Gemeente bereid tot reconstructie Wachten op fiat van GS Honderd jaar fotografie in streekmuseum Veenendaal in 1970 Geringere groei bij bevolking en woningvoorraad Gedegen opleiding voor hulpverlenende taak Brandweer Rhenen op nieuwe paden Ellen helpt ook met patronen knippen WAM933n A. M. Bosschart gast van NCVB Renswoude Utrechts hotel Noord-Brabant' verkocht aan Bredero-groep NCVB Rhenen Minerva ongeslagen aan leiding Ernstig gewond in Sclierpenzeel SGP onderzoekt alternatieven VALLEI? Belt u dan aven a.u.b. 10550 W est-Betuwse Toneelfestival VERKOOP VAN KLEUREN TV LOOPT GOED JURIDISCH KWESTIE mm SPORT IN 'T KORT van roekei stoel ede renkum „Boulevard1" schond auteursrechten van „Stern" 3Ê ■HnfiHMMMI - r\ als het over verzekeringen gaat 08380-12897 08373 2979 COMMUNICATIE ZATERDAG 9 JANUARI 1971 OPHEUSDEN Er is nu een sprankje hoop voor de bewoners van de om streden Weg in *t Land in Opheusden. Op korte termijn („het kan bij wijze van spreken iedere dag gebeuren", zegt gemeentesecretaris M. M. Vink) hoopt de gemeente van Gedeputeerde Staten goedkeuring gekregen te hebben om deze weg, die door de dooi weer in een modderpad is veranderd, op te nemen in de wegenlegger. Als het zover is kan de gemeente zich gaan ontfermen over het onderhoud van de weg en kan plannen gaan maken voor de reconstructie ervan. Met die laatste mogelijkheid heeft het college van B. en W. al rekening gehou den. Voor de reconstructie staat een bedrag van f 40.000,(een raming ot", om met de woorden van de heer Vink te spreken „een slag in de lucht") vermeld op het lijstje van de geplande investeringen voor de komende jaren. *t Wachten Is dus nu nog op Arnhem, op de genoemde goedkeuring van GS. Zo lang de gemeente niet onderhouds plichtig is, kan er van reconstructie geen sprake zijn. GS zouden het overi gens niet eens goedkeuren als het ge meentebestuur zich financieel in de huidige situatie met het onderhoud van de weg zou gaan bemoeien. Pas als de ze is opgenomen in de van hogerhand goedgekeurde weg en legger (een lijst, waarop alle wegen buiten de bebouwde kom staan vermeld), kan de gemeente haar invloed doen gelden. Er is al wel zo'n twintig jaar lang flinke druk uitgeoefend om de weg in een staat te brengen, dat deze redelijk begaanbaar zou worden. Protesten, handtekeningenacties ouders die de kinderen van school thuis hielden en straat- en r ioolb el ast inga ansl agendie niet werden betaald. Al die jaren is er veel tam-tam rond de weg geweest. Deining, die in wezen voortvloeide uit een soort juridische kwestie aan gaande het onderhoud van de Weg in 't Land. Volgens de bestaande wegenleg ger dient het onderhoud te geschieden door de eigenaren van de aan de weg grenzende percelen. Die percelen zijn kadastraal genummerd, maar de num mers waarop de onderhoudsplicht rust, blijken niet aan de weg te liggen. Een zo op het oog nogal ingewikkeld lijken de affaire, die nog stamt Uit de tijd, dat het bouwen van een huisje zo maar er gens in het buitengebied weinig proble men opleverde. Zo is de Weg in 't Land ook ontstaan, t Was een pad, waar wat huisjes langs werden gezet, van lieverlee kwamen er meer, maar naar den letter werd het nooit een weg Een verwijt dat de be woners ervan, er staan nu zestien hui- zen, dan ook vaak te horen gekregen hebben is: „Jullie hadden hier niet moeten gaan wonen". En zo'n verwijt heeft de heer G. van de Wardt, die- een kwekerij aan de modderweg heeft ook al dikwijls moe ten aanhoren. Hij vertelt: „Destijds kwam hier