DeVallei Jim R komt terug Cor Rutgers veroverde het kampioenschap bij de Amateurs Uitslagen bedrijfs- volleybal Uitslagen van VDC W.K. VOETBAL KRIJGT GEHEEL NIEUWE OPZET Linda Esser in slalom eerste Halve-finales Nederlandse damtitel Prof. Euwe wil w.k. voor jeugd Richey beste am a teurtennisser van Ver. Staten ZIAN ontnam HPC record Dammen Nederlandse turnsters naar buitenland Ruth Schleiermachter reed goede 500 meter finale MAANDAG II JANUARI 1971 Lagelandenwedstrij d AMATEURS TEVREDEN VAL d'ISERK (Fr.) De Neder landse dames zijn zondag in Val d'Isere de Lage La ndenski wedstrijd, waaraan de landenploegen van Nederland, Bel gië, Denemarken en Groot-Brittannië deelnemen, goed begonnen. De 17-jarige, in Zürich woonachtige, nationale kam pioene Linda Esser won de slalom, het eerste onderdeel. Karin van Elderen werd derde. Nederland voert bij de da mes het landenkl assem ent aan. De he ren waren aanmerkelijk minder succes vol. Zeno Lampe, de nationale kam pioen, was de beste Nederlander. Hij werd achtste. De uitslagen van de slalom zijn Dames: individueel: 1. Linda Esser (Ned.) 64.56 sec.; 2. Danielle Pacco (Belg.) 65.03 sec.; 3. Karin van Elde ren (Ned.) 65.82 sec. Landenklassement: 1. Nederland 130.38 sec; 2. België 133.13 sec; 3. Groot-Brittannië 137.80 sec. Heren: individueel: 1. Vasey (GB) 58.12 sec; 2. Fraser (GB) 60.53 sec; 3. Schroder (Dn.) 61.02 sec; 8. Lampe (Ned.) 62.40 sec; 11. Calkoen (Ned.) 69.05 sec; 12. Bakker (Ned.) 65.75 sec; 15. Van de Meer (Ned.) 67.45 sec. Landenklassement: 1. Groot-Brittan nië 180.12 sec; 2. België 184.55 sec; 3. Denemarken 191.62 sec; 4. Nederland 193.20 sec. Dinsdag wendt het tweede en laatste onderdeel verwerkt, de afdaling. ARNHEM Zaterdag en zondag zijn in Arnhem de partijen gespeeld tn de derde en vierde ronde van de halve- finales om het damkampioenschap van Nederland. De uitslagen van de partijen uit de derde ronde Groep 1: Goudt (Amsterdam)Van der Sluis (A'dam) 02; Gordijn (Den Haag)Vos (Westbroek) 20; Baas (Enschede)Van TiLborg (Tilburg) 11; Bergsma TerwispelVan Vlo ten (Dordrecht) 20; Schotanus (Hee renveen) Holstvoogd Rijswijk11. Groep 2: Varkevisser (Katwijk)— Toet (Scheveningen) 20; Rastiaannet AmsterdamBronstring Leiden 11; Craane (Ose)Visser (Murmer- woude) 11; Hermelink Ulft)Van Heerde (Amsterdam) 11; Palmer (Arnhem)Lammers (Mierlo) 20. De uitslagen van de vierde ronde Groep 1: Gordijnv. d. Sluis 11; BaasGoudt 11; BergsmaVos 20; SchotanusVan Tilborg 11Holst voogdVan Vloten 02. Groep 2: ToetLammers 20; Van HeerdePalmer 11Bronstring Craane 11; VarkevisserBastiaan- net 11; VisserHermelink 20. Stand in groep 1: Gordijn 7 punten; Bergsma 6; Schotanus 5; v. d. Sluis 5; Baas 4. Stand in groep 2: Varkevisser 6; Bronstring 5; Craane 4; Van Heerde 4; Hermelink 4; Toet 4. GRONINGEN Bij de sluiting van het negende Niemeyer-toernooi in Gro ningen heeft de president van de we reldschaakbond (FIDE), onze landgenoot prof. dr. Max Euwe, een belangrijke suggestie gedaan. Euwe lanceerde het idee om het ene jaar een toernooi om de Europese jeugd titel, het andere jaar om de wereldtitel te organiseren. In 1961 is in Den Haag eens een derge lijke wedstrijd gespeeld. Prof. Euwe liet niet uitkomen, of deze toernooien een permanent karakter zullen moeten krijgen. De plaats waar dergelijke toernooien gehouden zullen worden Euwe stelde Groningen voor hangt af van de beslissing van de FIDE SAN FRANCISCO De