5 55 Ongedekte cheques PARIJS Na ruim negen jaar zullen de Amerikaanse grondstrijdkrachten deze zomer de gevechten in Vietnam beëindigen en zullen zij volledig zijn vervangen door Zuid- vietnamese gevechtstroepen. De logische verzorging van de Zuidvietnamezen en de nog achterblijvende Amerikanen en de luchtoperaties zullen dan nog door de Amerikanen worden uitgevoerd. Dit is gebleken uit mededelingen die de Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird deed op een persconferentie in Parijs, waar hij op weg naar Saigon een tussenlanding maakte voor overleg met de Amerikaanse de legatieleider bij het vredesoverleg David Bruce. MOTIEF GUNSTIG BEKEND VINGERAFDRUK LIJST VIGNET familiezak potato 4-69* paprika 44-9 Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. Zuid-V ietnam doet het verder zelf ROTTERDAM In Rotterdam is vanmorgen een man beroofd van zijnj tas met f 46.000,De man verliet omstreeks tien uur een bijkantoor van de Amro-bank in de Korte Hoogstraat. Buiten gekomen zei iemand tegen hem: „Laat die tas vallen". Hij gaf hier gevolg aan en de over valler verdween met de tas in een auto, een Renault 4 met 't kenteken 41-28 J E. Hij is vermoedelijk gewapend. De overvaller heeft een spits gezicht en rossig haar. Hij droeg een lichte, kor te jas. De politie heeft nog geen spoor van hem gevonden. DEVENTER De Deventer politie heeft woensdag de 38-jarige G. J. E. H. uit Amsterdam aangehouden, die zich daar schuldig maakte aan oplichting. Bij benzinestations betaalde hij met ongedekte cheques. Na verhoor wordt H. aan de Valkenburgse politie overge leverd. In Valkenburg voldeed hij met ongedekte cheques zijn hotelrekening. Ook de postale recherche wil de Am sterdammer nog aan de tand voelen. T^ocn de heer-jager op de drijf- jacht een post kreeg toege wezen bij een eikebosje, stond hij wel wat vreemd te kijken van on bekende, bruingrijze dikkoppen, die uit het hout kwamen gefladderd. Hij telde er enige dozijnen en zag onmiddellijk, dat het geen hout snippen waren deze mogen de hele maand januari nog bejaagd worden doch die hij verder niet kon thuisbrengen. In vele gevallen wordt er dan op zulke bijzonder heden geschoten, doch gelukkig gebeurde dit hier niet; de jagers man kon naderhand worden ver teld, dat hij een wintertroep van Roensuilen had gezien. De vogels moeten daar als muizenverdelgers een gunstig verblijf hebben gehad, want de bossen van het voormalige Sanatorium Oranje Nassau's Oord" strekken zich uit langs de uiterwaarden van de Rijn en liggen voorts zeer nabij het landschap pelijk prachtige stroomgebied van de beken, die via Quadenvord en Keijenberg hun kronkelend zilve ren lint leggen. Hier broedde aan een idyllisch zij-armpje in ,,onze" tijd de ijsvogel en werd de merk waardige diatom ee-aar de gevon den. In het bos van Oranje Nas- saus Oord, waar wij vaak omzwier ven, vonden wij ook van alles en zagen er zowel snip als uil, doch van een reisgezelschap je kan ik mij niets herinneren. Wél heb ik in onze notities een soortgelijke waarneming van tien jaar geleden staan, stammende van het Deeler- woud. Daar hadden de veld-, bos- en woelmuizen op de wijde akkers der grote ontginning een heren leven. Het water trekt er snel door de poreuze bodem naar beneden, de tunneltjes der langstaarten blijven redelijk droog, tussen de stoppel liggen overal uitgevallen korrels en aan velerlei onkruid rijpte het zaad in ris en aar. Spoe dig hadden de uilen het muizen volk in de gaten. 