Hugo en Hendrik Gebroeders Ohrtman markante tweelingen in Oud-Veenendaal Somber perspectief bedrijfsleven door aanzienlijke kostenstijging Blauwbekkend op Blauwe Kamer Felle sprints bij gewestelijke schaatskampioenschappen Edes meisje kampioen Ruim 400 protest handtekeningen tegen Burgos en Leningrad Oud-papier-actie „Ons Genoegen" KAMERS VAN KOOPHANDEL IN JAAROVERZICHT BURGERLIJKE STAND Instuif a vond in „de Uithof" Uit de oude doos door Rik Valkenburg IB ïUxMMMzi DONDERDAG 7 JANUARI 1971 O OORVIJG POMP IJVERIG SIGAAR HAREN UITSLAGEN UIT DE MODE SNELSTE RIT RHENEN De drie dagen durende bliksemactie „Protest tegen Burgos en/of Leningrad", is zeer succesvol ge weest volgens de initiatiefnemers. Mede door de medewerking van de Rooms Katholieke en Ned. Hervormde Kerk in Rhenen zijn op vrijwillige ba sis in totaal ruim 400 handtekeningen geplaatst. De lijsten met handtekeningen wor den door het actiecomité met een bege leidend schrijven aangetekend verzon den aan de regeringen van de betrok ken landen (Spanje en Rusland), door middel van hun ambassadeur in Neder land. AMERONGEN De leden van de muziekvereniging Ons Genoegen" gaan zaterdag 9 januari weer oud pa pier komen ophalen. Men wordt ver zocht om kranten e.d. vanaf negen uur weer gebundeld aan de weg gereed te zetten. AMERONGEN Op woensdagavond 13 januari zal in het NPB-gebouw aan de Imminkstraat een discussieavond worden georganiseerd voor de leden van de huisvrouwenvereniging. Van de bekende Brabantse schrijver Toon Kortooms verscheen indertijd een boek „Beekman en Beekman"Het handelt over het leven en de lot gevallen van twee broers. Ook Veenendaal had vroeger wel z'n broers die in één adem genoemd werden. Hiervoor zouden de namen van ver-, schillende tweelingen genoemd kunnen worden, maar dat is niet eens altijd noodzakelijk. Het leven van sommigen was zo aan en in elkaar verweven, en zeker in de volksmond, dat het bijna legendarisch was. Desgevraagd zou Jan Verhoef er wel wat over weten te vertellen. Jan Verhoef: „Toen ik zo in mijn gedachten eens terug dacht aan de verschillende markante figuren die in mijn jeugd als 't ware op Vee- nenidaal hun stempel drukten, kwa men mij ook twee mannen voor de geest, die in ons dorp bekendheid genoten en waarover, als hij vol doende van die mensen wist, een verteller als Kortooms zeker ook wel een boek had kunnen schrijven. Dat boek zou dan de titel kunnen dragen „Ohrtman en Ohrtman". Het waren twee broers die horloge- en klokkenmakers waren. Men spelde hun naam eigenlijk als volgt: H. H. Ohrtman. Ja, beiden hadden als voorletters H. H. De ene heette Hu- go Hendrik en de ander Hendrik Hugo. Of het tweelingbroers waren weet ik niet, het wil mij echter voorko men van niet. Als ik hen in mijn gedachten nog zo voor mij zie, ge loof ik haast wel dat Huo Hugo Hendrik ouder was dan Hendrik Hugo. De laatste had een horloge- en juwelierswinkel in de Hoofd straat, ongeveer waar nu de boek handel van Jac. van Hardeveld is gevestigd. De man had een vrouw en twee kinderen (een zoon en een dochter). Met die zoon heb ik in dezelfde klas op school gezeten. Dat was Dirk. Ik herinner me nog hoe hij eens, het was bij meester Van der Wal, een vloeiblad uit een schrift vernield had, misschien per ongeluk, maar het was waardeloos- geworden. De meester trakteerde hem deswege op zo'n klinkende oorvijg, dat zijn ene wang wel een uur lang bloedrood zag. Ja, men hield vroeger van orde en tucht. Later heeft vader Ohrtman een tijdlang in de Zandstraat gewoond, even voorbij de VSW, waar hij een horlogewinkel en werkplaats had. Zijn