m Recordaantal deelnemers in Wijk aan Zee Dood coureur Giunti wekt vele reacties op Tafeiten n is-zeges Ton Vissers: experimen teren m m. w» Sportkalender Wieier profs bestraft wegens gebruik dope Kernploeg naar Davos Cassius Clay Leeds United niet rechtstreeks in vierde ronde SPORT IN 'T KORT I DINSDAG 12 JANUARI 1971 NIET ALLEEN GEEN PROFEET Zesdaagse Bremen REACTIE OlSTERWIJK Ploegleider Ton Vissers gaat in opdracht van de fietsenfabriek Gazelle een bescheiden prof ploeg van tien Ne derlandse rennersformeren. De wegrenners Ottenbros en Van der Vleuten zijn naast Zesdaagsekeizer Post reeds gecontracteerd. INSPRAAK Oostduitse elftal naar Zuid-Amerika v.v.v. Stien Kaiser: Harder trainen dan de rest omdat je ouder bent' SCHIPHOL Stien Kaiser wordt van alle kanten gefeliciteerd als zij met haar verloofde in de vertrekhal van Schiphol arriveert. Gisteren zijn de beide kern schaatsploegen naar Da vos vertrokken om zich voor te bereiden ap de Europe se kampioenschappen in Leningrad. Stien Kaiser ziet er stralend uit, nu ze het nationale kampioenschap op de schaats voor de zesde maal veroverd heeft. Vóórdat ze met de andere schaatsers door het hekje van de douane verdwijnt, praat ze even over zichzelf en de schaatsprestaties. .•AV.V. i.vtfv-:.;.: i.ï i :o:.y.\v.\y, .•.•AV.V.'.VJ VAWAWAWA sm» KwXO» WIJK AAN ZEE In Wijk aan Zee is gisteren door de president van de wereldschaakbond, prof dr. Max Euwe, het Hoogovenschaaktoernooi geopend. Goede wijn behoeft uiterlijk geen krans, hetgeen er wel de oorzaak van zal zijn, dat de ouverture van dit fa meuze gebeuren in feite een traditio neel karakter draagt. Desondanks noteerden we, dat er 25 landen zullen deelnemen. Een record. Met een totaal van 500 spelers. Het laatste cijfer overtreft vermoedelijk el ke krachtmeting, waar ook ter wereld. De grootmeestergroep heeft natuur lijk de hoogste kwalificatie van de we reldschaakbond (FIDE). De meester- groep, met ook al zestien spelers, laat evenmin nog wensen open. Nieuw is overigens ongetwijfeld, dat het beginsel van de „gemengde" bezet ting ietwat is losgelaten. Het toernooi- comité heeft er overduidelijk naar ge streefd een groep samen te stellen, die qua kwaliteit de groepen van de laatste jaren overtreft. Daarin is het comité ongetwijfeld ge slaagd. We noemen bijvoorbeeld de Russen Kortsjnoj en Petrosjan, naast Hübner, de geweldige Joegoslaaf Gligo- ric, de vierkante Hort en de in duizend gevechten geslepen Ivkov. Tenminste zo boeiend zal het zijn grootmeester Najdorf uit Argentinië aan het werk te zien. Ten onrechte denkt men bij hem aan het verleden. Uit Zuid-Amerika is ook Mecking (18), Brazilië, aanwezig. Hij is de jong ste. Nog meer Amerika: in de meester- groep A. Denker; in de veertiger jaren reeds een fameus deelnemer aan het Staunton-toernooi. Hij maakt na een kwart eeuw zijn rentree. Vanmiddag begint de eerste ronde: Grootmeestergroep: Van den Berg (Ned) - Donner (Ned.); Hübner (W.D1) - Petrosjan (Rus); Gligoric (Joeg) - Kortsjnoj (Rus); Andersson (Zwe) - Ree (Ned); Mecking (Braz) - Langeweg (Ned); Olafsson (IJsl) - Hort (Tsjech.). Meestergreep: Zuidema (Ned) - Minic (Joeg); Brinck Claussen (Denem) - Jan- sa (Tsjech); Denker (VS) - Adorjan (Hang); Withowski (Polen) - Ciövaltea (Roem); Hartoch (Ned) - Hecht (W.D1) Danow (Joeg) - Forintos (Hong); Wis- kowski (Polen) - Timman (Ned) en Krabbe (Ned) - Van Scheltinga (Ned). A Gisteren is in Wijk aan Zee de loting verricht voor het jaar lijkse Hoogovenschaak toernooi. Bij deze gele genheid werd een rond schaakbord getoond: grootmeester Jan Hein Donner (r) toont zijn Russische collega Kort sjnoj, dat er op dit merkwaardige bord nog te schaken valt ook Hoe is de overwinning gevierd? Stien: „Heel rustig en gezellig. Ik heb met mijn verloofde, ouders en mijn Delftse coach Chinees gegeten". Is het geen routinewerk geworden