OM JONGEREN OOK TE LA TEN MEEBES mg naar Israël Op 'J Vijf miljoen schade door brand bii Nuts in Eist Moordenaar Hans v. Z. wil proces te»en uolitie Artsen werken liever buiten de grote steden Tsjechische TV: Dick Verkijk was een spion Gebroeders L. heersten met harde hand in woonwagenkamp Tilburg Van Rappard richt nieuwe partij op IJsduin duwt Marker vuur toren opzij Hu m zoeken Kamerlid wil 2e Rijnbrug Russisch schip mag varen STAATSSECRETARIS KRUISINGA Tsjonge, jongerenreizen B Uw Magneet vakantie begint nu! Wintersport VRIJDAG 8 JANUARI 1971 GEKLEURD NADRUK F GUNSTIG CIJFERS SCHOPPEN VAL HARD DE MAGNEET av Van Heijningen bedankt voor Binding Rechts DE MAGNEET n.vr v.a. 322. Pleidooi voor verkiezingen in 2 etappes DEN HAAG De vijf Kamerleden, die enige tijd geleden het initiatief-wets ontwerp hebben ingediend om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar, hebben thans een pleidooi gevoerd om, nadat de parlementaire goed keuring van hun voorstel verkregen is, kort na de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april opnieuw verkiezingen uit te schrijven. Bij deze 'tweede stemming over de bezetting van de 150 Kamerzetels kunnen dan de 18- tot 21-jarigen ook hun stem uitbrengen, wat op 28 april nog niet mogelijk zal zijn. Het initiatiefwetje van drs. E. van Thijn (PvdA), mr. R. van den Bergh (PvdA), mej. A. Goudsmit (D'66), drs. H. Wiebenga (PSP) en drs. J. M. Aarden (groep-Aarden) beoogt de Grondwet te wijzigen wat de bepalingen inzake de kiesgerechtigde leeftijd betreft. Als het thans zittende parlement de voorgestel de grondwetswijziging goedkeurt moet, na de Kamerverkiezingen van 28 april, het voorstel „in tweede lezing" behan deld worden. Als het nieuwe parlement er dan mee akkoord gaat, wordt de kiesgerechtigde leeftijd metterdaad verlaagt tot 18 jaar. Er zijn iedeeën gelanceerd o.m. door de Nederlandse Jeugdgemeen schap om de 18 - 21-jarigen toch op 28 april te laten meestemmen, door hen gebruik te laten maken van stembiljet ten met een speciale kleur. Eerst als het voorstel tot verlaging van de kies gerechtigde leeftijd in tweede lezing is goedgekeurd zou dan, aldus het uit gangspunt van die ideeën, de Tweede Kamer samengesteld moeten worden op grond van de uitgebrachte stemmen van de 18- tot 21-jarigen en de boven 21-jarigen tezamen. Minister mr. H. K. J. Beemink van Binnenlandse Zaken voerde als be zwaar tegen deze gedachte aan, dat door de voorgestelde gang van zaken een aantal op 28 april gekozen Kamer leden de Kamer na korte tijd zou moe ten verlaten en het nieuwe kabinet zou moeten aftreden. Ook wees hij er op, dat met de gedachte regeling vooruitge lopen zou worden op een komende grondwetsherziening, hetgeen de minis ter uit juridisch oogpunt bedenkelijk noemde. De vijf kamerleden, die de betekenis van de juridische bezwaren niet hele maal kunnen overzien, hebben thans in een nota aan de Tweede Kamer een pleidooi gevoerd voor „het bewandelen van de normale weg". Zij willen, als de aanhangig gemaakte en nog in te die nen voorstellen tot grondwetswijziging in eerste lezing worden goedgekeurd, alleen die wijzigingen onderwerp van de verkiezingen op 28 april maken. .