Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei HERVATTING DREIGT VAN BURGEROORLOG BOLS VERRASSEND KAMPIOEN Kanaal Botsing in mist m EXPLOSIE TANKER AANVARING OP NA Kasteel Nederhorst prooi der vlammen Bisschoppen leggen paus compromis voor Buiten Vale gier in Brabant I Onrust over loon- overleg Daalderop Jarring met Israëlisch plan terug in New York Oud echtpaar bij brand omgekomen Phnom Penh geblokkeerd Jackson zou 't „goed maken" Coco Chanel overleden Stien Kaiser viert haar come back - vleugelwijdte ruim 2 meter - i Zonnig en droog Broertjes door ijs gezakt en verdronken ARNHEMSE BENDE ROOFT VOOR TACHTIG MILLE BIJEEN V) A Winterdistel President-directeur doorkruist afspraak principe overeenkomst 1*) ITALIAANS BLAD OVER SIMONIS: AMMAN - In de Jordaanse hoofdstad Amman heerst na de hevige gevechten die in de gebieden van Roefeisah en Oen Erroemann (enkele tientallen kilometers ten noor den van de hoofdstad) waren uitgebroken, een zeer ge spannen situatie. WAARSCHUWING êen* IN EDE BETRAPT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MaaNinAli lANlIARI I97I - 45e JAARGANG no. 8 anning Amman gevechten toegenomen AMSTERDAM De tijd van „Ard en Keessie", die het Nederlandse schaats kampioenschap beheersten is doorbro ken. De Hoogevener Jan Bols, die reeds bij de wedstrijden in het buitenland een grote vorm had getoond, veroverde gis teren de titel. In een dramatische strijd op de 10.000 meter kon Ard Schenk door bramen aan de ijzers van zijn schaatsen geen partij meer geven aan Bols. In de grandioze tijd van 15.29.4 won de Drent de 10.000 meter en de Nederlandse titel. Tweede in het algemeen klassement werd Schenk, derde verrassend de De venter onderwijzer Eddy Verheyen en pas op de vierde plaats kwam Kees Verkerk. Ook bij de dames waren er verras singen. Stien Kaiser, door velen afge schreven won de titel vóór wereldkam pioene Atje Keulen-Deelstra. De Oost- zaanse Trijnie Rep werkte zich op de derde plaats vóór de Apeidoornse Ans Schut. FOLKESTONE In het Kanaal zijn vanmorgen vroeg in de mist een Pana mese tanker en een vrachtschip uit Pe ru op elkaar gelopen. Hierbij ontstond een hevige ontplof fing op de tanker. Volgens een bericht van de Britse kustwacht zijn 20 beman ningsleden gered, 19 door een Noors vrachtschip en één door een Brits vis sersvaartuig. Nederlandse, Britse en Noorse sche pen zijn op zoek naar nog tien andere zeelieden. MILAAN De juistheid van een be richt over de „kwestie Simonis", dat het Milanese blad „II coriere della se ra" zondag plaatste, namelijk dat het Nederlandse episcopaat de paus een compromis-voorstel zou hebben voorge legd wordt in Nederlandse katholieke kring sterk betwijfeld. Yolgens het blad zouden de bisschop pen de benoeming aanvaarden op voor waarde dat de nieuwe bisschop erin toe zou toestemmen de directieven van het Nederlandse episcopaat te volgen, zelfs op punten waar deze zouden afwijken van die van het Vaticaan. Bovendien zou kardinaal Alfrink, voorzitter van het Nederlandse episco paat, in Rome hebben bekendgemaakt kapelaan Simonis niet tot bisschop te wijden. De Nederlandse bisschoppen zouden vorige week onder leiding van kardi naal Alfrink tot deze besluiten zijn ge komen, aldus de correspondent van „II corriere della sera". Zij zouden ze eerst aan de paus hebben willen voorleggen alvorens ze openbaar te maken. Kardi naal Alfrink weigerde zondagavond elk commentaar. Het secretariaat van de bisschoppen conferentie in Utrecht heeft laten we ten, dat als er al een communiqué zal verschijnen, dat zeker niet voor dins dag zal gebeuren. rjeze zelf-bedachte naam geef ik aan de Gaspeldoorn, want hij is van net zo'n prikkerig en doornachtig voorkomen als de stekelige speerdistel of kale jonker; het zijn echter planten van geheel verschillende families. Ik verzon de naam winterdistel"omdat onze Ulex een vrij grote vorstvastheid laat zien, want als de kou niet al te hard strengt, bloeit hij met de gouden vlinderbloemen middenin sneeuw en bevriezing. Niet ver van ons huis strekt zich het bosrestant van