om titels te verzamelen? „Welnee", vindt Stien, „ik was ver schrikkelijk blij met dit kampioen schap. Vergeet niet dat je daar een half jaar naar toewerkt." Ze had niet al te vast op de titel gerekend: ,.Ik dacht dat ik even veel kans zou maken als Atje Keulen-Deelstra en Ans Schut." Bovendien telt een kampioenschap op de Jaap Edenbaan juist voor Stien Kai ser wat meer: „Met dit stadion heb ik toch wel een band gekregen; het was de eerste kunstijsbaan in ons land. Ik train er altijd. Ik voel me er helemaal thuis." Verslaggever Theo Koomen heeft herhaaldelijk terwijl Stien Kaiser haar rondjes draaide, opgemerkt: „Goh, wat gaat ze hard. Maar ja, ze is nu ook verloofd, hi, hi". Wat vind je van zo'n opmerking? Stien: „Misschien vindt hij mijn ver loving een lachertje." Haar verloofde, die naast haar zit, een baardige onder wijzer uit Deventer, grijnst even met Stien mee. „Misschien heeft onze verlo ving wel een nieuwe stimulans gege ven. Ik rijd het hele seizoen al wat losser dan vroeger. Ook tijdens de trai ning. Ik ben nu niet meer zo louter en alleen op dat schaatsen geconcen treerd." Is de verloofde een ingewijde in de schaatssport? Stien: „Hij begint het een beetje te leren. Hij heeft de Nederlandse ploegen al jaren belangstellend gevolgd. Hij heeft ook de wereldkampioenschappen van dichtbij meegemaakt, maar toen kende ik hem nog niet." Is hij nerveus als Stien op het ijs staat? „Ja", bevestigt Stien, „hij' is als de dood dat ik zal vallen. Ik niet hoor. Ik sta zelf op het ijs en ben niet van plan om onderuit te gaan." Was de derde plaats van Trijnie Rep voor de kampioene een verrassing? „Nee, niet bepaald", meent de schaat- ster met een lange ervaring. „Trijnie is al jaren hard aan het trainen en vorig jaar zat ze al in de kernploeg, al hoor de ze niet bij de eerste zes. Ze moet nog groeien om meer kracht te krijgen en dat kost tijd. Maar bij Trijnie komt het wel." Kan een 32-jarige schaatster ais Stien Kaiser nog. groeien? Stien Kaiser krijgt iets stugs; als ze dat ontkent: „Volgens de kenners heb ik een miserabele techniek en valt er aan mijn stijl niets meer te verbete ren." Ze geeft toe dat aan die stijl fou ten kleven, maar ze voegt daar nuchter aan toe dat het de tijden zijn die ten slotte tellen. „Als ik maar prettig schaats", is haar laatste woord over dit onderwerp. 9 Hoe lang is het tempo vol te hou den? Stien is nu 32 jaar. „Dat zou ik zelf ook wel eens willen weten. Ik ben geen profeet." Stien zegt wel een hardere conditietraining te vol gen, omdat ze nu eenmaal ouder is dan de rest van de kernploeg, op Atje Keu len-Deelstra na, de wereldkampioene van vorig jaar die precies even oud is als Stien Kaiser. Wat Stien betreft, van haar mag het zo lang duren als maar mogelijk is. Ze schaatst gewoon graag. En graag goed. „Sommige schaatsers zeggen weieens dat ze zich er veel voor moeten ontzeg gen. Ik vind dat je er veel voor moet doen. In de zomer train ik 's avonds omdat ik overdag op kantoor werk. Als de ijstraining begint krijg ik twee mid dagen in de week vrij. Maar ook het trainen vind ik wel plezierig." ROME Radio Vaticaan heeft maandag in een uitzending naar aanlei ding van de dood van de Italiaanse au- 14-1 Zaalhandbal. Ned. - Joegoslavië (d.). 14 tot 17-1 Biljarten Kamp. v. Neder land anker-kader 47/2, ereklasse, Amsterdam. 15-1 Opening Sportpaleis Ahoy, Rot terdam. 16-1 Biljarten, bondsverg. KNBB, Am sterdam; zaalhockey districtentoer- nooi (h.), Amersfoort. 16 en 17-1 Tennis, indoortoernooi Delftse stud.; wandelen, winterserie- tocht WJK. Dieren: schaatsen, nat. jun. kamp. (d. en h., A en B), Eindho- hoven. 16 tot 22-1 Wielrennen, Zesdaagse, Rotterdam. 17-1 Atletiek, Sonsbeekcross, Arnhem; idem int. indoorwedstr., Groningen; zaalhockey, districtenwedstr. (d.), Epe. 17-23-1 Voetbal, int. jeugdt. (Fr., Ned., W-Dld.) te Las Palmas. 