Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wijkagent centrale figuur Buiten Weekeind KNAL WAS 25 KM VER HOORBAAR Explosie fabriek eist 2 in Noury- Emmerik doden zonder voetbal NANA IN LONDEN Franse defensie steunt op H-bom Prof. Banning overleden P.S.P. stelt Boetes herkiesbaar Wet voor heffing op bedrijfs- bouw Invaliditeits- trekkers van voor '67 liggen f 200 miljoen achter GRONINGEN WORDT 3 JAAR LANDELIJK PROEFKONIJN Weinigen kunnen zelf verzorging in bejaardenoord betalen Arabische top 20 jan. in Cairo Geneeskundige verzorging in 6 jaar bijna twee maal zo duur Nederlander leeft jaar met ruilhart Winter keert niet terug Samen uit 2 Gastarbeidershms geëxplodeerd SCHUT VRAAGT S.E.R. ADVIES Edmond Bellefroid f Veel bewolking VRIJDAG 8 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 6 GRONINGEN Hel Groninger politiekorps wordt in op dracht van minister Beernink (binnenlandse zaken) de komende 3 jaar landelijk proefkonijn met een nieuwe werkmethode. PEROXYDE STEEKVLAM PRETTIG UITGAVEN Tijdelijke en plaatselijke bescherming woningbouw Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Beernink wil voor politie nieuwe werkmethode HAARLEM Er zal naar schatting 200 miljoen gulden nodig zijn om de uitkering aan de vóór 1 juli 1967 ar beidsongeschikt geworden 100.000 per sonen, de zg. oud-interimwet invalidi- teitstrekkers, zodanig te verhogen, dat zij op hetzelfde peil komt als de uitke ring van hen, die na genoemde datum arbeidsongeschikt zijn geworden. Dit staat in een rapport, dat door het „Raadgevend bureau ir. B. W. Beren schot NV" in opdracht van de „Alge mene Nederlandse Invaliden Bond" is samengesteld na een onderzoek naar grootte en inkomsten van de groep oud-interimwet invaliditeitstrekkers. Het rapport is inmiddels aan minister Roolvink en de Tweedekamerfracties aangeboden. In het rapport wordt bijzonder de aandact gericht op het verschil in in komsten, dat bestaat tussen personen met dezelfde mate van invaliditeit, die echter op een verschillend tijdstip is aangevangen. Is nl. de invaliditeit aan gevangen vóór 1 juli 1967 dan krijgt de betrokkene een uitkering op basis van een wettelijk vastgésteld bedrag van f 195,30 Is de invaliditeit na die datum begonnen, dan krijgt de betrokkene een uitkering op basis van zijn laatst ver diende gemiddelde loon, waarbij als minimumbasis een bedrag van 195,30 per week wordt genomen. Hoewel het aantal „oud-iwir's" met ongeveer elf procent per jaar daalt, zullen er in 1976 nog circa 60.000 en in 1981 nog ongeveer 33.000 zijn. Daar komt bij, dat slechts dertig procent van het aantal invaliden in aanmerking komt voor werk in sociale werkplaat sen. Van deze dertig procent ontvangt veertig procent het minimumloon. Ge concludeerd wordt verder, dat het voor invaliden uiterst moeilijk is om ge schikt werk te vinden. Kennelijk moet bij werkgevers een zekere weerstand overwonnen worden voor zij een inva lide werknemer aannemen. Tn de zestiger jaren hielen Gies en fan Ruiter als gepatenteerde broodjagers het toenmalige hinder lijke optreden der konijnen op het Deelerwoud en omgeving kort. Ze probeerden een beetje pgal en perk te stellen aan de aktiviteiten der witpluimers en zagen als typische buitenmensen onder de bedrijven op geploegd en nog te bewerken land de aanwezigheid van de mui zen al begon feitelijk hun belang stelling pas bij het groter gedierte des velds. Het wilde konijn bezorg de hun een bescheiden weekloon en daarbij bleef het. Niettemin legden deze gebroeders onmiddellijk het juiste verband, toen zij tot hun stomme verbazing niet minder dan tien ,,kat-ulen" uit een parasolden opstootten, want dit was hun in hun lange leven dat niettemin voort durend omgang met de levende natuur had nog nooit overko men. Zij bevolken landschap, boom, planten- en dierenwereld met spookgestalten, geesten en vage figuren hunner