een of andere ambtenaar. Mag ik u eens een stoute vraag stellen, vroeg-ie. Wat doet u eigenlijk om hier te gaan wonen? Zo'n vraag is natuur lijk onzin. Het was hier een bestaand bedrijf van twee bunder. Ik kwam hier door familie-omstandigheden. Maar als ik geweten had, wat voor een ellende het hier steeds weer is, had ik me wel ergens anders gevestigd..." Hoe de kwestie ook bekeken wordt; het is een feit, dat een man als Van de Wardt veel hinder ondervindt van de slechte weg bij de uitoefening van zijn bedrijf. Hij noemt een paar voorbeel den: „Aardbeien kan ik nooit naar de veiling krijgen, want voor ik op de dijk ben, zitten ze door het gehobbel al in mekaar. Ik heb weer een nieuwe be drijfswagen gekocht van 18.000. Dat ding rammelt nu al aan alle kanten. De dijkhelling is misschien nog wel het al lerergste. Vooral met mist durf je die dijk bijna niet op... het is alles bij el kaar een ellende die me al vele duizen den guldens heeft gekost..." Van de Wardt heeft al dikwijls ge protesteerd dat hij wordt aangeslagen voor straat- en rioolbelasting (de laat ste keer voor 39,50), terwijl hij zit RENSWOUDE „Het leven in don ker Amsterdam" is woensdagavond het onderwerp waarover luitenant generaal A. M. Bosschart van het Leger des Heils zal spreken in de vergadering van de NCVB in Rehoboth. Er zal voor het werk van het Leger worden gecollec teerd. RHENEN In het streekmuseum wordt vanaf maandag de expositie ge houden: „100 jaar fotografie, 1839-1939". Medewerking verleent de Nederlandse kunststichting te Amsterdam. Ope ningsuren zijn 11.00-12.30 en 14.00-17.00. Zondag en woensdag is het museum ge sloten. De tentoonstelling duurt tot en met 31 januari. UTRECHT Het bekende hotel-res taurant „Noord-Brabant" aan het Vre- denburg in Utrecht gaat over in andere handen. De huidige eigenaar van het pand, Heineken Exploitatie Maatschap pij NV in Amsterdam, heeft overeen stemming bereikt over de verkoop er van aan een onderneming van de Bre- dero Groep in Utrecht. Welke onderne ming dat zal zijn moet nog nader wor den bekeken. Dit heeft een woordvoer der van Bredero vrijdag meegedeeld. Het officiële transactiecontract zal over een of twee weken worden getekend. De exploitatie van het hotel-restau rant zal volgens Bredero onverkort worden voortgezet. De aandelen van de NV Exploitatiemaatschappij voorheen P. Mulders zijn eveneens door Bredero verworven. „Deze transactie verzekert het voortbestaan van dit voor de oude Utrechtse binnenstad zo belangrijk be drijf dit voortbestaan zou anders zeker in gevaar zijn gekomen", aldus Bredero in een communiqué. RHENEN De eerste ledenvergade ring in het nieuwe jaar wordt door de afdeling Rhenen van' de Ned. Chr. Vrouwen Bond gehouden op dinsdag 12 januari, aanvang kwart voor acht, in gebouw „Irene". De avond zal verzorgd worden door de heer Van Maanen uit Veenendaal. Onderwerp: „De vrouw in de literatuur". De heer Van Maanen zal de visie van dichters en schrijvers op de vrouw van middeleeuwen tot op heden weergeven. Tijdens de lezing zal de heer Van Maanen declameren. Als altijd zijn gas ten en nieuwe leden hartelijk welkom. TIEL Medio januari beginnen de Betuwse volleyballers aan de tweede helft van de competitie. Na het spelen van de wedstrijden, be horende tot de eerste helft zien de stan den in de diverse klassen er als volgt uit. Dames Gelvos 7 5 Hippomen. 1 6 -12 Asamintos 7 4 Gelvos 6 9 Trios 7 4 Minerva 6 6 Smash 2 7 2 Trios 6 5 Asaminots 6 4 Heren II Hippomen. 2 6 3 Minerva 1 6 12 St. Martinus 6 3 St. Martin. 