Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tupamaros kidnapten Britse ambassadeur Vuurtoren ontzet Buiten Brand op Frans schip KABINET FAALT OP ALLE PUNTEN' IN JORDANIË WEER GEVECHTEN Mevr. Biggs bij crematie ACTIES IN GDANSK Bij explosie in Emmerik nu 4 doden Kleine afkoeling N.V.V. heeft nu 600.000 leden Vliegramp in Rusland eiste 88 doden Dreigende taal van Sadat Felle aanval Kloos bij afscheid van iV.F.F. INWENDIGE ONTPLOFFING Minimumloon wordt f 720,20 Broer van paus overleden ZATERDAG 9 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 7 MONTEVIDEO Uruguese siadsguerrillastrijders, leden van de extreem linkse Tupamaro-beweging, hebben vrijdag in een bliksemsnelle actie de ambassadeur van Engeland in Monte video, de 55-jarige Goffrey Jackson, ontvoerd. Met twee auto's reden zij de auto klem waarin dé ambassa deur, zijn chauffeur en twee lijfwachten zaten. Na een kort ge vecht trokken zij de ambassadeur in hun wagen en reden met hem weg. Het voertuig werd later leeg in een buitenwijk terug gevonden. Van de ambassadeur en zijn ontvoerders ontbreekt elk spoor. Samen uit 3 Doodvonnissen voor collaborateurs II Theol. faculteit te Nijmegen tegen dr. Simonis Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. 1 Advertentietarieven op aanvraag. Uruguay jaagt op ontvoerders Jackson is de tweede Britse diplo maat die binnen enkele maanden door extremisten is ontvoerd. Begin oktober vorig jaar hielden Frans-Canadese se paratisten in de Canadese provincie Quebec de handelsattache James Cross negen weken gevangen. De Canadese regering verleende tenslotte toestem ming voor het vertrek van de ontvoer ders" en hun gezinnen naar Cuba in ruil voor de vrijlating van Cross. Jackson meegerekend bevinden zich mi drie buitenlanders in handen van de Uruguese Tupamaros de Braziliaanse consul Aloysio Dias Gorrüde, die vorig jaar juli werd ontvoerd en de Ameri kaanse landbouwadviseur Claude Fly, die begin augustus in handen van de Tupa maros viel. De Amerikaanse politie-adviseur Da rnel Mitriona verdween op dezelfde dag als Gomide. Een week later werd hij door zijn ontvoerders vermoord, nadat de Uru guese regering geweigerd had hun eis om honderd Tupamaros vrij te laten in te willigen. Engeland heeft inmiddels de regering van van Uruguay verzocht, alles in het werk te stellen om een snelle vrijlating van Jackson te verkrijgen. De ontvoering voltrok zich in enkele weg van zijn huis naar de ambassade, minuten. Ambassadeur Jackson was op Hij zat naast zijn chauffeur, twee bewa kers op de achterbank. In het oude ge deelte van Montevideo werd de auto door een bestelwagen klem gereden, waarin volgens ooggetuigen vijf of zes man za ten. Een van hen stapte uit met een mand met groenten. Later bleek dat er wapens onder verborgen lagen, die snel onder de mannen werden verdeeld. Deze omsingelden de auto van de ambassa deur en sleurden de chauffeur en de lijf wachten naar buiten, waar zij met en kele rake klappen buiten gevecht werden gesteld. De tegenstribbelende ambassa- gezamenlijk verblijven ransuilen b.v. in de dichte naaldenkroon van een hoekje vliegmast, waar ze dommelen en slapen, tot de sche mering aansluipt en ze zich op jacht begeven. Het kunnen blij kens opgaven in de literatuur troepjes van 10 a 15 stuks wezen, maar ook lees ik van betrouwbare schrijvers, in het buitenland die gezelschappen van 50 d 100 ransuilen in één boom verenigd zagen en het moet een wonderlijke belevenis zijn, zo'n schare op on hoorbaar zijden wiek te zien weg strijken. Anderen berichten, dat ze ook op de akker dergelijke samen scholingen aantroffen; de vogels blijven dan als bedriegelijke palen, zonder zich te verroeren, tussen de kluiten en in de ploegvoor staan. Zijn ze er al ten tijde, dat