„Doordat het gebruik geworden is om de noodzakelijke Kamerontbinding in verband met grondwetsherziening te laten samenvallen met de vierjaarlijkse periodieke Kamerverkiezingen wordt meestal bij de verkiezingspropaganda geen nadruk gelegd op die herzienin gen. De feitelijk beoogde herzienings procedure de kiezers moeten zich ook over de wijzigingen van de grond wet uitspreken verwatert daardoor", aldus de Kamerleden. Wanneer kort na elkaar twee verkie zingen worden gehouden, zou overeen komstig de aanvankelijke bedoeling, de eerste verkiezing alleen in het teken van de grondwetswijziging staan. De tweede verkiezing, als het bij de eerste gekozen parlement de voorstellen in tweede lezing heeft behandeld, kan dan beslissend zijn voor de politieke samen stelling van de Kamer. Omdat zij plaats vindt op basis van de gewijzigde grondwet, zullen, zo er instemming is met de verlaging van de kiesgerechtig de leeftijd, ook de 18- tot 21-jarigen kunnen meestemmen, aldus de vijf Ka merleden. Het bezwaar, dat bij de tweede ver kiezing de opkomst geringer zal zijn dan bij de eerste, wijzen zij van de hand met een verwijzing naar de in het buitenland opgedane ervaringen met het twee-rondenstelsel. ARNHEM Het Tweede-Kamerlid Fievez (K.V.P.) heeft bij de minister van verkeer en waterstaat aangedrongen met spoed een beslissing te nemen over de mede-financiering van de bouw van een tweede Rijnbrug bij Arnhem. Volgens hem ontstaat er anders een uiterst problematische toestand in het noord-zuidverkeer. Het Kamerlid stelt dat er in Arnhem grote ongerustheid is ontstaan omtrent de trage gang van za ken. De Amsterdamse rabbijn A. Soe- tendorp haalde gisteren op Schip hol de Russische studente Alia Ru- sinek af, die op weg van Rusland naar Israël een kort bezoek aan ons land brengt. Alia Rusinek is een Russische Jodin, die na lang wachten toestemming kreeg Rus land ie verlaten. Zij moest haar man echter in Moskou achterlaten. In ons land zal zij een persconfe rentie geven over de positie van de Joden in de Sovjet-Unie. UTRECHT Het beslag dat de Ne derlandse Spoorwegen hadden gelegd op het Russische schip „Kosmoietz Uz- bekystana", is opgeheven, na ontvangst van een bankgarantie van ongeveer twee en een half miljoen gulden. Het Russische schip ramde op 18 de cember de Hembrug. De NS maakt aanspraak op een vor dering van ongeveer vier miljoen gul den. ARNHEM Bij een felle brand in een opslagplaats en een diepvriesafde ling van de Nuts chocoladefabrieken in Eist, ging gistermiddag voor circa een miljoen aan voorraad hazelnoten in vlammen op. Ook een aangebouwd woonhuis kan als verloren worden be schouwd. De totale schade bedraagt cir ca vijf miljoen gulden. Woonhuis zowel als fabriekshal, zijn eigendom van de nu dakloze aan nemer A. J. A. Weghorst. Nuts huurde de hal. De directie van Nuts verzekerde ons dat de produktie door deze brand geen enkele stagnatie zal ondervinden. De grondstoffen kan men namelijk uit ver schillende bronnen halen. De brandweerkorpsen uit Nijmegen, Arnhem en Eist bestreden het vuur met 20 stralen, maar konden niet verhinde ren dat het pand van 100 bij 200 meter geheel uitbrandde. De twee kinderen van het dakloos geworden gezin hebben de nacht in de kantoorruimte van Nuts doorgebracht. De brandende hazelnoten verspreidden een sterke geur die tot ver in de omtrek mensen het water in de mond deed lopen. UTRECHT De in 1969 tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde meervoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. heeft bij de rechtbank in Utrecht een civeile procedure aange spannen tegen commissaris R. Trip, chef van de Utrechtse justitiële dienst van de politie en Tj. P. de Vries, com missaris van de rijksrecherche in Den Haag. Van Z. acht zich belasterd en beledigd door een artikel van beide po litiechefs in het .Tijdschrift voor de politie", waarin