Amerikaan Jim Ryun, wereldrecordhouder op de 880 yards (1.44.9), 1500 m (3.33.1) en de mijl (3.51.1), die na zijn teleurstel lende tweede plaats op de Olympische 1500 meter van Mexico met de atletiek stopte, gaat een come back proberen. Ryun zal op 22 januari tijdens indoor- atletiek wedstrijden in San Francisco weer voor het eerst aan de start komen. Hij heeft verklaard, dat hij in Mün- chen de gouden medaille op de 1500 me ter wil winnen. ALMA ATA De Oostduitse Ruth Schleiermacher heeft zondag tijdens schaatswedstrijden op de baan van Alma Ata een zeer snelle 500 en 1000 meter gereden. De Oostduitse reed de 500 me ter in 44.9 sec. Op de 1000 meter bracht zij 1 min. en 33.4 op de klokken. NEW YORK De 24-jarige George Clifford Richey is door de Amerikaanse tennisbond als eerste geplaatst op de ranglijst van 1970. Richey, die in 1970 de Grand Prix van de Internationale Tennis Federatie op zijn naam bracht, verdrong Stan Smith naar de tweede plaats. Derde staat Clark Grabner. Bij de dames voert de 21-jarige Patti St. Ann Hogan de ranglijst aan. Twee de en derde staan resp. Sharon Walsh en Chris Evert. DEN HAAG Een 5 x 50 meter vrije slag-ploeg van ZIAN heeft zondag in „De Morgenstond" te Den Haag een nieuw Nederlands record gevestigd met een tijd van 2.08.9. Het oude record stond met 2.09.3 op naam van HPC (Heemstede). De ZIAN-ploeg bestond uit Jan Evert Veer, Prijdekker, Mul der, Verroen en Brouwer. VEENENDAAL Afgelopen zater dag werden op 't landgoed „De Dikken- berg" de Provinciale Kampioenschap pen Veldrijden gehouden. Het 2150 meter lange parcours voerde langs steile afgronden en door modde rige stukken zand, maar de rijders kon den over het algemeen toch wel op de fiets blijven zitten. De Veteranen, die samen met de Nieuwelingen van start gingen, ploeg den met hun lichte fietsjes vier ronden lang door de zandafgraving en Gerrit Ruttenberg versloeg met ruime voor sprong zijn concurrenten voor de Pro vinciale titel. Zijn tijd over de circa 8,5 kilometer was 24.02 minuten, gevolgd door de 25.32 min. van H. van Dijk. Op de derde plaats eindigde Arie Emo ln 27.50 min. en vierde werd H. de Bree in 27.53 min. De Nieuwelingen reden 5 ronden, cir ca 10.5 kilometer^ en na een felle strijd trok Jos Verkerk met klein verschil de titel naar zich toe. Hij finishte in 30.23 min., vlak daarop gevolgd door Johnnie Schaasma in 30.26 min. Derde werd Piet Kuipers in 32.23 min. De twee rijders, die het tempo tot het einde toe konden bijbenen, M. Smits en Piet Sluis eindig den op de vierde en vijfde plaats in resp. 33.35 min. en 34.05 min. Harry Bouwhuizen eindigde op een ronde op de zesde plaats. J. J. Ruckert, ook op een ronde, eiste het Provinciaal Kampioenschap van Noord-Holland voor zich op. D. Mersch- ke en Piet Bouwhuizen, een broer van Harry, sloten de ranglijst. Daarna was het de beurt aan de Ad- spiranten en Amateurs, waar een span nende strijd werd geleverd tussen Cor Gerrit Ruttenberg, kampioen bij de veteranen, ontvangt de bloe men, na zijn zege. 0 Een van de weinige momenten, dat een rijder genoodzaakt is om van de fiets af te stappen en lopende strijd te leveren. Rutgers en Arie Kooyman, die om beur ten de kop van elkaar overnamen op het zware parcours. Ook wegrenner Mattie de Koning was van de partij, met het vaste voornemen om 't Provinciaal Kampioenschap voor zich op te eisen. De Adspiranten hadden maar drie ronden te rijden en het was