Apothekers en restaurateurs zijn boos Watersnood in Maleisië r AUTOMOBILISTEN IN SNEEUW WAREN ONGEDISCIPLINEERD Gratis reizen Conservatief houdt straatje schoon Midden-Oosten onbeweeglijk JODENPROCES IN LENINGRAD UITGESTELD Over de grenzen Nu rente tot Vaticaan vraagt gratie voor bisschop §p iegel- j ournalist veroordeeld in Zuid-Slavië Italiaanse C. P. kwam op voor Sovjet-Joden Rebellen op W.-Irian geven ziek over DONDERDAG 7 JANUARI 1971 POLEN 2 januaridagen op uw 65+kaart voordelig uit met NS Vredesprijs Joannes XXIII De B.T.W. in België loopt nog niet zo erg soepel PARIJS Sommige automobilisten in het door de sneeuw van de buitenwereld afgesneden Rhöne-dal, hebben zich zo „ongedisciplineerd" gedragen, dat „de gen darmes hen soms met hun vuurwapens in bedwang moesten houden", zo heeft de Franse president George Pompidou woensdag gezegd. In het Rhöne-dal, waar tien dagen geleden de zware sneeuwval begon, wordt nog steeds druk sneeuw geruimd. Tienduizenden reizigers in enkele duizenden auto's kwamen in het Rhöne-dal vast te zitten en moesten geruime tijd wachten voor dat zij weer verder konden. De vertragingen die het vervoer over de wegen ondervond, heeft in Parijs geleid tot verhoging van de voedsel prijzen. Een groot aantal dorpen in het gebied zijn nog steeds van de buiten wereld afgesneden. Pompidou zei tijdens een kabinets vergadering, dat de sneeuwstorm on voorspelbaar was geweest en had aan getoond hoe kwetsbaar reizigers in onze industriële beschaving nog zijn. Hij zei dat de werknemers van de autoroute- dienst niet voldoende geïnstrueerd wa ren hoe te handelen in dergelijke om standigheden en te laat de weg voor alle verkeer hadden gesloten. De Franse president verklaarde dat, toen de gendarmes uiteindelijk de weg voor het verkeer afsloten, om het red dingswerk te kunnen laten beginnen, zij sommige automobilisten met hun wapens moesten tegenhouden. Pompi dou zei dat een uitbreiding van het aantal sneeuwploegeh zou betekenen dat de belasting op de benzine of de prijzen van de tolwegen moesten wor den verhoogd. De Franse ministers hebben Pompi dou meegedeeld, dat 325 sneeuwruim machines zijn ingezet om de weg na de sneeuwstorm weer vrij te maken. Van degenen die op de autoroute kwamen vast te zitten, zijn 38.000 personen geë vacueerd door de Franse spoorwegen, aldus de minister. De strenge kou heeft in Polen moei lijkheden bij de elektriciteitsvoorzie ning teweeggebracht. Op de bevolking is een beroep gedaan, vooral 's morgens en 's avonds het stroomverbruik te be perken. Verder ondervindt het trein verkeer hinder van sneeuw en ijs. Op sommige plaatsen in Polen vroor het woensdag 27 graden. In Zuid-Slavië woeden sneeuwstor men, zijn wegen geblokkeerd en treinen en auto's gestrand. Ook vele dorpen zijn geïsoleerd. Slechts een deel van Portugal blijft buiten de koudegolf, die Europa over spoelt. Daar heerst in het zuidep zelfs een hittegolf met temperaturen van 32 graden boven nul. In het noorden van Portugal zijn «venwel verscheidene dorpen door sneeuw van de buitenwereld afgesloten. In Spanje begint de temperatuur zeer langzaam te stijgen. In het gebied van Madrid heeft de ijzel plaats gemaakt voor een dikke mist, die het luchtver keer ernstig hindert. Talrijke dorpen in La Mancha en in Castillië blijven nog door de sneeuw geïsoleerd. Zelfs wol ven en vossen laten zich daar thans zien. In Italië worden in de berggebieden temperaturen gemeten van 20 a 36 gra den onder nul. In Engeland en Schotland sneeuwt het weer. In Duitsland heersen temperaturen van min 7 a min 15 graden. Ook Tsje- cho-Slowakije ondervindt door vorst en sneeuw moeilijkheden bij het verkeer en de stroomvoorziening. VATICAANSTAD Radio-Vaticaan heeft een beroep gedaan op de regering van Kameroen om de levens van de bisschop N'Dongmo en vijf anderen te sparen. Een militaire rechtbank in Yaoende heeft dinsdag en woensdag zes doodvonnissen uitgesproken wegens deelneming aan een poging de regering van president Ahidjo omver te werpen. Radio-Vaticaan bracht in herinnering dat de verzoeken om gratie voor de terdoodveroordeelden in Burgos en Le ningrad tot een gunstig resultaat heb ben geleid. President Ahidjo kan