Een buis als huis Kunststofbuis voor smaakvol wooncomfort Bijna geen onderhoud Twee Nederlandse fabrieken ontwierpen: Nieuwe Exakta Twin TL spiegelreflexcamera Om niet te Vakantie in Benidorm Met eresaluut aan Nederlander wmm^mmm: - >*-» Dit op het eerste gezicht nogal ongewoon aandoend ontwerp van de Zwitserse architect Frans Dutler ontpopt zich bij nader inzien als een moderne constructie in de goede zin van het woord. De uitwendige en inwendige vormgeving vormen een harmonische eenheid. De inrichting van deze buiswoningdie als tweede huis is opgezet, vormt tevens een bewijs dat men met behulp van de modernste materialen, zoals kunststoffenf een werkelijk woon klimaat kan scheppen. Licht en ruimte Suiker als betaalmiddel Wasbekken Zitwasbekken Closet Accessoires Gezondheid v v ■TW'-. Leven als Diogenes, maar dan in de 20e eeuw Eigentijds in ontwerp en uitvoering: links de voorzijde van het eerste kunst stof buis-huis ter wereld, vervaardigd van glasvezelver ster kt Palatal van de BASF. Rechts de buis van achteren gezien, waar ook het balcon is aange bracht. De 15 meter lange buis met een mid dellijn van 4,92 meter bestaat uit een volgens het wikkelprocédé vervaardig de buiten- en binnenschaal van glasve- zelversterkt Palatal met een isolerende tussenlaag van kunststofschuim. De po lyesterhuid is ongevoelig voor weersin vloeden en dat betekent dat het huis vrijwel geen onderhoud nodig heeft. Ook zilte zeelucht doet geen kwaad. De op de gebruikte kunststoffen af- De Consumentenbond heeft een on derzoek ingesteld naar de vakantiemo gelijkheden in Benidorm, een plaats aan de Spaanse oostkust tussen Alican te en Valencia. De resultaten zijn gepu bliceerd in de Consumentengids van november. Niet minder dan 48 hotels en appartementsgebouwen werden onder de loupe genomen, met elkaar en met de reisfolders vergeleken. „De hotels en appartementsgebouwen ln Benidorm zijn vrij nieuw, meestal flink hoog en over het algemeen van een redelijk peil. Zij liggen dicht bij elkaar", zegt de Consumentenbond. „Mogelijkheden tot vermaak zijn er voldoende, althans wanneer men ervan houdt cafés en nachtclubs te bezoeken. •Er is een mooie boulevard; de stranden zijn breed en worden goed schoonge maakt. De wandelmogelijkheden buiten Benidorm zijn beperkt. Het achterland leent zich echter uitstekend voor het maken van excursies per auto. Het le ven is er niet veel goedkoper dan in Nederland. Niet altijd bleek er verband te bestaan tussen prijs en kwaliteit van de hotels en appartementen". gestemde bouwwijze en de cilinder vorm geven een grote sterkte bij een relatief gering gewicht. Het huis rust op vier steunen die elke gewenste leng te kunnen hebben. Zij dienen tevens voor de stroom- en watertoevoer. De eerste indruk die men bij het bin nenkomen krijgt is er een van licht en ruimte. De moderne stijlopvattingen in de keuze van de enkele goed op elkaar afgestemde kleuren en de gebruikte materialen want ook de meubels zijn van kunststof gemaakt doen plezie rig aan. Men voelt zich direct thuis. De totale oppervlakte van 70vier kante meter is heel praktisch verdeeld in een woon-, slaap en werkgedeelte. De inrichting, die op verzoek wordt meegeleverd, is gemakkelijk en prak tisch. Een afwasmachine en" een grill horen daar even logisch bij als een te levisietoestel en een stereo-installatie. De verwarming kan zelfs op afstand worden bediend: door het draaien van een telefoonnummer wordt deze in- en uitgeschakeld. Een ander pluspunt en zeker niet minder belangrijk is, dat de architect voor voldoende kast en bergruimte heeft gezorgd. Verdere inlichtingen over deze. inte ressante toepassing van kunststoffen worden desgewenst verstrekt door Herm Arch. Franz U. Dutler, St. Gal len, Zwitserland. Dat kunststoffen een behaaglijk woonklimaat kunnen