Ze zoeken een plekje in de struiken Voorzieningen gaan leefklimaat wat verbeterenmaar Triest woonwagenkamp in Middelbuurt blijft eerste drie jaar nog bestaan Vlakken en verharden .rb: n BURGERLIJKE STAND SCHERPENZEEL De Sc Probleem groeit omdat we geen huizen krijgen Gunstiger verdeelsleutel bij algemene uitkering INTEGRATIE Handwerkcursus van N.Y.Y.H. Eiermarkt Damzege als besluit van imhmhmmnmhmm PROBLEMEN Predikbeurt N.V.V. dames gaan huishouden doorlichten Dropping van s.v. ,Amerongen' Tijdrede voor S.G.P. Varkensmarkt f DONDERDAG 7 JANUARI 1971 99 Mensonwaardige toestan den heersen momenteel in 9t woonwagenkamp op de grens van Rhenen en Vee- nendaalSneeuw en vorst hebben van de slecht be schutte plaats een grote ijsvlakte gemaakt die in feite onbegaanbaar is. Toch staan er ongeveer 25 wagens en dat betekent dat in het kamp bijna hon derdvijftig mensen leven. Er staat hun één kraan ter beschikking die dag en nacht stroomt om te voor komen dat de leiding be vriest. Het gevolg daarvan is natuurlijk dat de omge ving één berg ijs is. Hoogst onhygiënisch is de situatie van de toiletten9 een naam die de hokken niet mogen dragen. Enke le hokjes hebben al geen deur meer9 zodat van bui ten te zien is dat 9n wc-pot ontbreekt en dat de hele voorziening bestaat uit een gat in de vloer. De af voer vindt plaats naar een achter de toiletten gelegen sloot. I\u wil het geval dat die afvoer erg tocht. Kin deren gaan niet met hun blote gat boven die afvoer zitten999 vertelt de 60-jari ge heer Stuiver en zo is het verblijf op een toilet een erg onsmakelijke be doening geworden. Veel kampbewoners gebruiken de huisjes99 ook niet meer en zoeken een plek je in de struiken die het kamp omringen. f :v Mi 99 NEGEN MILLE 0 De bijna 150 bewoners van het woonwagenkamp aan de Middel- buurtseweg zijn voor de watervoorzie ning aangewezen op een kraan. Om te voorkomen dat men tijdens deze vorstperiode van water verstoken raakt, laat men de kraan dag en nacht stromen. Het gevolg is een complete ijsbaan, waarop men zich maar nauwelijks staande kan hou den. RHENEN-VEENENDAAL „Het probleem van de woonwagenkampen is een landelijke zaak, die regionaal aangepakt moet worden, maar voor- 1 lopig nog plaatselijk veel hoofdbrekens bezorgt aan de gemeentebesturen. Rhenen, waaronder het kamp ressor teert, is van goeden wille". Dat vertelt gemeentesecretaris J. C. Pieters. Er is al een krediet uitgetrokken voor het afgraven van een verhoging in het ter rein en voor het aanbrengen van een verharding. Verder wordt een plan ge maakt voor het aanleggen van sanitaire voorzieningen in een reeds bestaande schuur, die nu nog als paardenstal wordt gebruikt. De sanitaire voorzie ningen zullen bestaan uit toiletten en douches (dus ook warm water) voor een dertigtal wagens. Dit laatste plan te zover gereed dat het binnenkort voorgelegd kan worden aan de omliggende gemeenten die ge meenschappelijk de gang van zaken in het kamp regelen. Een begroting van de kosten die de sanitaire voorzienin gen vergen, is nog niet gereed. De heer Pieters vertelt, dat met het vlakken en het verharden van het ter rein begonnen wordt, zo gauw de weer somstandigheden dat toelaten. De uit voering van het tweede plan kan na tuurlijk eerst plaatsvinden wanneer de gezamenlijke gemeenten een krediet beschikbaar hebben gesteld. Enige maanden gaan daar zeker nog mee heen. Geen verbetering dus van de on houdbare toestand op korte termijn. ::V,ó x Toiletten en douches