zij als hun indruk te kennen geven dat Van Z. veel meer ernstige misdrijven op zijn geweten heeft dan waarvoor hij werd veroor deeld. De heren Trip en De Vries (des tijds hoofdinspecteur van politie in Utrecht) hebben het onderzoek in de zaak Hans van Z. geleid. In het omstreden in december 1969 gepubliceerde artikel wordt niet uitge sloten geacht dat Hans van Z. schuldig is aan meer ernstige misdrijven, waar onder vele moorden in Duitsland, Bel gië en Nederland. Enkele indicaties daarvoor werden genoemd. Volgens de dagvaarding had dit artikel kennelijk tot doel ruchtbaarheid te geven aan de ze veronderstellingen, waardoor Hans van Z. zich beledigd en gegriefd voelt. Zijn naam en reputatie lijden daardoor nog meer schade, vindt de raadsman van Hans van Z. DEN HAAG Er lijkt in ons land een kennelijke voorkeur bij de huisarts te bestaan om buiten de randstad te werken. De jonge huis arts in het bijzonder lijkt die voor keur te hebben om te arbeiden buiten de verstedelijkte gebieden in Noord- en Zuid-Holland. Dit geeft in sommige grote steden ongetwij feld belangrijke spanningen op het gebieden van het huisartsengestand Staatssecretaris dr.- Kruisinga (volksgezondheid) heeft dit donder dag geantwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden Dusarduijn en De Vreeze (KVP), die zich naar aanleiding van een artikel in het „Algemeen Dagblad" tot hem hadden gericht. Het is wellicht interessant te ver onderstellen, zo schrijft dr. Kruisin ga, dat terwijl in tal van landen de vlucht naar de stad een groot vraag stuk vormt, in ons dichtbevolkte land voor deze beroepsgroep zich het omgekeerde voltrekt, namelijk een vlucht uit de dichtbevolkte randstad. Hierbij speelt overigens niet alleen het artsendichtheidscijfer een rol, maar tevens factoren als hoge flats, verkeers- en parkeerpro blemen. De leeftijdsopbouw van het huisartsenbestand is in de periferie van ons land dan ook gunstiger dan in de randstad. De staatssecretaris baseert zijn antwoord op recent beschikbaar ge komen cijfers over de leeftijdsver- 208, Drenthe 131, Overijssel 303, Gelderland 519, Utrecht 301, Noord-Holland 834, Zuid-Holland 1020, Zeeland 123, Noord-Brabant 533 en Limburg 309. Zuid-Holland telt 101 huisartsen ouder dan 65 jaar, Noord-Holland heeft er 79, Groningen, 12, Drenthe 3, Gelderland 23 en Zeeland 9. Staatssecretaris Kruisinga zegt dat het aantal afgestudeerde artsen thans belangrijk toeneemt. Dit jaar zullen dat er ruim duizend zijn te gen zevenhonderd in 1969. Tussen 1960 en 1966 studeerden ieder jaar minder dan vijfhonderd artsen af. Hij verwacht in 1972 elfhonderd artsen in 1975: 1125, 1974 dertien honderd, in 1975: 1270 en in 1976 vijftienhonderd artsen. In totaal dus 7365 afgestudeerde artsen in vijf jaar. Het aantal medische studenten per tien miljoen inwoners in ons land ligt volgens staatssecretaris Kruisin ga belangrijk hoger dan in ons om ringende landen. deling van huisartsen per provincie op 1 januari van het vorig jaar. Van de 4492 artsen is bijna de helft jonger dan 45 jaar. Maar ruim driehonderd artsen blijven na het bereiken van de 65-jarige leeftijd nog werken. De verdeling van het huisartsen- bestand is: Groningen 191, Friesland Als de verwachtingen van de staatssecretaris- worden bevestigd zullen er in 1980 ruim 23.000 artsen zijn, ongeveer 7.500 meer dan nu. De staatssecretaris verwacht dat dit van gunstige invloed zal zijn op de huisartsendichtheid. Hij gaat sa men met de landelijke huisartsen vereniging na hoe het verschil