scheppen toont deze interieuropname, met het gezicht op eet hoek en keuken. De woonruimte is comfortabel en gezellig. Zelfs een balcon ontbreekt niet. De gehele inrichting - van kunststof kan desgewenst worden meegeleverd. Cosmotronde badkamer van morgen Het woord „morgen" heeft in het laatste decennium, sinds de mens de eerste voet op de maan zette, een zekere geladenheid gekregen. Dat we „morgen", als we louter voor ons genoegen en om de drukte te mijden voor een maand maanva- kantie boeken, anders wonen en werken en andere eisen aan ons leefcomfort stellen, staat vast. Wat de meest in het oog springende en meest essentiële om standigheden zullen zyn, die het leven over tien tot vijftien .jaar drastisch zullen doen verschillen van dat van vandaag, is niet zo zeker te zeggen. Aan het boekje van Jaak van Kerck- ▼oorde: Tips voor een veilige thuis komst, ontlenen wij de volgende raad gevingen, om niet te vergeten. Contro leer regelmatig de staat van alle fietsen die door uw huisgenoten worden ge bruikt. Ga regèlmatig na: de remmen, de slijtage van de trappers, de toestand van de banden en van de verlichting, de hoogte van het zadel. Worden bood schappen per fiets gedaan? Laat dan nooit de boodschappentas aan het stuur hangen; de tas kan tussen het wiel te rechtkomen en een ernstige val veroor zaken. Bevestig een fietstas of fiets mandje ongevaarlijk aan de fiets. Laat in de stad en langs drukke wegen nooit kinderen in een groepje fietsen. Doe dit zelf evenmin. Sta nooit toe dat twee kinderen op één fiets rijden. Leer uw kinderen hun fiets onderhouden. Geef Uw kinderen alleen een fiets die aan hun grootte is aangepast. Suiker is enige tijd als betaalmiddel gebruikt. De kloosters betaalden en in casseerden pachten in suiker. Op het eiland San Domingo was suiker eeu wenlang de enige gangbare munt. Daar kocht een klooster lang geleden twaalf slaven, die een waarde van 5700 francs hadden, voor 370 pond ruwe suiker. Het vanggeld voor een gevluchte slaaf be droeg 2 1/2 pond suiker, de boete voor ieder stuk vee, dat op verboden land weidde, was vastgesteld op 30 pond sui ker. Toen een der Hugenoten eens een priester had beledigd, was de boete, die hij kreeg te betalen, 75 pond suiker. Van die hoeveelheid zoetigheid kreeg de betrokken priester 5 pond, de ar menkas 10 pond, terwijl de resterende 60 pond in de kas van het kloosterbe- stuur verdween. In Noord-Amerika kon men in die tijd houten huizen kopen in ruil voor suiker. Prins Johan Maurits tenslotte, heeft de bouw van het naar hem genoemde Mauritshuis in Den Haag voor een groot deel betaald met suikerbroden. Hij handelde daarbij al net als keizer Karei V, die van de sui keropbrengst zijn prachtige paleizen in Madrid en Toledo kon laten bouwen, waarmee gezegd wil zijn, dat suiker meer in kan houden dan men over het algemeen denkt, {CONSU) In de woningbouw heeft men de laatste decennia slechts gestreefd naar één ding: de mensen een dak boven het hoofd te geven. Volgens de nieuwe opvatting wordt het wonen beschouwd als een voortdurende aanpassing van de woonsituatie aan het ideaalbeeld van de bewoner. Daarom hebben „Royal Sphinx" te Maastricht en Venlo Sanitair te Venlo, twee toonaangevende Nederlandse sanitair-industrieën, de handen ineen geslagen om een onderzoek in te stellen naar de sanitaire mo gelijkheden van morgen. In de nrieuwe woonconceptie zal de badkamer een dominerende plaats be kleden. Waarom? Omdat de functie van dit vertrek aanzienlijk zal worden uit gebreid. De mens met een toenemende vrije tijd en verwend met tal van ge- riefbrengende huishoudelijke appara ten, zal meer tijd aan zichzelf gaan be steden. Hij zal, als gevolg van al het gemak en comfort om hem heen, be hoefte hebben aan een ruimte waarin hij zichzelf kan verzorgen en aan zijn