20 t.e.m. 24-1 Biljarten, Europ. kamp. driebanden (gr.), Geel (België). BREMEN De Duitsers Rudi Altig en Albert Fritz hadden vanmorgen vroeg de leiding in de Zesdaagse van Bremen. De Nederlands-Belgische com binatie Peter Post - Patrick Sercu stond toen tweede met een ronde achterstand. De Nederlanders Loevesijn en De Wit waren zevende met twaalf ronden achterstand en 120 punten. tocoureur Ignazio Giunti tijdens de zondag in Buenos Aires gehouden 1000 km-race de bezorgdheid uitgesproken over het toenemende aantal dodelijke ongelukken tijdens autoraces. „Alleen al in 1970 kwamen zeventien coureurs om. Risiso is zeker een element dat bij sport behoort. Maar het aantal slalht- offers is zo talrijk, dat dit niets meer met risico te maken heeft, maar meer met zelfmoord", waren de bewoordin gen van Radio Vaticaan. De broer van de omgekomen Ignazio Giunti heeft intussen tegenover journa listen verklaard, dat hij allerminst ge loofde aan een ongeluk. „De dood van Ignazio was regelrechte moord", luidde de zware beschuldiging aan het adres van de Franse coureur Jean Pierre Bel- toise, „hij wist heel goed welke risico's de rijders liepen, die achter hem volg den toen hij zijn Matra naar de pits trachtte voort te duwen. Mijn broer is er het slachtoffer van geworden". Bernardo Giunti zei, dat hij van plan was een klacht in te dienen maar eerst nog de film van de wedstrijd zou af wachten. Giunti richtte zich ook nog fel tegen de organisatoren: „Naar ik heb begrepen zijn er vier minuten verloren gegaan alvorens er blusapparaten op de Ferrari van mijn broer werden ingezet. De wagen was toen al een prooi van de vlammen geworden. Jean Pierre Beltoise, die door de broer van de verongelukte coureur Giunti regelrecht beschuldigd is van moord, heeft ontsteld gereageerd op de ze aantijging, die hij dementeerde en waarin hij verwees naar de verklarin gen die hij direct na afloop van de race heeft gegeven. „Ik heb direct na afloop van de wedstrijd een verklaring afge legd, die zonder reserves door iedereen is geaccepteerd. Ik voel een groot me delijden met de jonge Giunti, doch aan zijn dood heb ik geen schuld". CHIASSO Bert Schoofs heeft in het internationale tafeltennistoernooi in Chiasso een fraai succes geboekt, door in de eindstrijd met 2114, 2119, 1421 en 2112 van de Zwitser Grimm te winnen en daarmee dit toernooi op zijn naam te schrijven. In de halve finale had Schoofs van zijn clubgenoot Carel Deken gewonnen met 21—19, 22—20. 14—21 in 21—12. In de andere halve finale was Nico van Slobbe geklopt door de Zwitser Grimm met 21—18, 21—9, 15—21 en 21—13. In het heren-dubbelspel had de Deltal- loydcombinatie Schoofs/Deken geen succes. Het werd uitgeschakeld door de Zwitsers Grimm/Földi met 217, 2118 en 21—19. Ook bij de dames kwam een Neder landse als overwinnares te voorschijn. Aukje Coltoff had zich in de eindstrijd geplaatst via een 214, 2111-zege op de Italiaanse Marcone. In de eindstrijd ontmoette zij de Zwitserse Therense Földi, die met 2112, 2119 werd ver slagen. Een derde Nederlandse zege werd ge boekt in het gemengd dubbelspel. Aukje Coltoff'Schoofs versloeg de Italiaanse combinatie Marcone/Pelizzola met 216 en 219. AMSTERDAM De wielrenners Jos van der Vleuten, Harry Jansen ^n Evert Dolman zijn alsnog bestraft we gens doping tijdens het nationale weg- kampioenschap voor profs, dat op 21 juni 1970 in Helmond werd verreden. De drie coureurs kregen elk een boe te van 750 gulden en een voorwaarde lijke schorsing van een maand met een proeftijd van een jaar.Het drietal is verwijderd uit de uitslagenlijst. Daar door krijgt Harry Jansen, die tweede werd achter Peter Kissner, geen prij zengeld uitbetaald. De uitspraak van de wielerunie is zo laat gekomen, omdat de renners een te genonderzoek hadden aangevraagd. De uitslag hiervan bevestigde het eerdere „positieve" resultaat. A Stien Kaiser, na