verbeelding, doch tonen zich anderszins reëel genoeg om schakel en samenhang van hun ontmoetingen met het ge dierte van bos en veld te onder kennen, zodat ze aanstonds begre pen, dat de vele ransuilen in re latie moesten staan tot de veelvul digheid van de opvallende muizen planting, welke hun rondsnuffelend hondje telkens van de wijs bracht. Ze zagen voor hun lijfelijke ogen weer eens, hoe verstandig Almoe- der Natuur haar gecompliceerde huishouding weet te beredderen. Ge vindt in de meeste enigszins uitvoerige ornithologische werken gewag gemaakt van concentraties, zoals ik die navertelde, van Oranje Nassau's Oord en het Deelerwoud. Zolang het vetpot is, blijven de uilen zo'n gebied trouw in de nieuwe polders van de voormalige Zuiderzee doen het de velduilen en leggen een drang naar gezellig heid aan de dag. 8-1 '71 A. B. Wigman De proef moet een werkwijze opleveren die beter past bij de moderne taken van de politie. De wijkagent wordt de basis van het nieuwe systeem. proef mislukt, kan dat hard aanko men. Het idee om de hele politie organisatie te herzien leeft al lang bij de politie in binnen- en buitenland". De heer Hei jink noemt in dat verband de samenwerking tussen de verschil lende politiediensten, de informatie van het personeel, de dienstverlening en het verlangen naar meer zelfstan digheid van de agent. De invoering van de nieuwe organisatie zal heel geleidelijk aan gaan. Dat komt niet alleen doordat wij ieder een nu met een portofoon moeten ui trusten, aldus de heer Hei jink, „maar ook omdat er een hele mentaliteitsve randering onder het personeel voor nodig is. Maar ik hoop dat het nieu we systeem over drie jaar functio neert". EMMERIK Met een enorme klap, die tot op 25 kilometer afstand hoor baar was, is gisteravond om vijf mi nuten voor negen een fabriekshal van 20 bij 12 meter van de peroxy- defabriek van Noury en Van der Lande in Emmerik door een ontplof fing verwoest. Bij de explosie verlo ren twee mensen het leven, liepen twee mensen zware verwondingen op en twee een shock. De schade wordt voorlopig geschat op enkele miljoe nen. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend Waarschijnlijk zal het on derzoek enkele weken in beslag ne men. De directie betwijfelde gister avond of de oorzaak ooit nog te ach terhalen is. Aanvankelijk wilde de directie geen inlichtingen geven. Nie mand mocht het fabrieksterrein be treden. Een persfotograaf werd gerui me tijd op het terrein vastgehouden. Het fabrieksterrein werd afgegren deld door brandweer, politie en per soneel van de fabriek. In de verwoeste hal van de fabriek, die een belangrijke dochteronderneming is van Kon. Industriële Mij. Noury en van der Lande te Deventer werd een zeer explosief organisch peroxyde ge produceerd, dat wordt gebruikt voor de vervaardiging van polyethers. Binnen een straal van vijftien kilo meter rond de fabriek sneuvelden ruiten. Een op honderd meter afstand van de onheilsplaats gelegen tanksta tion werd zwaar beschadigd. Van een naburig gebouw werd het dak afge rukt. De ravage en de paniek na de explosie waren groot. Alle ruiten sprongen. De mensen vluchtten met hun kinderen hun huizen uit. Velen sprongen in hun auto en reden in de richting van het rampterrein. Het verkeer in de binnenstad van Emme rik was geruime tijd volkomen in de war. Een brandweerauto en een am bulance kwamen in het verkeer vast te zitten. De explosie ging volgens ooggetuigen gepaard met een steekvlam van hon derd meter hoogte. In het 4 kilometer verderop gelegen 's-Heerenberg was de luchtdrukverplaatsing nog zo he vig dat een groot aantal ruiten sneu velden. In het gemeentehuis, waar de raad vergaderde, knapte een grote spiegelruit uit de sponningen en scheurde de gevel van een in aan bouw zijnde vleugel. In Doetinchem rammelden de ruiten en was de ex plosie nog zo goed hoorbaar dat vele mensen naar de ramen liepen