Gebroeders Scheffer op tweede en derde plaats Fred Buitenhuis veroverde titel bij de adspiranten Magne Thomassen won Noorse sprinttitel Tsjechische voetballers zeer zwaar gestraft spreekvaardigheid Lau van Ravens voor een maand uitgeschakeld Actie tegèn winterspelen in Denver Ook De Ruyter doet mee aan w.k. driebanden Snelle 500 m Borger van Wildeboer in België ook sterkste Post/Sercu in Bremen op kop o MAANDAG II JANUARI 1971 APELDOORN „V Ging erg gemakkelijk. Ik heb niet alles gegeven, maar ik heb ook niet gefreewheeled"Gertie Wildeboer bemodderd, maar zeer voldaanwas het trotse middelpunt na het veroveren van het Gelders kampioenschap veldrijden voor ama teurs. Terwijl hij de talloze toejuichingen rustig over zich heen liet komen, vertelde hij onsdat hij in de derde ronde was gevallen. Over een paar achterblijvers. Maar t had niet veel te betekenen. Dit kampioenschap was een leuke test voor de „nationale" en de WK. Het parcours was niet zwaar. Het was lekker hard", aldus de Apeldoorner, die hiermee zijn elfde overwinning van dit cross seizoen boekte. De gebroeders G. en AScheffer uit Zelhem deden het met een tweede en derde plaats zeer goed. NIEUWELINGEN ADSPIRANTEN Vakkennis alléén is niet voldoende, want dames en heren die vooruitkomen, durven en kunnen op een beslissend ogenblik het woord voeren. Zij laten dan horen wat zij waard zijn. Zij kunnen hun gedachten glashelder formuleren. Als zij spreken, luistert iedereen. Zij overtuigen en beïnvloeden hun omgeving. Zij weten mensen voor zich te winnen. HOE? Het is een techniek die zij hebben geleerd - een techniek die u óók kunt leren op de mondelinge cursus (Persoonlijkheidsvorming) De nieuwe cursus Spreekvaardigheid (zonder huiswerk) start weer half januari in onderstaande plaatsen en omvat 16 lesavonden (1x per week). Zij leidt op tot het diploma SPREEKVAARDIGHEID, dat in alle sectoren van het bedrijfsleven erkenning geniet. Tijdens het meer dan 20 jarig bestaan van Rhetorica volgden ruim 40.000 dames en heren (in Nederland en België) onze cursus. Zij mer ken dagelijks wat een voorrecht het is om over een goede spreekvaar digheid te beschikken, zowel in hun privéleven als in hun carrière. Vrijblijvende kennismaking Indien u voor deze. cursus belang stelling heeft, dan nodigen wij u gaarne uit om een van onze instructie lessen bij te wonen in: APELDOORN, woensdag 13 en donderdag 14 Januari in hotel "Huize Haytink", Loolaan 25 TIEL, vrijdag 15 januari, in gebouw "Ons Huis", Gasthuisstraat 38 VEENENDAAL, woensdag 13 januari in gebouw 't Trefpunt", Dennenlaan n.d. Petrakerk Aanvang 20 uur Toegang vrij DORDRECHT, BURG. DE RAADTSINGEL 21,TEL (01850) 37283 30388 ITALIË BELGIË TWELLO De 33-jarige Hans Vultink heeft de nationale titel in het band stoten, een van de spelsoorten, waarin de Achterhoeker al vanaf het begin van zijn biljartloopaan als een specialist gold, weer in zijn bezit. Vorig jaar moest Vultink, die toen verkeerd werd voorgelicht over het aantal benodigde caram boles, in de finale het kampioenschap met het minieme verschil van 0,01 in moyenne afstaan aan Henk de Kleine. In Twello, dat op een in alle opzichten geslaagd toernooi kan terugzien, eindigden de twee kemphanen in matchpunten weer op gelijke hoogte, maar