2 6 9 Sp. Kesteren 6 7 Heren 1 V.E.S. 2 6 5 Smasl? 1 7 12 Olymp. Zb. 2 6 4 V.B.L. 7 12 Smash 3 6 3 Hippomenes 7 11 Minerva 2 6 2 St. Martinus 7 6 opgescheept met een weg die „me niets a<nders dan narigheid bezorgt". Gemeentesecretaris Vink laat nog weten, dat er over het betalen van straatbelasting helemaal geen misver stand hoeft te bestaan. Die belasting wordt geheven voor de kosten van on derhoud en dergelijke yan openbare land- en waterwegen, en ook bewoners van wegen, die niet door de gemeente worden onderhouden worden aangesla gen. Het gaat immers om een belasting betreffende het onderhoud van de ge meentelijke wegen in algemene zin en geldt dus niet alleen (en daarover ont staan vaak misverstanden) voor de straat waar men woont. In ieder geval, de bereidheid van de gemeente om het onderhoud van de Weg in 't Land over te nemen is er nu en zal mogelijk spoedig geconcretiseerd worden in een reconstructieplan dat van de Weg in 't Land een echte weg maakt. 0 De schoolkinderen moeten door Ji de modder fietsen. Uit protest I hebben de ouders ze in het verleden al eens thuisgehouden. '5 yt ••<<- v LIMA Bayern München heeft in Lima met 4-1 verloren van een combi natie van Alianza en Municipal. In de Peruviaanse ploeg zaten vijf internatio nals, namelijk Gonzales, Leon, Cubillas, Baylon en' Sotil. Guzman, Cubillas (2) en Baylon scoorden, Mrazko maakte het tegendoelpunt. SCHERPENZEEL Een bijna fron tale botsing vond donderdagavond laat plaats tussen twee auto's bestuurd door de 21-jarige Scherpenzeler J. V. en de 35-jarige Renswouwenaar F. van V. De eerste kwam met zijn auto ter hoogte van de boerderij Oud-Willaer in de sloot terecht en raakte zo ernstig ge wond dat vervoer naar het ziekenhuis te Lichtenberg noodzakelijk bleek. De automobilist uit Renswoude mankeerde niets. Beide voertuigen waren volledig in de prak gereden. Een passagier werd uit de wagen van Van V. geslingerd, maar kon toen men hem verbonden had naar huis gaan. Over de oorzaak tast de politie nog in het duister. De man uit Renswoude be weerde dat van de tegenligger de lin kerkoplamp niet brandde. VEENENDAAL De gemeente Vee nendaal bereikte in 1970 de mijlpaal van dertigduizend inwoners. Dat was op 26 augustus. Blijkens het jaarover zicht hadden op 1 januari al weer drie honderd personen meer hun domicilie in Veenendaal gevonden. De groei van de bevolking was gerin ger dan in 1969. Er kwamen 1441 perso nen in (1855 in 1969) en er vertrokken meer mensen: 1226 tegen 1215. Het ves tigingsoverschot bedroeg derhalve 215. Door geboorte groeide de gemeente ook geringer: 665 tegen 694. De sterfte bleef gelijk: 203 tegen 201. Het geboorteover schot en het vestigingsoverschot be paalden de bevolkingsgroei op 677. De volkshuisvesting ontwikkelde zich niet opzienbarend. Woningwetwoningen kwamen er in het geheel niet gereed. Wel 306 premiewoningen en 34 huizen in de ongesubsidieerde sector. Het to taal aantal gereedgekomen woningen lag nogal wat lager dan in 1969 en wel 340 tegen 520. De werkelijke vermeer dering van het woningbestand na af trek van onbewoonbaarverklaringen, slopen van panden en onttrekken aan de bestemming bedroeg 317. De wo ningvoorraad steeg daardoor van 8548 tot 8865. Andere wapenfeiten voor de volks huisvesting waren in 1970 het slaan van de eerste paal voor flats in Dragon der-Zuid, de opheffing van de woon ruimtecommissie en de instelling van de adviesraad van Patrimoniums bouw vereniging. 