in „huisartsendichtheid" in de diverse delen van ons land kan worden ge wijzigd. HILVERSUM De Tsjechische tele visie heeft gisteravond een programma van drie kwartier uitgezonden over de NOS-medewerker Dick Verkijk, die vo rig jaar augustus in Praag werd gear resteerd wegens buiten de normale journalistiek vallende activiteiten en na zes dagen hechtenis werd uitgewezen. Vanuit de Rono-studio in Groningen had Verkijk na afloop van het televi sieprogramma voor de radio een tele foongesprek met de Praagse student Jan Sling, zoon van de in 1952 opge hangen Tsjechische partijleider O. Sling over de inhoud van het program ma. Volgens Sling werd Verkijk in het programma afgeschilderd als een spion. Ook de interviews, die hij in Praag had gemaakt zouden alleen als middel voor spionage hebben gediend. In het betref fende programma werden ook de schaakmeester Pachman, diens echtge note, een schrijver, een t.v.-commenta- tor en andere leiders van contrarevolu tionaire bewegingen, waarmee Verkijk contact heeft gehad, als spionnen aan gemerkt. De Tsjechoslowaakse televisie be schuldigde Verkijk van het doorgeven van verdraaide berichten, directe con tacten met contra-revolutionairen en activiteit die schadelijk was voor de belangen van Tsjecho-Slowakije, toen hij in Praag verbleef. Het programma, getiteld „Op een schuiladres" liet geschreven briefjes van Verkijk zien en toonde cassettes van bandrecorders alsmede een deel van een verklaring die door Jiri Seker- ka was afgelegd. Verkijk had aan Se- kerka gevraagd tijdens zijn verblijf bij hem te mogen logeren, terwijl hij geen gebruik maakte van zijn hotelkamer. (De ouders van Sekerka, die voor de herfst van 1968 bij de Tsjechoslowaakse televisie werkte, waren door Verkijk geholpen naar het Westen te emigre ren). Jiri Sekerka legt verklaringen af over ontmoetingen van Verkijk met Tsjechoslowaakse burgers, bijvoorbeeld Vladimir Skutina, Ludek Pachman en anderen, over Verkijks noteringen en BREDA Op de getuigenbank van de Bredase rechtbank zaten gister middag alleen rechercheurs: bur ger-getuigen had de officier van jusi- titie de confrontatie met de beruchte broers Piet en Cor L. (35 en 25 jaar) niet willen aandoen. Het zou ook zeer de vraag zijn ge weest of burger-getuigen wel waren verschenen, want velen van hen had den zelfs hun naam niet in het pro ces-verbaal van de politie willen hebben. Eén man die volgens zijn aanvankelijke verklaring een bezoek van het tweetal met een paar weken ziekenhuisbed had moeten bekopen, had zelfs later zijn aangifte ingetrok ken. Zoals de officier, mr. P. van Ben- them, zei: Piet en Cor terroriseerden het woonwagenkamp in Tilburg. De was zelfs geresulteerd in een klaag schrift van de bewoners aan de mi nister van justitie. Volgens de dagvaarding hadden Piet, wiens rijk gevarieerde strafblad al de omvang van een boekwerkje nadert, en Cor. die met drie pagina's een goede tweede is in de familie, de nacht van 22 juli een strafexpeditie uitgevoerd. Het slachtoffer daarvan was in zijn slaap verrast en was vol gens de officier maar nauwelijks ont komen aan een nooit meer wakker worden, want bij de vele beschadigde lichaamsdelen was ook zijn schedel geweest. Twee vrouwen die in de weg stonden, waren omvergeduwd. Een van hen had een autowiel naar het hoofd ge kregen, dat op haar schouder duide lijke sporen had achtergelaten. In de nacht van 13 op 14 oktober was er opnieuw gevochten, met als inzet een speldje van een automerk. Daar over was ruzie ontstaan tussen Cor en