nu liet Vultink over zijn superioriteit geen twijfel bestaan. Hij eiste de titel terecht op met het nieuwe, fraaie recordgemiddelde van 8.53 (het stond met 7.44 eveneens op zijn naam) en bleef daarmee ruim twee en een halve punt boven De Kleine, die met 5.93 enigszins teleurstelde. Wildeboer overtuigend Geld. kampioen veldrijden Vallen en opslaan, dat was zater- En het werd een Overtuigende zege. Geen moment is de fré-le Wildeboer be dreigd. Dat liet hij gewoon niet toe. Al na de eerste ronde had hij een best gat geslagen, dat haast niet meer te over bruggen viel. Maar Gerrit Scheffer en zijn broer Albert, die respectievelijk in tweede en derde positie doorkwamen, gaven de moed niet op en gingen nog eens op de pedalen staan. Ook de Apel- doorners Bennie Meyer en Roelie Mas- selink zaten in het voorste gelid. Op de zevende en achtste plaats kwamen pas de eerste Overijsselse renners door: Stuiver en Albersen. Na de tweede omloop had Wildeboer al 38 seconden voorsprong op de rest van het veld, waarin Roelie Masselink van de vijfde naar de zevende plaats was geduikeld. Druppelgewi'js kwamen de anderen door. De Arnhemmer Jan van de Kamp draaide in de midden moot rustig mee en veteraan Ras (41 jaar) en afkomstig uit Eibergen, wist ook niet van ophouden. Wildeboer had intussen een indruk- dag het beeld bij de provinciale wekkende voorsprong van 1 minuut 12 veldrijkampioenschappen in het Apel- sec. genomen. Gerrit en Albert Scheffer doornse „Berg en Bos". streden op het tweede plan, met daar- GJOEVIK De klassementsryder Magne Thomassen is zondag in Gjoevik sprintkampioen geworden van Noorwe gen. Hij won beide malen de 1000 meter en eindigde op de 500 meter de eerste keer als vierde en de tweede keer als derde. de dames zegevierde Lisbeth Borg, die tweemaal de 500 meter won en eenmaal de 1000 meter. Uitslagen eerste dag: 500 meter heren: 1. Eriksen 40,0; 2. Björang 40,1; 3. Sunde 40,3; 4. Thomas sen 40,4; 5/6 Iversen en Herjuaune 40,6; 7. Stiansen 40,8; 8. Lind; 9. Efskind 41,8; 10. Pedersen 42,8. 500 meter dames: 1. Lisbeth Berg 45,8; 2. Sigrid Sundby 46,0; 3. Kirsti Biermann 46,2; 4. Inger Karset 47,4; 5. Laila Ander sen 48,9. 1000 meter heren: 1. Thomassen 1.22,3; 2. Iversen 1.23,4; 3. Sunde 1.24,3; 4. Bjö rang 1.24,4; 5. Stiansen 1.24,8; 6. Eriksen 1.25,1; 7. Herjuaune 1.25,4; 8. Lind 1.25,8; 9. Efskind 1.26,5; 10. Milli 1.29,9. 1000 meter dames: 1. Lisbeth Berg 1.33,8; 2. Sigrid Sundby 1.33,9; 3. Kirsti Biermann 1.37,1; 4.-Inger Karset 1.39,7; 5. Tove Berntsen 1.42,2. Uitslagen tweede dag: 500 me4er heren: 1. Ivar Eriksen 44,1; 2. Per Björang 44,2; 3. Magne Thomas sen 44,2; 5. Johan Lind 44,8; 6. Lasse SCHIEDAM Lau van Ravens, die zondag door een blessure de wedstrijd AZ'67 - Excelsior moest overgeven aan collega-scheidsrechter Jan Keijzer, zal vermoedelijk voor een maand zijn uit geschakeld. Van Ravens heeft een spier in zijn kuit gescheurd, zoals een zie kenhuis-onderzoek uitwees en zal ten minste een week tot stil zitten zijn ge dwongen. Hij verwachtte zelf, dat het hele genezingsproces ongeveer vier we ken in beslag zal nemen. De uitgevallen scheidsrechter werd bij de wedstrijd vervangen door een collega uit het betaalde voetbal, die toevallig op de tribune zat. Te doen