0 Kweker Van de Wardt moet da gelijks vanaf de Weg in 't Land de dijk oprijden, behalve een lastige, ook een gevaarlijke manoeuvre. De steile weghelling kost hem dan ook steeds weer hoofdbrekens. VEENENDAAL De studievereni ging van de SGP Veenendaal „Petrus Datheen" onderzoekt dinsdagavond in het gebouw van de Gereformeerde Ge meente aan de Fluiterstraat de vraag „Hebben wij nog alternatieven"? De heer A. van Gent zal voorafgaande aan een bespreking zijn visie op dit onder werp geven. HOOP HERLEEFT BIJ BEWONERS VAN OMS TREDEN WEG IN 'T LAND RHENEN „Ook de minister heeft het al in bedekte termen aangekon digd: bij alles wat ons gevraagd wordt, zullen de brandweren zich gaan ont wikkelen tot algemene hulpkorpsen." Dat zei burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, donderdagavond in de Rhenense brandweerkazerne, toen hij traditiegetrouw zijn nieuwjaarswensen kwam aanbieden. De bijeen komst werd bijgewoond door brandweermensen uit Rhenen, Eist en de buurt schap Achterberg. Burgemeester Bosch was verheugd, dat het afgelopen jaar geen spectacu laire branden waren voorgekomen. Wel herinnerde hij zich, dat er enkele ma len assistentie moest worden verleend bij verschrikkelijke verkeersongevallen. „U hebt zich toen fantastisch gedragen. Ik ben erg blij dat we een brandweer hebben, die ook bij dit soort dingen van optreden weet". De burgemeester wilde er voorlopig nog niet over uitweiden, maar hij liet wel doorschemeren, dat er nieuwe ont wikkelingen voor de brandweer op til zijn. „Wij komen allemaal dichter bij elkaar te wonen én door betere com municatiemiddelen én door beter ver voer. Ook de bevelvoering zal veran derd moeten worden, evenals de manier van oefenen, waaraan bovendien nieu we eisen zullen worden gesteld. Ik weet RHENEN Er is ooit een sta tistiek verschenen van de ANVV, waarin opgesomd werd in welke ge vallen men in Nederland een beroep doet op de informatrices in de VW-kantoren. De uiteenlopendste gevallen werden daarin vermeld. In Rhenen is er gisteren weer één aan toegevoegd. Er stapte een dame het informatiekantoor op het Fred. v.d. Paltshof binnen, die aan Ellen de Koeten vroeg of zij haar even wilde helpen met een knippatroon. En wat dacht U? Ellen zou geen »oede informatrrce zijn geweest, wanneer zij had geweigerd. Zij hielp voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 1 1 070 19.30 uur lü,ïl s Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 ADVERTENTIE RHENEN Bioscoop Zaterdag 20.00 u. en zondag 14.30 en 20.00 uur, West side story. Toe- i gang 14 jaar. Streekmuseum Vanaf maandag expositie „100 jaar fotografie, 1839-1939". Geopend 11.00-12.30 en 14.00-17.00 uur. Zon dag en woensdag gesloten. VEÈNENDAAL Dinsdag, Gebouw gereformeerde ge meente, vergadering SGP, aan vang 17.30 uur. RENSWOUDE Woensdag, gebouw Rehoboth, lt.gen. Bosschart spreekt voor NCVB ARNHEM Toneel Stadsschouwburg, zaterdag. 20.00 uur „De getemde feeks", William Shakespeare, door toneelgroep Theater. Dinsdag, 20 uur „In de holte van je arm" Dimitri Frenkel Frank. Woensdag, 20:00 uur „In einer kleinen Konditorei", Leo Ascher, door Hoofdstad Operette. Donderdag, 20.00 uui Tchaol, Marc-Gilbert Sauvajon, door Nieuw Rotterdams Toneel. Vrij dag, 20.00 uur Tsjechisch folkloris tisch ensemble Broln. Theater aan de Rijn, zondag 20.30 uur, mimeprogramma:- Op leven en dood. Muziek Musis Sacrum, dinsdag, 20.00 uur, HGO, soliste Toos Onderdenwijn gaard piano, werken van Beetho ven, Saint-Saëns. Maandag, 20.00 uur, Arnhemse ver. voor kamermuziek, Masuko Usho- da viool en Pascal Si-grist ^iano, werken van Mozart, Brahms en Bach. Films Luxor, dagelijks 14.30, 18.45 en 21.00 uur „Bijvoorbeeld: Overspel", 18 jaar woensdagcyclus, „Ik ben nieuwsgierig-geel" 18 jaar. Zater dag 23.30 uur, nachtvoorstelling „Als de naakte wind der zee", 18 jaar. Rembrandt, 14.30, 18.45 en 21.00 uur „De gendarme op drift", alle leef tijden. Saskia. 