7-1 '71 A. B. Wigman Laird zei voorts dat ook de Ameri kaanse artillerie in Zuid-Vietnam nog actief zal blijven, voor zover het „vei ligheidstaken en geen gevechtstaken" betreft. De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam zal 1 mei zijn geslonken van 549.500 man (grond-, lucht- en zee- strijdkrachten), toen Nixon in januari 1969 aan de macht kwam, tot 284.000 man. Verdere troepenverminderingen zijn door de Amerikaanse president in het vooruitzicht gesteld voorzover dit niet de veiligheid van de dan nog ach ter te blijven militairen in gevaar brengt. De overname van de logistieke, luchtmacht- en artillerietafcen door de Zuidvietnamezen zullen wegens lange opleidingen nog geruime tijd in beslag nemen, maar, aldus Laird, de voorbe reidingen voor deze fase liggen op het tijdschema voor. Intussen blijft een vrede door onder handelingen in Parijs het doel. In 1955 verschenen de eerste Ameri kaanse adviseurs op verzoek van de toenmalige president Diem in Zuid- Vietnam om het hiaat te vullen dat door het vertrek van de Fransen was ontstaan. Na de eerste grote gevechten met de Viet-Cong in 1961, werd hun aantal van 300 tot 3000 uitgebreid. In maart 1962 maakte de toenmalige Ame rikaanse minister van Defensie McNa- mara (nadat zulks in kranteberichten was gemeld) bekend dat de adviseurs actief aan de strijd waren gaan deelne men. Met de escalatie van de strijd, breidde ook de Amerikaanse troepen sterkte zich uit, tot de Amerikanen in maart 1965 hun elitetroepen, de mari niers, inzetten waarmee een definitief einde aan de adviserende taak was ge komen. In januari 1968, toen het zogenoemde „TET-offensief" losbarstte, was de tota le Amerikaanse troepensterkte in Viet nam tot boven de 500.000 man gestegen, waarmee de top was bereikt. Enkele maanden nadat hij in 1969 aan de macht kwam, besloot president ixon een begin te maken met de te rugtrekking van de eerste eenheden. De eerste Amerikaanse actie tegen Noord-Vietnam had op 5 augustus 1964 plaats, nadat de Verenigde Staten had den bekendgemaakt dat twee Ameri kaanse torpedoboot jagers in de golf van Tonkin door Noordvietnamese motor torpedobootjagers volgens naar achter af bleek foute mededeling waren aan gevallen. Op 8 augustus aanvaardde het Ame rikaanse Congres de zogenaamde „Ton kinresolutie", die president Johnson machtigde alle maatregelen te nemen om aan de ontwikkelingen in Zui doost-Azië het hoofd te bieden. Na Viet-Cong-aanvallen op de vlieg basis Bien Hoa en op Pleikoe waar bij de Amerikanen ernstige verliezen aan mensen en materiaal leden had den op 7 februari 1965 een vergeldings- DEN HAAG Vandaag beraden de Nederlandse bisschoppen zich over de resultaten van het overleg dat gisteren plaatsvond tussen het diocesaan be stuurscollege van het bisdom Rotter dam en de nieuwbenoemde bisschop dr. Simonis. Het bestuurscollege heeft met bezorgdheid kennisgenomen van de ernstige onrust die is ontstaan rond de benoeming, zo heeft kardinaal Alfrink meegedeeld. Het bestuurscollege, dat bestaat uit de twee vicarissen-generaal dr. C. G. F. Brauw en drs. W. M. I van den Ende en de algemeen econoom drs. H. van de Ven en handelend in overeenstemming met mgr. M. A. Jansen, apostolisch ad ministrator van het bisdom, heeft de resultaten van het overleg met dr. Si monis besproken met kardinaal Al frink. In dit stadium konden over de inhoud van het overleg geen nadere medede lingen worden verstrekt. ADELAIDE Twee krachtige aard schokken hebben vanmorgen delen van de Australische staat Zuid-Australië getroffen. Er is melding gemaakt van schade aan huizen en gebouwen in ver schillende plaatsen in het noorden van de staat. Maar in het plaatsje Spalding schijnt de schade het grootst te zijn. Elk huis in dit dorp van 250 inwoners heeft schade opgelopen. Het hotel van de plaats vertoont meterslange gapende scheuren. MELV1N LAIRD definitief actie tegen de Noordvietnamese plaats Dong Hoi tot gevolg. De luchtoorlog te gen Noord-Vietnam was daarmee be gonnen. Ook te land breidde de oorlog zich snel uit. In maart 1965 zetten de Ver enigde Staten hun elite-troepen, de ma riniers, in waarmee de beperkte advise rende taak van de Amerikanen defini tief voorbij was. UTRECHT