ge bruikelijk is, dat de eerste grensrechter de taak van de geblesseerde scheids rechter in het betaalde voetbal over neemt. Grensrechter P. J. Plant wilde echter van zijn recht geen gebruik ma ken, omdat hij pas kort van een ziekte was hersteld. DENVER Bob Jackson, volksverte genwoordiger van de Amerikaanse staat Colorado, heeft zondag verklaard alles in het werk te zullen stellen om te voorkomen, dat zijn staat de last op zich zal nemen van de organisatie van de Olympische Spelen 1976, die aan Denver zijn toegewezen. Zijn argumen ten zijn, dat Colorado zich niet kan permitteren zo veel geld uit te geven aan de organisatie van de Olympische Spelen zo lang er nog urgenter zaken, zoals onderwijs, natuurbescherming en sociale bijstand zijn die de aandacht vragen. Jackson is van plan zijn wen sen neer te leggen in een motie, die hij In stemming wil zien in het parlement van de staat Colorado. Efskind 44,9; 7. Arne Herjuaune 45,5; 8. Ole Chr. Iversen 45,7; 10. Tore Milli 46,5. 500 meter dames: 1. Lisbeth Berg 49,3; 2. Sigrid Sundby 49,8; 3. Kirsti Biermann 50,9; 4. Inger Karset 51,1; 5. Tone Bier mann 51,4. Lisbeth Berg was toen reeds Noors sprintkampioen aangezien zij drie af standen gewonnen had. 1000 meter heren: 1. Thomassen 1.30,9; 2. Eriksen 1.31,2; 3. Björang 1.34,6; 4/5. Iversen en Elfskind 1.35,0; N. A. Sunde 1.35,4; 7. Lind 1.36,5; 8. Milli 1.36,7; 9. T. Sunde 1.38,9; 10. Harjuaune 1.39,4. 1000 meter dames: 1. Sundby 1.43,1; 2. Berg 1.43,9; 3. Biermann 1.45,0; 4. Bernt sen 1.48,6; 5. Hagan 1.48,9. Eindklassement heren: 1. Thomassen 171.200; 2. Eriksen 172.250; 3. Björang 173.800; 4. Arne Sunde 174.750; 5. Iversen 175.500; 6. Lind 177.450; 8. Herjuaune 178.500; 9. Milli 183.000; 10. Pedersen 184.500. Eindklassement dames: 1. Berg 193.950; 2. Sundby 194.300; 3. Biermann 198.150; 4. Karset 202.700; 5. Berntsen 206.300. AMSTERDAM Naast de nieuwe Nederlandse kampioen driebanden Rini van Bracht zal ook diens plaats- en clubgenoot Henny de Ruijter deelnemen aan het wereldkampioenschap in deze spelsoort, dat van 18 tot en met 21 maart in Groningen wordt gehouden. Zaterdag besloot het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond gebruik te maken van het recht, dat het organi serende land heeft om een tweede deel nemer af te vaardigen. Daarmee is het aantal deelnemers voor Groningen op negen gebracht: titelverdediger Ray mond Ceulemans, de nog niet bekende kampioenen van Japan, Noord-Amerika, Afrika en Zuid-Amerika, Van Bracht en De Ruijter en voorts twee Europeanen, die over 14 dagen tevoorschijn moeten komen uit de Europese titelstrijd in het Belgische Geel. achter Bennie Meyer, Stuiver, Roelie Masselink, Wimpie Albertsen, Kuiper, Bloed en Mens ink. In de vierde ronde slaagde Wildeboer erin de achterblijvers te lappen. Gerrit Scheffer zat toen al tegen een achter stand van 1.47 aan te leunen. En zijn broer had ook wat terrein moeten prijsgeven. Met nog een ronde voor de boeg fietste Gertie Wildeboer op 2 mi nuten en 24 seconden van Gerrit Schef fer en had Bennie Meyer, die in vierde positie lag, bijna anderhalve minuut voorsprong op Stuiver, die de Overijs selse titel binnen zijn bereik had. In de laatste omloop ging de Apeldoomse „terreinloper" er nog eens goed