14.30, 18.45 en 21.00 uur „Meisje voor dag en nacht", 18 jaar. Palace, 14.30. 18.45 en 21.00 uur „Vrouwenplaneet Zeta One", 18 jaar (alleen zaterdag) zondag tot woensdag „Gil en sterf", 18 jaar. Studio A. dagelijks 19.30, „dr. Zjiva- go" 14 jaar. UTRECHT Stadsschouwburg, zaterdag, 20.00 uur Othello, Shakespeare door Zuidelijk Toneel Globe. Donder dag, 20.00 uur Morgen zien we verder, J. C. Gramberg, door Zui delijk Toneel Globe. Vrijdag. 20.00 uur, Tehuis, Andersson en Bratt, door toneelgroep Centrum. Gebouw voor K. en W., dinsdag 20.15 uur, Smetana Kwartet, Jri Novak eerste viool. Kargadoor, donderdag 20.30 uur, The Nedley Elstaktrio, jazz.' Bioscoopprogramma tlm 13 januari: Olympia, dag. 18.45 en 21 uur, wo. ook 14.30 u.. zo. 14.15 u., 16.30 u., 18.45 u. en 21 u. Do. t m zo.: „Voor goud en wat dollars" 14 jaar. Ma. t m wo.: „De dood in de rode ja guar" 18 jaar. Vreeburg, dag. 14.30 u., 18.45 u. en 21 u. Zo. 14.15, u., 16.30 u., 18.45 u. en 21 u. „Vera Cruz" 14 jaar. Nachtvoorstelling: Vr. en za.' 23.15 uur: „Een miljoen jaar geleden" 18 jaar. Rembrandt, Dag. 14.30 u. en 20 u. Zo. 14 u.. 17 u. en 20 u.: „Irma la Douce", 14 jaar. Camera, Dagelijks ook zondag: 14.30, 18.45 en 21.15 uur. „Candy" 18 jaar. Vrijdag- en zaterdagnacht voorstelling 23.30 uur: Roger Gor man's „The Trip" 18 jaar. City, Dag. 14.15 en 20.00 uur. Zo. 14.00, 17.00 en 20.00 uur. „Tora! Tora! Tora! 14 jaar. Filmac, Vredenburg 29. tel. 13178. Za en zo: 14.15 en 16.30 uur. „Peter Pan" alle leeft. Palace, Dag. 12.30, 14.30, 16.30, 18.45 en 21.00 uur (van 12.30 tot plm. 18.45 uur doorlopend). Za. en zo: „Alleen 18.45 en 21.00 uur: „De zes vrouwen van Ching" 18 jaar. Vrijdag- en zaterdagnachtvoorstel ling. 23.30 uur: Westemcyclus. Ar thur Penn's „The Chase" (De be zeten jacht) 18 jaar. Scala, Dag.: 14.30, 18.45 en 21.00 uur. Zo: 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur ..De gendarme op drift", alle leef tijden. Studio, Dag. 14.45, 19.00 en 21.15 uur. Zo.: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur „Easy Rider" 18 jaar. Zaterdagnachtvoorstelling, 23.30 uur: Crime-serie. David Miller's „Mid night lace" (Een stem in de mist) 18 jaar. dat ik op u kan rekenen en daarom zie ik de toekomst met al z'n nieuwe din gen met vertrouwen tegemoet", aldus de burgemeester, die de brandweer nog altijd een bijzonder warm hart toe draagt. Brandweercommandant J. Meijer zei open oog te hebben voor de nieuwe ontwikkelingen die al merkbaar zijn in regionaal verband. „Wij leven op goede voet met de buren en de korpsen op grotere afstand. De contacten zijn zeer nauw, worden nu al in de korpsen uit gedragen. Er is zelfs al gezamenlijk in gekocht. We hopen in navolging van Ede en Veenendaal ook het wagenpark te verbeteren en naar een nog betere communicatie te streven". De heer Meijer deelde nog mede, dat binnen een maand het korps van Ach terberg in het bezit zal zijn van de nieuwe gecombineerde lage- en hoge- druk Magirusspuit en dat ook Rhenen spoedig eenzelfde bluseenheid rijk zal zijn. „Er is door de raad een brand weerkrediet beschikbaar gesteld van maar liefst 135.000,-", zei de