om te kijken of er buiten wat aan de hand was. In Zelhem werd alleen nog een hevige trilling waargenomen. De politie in Emmerik zette binnen korte tijd na het ongeval alle wegen naar de fabriek af. Het fabriekster rein werd hermetisch afgesloten. In het bedrijf, waar ongeveer honderd mensen in continudienst werken, is ook een aantal Nederlanders werk zaam. Om de vroef uit te kunnen voeren wordt het Groninger politiekorps uit gebreid met twintig man per jaar van 326 tot 385. De proef geeft minister Beernink de gelegenheid na te gaan in hoeverre de normen voor de toege stane sterkte van de politiekorpsen inderdaad moeten worden verhoogd. Daarop wordt in politiekringen met toenemende kracht aangedrongen. Als voorbeeld voor het nieuwe systeem zou worden genomen het z.g. unit beat system, waar men in Engeland enige ervaring mee heeft opgedaan. Van dat systeem vormt de wijkagent met zijn instructie de basis. Drie wijkagenten vormen een eenheid waaraan een wijkrechercheur en een wijkassistentiewagen met een vaste bezetting, varirëend van acht tot twaalf man, worden toegevoegd. Daarboven komt een overkoepelende surveillance. Dit Engelse systeem zal in Groningen aan de Nederlandse omstandigheden worden aangepast. Groningen is uit gekozen als proefkonijn omdat het korps daar op zijn organieke sterkte is en vanwege zijn goede werkpresta- Hoofdcommissaris K. Hei jink: „Ik vind het wel prettig om te proberen wat wij met die nieuwe methode kunnen bereiken. Aan de andere kant: als de DEN HAAG De gemiddelde maandprijs in nieuwe bejaardenoorden met verzorging kan voor alleenstaan den worden gesteld op 600 gulden per maand en voor echtparen op 1000 gul den. In deze bedragen zijn niet inbe grepen de persoonlijke uitgaven (kleed- en zakgeld) en de ziektekostenverzeke ring. Welk inkomen moet men hebben om zulke bedragen zelf te kunnen beta len? Deze vraag wordt gesteld in het ein drapport van de „Werkgroep gemeente lijke uitgaven voor sociale zorg", dat nu voor publikatie vrij is gegeven. In een bijlage werd een kostenbere kening gemaakt die een antwoord geeft op de gestelde vraag: Berekening voor een echtpaar: 12 maal -maandelijkse verzorgings- prijs van 1000 gulden 12.000; persoon lijke uitgaven 2.000; ziektekostenver zekering 900. Samen 14.900. De rapporteurs noemen als voorbeel een gepensioneerd ambtenaar met wel- vaartsvast pensioen. Wil hij het beno digde bedrag zelf opbrengen, dan zal hij over een pensioen van 18.000 die nen te beschikken. Daarvan blijft na belasting (bejaardenaftrek verrekend) ca. 15.000 over. Dit betekent dat deze ambtenaar een pensioengrondslag van 24.200 gulden moet hebben. Deze grond slag kan worden bereikt door een refe rendaris. Voor een alleenstaande (weduwe) is benodigd 8.650. Om dit be'drag zelf te voldoen, zal de weduwe van een gepen sioneerd ambtenaar een pensioen van 9.500 moeten ontvangen. Na belasting resteert hiervan 8.650. De pensioen grondslag van de echtgenoot zal 17.500 moeten bedragen, welk bedrag om en nabij correspondeert met het huidige salaris van een hoofdcommies. Het rapport vermeldt dat in 1970 de gemeentelijke uitgaven voor sociale zorg 4 1/2 maal zo hoog zullen zijn als in 1960. Binnen vijf jaar zullen de uitgaven globaal gezien verdubbelen. Er is bij de prognoses nog geen rekening ge houden met stijgingen van lonen en prijzen of met nieuwe beleidsbeslissin- gen. Het aantal verzorgden in tehuizen zal in 1971 stijgen met 9400 en in 1972 en '73 met 5000 per jaar. De gemiddelde verpleegprijs zal, zo wordt in het rap port gesteld, in J971 stijgen met 16 pro cent, in 1972 en '73 met 10 procent, ex clusief algemene prijsstijgingen. In een rapport, dat een reeks aanbe velingen bevat, worden de volgende ra mingen voor 1971 vermeld: voor ver pleging en verzorging 665 miljoen; bij stand in geld aan thuiswonenden 665 miljoen; rijksgroepsregelingen 54 