OP REGERINGSBEVEL Laatste robbertje Kloos-Roolvink gevochten R uimtevaarders gereed Daders van meeval in Rotterdam gegrepen DUITS GEESTELIJKE UIT ZUID-AFRIKA GEZET Man tracht in wilde race ex-eega dood te rijden gametuwtydmee-ganaardenmb OOK VOOR HOGE SPAARRENTE ,DS '70 nog te jong voor samenwerking' help MAN ERNSTIG MISHANDELD PSP NIET IN STEMBUS AKKOORD Doordat ouders niet kunnen en nieuwe wiskunde" geen succes Hongersnood in Maleisië Wereldraad bijeen in Addis Abeba Bij afscheid NVV-voorzitter: Wraak-acties in Noord-Ierland Amersfoorters op overweg aan dood ontsnapt Jeugdsociëteit vier weken dicht voor Ambonezen Apartheid wordt omzeild Kolonels breken met Rode Kruis WÊ% MAANDAG II JANUARI 1971 HOOGLERAAR BEROEP INSLIKKEN „INTREEREDE Britse maatschappij wil hotel bouwen MET AFRIKAAN IN KERKDIENST Ziekenfondsen voor fluoridering <- DR. DREES JR.: PARTIJ SOLIDAIR MET PALESTIJNS VERZET RESOLUTIE Anti-V.S. acties in Moskou MOSKOU In Moskou hebben zich sinds vrijdagavond nieuwe incidenten voorgedaan tussen Sovjet-burgers die „verontwaardigd" zijn over de anti-Russi sche protestacties in de V.S. en Amerikaanse diplomaten. Twee auto's van Amerikaanse diplomaten werden voor het Intourist Hotel beschadigd. Van een wagen was de voorruit verbrijzeld, van de ander waren de banden doorgesneden en de achterlichten vernield. Zaterdagavond werd de voorruit in gesmeten van de auto van AP-corres- pondent Michael Johnson. In de auto werd een briefje geworpen met het dreigement: „De volgende keer is het ernstiger". Gisteren werden alle vier de banden lek gestoken van de auto van Anthony Astrachan, correspondent van de Washington Post, toen hij met zijn vrouw en hun hond een wandeling maakte in de Leninheuvels. Van de Newsweek correspondent werden de ruiten van zijn auto ingeslagen. DELFT Een van de oorzaken van tegenvallende resultaten van het onderwijs in „nieuwe wiskunde" op middelbare scholen is het feit dat ouders hun kinderen er thuis niet mee kunnen helpen. Prof. dr. J. G. Dijkman, de conrec tor van de Delftse T. H„ wees op dit euvel in zfjn rede Wiskunde en On derwijs, die hij zaterdag uitsprak ter gelegenheid van de 129e diesviering van de T.H. Volgens prof. Dijkman zou het an ders zijn uitgepakt indien het minis terie van onderwijs en wetenschap pen voor was gegaan „door tegelijk met de invoering van het nieuwe programma ook een cursus aan de ouders, hetzij schriftelijk hetzij via tv, aan te bieden." Prof. Dijkman wees op de grote betekenis van hulp van ouders bij het maken van huiswerk door hun kinderen. „De ervaring wijst uit", zei hij, „dat bij veel leer- en denk werk dat op de middelbare school eigen gemaakt moet worden, door de kinderen een beroep gedaan wordt op de hulp van ouders, hetgeen vooral in de eerste jaren onmisbaar is." Het bfj voorbaat uitschakelen van hulp van ouders bij het maken van huiswerk zal volgens prof. Dijkman aanleiding geven tot extra moeilijk heden voor leerlingen die moeite met de nieuwe wiskunde hebben. De nieuwe wiskunde, die sedert 1968 op alle middelbare scholen in ons land wordt onderwezen, werd voordien pas aan eerstejaars studen ten als leerstof aangeboden op uni versiteiten en hogescholen. KOEALA LOEMPOER In sommi ge delen van Maleisië, die na de over stromingen van vorige week onbereik baar zijn geworden, heerst hongers nood, zo heeft de Maleisische minister voor Hulpverlening meegedeeld. Het aantal slachtoffers van de overstromin gen is inmiddels gestegen tot 60. Engeland heeft 15 landingeboten be schikbaar gesteld voor de hulpverle ning van de zwaarst getroffen oostelij ke staten. Daartoe zouden zondag nog 50 boten worden