Egypte opnieuw beschuldigd van bestandsschendingen Amerikaan in Moskou lastig gevallen Kunstmatige groei hormonen Liefde kent geen kou Ha fijn... een borrel van floryn! FLORYN Sovjet-officier krijgt 10 jaar Weer explosie Dijon Dagje uit Antillen wachten op nieuw kabinet Brits koninklijk huis beschuldigd nutteloos en wreed jagen van Over de grenzen Beproeving Meer dolfijnen in Zwarte Zee Australië weert niet-blanken Bisschop Oporto op de bres voor gevangen priester Drie kinderen bij brand gestikt Volgende week einde crisis? VRIJDAG 8 JANUAki y/ s MOSKOU De tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Moskou, Robie Palmer, is na afloop van een theatervoorstelling, door drie individuelen lastiggevallen. Volgens Amerikaanse kringen in de Russische hoofdstad, werd Palmer bij het ver laten van het theater door de drie man nen omsingeld en onheus bejegend. Ook zouden zij hebben gedreigd zijn auto te beschadigen. O Scheel naar Londen Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. TEKOAH - -«Mf wmf» - 4000 Amerikanen in Vietnam gesneuveld POLITICI Lokomotief in brand Israël vreest nieuwe De .aanvallers" zeiden met hun han delwijze te willen protesteren tegen de recente demonstraties tegen verscheide ne Russische artiesten in de Verenigde Staten. Palmer zou er in zijn geslaagd, de drie mannen te kalmeren door te be vestigen dat de veiligheid van Russi sche burgers in Amerika niet wordt be dreigd. Na een oponthoud van 15 minu ten kon hij ongehinderd naar de Ame rikaanse ambassade gaan. Met hetzelfde doel hebben donderdag vijf groepen Russische burgers brieven bij de Amerikaanse ambassade in Mos kou afgegeven waarin zij protesteren tegen wat zij noemen anti-Sovjet acties" door politieke herriemakers in de Verenigde Staten. Een van de brie ven was afkomstig van een leraar en drie studenten van een medisch insti tuut in Moskou, de overige vier van arbeiders in verschillende fabrieken. Tenslotte hebben tien prominente Rus sen, onder wie de prima ballerina Ma ja Peliseskaja en de componist Dmitrij Scjostakovitsj, zich in een open brief aan president Nixon ingezet voor de zwarte panter Angela Davis die op be schuldiging van moord terechtstaat voor een rechtbank in Californië. De ondertekenaars doen een beroep op Nixon al zijn invloed aan te wenden als president en als jurist, opdat de „ge rechtigheid zal overwinnen". SAN FRANCISCO Aan de universi teit van Californië te San Francisco is men erin geslaagd voor het eerst de menselijke groeihormonen kunst matig sèmen te stellen. Dank zij dit succes, worden misschien in de toekomst mogelijkheden ge schapen om de meeste vormen van dwergachtigheid te elimineren. Ook kan de ontdekking van groot belang zijn in het onderzoek naar kanker en andere ziekten. De ontdekking werd bekendgemaakt door prof. dr. C. H. Li, hoogleraar in de biochemie en directeur van het la boratorium voor hormonenonderzoek van de universiteit van Californië, en dr. Philip Lee, kanselier van de uni versiteit. Dr. Lee kenschetste de ontdekking als „een doorbraak die potentieel van grote betekenis is voor mannen, vrouwen en kinderen, met of zonder ziekten". De groeihormonen worden bij de mens afgescheiden door de hypofyse, een aanhangsel van de hersenen ter grootte van een erwt. De hypofyse produceert ook meer dan een dozijn andere chemicaliën door andere klie ren. Het zijn de hormonen die in sa menwerking met het zenuwstelsel de functies van het menselijk lichaam reguleren. MOSKOU Het aantal dolfijnen in de Zwarte Zee is sinds 1965 verdubbeld. In dat jaar werd de jacht op deze dieren verboden, aldus het Russische persbu reau Tass. De telling van de dolfijnen in de Zwarte Zee. die drie maanden duurde, werd met behulp