tionaal kampioene 1971, is nu 32 jaar. Acht jaar geleden reed zij zich in de top door als tweede te eindigen bij de nationale kampioen schappen. Er bleek een wereldkampioene in haar te schuilen. Twee jaar achtereen won ze de wereldtitel: in 1967 en 1968. De jaren daar voor eindigde zij op tweede of derde plaat sen. SCHIPHOL Beide Nederlandse kernploegen hebben Nederland gisteren alweer verlaten. Zowel de dames als de heren reisden af naar de Zwitserse wintersportplaats Davos, om zich daar te gaan voorbereiden op de grote eve nementen van dit schaatsseizoen. Alle Nederlandse rijdsters en rijders komen dit weekeinde in Davos aan de start. Voor de klassementsrijders staat er een meerkamp over 500, 3.000, 1.500 en 5.000 meter op het programma en de sprinters rijden tweemaal de 500 meter en de 1.000 meter. De dames strijden om het open kampioenschap van Zwit serland. WASHINGTON Het hooggerechts hof van de Verenigde Staten in Wa shington heeft maandag het hoger be roep van de ex-wereldkampioen boksen in de zwaargewichtklasse Cassius Clay tegen zijn veroordeling van vijf jaar gevangenisstraf wegens dienstweigeren ontvankelijk verklaard. Dit heeft tot gevolg, dat Clay nog voor minstens een jaar op vrije voeten zal zijn en dat hij dus op 8 maart uit zal kunnen komen tegen wereldkampioen Joe Frazier. Het is namelijk zo dat het nog zeker een paar maanden duurt voordat de advocaten van Clay en de openbare aanklager voor de negen rechters van het hooggerechtshof zullen kunnen ver schijnen. Daarna heeft het hoogge rechtshof ook nog maanden nodig alvo rens tot een uitspraak te komen, welke schriftelijk zal volgen. LONDEN Leeds United heeft zich maandagavond niet rechtstreeks kun nen plaatsen voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbe ker. De uitwedstrijd tegen Rotherham United eindigde in een gelijkspel zon der doelpunten. De uitslagen van de wedstrijden die maandag werden gespeeld zijn: New castle United-Ipswich Town 1-1; Ox ford United-Burnley 3-0; Rotherham United-Leeds United 0-0; Southamp ton-Bristol City 3-0; Southend Uni ted-Carlisle United 0-3; Sunderland- Orient 0-3; Luton Town-Nottingham Forest 3-4; Scunthorpe United-West Bromwich Albion 1-3. Directeur W. Breuk ink: „Op dit ogenblik zijn er nog zo'n vijfendertig profe werkloos. Daarnaast bestaat er de neiging om amateurs steeds beter te gaan betalen. Ik vraag mij af of dit een gezonde ontwikkeling is." Uit sympathie voor de profwieler sport en naar hij bereid is toe te geven uit commerciële overwegingen wil de heer Breukink een experiment wagen. Hij hoopt zo spoedig mogelijk een kapitaalkrachtige mede-sponsor te vinden, waarmee een „grote ploeg" valt op te bouwen. Gazelle, dat tot vorig seizoen in sa menwerking met de sigarenfabriek Willem II een prof equipe financierde, heeft in dit stadium ploegleider Ton Vissers gelegenheid gegeven te experi menteren. Vissers: „Ottenbros en Van der Vleu ten krijgen inspraak in de keuze van de overige ploeggenoten. We gaan vervol gens uit van een laag basissalaris en een aantrekkelijke premieregeling, het geen de vechtlust kan bevorderen. De verdiensten komen volgens deze opzet in een pot, waaruit elke renner zijn deel zal krijgen." Ter completering van de ploeg denkt Vissers aan onder anderen Zoontjens, Schepers en Kissner. Serpentie heeft zijn ja-woord al gegeven. Voorts wordt gedacht aan veelbelovende amateurs, die een proflicentie begeren. Vast staat reeds dat de snel te forme ren ploeg 6 februari vertrekt naar An- dalusië, om na een kortdurend tra- ningskamp te gaan deelnemen aan de Ronde van Andalusië. Voorts staat een serie grote klassiekers voornamelijk in België op het programma. In de praktijk is er niet direct sprake van een nieuwe profploeg, doch van een informatiepoging. Voorlopig geen tien werkloze beroeps renners op karwei om te proberen enig