aangevoerd. Ingenieurs hebben een plan opgesteld om met springladingen een 35 meter lang kanaal te laten ontstaan door een eiland dat de oostelijke monding van de riiver de Pahang blokkeert. Het water zou dan sneller kunnen wegvloeien. Naar schatting 115.000 Maleisiërs zijn nog dakloos als gevolg van overstro mingen. ADDIS ABEBA (Ethiopië) Met een plechtige dienst in de Koptische kerk van Addis Abeba is in de Ethiopische hoofdstad de vergadering van het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken geopend, die 12 dagen zal du ren. Centraal thema op deze bijeenkomst van vertegenwoordigers van ongeveer 400 miljoen Christenen is de zorg over de rol van de kerk in de wereld. Bij de Wereldraad zijn ongeveer 235 protestantse, anglicaanse, orthodoxe en oud-katholieke kerken va n 90 landen aangesloten. Op de plechtige openingsdienst drong de waarnemend patriarch van de Ethiopische kerk, Aboe na Theophilus, aan op het terzijde schuiven van alle verschillen uit het verleden, en het nog meer dan ooit streven naar „christelij ke eenheid en daardoor eenheid van de gehele mensheid". Op de agenda van het centrale comité staan onder meer voorstellen tot aan vaarding van een gemeenschappelijke datum voor het Paasfeest, steunverle ning aan nationale bevrijdingsbewegin gen die strijden tegen blanke minder- heidsregimes en verhoging van de ef fectiviteit van het centraal comité. VENLO De 23-jarige bankwerker M. H. is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats Vemlo in een automatiek ernstig mishandeld door een groep jongens. Het slachtoffer werd in bewusteloze toestand met diverse verwondingen naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De gemeentepolitie heeft acht jongelui aangehouden die verdacht worden van deze mishande ling. Vijf hiervan zijn afkomstig uit Venlo. Twee uit Cuyk en een uit Krim pen a.d. IJssel. Vrijdag heeft minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromyko bij de Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam krachtig geprotesteerd tegen het optre den van „Zionistische vandalen" tegen Russische burgers en instellingen in de VS. Waarnemers geloven, dat de pro testacties tegen de Amerikanen van ho gerhand zijn geïnspireerd. Vrijdagavond werden twee Ameri kaanse diplomaten, die een lezing in het centrum van Moskou hadden bijge woond, op straat aangehouden door „verontwaardigde burgers" die hen on derhielden over de „anti-Sovjet-hyste- rie" in Amerika en vroegen hoe zij het zouden vinden, het slachtoffer van ge weldpleging te worden. Zaterdagmorgen werd een ambassa defunctionaris door een groepje mensen aangehouden, toen hij in de buurt van zijn woning een fitheidstraining hield. Tot dusver schijnt het ambassadeper soneel de confrontaties en het vandalis me eerder lastig te vinden, dan een be lemmering in de uitoefening van hun taak. Volgens een functionaris heeft Gro myko Beam echter gewaarschuwd, dat de zaken wel eens uit de hand zx>uden kunnen lopen, als berichten de ronde gaan doen dat Russen in de Verenigde Staten mishandeld zijn. Het regeringsdagblad Izvestia heeft met een minimum aan commentaar de verklaring afgedrukt die het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken op 8 januari heeft uitgegeven, na de bomaanslag op een gebouw van de Russische ambassade in Washington. Daarin staat dat de Amerikaanse re gering de „vandalistische" aanslag ver oordeelt en dat de geweldpleging alleen maar „de walging en de verontwaardi ging van alle ordelievende Amerikanen kan opwegken". De publicatie van deze verklaring kan bedoeld zijn geweest om de gemoe deren te kalmeren van de werkelijk verontwaardigde