van vliegtuigen uit gevoerd. Tass gaf geen cijfers. Binnen afzienbare tijd zullen de dol fijnen worden gebruikt voor het opdrij ven van vissen in netten, voor het red den van drenkelingen en voor het hou den van verbindingen met onderzeese laboratoria. BONN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel zal op 4 en 5 februari een officieel bezoek aan Londen brengen. Scheel zal met Britse regeringsfunc tionarissen spreken over het Britse streven naar aansluiting bij de Euro- markt en over de verhoudingen tussen oost en west, met inbegrip van de Ber- lijnse kwestie. vijandelijkheden ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ren. Binden m TEL AVIV Kort voor de aankomst van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring voor besprekingen met de Israëlische leiders, heeft Israël Egypte beschuldigd van schending van het bestand. Volgens het militair opperbevel in Tel Aviv hebben twee Egyptische Soekhoi gevechtsbommerwerpers woensdag verken ningsvluchten gemaakt boven Israëlische stellingen in de noordelijke en cen trale sector van het Suez-Kanaal. Het is de vierde Israëlische beschuldiging sinds de verlenging van het bestand op 5 november. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken maakte bekend, dat Gunnar Jarring de uitnodiging van Abba Eban voor een bezoek aan Jeruzalem heeft aan vaard. Ter voorbereiding van Jarrings bezoek heeft premier Golda Meir, met en kele ministers overleg gepleegd. Waarnemers menen dat Jarring zal proberen een impasse over de procedu re van de dinsdag hervatte vredesbe sprekingen te doorbreken. Egypte en Jordanië geve ft de voorkeur aan be sprekingen in New York op ambassa deursniveau, Israël wil dat de onder handelingen dichter in de buurt van het Midden-Oosten door de .ministers van Buitenlandse Zaken van de betrok ken landen worden gevoerd. Volgens het Israëlische dagblad Haaretz, zou Is raël prioriteit willen geven aan overleg over de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen. Offiiceel is daarover niets bekend. LONDEN „Negers en andere niet-blanken, worden zeer zeker niet aangemoedigd naar Australië te emi greren. Er is geen verbod voor mensen met een donkere huidskleur, maar we menen dat we ze alleen kunnen gebrui ken voor posities die we niet toereikend kunnen vullen met onze eigen Australi sche gemeenschap of met immigranten met een lichte huidskleur". Dit zei de Australische minister voor Immigratie van de Australische staat Victoria Vance Dickie in een interview met de BBC. „Wij in Australië hebben aitijd ge meend dat het in belang van ons volk als wij ons ras ontwikkelen met mensen van Europese afkomst", zo zei de minister. Op de vraag of keuring van gekleur de immigratie-aanvragers strenger is dan voor blanken, antwoordde hij: „na tuurlijk, daarom zijn slechts 5.000 van de twee miljoen aanvragers toegelaten". Gevraagd of er racistisch immigratie beleid wordt gevoerd in Australië, zei hij: „Als u het zo wilt noemen, is dat nu precies de houding van de Austra liër. Ongeacht welke partij aan de re gering is, het beleid blijft het zelfde". Toen de interviewer opmerkte dat de Australische regering altijd zegt dat zij geen racistisch beleid voert, zei Vance Dickie „iedereen in Australië weet dat wij een immigratiebeleid voeren waar bij 99 pet van de immigranten van Eu ropese afkomst is. Dat kunt u opvatten zoals u wilt. Dat is het beleid van de Australische regering". Welingelichte kringen in Israël ver wachten dat de vijandelijkheden met Egypte in de loop van dit jaar hervat zullen worden, mogelijk zelfs voor de zomer. Zij sluiten de mogelijkheid niet uit, dat Egypte het Suez-Kanaal wil oversteken om op de oostelijke oever een bruggehoofd te