de hoen der jacht nog open is t.e.m. oud jaar dan kunnen de schorsgrau- we figuren door een dl te voort varende jager gemakkelijk voor patrijzen worden gehouden. Als hij een rechtgeaarde groenrok is, zal hij het voortijdige schot op zo'n nuttige muizevanger betreuren. Jac. P. Thijsse bericht bij een genoeglijk plaatje van J. v. Oort in de zeldzame. Ie druk van ,,Het Vogeljaar" (Anno 1904): als je zo iets te zien krijgt, dan is het iets heel bijzonders. Ik weet een dicht bos van Oostenrijkse dennen, waar ze élk voor- en najaar een paar weken komen doorbrengen een gezelschap van omtrent de honderd stuks. De grond ligt er be zaaid met uileballen; ik heb er honderden van onderzocht en bijna nooit iets anders gevonden dan overblijfselen van veldmuizenbos muizen en mussen, éénmaal een bruine rat en eens een zanglijster. Groenlingen en Kneuters hadden het ook een enkele maal moeten ontgelden. Lang duurt het merkwaardige zi geunersleven van de ransuilen niet meer, want eind maart of be gin april lossen de paren op en be ginnen de huishoudelijke zorgen. 9-1 '71 A. B. Wigman deur werd door de mannen in de bestel auto geduwd. De chauffeur en de lijfwachten zijn met verwondingen in een ziekenhuis op genomen. De gealarmeerde politie zette een grootscheepse klopjacht op de ontvoer ders in, waarbij zij alle uitvalswegen van de stad afzette. Tot dusver heeft men echter alleen de bestelauto teruggevon den, die gestolen bleek te zijn. De auto van deambassadeur, een En gels vierdeurs model, is bij de aanslag beschadigd. Toen men hem terugvond stond de motor in brand. In de loop van vrijdag zijn waarschijn lijk twee medeplichtigen van de ontvoer ders gearresteerd. Over het resultaat van hun verhoor is nog niets meege deeld, evenmin als over het verdere on derzoek. Jackson was sinds juli 1969 ambassa- SAN JUAN (Puerto Rico) Het Fran se passagierschip Antilles, dat 20.000 ton meet, is vrydag met 1.000 passagiers aanboord bij het eiland St. Vincent in de Caraïbische Zee aan de grond gelo pen. Kort daarna brak brand aan boord uit. By dit alles werd niemand gewond en alle passagiers konden zich ordelik aan boord van de reddingsboten bege ven. Alles speelde zich af by zeer kal me zee. De brand aan boord van de Antilles, een schip van de Compagnie Générale Transatlantique, brak uit, in de machi nekamer. Over de beschadigingen is nog De Antilles zond toen de brand ont- niets bekend. stond SOS-berichten uit, die werden doorgegevén naar de Amerikaanse kust wacht te San Juan, die groot alarm sloeg en drie vliegtuigen naar het schip toestuurde. Een aantal passagiersschepen, waar onder de Britse Queen Elizabeth II en de Canadese Empress of Canada, voeren naar St. Vincent toe alsmede vracht schepen die zich in de buurt bevonden. De Compagnie Générale Transatlanti que gaat twee schepen sturen, van Mar tinique uit, om de passagiers van de An tilies op te halen, die men dan vermoe delijk naar Fort De France zal brengen. De passagiers bestaan voor het me rendeel uit Amerikanen en voor de rest uit Fransen en Venezolanen. AMSTERDAM Het Nederlands Verbond van Vakbewegingen, dat op 1 januari 1906 met 26.000 leden startte, telde op 1 januari 1971 naar schatting 608.000 leden. Dit is op het verbonds- congres in Amsterdam meegedeeld door de scheidende voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos. Het passeren van de 600.000-grens is mede te danken aan de toetreding van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel tot het NW. Het verlies van de vooroorlogse onderwijzersorganisatie zo zei de heer Kloos, heeft ons nooit lekker gezeten. Twee na-oorlogse po gingen om de algemene onderwijzers organisatie weer tot het NW te doen toetreden, mislukten. Toen de kwestie in 1969 opnieuw in de ABOP