een oud Gelders landgoed uit en langs de zuidwal ervan bloei den mijn doornige struiken om trent kerst, oud en nieuw met fleurig chromaat, afstekend tegen het blanke dek en dit is een on gewoon gezicht. De kinderen van de laan plukken ze niet, want dit gewas wapent zich met priem- vormig blad en scherpe stekels, die ook dieren afschrikken. Een mij bekende boswachter op de Over- Veluwe had er destijds zijn moes tuin met succes als door een dichte heg mee omringd tegen de ko- tjjnoi. loch gaan er in een wer kelijk streng seizoen vele verloren en zie ik de gaspeldoorn of ginst niet zoveel meer als vroeger. Hij gedijt het beste in een zeeklimaat met zeer zachte winters, en werd in ons land de laatste 25 a 30 jaar ver teruggedrongen. Wij kennen de plant niet als voedergewas, doch in Bretagne en Ierland stond zij hier voor op de dorre, schrale zand gronden in enig aanzien ook in Z.-Europa maar nu spreek ik van 2 a 2*h eeuw geleden, toen er ezels en paarden mee gevoerd werden. De groene massa diende wegens de stekels eerst te worden gekneusd en gehakseld. Men heeft de winterdistel ook in Duitsland op wïldweiden geprobeerd, maar het ware succes bleef uit. Nog even wil ik zeggen, dat hij in de buiten romans (o.m. van Halliwell Sutelyffe) furse, gorse of whin heet, bij Herm. Löns: Steek- of Stackelgiuster en bij de Fransen genét épineux. 11/2 A. B. WIGMAN Het geluid van geweerschoten heeft een zekere paniek onder de bevolking doen ontstaan. Haast niemand waagt zich nog op straat en de winkeliers heb ben hun zaken gesloten. De meeste scholen in de stad hebben in de loop van zaterdagmorgen de leer lingen weer naar huis gestuurd. President Anwar Sadat van Egypte heeft de Arabische staatshoofden ver zocht afgevaardigden naar Amman te zenden ter bespreking van de slechter wordende toestand in Jordanië. Het zijn dezelfde staatshoofden die in septem ber vorig jaar de topconferentie in Cairo hebben bijgewoond, welke een eind maakte aan de toenmalige botsingen tussen Jordaanse strijdkrachten en Pale stijnse guerrillastrijders. Het Jordaanse leger heeft zondagmid dag 384 gewapende mannen van het Baka'a-vluchtelingenkamp bij de Jor daanse hoofdstad naar de Syrische grens begeleid. Geen van hen was Jordaniër. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Am man zondagavond meegedeeld, nadat de gehele dag tegenstrijdige berichten de ronde hadden gedaan over gevechten waarbij de Jordaanse strijdkrachten hard zouden zijn opgetreden. In Amman wa ren zondag kleine gewapende groepen slaags met het leger. Volgens de woordvoerder hadden de mannen hun wapens mogen behouden en waren zij in hun eigen voertuigen en 14 Jordaanse legerwagens naar de Syrische grens gebracht. Eerder op de dag had de regering be kendgemaakt, dat zij legervoertuigen naar het kamp zond, om 100 Syrische en Iraakse commando's het land uit te zetten op verzoek van de kampleiding In Beiroet deelde een woordvoerder van de „El Fatah"-beweging mee, dat honderden mensen het kamp hadden ver laten en in de richting van de door Is raël bezette Jordaan-oever trokken, na dat het kamp door tanks was omsin geld. Het leger had het vuur op hen geopend. De woordvoerder zei zondag avond dat het hoofdkwartier in Amman van het centrale comité van de „orga nisatie voor de bevrijding van Palesti na" zondagmiddag was aangevallen Jordaanse artillerie beschoot een aantal wijken van de hoofdstad. Twee leden /an de inter-Arabische bemiddelingscom missie zouden zijn gewond. De commis sie zou hebben besloten het werk voor. lopig op te schorten. Nadat eerder Syrië had laten weten „niet onverschillig" te kunnen blijven bi 't Jordaanse militaire optreden tegen de Palesttjnen, sprak het Iraakse Baath bewind zondagavond van „verraad aan de bevrijding van Palestina". TILBURG In het Brabantse t S Dongen vliegt een vale gier rond, een roofvogel die thuishoort in de Pyre- j neeën. Het vrij jonge dier is vermoe- t delijk gevlucht voor het slechte weer dat geruime tijd heeft geheerst in j Zuid-Europa. i Het is niet de eerste keer dat een j vale