Nationaal kampioenschap bandstoten I 1 Slachtoffers ramp begraven Zege voor handballers 'f"ï KEES BROEKMAN: ,Geen geschipper rond opstelling dames-kernploeg' m, m a lil r m I KM| m III Blip .MgR Onzekerheid rond dood Sonny Liston Hockeycentrum van de grond Betty Stöve TWELLO „Toen Hans Vultink bijna dertig punten voor stond dacht ik: „jongen, daar ga je". Maar toen ik erin slaagde om gelijk te komen, hen ik meer risico's gaan nemen. En het is me gelukt". De 26-jarige Jean Bessems uit Cadier en Keer kon zijn geluk niet op na zijn zege op Vultink, de slow-starter, die wel eens vaker in het begin van een toernooi een steek laat vallen. „Maar", voegde hij er direct aan toe, „ik heb in Waalwijk tijdens het neo-kader ook al eens van Vultink gewonnen". IS iet doorslaggevend O GELIJK OP mn REVANCHE ....Jllf/ »f MÊÈ ENERVEREND NIET MEER DOEN •v.v iV/.V.' Jean Bessems verraste Vultink al in eerste ronde De zege van Bessems op Vultink was de enige verrassing van de eerste dag van het toernooi om de,Nederlandse ti tel bandstoten ereklasse, dat in de sfeervolle zaal van het Stationskoffie huis in Twello tot en met zondag wordt gehouden. De Nederlandse kampioen Henk de Kleine, met Hans Vultink fa- -voriet voor de titel maakte tegen Lig- thart geen fouten. Jean Bessems, de tempo-speler („voor Kees Verkerk: „Ik speel verstoppertje SCHIPHOL Aan het einde van het gesprek kwam Kees Verkerk tot de erkenning: „Ik speel verstoppertje". Maar in het half uurtje tussen de aan komst op Schiphol (vanuit Oslo) en het etentje in het Amsterdamse hotel Trianon haalde hij zoveel zaken over hoop, dat men zich in gemoede ging afvragen of het verstoppertje spelen van Verkerk niet in de allereerste plaats voor zichzelf is bedoeld. Het leek alsof de drievoudige wereld recordhouder een tweegesprek met zichzelf voerde. De hardrijder Verkerk stelde de problemen, de psycholoog Verkerk probeerde ze op te lossen. Geen enkele zekerheid heeft de har drijder de psycholoog in handen ge speeld. Geen enkele tijd, geen enkele topprestatie. Desondanks analyseerde de psycholoog met graagte de subtilitei ten, £ie de hardrijder hem voortzette. „Toen ik met hardrijden begon lette ik op alj? die kleine dingetjes, waarmee ik mijn voordeel kon doen. De laatste twee ongerede heb ik dat niet meer ge daan. Ik voelde me de sterkste. Nu ben ik teruggekeerd tot mijn oorspronkelij ke methode". Zij het met één verschil: Kees Ver kerk betrekt al die onweegbaarheden, die tezamen de topsport uitmaken, meer op zichzelf dan ooit tevoren. Hij zet zich niet meer af tegen anderen. „Reken erop dat ik de laatste twee jaar wat te verwerken heb gehad. Vooral het Europees kampioenschap in Inns bruck heeft me een klap gegeven. Het heeft heel wat gekost me daar boven uit te werken. Winnen is geen kwestie van hardgaan. Alleen koppie gebruiken, zeg ik altijd, is net zo belangrijk. Je moet geestelijk klaar zijn om een top prestatie te leveren". Mogen we Ver- kerk's zelf-analyse volgen, dan hebben twee zaken een overwegende rol ge speeld bij de voorbereiding van dit sei zoen: zijn afkeer om als favoriet van start te gaan en zijn angst om zoals vorig jaar gebeurde halverwege het seizoen lichamelijk in het ongereden te geraken. „In topvorm ben ik nu een maal uitermate kwetsbaar". Beide re denen combinerend heeft Verkerk ge tracht na de uitermate sterke sei zoen-opening bij de wedstrijden om de IJsselcup, het bereiken van die top vorm uit te stellen. „Ik heb met opzet rond Kerstmis een paar dagen niet ge traind en ook op Nieuwjaarsdag heb ik niet gereden. Ik heb een achterstand in training, maar ik voel dat het zo goed is. Ik zou er alles voor over hebben om in de drie weken van het