krijgen. Daarbij wijzen ze op de grote toevoer van am fibie-materiaal naar het front aan het Suez-Kanaal. Deze zegslieden achten het echter waarschijnlijker dat de Egyptenaren de uitputtingsoorlog zullen voortzetten met zware artilleriebeschietingen, waarbij ze gebruik kunnen maken van de mo derne wapens die door de Sovjet-Unie zijn geleverd. Volgens hen is de sterkte van de Egyptische strijdkrachten sinds augustus op hetzelfde peil gebleven. Ook het aantal Russische militairen in Egypte zou niet zijn toegenomen. Zij menen dat president Anwar Sadat, „die geen oorlogshitser is", de gevangene zou kunnen worden van zijn eigen dreigende verklaringen. Hij zou onder druk staan van bepaalde militaire krin gen in Egypte. „Daarom kan Israël niet voorbijgaan aan de Egyptische dreige menten", aldus de zegslieden. Diplomatieke waarnemers herinneren aan de Israëlische handelwijze tijdens de eerste ronde van de indirecte vre desbesprekingen, toen Tekoan al op de eerste dag naar Jerusalem werd terug geroepen voor nader overleg. Na zijn terugkeer in New York deelde hij toen op 6 september aan Jarring mee, dat Israël zich uit het vredesoverleg zou te rugtrekken uit protest tegen Egyptische schendingen van het bestand. Aan de vooravond van Jarrings bezoek heeft Israël, Egypte nu ook van bestands schending beschuldigd. In Jerusalem is officieel bekendge maakt dat Jarring na zijn aankomst een ontmoeting had met premier Golda Meir en met minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban. De Israëlische legerwoordvoerder die de bestandsschending door de twee Soekhoi-vliegtuigen bekendmaakte meldde later nog een schending van het bestand. In de Sinai zijn vorige week 69 Bedoeïnen gearresteerd die ervan verdacht worden te werken voor de Egyptische inlichtingendienst. Met hun arrestatie zou een belangrijk spiona- ge-netwerk zijn opgerold. Ook zouden belangrijke documenten zijn buitge maakt. Het spionage-netwerk zou ont dekt zijn, nadat vorige maand enkele kleine eenheden waren aangehouden, die probeerden in opdracht van Egypte te ilfiltreren in de door Israël bezette Sinai. ■■f Alles is koud en bevroren hier m Italië op het ogenblik, behalve de jonge liefde, die zich van tempera turen onder nul niets aantrekt. Zelfs blijkt de sneeuwbedekte bank aan trekkelijker om te minnekozen dan de zachte banken in de auto ADVERTENTIE MOSKOU Een krijgsraad in Le ningrad heeft de Joodse luitenant Vulf Zalmanson wegens zijn aandeel in het complot tot kaping van een vliegtuig, tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Dit melden Joodse zegslieden telefo nisch uit Leningrad. De 31-jarige luitenant zou schuldig zijn bevonden aan „verraad, desertie en diefstal van staatseigendom". In de Russische strafwet wordt geen onder scheid gemaakt tussen het plegen van LISSABON De liberaal-denkende bisschop van Oporto dom Antonio Fer- reira Gomes, heeft verklaard, dat hij getuigenis wil gaan afleggen op de strafzaak tegen een priester, die wordt beschuldigd een jongeman te hebben aangeraden uit het leger te deserteren, en die in zijn kerk heeft gesproken te gen het koloniale beleid van de Portu gese regering. De priester, Mario De Oliveira, uit het dorp Maceira Da Lixa dat 70 kilo meter tes noordoosten van de hoofd stad ligt, zal worden verdedigd door een advocaat die lid is van de nationale vergadering waar hij, in de ene partij die daar is vertegenwoordigd, geldt als een liberaal man. Bisschop Ferreira Gomes heeft van 1959 tot 1969 buiten Portugal moeten wonen wegens zijn onenigheid met het beleid van wijlen Salazar. Toen deze stierf gaf de opvolger van Salazar, Caë- tano, de bisschop verlof om terug te keren, iets waartegen in conservatieve kerkelijke kringen