In een in scherpe be woordingen gestelde brief heeft de rayon-personeelschef van Werk spoor-Utrecht, de heer J. H. van Montfoort, aan staatssecretaris M. J. Keyzer (verkeer en waterstaat) te kennen gegeven dat indertijd een verkeerde beslissing genomen is toen besloten werd de wagonfabriek van Werkspoor (Rolma) te sluiten. „Door uw ondeskundig optreden en de meer dan lauwe houding van de Ne derlands Spoorwegen ziet de Neder landse gemeenschap zich een indu strie ontvallen die voor ons openbaar vervoer gedurende de eerste tien tot vijftien jaar onmisbaar is. Wij zullen met ons allen in Nederland miljoenen guldens per jaar méér moeten op brengen omdat u vond dat Nederland geen wagonfabriek nodig had", aldus de heer Van Montfoort in zijn brief aan de onderminister. Hij vindt de beslissing om Rolma te gaan sluiten volstrekt onjuist en haalt daarvoor ook de ontwikkelin gen rond de recente NS-order bij Talbot in Aken aan. „Talbot kan zelf geen draaistellen vervaardigen voor de dertig twee-wagentreinstellen van deze order. Het bedrijf heeft zich daarom via de Maastrichtse Kamer van Koophandel gewend tot.... Werk spoor, de enige fabriek die uitkomst kon bieden. Daar moest de order ech ter worden afgewezen omdat inmid dels het afvloeien van personeel be gonnen is." Talbot benaderde ook het Utrechtse bedrijf Pannevis en vroeg het de produktie van onderstellen van goederenmateriaal ten behoeve van Talbot ter hand te willen nemen. Een garantie voor vijf jaar regelma tige produktie zou geen grote moei lijkheden met zich meebrengen. De curieuze situatie gaat nu wellicht on- staan dat Pannevis, dat geen ervaring heeft met de produktie van onder stellen voor goederenwagons en daar voor belangrijke investeringen moet gaan doen, zich zal gaan bezighouden met de produktie ervan. Talbot pro duceert dan zelf de rijtuigen waarin het gespecialiseerd is. „En het bedrijf dat in beide sectoren een onschatbare ervaring heeft (Rolma, Utrecht) moet verdwijnen. De heer Van Montfoort is van mening dat de sluiting van Rolma inhoudt, dat Nederland voor een belangrijke tak van het openbaar vervoer met handen en voeten gebonden is aan het buitenland, vooral aan West- Duitsland. Hij wijst er op dat België vier wagenfabrieken heeft die alle goed van opdrachten zijn voorzien. De heer Van Montfoort heeft de hoop dat alsnog op de sluitingsbeslissing teruggekomen kan worden nog niet helemaal opgegeven. ARNHEM De Arnhemse winkeliers vinden hun stad een van de onveiligste van Nederland. Ze willen die situatie onder de aandacht van de burgemeester van Arnhem, drs. J. Roeien, brengen door een eigen meldingspost voor inbra ken en andere overlast in te stellen. De politie blijkt weinig enthousiast te zijn voor dat idee, dat door de winke liersvereniging van de Arnhemse bin nenstad is gelanceerd. „Het zou wel eens kunnen zijn dat op die manier de po litie niet of te laat wordt gewaar schuwd". Ook de burgemeester heeft aan het winkeliersalarm geen bood schap. Hij krijgt van de politie toch al le rapporten dagelijks ter inzage. VALPARAISO (ChUi) President Salvador Allende heeft buitenlandse zakenlieden gewaarschuwd, zich in Chili behoorlijk te gedragen, of anders het land te verlaten. De moderne mens, opgesloten in zijn flats en eenvormige huizen haakt naar romantiek. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Time is zelfs in het amusementsleven de terugkeer tot de romantiek met als exponent de filmactrice Ali MacGraw, onweerstaanbaar. Dat modem ook romantisch kan zijn bewijst deze opname van de auto-snelweg Bazel-Bern bij avond. Arrestant bekent moord Delftse vrouw DELFT Meneer X is ontmas kerd. Gistermiddag bekende de 25-ja- rige verkoper in huishoudelijke artike len J. C. K„ die eergisteren voor de aanslag op de 21-jarige mevr. Van Staageren werd gearresteerd, de moord op de 21-jarige Ada Lansbergen-Höl- scher. De politie gaat nog na of K. ook de dader kan zijn geweest van de moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur Kappie Dijksman. De Rotterdamse re cherche is daarover enkele malen op gebeld door iemand die zich meneer X noemde. De toen opgenomen stem vertoont grote overeenkomst met die van K. De vrouw van K., die in verwachting is van haar tweede kind, is naar familie vertrokken. De mislukte aanslag op de 21-jarige mevrouw Van Staaijeren, afgelopen maandag in de Debussystraat, is me neer X tenslotte noodlottig geworden. Nadat hij gisteren aan het begin van de middag die wurgpoging had toegege ven, bekende hij enkele uren later de moord op Ada Lansbergen. Het was uitgerekend rechercheur H. B. van Strien, die pal onder de flat van mevrouw Lansbergen woont en wiens vrouw verscheidene keren werd be dreigd, die de moordenaar heeft gevon den. Als motief voor zijn misdrijven heeft K. opgegeven: wraak voor een in zijn woning gepleegde inbraak, waarbij een bedrag van 330 gulden werd ontvreemd. Daardoor waren hij en zijn gezin (vrouw en een kind) gedupeerd. Hij zei t'wee inbraken te hebben gepleegd. Om nog andere huizen binnen te kunnen komen, had hij zich uitgegeven voor monteur, die de t.v.-aansluitingen kwam controleren. K. stond in de buurt gunstig bekend. Men zag in hem een behulpzame, be schaafde en intelligente man. Vijf jaar geleden echter kwam hij in contact met de politie toen hij een vrijend paartje had afgeloerd. DELFT Het is mevrouw Van Staaijeren, bijna het tweede slachtoffer van „mijnheer X", geweest die de poli tie de definitieve weg naar de Delftse wurger heeft gewezen. Zij kon een bruikbaar signalement geven van haar aanvaller. Bovendien had ze hem op een blauwe bromfiets zien wegrijden. In een van de kelders onder $en flat gebouw in de buurt, vond rechercheur Van Strien dinsdagmorgen die blauwe bromfiets. Hij zocht naar de eigenaar en vond de 25-jarige K. Hij werd gearresteerd en op het Delftse politiebureau urenlang aan scherpe verhoren onderworpen. Hij werd geconfronteerd met mevrouw Van Staaijeren. Ze herkende hem positief als haar aanvaller. Pas gistermiddag bekende K. mevrouw te hebben aange vallen. Met de moord op Ada Lansber gen had hij niet te maken, zo vertelde hij. Bij zijn arrestatie waren de vingeraf drukken van K. genomen. Die werden vergeleken met afdrukken die in de loop van het onderzoek waren gevon den. Op donderdag 3 december was op het politiebureau van Schiedam een Kerst kaart gearriveerd, die afkomstig bleek te zijn van de geheimzinnige „Meneer X": „Prettige Kerstdagen en Gelukkig Nieuwjaar". Op die kaart hadden de deskundigen een gave duimafdruk ge vonden. In Delft werd die gistermorgen uit het kaartsysteem gelicht en vergeleken. De duimafdruk kwam nauwkeurig overeen met die van de arrestant. J. C. K. gaf de strijd op en vertelde de politie dat hij op 24 november, 's morgens tussen acht en tien uur, Ada Lansbergen-Hölscher had gewurgd. K. heeft zijn ondervragers in grote lijnen verteld wat zich in de flat aan de Pap- souwselaan had voorgedaan. Rond acht uur, drie kwartier nadat haar man naar zijn werk was gegaan, had K. bij Ada Lansbergen aangebeld. Hij zei dat hij televisiemonteur was en dat hij de aansluiting van de televi sie kwam controleren. De man toonde Ada een lijst met handtekeningen, die van medeflatbewoners geweest zouden zijn en waar hij zijn werk al gedaan had. Op deze manier wilde hij zijn komst aannemelijk maken. Ada Lansbergen moet hem daarop hebben binnengela ten. Nadat hij wat in de kamer had rond gescharreld vroeg hij om geld. Ada Lansbergen moet hem toen 25 gulden hebben gegeven, het geld dat later uit haar handtasje verdwenen was. Maar de man wilde meer geld. Ada Lansber gen verzette zich. Op dat moment haalde K. een mes voor de dag. Hij bracht daarmee