voor in het zadel zitten en hij slaagde erin nog meer op zijn rivalen uit te lopen. Aan de finish bedroeg de voorsprong van de onvermoeibare Wildeboer 2.39. De Ove rijsselse titel ging naar Stuiver uit Zwolle, die als vijfde eindigde. De Gelderse titel bij de nieuwelingen ging naar Jaap van de Beek uit Olde- broek, die de eer in het eindklassement moest laten aan Johan Kemna uit Al- bergen, die hiermee verrassend het kampioenschap van Overijssel op zijn naam bracht. De 18-jarige Jaap van de Beek, die voor zijn eindexamen HBS-A zit: „Op Kemna had ik niet gerekend, wel op Henk Boom, maar die reed te gen een boom. Zelf ben ik twee keer onderuit gegaan. De eerste keer- was dat in de tweede ronde en daar hield ik een krom stuur aan over en in de laat ste afdaling kwam ik ook ten val, waardoor Kemna meer afstand van me kon nemen. In de spurt kon ik hem net niet meer te pakken krijgen. Ik kwam twintig meter te kort", aldus v. d. Beek, die pas een jaar echt aan het crossen is. Johan Kemna, nog wat beduusd van zijn verrassende zege: „Ik had er niet van durven dromen. Toen de favoriete Boom echter tegen een boom belandde ging ik er langs es dat betekende mijn kans, die ik ook met beide handen heb aangegrepen".- Johan Kemna, 19 jaar oud, zit pas enkele maanden op de cross-fiets. „In september ben ik gaan crossen. Om in de winter wat te doen te hebben. En het ging niet onaardig. Een collega stimuleerde me om ermee door te gaan. In de competitie van De Zwaluwen uit Almelo bracht ik het tot een derde plaats". De Gelderse titel bij de adspiranten kwam ook bij een Apeldoorner terecht en wel bij Freddie Buitenhuis van „De Adelaar". De sterke Jan Spijker uit Kampen, die het afgelopen seizoen 22 zeges op de weg behaalde, kon hij niet bijbenen. De 15-jarige Buitenhuis: „Het was geen verrassing voor me. Wel had ik een stille hoop gehad Spijker te pak ken, maar dat zat er niet in. Misschien was het wel gelukt als de wedstrijd een paar ronden langer had geduurd. Ove- CORTINA d'AMPEZZO De Zweedse sprinter Ove Koning heeft zondag tijdens de derde reeks schaats wedstrijden om het vierbanenkam pioenschap in Cortina d'Ampezzo het zeer officieuze wereldrecord over de vier afstanden in de sprintersklasse scherper gesteld en gebracht op 157.870 punten. Zijn landgenoot Hasse Börjes werd winnaar doordat hij op drie af standen zegevierde. Börjes benaderde zaterdag het van 8 maart 1970 (Inzeil) daterende wereldrecord op de 500 me ter tot op tweehonderdste van een se conde: 38.48 sec. PRAAG Het bestuur van de afde ling voetbal van de Tsjechische Sport bond heeft de straffen gehandhaafd, die onmiddellijk na het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico over spelers en begeleiders werden uitge sproken. De spelers hadden buiten de Tsjechische bond om, een contract af gesloten met een buitenlandse firma over het dragen van sportschoenen. In september werden spelers en begelei ders al gestraft. Het bondsbestuur heeft er zaterdag in sommige gevallen nog een schepje opgedaan. Coach Jozef Marko zal zich tot 1975 niet mogen bezighouden met de trai ning van vertegenwoordigende elftallen en tot 1973 mag hij ook geen functie bij een vereniging aanvaarden. Hij kreeg bovendien een boete van 10.000 kronen, iets