G. Vink, die duidelijk het kampioenschap en de bloemen voor zich opeiste in 19.30 mi nuten. Tweede werd Rikkie Jeegers in 20.31 min. en derde Berrie van de Broek in 22.28 min. Kampioen van Noord-Holland werd de kleine M. Aupers in 22.58 en tweede werd T. Gase in 23.35 min. De vierde plaats van de provincie Utrecht eiste Piet de Jong voor zich op, gevolgd door Dick Wilgenburg op de vijfde plaats. Berry Huveneers werd derde voor Noord-Holland. Cor Rutgers, die zoals hij na afloop verklaarde, niet goed op gang kon ko men in deze cross, bleek hij de Ama teurs over de langste adem te beschik ken en na 'n harde strijd in de kopgroep tussen Dave Pos, Arie Kooyman en Cor Rutgers, zegevierde laatstgenoemde in de tijd van 47.51 minuten over de 18.5 kilometer. Dave Pos moest het in de laatste ron de toch afleggen tegen het geweld van de winnaar en eindigde in 48,37 als tweede. Provinciaal kampioen van Noord- Holland werd Arie Kooyman, gevolgd door de Scherpenzeler Mattie de Ko ning, die door een val zijn kansen op de titel aanmerkelijk zag verminderd in 50 minuten. Op de vierde plaats eindigde zijn plaatsgenoot Henk van Velzen in 52.31 min. en zevende werd Kees Albert in 53.27 miru. A. de Zeeuw finishte op een ronde, maar werd toch tweede van de provincie Noord-Holland. GVVV veroverde 1ste plaats op bijzonder geslaagd DOVO-nieuwjaarstoernooi VEENENDAAL Het Nieuwjaars- toernooi voor pupillen in de Valleihal dat door DOVO werd georganiseerd, is een oveürweldigend succes geworden. Vanaf het begin tot de finale was de tribune van de zaal afgeladen met bij zonder enthousiast publiek. Het was voor vele spelers en voet balliefhebbers de eerste maal, dat men zich in de sporthal bevond en zowel lei ders als spelers waren, na van hun ver bazing bekomen te zjjn („van de buiten kant Rjkt 't alleen maar 'n vierkant blok beton"), bijzonder tevreden over de ac commodatie. De organisatie, door het jeugdbestuur van DOVO, was perfect en er werd pre cies volgens het tijdschema gewerkt. Tuséen Iedere wedstrijd was een tftds- marge van vijf minuten gehouden, zo dat, zelfs toen er penalty's moesten wor den genomen om de beslissing te bren gen in een poule, er geen enkele ver traging op het schema ontstond. Ondanks vier geljjke spelen kwam GVW toch in de finale door het beter benutten van penalty's. In de poule speelde GVW gelijk tegen Merino's (0-0), ondanks een veldover- wicht en ook tegen Unitas bereikten de latere kampioenen niet meer dan een dubbelblanke stand. Tegen Veenendaal werd een 1-1 resultaat geboekt. Veenendaal werd eerste poule 1, ter wijl GVW en Merino's op een gedeelde tweede plaats kwamen. GVW ging door het beter benutten van de strafschoppen over als nummer twee naar de cross-finale. In poule 2 gingen Scherpenzeel, met een van de beste ploegen van dit toer nooi, en DOVO naar de cross-finale. In die cross-finale wist DOVO een benauwde winst uit het vuur te slepen tegen Veenendaal (0-1), waardoor de Roodwitten over gingen naar de finale. GVW behaalde tegen Scherpenzeel het vierde gelijke spel (1-1), maar doordat de GWV- jeugd (onder leiding van eerste elftalspeler Otto Takken) een van de drie penalty's in het kleine doel werkte, en Scherpenzeel niet een, waren de namen van de finalisten bekend. De eindstand in poule 1: 1. Veenen daal (5 punten), 2. GVW (3 pnt.), 3. Unitas (3 pnt.)