Europees kampioenschap in Heerenveen en het wereldkampioenschap in Gotenburg in topvorm te zijn". Daaruit volgt, dat Verkerk de strijd om het nationale kampioenschap van aanstaande zaterdag en zondag niet van doorslaggevend belang acht. ..Nee, die wedstrijd heb ik opgeofferd. Ik zie Ard Schenk daar met grotè voorsprong win nen met een fel gevecht tussen Jan Bols en Eddy Verheyen om de tweede plaats. Dan komt er een groepje waar ik mezelf bij reken: Nottet, Van Dijk, Nooitgedagt en De Kleine. Alleen als ik na de eerste dag een kans heb, ga ik zondag voluit". Met deze trainingsop- bouw loopt Verkerk natuurlijk wel het risico zijn wereldrecords kwijt te ra ken, want direct na het Nederlands kampioenschap reizen de nummers een tot en met zes af naar Davos. „Reken erop dat het hard kan gaan. Jan Bols is in topvorm en het frappante van Eddy Verheyen is, dat hij nu snel is op alle soorten ijs. Van Ard Schenk heb ik het idee, dat hij de grote vorm nog moet krijgen. Net als ik. Ard glijdt momen teel alleen gemakkelijker. Hoewelhij is twee keer op de sprint voluit gegaan en twee keer raakte hij uit balans. Je weet natuurlijk niet wat hem dat doet". Desondanks acht Verkerk de man met wie hij in de bekende yell onver brekelijk is verbohden, favoriet voor de grote kampioenschappen. „In Neder land staan we niet meer op zo'n voet stuk. Als het toevallig slecht weer is kan Ard zondag nog een hele kwaaie hebben aan Eddy Verheyen. Maar bij O In de hockeyploeg voor de strijd om de wereldcup, die van 12 tot en met 21 februari in Lahore wordt gehouden, is een wijziging gekomen. Joost Bres- sers van Tilburg is onder meer door studieredenen verhinderd en zal wor den vervangen door Jacques Christis van HTCC. In de zestien spelers tellende equipe bevinden zich nu drie broers Christis, Jos, Frans en Jacques. Joost Bressers blijft wel de centrale training volgen. Gistermiddag is de Nederlandse schaatsploeg uit Oslo op Schiphol aan gekomen. Direct na aankomst probeerde Kees Verkerk naar huis te bellen, maar hij kreeg geen gehoor. .het Europees en wereldkampioenschap :^ie ik hem toch wel als de grote favo riet. Samen met Dag Fornaèss. Let op mijn woorden. Dag is de enige Noor, die het dit seizoen gaat maken. Voor de anderen ben ik niet bang". Het is inte ressant te weten, dat Fornaess ongeveer dezelfde trainingsopbouw heeft gevolgd als Kees Verkerk. „Denk maar niet dat het me geen nadeel heeft berokkend. Het is een hard gelag de anderen in de kleedkamer met prijzen te zien gooien, terwijl jezelf nog zo goed als niets hebt verdiend". Maar Verkerk, die alles op alles zet om voor de derde maal we reldkampioen te worden, heeft het zelf zo gewild. Daarover kan geen twijfel bestaan. V.l.n.r. Eddie Verheyen, Jappie van Dijk en Jan Bols tijdens een trai ning op de Jaap Edenbaan in Amsterdam voor de nationale kampioen schappen, die morgen en zondag worden gehouden. mijn doen doe ik het hier rustig aan. Bandstoten moet je kalm spelen, want daar is het te moeilijk voor") had een zwakke start: een punt in twee beur ten. Hij moest met lede ogen toezien, hoe Vultink in de tweede beurt een se rie van 24 uit zijn keu roffelde. Bes-? sems nam echter revanche met een se rie van 25, waardoor hij gelijke tred hield met zijn tegenstander. In de zesde en negende beurt nam Vultink met reeksen van 21 en 24 ruim afstand van Bessems, die echter dapper bleef door vechten. En het resultaat kwam er. In de twintigste beurt bedroeg het verschil met Vultink nog maar 4 caramboles (122-126). Twee beurten later was de stand precies gelijk: 133-133. Toen vond Vultink het kennelijk welletjes en de marreerde met een serie van 23. Bes sems antwoordde hierop met een serie