minder dan een jaarsalaris voor een gemiddelde Tsjech. Trainer Jan Hucko is uitgesloten voor vertegen woordigende ploegen tot 1973 en clubs zullen tot in 1971 geen beroep op hem mogen doen. Zijn boete werd bepaald op 3.000 kronen. Voor het leven ge schorst, zowel wat betreft werk voor de bond als voor een vereniging, werd ploegarts dr. Ostmir Napravnil. De straf, die aan de spelers werd op gelegd geen selectie voor de nationa le ploeg tot het eind van 1971 bleef gehandhaafd. Hen werd onvoldoende belangstelling en onaanvaardbaar ge drag tijdens de training en bij de wed strijden in de kwalificatieronden voor het wereldkampioenschap verweten. Veertien spelers kregen bovendien een boete van 1000 kronen wegens incorrect gedrag tijdens het eindtoernooi in Mexico. In de toekomst zal het trainers en spelers ten strengste verboden zijn con tact op te nemen met vertegenwoordi gers van buitenlandse firma's. De ui trusting van de spelers berust volledig onder de verantwoordelijkheid van een speciale commissie uit het bestuur. MUNTE Daags na het behalen van de Gelderse titel veldrijden heeft de Apeldoorner Gertie Wildeboer opnieuw een schitterende prestatie geleverd. In het Belgische Munte kwam hij in een cross voor profs en amateurs uit een veld van vijfenveertig deelnemers i *5 winnaar te voorschijn. Hij liet de Bel gische prof Deblock 20 seconden en diens landgenoot professional Van de Heerevelde achter zich, terwijl hij een voorsprong van liefst 50 seconden had op de wereldkampioen der amateurs in 1970, de Belg Vermeire. Met Van de Haezevelde voerde Wil deboer vanaf de start het deelnemers veld aan, maar twee ronden voor het einde moest de Belg afhaken. Wilde boer boektje daarmee zijn twaalfde zege in dit seizoen en zijn vijfde over winning in het buitenland. De Neder lander Zoontjes werd achtste. BREMEN Na Altig/Fritz hebben Post en Sercu tijdens de zesdaagse van Bremen zondagavond nog twee koppels naast zich in dezelfde ronde gekregen. Tijdens de jacht over onbekende af stand zagen 6000 toeschouwers hoe Schulze/Renz en Bugdahl/Van Lancker hun ronde achterstand wegwerkten. Post en Sercu bleven zondagavond nog leiider in het klassement door een groter puntenaantal. De stand was zondagavond laat: 1. Post/Sercu 223 pnt.; 2. Bugdahl/Van Lancker 156; 3. Schulze/Renz 137; 4. Altig/Fritz 91. Op twee ronden: 5. Pfen- ninger/Spahn 87; 6. Peffgen/Rudolph 59. Op vijf ronden: 7. Loevesijn/De Wit 67. De andere koppels hadden een achter stand van 17 tot 29 ronden. Gertie Wildeboer tijdens zijn zege tocht rigens vond ik het parcours niet zwaar, behalve dan de aanlooproute, maar met een beetje vaart waren die heuvels ook wel te „nemen", aldus de tevreden Freddie. De uitslagen: Amateurs: 18 km: 1. Gertie Wilde boer, Apeldoorn, 58.44; 2. G. Scheffer, Zelhem, 1.1.23; 3. Albert Scheffer Zel hem, 1.2.37; 4. B. Meyer, Apeldoorn 1.4.1; 5. J. Stuiver, Zwolle, 1.5.47; 6. W. Albersen, Wierden, 1.7.52; 7. G. Men- sink, Laren 1.7.58; 8. H. Kuiper, Dene kamp 1.8.8; 9. J. Bloed, Driel, 1.8.42; 10. A. van Lavieren, Ochten/op een ronde. Nieuwelingen: 9 km: 1. J. Kemna, Al- bergen, 37.57; 2. J. van de Beek, Olde- broek, 38.01; 3. B. Arentsen, Arnhem, 38.13; 4. H. Boom, Markelo, 39.24; 5. H. Stamsnfjder, Enter, 