de bisschop en zijn medeverdachten gratie vverlenen. „Het leven van een mens is een te kostbaar geschenk om wreed ontnomen te worden en bovendien zou een staats hoofd, door gratie te verlenen, de poli tieke kracht van zijn bewind bewijzen. Het feit dat onder de terdoodveroor deelden bisschop Albert N'Dongmo is, maakt voor ons geen fundamenteel ver schil", aldus Radio-Vaticaan. Met behulp van een geïmprovi seerd vlot, gemaakt van wat plan ken en ijzeren vaten brengen redders in Koeala Loempoer in Maleisië hier een oud echtpaar in veiligheid: de Maleisische hoofdstad wordt op het ogenblik geteisterd door hevige over stromingen die reeds aan dertig men sen het leven hebben gekost. BELGRADO De krijgsraad van Belgrado heeft de Westduitser Hans Peter Rullman, correspondent van „Der Spiegel" en een aantal andere West- duitse bladen, schuldig bevonden aan spionage en veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Het vonnis werd voorgelezen door de voorzitter vap het vijf leden tellen de tribunaal in aanwezigheid van een groot aantal journalisten. Het proces zelf is achter gesloten deuren gevoerd. Twee Joegoslaven, de technicus Jo- van Trkulja en de journalist Hilmi Ta- chi, die tegelijk met Rullmann terecht stonden, werden ieder tot vijfeneen- half jaar veroordeeld. De drie mannen werden op 10 maart 1970 gearresteerd en de tijd die zij in voorarrest hebben doorgebracht zal in mindering worden gebracht op hun straf. BRUSSEL Ondanks een intensief gevoerde voorlichtingscampagne van en kele maanden, die de Belgische burger vertrouwd moest maken met de invoe- ring op 1 januari van de BTW, dreigt het toepassen van deze nieuwe belasting niet zo vlot te Verlopen als de Belgische overheid had gehoopt De regering heeft in de afgelopen tijd met een groot aantal bedrijfstakken af spraken gemaakt om te bereiken dat er geen prijzen-hausse zou ontstaan en dat de prijsverhogingen beperkt zouden blijven tot het zogenaamde mechanisch effect van de nieuwe belasting. Desondanks heeft het mihisterie van Economi sche Zaken woensdag zijn eerste officiële waarschuwingen moeten laten horen. Het betrof hier de kappers en de ho tel- en restauranthouders (spijshuisuit baters zegt men in België), over wie de klacht was binnengekomen dat ze in veel gevallen hun prijzen veelverder verhoogd hadden dan was afgesproken. Ook de Belgische apothekers staan momenteel op hun achterste benen. Sinds de eerste januari rekenen zij na melijk hun klanten een BTW-suppletie van vijf franc (ongever 35 cent) op ieder zogeheten „farmaceutische berei ding". De ziekenfondsen hebben laten weten dat ze er niet aan denken die 5 franc aan het publiek te vergoeden en de apothekers weigeren deze heffing voor eigen rekening te nemen. Ze eisen dat óf de ziekenfondsen de heffing zul len betalen, óf dat de BTW op farma ceutische bereidingen wordt afgeschaft. Daarvoor schijnt de overheid echter weer niets te voelen omdat het de schatkist op een jaarlijks verlies van ongeveer drie miljoen gulden zou ko men te staan. Momenteel wil niemand toegeven en de apothekers hebben al met staking gedreigd. Maar intussen betaalt de consument op ieder recept 35 cent meer. De moeilijkheden aan de Neder lands-Belgische en de Belgisch-Luxem^ burgse grens die deze week optraden als gevolg van het feit dat Belgische exporteurs niet konden beschikken over fiscale zegels waarmee ze een uit- voer-belasting op een copie-factuur moesten voldoen, behoren nu zo goed als tot het verleden. De overheid heeft namelijk bepaald dat tot 9 januari, handelaars, vervoerders, verzenders etc, die genoemde zegels niet kunnen bem achtigen, hun copie-factuur kunnen la ten vergezellen van een verklaring, waarin ze zich verplichten binnen acht dagen de verschuldigde uitvoerbelas- ting alsnog te voldoen. Aan het grenso- ponthoud is daarmee een einde geko men. Overigens is momenteel het totale ef fect van de BTW-invoering op de Bel gische consumentenprijzen nog moeilijk te beoordelen. Het Belgische publiek reageert tamelijk gelaten op hogere prijzen waarmee het geconfronteerd wordt. Maar hier en daar is van prijs stijgingen niets merkbaar. Integendeel, de traditionele nieuwjaars-uitverkopen in heel wat winkels confronteren het kopend publiek met gedaalde inplaats van gestegen prijzen. Een aantal grote levensmiddelenmagazijnen heeft uit vrije wil besloten, de prijzen in de eer ste drie maanden te bevriezen. ADVERTENTIE Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die tl past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart 20.