van 16 en één van 26, waardoor hij voor de eerste keer op Vultink voor kwam te staan: 178-170 in de 30e beurt. Bessems, die de winst rook, drukte ste vig door en bereikte de 200 caramboles als eerste. Vultink, die er in de nastoot 13 moest maken, om gelijk te komen, kwam niet verder dan vier caramboles. „Ik heb m'n best gedaan", zei hij, ter wijl hij Jean Bessems direct spontaan de hand schudde. Op de andere tafel vocht kampioen Henk de Kleine zijn duel uit met Jaap Ligthart. Een strijd, die in het begin tamelijk gelijkop ging. Pas in de 20e beurt slaagde De Kleine erin een gat te slaan, dat voor Ligthart niet meer te dichten was, hoewel hij in de 26e beurt met een serie van 32 aardig uit zijn slof schoot. De Kleine besloot de partij met een indrukwekkende serie van 50, waarna Ligthart nog slechts één puntje uit de nastoot kon halen. In de middagpartijen was er weinig vuurwerk. Sundquest opende zijn partij tegen Buys met een serie van dertien, liet er even later één van 22 opvolgen en bouwde een comfortabele voor sprong op, die na 23 beurten 84 caram boles bedroeg: 145-6.1. Hij verspeelde zijn fraaie moyenne in het vervolg van I ill IS de partij, maar de overwinning kwam geen moment in gevaar. Sundquest fi nishte na 43 beurten en ljet Buys op 126 staan. Niet veel beter, maar wel aanmerkelijk spannender, ging het toe in de partij van Veldhuis tegen Rood enburg. De boomlange debutant uit Ol- denzaal had halverwege de strijd een achterstand van 118 tegen 76, maar zet te die in de 30e beurt om in een voor sprong toen hij fraai combinerend een serie van 65 caramboles scoorde en na het struikelen over een lastige piqué een warm applaus van de tribunes kreeg. Roodenburg kwam nog terug maar met enkele kleine series maakte Veldhuis de partij uit in 47 beurten. Roodenburg had de nastoot, maar ha perde toen hem nog zes punten reste- reerden. 's Avonds nam Vultink tegen Veld huis revanche. Het kon gewoon niet op bij de Groenloër. Met series van 26, 17. 18, 14 en in de 24e beurt één van 45 GLASGOW Glasgow was donder dag een trieste stad. In de stromende regen werden de slachtoffers van de grootste voetbalramp in Brittannië ten grave gedragen. Grote menigten waren op de verschillende begraafplaatsen HEERLEN Het Nederlandse zaal handbalteam, winnaar van het vierlan- dentoernooi in Utrecht, heeft donderdag de successenreeks voortgezet met een overwinning op Israël: 1914. Na af loop van de wedstrijd in de Heerlense sporthal Varenbeek was trainer Jaro- slav Mraz echter duidelijk ontevreden over zün pupillen, die zjjns inziens de tegenstander hadden onderschat. Inderdaad stond Nederland bij rust met 69 achter en pas tien minuten voor tijd kwamen de gastheren op ge lijke hoogte met de Israëli's. Drie be nutte strafworpen en twee normale doel punten gaven in de allerlaatste minuten de score een voor Nederland enigszins geflatteerd aanzien. De doelpunten wer den gescoord door: Nederland: Loeffen 6, Kivit 5, Hiensch 3, Keizer 2, Cantelberg 2, Fofman 1. Israël: Bialic 7, Lef fier 3, Matmoni 2, Hooffmann 1, Jarini 1. x:~ aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan de doden. De meest aangrijpende begrafenis was die van de vijf scholieren uit Mak- kinch, een dorp in het oosten van Schotland. Op het hulpfonds voor de naaste familieleden van de slachtoffers is reeds een bedrag gestort van 700.000 gulden. De burgermeester van de Schotse havenstad heeft een beroep ge daan op alle inwoners om een bedrag van tenminste zes shilling de prijs van de goedkoopste toegangskaart voor het Ibrox-park te storten. Bij elke begrafenis bevonden zich on der de rouwende menigten een of meer spelers van Glasgow Rangers. Zaterdag zal