zullen zo ge bouwd worden, dat ze gemakkelijk goed schoongehouden kunnen worden. meer van plaats tot plaats trekken en soms jaren op hetzelfde kamp staan, zien verlangend uit naar de verbeterin gen. Het zijn ook vaak die mensen die ingeschreven staan als woningzoekende. De heer Stuiver bijvoorbeeld die nu bijna een jaar in het kamp verblijft, heeft meer dan tien jaar lang gepro beerd in Oosterbeek een woning te krijgen. Het is hem niet gelukt. Wel heeft zijn zoon nu een huis in Rhenen gekregen. IE Dertig procent van de wagenbewo ners wil een echt huis, zegt de heer Stuiver. Hij ziet de groei van het pro- Op het kamp aan de Middelbuurt- seweg hebben thans circa 25 woon wagens standplaats gekozen, AMERONGEN Op dinsdag 12 ja nuari zal voor de leden van de Ame- rongse huisvrouwenvereniging een cur sus handwerken starten. De cursus zal bestaan uit een 6-tal lessen. Wanneer dit nodig mocht blijken kan de cursus nog uitlopen tot meer lessen. De leden die nadere inlichtingen wil len hebben kunnen zich hiertoe in ver binding stellen met mevr. Gelok De Postmeester 16 tel. 2036. SCHERPENZEEL Eiermarkt. Aan gevoerd 700.000 stuks. Handel vlug. Prijzen kippeëieren van 11,- tot 12,- per honderd stuks. Henneëieren van 9,- tot 10,50 per honderd stuks. De directeur van gemeentewerken van Rhenen, de heer J, Meijer, hoopt dat de kampbewoners de zaak goed zullen on derhouden. Het kamp is te klein om er regelmatig toezicht te kunnen gaan ui toefenen en daarom moet vertrouwd worden op de goede wil van de wagen bewoners. De voorzieningen zullen getroffen worden voor een periode van tenminste drie jaar, de termijn waarbinnen het kamp waarschijnlijk niet zal verdwij nen. Drie jaar zal men nog wel nodig hebben om de plannen voor een regio naal kamp uit te werken en uit te voe ren. Bewoners van het kamp vinden het vanzelfsprekend prachtig dat er iets verbeterd wordt. Vooral zij die niet De toiletten op het kamp zijn tochtige hokken. Jong en oud ver kiezen daarom de struiken rond het kamp bleem van de woonwagenkampen daar in dat voor die mensen geen huizen be- r. schikbaar worden gesteld. De gemeente Rhenen heeft wat dat betreft al goed werk gedaan. Drie ge- zinnen werd een huurwoning aangebo den en twee konden een huis kopen. Gemeentesecretaris Pieters is trots op dat resultaat. Hij wil niet spreken van een aparte behandeling, maar geeft toe dat huisvesting van woonwagenbewo ners bijzondere problemen met zich meebrengt. Toch moet naar zijn mening de integratie krachtig bevorderd wor den. En dat is naar de zin van de heer Stuiver c.s., „want", redeneren zij, „woont men een keer in een huis, dan krijgen de kinderen er later ook wel een". RHENEN RHENEN Geboren: Christiaan Christoffel, z.v. D. A. W. Boers en G. A. B. van Eden, Venendaal; IJsbrand Ro bert, z.v. A. Bijl en H. Roobol (Veenen daal); Dirkje Gerdina, d.v. A. Scholten en C. Alberti (Veenendaal)Janny, d.v. J. Budding en G. Scholtus; Maas, z.v. G. J. Hootsen en W. G. van Velthuizen (Veenendaal); Adrianus Arnoldus Alle- gondus, z.v. A. Budding en P. W. Luij- ben; Jannigje, d.v. S. Budding en H. Geitenbeek; Gerrit Willem Klaas, z.v. K. Kroesbergen en A. J. M. Goverde (Veenendaal). Gehuwd: W. C. H. van Mourik en G. van der Burgh; C. J. Bijl en H. van der Mark; H. S. Nellestijn en M. Weltman (Zeist); J. G. Krab en M. L. W. van Soest (Strijen). Overleden: Elisabeth Rijnberk, 70 j. echtg. van G. van den Berg; Aart Gijs- bertus Nijhuis, 59 j., echtg. van A. G. Retel (Renkum); Gijsbertus Brandsma, 66 j., echtg. van G. Vroegh; Dirkje van de Lustgraaf, 87 j., echtg. van G. Jans sen (Veenendaal); Barbera Oosterom, 87 j., geh. gew. met A. van Eijl; Maria Huibers, 71 j., ong. (Veenendaal); Hen drik Provoost, 50 j., echtg. van H. W. van Vossen (Veenendaal); Jan Comelis Verwoert, g9 j., ong. (Resteren). Elders geboren: te Wageningen: Ben ny, z.v. B. van Kooten en J. E. M. Jan sen. EDERVEEN Oud Geref. Gem. vrijdag 8 januari 19.30 uur: de heer Schinkelhoek uit Kampen. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse damvereniging heeft de bonds- competitie weer ten einde en heeft zich goed in de middenmoot van de eerste klas van de Gelderse dambond kunnen handhaven. Deze week heeft men de laatste wed strijd gespeeld tegen W.S.D.V. uit Wa geningen. Het werd met 16-4 de groot ste overwinning van het seizoen. Uit 8 partijen werd de volle winst behaald en twee gingen er verloren. De uitslagen van de laatste wedstrijd waren als volgt. J. Ph. Sopar - J. H. M. Meurs 2-0. J. Visser - A. H. van de Wart 0-2; L. van de Burgt - E. J. Brussem 02. A. Stui- venberg - J. A. Theunissen 2-0; J. van de Vliert - D. Nijland 20. M. van Raay - P. Kaagman 2-0; M. Valkenburg G. Dol 20. D. J. Iprenburg - A. J. Wrekenhorst 20. M. Inkenhaag - G. Slotboom 20. J van Dijk - C. J. Engelenburg 20. SCHERPENZEEL Dinsdagavond 12 januari jcomt de vrouwenbond van het N.V.V. weer bijeen in het verenigings gebouw aan de Molenweg. Na het huis houdelijke gedeelte wordt de avond verzorgd door de huishoudelijke voor lichting uit Den Haag. AMERONGEN Als eerste activiteit in het nieuwe jaar gaat de Amerongse sportvereniging op vrijdagavond 8 ja nuari een dropping organiseren voor zijn leden van 14 jaar en ouder. Evenals de dropping vorig jaar zullen wederom enkele opdrachten moeten worden vervuld en is er voor de win naar een prijs beschikbaar gesteld. het vertrek is om kwart voor acht vanaf het Dorpshuis. EDERVEEN Vrijdagavond 8 ja nuari a.s. belegt de SGP kiesvereni ging te Ederveen een vergadering in de School met de Bijbel aan de Schras. Ds. Haverkamp uit Hoevelaken is uit genodigd om een tijdrede te houden. De bijeenkomst begint om half acht SCHERPENZEEL Voor het eerst werd er sinds maanden weef varkens- markt gehouden in Scherpenzeel. De prijzen waren laag en de aanvoer was 103 styks. Ze varieerden van 65,- tot 73,- per stuk. H. STUIVER een huis Sluitende begroting in Renswoude met flinke post voor „onvoorzien' RENSWOUDE Doortrekking van de Beukenlaan naar de Bameveldsestraat, verbetering van Holleweg en Bameveldsestraat, aanleg van twee tennisbanen, ontsluiting van de gronden in het plan noord en de bouw van een openbare lagere school. Zo ziet het urgentieschema oftewel het verlanglijstje eruit van het gemeentebestuur van Renswoude zoals dat wordt gepresenteerd in de nota van aanbieding bij de begroting voor 1971. Of deze objecten dit jaar werke lijk zullen worden gerealiseerd hangt er in eerste instantie vanaf of over vaste financieringsmiddelen kan worden beschikt en zoals bekend heeft de krappe kapitaalsmarkt al veel gemeenten parten gespeeld bij het in uitvoering nemen van kapitaalswerken. Een troost is er bij dit alles voor Renswoude. Met uitzon dering van „de aan- en verkoop van gronden gelegen in het plan noord" zijn alle voorgenomen kapitaalsobjecten van vorig jaar in uitvoering of door Gede puteerde Staten goedgekeurd. De begroting die door het college sluitend kan worden