Russen, die zich per soonlijk aangetast voelen door de an ti-Russische protesten in de VS. ROTTERDAM De overval op een 43-jarige boekhouder van een aan nemingmaatschappij, donderdagmor gen m hartje Rotterdam, is opgelost. De Rotterdamse recherche heeft drie mannen aangehouden. Het zijn de der tigjarige loswerkman A. M. uit Den Haag, de 37-jarige kantoorbediende J. M. H. F. en de 36-jarige drukker L. M., beiden uit Rotterdam. Van de buit van 46.000 gulden is 35.000 gulden terugge vonden. A. M. en J. F. hebben bekend dat zij al eerder van plan waren geweest de boekhouder te overvallen. F. moest zelf elke donderdag geld halen bij de Am- robank op de Coolsingel. Hij lette daar- bfj op het doen en laten van de heer Van den Nieuwendijk. Oorspronkelijk wilden zij deze op Oudejaarsdag over vallen. Die dag haalde de heer Van den Nieuwenddjk geen geld. BELFAST In de straten van Bel fast zijn dit weekeinde drie mannen gé- vonden, die met teer en veren waren bestreken. Zij waren tot het middel uit gekleed en aan lantaarnpalen of bus haltes vastgebonden. De drie mannen zijn gevonden in de overwegend katho lieke Falls Road buurt. De politie kon geen opheldering over de wraakacties geven. In een verkla ring, die afkomstig zou zijn van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), staat echter, dat het besmeuren met teer en veren de uitvoering is van vonnissen van IRA-rechtbanken tegen mannen, die schuldig zijn bevonden aan acties tegen katholieken. TILBURG Uit een woning in Til burg is tijdens het weekeinde een ju welenkistje met sieraden, juwelen, dia manten en parels gestolen. De waarde bedroeg tussen de f 40.000 en f 50.000. AMSTERDAM Minister Roolvmk (sociale zaken) heeft tijdens het af scheid van de heer Kloos zijn laatste robbertje met de scheidende voorzitter van het NVV gevochten. De minister was een van degenen, die in een filmpje afscheid namen van de heer Kloos. Het filmpje, waarvoor het bestuur van het NVV verscheidene per sonen had uitgenodigd, kwam in de plaats van de gebruikelijke toespraken. Minister Roolvink die overigens wegens familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn; minister Nelissen (economische zaken) vertegenwoordigde het kabinet zei dat hij de uitspraak in een interview van de heer Kloos als zou hij niet voldoende economisch ge schoold zijn „niet fijn" vond. „Ik meen dat ik dit als twee arbei dersjongens onder elkaar wel mag zeg gen, en ik hoop dat de heer Kloos deze uitspraak nog eens inslikt". De minister kreeg onmiddellijk zijn zin. In zijn dankwoord zei de scheiden de voorzitter van het NVV: „Ik heb de heer Roolvink vaak hard aangevallen en ik meen dat hij daar tegen kan. Hij heeft, vooral op het gebied van de so ciale zekerheid, veel goede dingen ge daan als minister, maar zijn loonpoli tiek lag me niet. Maar als ik in dat interview nare dingen heb gezegd ben ik best bereid om deze terug te nemen". 99 Het afscheidsceremonieel, inclusief de druk bezochte receptie, was zo spon taan en langdurig, dat Kloos' opvolger drs. Ter Heide een uur te laat de gele genheid kreeg om zijn „intreerede" te houden. Sprekende over de taken van de vakbeweging de directe belangen behartiging en de maatschappijvernieu wing zei drs. Ter Heide dat de te genstelling tussen beide een kunstmati ge is. Het is onjuist, zo zei hij, om al onze problemen te vereenzelvigen met een verkeerde structuur van de maatschap pij. Elke geïndustrialiseerde maat schappij of ze nu kapitalistisch, so cialistisch of communistisch is zal bijvoorbeeld worstelen met de veront reiniging van lucht en water. Ook het probleem van de medezeggenschap is niet uitsluitend