in de kathedraal van Glasgow een herdenkingsdienst voor de slachtoffers worden opgedragen. Op de regeringsgebouwen zullen die dag de vlaggen halfstok hangen. Vier van de vijf omgekomen scholie ren uit Mackinch woonden in de zelfde straat. Hun leeftijden varieerden van 13 tot 15 jaar. LAS VEGAS De politie van Las Vegas heeft verklaard, dat op de ar men van de voormalige wereldkam pioen boksen Sonny Liston, die dood werd gevonden in zijn huis, tekenen van injecties zijn gevonden. In het huis van Liston zou heroïne zijn aangetrof fen. In het pak van Liston zijn resten marihuana aangetroffen. De advocaat van Liston, C. J. Mur phy, heeft verklaard, dat Liston altijd een afkeer van injecties heeft gehad. Voor zover Murphy bekend was ge bruikte Liston geen verdovende midde len. In de woning van Liston werden geen injectiespuiten gevonden. De doodsoorzaak van de Amerikaanse bok ser is nog niet vastgesteld. AMSTELVEEN In verband met de aanleg van het hockeycentrum in Am stelveen zyn de opdrachten verstrekt voor de bouw van een nieuwe overdekte tribune en een nieuw clubhuis. Het hockeycentrum is een complex, dat het Amstelveense Wagenerstadion met om ringende velden en het onlangs gereed gekomen verlichte halfverharde veld omvat. Het complex is bedoeld voor het af werken van de training van nationale selecties, interlands en het toernooi om de wereldbeker, dat in 1973 in Neder land zal worden gehouden. Door de bouw van de tribune en het clubhuis is het niet zeker, dat de heren interland Nederland-België op 17 april in het Wagenerstadion kan worden ge houden. bouwde hij zo'n comfortabele voor sprong op, dat het er voor Veldhuis somber ging uit zien. Vultink maakte zijn partij uit in 36 beurten hetgeen een zeer aanvaardbaar moyenne van 7,69 betekende. Veldhuis droop na 78 caramboles af. Het duel tussen Sundquest en Lig thart had een heel wat enerverender verloop. De Alkmaarder kwam in het begin via een serie van 38 voor, begon daarna te knoeien en raakte hopeloos achter: 156-188 in 30 beurten. Toen Lig thart voor de volgende beurt aan de tafel kwam presteerde hij het om met uitgekiend spel een serie van 44 bijeen te tikken om als eerste de vereiste 200 caramboles vol te maken. Sundgquest was zó overdonderd, dat hij de nastoot prompt miste. Het meest van de gang van zaken profiteerden De Kleine en Bessems, die hun late ontmoetingen tegen Buys en Roodenburg gemakkelijk tot winst brachten en aan de leiding bleven. Vooral'Bes^èrfis imponeerde weer. Hij startte mét series Van 57 éri 28 en leek lange tijd het partij-record, dat met 16,66 op naam van Vultink staat, te gaan verbreken. Bessems kon zich ech ter niet beheersen en naarmate de grens naderde (hij moest in elf beurten uit zijn) werd zijn spel nerveuzer. Hij slaagde dan ook niet, maar zijn zege in 21 beurten mocht er niettemin zijn. De Kleine stootte met series van 32,22,19 en 29 zijn tegenstander Buys van de tafel. UITSLAGEN Eerste ronde: B. Velthuis (Oldenzaal) 200 47 65 4.25 J. Roodenburg (Den Haag) 192 47 29 4.08 P. Buys (Den Haag) 126 43 21 2.93 H. Sundquest (Schiedam) 200 43 22 4.65 Burgemeester Baron Mackay van Voorst geeft de eerste stoot, terwijl de deelnemers de ballen met kennersblikken volgen. J. Bessems (Cadier en K.) 200 33 26 6.06 H. Vultink (Groenlo) 191 33 24 5.78 H. de Kleine (Helmond) J. Ligthart (Alkmaar) Tweede ronde: 200 29 50 6.89 126 29 32 4.34 Vultink 200 26 45 7.69 Velthuis 78 26 13 3.00 Ligthart 200 31 44 6.45 Sundquest 188 31 25 6.06 De Kleine 200 24 32 8.33 Buys 79 24 26 3.29 Roodenburg 66 21 15 3.14 Bessems 200 21 57 9.52 Stand na dé eerste dag: 1. De Kleine 4 50 7.54 2. Bessems 4 57 7.40 3. Vultink 2 45 6.62 4. Ligthart 2 44 5.43 