vrouw was toen overleden en zijn kinderen waren uit Veenendaal vertrokken. Een huishoudster ver zorgde toen zijn boeltje. De andere Ohrtman woonde, en is tot zijn dood toe blijven wonen, in de Hoofdstraat ter hoogte van waar nu de meubelzaak van de firma Hootsen is. Wel te verstaan die win kel aan de kant van het vroegere gemeentehuis, dus links in de Hoofdstraat als men die vanaf de „Hoek" betreedt. Daar stonden toen een paar kleine huisjes van één ver dieping. Ohrtman had zijn werkplaats in een klein voorvertrekje. De muur hing rondom vol met klokken en klokjes van verschillend formaat en voor de twee ramen seond zijn werkbank. Dagelijks was Hugo daar te zien, druk aan de arbeid met zo'n horlogemakersvergrootglas in het rechteroog geklemd. Naast hem woonde de weduwe Heij, die, met een dochter een siga renwinkel dreef. Voor het huis van Ohrtman stond een gemeente pomp bij de jeugd bekend als „Het pompie van Ohrtman" ter onderscheiding van een soortgelijke pomp, staande ter hoogte van de vleeswaren van comestibleszaak waar vroeger jaren Molenaar in zat. Als jongens stonden we wel eens te kijken naar de arbeid van Hugo, misschien was het wel eens hinder lijk voor de man, maar toch joeg hij ons nooit weg. Zondags echter was het werkvertrek netjes opgeruimd en zat Hugo met een lange stenen pijp aan, een .gouwenaar", voor het raam zijn krant te lezen en van een kop koffie te genieten. Naar de kerk ging de man niet, zijn broer Hendrik wel, die ging naar de Gereformeerde kerk. Het waren keurig nette mensen die nie- mand kwaad deden en ijverig werk ten. „Bij wie hè je die klok ge kocht", zo werd wel eens gevraagd aan iemand die zich een nieuw uur werk had aangeschaft. Of ,3ij wie hè jij je „halozie" laote maoge?" Als dan het antwoord luidde: „Wel, bij Ohrtman", dan vroeg men opnieuw: „jao, mör bij welleke, bij Hugo of bij Hendrik?" Het scheen dat in die oude huisjes de muren op de zolder hier en daar wel ietwat doorzichtig waren. Dat bleek uit het volgende. De sigaren fabriek „De Nijverheid" was voor het eerst met het nieuwe merk op de markt gekomen: de Ritmeestersi gaar, waaraan die, sindsdien zeer sterk uitgebreide fabriek haar naam te danken heeft. Op een keer zei Ohrtman: „Die si gaar die gaat toch wel geweldig. Als ik op zolder ben, dan kan ik zo op de zolder van mijn vuurvrouw, de weduwe Heij kijken en dan zie ik niks anders dan de naam „Ritmees ter" staan..." Helaas, ook in die dagen was de jeugd nog wel eens baldadig en plaagziek. Dan werd wel eens de deur bij Hugo opengegooid en wat naar binnen geroepen. Dat werd Ohrtman toch op een keer zat. Hij ging zich beklagen bij de burge meester en vragen of de politie niet eens een oogje m het zeil wilde hou den. „Kijk, meneer burgemeester, dat ze nou es een keer „Ohrtman-oorte- poepie" roepen, dat is tot daar aan toe, maar dat ze zeggen „Ohrtman is door zijn haren gegroeid", dat vin ik verschrikkelijk." Rechts de Ohrtmann-pompin de Hoofdstraat anno 1915. fMMMH Ummm UTRECHT Bijna vierhonderd bedrijven van uiteenlopende grootte en behorend tot diverse bedrijfstakken hebben het materiaal aangedragen voor het jaaroverzicht van de Kamers van Koophandel en fabrieken te Utrecht en Amersfoort. De steeds nauwere samenwerking tussen beide Kamers hebben ertoe geleid, dat de ontwikkelingen in de bedrijven in de regio voor het eerst in een overzicht verwerkt zijn. Vrij algemeen werd door de bedrijven de aandacht gevestigd op problemen rond de personeelsvoorzie ning, de loon- en prijsontwikkeling, de liquiditeit en het rentepeil. De situatie op de arbeidsmarkt