- echtpaar f 30.- jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft de „vredesprijs Joannes XXIII" overhandigd aan de Albanese klooster zuster Teresa Bojaxhiu. Zij heeft 42 jaar lang gewerkt onder de armen, de melaatsen en de zieken van India. LONDEN In de voor een deel erg sjieke Londense gemeenten Kensington en Chelsea is men woedend op de voorzitter van de conservatieve fractie in de ge meenteraad, sir Malby Crofton. Waarom wordt bij hem voor de deur wel vuilnis opgehaald en bij ons niét, vragen tal van buurtgenoten zich verbolgen af. Deze delen van de Britse hoofdstad kam pen nog altijd met de nasleep van de vuilnismannenstaking van enige weken ge leden. Daarvan getuigen enorme hopen stinkend afval, hier en daar bekroond met oude bedden en matrassen. Tot zijn grote ergernis zag de schrijver Derek Marlowe, die vlak bij de politicus woont, dat die 's avonds om tien uur aanwijzingen gaf aan een groep vuilnisman nen om de stoep voor zijn huis te ontdoen van zijn huisvuil. Waarom hij wel en wij niet? schreef Marlowe boos in een ingezonden brief in de Times. Prompt begonnen buurtgenoten hun rommel te deponeren op de stoep van sir Malby. Deze politicus had de vuilnisdienst gewaarschuwd, dat er een noodtoestand be stond voor zijn huis. Daarom is hij eerder dan anderen geholpen, zegt de gemeen te. En gisteravond waarschuwde sir Malby Crofton: „Ik waarschuw de politie als er nog meer rottend afval voor mijn huis wordt gedeponeerd". SANTIAGO De Franse schrijver Régis Debray, die vorige maand door de Boliviaanse regering vrijgelaten werd, zal te werk gesteld worden in het pers bureau van president Allende van Chili, zo heeft een woordvoerder van dit bu reau in Santiago meegedeeld. De func tie is hem aangeboden toen hij dinsdag in Valparaiso aankwam. MOSKOU Van bevoegde Joodse zijde in Moskou is vernomen dat het tweede grote proces in Leningrad tegen Russische Joden tien minuten na ope ning tot volgende week is uitgesteld. Een van de negen verdachten, Lef Jagman, lag met griep en hoge koorts te bed, was als reden voor het uitstel opgegeven aan familieleden van de be klaagden. In Moskou doen berichten de ronde, dat de autoriteiten hebben besloten de geruchtmakende processen tegen Joden te staken of niet te laten beginnen. Dit werd het eerst gemeld door Max Leon, correspondent van het Franse commu nistische partijorgaan „l'Humanité". Hetzelfde nieuws werd ook door de Ita liaanse communistische krant „l'Unita" gebracht. De Russische autoriteiten maken wel vaker gebruik van de correspondenten van communistische bladen uit he t Westen, om inlichtingen uit te laten lekken. Zo geschiedde ook op 30 decem ber vorig jaar, toen verscheidene com munistische journalisten juist voorspel den dat het Russische hooggerechtshof de doodstraf tegen twee beklaagden in het kapingsproces van Leningrad zou verzachten. Dit gebeurde de volgende dag. Wat niet werd gestopt was het proces voor de krijgsraad tegen de Joodse lui tenant van het Rode Leger Vulf Zal- manson, die wegens zijn vermeende aandeel in het mislukte vliegtuigka- pingskomplot op beschuldiging van verraad en desertie terechtstaat. Wordt hij schuldig bevonden, dan kan hij ter dood veroordeeld worden. Het proces duurt al twee dagen en over het verloop is absoluut niets be kend, omdat zelfs geen familieleden van de beklaagde tot de rechtszaal worden toegelaten. LONDEN De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Riad heeft in Londen verklaard dat de eerste stap leidende tot verlenging van het bestand in het Midden-Oosten zal moe ten worden gezet door de Verenigde Naties of de grote vier. Het bestand loopt volgende maand af, op 5 februari. Riad herhaalde de bekende Egypti sche opvatting, dat het bestand voor onbepaalde tijd kan worden verlengd als Israël zich terugtrekt uit de bezette Arabische