5. Sundquest 2 25 5.24 6. Velthuis 2 65 3.80 7. Roodenburg 0 29' 3.79 8. Buys 0 26 3.05 HOBART Betty Stöve heeft don derdag in de kwartfinale van de open kampioenschappen van Tasmanië ge wonnen van de Australische Helen Gourlay. De setstanden waren 76 en 64. AMSTERDAM Eén ding staat vast: er wordt zondagavond na afloop van het toernooi om de Nederlandse schaatstitels b(j het definitief samenstellen van de da meskernploeg niet meer gemarchandeerd. Calamiteiten als valpartyen voorbehouden worden de eerste zes in het eindklasse ment automatisch gekozen. Punt, uit. Kees Broekman, waarschijnlijk de goedigste coach ter wereld: „Het liefst zou je natuurlijk al di emeisjes willen meenemen, maar dat gaat nu eenmaal niet. Topsport is een harde zaak en we hebben afge sproken dat we dit keer streng zullen selecteren. Wanneer de beslissing is geval len, dan is de kous af. Dan valt er niet meer over te praten". Toch was het in feite Broekman zelf, die verleden jaar bij die selectie een bron van ellende aanboorde. Deels uit pure goedhartigheid en deels uit presti- ge-overwegingen, omdat de door Klaas Visser opgejaagde Friezinnen rake klappen hadden uitgedeeld'. De techni sche commissie had toen de Friezin Ak- ke Falkena als zesde rijdster aangewe zen, maar Broekman eiste, dat er in dat geval nog een zevende rijdster aan de ploeg zou worden toegevoegd: Rieneke Demming. Hij kreeg zijn zin, maar met de dei ning die ontstond toen Akke Falkena later toch haar plaats verspeelde, was niemand gediend. De kernploeg niet, Rieneke Demming niet en Akke Falke na niet. Broekman: „Ik heb er geen spijt van dat ik Rieneke Demming toen ook heb meegenomen. Ik wist, dat ze sterker zou worden en de praktijk heeft ook bewezen, dat ik gelijk had. Maar al die spanningen rond de ploeg hebben de zaak toch geen goed gedaan. Met zo'n Europees kampioen moet je een team vormen, een eenheid en wan neer er dan van alle kanten aan je wordt geplukt lukt dat niet". „Daarom hebben we nu beslotep om zoiets niet meer te doen. Als je het scherp stelt is die zesde plaats trou wens ook niet zo verschrikkelijk be langrijk, want uiteindelijk gaat het dan toch niet om een rijdster die een reële kans op een Europees of wereldkam pioenschap heeft". De schaatsenrijdsters die morgen en overmorgen op de Amsterdamse Jaap-Edenbaan slag gaan leveren om één Nederlandse titel en zes plaatsen in de kernploeg weten dus heel precies waar ze aan toe zijn en strikt genomen hoeft de emotie daarom zondagavond niet buiten haar oevers te treden. Ener verend wordt het in ieder geval wel, want de huidige stand van zaken bij de dames is aanzienlijk minder doorzichtig dan bij de htren. Vooral doordat de dames in dit seizoen nog nauwelijks een topwedstrijd hebben gereden. Broekman: „Er is vrijwel geen inter nationaal contact geweest. We zijn he lemaal op onderlinge oefenwedstrijdjes aangewezen en dat werkt natuurlijk niet zo inspirerend. Wanneer je steeds maar weer tegen dezelfde meisjes rijdt mis je de prikkel om tot het uiterste te gaan. Ze zitten trouwens overal met dit probleem. Er bestaat helaas weinig be langstelling voor het damesschaatsen en daardoor zijn landenwedstrijden bij voorbeeld financieel niet haalbaar". „Maar ondanks dat gebrek aan wed strijden verwacht ik in Amsterdam toch geen sensationele verrassingen. Ik dacht, dat het tussen een groep van tien meisjes ging. De acht van de voor lopige kernploeg natuurlijk en dan Trijnie Rep en Sijtje van deLende, die bij Klaas Visser in de jeugdploeg zit ten". Bij Klaas Visser, jawel, dezelfde Klaas Visser, die verleden jaar met zijn Friese equipe een dreun uitdeelde die nog weken zou nagalmen.

De Vallei | 1971 | | pagina 13