aan de or de werd gesteld, stemde een grote meer derheid voor. De heer Kloos vroeg zich af, of wellicht het besef, dat de vakcen trales sterke bondgenoten kunnën zijn in de strijd om onderwijsvernieuwing, daarvém een oorzaak is geweest. MOSKOU Het neerstorten van een Russisch passagiersvliegtuig in de nacht van 30 op 31 december van het vorig jaar bij Leningrad, heeft aan 88 personen het leven gekost. Dit is pas vernomen in kringen van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" ia Moskou. Het toestel, vermoedelijk een „Iljoes jin-18", zou door nog onbekende oor zaak vlak na de start van het vliegveld van Leningrad zijn neergestort. De 88 slachtoffers waren alle passagiers en be manningsleden. De Russische pers heeft "nooit melding gemaakt van het ongeluk. deur in Montevideo. Daarvoor bekleedde hij diplomatieke posten in Beiroet, Cairo, Bogota, Bern en Tegucigalpa. Hij is ge trouwd en heeft een zoon van 27 jaar. De autoriteiten van Uruguay hebben meegedeeld er van overtuigd te zijn dat de ontvoerde Britse ambassadeur, Geof frey Jackson, niet buiten Montevideo gebracht kan zijn. De politie is na het alarm zo snel opgetreden dat de ont voerders de stad niet hebben kunnen verlaten. CAIRO In een rede tot hoogleraren en docenten van Egyptische universi teiten heeft president Ansar Sadat ge zegd, dat de strijdkrachten van zijn land lkaar stonden, voor de „elektro nische oorlogvoering" tegen Israël. Die strijdkrachten waren „zeer ge schoold" en goed uitgerust en ston den elk uur van het etmaal gereed langs het front om tot actie over te gaan. Hij riep de intellectuelen van het land op, om bij te dragen tot de strijd te gen Israël op wetenschappelijk en technologisch gebied. V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring heeft met de Israëlische premier mevr. Golda Meir en andere hoge functio narissen besprekingen gevoerd over zijn missie, het vredesgesprek tussen Israël en de Arabische landen op gang te brengen. Na afloop van de gesprekken, die Jar ring ook met ministef van Buitenland se Zaken Abba Eban, V.N.-ambassa- deur Josef Tekoah en andere functio narissen voerde, werd door de Israëli sche regering meegedeeld, dat de be sprekingen „positief en constructief" verlopen waren, zonder in details te treden. Jarring zelf weigerde tegen over de pers commentaar te geven. MOSKOU Twee Russen die tijdens de tweede wereldoorlog met de Duitse bezetter hebben samengewerkt, zijn door een militaire rechtbank in Lenin grad ter dood veroordeeld. Volgens het Russische blad „Izvestia" zijn drie medeverdachten elk tot 15 jaar werk kamp veroordeeld. AMSTERDAM „De huidige regeringscoalitie is verantwoordelijk voor een fa lend woningbouwbeleid, voor een falend woningbouwbeleid, voor een zelfstan dige inflatiebydrage die zyn weerga niet kent in de na-oorlogse periode, voor een tekortschietend regionaal beleid in de noordelijke provincies, voor een veel te traag tempo in het wegwerken van discriminatie voor de werkende jeugd en de werkende vrouw, voor een fantasieloos en te sterk op het academisch niveau ge richt onderwijsbeleid, voor het gebrek aan plannen van industriële en andere in vesteringen, waardoor de milieuvervuiling tot een ontoelaatbare omvang is toe genomen en de werkgelegenheid in het Westen op kookhitte blyft". De vuurtoren van Marken is door de opdringende ijsduinen zo'n vijftien centimeter van zijn plaats geduwd. De vuurtorenwachter, de heer P Visser kreeg de schrik van zijn leven en vluchtte met zijn vrouw naar stevi ger oorden. Hier staat hij bij zijn toren die nog steeds omringd is door een flinke ijswal. AMMAN Nog geen 24 uur na het vertrek uit Amman van de Tunesische oud-premier Bahi Ladgham, voorzitter van het Arabisch bemiddelingscomité, is de