gier een bezoek aan Nederland brengt; vier keer deze eeuw is de vogel in ons land gesignaleerd; de laatste maal in 1944. De vogel in Dongen heeft een vleugelwijdte van meer dan twee meter. Hij voedt zich vooral met kadavers van konijnen. Overigens kan het beest best weer terug naar zijn geboortestreek want gisteren was het mede dankzij de föhn over de Pyreneeën meer dan 5 plus twintig graden. Volgens radio-Amman heeft premier Wasfi Teil de leiders van het Baka'a- kamp zondag ontvangen en hun verze- werd dat de Jordaanse regering en 't volk de georganiseerde Arabische comman. do-actie steunt. Hy waarschuwde tegen infiltranten. De premier vroeg om zelf beheersing. „De soldaten en commando's zijn onze broeders en zonen, en wat hen schaadt, schaadt ons allen". Bahi Ladgham, voorzitter van de Ara bische commissie die belast is met het bewaren van de vrede tussen de Jor daanse strijdkrachten en de Palestijnen, heeft zondagavond om een onmiddellijk staakt het vuren gevraagd. TIEL Nog deze week willen de vakbonden een gesprek hebben met de Raad van Beheer van de Holding Amal- ga (waaronder behalve Daalderop ook de Etna en Dru resorteren), om uit de loonimpasse te geraken, die er in middels toe heeft geleid, dat er grote onrust in het Tielse bedrijf onstaan is. Drs. Jongbloed, president-directeur van de Holding, weigert de tussen de JERUZALEM Dr. Gunnar Jarring, de VN-bemiddelaar voor het Mid den-Oosten, is zondag uit Israël naar New York teruggekeerd met een reeks Israëlische suggesties voor vrede welke zullen worden voorgelegd aan Egypte en Jordanië. In politieke kringen in Jeruzalem zei men, dat Israël het initiatief had geno men in de hervatte vredesbesprekingen en dat het nu aan Cairo is zijn ieddën over een regeling naar voren te bren- De besprekingen welke Jarring gedu rende vijf uur met premier Golda Meir en minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gehouden, zijn strikt geheim gehouden, maar volgens ge noemde kringen hebben de Israëlische bewindslieden, de VN-bemiddelaar ver zocht zich op de hoogte te stellen van de standpunten van Cairo en Amman over de preciese aard van een toekom stige regeling. Mevrouw Meir en Eban hebben er de nadruk op gelegd, dat Israël over alle kwesties, de grenzen inbegrepen, wil praten als Cairo en Amman aantonen dat zij werkelijk vrede willen. Zij heb ben Jarring voorts gezegd, dat Israël met de Arabische landen wil samen werken aan de oplossing van het Pales tijnse vluchtelingenprobleem en dat zelfs voordat de eigenlijke vredeson derhandelingen beginnen. Ook zou gesproken zijn over de mo gelijkheden op verlenging van de wa penstilstandstermijn die 5 februari af loopt. President Sadat van Egypte heeft zondag in feite verklaard, dat een her vatting van de diplomatieke betrekkin gen met de erenigde Staten, voorafge gaan dient te worden door een openba re Amerikaanse oproep tot terugtrek king van de Israëlische strijdkrachten uit de bezette Arabische landen. Egypte probeert de „grote vier" over te halen tot het gebruik van hun eigen strijdkrachten in het Midden-Oosten om daar de vrede te handhaven. Dit heeft vice-premier Mahmoed Riad za terdag verklaard tijdens een persconfe rentie. President Sadat herhaalde zijn aan vallen op de Verenigde Staten en Is raël. Hij verweet de VS dat zij Israël Phantom-oorlogsvliegtuigen hadden ge leverd om de Egyptenaren een genade slag toe te brengen. vakbonden en de directie van de Daal derop gemaakte principe-overeenkomst aangaande de vaststelling van de nieu we loontarieven per 1 januari 1971 te aanvaarden. De weigering houdt ver band met de mening van de heer Jong bloed, dat de produktie van Daalderop achterblijft bij die van andere Holding partners. Over de houding van de president directeur zijn de bonden ontstemd, om dat het met de Daalderop-directie ge voerde moeizame overleg over de lonen nu achteraf geen zin heeft gehad.. In een telegram aan de Raad van Beheer heben de bonden dan ook gevraagd wat de reële bevoegdheden zijn van de af zonderlijke werkmaatschappijen van de Holding. Drs. Jongbloed voelt blijkens zijn uit latingen niets voor een geïntegreerde loonpolitiek. Het beleid bi.i Daalderop mag volgens hem niet afwijken van dat bij de andere maatschappijen. De vak bonden hadden in de overeengekomen loonvoorstellen bepaald, dat de salaris sen van de laagst betaalden het meest zouden worden opgetrokken, die van de overige werknemers zouden slechts stijgen met een indexverhoging. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Zonnig en droog weer met een matige tot vry krachtige zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min 5 graden plaatselijk in het binnenland. Maxi mumtemperaturen omstreeks 3 graden Morgen: zon op 08..44, onder 16.53 maan op 17.50, onder 09.33 uur. NEDERHORST DEN BERG Een fel le brand heeft zondagmiddag een groot deel van het vijftiende eeuwse kasteel Nederhorst in Nederhorst den Berg in de as gelegd. Het kasteel valt onder Monumentenzorg en is de afge lopen tien jaar gerestaureerd. Vol gens de aannemer bedraagt de schade zeker acht miljoen gulden. De oor zaak van de brand is nog onbekend Vrijwel de gehele unieke collectie van het op de bovenverdieping ingerichte klokkenmuseum en vele andere me rendeels onvervangbare antiquiteiten curiosa en meubelen zijn verloren ge gaan. Alleen al de waarde van de klokkencollectie wordt geschat op één miljoen gulden. De NV Toonder-studio's, die in een deel van het kasteel haar studio's en wer kruimten heeft schat de waterschade in haar ruimten op zeker een half miljoen gulden. De produktie van de NV Toonder studio's wordt voorlopig voortgezet in een schuur op het ter rein van het kasteel. Het kasteel is eigendom van de heer J L. Jonker, die het ondergebracht heeft in de stichting Harmine Wol- ters. Kasteelheer Jonker verwacht dat het kasteel weer in zijn geheel zal worden opgetrokken. De klokken collectie was eigendom van de heer Jonker. UTRECHT Tydens een korte, felle uitslaande brand in een woonhuis aan de Bollenhofsestraat in Utrecht zyn maandagmorgen de 92-jarige heer G. de Ruiter en zijn 88-jarige echtgenote om het leven gekomen. Het echtpaar, dat bij de zoon van de heer De Ruiter inwoonde, werd op zolder in de slaap door de vlammen verrast. De brand is waarschijnlijk ontstaan door oververhitting van een kolenka- chel op de eerste verdieping van het huis. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de zoon van de heer De Rui ter en zijn vrouw, die op de beneden verdieping woonden in paniek het huis verlieten. Toen om acht uur de brand weer ter plaatse was had het vuur zich zo snel uitgebreid dat de oude mensen niet meer konden worden gered. HEENVLIET In Heenvliet zijn za terdagmiddag de broertjes Leen en Cor van den Dool, respectievelijk 6 en 4 jaar, door het ijs gezakt en verdronken. Een derde knaapje, de zesjarige Cor Visser, die eveneens door het ijs zakte, werd op het nippertje gered door zijn elfjarig vriendje Bruno Boekema. Deze sprong met een touw in zijn hand, dat door een volwassene werd vastgehou den, in het water waarna hij zijn vriendje aan zijn haren uit het water PHNOM PENH Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, heeft door de communistitsche blokkade gebrek aan olieprodukten. De generatoren werken niet meer en men zit in het donker. Het ergste is, dat er geen brandstof is voor de vrachtauto's die voedsel moeten aanvoeren. En er is veel voedsel nodig, want de bevolking van de stad is ver dubbeld door de vele vluchtelingen. Drinkwater wordt ook schaars. Op vele plaatsen in de stad lopen de kranen maar enkele uren per dag. Eind volgende week wordt een kon vooi schepen uit Zuidvietnam verwacht, maar een tankboot is daar niet bij. Kortgeleden is door de tegenstanders een tankschip in brand geschoten. Het zelfde lot trof een landingsvaartuig met benzine. Verkeersweg nr. 4, die de hoofdstad verbindt met de enige grote haven, wordt door de communisten beheerst. Cambodjaanse troepen hebben onlangs getracht de weg in handen te krijgen, maar zij moesten zich terugtrekken na dat zij zware verliezen hadden geleden. De