de V.l.n.r. officier van justitie mr. Wessel, commissaris Bakker en hoofdinspecteur v. d. Ven tij dens hun persconferentie gister avond. Op de achtergrond het vig net, dat de verdachte mede fataal is geworden. vrouw het wondje tussen haar wijs- en middelvinger toe. Uit angst dat zij hem later zou her kennen besloot K. om Ada Lansbergen zoveel sterke drank te laten drinken dat zij beneveld zou zijn en zij hem niet achterna zou kunnen gaan of hem zich later zou kunnen herinneren. Hij dwong haar daartoe enkele glazen je never te drinken. Ada raakte inderdaad beneveld en ging op bed liggen. Op het laatste moment moet hij ech ter nog in paniek zijn geraakt. Hij is teruggegaan naar de slaapkamer en heeft Ada Lansbergen op haar bed ge wurgd. Op de brief aan de Delftse courant van dinsdag 1 december maakte hij voor de eerste keer gebruik van het vignet, het waarmerk van de werkelij ke moordenaar, dat later op alle brie ven zou voorkomen. De vorm van het vignet, waarin de letter V verwerkt was had de man gekozen omdat die op de wond tussen de vingers van Ada Lansbergen leek. Bij het onderzoek in de woning van de man is later een por table schrijfmachine gevonden. Het let tertype werd vergeleken met dat van een getypte brief die mijnheer X op 22 december uit Leiden naar de Delftse Courant had gestuurd. De brief bleek op die schrijfmachine te zijn getikt. De man is geestelijk vermoedelijk zwaar gestoord. Hij is al eens eerder door een psychiater behandeld. ADVERTENTIE 69 WASHINGTON Het h oofd yan de Amerikaanse federale recherche, FBI, J. Edgar Hoover, heeft in een verslag over de activiteit van het FBI in 1970 verklaard, dat een tegen de oorlog gerichte groepering in de VS van plan is, Washington van de buitenwe reld af te sluiten als de Amerikaanse regering het ultimatum niet inwilligt om haar strijdkrachten vóór mei 1971 volledig,uit Vietnam terug te trek ken. Deze groepering het „Nationale Ver bond tegen Oorlog, Racisme en On derdrukking" heeft een delegatie be noemd die een vredesverdrag met Noord-Vietnam moet sluiten. Men is voornemens, aldus Hoover, de tekst van dit verdrag in de VS te laten circuleren en door het volk te laten ratificeren. Daarna zal het ultimatum worden gericht tot de Amerikaanse regering. Willigt de regering de eis niet in, dan zal het Verbond tegen Oorlog, Racisme en Onderdrukking het plan tot isolatie van Washington ten uitvoer leggen. Dit planzou onder meer het afsluiten inhouden van bruggen op de ver keerswegen van Virginia naar Wa shington. Een woordvoerder van het FBI wilde niet verder op het plan ingaan. (Van onze weerkundige medewerker) Toch nog sneller dan gisteravond verwacht werd is in de afgelopen nacht zachtere lucht uit zuid tot zuidwest over Nederland doorge drongen. Om half negen vanmor gen verliep de nul graden C.-lijn van zuidoost tot noordwest over Arnhem, via Harderwijk naar het noordwesten. Maastricht meldde op dat moment al vier graden dooi. Het ziet er naar uit, dat de dooi in het komende etmaal verder doorzet en dat morgen in Gelder land uitersten van 2 tot +5 gra den C. bereikt zullen worden. De stijging van temperatuur kan in het oosten overigens nog wel worden geremd door de smeltende sneeuw. In de afgelopen nacht kwam het nog één maal tot strenge vorst van —9 tot 15 graden C. Op de weerkaart zien wij een sterk hogedrukgebied boven Span je 1030 millibar) en een diepe de pressie bij Ierland (970 millibar), die samen de zachtere Atlantische luchtstroming uit het zuidwesten hebben ontwikkeld. Weersverwachting tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimum temperatuur om streeks plus 1 graad, maximum tempe ratuur morgen ongeveer plus 5 graden. Morgen: Zon op: 08.46 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 13.27 uur; onder: 06.32 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1