geld te verdienen. Directeur Breukink, geconfronteerd met die gedachte: „Ik hoop dat het tot iets goeds zal uitgroeien maar voorlopig zeg ik: beter wat dan niets." BERLIJN Het Oostduitse elftal, een van de tegenstanders van Neder land in de strijd om het Europees kam pioenschap, zal een vijftal wedstrijden in Zuid-Amerika spelen, w.o. drie offi ciële landenwedstrijden. Op 29 en 31 januari worden oefenwedstrijden ge speeld tegen resp. de Boca Juniors in Buenos Aires en tegen een Chileense vereniging. Op 3 februari wordt aange treden tegen Chili in Santiago, op 5 fe bruari tegen Peru in Lima en op 8 fe bruari besluit Oost-Duitsland de trip met een wedstrijd tegen Uruguay in Montevideo. Morgen zal op de Gouwzee een toertocht voor schaatsers worden ge houden over twintig, veertig en zestig kilometer. Het ijs voor Monnikendam en Volendam, de twee plaatsen waar van tien uur af kan worden gestart, is uitstekend, zelfs een lichte dooi zal daaraan weinig kunnen veranderen. Zondag werd door duizenden geschaatst op de Gouwzee. A Jos van der Vleuten (links) en Harm Ottenbros trekken hier de nieuw* truien aan onder het toeziend oog van Ton Vissers. GEORGE BEST IS ZOEK George Best. de grillige vedette van Manchester United, heeft het rebelse Ierse hoofd weer eens hoog geheven. Manchester passeerde de venijnige vleugelspeler zaterdag voor de slag tegen Chelsea. Daar was reden voor. Best miste in één maand driemaal de trein die zijn team naar een uitwedstrijd vervoerde. Vervolgens liet hij losweg een keer de training schieten. Toen manager Busby te kennen gaf, dat hij hem over deze gang van zaken wel eens pittig wilde toespreken deed Best (ook niet kinderachtig) er nog een schep je op en kwam niet opdagen. Toen werd Busby echt kwaad en schorste Best voor twee weken. Manchester United derhalve zonder Best tegen Chelsea. En Best thans hele maal zoek. Vermoedelijk verblijft hij te Londen bij een vriendin. Want Best, die ook wel eens iets anders wil zien dan de harige benen van zijn tegenstanders, heeft met zijn kwaliteiten als voetbal ler een fabelachtige voorkeur voor de omgang met aantrekkelijke vrouwen ontwikkeld. De nieuwe (tere) liefde van Best heet Sinead Cusack. Deze (eveneens Ierse) actrice heeft verklaard, dat zij vrijdag nog met Best in Londen op stap is ge weest. Uit vriendschappelijke overwe gingen had Sinead daarover beter het lieve mondje kunnen houden, want Matt Busby had Best opgedragen Man chester niet te verlaten. Busby, de man die Best van Belfast naar Manchester haalde én hem ook weer terug liet komen toen de zéér jon ge voetballer al snel met een hart vol heimwee naar huis was gevlucht, „weet niet wat er met die jongen is. Mis schien heeft hij moeilijkheden met geld of met meisjes. De club kan het in elk geval niet zijn. Manchester heeft altijd erg goed voor Best gezorgd". Best zélf zou gemeld hebben, dat de schoen wel degelijk in zijn voetbalbestaan wringt. Busby voelt er niets voor om naar Best te gaan zoeken: „Dat is mijn werk niet. Hij zal bij mij moeten komen om zijn houding van de laatste weken te verklaren". In elk geval mag Best er van uit gaan dat de kous nog niet af is. Matt Busby, die al heeft gesproken over het nemen van „ernstige disciplinaire maatregelen" weet niet of Best tijdens de periode van schorsing (die Best 2600 gulden aan salaris kost) mag blijven trainen: „Daar kunnen we pas over be slissen als we hem hebben gesproken". De stroefheden tussen Best en Man chester culmineerden in het gerucht, dat de club zijn ster zou willen verko pen. Een ruige maatregel, die onder an dere al vast zou lopen op de omstan digheid, dat er geen club in Engeland is, die de vraagprijs van 2,5 miljoen gulden kan opbrengen. Best kreeg kortelings, na drie waar schuwingen te velde, een boete van 2200 gulden van de Engelde bond. 4 i

De Vallei | 1971 | | pagina 15