situatie in Jordanië plotseling ern stig verslechterd. Er zijn voornamelijk in de gebieden van Roeseifah en Oen Erroemman opnieuw hevige gevechten tussen het Jordaanse leger en de Pa lestijnse verzetsstrijders uitgebroken, die vrijdag de gehele dag bleven voortdu ren. Volgens de „stem van het centrale co mité van het Palestijnse verzet" heeft Jasser Arafat alle Arabische staatshoof den een boodschap gestuurd met 't ver- Mevrouw Charmain Biggs, echtgenote van de Britse treinrover Ronald Biggs in het Springvale crematorium in de Australische stad Melbourne. Zij woonde hier de crematie van haar zoontje Nicholas bij, die een paar dagen geleden bij een auto-ongeluk, met een wagen die door haar bestuurd werd, om het leven kwam. zoek onmiddellijk te inverveniëren om een einde te maken aan de „misdadige" aanvallen van het Jordaanse leger. De juiste oorzaak en de omvang van de nieuwe gevechten is zoals gebruike lijk niet aan te geven. Beide partijen hebben verklaringen afgelegd die elkaar op alle punten tegenspreken. Volgens de Jordaanse autoriteiten zijn vrijdagmorgen saboteurs erin geslaagd door te dringen in een fosfaatfabriek in Roeseifah, op 15 km ten noorden van Amman, langs de weg Zarka-Amman. Ze zouden er mijnen hebben geplaatst die elk ogenblik konden exploderen. Het leger is daarop begonnen met een speurtocht naar de mijnen en naar bom men die in het dorp Roefeisah zelf ver borgen waren. De Palestijnen van hun kant zeggen dat het Jordaanse leger vrijdagmorgen herhaalde malen met ondersteuning van artillerie en tanks het vuur heeft ge opend op Palestijnse stellingen in het dorp Oen Erroemman, 40 km ten noor den van de Jordaanse hoofdstad. Vol gens een communiqué van het algemeen opperbevel, hebben pantservoertuigen van het leger bovendien het hospitaal van het Palestijnse Rode Kruis in de nabijheid van Oen Erroemman bescho ten. Verder zouden volgens een bericht van de Palestijnse radio in Damascus, Jordaanse pantservoertuigen in de aan val zijn gegaan tegen Palestijnse stellin gen in Jozah, Jazidieh, Ermiline en El- salima (in het gebied van Salt). „Onze strijders bieden heldhaftig verzet en hebben de aanvallers zware verliezen toegebracht", aldus het bericht. Over slachtoffers wordt door geen van de partijen melding gemaakt. AARHUUS (Denemarken) De 17-ja rige Vagn Larsen ligt ernstig gewond in een ziekenhuis, nadat een stuk vuurwerk in zijn slokdarm was ont ploft. De slokdarm is ernstig bescha digd. Dat kwam zo: op een feestje stak de jongen het raket je in de mond, met de lont naar buiten, en vroeg toen iemand die lont met een sigaret aan te ste ken, om het 12,5 centimeter lange voorwerp dan in de lucht te gooien De lont werd aangestoken, maar de kar tonnen raket bleef aan Larsens lip pen plakken. Hij raakte in paniek en slikte het ding in. Even later ging het, met een luide slag in zijn lichaam af. De toestand van Larsen is slecht maar niet hopeloos DEN HAAG De regering wil het minimum-loon met ingang van 1 januari 1971 optrekken met 8,70 gulden tot 166,20 gulden per week of 720,20 gulden per maand. Per 1 april zal het minimum-loon op nieuw worden verhoogd tot 167,70 gul den per week of 726,70 per maand. De normbedragen voor de genieters van bijstandsuitkeringen zullen per 1 ja nuari en 1 april van dit jaar overeen komstig worden verhoogd. Dit verklaarde de heer A. H. Kloos heden in Amsterdam op het congres van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen. Hij nam op dit congres afscheid als voorziters van het NW. De heer Kloos wordt, zoals bekend, binnenkort voorzitter van de VARA. Hij zei in zijn afscheidsrede, dat „de regering het bestaan heeft, sinds haar optreden in 1967 met de vakbeweging over loonpolitieke aangelegenheden in de clinch te liggen", en