veel bezwaar werd gemaakt, en nog wordt. SIEGBURG Drie kinderen zes, vier en twee jaar oud zijn bij een brand in een woning in de Westduitse plaats Kiregsdorf bij Siegburg (Rijn- land-Westfalen) door verstikking om het leven gekomen. De ouders waren uitgegaan en had den de deuren en ramen van de kinder kamer afgesloten. De kinderen, die waarschijnlijk met lucifers hebben ge speeld, hebben geen kans gezien uit de kameb te ontsnappen. een misdrijf en het voornemen daartoe koesteren. Zalmanson was een van de 15 perso nen die op 15 juni vorig jaar op het vliegveld van Leningrad werden gear resteerd toen zij op het punt stonden aan boord van een klein passagiers vliegtuig te gaan. Het zou in hun be doeling gelegen hebben het vliegtuig te kapen om naar Zweden te vliegen en vandaar naar Israël te komen. Eerder zijn Zalmansons broer Israel, zijn zuster Sylvia en zijn zwager Koezr netsof wegens hun aandeel in het com plot tot dwangarbeid veroordeeld. De mensen die het bericht van de veroordeling uit Leningrad hebben doorgebeld, vertelden niet hoe zij aan het nieuws waren gekomen. Zalmansons vader, ze iden zij, die geen vergunning had gekregen het pro ces bij te wonen was officieel meege deeld, dat hij zijn zoon, heden in de gevangenis te Leningrad mag bezoeken. De beklaagde had de doodstraf kun nen krijgen, evenals zijn zwager Eduard Koesnetsof en Mark Dimsjits. die op de dag voor kertsmis ter dood waren veroordeeld, op het eerste ka pingsproces te Leningrad. De straffen van deze twee mannen werd naderhand veranderd in 15 jaar arbeidskamp. Volgens Russische zegslieden heeft de Sovjetrussische schrijversbond besloten, voorlopig niet over te gaan tot royering van twee Joodse leden, die visa voor Israël hebben aangevraagd. Het roye ment wordt echter van kracht als de twee schrijvers, wier namen niet ge noemd worden, de visa krijgen. Boven dien verliezen zij dan het Sovjetrussi sche staatsburgerschap. SAIGON In Indochina (Vietnam, Laos en Cambodja) zjjn het afgelopen jaar 4.204 Amerikaanse militairen ge sneuveld en 29.734 gewond. Dit is gis teren door het Amerikaanse opperbevel in Saigon meegedeeld. Tussen 1 januari 1961 en 2 januari 1971 waren deze cijfers resp.: 44.241 en 293.529. Verder zijn 1.431 Amerikanen vermist of krijgsgevangen gemaakt. In dezelfde periode zijn er volgens de Amerikanen 691.881 Noordvietnamezen en Vietcongstrijders gedood. Drie Zuidvietnamezen werden giste ren gedood en zeven Amerikanen ge wond bij een ontploffing in een muni tiedepot in QuiNonh, ruim 400 kilometer ten noordoosten van Saigon. San Franciso De heer Mauri ce Rosen heeft zojuist het wereld record om de aarde vliegen, slechts gebruik makend van vaste lijndiensten, royaal verbeterd. Hij heeft het gedaan in precies 41 uur en 30 minuten. Het oude record stond op naam van twee Newyorkers, Sam Miller en Louis Fodor, die het hadden ge daan in 46 uur en 28 minuten, maar dat was alweer een kleine zeven jaar geleden. Rosen, een zakenman en miljo nair, heeft tijdens de reis maar vier uur geslapen. Voornaamste reden van zijn vlucht om de aarde: ..Ik had een dagje vrij en wilde 'r eens hele maal uit zijn". Een zware explosie, die zich donderdag in een gebouw van drie verdie pingen heeft voorgedaan in de Franse stad Dyon, heeft drie doden ge- eist. Tevens werden zes personen gewond. Vier dagen geleden waren bij eenzelfde ongeluk in Dyon 14 mensen om 't leven gekomen. Het gebouw stor- te ineen en van verscheidene belendende huizen bleven alleen de muren nog I overeind staan. CURASAO Op de Antillen wordt het mogelijk geacht dat al volgende week een nieuwe regering» zal zijn ge vormd. Eind deze week zal gouverneur Leito vermoedelijk een informateur aanwijzen. In