mil joen; complementaire sociale voorzie ningen 84 miljoen; overige kosten van aangewezen voorzieningen 138 miljoen. Totaal 1606 miljoen gulden. DEN HAAG —De KNVB heeft van morgen het amateurvoetbal voor het komende weekeinde in zijn geheel af gelast, terwijl ook het programma voor de B-elftallen in de betaalde sector er al uit is. Verwacht mag worden, dat morgen zal worden besloten ook het betaald voetbal voor zondag af te gelasten. De programma's voor amateur- en betaald voetbal zullen op een nog nader te be palen datum worden afgewerkt. De heer Adams van de grondtechni- sche dienst van de KNVB was van me ning, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat het betaald-voetbal zondag kan doorgaan. CAIRO De leiders van Egypte, Li bië, Syrië en Soedan zullen op 20 ja nuari te Cairo een topconferentie hou den, waar hun voorstellen voor eenheid en voor de voorbereidingen voor een mogelijke hervatting van de oorlog in het Midden-Oosten aan de orde zullen komen. De conferentie wordt gehouden in het kader van het Pact van Tripoli, dat voorziet in een geleidelijke totstandko ming van een statenverbond tussen de vier genoemde Arabische landen. Verwacht wordt echter, dat een her vatting van de oorlog tussen Israël en zijn Arabische buurstaten het voor naamste onderwerp van gesprek zal vormen. De conferentie wordt gehouden veer tien dagen voor het einde van de huidi ge wapenstilstand op 5 februari. Presi dent Anwar Sadat van Egypte heeft verklaard, dat de strijd zal worden her vat, tenzij Israël tijdens de besprekin gen met Jarring instemt met een tijd schema voor de terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden. Deze eis is door de Israëli afgewezen. HERRENBERG (West-Duitsland) Een huis van twee verdiepingen te Herrenberg in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, is in de nacht van donderdag op vrijdag door een ontplof fing verwoest. Een 19-jarige Griekse vrouw verloor het leven. Drie andere bewoners van het huis hebben ernstige en zeven lich te verwondingen opgelopen. Een 35-jarige Griekse vrouw wordt nog vermist. In het huis woonden Griekse en Turkse gastarbeiders en een Duits ge- a De Griekse zangeres Nana Moeskoeri met haar twee kinderen, Helene (6 maanden) en Nicolaas (2 jaar), bij aankomst op de luchthaven Heat- row bij Londen. Nana nam de kinderen mee, omdat zij zeven weken in En geland blijft om een serie televisieshows voor de BBC te maken. PARIJS Frankrijk heeft gekozen voor een snelle ontwikkeling van het defensiesysteem, gebaseerd op de wa terstofbom, zo is donderdag van officië le zijde in Parijs vernomen. Dit bete kent dat Frankrijk binnen vijf jaar over een serie waterstofbommen kan beschikken die operationeel zijn. De keuze is gemaakt door president Pompidou na overleg met de Franse minister van Defensie, Michel Debré. Deze keuze houdt in dat zeker tot 1975 zal worden afgezien van de bestudering en ontwikkeling van raketten met ver scheidene koppen zoals men in de VS kent. Het op de waterstofbom gebaseer de defensiesysteem, zal nu eerder ge reed zijn dan verwacht werd, maar vermoedelijk primitiever zijn dan dat van de andere grote mogendheden. Het besluit om aan de waterstofbom voor rang te geven, is voor een deel geno men uit financiële overwegingen. Frankrijk heeft verscheidene proef nemingen met waterstofbommen ver richt, maar beschikt nog niet over een operationele bom. De Franse atoomstrijdmacht bestaat op het ogenblik uit Mirage IV bom menwerpers, die met behulp van tank vliegtuigen atoombommen met een kracht van 300 tot 500 kiloton op 2.000 DRIEBERGEN In de* ouderdom van 82 jaar is donderdagavond in zijn woning te Driebergen overleden prof. dr. W. Banning. Hij was vele jaren in de Nederlandse Hervormde Kerk een vooraanstaande figuur, waar hij een voorstander was van de „doorbraak"- gedachte. Prof. Banning was een der oprichters