een kwestie van een andere maatschappijstructuur. Als we niet willen vervallen in een lang overleefd liberalisme, dat zullen, aldus de nieuwe voorzitter van het NVV, ook voor bedrijven met een veel grotere zeggenschap voor de werkne mers op centraal niveau bepaalde eco nomische en sociale regels moeten wor den gesteld. Een revolutionaire veran dering is geen Haarlemmer olie, die al le problemen oplost. De heer Kloos overhandigde za terdag de voorzittershamer aan zijn opvolger de heer H. ter Heide. AMSTERDAM De Koepelkerk aan het Leidsebosje in Amsterdam is voor 3,6 miljoen gulden verkocht aan de En gelse ontwikkelingsmaatschappij Leisu re International LTD in Londen, die ook het aangrenzende Persilgebouw heeft gekocht. De Britse onderneming wil kerk en Persilhuis slopen en op die plaats een 30 m. hoog hotel met 300 bedden en twee ondergrondse parkeer garages bouwen. ADVERTENTIE Pe Mini. Kleine felle kameraad van grotestedelingen. Wiet u dat er alleen ai In Rome 50.000 rond flitsen? Bij de prijs inbegrepen: de technische know-how die British Ley- land in al z'n auto's stopt- van Jaguar tot Rover, vanTfiumph tot MG. BRITISH British Leyland Nederland, Gouda Auatirtda^aMMumph-Leyfand-MG-Morris-Rover SOEST Vier inwoners van Amers foort zijn in de nacht van zaterdag op zondag aan ee dood ontsnapt, toen zij, misleid door een zeer dichte mist, op de overweg in de Peter van den Breemerweg in Soest van de weg raakten en met hun auto dwars op de rails bleven staan. Korte tijd later raasde op de vrije baan de trein Am sterdam-Amersfoort voorbij. De treinbestuurder zag echter nog juist, dat de andere baan versperd was, bracht zijn trein enkele honderden meters verder tot stilstand en stelde het station Amersfoort op de hoogte. Een paar minuten later kon een uit de richting Amersfoort naderende trein daardoor vlak voor de overweg tot stilstand worden gebracht. De wagen is door de vier inzittenden en drie politiemannen van de rails getild. Nauwelijks een week geleden raakte op dezelfde plaats ook een auto van de overweg. De wagen werd toen door een trein gegrepen, maar de bestuur der was er toen al uit. APPELSCHA Het bestuur van de jeugdsociëteit „Harambe" in Appelscha heeft naar aanleiding van een vecht partij die vorige week zondag ontstond en waarbij een scholier uit Appelscha met een mes in het gezicht werd gesto ken, besloten dat Ambonezen vier we ken niet in „Harambe" mogen komen. De scholier werd door een zeventienja rige Ambonees uit Oosterwolde (Fr.) geraakt en zal er waarschijnlijk een le lijk litteken aan overhouden. HOUSTON De Apollo 14-astro- nauten hebben zaterdag in Houston in het ruimtevaartcentrum de modellen getoond van het ruimtevaartuigwaar mee zij hun vlucht naar en de landing op de maan zullen uitvoeren. Op de foto v.l.n.r. de commandant Allen Shepard met het model van het maan landing svaartuigStuart Allen Roosa met het model van het commando vaartuig en de piloot van het maan landing sv aartuig Edward Dean Mit chell. De vlucht zal op 31 januari a.s. van start gaan. DURBAN De Zuidafrikaanse vereniging van artsen en tandartsen houdt ditmaal haar jaarvergadering op zee, om te voorkomen dat buiten landse bezoekers in verlegenheid komen door de apartheidsvoorschrif ten van de overheid. De vereniging heeft voor de con ferentie, die van 4 tot 10 maart wordt gehouden, het passagiersschip Reina Del Mar gehuurd. Het gaat in internationaal water liggen, waar de rassenscheiding niet geldt. Het zes daagse verblijf op het schip zal de afgevaardigden tussen de 500 en 900 gulden per persoon kosten. ATHENE De Griekse kolonels- regering van premier George