dit verband worden de namen ge noemd van oud-minister R. J. Isa (De mocratische Partij), dr. H. R. Dennert (voorzitter van de Arubaanse Patriotti sche Partij PPA) en de demissionaire premier Ernesto Petronia. De nieuwe regering zou worden ge steund door de PPA. de AVP (Aru baanse Volkspartij), de NVP (Nationale Volkspartij) en de heren A. Wathey (Democratische Partij-Bovenwindse ei landen) en F. Frans van de PPBU (Pro gressieve Uniepartij op Bonaire). De demissionaire regering overlegt nu net de belasting- en douanediensten over wijzigingen in het belastingpak- ket, dat onlangs door de Staten werd LONDEN Prins Philip en zijn oudste zoon, kroonprins Charles, hebben zich het ongenoegen op de hals gehaald van de Liga tegen wrede sport. Deze organisatie beschuldigt hen van schijnheiligheid, omdat zij spreken over het in stand houden van wilde dieren, terwijl zij alleen voor het ple zier uit schieten gaan op vogels. Niet om ze te eten. De jacht op fazanten is nu in volle gang op de domeinen rondom San- dringham. het paleis in het oosten van Engeland, waar de koninklijke familie wintervakantie houdt. Onder leiding van prins Philip worden daar nu per dag meer dan driehonderd fa zanten geschoten. Het enige lid van de Britse koninklijke familie dat een pluimpje krijgt van de Liga tegen wrede sport is Lord Snowdon. de man van prinses Marga ret. Die zei onlangs: „Elke idioot kan een goed schutter zijn. Ik wil niet langer dit Soort dieren doden". Prins Philip is president van het We- reldnatuurfonds waarvan prins Bem- hard voorzitter is. afgewezen, hetgeen leidde tot de kabi netscrisis. Men streeft ernaar het ge wijzigde belastingpakket voor 15 janua ri aan de Staten voor te leggen. Daar om zou er voor die datum een nieuwe regering moeten zijn. Onze correspondent op Curagao meld de gisteren dat politieke kringen in Willemstad verwachten dat Ernesto Pe tronia de nieuwe regering gaat leiden. Het overleg van gouverneur Leito met vakbondsleiders kan ertoe leiden dat een aantal niet-politieke figuren in de regering wordt opgenomen. Intussen blijft de stiptheidsactie van de politie doorgaan. Behalve salarissen is een groot knelpunt de benoeming van hoofdcommissaris Van Ballego- ven-De Jong uit Wassenaar en hoofdin specteur Bakker. De politie zegt de heer Van Ballegoyen-De Jong, die 16 januari op Curagao arriveert, in geen geval als hoofdcommissaris te zullen accepteren. Men heeft liever dat ie mand van de Antillen tot hoofdcommis saris wordt benoemd. De Wassenaarse politiecommissaris W. H. van Ballegoyen-De Jong zei ons gisteravond te weten van de onrust die op de Nederlandse Antillen is ontstaan toen bekend werd dat een Nederlander zou komen. „Het verzoek daartoe was indertijd afkomstig van de Antilliaanse regering en met die instantie heb ik te maken. Ik ga en daarmee uit", is zijn reactie. Hij vertrekt donderdag 21 januari voor drie jaar naar de Nederlandse An tillen. Niet is uitgesloten dat hij ok daarna nog zal blijven. TAe Britse premier Edward Heath, geplaagd door de slechte econo mische toestand .in het binnenland, gaat nu buitenslands een harde be proeving tegemoet, als van 14 tot 22 januari in Singapore de Gemenebest conferentie wordt gehouden. De kans zit er namelijk dik in, dat na de bijeenkomst, het Gemenebest niet meer zal bestaan. De spanningen zijn namelijk tussen de landen die er deel van maken onder ling en de tegenstellingen van Enge land zelf tot vele leden, zo zeer opge lopen, dat een ontbinding niet tot de onmogelijkheden behoort. Niet dat zoiets direct zal voorkomen. Daarvoor zijn de economische banden die veel meer dan de politieke op dit moment in het Gemenebest spelen, nog wel te strak. Bovendien lokt het voordeel dat