die eind 1969 reeds als zeer gespannen werd gekenschetst is in 1970 geenszins voor de bedrijven vergemakkelijkt. De discrepantie tussen arbeidsreserve en openstaande aanvragen is in de provin cie Utrecht in 1970 opnieuw groter ge worden. Sommige bedrijven moesten als ge volg van het tekort aan personeel in vesteringen en uitbreidingen uitstellen of lijden onderbezettingsverliezen. Een factor die volgens zeer veel be drijven een ongunstige invloed heeft op de mogelijkheden tot het aantrekken van personeel is het nijpende tekort aan woningen in een betaalbare huur- of prijsklasse. De sterk gestegen kosten in welk verband herhaaldelijk de loonkosten worden genoemd die vanwege prijs maatregelen niet in voldoende mate mochten worden doorberekend in de prijzen hebben in 1970 veelal een on gunstige invloed gehad op het bedrijfs resultaat. Door een niet onbelangrijk aantal bedrijven wordt er voorts op gewe zen dat de liquiditeitspositie moeilij ker is geworden en dat de hoge ren testand uitbreiding van de activitei ten belemmert. In het algemeen behalve in de de tailhandel overheerst de verwachting dat in 1971 de bedrijfsresultaten als de kostenontwikkeling kan worden afge remd niet zullen teruglopen. Het grootste gedeelte van de geën quêteerde bedrijven in de detailhandel ziet 1971 als een jaar waarin omzetstij gingen zullen achterblijven als gevolg van de verhoging van de btw-tarieven op 1 januari 1971 en waarin bovendien de bedrijfsresultaten als gevolg van de steeds stijgende kosten zullen verslech teren. FAVORIETEN ONTTROOND AMERONGEN Geboren: Jannigje d.v. W. M. R. Dorrestijn en G. Snetselaar; Maria Jo hanna d.v. G. Golstein en M. J. Slot boom; Herbertus Hendrik z.v. C. J. M. van der Werff en A. H. de Haas; Anna Elizabeth Johanna en Thomas Jacobus Wilhelmus d. en z.v. R. M. Duijn en J. E. G. van Bemmel; Petra Patricia d.v. T. Timmerman en E. M. Rijnberk. Overleden: Johanna Jacoba Dulfer echtg. v. H. H. J. Schlechter 74 jaar. Gehuwd: J. D. van Os en M. J. G. Meskes. Ingekomen personen: M. D. J. Wiege- rink van Rotterdam naar Kon. Juliana- laan 105; E. de Jong van Voorhout naar Aspergelaan 8. Vertrokken: M. Buisman van Koene straat 50 naar Amsterdam; H. B. Peel van Koenestraat 45 naar Veenendaal; W. Dicou van Koenestraat 50 jaar De kampioenen van de gewestelij ke korte baan wedstrijden, v.l.n.r. I. Nijhof uit Swifterband (heren junio ren), Ina Kuipers uit Ede (dames) en W. Jaquet uit Amersfoort (heren-se nioren). waar langzamer dan zijn beide opvol gers, maar ook Jaquet had drie ritten gewonnen en werd dus uitgeroepen tot kampioen. In hotel „De Grebbe" vond de prij suitreiking plaats. Nadat voorzitter D. W. de Jong een korte toespraak had gehouden, reikte vice-voorzitter J. Baars de prijzen uit. Deze bestonden uit bekers en medailles, beschikbaar gesteld door de jubilerende vereniging. De uitslagen waren als volgt Dames: 1. I. Kuipers - Ede 49.1 sec; 2. I. Koekoek - Zutphen 49 sec. en 3. B. Kuiper - Eefde 49,2 sec. Kampioene I. Kuipers begon twee jaar geleden met de schaatstraining en een jaar geleden met wedstrijden. Zij houdt een sehaats- belofte in voor de toekomst. Heren junioren: 1. I. Nijhof - Swif terband 44.6 sec; 2. A. Huibers - Dode- waard 44.6 sec; 3. J. van Leeningen - Zutphen 46.95 sec. en 4. J. Cieraad - Zutphen 47.40 sec. Heren senioren: 1. W. Jaquet - Amersfoort 49.6 sec (3 ritten gewon nen); 2. W. Huibers - Dodewaard 48 sec; 3. A. J. v. Breda - Zetten 48.25 sec. AMERONGEN Zaterdag 9 januari zal comité Rhapy" te Amerongen in het gebouw De Uithof aan de Neder- straat te Amerongen