Papado- poelos heeft zaterdag geweigerd verder samen te werken met het internationale Rode Kruis over het toezicht op de po litieke gevangenen in Griekenland. De onderminister voor Buitenlandse Zaken Christian Xanthopoelos-Palamas zei, dat volgens de regering het vrijla ten van 305 gevangenen en de belofte van de premier de overigen, naar schatting 300, vrij te zullen laten tegen april van dit jaar. verdere samenwer king met het Rode Kruis overbodig maakt. Pal am as zei ook dat de Griekse rege ring „volkomen onkundig" is van de discussie over de situatie in Grieken land die op 28 januari zal worden ge houden in de politieke commissie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. De discussie zal plaats hebben op een motie van de Ne derlander mr. Max van der Stoel. UTRECHT Het „Gemeenschappe lijk Overleg van Ziekenfondsorganisa ties" (G.O.Z.) heeft zich in zijn vergade ring van vrijdag met nadruk uitgespro ken voor fluoridering van het drinkwa ter. Het G.O.Z. stelde zich achter het standpunt van de „Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Tandheel kunde ten gunste van de fluoridering. Zoals bekend heeft de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst dat onlangs ook gedaan. De ziekenfondsorganisaties menen, dat een krachtige aanpak van de preventie, waarvan de fluoridering van het drink water een belangrijk onderdeel is, voor waarde is voor de tandheelkundige ge zondmaking van ons volk. JOHANNESBURG Een Duitse Lu therse dominee, die door de Zuidafri- kaanse veiligheidspolitie is ondervraagd nadat hij samen met een Afrikaanse vriend een „blanke" kerkdienst had bijgewoond, heeft aanzegging gekregen dat hij Zuid-Afrika eind maart moet hebben verlaten. De 38-jarige dominee Markus Braun zorgde vorig jaar voor voorpagina nieuws in Johannesburg, toen hij met een onbekende Afrikaan een Neder- duits-hervormde kerk in de voorstad Maraisburg kerk binnenging en tussen de blanke kerkgangers ging zitten. De predikant vroeg Braun en zijn vriend te vertrekken en de veiligheidspolitie ondervroeg hem later over het incident. Er bestaat geen wet tegen gemengde kerkgang in Zuid-Afrika, maar de drie protestantse invloedrijke kerken die achter de apartheidspolitiek staan, ple gen gescheiden diensten te houden. Braun, die een vrouw en drie kinde ren heeft, kwam drie jaar geleden uit Wesit-Duitsland naar Zuid-Afrika. Hij is dominee geweest in de Negerlokasie Soweto bij Johannesburg. Hij zei zater dag, dat het ministerie van Binnen landse Zaken hem had laten weten dat zijn tijdelijke verblfjfsvergunning niet zal worden verlengd. „Al voor het inci dent in Maraisburg had ik aanwijzin gen, dat dit zou komen", aldus Braun. „Het was zeer waarschijnlijk omdat wij veel contacten met Afrikanen hadden. Wij hadden het gevoel dat wij in de gaten werden gehouden". Dr. Braun zei, dat de toestand van de DELFT Een 29-jarige Rotterdammer heeft zaterdagmiddag in Delft gepro beerd zijn 30-jarige ex-vrouw met zijn auto om het leven te brengen. In een wilde achtervolging over de smalle Rotterdamseweg. waarbij snelheden van 120 km per uur wer den bereikt reed hij tegen de achter zijde van de auto van zijn voormalige echtgenote op. De Rotterdamse kwam tegen een bru gleuning tot stilstand. Met een gebro ken been en schaafwonden moest zij naar een ziekenhuis worden overge bracht. Een inzettende vrouw kwam met de schrik vrij. De auto moest van de brug worden losgezaagd. De veroorzaker van het ongeval bleef ongedeerd. Hij verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen na een reuze over de uit het ontbonden huwelijk voortgekomen kinderen. ADVERTENTIE Het is goed sparen bij