dat zij voort durend het werkgeversstandpunt als standpunt voor haar beleid heeft ge kozen. Een vergelijking van de programma's van de verschillende partijen moet vol gens de heer Kloos worden aangevuld met een toetsing van het gevoerde be leid („papier is geduldig"). Daarbij zo zei hij, zal blijken hoe de confessionele partijen zich op essentile momenten op sleeptouw hebben laten nemen door de WD of zich eigener beweging in de conservatieve hoek hebben genesteld. WARSCHAU In welingelichte kring is vernomen dat het werk op de scheepswerven in Gdansk aan de Oost zee nog steeds en veelvuldig wordt on derbroken. De arbeiders wensen hierdoor kracht bij te zetten aan de drie volgende eisen die zijn stellen aan de communistische overheid: 1. Het vrijlaten van een niet bekend aantal mede-arbeiders dat wegens het deelnemen aan de onlusten, voor Kerstmis, door de militie werd ge vangengenomen 2. Een bezoek aan Gdansk van de nieu we partijleider Edward Gierek, en 3. Het bekendmaken van de namen van degenen die destijds bevel had den gegeven dat de militie op d- monstranten moest schieten. De actie is goed georganiseerd maar kan niet worden betiteld als een sta king of een kalm-aanbeweging, aldus de zegslieden. De arbeiders van de werven zouden het als volgt doen: Nu en dan houdt men op met werken, nooit op alle bedrijven tegelijk, „om over de eisen te gaan spreken". En dan het werk hervatten. Dit duurt nu drie dagen, maar de produktie zou er over het geheel niet bij achterop zijn geraakt. De Zweedse berichten over de stakin gen in Gdansk zouden onjuist zijn, al dus werd vernomen, uitgesloten. ARNHEM Het dodental ten gevolge van de explosie op donderdagavond in de chemische fabriek Oxido in het West- duitse grensplaatsje Emmerik, is met twee gestegen. Vier mensen zyn tot nu toe bij de ramp omgekomen. Twee Ne derlanders, de 37-jarige bedryfsassistent Gerhard Wagenvoort ui* Zeddam en de 46-jarige Albertus van Wessel uit 's Heerenberg kwamen om het leven. Beide slachtoffers laten vrouw en drie kinderen beneden achttien jaar achter. De twee andere doden waren de 48-ja- rige Heinrich Boss uit Emmerik en de 44-jarige Gerhard Rozendal uit Elten. Een zwaargewonde is de in Emmerik wonende Nederlander A. Lukkezen (49). Een persoon liep een shock op. Volgens niet bevestigde geruchten zou de laatstgenoemde de Nederlandse be drijf sassistent Wagenvoort hebben opge haald omdat er iets aan de hand zou zijn. Daarna volgde de explosie. De schade aan de afdeling, waar pe roxiden voor de verwerking van polyesterharsen vervaardigd worden, ligt tussen de 1 en 2 miljoen D-mark. Zoals gebruikelijk waren in de nacht dienst drie man werkzaam. De twee ge wonden werkten in een nabijgelegen afdeling. Over de oorzaak van de explo sie is nog niets bekend. Staatsanwalt Hans Paul Söller van het arrondisse ment Kleef heeft zitting in een commis sie van onderzoek. Hierin zijn ook ver tegenwoordigers van de vakorganisaties opgenomen. Samen met het Nederlands bedrijf Noury en van der Lande werken er in dit onderdeel van het Akzo-concem 500 man. Twintig procent bestaat uit Neder landers. Voor het merendeel zijn het grenspendelaars. In de vijftien jaar dat deze produkten vervaardigd zijn is nog nooit een ongeluk voorgekomen. De nu verloren gegane afdeling werd eind 1966 van moderne apparatuur met alle veilig heidsvoorzieningen voorzien. Voor de schade, die door de explosie aan ruiten deuren en daken is aangebracht, stelt de fabriek zich volledig aansprakelijk. Voor dit doel heeft men een speciaal bureau voor het indienen van schade-claims in gesteld. C_üoi Na de uitspraak van de Partij van de Arbeid, dat zij niet met de confessio nelen in zee wil, lijkt een continuering van het huidige beleid voor de hand