40.22; 6. E. Kok, Beckurn, 43.03; 7. B. te Brinke, Neede, 44.43; 8. D. Steffens, Steenwijk, 45.45; 9. H. Oude Wesseling, Bornebroek, 50.35; 10. H. Buit, Hasselt, g.t. Adspiranten: 6 km: 1. J. Spijker, Kampen, 16.15; 2. F. Buitenhuis, Apel doorn, 16.26; 3. H. Rijks, Dinxperlo; 4. F. de Brouwer, Apeldoorn; 5. A. Atema, Barneveld; 6. R. den Otter, Arnhem; 7. J. Heuvelman, Neede; 8. A. van de Brink, Oostendorp; 9. J. ten Klooster, Zwartsluis; 10. Brehler, Kampen. Uitslagen van andere provinciale kampioenschappen waren UTRECHT: 1. Cor Rutgers (Naarden) 17 kilometer in 47 min en 51 sec.: 2. Daaf Pos (Vreeland); 3. Matthijs de Ko ning (Scherpenzeel). noord-HOLLAND1. Arie Looyman ('t Zand) 17 km in 48 min 2 sec.; 2. Arie de Zeeuw (Opperdoes). GRONINGEN: 1. Jan Bakker (Ste- dum), 21 km in 52 min en 41 sec.; 2. Trijco Buurmeijer (Veendam), 54.13; 3. Frits Schuer (Hoogezand) 54.15. FRIESLAND 1. Klaas Stobbe (de Wilp) 21 km in 52 min en 28 sec; 2. Anne Wiegersma (Drachten) 52.40; 3. Dominicus Lolkema (Bolsward) 55.29. DRENTE: 1. Herman Strijbosch (As sen), 21 km in 52 min en 5 sec; 2. Anton Timmer (De Punt) 52.57; 3. Henk Hul- sebos (Nijeveen) 53.58. Arsenaal op een punt van Leeds United LONDEN Leeds United is op zijn weg naar de Engelse titel opgehouden door Tottenham Hotspur, dat in Leeds de ploeg zijn eerste nederlaag op eigen veld toebracht. Leeds United bleef nog wel aan de top van de ranglijst, maar de voorsprong op Arsenal slonk tot een punt en „de gunners" hebben een wed strijd minder gespeeld dan Leeds. Ar senal had zaterdag betrekkelijk weinig moeite met stadgenoot West Ham Uni ted: 2—0. De tweede verrassing zaterdag was de overwinning van Manchester United in de uitwedstrijd tegen kampioenskandi daat Chelsea. Op Stamford Bridge had de directie van Chelsea de veiligheids voorzieningen voor het publiek zover mogelijk doorgevoerd. Hoewel het record-aantal toeschouwers het veld van Chelsea sinds 1935 (de competitiewed strijd tegen Arsenal) op 82.905 staat, liet men, ondanks de overweldigende be langstelling, niet meer dan 53.500 toe schouwers tot de tribunes toe. Tottenham heeft zijn verrassende overwinning in Leeds in de eerste plaats te danken aan zijn kostbare aanvaller Martin Chivers, die in de 3de en de 72ste minuut de treffers maakte. De verdedi ging van Tottenham doorstond in het laatste kwartier een tomeloos offensief van Leeds. ADVERTENTIE Versnel uw carrière Het resultaat van de wedstrijd Arsenal West Ham United was, na de moeilijk heden die West Ham in de afgelopen week heeft gehad, bepaald geen verras sing. „De Hammers", die de laatste twee maanden geen competitiewedstrijd meer hebben gewonnen, werden geveld door doelpunten van George Graham en top scorer Ray Kennedy. Arsenal bleef door deze overwinning zonder nederlaag op „Haghbury". Manchester United, zonder George Best, gleed zaterdag niet verder af op de ladder van de eerste divisie en vierde de terugkeer van Sir Matt Busby met de eerste overwinning sinds 14 november. Manchester United, zowel in de League als in de Football Association-bekercom- petitie uitgeschakeld door clubs uit een lagere klasse, liep tegen Chelsea een ach terstand op door een doelpunt van Alan Hudson. Willie Morgan maakte'gelijk uit