gebieden. Op de persconferentie in Londen voegde Riad hier echter aan toe, niet te geloven dat Israël zich zou terugtrek ken. Ten aanzien van de vredesbesprekin gen die dinsdag onder auspiciën van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring in New York zijn hervat, toonde Riad zich gematigd optimistisch. Jarring gaat de ze week naar Jeruzalem om daar met de Israëlische minister Eban te praten. Ten aanzien van de „eerste stap" liet Riad er geen twijfel aan bestaan, dat Egypte verwacht dat de Verenigde Na ties en de grote vier druk zullen uitoe fenen op Israël opdat dit zich zal terug trekken uit de bezette gebieden. „Het bestand zou niet slechts voor zes maanden, maar voor altijd kunnen worden verlengd, als Israël bereid is de ROME De Italiaanse communis tische partij heeft bemiddeld ten guns te van de Joden in de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen, zo heeft het dagblad van de partij, l'Unita, ont huld. Het blad publiceerde een verklaring, waarin officieel werd bevestigd dat de partij een verzoek om hulp had ont vangen van 93 Russische Joden, die zeiden dat hun onmogelijk gemaakt werd naar Israël te emigreren. Dit verzoek was vervat in een brief, die in september door Emanuel Litvi- nof, een Russisch-Joodse schrijver die in Londen woont, ter hand was gesteld aan de Italiaanse communistische frac tieleider in de senaat Umberto Terra- cina. resolutie van november 1967 (van de Veiligheidsraad) na te komen", ver klaarde Riad. De Veiligheidsraad-reso lutie vraagt Israël zich terug te trekken uit de bezette Arabische gebieden en de erkenning van het recht van iedere staat in het Midden-Oosten op veilige en erkende grenzen. Riad zei dat Egyp te beide delen van de resolutie aan vaardt. „Egypte streeft naar door de grote vier gewaarborgde grenzen van de lan den in het Midden-Oosten, met inbe grip van Israël, nadat Israël zich zal hebben teruggetrokken uit de bezette gebieden." Riad heeft in november Washington bezocht, in december Moskou, vertoeft momenteel in Londen en vertrok van daar uit naar Parijs teneinde de stand punten van de grote vier persoonlijk te vernemen en te kunnen bespreken. Israël prefereert onderhandelingen met de afzonderlijke Arabische staten over vrede. In goedingelichte kringen te New York is vernomen dat Tekoah, de ge zant van Israël, bij zijn onderhoud van 25 minuten met Jarring alle belangrijke kwesties uit de weg was gegaan en zich voornamelijk tot het bespreken van procedurekwesties had bepaald. MEN ADO Het afgelopen jaar heb ben 28 opstandelingen zich overgegeven en zijn 201 vuurwapens in beslag geno men, aldus heeft de commandant van het derde Merdeka-bataljon op West- Irian, luitenant-kolonel Mand jan mee gedeeld. In totaal hebben 3.821 volgelingen van „Separatistische groepen" zich bij de autoriteiten gemeld, aldus deze lui tenant-kolonel, wiens troepen een jaar lang operaties in de binnenlanden van West-Irian hebben ondernomen. De plaatselijke militaire autoriteiten op Biak hebben op een persconferentie verklaard, dat veiligheid en politieke stabiliteit in het noordelijk deel van dit eiland zijn hersteld na het uitschakelen van groepen opstandelingen. De regeringstroepen zullen in de na bije toekomst geen nieuwe operaties ondernemen, aldus de militaire autori teiten, die echter wel opriepen tot waakzaamheid om te voorkomen dat resterende rebellen pogingen doen een nieuwe opstand te ontketenen. Jaafar Mohamed El-Numeiry, een linkse soldaat-politicus die in de Verenigde Staten van Amerika stu deerde, maar dat land nu ziet als een aartsvijand van de Arabieren, leidt Soedan naar nauwere betrekkingen met Egypte én met de communisti sche landen. De plotselinge dood van Gamel Abdel Nasser van Egypte, heeft de 41-jarige generaal-majoor meer op de voorgrond geplaatst en het ziet er duidelijk naar uit, dat hij als een van de jongere Arabische of ficieren binnen niet al te lange tijd baanbrekend werk gaat verrichten in het door conflicten geteisterde Mid den-Oosten. Als voorzitter van de revolutionaire raad van Soedan en als premier is hij een militante Arabische nationalist. Nauwelijks anderhalf jaar geleden kwam hij aan de macht toen