lichaamsoonditie kan werken. Een steeds minder gebruik van zijn spieren door arbeid zal hij compenseren door hometraining. Dit zal tot gevolg hebben dat er in de woning van morgen ruimte en mogelijkheid zal zijn voor een spor tief ontspannings- en verzorgingsver- trek. Zonder de pretentie te hebben volledig te zijn en met uitdrukkelijke aantekening dat het, althans wat het sanitair betreft, slechts een studie, een wegwijzer is, die nog niet in produktie is genomen, wordt deze bad-ontspan ningsruimte door Sphinx en Venlo ge presenteerd als de „Cosmotrdn". De Sanitaire kolom... is het techni sche hart van de Cosmotron. In deze zuil bevinden zich alle aansluitingen voor aan- en afvoer vpi water, beluch ting, ontluchting, verwarming en een complete elektronische waterbesturing. De zuil is echter binnenin tegelijk dou- chekabine met aan één zijde een ope ning door middel van een kunststof harmonicadeur. In het „portaal" be vindt zich een bedieningspaneel met drukknopen waarmee men een volledig „wasprogramma" in werking kan stel len. Er is een knop voor twee verstel bare hoofddouches, een knop voor zes verstelbare zijdouches, voor de afvoer van damp en de toevoer van warme lucht voor het drogen van de body. De wanden zijn betegeld met een ac tief rode, keramische tegel. Het nieuw ste model tegel heeft een L-vorm ge kregen, waardoor meer variatie ge bracht kan worden in de tegelwand. Een van de wanden van de achthoekige sanitaire kolom is uitklapbaar en bevat een massagebed, waarop men relaxed liggend, een hoogte zon kan nemen of zich kan laten bestralen met een infra rode lamp. Een elektrische haardroger behoort eveneens tot de uitrusting van deze verzorgingshoek. Het is logisch dat aan de kolom de andere sanitaire toe stellen, wasbekken, zitwasbak en closet worden bevestigd. Deze apparaten blin ken uit door een bijzondere fraaie om geving. Ruimtelijke, bijna vrijhangende bollen van hard kristalporselein accen tueren op bescheiden wijze de nuttige functie van het vertrek waarin ze zich bevinden. Een ingemetseld frame zorgt ervoor, dat de montagehoogte altijd overeenkomstig de normen is, zoals de ze na talrijke zijn studies vastgesteld. Het wasbekken lijkt in geen enkel opzicht meer op de wasbak of wastafel' zoals wij die thans kennen. Vast is ko men te staan dat nagenoeg iedereen zijn handen wast onder stromend wa ter. De vorm, de diepte en de breedte van het wasbekken werden daarom aan deze gewoonten aangepast. Zonder veel moeite kan men nu ook het hoofd in het wasbekken steken, bij een comfor tabele buiging van de rug en waarbij toch de kleren droog blijven. De rich ting van de waterstraal is regelbaar. De besturing van het water is geheel elek tronisch en thermostatisch geregeld. Via een knop kan men de gewenste temperatuur instellen en met „sensors" aan de zijkant kan men regelen: de watertoevoer voor het handen wassen, douches voor het wassen van gezicht en haar, een automaat voor zeepcrème en de warme lucht voor het drogen. Door deze „niet aanraak" schakelaars, de zeepautomaat, en droge lucht in plaats van handdoeken wordt een enorm stuk hygiëne betracht dat in het sanitair- 0 Alle luxealle comfort, maar ook de benodigde spullen voor een gezonde trimoefening behoren in de Cosmotron"de badkamer van de toekomst. comfort van morgen ongetwijfeld een grote rol zal spelen. Door de cosmetische ontwikkeling op het gebied van de „intieme hygiëne" zal het zitwasbekken (bidet) morgen een „must" zijn. De Cosmotron-biclet is bij zijn bolvorm uitgegaan van stromend water, waarvan de temperatuur door middel van een knop op de rand naar behoefte kan worden afgesteld. Sensors zorgen weer voor aan- en uitschakeling van watertoevoer en warme lucht. De bidet wordt afgesloten door een zitting met deksel, die de bolvorm compleet