van de PvdA. Na zijn theologische studie diende prof. Banning de hervormde gemeenten van Haarlo en Sneek. In 1928 werd hij directeur van de „Vereniging van Woodbrookers" te Barchem en in 1931 ging hij naar Bentveld, waar de „Ar beidersgemeenschap der Woodbrook ers" een centrum opende voor het werk onder de werklozen. Van 1940 tot 1944 was prof. Banning voorganger van de afdeling Haarlem van de „Vereniging van vrijzinnig hervormden" en in 1944 en 1945 hervormd predikant te Naald wijk. In de na-oorlogse jaren, tot aan zijn emeritaat in 1965, vervulde hij de functie van hoofddocent van de acade mie „De Horst" van „Kerk en Wereld" te Driebergen, waarvan hij mede oprichter was. Ook tvas prof. Banning buitengewoon hoogleraar in de kerke lijke sociologie en aan de juridische fa culteit te Leiden. Met prof, dr. W. Kraemer en dr. K. H. E. Gravemeijer gaf prof. Banning na de oorlog de stoot tot de vernieuwings beweging in de hervormde kerk, waar door hij door heel het land spreekbeur ten vervulde. Reeds voor de oorlog was prof. Ban ning lid vanv het partijbestuur van de SDAP. In 1945 werd hij voorzitter van de Nederlandse Volksbeweging. Hij presideerde het oprichtingscongres van de PvdA. De crematie van prof. Banning zal in alle stilte plaats hebben. DEN HAAG De kosten van ge neeskundige verzorging zijn ten opzich te van 1964 met 96 pet. gestegen. De premie voor de Zienfondswet is dan ook toegenomen tot 7,7 pet. van het brutoloon voor 1971. De premies voor de vrijwillige en de particuliere ziekte kostenverzekering zijn gestegen tussen 20 en 25 pet. ten opzichte van 1970. Dit merkte de medisch directeur van het Westeinde-ziekenhuis Den Haag Dr. Mullink, donderdag op bij het afscheid van drie artsen. Hij voorspelde dat deze aanzienlijke stijging van de kosten van gezondheidszorg ook gevolgen zal heb ben. Kritisch zal naar exploitatie en in vestering worden gekeken. Leden van medische staven zullen zelfdiscipline dienen op te brengen met betrekking tot hun eigen geneeskundig handelen. tot 2.500 kilometer buiten Frankrijk kunnen vervoeren. Tegen 1975 zijn onderzeeboten opera tioneel die onderwater raketten kunnen afvuren. Ook wordt gewerkt aan de in stallatie van een netwerk van onder grondse silo's voor raketten met een middelbare reikwijdte. Volgens de zegslieden is het besluit van Pompidou, om de waterstofbom men niet al te zeer te verfijnen, voor namelijk uit budgettaire overwegingen genomen. Zonder de verdedigingskracht van het land aan te tasten, wil hij de uitgaven voor defensie tot een mini mum beperken. STANFORD (Califomië) De Nederlandse emigrant Willem G. van Buuren uit Mill Valley, Califor- nië, vierde deze week de eerste ver jaardag van zijn nieuwe hart. Een jaar geleden onderging deze oud-Nederlander een geslaagde harttransplantatie, uitgevoerd door de leider van het hartteam van „Stanford University", dr. Norman Shumway. Van Buuren, die vóór zijn operatie nog nauwelijks kon lopen en vol gens de artsen nog maar drie maanden te leven had, heeft zich uitstekend hersteld, aldus doktoren van het Stanford-universiteitszie- kenhuis. Hij had vlak na zijn trans plantatie twee heel kleine afsto tingsverschijnselen. Door een dage lijkse dosis van ongeveer dertig pil len zijn de doktoren er totnogtoe in geslaagd een herhaling van de afsto tingen te voorkomen. Sinds augustus 1970 volgt Van Buuren een cursus voor tandtechni- cus, zijn oude baan bij de admini stratie voor een ijzerwarengroothan- del in San Francisco moest hij laten schieten omdat hij nog altijd 1 keer per week naar het ziekenhuis in Stanford moet komen voor onder zoek. Verwacht wordt dat Van Buuren de cursus in een jaar kan voltooien en dan aan het normale arbeidspro ces kan gaan deelnemen. Intussen heeft mevrouw Van Buuren een baan aangenomen om het gezin te onderhouden. Dr. Shumway's groep is een van de weinige in de