hij als majoor in het leger in mei 1969 een groep linkse officieren leidde naar een bloedeloze staatsgreep. Sinds die tijd heeft de kettingrokende generaal deelgenomen aan alle belangrijke conferenties van Arabische leiders. Hij speelde zelfs een sleutelrol in de onderhandelingen over het berdken van een akkoord tussen de heftig strijdende troepen van koning Hoes sein van Jordanië en de Palestijnse verzetsstrijders. pM-Numeiry kenschetst zichzelf als een „Arabische socialist", geen communist, hoewel in de voorbije 18 maanden het ene communistische land na het andere de rode loper voor hem uitlegde. Zo bracht hij al bezoeken aan Rusland, China, Zuid-Slavië, Hongarije, Polen, Oost-Duitsland en Noord-Korea. Hij is een van de weinige leiders die onlangs niet alleen heeft gesproken met de leiders in het Kremlin, maar ook met hun opponent voorzitter Mao van communistisch China. Wel moet erbij gezegd worden, dat El-Numeiry bij de communistische landen niet al leen politieke, maar ook materiële steun heeft gezocht voor zijn betrek kelijk arm land waar de katoen het belangrijkste produkt is. Soedan, gelegen pal ten zuiden van Egypte, heeft een grootte die gelijk is aan die van de Amerikaanse staten Texas, Alaska en Nieuw-Mexico te zamen. Het land heeft een bevolking van ongeveer 15 miljoen zielen. Om de zwakke economie een duwtje in de hoogte te geven wil El-Numeiry handel met en steun van de commu nistische landen. In dit verband heeft hij ook de nationalisatie aangekon digd van alle buitenlandse en binnen landse banken en van verscheidene buitenlandse handelsondernemingen. De regering van El-Numeiry is niet ge heel op militaire leest geschoeid. Er zitten een groot aantal burgers in, van wie enkelen communist zijn. De stevig gebouwde El-Numeiry is een vaardig spreker. Hij houdt ervan mensen in klassiek Arabisch toe te spreken, waarbij hij zijn argumenten vaak poogt te onderstrepen met ver zen uit de Koran. Hij is ook een vu rig voorstander van de zaak van de Palestijnen en zou graag zien dat er een afzonderlijke Palestijnse staat zou worden opgericht. In een toe spraak in de Zuidslavische hoofdstad Belgrado verklaarde hij: „Israël volgt een politiek van bloedig geweld in de bezette Arabische gebieden, zoals de wereld dat in haar historie nog niet heeft gezien". Dat hij als Arabier de Verenigde Staten haat, steekt hij niet onder stoelen of banken. eneraal El-Numeiry is getrouwd, maar heeft geen kinderen. Hij werd in 1929 in Omdoerman geboren in een middenstandsgezin. Nadat hij de middelbare school had doorlopen, ging hij naar de militaire academie van Khartoem waar hij in 1952 afstu deerde. Hij nam driemaal deel aan opstanden tégen de autoriteiten, in 1959 werd hij gearresteerd op be schuldiging van het deelnemen aan een beweging die gericht was tegen het militaire regime van generaal Ibrahim Abboed. Later volgde hij een cursus militaire oefening in de Ver enigde Staten, hetgeen hem in 1966 een graad in de militaire wetenschap opleverde. De staatsgreep die El-Numeiry met een groep legerofficieren uitvoerde was precisiewerk. Het vliegveld van Khartoem was na 24 uur weer voor alle verkeer geopend. De jonge officier die zichzelf tot gene raal promoveerde, nam zich voor de binnenlandse problemen van Soedan in een vlotte en zakelijke stijl op te lossen. Daarvoor nam hij ook ervaren burgerlijke leiders in zijn regering op. Ongeveer een jaar geleden nam El-Numeiry het premierschap onder zijn hoede. De eerste tien maanden dat hij aan de macht was moest hij tweemaal een coup onderdrukken. In zijn plannen om Soedan te hervor men en zijn stem in de hele Arabi sche wereld hoorbaar té maken laat hij wijlen president Nasser als zijn voorbeeld gelden. De voornaamste rol op internationaal gebied speelde hij zoals gemeld tij dens de crisis in Jordanië. Hij stond toen aan het hoofd van een door de Arabische leiders ingestelde bemidde lingscommissie die de weg vrijmaakte voor een „staakt-het-vuren", dat evenwel maar matig succes had. Daardoor is zijn ster weer wat gezakt in de troebele Arabische wereld. ADVERTENTIE postspaarbank Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

De Vallei | 1971 | | pagina 7