maakt. Een kraan met kogelgewricht zorgt ervoor dat de waterstraal in elke gewenste richting gesteld kan worden. Bij de ontwikkeling van het Cosmo tron-closet is men ervan uitgegaan dat het gebruik van het closetpapier mor gen achterhaald zal zijn. Na closetge- bruik dient het onderlichaam met de zelfde vanzelfsprekendheid gewassen te woerden als men zijn handen wast. De glóbevorm van dit closet blijkt uitste kend bij de anatomie van de mens te passen en precies die houding te ver schaffen die de mens in die omstandig heden nodig heeft. Het closet is met opzet laag gemonteerd om de gebruiker te dwingen in een hurkende houding te gaan zitten waarbij de bovendijen dicht bij de romp komen. Wederom is bij het Cosmotron-closet gebruik gemaakt van „sensors", waarmee eerst het closet ge spoeld wordt om daarna warme dou ches in werking te stellen, die het on derlichaam schoon spoelen en tenslotte met warme lucht drogen. Door gebruik te maken van thermostatisch geregeld water, wordt het lichaam naast het hy giënisch aspect ook medisch gediend. Constipatie wordt erdoor bestreden, he- morroïden afdoende tegengegaan. Zit ting en deksel maken de bolvorm weer compleet. Ook de accessoires zoals kapstok, as bak, handdoekhouder e.a. zijn aange past aan de bolvormigheid in deze nat te ruimte. Alle zijn uitgevoerd in mat roestvrijstaal. Een geheel nieuw ont worpen verlichting via een spreidings- raster maakt de hinderlijke lichtpunten tot verleden tijd en geven een optimale veiligheid in deze. natte ruimte. Natuurlijk kan men de Cosmotron nog inrichten met allerlei apparaten op het gebied van de gezondheidstherapie zoals hoogtezon, massagebed, hometrai ner, elektrische tandenborstels, vibra tors en rekstokken. We zullen echter naar gelang het voortschrijden van de tijd leren, welke indeling de beste is voor de gezondheid van het gezin en onze conditietraining. Ihagee-kamerawerk A.G., inmiddels verplaatst naar West-Berlijn, heeft na jarenlang procederen van de bevoegde rechtelijke instanties haar aanspraken op het alleenrecht tot het voeren van de bekende merken „Exakta" en „Exa" en de daarop betrekking hebbende pa tenten gehonoreerd gekregen. Inmiddels is bekend geworden, dat door Ihagee-Kamerawerk AG een to taal nieuw Exakta-programma zal wor den uitgebracht, herkenbaar door het daarop voorkomende merk „Ihagee". Door samenwerking van technici van Ihagee-Kamerawerk AG West-Berlijn en een vooraanstaande Japanse came ra-fabriek is thans de, in Japan ver vaardigde, nieuwe Ihagee Exakta Twin TL Eenoog Spiegelreflex uitgebracht. Een deel van de objectieven en verdere toebehoren worden in West-Duitsland vervaardigd. Het is een, aan de huidige stand van de techniek en het gebruiks-comfort aangepaste en in progressieve stijl ge construeerde eenoog spiegelreflex met ojn. lichtmeting door het objectief. waarbij na elke opname de lichtmeter automatisch wordt uitgeschakeld, en een vergrote bajonet-doorsnede. Voor deze grotere bajonet-doorsnede wordt een verloopring naar de vroeger ge bruikte bajonet geleverd, waardoor ook de eerder geleverde objectieven te ge bruiken zijn evenals de tot nu toe ge bruikelijke Exakta-toebehoren. Na de Photokina in Keulen is deze nieuwe camera het eerst in Nederland uitgebracht, als een eresaluut aan wij len de Nederlander Johan Steenbergen, de grondlegger van Ihagee-Kamera werk AG een pionier van de eenoog spiegelreflex kb camera. In de nabije toekomst zullen andere Exakta en Exa kleinbeeldcamera's in produktie worden genomen, terwijl een diaprojector en verschillende opna me-toebehoren in het nieuwe leve- rings-programma zullen worden opge nomen. De alleenvertegenwoordiging voor Nederland van de Ihagee-Exakta Ca mera's en Toebehoren heeft de firma dr. K. Heynderickx, Den Haag.

De Vallei | 1971 | | pagina 13