., 4. De Merino's (1 pnt.). De eindstand poule 2: 1. Scherpenzeel (5 punten), 2. DOVO (4 pnt.), 3. VRC (3 pnt.), 4. Kulan (0 pnt.). Het aantal doelpunten, dat de pupil len in de loop van het toernooi wisten te scoren viel wat tegen. Waarschijnlijk zal daar de omgeving en het veranderde reglement wel schuld aan zijn. De hoog ste score werd bereikt door VRC, dat in de wedstrijd tegen Kulan een 3-0 zege boekte. GVVV en DOVO zouden dus in de fi nale gaan beslissen welke ploeg de fraaie wisselbeker mee naar de prjjzenkast zou mogen nemen. In de afgeladen sporthal werd het pu bliek vakkundig aangevuurd door de heer E. van Asselt en de veertien spe lertjes gaven hun laatste adem in deze strijd van tweemaal een kwartier. Al voor de rust nam GVW een voor sprong door goalgetter Jan Gjjsbertse, die ook in de andere doelpunten in de kwalificatieronden een groot aandeel had. GVW paste zich beter aan de om standigheden aan, verdedigde vakkun dig de verkregen voorsprong en was met enkele gevaarlijke uitvallen over de In de spits opererende Jan Gjjsbertse soms SCHERPENZEEL De uitslagen wa ren deze week Set Up 3 - Set Up 4 2-1; Gemeente - Controlasco 3 3-0; Controlasco 1 - Set Up 5 3-0; Set Up 5 - WSB 0-3; Basisonderwijs - Set Up 2 3-0; Set Up 4 - Ch. v.d. Broek 2-1. De stand is nu in poule A Controlasco 1 3-10; Basisonderwijs 3-10; Set Up 2 (dames) 4-8; Set Up 3 (dames) 3-7; Controlasco 2 4-6; Set Up (dames) 4-2; Set Up 5 (dames) 3-1. In poule B is de stand Gemeente 3-9; WSB 3-9; Set Up 5 3-8; EBM 4-8; Set Up 4 5-7; Controlasco 3 4-2; Ch. v.d. Broek 3-2. De volgende ronde wordt gespeeld op 21 januari in de gemeentelijke spelhal. dichtbij een doelpunt in de tweede vijf tien minuten. Juichend begroette alles wat GWV heette het eindsignaal en snel werden de vier rijen geformeerd voor de prijs uitreiking. Aanvoerder Bert van de Scheur ont ving uit handen van burgemeester Bode de wisselbeker, een blijvende herinnering en de wedstrijd bal. Dove bereikte de tweede plaats, ge volgd door Scherpenzeel en Veenendaal. De heer Van Ojik, van het jeugdbe stuur van DOVO, was bijzonder tevre den met het verloop van het toernooi. „Ik geloof wel, dat het een succes is geweest, want er was een geweldige 0 Aanvoerder Bert van de Scheur ontvangt uit handen van burge meester Bode de wisselbeker. 0 De GWV-keeper onderschept een DOVO-aanval in dé finale-wed strijd om de wisselbeker. sfeer, niet alleen op de tribune, maar ook in de kleedkamers. Voor de spelers was de spanning soms ondraaglijk en dat leidde af en toe tot huilbuilen. Dit toernooi is zeker voor herhaling vatbaar, daar kun je op rekenen. Mis schien stimuleert dit toernooi sommige jongens, nu ze eenmaal in de sporthal zijn geweest, om nog eens te gaan kijken en misschien zelf een zaalsport te gaan beoefenen. De kosten van dit evenement waren erg hoog, en de verkoop van de programma's heeft dat niet kunnen op vangen. Het is in de eerste plaats al niet leuk om toegangsprijzen te vragen tij dens zo'n toernooi, een vader moet toch gewoon naar zijn zoontje kunnen kijken, wanneer die in de zaal voetbalt, en wan neer we kaartjes hadden verkocht, had den we een percentage aan de gemeente moeten afdragen. Het voornaamste is, dat het toernooi geslaagd is, en ik ge loof, dat de leiders van de verschillen de ploegen daarmee wel zullen instem men. Zaalvoetbal wondt een tak van sport, die los van het gewone voetbal zal wor den beoefend, het heeft een grote toe komst ook voor de wat oudere jongens. De