heer Meijer enthousiast. („Maar het is nog niet goedgekeurd", domperde de burge meester bij interruptie!) De heer Meijer verklaarde zeer be wust te zijn van de financiële moeilijk heden waarin de gemeenten verkeren, maar hij twijfelde er niet aan of ook de bovengemeentelijke autoriteiten zouden begrip hebben voor de brandweersitua tie. Hij deelde tenslotte nog mede, dat de opleiding in groter verband is aange pakt en dat er niet minder dan 32 brandweerfunctionarissen aan deelne men. Hij noemde dit evenals het ge meentelijk krediet van 135.000,- een nog nooit voorgekomen hoogte. De heer Meijer onderschreef, dat de huidige vorm van opleiding bijzonder nodig is, vanwege de steeds verdergaande eisen die aan een brandweerman worden ge steld. .,Dit jaar kunt u weer op ons reke nen". aldus besloot de brandweercom mandant zijn toespraak tot de burge meester, die hij wederkerig namens de drie korpsen een voorspoedig en geluk kig 1971 toefenste. GELDERMALSEN De afdelingen van de Ring West Betuwe van de Gel derse Maatschappij van Landbouw houden vanavond in hotel De Gouden Leeuw een soort toneelfestival. Elke af deling wordt vertegenwoordigd door vijf tot zes leden, die een half uur voor de voorstelling een opdracht krijgen die zij op toneel moeten uitbeelden. Er komt dus veel improvisatie aan te pas. Die avond, die om kwart voor acht be gint, wordt besloten met een bal. DEN HAAG Het Nederlandse blad „Boulevard" heeft met het overnemen van artikelen en foto's uit het Duitse blad „Stem" de auteursrechten van de uitgeverij van dat blad aangetast. De uitgeefster „N.V. Boulevard Pers" zal zich op straffe van een dwangsom van 10.000,- per keer moeten onthouden van het overnemen van reportages en foto's waarvan de auteursrechten bij de uitgeverij van „Stern" berusten. Aldus de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag. mr. J. H. C. Slotemaker, in het kort geding dat de uitgeverij „Stern" tegen de N.V. Boule vard Pers had aangespannen. Het ging om reportages en foto's die steeds en kele weken nadat ze in „Stem" waren verschenen, ook in „Boulevard" voor kwamen en daaruit bleken te zijn over genomen. Dat er sprake was van bewerkingen, waarop de auteursrechten van „Stem" niet langer van toepassing zouden zijn, gaat niet op, omdat de bewerkingen geen nieuw en oorspronkelijk karakter dragen. Het verweer van „Boulevard" dat de redacteur Bert Bakker eigenlijk verantwoordelijk gesteld had moeten worden gaf mr. Slotemaker aanleiding tot de opmerking dat de N.V. Boule vard Pers beter haar uitgave kan sta ken indien zij iedere verantwoordelijk heid als uitgeefster schuwt. EINDHOVEN" De in een jaarver slag van een Kamer van Koophandel gepubliceerde mededelingen van de zij de van de detailhandel, dat bij de ver koop van televisietoestellen tegenwoor dig de nadruk ligt op kleuren-tv kon van de zijde van Philips niet worden bevestigd. De verkopen van de kleuren-tv toe stellen van dit concern lopen goed, maar van een zware accentverschuiving van zwart/wit naar kleuren is nog geen sprake. De yerkopen van zwart/wit toe stellen inmiddels lopen even goed als die van kleurentoestellen, zo niet beter. In de eerste twee jaar van de ver koop van kleuren-televisietoestellen in ons land (1 september 1967 tot 1 sep tember 1969) werden er 50.000 van deze apparaten verkocht. In het jaar daarop verdubbelde zich deze afzet ongeveer zodat er begin oktober jl. 200.000 kleu ren tv-toestellen in Nederlandse wonin gen stonden.

De Vallei | 1971 | | pagina 3