een instuifavond organiseren voor jongelui vanaf 14 jaar. RHENEN „Hij die moppert over kleine onvolkomenheden die vanmid dag zijn voorgekomen is een kniesoor". Dat zei gisteravond voorzitter D. W. de Jong van de jubilerende ijsclub „Rhenen", nadat op de ijsbaan „De Blauwe Kamer" in de Grebbe bijzon der geslaagde kortebaanwedstrijden waren gehouden om het kampioen schap van het Gewest Gelderland van de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond. De weersomstandighe den waren bijzonder goed. De speciaal voor dit evenement uitgezette baan was vlekkeloos en de zeven ganzen dié in V-formatie kwamen overvliegen wilden daarmee kennelijk bevestigen, dat De Bitt het met de weersvoorspelling bij het verkeerde eind had gehad. Er zou in de loop van de middag een smerige dooi invallen, maar die bleef weg. Kersverse kampioenen werden bij de dames mej. I. Kuipers uit Ede, bij de heren-junioren I. Nijhof uit Swifter band en bij de heren-senioren W. Ja quet uit Amersfoort, die bovendien de snelste rittijd maakte in 15.2 sec. De deelname aan deze kortebaan- kampioenschappen over 140 en 160 me ter was groot in aanmerking genomen dat deze afstanden niet zo bijzonder populair zijn. In totaal hadden zich 27 deelnemers aangemeld, namelijk 6 da mes, 7 heren-junioren en 14 heren- senioren. Alle rijders waren in feite langebaanschaatsen. Dat betekende dat zij zich helemaal moesten instellen op deze kortebaan en daarin zijn zij vol komen geslaagd. Ze waren afkomstig uit Wageningen, Ede, Zetten, Steende ren, Bennekom, Swifterband, Zutphen, Andelst, Dodewaard, IJzendoorn, Lelys tad, Apeldoorn, Amersfoort, Herveld, en nog enkele andere plaatsen gelegen in het district Gelderland, dat over de provinciale grenzen loopt. Er werd gereden op natuurijs. Dat noemde de heer H. Lamberts, wed- De deelnemers (sters) persten alles uit de kast op hei fraaie natuurijs van de Blauwe Kamer" te Rhenen. strijdleider en lid van de technische commissie van het gewest, een voor deel. „Overwegende dat de kortebaan bijna uit de mode is", aldus de heer Lamberts, „mogen we blij zijn dat hier in Rhenen nog zoveel belangstelling be staat voor die kortebaan, hoewel de deelnemers in feite allemaal langebaan- rijders zijn". De heer Lamberts dankte het bestuur van de ijsclub „Rhenen" uit naam van de deelnemers voor de ge slaagde organisatie. De ijsclubbestuurders hadden een prachtige baan uitgezet voor deze ge westelijke kampioenschappen. Als star ter fungeerde deze middag de voorzitter van de ijsclub, de heer D. W. de Jong. Het gewest Gelderland had onder ande re in de jury afgevaardigd de heren Lamberts, lid van de technische com missie en Klok, de voorzitter van de technische commissie. Daaromheen fun geerden verschillende bestuursleden van de ijsclub Rhenen als tijdwaame- mers en baancommissaris. De snelste rittijd werd gemaakt door de heer W. Jaquet uit Amersfoort die 15.2 sec. voor zich liet afdrukken. In alle categorieën werden drie ritten ver reden. Bij de dames kon Berta Kuiper uit Eefde haar titel van vorig jaar niet prolongeren. De jeugdige Ina Kuipers uit Ede (17) al eerder kampioene van het gewest op de langebaan snoepte haar de prijs af. Zij maakte een tijd van 49.1 sec. Die tijd was weliswaar langzamer dan die van nummer twee, maar zij had drie ritten gewonnen en dat betekent reglementair een overwin ning. Bij de heren kon W. Huibers uit Do dewaard al evenmin zijn titel van vorig jaar prolongeren. Hij werd verslagen door de heer W. Jaquet uit Amersfoort, die een tijd maakte van 49.6 sec., welis-

De Vallei | 1971 | | pagina 5