nationaliteit van de geredden ls nog niet bekend. De aanvaring geschiedde tussen de 13.604 ton metende Panamees Texaco Carribbean, die in brand staat en zin kende is, en de Caracas uit Peru, een schip van 9.481 ton. De aanvaring en de ontploffing ge schiedden negen mijl uit de Britse oost kust en de laatste was te horen over een afstand van ten minste 30 kilome ter. Duizenden mensen aan land wer den er door wakker geschrikt. De Caracas heeft grote schade aan de boeg opgelopen. Het schip wordt thans door een zeesleper naar de kust getrok ken. In Dover werd de ontploffing zo dui delijk gehoord dat iemand zei: „Ik dacht eerst dat er een groot stuk van de klippen was afgebroken en in zee gestort". Het Noorse schip de Bravagoas heeft de 19 geredden naderhand overgegeven aan de reddingsboot van Dover, die er nu mee op weg naar de haven is. De Panamese tanker is in tweeën ge broken. Het is nog niet bekend of er olie in zee terechtgekomen is, of hoe veel. Men vreest evenwel het ergste. De Britse kustwacht deelde later mee dat de Texaco Caribbean geen olie aan boord had maar gekoeld gas, zodat de vrees voor zeevervuiling ongegrond is. Het schip zinkt steeds verder weg, alleen een stuk van de voorkant is nog zichtbaar. Het speuren door vliegtuigen naar de negen vermiste bemanningsleden gaat door. De Caracas wordt thans door de Westduitse zeesleper Heros naar Ham burg gebracht, doch het is mogelijk dat, gezien de beschadiging van het Peru viaanse schip, toch nog een dichterbij liggende haven wordt opgezocht, ARNHEM De Arnhemse politie heeft in samenwerking met de Edese politie een jeugdbende opgerold, die in 't afgelopen halfjaar 42 inbraken heeft gepleegd. De vyf Arnhemmers, in leef- tyd variërend van 18 tot 24 jaar, maak ten by hun tochten door de Veluwe- zoom voor zo'n f 80,000 buit. De zaak kwam aan het rollen toen de twee hoofddaders, de 22-jarige schoor steenbouwer J. K. en de even oude W. D. op het industrieterrein in Ede op heterdaad werden betrapt bij een in braakpoging. Bij huiszoeking kwam een groot aantal tv-toestellen, bandrecorders en andere buit tevoorschijn. Eén van de jongens had zijn aandeel onder de vloer verborgen: onder meer twee tv-toestel len en drie bandrecorders. Hun grootste slag sloegen de knapen bij de Philips Technische Dienst in Arn hem: f 40.000,—. Ook hadden ze grote belangstelling voor nieuwbouwprojecten: in Door- werth hebben ze een complete model flat leeggehaald. Voorts stalen ze o.m. diverse auto's. De politie had het bij het onderzoek extra moeilijk doordat geen van de jongens eerder met de politie in aanraking was geweest. MONTEVIDEO Het Uruquese blad „Pais" maakte vanmorgen bekend, een mededeling te hebben ontvangen van de Tupamaro-beweging, waarin wordt gezegd dat de ontvoerde Britse ambas sadeur Geoffrey Jackson „volmaakt ge zond" is. Dit is het eerste bericht over de 55-jarige diplomaat, die jongstleden vrijdag in de Uruguese hoofdstad werd ontvoerd. De regering van Uruguay wil niet onderhandelen met de Tupamaros. De Tupamaros hebben, voor zover bekend, nog geen eisen gesteld. Zij worden door de overheid niet als poli tieke tegenstanders, maar als gewone misdadigers beschouwd. Twee mannen, die eerder door de Uruguese politie zijn aangehouden in verband met een autodiefstal, hebben bekend, dat zij deel hebben genomen aan het complot om de Britse ambassa deur Geoffrey Jackson te ontvoeren. De arrestanten, de fabrieksarbeider Nelson Leonard Larraude Sales en de student Eduardo Augustin Amilivia, wisten volgens de politie niet waarheen de ambassadeur was gebracht. PARIJS Coco Chanel, een van de bekendste modeontwerpsters op de we reld, is zondagavond op 87-jarige leef tijd in Parijs overleden. Coco Chanel die in werkelijkheid Gabrielle Bonheur Chanel heette, is nooit getrouwd ge weest. Zij werd geboren in Saumur en kwam via Deauville naar Parijs. In de jaren twintig streed zij voor meer vrijheid voor de vrouw bij de keuze van haar kleding. Zij slaagde er tenslotte in de heersende mode te door breken

De Vallei | 1971 | | pagina 1