de bezitter van het speldje. De laatste was tegen de grond gewerkt en had toen een reeks schoppen tegen het hoofd moeten incasseren die hem een hersenschudding en bloedende wonden hadden bezorgd. Een derde broer van Cor, Ben, was zwager van het slachtoffer en dat was blijkbaar reden genoeg geweest hem als volgend doelwit te kiezen. Niet geremd door de banden des bloeds had Cor, onder wiens gestalte de verdachtenbank gisteren kreunde, Ben „bijgewerkt". Volgens de telast- legging was Piet daarbij behulpzaam geweest door Ben vast te houden. Toen Cor Ben ook nog met een bar- i": kruk te lijf was gegaan, had Piet dat verhinderd, waardoor Bens gevolgen van de broedertwist beperkt waren gebleven tot wonden die nog in drie weken bedrust konden helen. In het woonwagenkamp zou Piet ver volgens nog met een geweer hebben gedreigd. Bovendien had de officier hem gedagvaard wegens het zon der rijbewijs doorrijden na een aanrijding met een bromfietser die op een voorrangsweg reed. Net zoals bij de meeste andere feiten ontkende Piet daar zelfs maar in de buurt te zijn geweest. Twee mensen hadden zijn kenteken ge noteerd, maar de auto was nooit te ruggevonden. Op het politiebureau hadden twee getuigen hem ook her kend, maar die wilden nu niet blij ven. Tegenover de eis in deze verkeers zaak twee weken plus twee boetes van elk vijftig gulden stelde de advocaat mr. H. Bruin dat een bewijs nooit op anonieme getuigen kan steu nen. Ongeveer de zelfde lijn volgde mr. Th. Kamphuisen, Piets advocaat in de mishandelingszaak. Hij noemde het niet op de zitting en dus niet on- der ede horen van de getuigen „een onzindelijke wijze van proces voe ren". Het leek hem niet uitgesloten dat de getuigen meest familie van elkaar samen een val hadden gezet voor Piet. De officier ging daar fel tegenin: „De verdachte doet, naar ik aanneem, zelfs veel meer dan de politie weet, maar er is veel moed voor nodig om aangifte te doen." Mr. van Benthem had weinig hoop dat een straf voor Piet, die ook nog in een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering loopt, veel zal helpen. Zelfs de reclassering zag de toekomst donker in. Maar met het oog op de afschrikwekkende wer king er zitten op het. ogenblik drie familiegroepen uit het Tilburgse woonwagenkamp in het huis van be waring eiste hij toch negen maan den met aftrek tegen Piet en een jaar tegen Cor: „Wie het aangaat moet weten dat de justitie hard toeslaat." De verdachten reageerden zelf niet. Alleen maakte Piet naar zijn suppor ters op de tribune een gebaar van: „Die vent is gek". de opdracht die deze aan Sekerka gaf deze en andere berichten van buiten landers naar het westen over te bren- gen. In het t.v.-programma zette een Tsje choslowaakse veiligheidsfunctionaris de activiteit van Dick Verkijk uiteen en de redenen waarom hij het land was uit gezet. De NOS heeft donderdag nog pogin gen gedaan om vóór het journaal frag menten te krijgen van de documentaire over Verkijk, maar volgens de Tsjechi sche televisie was dat technisch niet mogelijk. De VARA-actualiteitenru- briek „Achter het Nieuws" zal mogelijk een deel van de documentaire uitzen den. In opdracht van de chef actualitei ten van de VARA, Hans Jacobs, heeft een Oostenrijkse cameraploeg opnamen van de in Oostenrijk ontvangen uitzen ding gemaakt. ADVERTENTIE Steeds meer jonge mensen nemen 'n speciale jongeren reis. Waarom? Omdat ze ge woon willen doen waar ze zin in hebben. Steeds meer jon geren gaan alleen. Stappen zomaar bij ons binnen en be spreken waar ze naar toe zou den willen. Vrienden en vrien dinnen zijn dan snel gevonden. Vraag de Magneet vakantie reisgids. Een voorbeeld: Ital. Rivlè- ra vliegtuig 15 d. v.a. f 464.