de NMB De veie spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbneven nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Afrikanen in Zuid-Afrika hem doet denken aan mensen ki communistische landen. „De mensen in Oost-Duitsland leven onder soortgelijke omstandighe den. Ik ben daar een paar jaar geleden geweest." Braun wilde niet praten over zijn plannen voor de toekomst. Hij zei wel dat hij met zijn gezin naar Duitsland zal terugkeren. Zijn kinderen zijn 1, 3 en 4 jaar oud. Zijn uitwijzing kwam na een reeks soortgelijke maatregelen tegen andere geestelijken die tegen de apartheidspo litiek zijn gekant. Vorige week donder dag kreeg de in Engeland geboren ka tholieke priester Cosmas Desmond te horen dat hij geen Zuidafrikaans pas poort zou krijgen om zijn ouders in En geland te bezoeken. Minister van Bin nenlandse Zaken Gerdener zei dat dit gebeurde om „persoonlijke en niet om religieuze redenen". Eind vorig jaar werden de Angli caanse priesters Robert Mercer en Ber nard Chamberlain uitgewezen. HAARLEM De lijsttrekker van DS'70, dr. W. Drees jr., heeft zich zater dag tijdens de oprichting van een afde ling van DS'70 in Haarlem uitgesproken tegen samenwerking met andere partij en. DS'70 is volgens hem nog te jong en de kloof met de PvdA en de confessio nele partijen is nog te groot. D'66 is volgens dr. Drees jr. nog de meest ver wante partij, hoewel die zelf nog te veel aan het zoeken is. De besprekingen tussen een aantal topleden van de PvdA met de vroegere premier dr. W. Drees sr. zijn voor onbepaalde tijd uit gesteld. „De heer Drees wordt op gezette tij den over allerlei politieke en partij politieke zaken geraadpleegd. De bij eenkomst is uitgesteld om de schijn te vermijden dat zij iets te maken zou hebben met het lijsttrekkerschap van dr. Drees jr. van DS'70 en de bezwaren van dr. Drees sr. tegen het optreden en de methoden van de huidige PvdA", zei gisteravond vice-voorzitter Van der Louw. AMSTERDAM De PSP doet niet mee aan een stembusakkoord met PvdA, D'66 en PPR. De pacifisten ne men geheel zelfstandig aan de verkie zingen deel. PSP-voorzitter Burggraaf en fractie leider drs. Wiebenga sloten gisteren na afloop van het partijcongres in Amster dam gesprekken met de PvdA hierover uit. Het kan nu alleen nog gaan om samenwerking na de verkiezingen. Het voorstel van PvdA, D'66 en PPR voor een districtenstelsel heeft bij de PSP de deur dicht gedaan. Een kleine partij als de PSP zou dan geen enkele kans meer hebben op een Kamerzetel, Drs. Wiebenga: „Hiermee zet men ons het pistool op de borst". Het congres stemde in grote lijnen in met het nieuwe verkiezingsprogram. Daarin staat o.a. dat elke loonmaatregel gepaard moet gaan met maatregelen, die prijzen, winsten en investeringen aan banden leggen. Ook wordt gepleit voor gratis openbaar vervoer, wettelij ke regeling voor abortus, geweldloze buitenparlementaire acties en afbraak van het defensiebudget. Het congres koos drs. Wiebenga als lijsttrekker. De volgende negen kandi daten op de groslijst zijn: 2. A. G. van der Spek; 3. B. van der Lek; 4. H. Gortzak; 5. mevrouw I. Hoogsteder; 6. H. Riethof; 7. W. de Wolf; 8. J. de Jong; 9. B. G. Aalders; J0. Mevrouw C. Bos. De PSP heeft een resolutie aangeno men waarin de partij „diep afgrijzen uitspreekt over de slachtingen die ook nu weer aangericht worden door het regiem van Hoessein onder de Pales tijnse en Jordaanse volkeren". De PSP zegt volledig solidair te zijn met de gerechtvaardigde strijd van het Palestijnse volk. Een gelijkluidend tele gram werd gezonden naar het „Cen traal comité van het Palestijns verzet" in Damascus.

De Vallei | 1971 | | pagina 5