verhoudingen in de zaal komen heel anders te liggen dan op het veld. Aan een ploeg als Scherpenzeel kun je zien, dat ze veel in de zaal trainen, het was misschien de beste ploeg van dit toer nooi en van de andere clubs weet ik, dat ze op het veld van GVW zouden win nen. Op 16 januari gaan we naar Scher penzeel, waar het zaaltoernooi wordt ge houden om de Adri ter Burg-beker en misschien zijn daar de resultaten wel helemaal verschillend met die van dit toernooi. Voor de pupillen is het in ieder geval erg leuk" Brazilië kreeg toestemming in juli 1972 een groot internationaal toernooi te organiseren met achttien landenploe gen: tien uit Zuid-Amerika, twee uit Midden-Amerika, één uit Afrika en vijf uit Europa. Besloten werd ook ruim 20.000 gulden beschikbaar te stellen voor het fonds ten behoeve van de na bestaanden van de slachtoffers de ramp bij Glasgow Rangers. DEN HAAG Nationaal turnkampi- oene Ans van Gerwen en Cora Stins zullen op 31 januari in Barcelona deel nemen aan een internationale invitatie wedstrijd, welke de Spaanse turnbond organiseert. Ans van Gerwen zal met Cor Smulders drie weken later, op 22 februari, in Londen uitkomen op invi tatiewedstrijden voor nationale kampi oenen. VEENENDAAL Deze week werd de onderlinge competitie voortgezet met de volgende partijen D. van Leeuwen verloor na een fraai gevecht met B. Valkenburg, A. Kalter blunderde in zijn partij tegen M. van Stempvoort aan alle kanten en verloor kansloos. W. v.d. Hor en A. Gazenbeek kwamen, beurtelings terug uit een ver loren positie en kwamen na een keurig eindspel remise overeen. J. Vermeer en J. v.d. Vliert braken hun partij af, even als N. Valkenburg en D. Scholte. Uitslagen jeugd K. Dijkshoorn - Geurtsen 2-0; G. v.d. Sluis - M. Leppers 0-2; H. Tijssen - Ravenswaaij 2-0; Schuurman - C. Looyen 2-0; Ravens- waay - v.d. Sluis 0-2; J. Leppers M. Leppers 0-2; Dijkshoorn - Ravenswaay 2-0; Schuurman - v.d. Sluis 2-0; J. Lep pers - C. Looyen 2-0; Geurtsen - Tijs sen 1-1; G. Geurtsen - M. Leppers 2-0; K. Dijkshoorn - Tijssen 0-2. ATHENE Het volgende toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1974 in West-Duitsland zal wor den gehouden, zal geen kwart- en halve-finales meer kennen. Het dage lijks bestuur van de Internationale Voetbalfederatie, de FIFA. heeft zich zondag, tijdens zijn vergadering te Athene, akkoord verklaard met de plannen van de wereldkampioen- schaps-commissie. Die commissie had voorgesteld zestien landen toe te laten tot het eindtoernooi, waarna in de ge bruikelijke groepen van vier landen zal worden gespeeld. De nummers één en twee uit de groe pen speelden tot in Mexico daarna een afvalsysteem. In West-Duitsland zullen de acht overblijvende landen opnieuw in twee groepen worden geplaatst die een halve competitie spelen. De num mers één uit die groepen spelen om de wereldtitel, de nummers twee om de derde plaats. Voor de sterkste vier lan den betekent deze nieuwe opzet, dat er een wedstrijd méér moet worden ge speeld. Voor alle acht kwart-finalisten houdt het in. dat een nederlaag niet meer onmiddellijk uitschakeling bete kent. Het bestuur van de FIFA nam nog een aantal vérstrekkende beslissingen. Aan de nationale bonden zal worden geadviseerd het damesvoetbal onder de hoede te nemen, opdat de dames niet in handen vallen van managers, die uit sluitend de wedstrijden zouden organi seren om het financiële gewin.

De Vallei | 1971 | | pagina 6