Enge land straks bij de EEG komt en dat er misschien op die manier toch nog iets voor de mede-lidstaten zal afval len van de welgedekte tafelen van Europa. Uet zal in Singapore de achttiende ontmoeting van de premiers van het Gemenebest worden. Voor de oorlog werden wel de z.g. „Im perial Conferences" gehouden maar die werden uitsluitend bijgewoond door de vertegenwoordigers van de blanke leden van het toenmalige Britse Imperium. Nu zullen de premiers van de eenen dertig lidstaten aanwezig zijn. Het zijn landen verdeeld over de vijf continenten, met vele verschillende stadia van economische ontwikkeling en met zeer verschillende soorten op vattingen. De zittingen zijn niet openbaar en men pleegt elkander meestal ongezouten de waarheid naar het hoofd te slinge ren. Niettemin houdt de tolerantie ook er gens op. Zuid-Afrika, waar de ras senleer in tegenspraak is met de in alle landen van het Gemenebest gel dende Christelijke moraal en Rhode- sië, waar men op weg is naar een dergelijk stelsel, zijn uit de gemeen schap gestoten. Liet ziet er naar uit, dat ook ditmaal zuidelijk Afrika een knelpunt zal vormen voor de gesprekken in Singa pore. Voornamelijk zal in de schijnwerper komen, het besluit van de conserva tieve Britse regering, om aan Zuid-Afrika wapens te gaan leveren. Er is voor deze leverantie nog geen vast besluit genomen en geen datum genoemd. Maar Heath heeft wel aan gekondigd dat zijn regering Zuid- EDWARD HEATH harde feiten Afrika wenst te voorzien van wapens voor de oorlogvoering ter zee, in ver band met het open houden van de zeeroutes. Heath heeft meermalen uitdrukkelijk verzekerd, dat dit geen steun bete kent voor de rassenpolitiek van de Zuidafrikanen. Maar het is duidelijk, dat dit maar een doekje voor het bloeden is. Want wie zal de grens trekken tussen wapens die wel en die niet voor het voortduren van de on derdrukking van de gekleurden in Zuid-Afrika gebruikt worden? Engeland beroept zich hierbij op het akkoord van Simonstad, dat het land verplicht om de Zuidafrikaanse mari ne van wapens te voorzien. Dat men altijd hier nderuit kan door te verklaren, dat- het verdrag met het Gemenebestlid Zuid-Afrika werd ge sloten en niet met het tegenwoordige is ook een symptoom van de vastbe slotenheid van Engeland om, mede door economische nood, de wapenle veranties toch door te zetten. Verder zullen de kwestie-Rhodesië, waar Engeland met het regime van de minderheids-premier Ian Smith nog altijd overhoop ligt en de verde diging van de Indische Oceaan ook netelige punten worden. Heath zal al le moeite hebben om zijn zaakjes aan de anderen te „verkopen". "IVeteliger wordt de kwestie van de Britse immigratiewetten. Hoewel deze nog niet in ontwierp ge reed zijn, zal men van de zijde van de lidstaten zeker w aarborgen willen. Ook voor diegenen die met een Brits paspoort, toch geen toegang zullen kunnen krijgen door hun huidskleur. Het is natuurlijk dat ook Engelands toetreding tot de EEG en de kwestie van het Midden-Oosten ter tafel zul len komen. Men zal zoals Heath bij zijn vertrek zei, misschien geen beslissingen ne men. Het is misschien al voldoende dat men van eikaars standpunt en inzichten kennis neemt. Maar wil het Gemenebest nog een kans maken om in de wereld iets anders te zijn dan een kwijnende economische groep, dan zal men behalve vriende lijke woorden ook andere dingen moeten laten zien. LONDEN De diesellokomotief vmn de sneltrein Londen-Birmingham üs donderdagavond in brand gevlogen ter wijl de trein, die 300 mensen vervoerde, met een snelheid van 100 km/u reed. De twee machinisten slaagden erin de trein tot stilstand te brengen voordat er persoonlijke ongelukken konden ge beuren.

De Vallei | 1971 | | pagina 11