-, Oostenrijk touringcar, 13 d. v.a.f 270.-, Gardameer vlieg tuig 10 d. v.a. f 338.-, Vde meest complete reisorganisatie AMSTERDAM In een felicitatie- boodschap aan het jubilerende Korps vrijwillige politie in Amsterdam heeft premier De Jong gezegd dat wordt on derzocht of en in hoeverre een taakver- ruiming van de reservepolitie mogelijk is. Deze taakverruiming zou dan moe ten worden toegespitst op „de eisen van het heden". Van een onzer redacteuren DEN HAAG Mr. L. J. R. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorin- chem, gaat zich weer in het verkie zingsstrijdperk begeven; hij heeft giste ren aangekondigd dat hij zal gaan op treden als lijstaanvoerder voor een bin nenkort op te richten „nationale partij" (de definitieve naam moet nog gekozen worden) die in alle kieskringen zal deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 28 april. Tweede op de lijst wordt mr. L. van Heijningen, advocaat in Den Haag, die tot dusver tweede op de lijst van Binding Rechts stond, maar nu voor deze partij be dankt heeft. De besprekingen over de nieuwe par tij zijn nog niet helemaal rond maar vaststaat dat de partij een „nationaal appèl" op het Nederlandse volk zal doen om op te komen voor „het Neder landse belang in de ruimste zin". De nieuwe groepering zal zich gaan inzet ten voor handhaving van gezag, wetten en normen. Krachtig zal Ridder van Rappards nieuwe partij tegen inflatie ageren. „We willen met een goede frac tie in de Kamer komen," verzekerde de heer Van Heijningen. De Haagse advocaat heeft op zichzelf niets tegen Binding Rechts, de partij die hij nu de rug toekeert; „het is een keurige partij van keurige mensen"; hij vindt het echter een „jammerlijke fout" dat Binding Rechts een figuur als Rid der van Rappard niet aan zich heeft kunnen binden. Mr. Van Heijningen stond op de voorlopige Binding Rechts-lijst direct achter lijstaanvoerder E. J. Harmsen: derde op de lijst (de rest van de lijst is nog niet bekend) is partijvoorzitter J. S. Wynia. Tegen mr. Van Heijningen be stond binnen Binding Rechts nogal wat oppositie. MARKEN De vuurtoren op Mar ken is door de opdringende ijsduinen zo'n vijftien centimeter verplaatst Het licht functioneert nog normaal. De vuurtorenwachter, die bij de to renverschuiving lichtelijk in paniek zijn post verliet, keerde even later weer terug. Rijkswaterstaat gaat kijken wat er nu precies met de toren is gebeurd. ADVERTENTIE I I l I l I I TTROL oer KLM volledig ver zorgd Kitzhiihel-Zell am 7iller lft t.m. 15 der v.a f 324 ttoot. oer trein, voll verzorgd 9 f rn 17 dagen, speciale v^kan tletrein v.a f 286.— Ttrot oer touringcar voll ver zorori 9 t.m 14 dg v.a f 228 T^ot per auto 7 dg f 12.50 o n oer dag. voll verzorgd cotï flfCK 4MPTOFN- SCJJAppfn in Göteborg op 13 en 14 februari 2-daagse vliegreis f 395. 4-dnagse touringcarreis f 289.— de meest complete reisorganisatie Fxtra voordelige vluchten per KLM in ianuari en februari, f vliegreis en appartement of hotel! OANARTSCHF FTLANDEN '>dere ma an flag en zaterdag 8. 15 en dg. HT'NTOORM iedere zaterdag, 8 15 en 79 dg. MAJORCA ïofiorp vriidag 8. 15 en 22 dg COST A nFI SOL larie™ 79tf*rdag 8 15 en 22 dg v.a. 468.— v.a. 306.— v a f 336 - Apeldoorn Reisbur. Kiki v. Aa- selt. Marktpl. 17, tel. 05760-12767. Tiel Reisbur. Tiel. Weerstr. 28. tel. 03440-2552.

De Vallei | 1971 | | pagina 7