een strafschop en Manchester United won door een treffer van Alan Gowling. Opvallend was, dat de Mancunians zon der George Best meer geïnspireerd ble ken dan in voorgaande wedstrijden. In de Schotse eerste divisie bleef de afstand tussen lijstaanvoerder Aberdeen en Celtic ongewijzigd. Beide ploegen wonnen, Aberdeen overtuigend, Celtic iets minder indrukwekkend. Aberdeen versloeg op eigen veld Kil marnock met 30, in Celtic-park verloor Hibernian met 1—2. Glasgow Rangers kwam, in verband met de dienst ter her denking van de slachtoffers van de ramp van vorige week, niet in het veld. Het meest sensationele voorval van deze zaterdag vond plaats in de Schotse tweede divisie. Queen of the South, dat op eigen veld met 45 verloor van Eeast Stirling, zag een van de vijf tegendoel punten gemaakt door doelman Woods van East Stirling. Een door hem in het eigen strafschopgebied weggetrapte bal trof het vijandelijke net na een baan door de lucht van meer dan tachtig meter. Woods maakte zijn merkwaardige doelpunt voor East Stirling nadat de bal door een van zijn verdedigers naar hem werd teruggespeeld.. In plaats van de bal in zijn handen te nemen gebruikte hij deze „pass" voor een schot op doel. De harde wind kreeg greep op de hoge bal en droeg hem over de voor zijn doel staande keeper van Queen of the South. Celtic liep geen grotere achterstand op Aberdeen op dankzij doelpunten van Callaghan en Hood in de wedstrijd tegen Hibernian. Robb, Forrest en Willoughby scoorden voor Aberdeen in de thuiswed strijd tegen Kilmarnock. De top van de ranglijst in de Engelse en de Schotse eerste divisie ziet er als volgt uit: Engeland: Leeds United 2539; Arse nal 2438; Tottenham 2330; Chelsea 23—29. Schotland: Aberdeen 2238; Celtic 2034; Glasgow Rangers 2024; Falkirk 20—24. De uitslagen van de wedstrijd, zondag gespeeld voor de eerste divisie van de Italiaanse voetbalcompetitie, luiden: FiorentinaLanerossi 00; FoggiaIn- ternazionale 11; LazioVarese 00; AC MilanBologna 21; NapoliCag- liari 10; SampdoriaJuventus 20; TorinoAS Roma 4—0; VeronaCata nia 40. Stand na dertien wedstrijden: 1. AC Milan 21 punten; 2. Napoli 20; 3/4. Cag- liari en Internazionale 16. CharleroiAnderlecht 03; Luik Brugge 11; DiestBeveren 01; Ra cingAntwerp 11; Union St. Gillis St. Truiden 21; WaregemCrossing 11; BeerschotLierse 03; Gantoise Standard 01. Stand: 1. Standard 26 punten; 2. Brug ge 24; 3. Anderlecht 23; 4/5. Waregem en Lierse 18. Hans Vultink heroverde nationale titel bandstoten vernietigde Vultink het moreel van zijn tegenstander, die zó van slag raakte dat hij tenslotte nog een aanzienlijke nederlaag leed 200143 in 31 beurten. Het gemiddelde van Vultink, na de fraaie partij tegen Roodenburg opge lopen tot 8.92, kreeg door die 31 beur ten wel een deuk (het werd 8.38), maar de marge ten opzichte van de concurren tie was zo groot, dat hij met vertrouwen de slotdag tegemoet kon zien. Dat had hij overigens mede te danken aan de steun van Jaap Ligthart, die tegen Jean Bessems met een serie van 53 eerst een achterstand wegwerkte*en in de slotfase met 15 de winst forceerde. Het resultaat was, dat liefst vier deel nemers met een gelijk aantal winstpun ten de finale binnenstapten Vultink, Bessems, De Kleine en Ligthart. Theo retisch