aangeboden richt zich niet alleen op 1971 maar bevat ook een urgentieschema voor de komende jaren. Voor 1972 staat op het program ma: kruispuntverbetering Bameveldse straat, Dorpsstraat en Oude Holleweg. verbetering van het tweede gedeelte van de Molenstraat, doortrekking van de Duyst van Voorhoutweg, de bouw van woningwetwoningen aan de Duys van Voorhoutweg, en de bouw van be jaardenwoningen in het plan noord. In de periode 1973-1975 denkt men de volgende kapitaalswerken in uitvoering te nemen; bouw christelijke school plan noord, openbare kleuterschool in plan noord, aula op de algemene begraaf plaats, zwem- of intructiebad en verbe tering van de weg naar „de Lucht". Dat de begroting sluitend is, is onder andere te danken aan een verhoogde raming van de algemene uitkering uit het gemeentefonds ten bedrage van f 53.670,De bedragen per inwoner voor de berekening van de algemene uitkering is wel verlaagd, maar daarte genover staat een voor Renswoude veel gunstiger verdeelsleutel aan de hand van het gemeentelijke territoir in hec taren. Dat brengt Renswoude bijna ne gen mille meer in het laatje. De post onvoorziene uitgaven be draagt in Renswoude maar liefst f 40.796,79. Van dit bedrag is f 17.912, nodig voor rente en afschrijving voor in 1971 geplande investeringen, dat een bedrag van f22.884,79 ter beschikking blijft voor werkelijke onvoorziene uit gaven. Het bedrag onvoorzien dient tenminste f 2,50 per inwoner te zijn. Het bedrag voor Renswoude bedraagt in 1971 f8,32. Toch zijn een aantal kosten voor 1971 in de nieuwe begroting aanzienlijk ho ger geraamd dan vorig jaar. Voor open bare veiligheid en brandweer is ruim tien mille meer uitgetrokken dan in 1970. Voor volksgezondheid f2.783,19, voor openbare werken ruim veertien mille, voor bijzonder lager onderwijs en gymnastieklokaal ruim acht mille, voor overige kosten onderwijs f 3.633. voor cultuur en recreatie maar liefst f 54.546,86 en voor sociale zorg en maat schappelijk werk f4.620,86 meer. Het totaal van de kosten f 690,672,93 wordt onder meer gedekt door de vol gende inkomsten; rente eigen kapitaal, algemene- en saldi-reserve f 11.832,84 opbrengsten gemeentelijke belastingen f45.506,25, uitkeringen uit het gemeen tefonds f 673.930,63. B. en W. betreuren het in de nota van aanbieding, dat onteigening bouw van woningwetwoningen aan het ver lengde van de Duyst van Voorhout weg niet op het urgentieschema voor 1971 kon worden opgenomen. Het is niet mogelijk de gronden die hiervoor nodig zijn langs minnelijke weg te verkrijgen zodat onteigening moet worden toegepast. Voordat tot on teigening kan worden overgegaan dient de raad evenwel een bestemmingsplan vast te stellen. Provinciaal zijn hier over al besprekingen gevoerd, maar het ziet er niet naar uit dat het bestem mingsplan op korte termijn tot stand te brengen is. De gemeentelijke stedebouwkundige is opdracht gegeven in plan noord naar een geschikte plaats te zoeken voor de bouw van bejaardenwoningen. Inmid dels stelt het gemeentebestuur een on derzoek in naar de behoefte aan deze woningen. B. en VV. zijn in 1971 ook van plan de raad verder te informeren over de stand van zaken met betrekking tot de kruispuntverbetering Bameveldse straat, Dorpsstraat, Oude Holleweg. Voorlopig wordt aangenomen dat in 1972 een begin kan worden gemaakt met de kruispuntverbetering. De recon structies van Bameveldsestraat en Ou de Holleweg staan hier helemaal los van.

De Vallei | 1971 | | pagina 3