te liggen. De heer Kloos vindt dat geen opwekkend vooruitzicht. Hij zei dat er slechts aan te ontkomen valt, of als de Partij van de Arbeid alsnog overstag zou gaan hetgeen zij zichzelf wel bijzonder moeilijk heeft gemaakt of wanneer de confessioneel stemmende werknemers „eindelijk de schellen van de ogen vallen" en zij met het rode potlood aangeven welk regeringsbeleid zij wél willen. De twee confessionele vakcentrales kunnen een grote invloed uitoefenen op het doorbreken van de impasse in de Nederlandse politiek. Zij weten echter, aldus de heer Kloos, dat het van het loslaten van het confessionele uitgangs punt in de politiek nog maar een stap is naar het loslaten van dit uitgangs punt in de vakbeweging. Bovendien brengt een al te duidelijk politiek kleur bekennen voor hen het gevaar mee van verdeeldheid in eigen huis en dat, zo zei de heer Kloos, is een zaak waar het NW nu ook niet gelukkig mee. Over d esamenwerking binnen de vakbeweging zei hij, dat het verlangen naar eenheid bij het NW niet zover gaat, dat het elke vorm van een fede ratie zal accepteren. Met betrekking tot de „welhaast rampzalige bijverschijnselen" van de vergroting van de produktie, stelde de heer Kloos, dat het bestrijden van de consumptiemaatschappij ven zinloos als onwenselijk is. Wel is het dringend noodzakelijk, de uitwassen ervan te lijf te gaan. Een politiek die terug wil naar het .simpele leven" is tot mislukken ge doemd, omdat de „nieuwe consumenten" er een aanslag in zouden zien op hun kersverse verworvenheden. Met gelde- aldus de heer Kloos, moeten wij de pro- lijke offers en veel verbeeldingskracht, blemen die de moderne consumptiestaat ons aandoet te lijf, zonder die consump tie zelf in essentie aan te tasten. Sprekende over het inflatieprobleem zei hij. dat de vakbeweging looneisen moet blijven stellen, zolang niemand haar het middel ter hand kan doen om op een andere manier voor de werkne mers een aandeel in de produktiegroei te bemachtigen. Als primaire inflatie bron wees hij niet de loonstijging aan, maar de investeringen die de pan uit rijzen. „Als dit kabinet en in meer derheid dit parlement met de on dernemers liberalisme willen, als het om de investeringen gaat, zullen ze li beralisme in de lonen op de koop toe moeten nemen," aldus de heer Kloos. NIJMEGEN De faculteitsraad van de theologische faculteit te Nijmegen, heeft in een brief aan het kapittel van het bisdom Rotterdam, het kapittel ver zocht om de benoeming van dr. Simo nis te voorkomen. Het is naar de stellige overtuiging van de raad hoogst onwenselijk, dat in de huidige omstandigheden iemand met duidelijk controversiële standpunten ten aanzien van kerkelijke problemen deel gaat uitmaken van 't Nederlandse epis copaat. BRESCIA Francesco Montinl, de jongere broer van paus Paulus is vrij dagavond na een korte ziekte over leden. Hij is 70 jaar oud geworden. De overledene was een arts die aan een plaatselijk ziekenhuis was verbon den. Hij was vrijdag na de avondmaaltijd ineengezakt en plotseling thuis over leden. Eerder op den dag had hij vernomen dat een collega, dr. André Bertoni, een hartaanval had gekregen en was ge storven. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur blijft dit week eind overwegend boven nul. In Gelderland zijn maxima tussen drie en vijf graden C. te ver wachten. Naarmate de luchtdruk- verschillen afnemen wordt het 's nacht iets kouder, later resul terend in wat lichte vorst. We bevinden ons tussen een uit zonderlijk diepe depressie ten zui den van Groenland (945 millibaar) en een zeer krachtig maximum in Zuid-Rusland (1055 millibaar). Doordat deze centra ver van el kaar verwijderd zijn blijft het weer dit weekeinde in onze omgeving betrekkelijk rustig.

De Vallei | 1971 | | pagina 1