bestond de mogelijkheid, dat elk van de vier de kampioenstroon kon be stijgen. Daarvoor had in de eerste plaats echter Vultink zijn slotpartij tegen Ligt hart moeten verliezen. En dat gebeurde niet. Vultink, gesterkt door zijn mentale zege op De Kleine, speelde als in een demonstratiepartij en brak de aanvan kelijke tegenstand van de AJkmaarder (het was 6046 in het voordeel van Vultink na acht beurten) met series van 15, 44, 16, 18 en 19. In de 21e beurt vol trok hij het vonnis over Ligthart (200 87) en ook over De Kleine, die op de andere tafel met onder meer een bijzon der fraaie reeks van 74 Jean Bessems de Vultink, die op de eerste dag een ver rassende nederlaag tegen de Limburger Jean Bessems had geleden, is daarna steeds beter gaan spelen en Verloor geen partij meer. Hij raakte zaterdag een eind op streek in de richting van zijn zevende kampioenschap in dit aan trekkelijke spelletje door eerst Joop Roodenburg met een schitterende hoog ste serie van 89 in 15 beurten (de beste partij van het toernooi) te verslaan en vervolgens ook Henk de Kleine vanuit een haast onmogelijke positie naar een nederlaag te leiden. Die partij was, zoals later bleek, in feite de finale van dit kampioenschap Het zag er overigens lang naar uit, dat De Kleine zijn prestatie van vorig jaar, toen hij Vultink in de eindstrijd bijna de helft achter liet, zou herhalen. In 17 beurten immers had De Kleine, die sterk speelde zonder tot opvallende se ries te komen, een forse voorsprong op gebouwd 54120. Het merkwaardige was echter, dat Vultink, wiens pogingen om tot seriespel te komen voortdurend strandden, in het geheel niet onder de indruk was van de situatie. Vanaf zijn stoel kondigde hij enkele malen met een knipoog aan nog het volle vertrouwen in eigen kunnen te bezitten. De Kleine heeft ondervonden wat dat betekende. Want toen de Achterhoeker eenmaal losbarstte was er geen houden meer aan. Met series van 16. 36, 18, 10, 29 en 20 hoop op een tweede plaats ontnam 127200 in 29 beurten. De nieuwe kampioen had met zijn eindmoyenne van 8.53 het internationale peil bereikt, maar het staat nog lang niet vast, dat hij eind mei in Eupen in de Europese titelstrijd zal trachten de doorbraak van Nederland naar een ho ger plan in deze spelsoort waar te ma ken. Dat hangt af van het resultaat van het kampioenschap 47/2 de komende week in Amsterdam, waarvoor Vultink ook sterk favoriet is. „Als ik in Amster dam ook win zal ik waarschijnlijk moe ten kiezen voor het Europees kader kampioenschap begin maart in Nice. Want ik kan niet voortdurend voor de biljarterij op reis zijn. Ik moet ook aan mijn zaak denken. Juist in mei doen de horecabedrijven grote inkopen en dan moet ik er eigenlijk bij zijn", de mede- Hans Vultink aan de top directeur van een groothandel in horeca- artikelen. „Als ik niet naar Eupen ga, dan moet de bond De Klein maar sturen". Eindstand pnt. h.s. 1. Hans Vultink (Groenlo) 12 89 2- Henk de Kleine (Helmond) 12 74 3. Jean Bessems Dadier en Keer) 10 73 4. Jaap Ligthart (Alkmaar) 10 53 5. Joop Roodenburg (Den Haag) 4 44 6. Hans Sundquest (Schiedam) 4 28 7. Bennie Velthuis (Oldenzaal) 2 65 8. Piet Buys (Den Haag) 2 36 alg- gem. 8.53 5.93 5.90 4.97 4.80 4.57 3.86 8.68

De Vallei | 1971 | | pagina 9