Verenigingde Sta ten die nog harttransplantaties ver richt. Totnogtoe werden in Stanford 26 transplantaties gedaan. Negen pa tiënten zijn nog in leven, de langst levende meer dan twee jaar. DEN HAAG De bekende vroegere senator O. Boetes (PSP) heeft zich op een verkiesbare plaats voor de Tweede en Eerste Kamer laten zetten. Indertijd stapte de heer Boetes tus sentijds de Eerste Kamer uit, omdat hij zich binnen de parlementaire muren niet langer kon ontplooien. Hij kondig de toen aan meer aan buitenparlemen taire acties te gaan doen. De heer Boetes zei ons gisteravond: „Ik vind het parlementaire werk nog steeds onaantrekkelijk, maar in de PSP is op mij aandrang uitgeoefend en dan moet je ja zeggen. Ik hoop echter dat ik niet zal worden gekozen, zeker niet voor de Tweede Kamer". Op de door de afdelingen ingediende kandidatenlijst komen voor een ver kiesbare plaats voor de Tweede Kamer verder de namen voor van de zittende Kamerleden Wiebenga, Gortzak, Van der Spek en Van der Lek. Op de lijst van de Eerste Kamer ko men opnieuw de namen van de zittende Kamerleden Van Wijk, Van Pelt en Lankhorst voor. DEN HAAG Ter bescherming van de woningbouw wil de regering de mo gelijkheid krijgen zo nodig de bouw van fabrieken, kantoren, enz. (utiliteits bouw dus) tijdelijk af te remmen. Zij wil het recht om een heffing toe te passen op de bouwsommen voor te stichten bouwwerken voor nijverheid, handel en verkeer. Minister Schut heeft nu de SER verzocht hem snel advies uit te brengen over een voor-ontwerp van wet hierover. Daarna zal het definitieve wetsontwerp zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het plan tot deze heffingsmogelijkheid had de regering al op prinsjesdag gelan ceerd. In tijden van hoogconjunctuur verto nen vooral de investeringen bij de uti liteitsbouw een opgaande lijn. Daardoor treedt een verschuiving op van de bouw activiteiten in de woningbouw naar deze sector en loopt de arbeidsbezetting in de woningbouw terug. Met het opleggen van zekere finan ciële verplichtingen bij investeringen in bouwprojecten wordt niet beoogd zulke investeringen te verbieden, maar te matigen. De maatregel zal alleen geno men worden voor bepaalde, aangewe zen, gemeenten waar de situatie op de bouwmarkt daartoe aanleiding geeft en voor een bepaald tijdvak. MAASTRICHT In Maastricht is donderdagavond op 77-jarige leeftijd overleden de Maastrichtse kunstenaar Edmond Bellefroid. Hij verwierf internationale bekend heid met zijn ontwerpen voor de kera mische industrie MOSA in Maastricht. Hij ontving onder andere de gouden medaille van de Triënnale in Milaan en een onderscheiding op de export in Brussel. Voordat hij in 1950 bij de Mo- sa in dienst kwam. was Bellefroid ar tistiek leider van het klei-atelier van de Staatsmijnen in Brunssum. (Van onze weerkundige medewerker) TAe winter keert op korte termijn niet terug. Zachte Atlantische stromingen houden dit weekeinde de temperaturen ov een middag- peil van 6-9 graden. Een zeer 'die pe depressie bij IJsicheeft de hand hierin. Van tijd tot tijd valt er wat regen. Verderop in januari is een terug keer van de vorst heel goed moge lijk. In N.-Europa zijn de barome ters zeer sterk gestegen, n.l. tot 1052 millibar. De vorstgrens ver loopt van N.-Rusland. over de Oostzee en N.-Duitsland tot Frank rijk. Praag meldde vanmorgen 19, tegenover ,Oslo +6 en Tel Aviv d-28 (gistermiddag 26). Vergeleken met ivoensdagavond is het vandaag in Nederland 23 graden warmer, toen 15 in Eel- de, nu +8 plaatselijk bijna over al. Weersverwachting tot zaterdagavond Veel bewolking met mogelijk wat regen of motregen. Matige zuidelijke wind. Minimum temperaturen van 3 graden aan de kust, tot min 1 graad plaatselijk in het zuidoosten van het land. Maxi mum temperatuur morgen omstreeks 4 graden. Zon op: 08.46, onder: 16.48 maan op: 14.17, onder: 07.39

De Vallei | 1971 | | pagina 1