Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Samenwerking SLM-Transavia van de haan 70 Brazilianen vrij voor Bucher Buiten Gelderland kreeg flinke import-werkloosheid Philips gaat „schone" automotor maken Europese Commissie adviseert: Westduits schip vaart op wrak vergane tanker TWEE ZUID AFRIKANEN MOGEN HIER BLIJVEN Feller strijd in Jordanië .Nederland, zet uw moedige con junctuur politiek voort Ministers van financiën EEG-landen in Arnhem bijeen HILVERSUMSE OVERVAL OPGELOST PARATYFUS IN ZIEKENHUIS WEER SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL: 20 VERMISTEN Nog gunstig DINSDAG 12 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 9 In prachtkleed DEN HAAG Maandag avond hebben na lang onder handelen minister Bakker (ver keer en waterstaat) en de Suri naamse vice-premier H. Rada- kishun in Den Haag overeen stemming bereikt over hulp die de KLM zal verlenen aan de Su rinaamse Luchtvaartmaatschap pij (SLM). IN 1938 MAN GERUCHT OVER DOOD ZUTPHENSE STUDENT Voorjaar in Zweden Aanhoudend droog Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., .16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Luchtvaartakkoord met Suriname bereikt SANTIAGO De 70 Braziliaanse politieke gevangenen, die in ruil voor de ont voerde Zwitserse ambassadeur Bucher worden vrijgelaten, zjjn per vliegtuig ver trokken naar Chili, zo heeft een woordvoerder van het Chileense ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. In Rio de Janeiro is het vertrek niet officieel meegedeeld. De Chileense regering had zich maandagavond bereid verklaard de gevangenen in Chili toe te laten. De ontvoerders van Bucher hebben laten weten, dat zij de ambassadeur vrij lieten, nadat de internationale persbureaus de aankomst van de 70 gevangenen in Santia go de Chili hadden gemeld. Een van de 70 is de Zwitsers-Braziliaanse studentenleider Jean Marc von der Weid, met wiens zaak Bucher zich herhaaldelijk bezig heeft gehouden. De ontvoerders eisten dat de gevan genen naar Algerije, .Mexico of Chili gevlogen zouden worden. Waarnemers menen, dat de Braziliaanse regering waarschijnlijk de voorkeur gaf aan Chili, omdat de meeste gevangenen die het afgelopen anderhalf jaar in Mexico of Algerije hun vrijheid herkregen, in tussen illegaal naar Brazilië zijn terug gekeerd. De Brazilianen in Algiers heb- HILVERSUM De daders van de overval op het postagentschap in Hil versum vorige week woensdag zijn aangehouden. Bij de overval werd voor vijftigduizend gulden buit ge- -aakt. Het zijn de achttienjarige H. D. uit Utrecht, de 24-jarige P. van D. uit Edam, die beiden in Antwerpen werden aangehouden en de 24-jarige C. H. V. die in zijn woonplaats Amsterdam werd aangehouden. Van de buit is nog maar vier tot vijf duizend gulden over. SNEEK In het Sint Antoniuszie- kenhuis in Sneek zijn twee gevallen van paratyfus geconstateerd. De beide patiënten zijn in quarantaine. Waar schijnlijk zijn vier andere patiënten ook besmet. Nog onduidelijk is of de bron binnen of buiten het ziekenhuis moet worden gezocht. YfUaag middenin de winter eens een oogje aan de woerden van onze wilde eenden; ze zullen bui ten in de wakken van polder en waterland moeilijker te benaderen zijn, maar ook op de vijvers van park en dierentuin, langs singels en grachten, waar ge hen van vlakbij kunt zien, vallen ze door de mooie -frisse kleuren op. Bij het draaien, wenden en keren, wisse- len ze van tonen en tinten; de vo- gels hebben iets onweerstaanbaar j kokets, pedants en verwatens, al j zullen ze m.i. niet bewust behaag- J ziek of opgeblazen wezen en zeker evenmin weten, hoe fraai ze con trasteren met de sneeuwwereld rondom. Vogelschilders conterfei- ten waterwild graag tegen een blanke achtergrond. We zien dan des te beter, hoe kop en hals don ker flesgroen met violette weer schijn zijn, kop en borst een leven dig kastanjebruin vertonen en dan is er nog de wit-omzoomde paar sig blauwe spiegel met een omge ving in chamois. Toen die woerden 's zomers in de rui (het z.g. eclips kleed) verkeerden, zag dit alles er haveloos, slonzig en sjofel uit, zo dat ze in juli het aankijken nau welijks waard waren en zelfs de vliegkunst moesten ontberen. Doch tegen november legden zij het prachtkleed (bruiloftstooi) bereids aan en thans verrukken zij ieder schoonheidsbegerig oog. Ge moet echter niet menen, dat het eenden volk onbekommerd in het open ge bleven water rondzwemt, duikend en grondelend of plukkend in de over naar groene sprieten neen, ze verkeren in een opgewonden stemming en zitten in wilde ploete ring, naijverig achter elkaar aan, want het is feitelijk een egoïstisch samenlevingwaarin het recht van de sterkste en brutaalste zege viert, nu de paar- of rijtijd is aan gebroken. 12-1-'71 A. B. WIGMAN ben bovendien van daaruit een propa gandacampagne tegen hun regering ge voerd. De Chileense regering zou strikter vasthouden aan het verbod op politieke activiteit voor politieke vluchtelingen. De bekendmaking van de Braziliaans regering kwam toen de voorbereidingen voor het transport van de gevangenen naar het buitenland bijna voltooid wa ren. Tientallen gevangenen waren uit verschillende Braziliaanse provincies naar Rio de Janeiro gebracht, waar zij in afwachting van het vertrek van hun vliegtuig, werden opgesloten in plaatse lijke gevangenissen. Eerder was in diplomatieke kringen vernomen dat de regering van plan was om ongeveer 40 gevangenen naar Al giers en 30 gevangenen naar Mexico te transporteren. Dit plan kwam te vervallen, toen Chili zich bereid verklaarde om alle 70 politieke gevangenen asiel te verlenen. De inhoud van de overeenkomst is vanmiddag op Schiphol nader bekend gemaakt door minister Radakishun, die vandaag weer naar Suriname is ver trokken. Met het bereikte akkoord is de voorgenomen samenwerking tussen SLM en de Nederlandse chartermaat schappij Transavia van de baan. In feite is het bereikte akkoord een nederlaag voor de plannen van de Suri naamse minister van Economische Za ken Rens, die een nieuwe structuur van de SLM voorstond. Door een participa tieovereenkomst met Transavia voor het uitvoeren van vluchten tussen de drie Rijksdelen zou de SLM veel geld hebben kunnen verdienen. De Rijks luchtvaartdienst doorkruiste deze plan nen van minister Rens door het weige ren van een landingsvergunning. De reden tot deze weigering was het feit dat de KLM hierdoor, zoals vastge legd tussen de drie Rijksdelen, onve rantwoorde concurrentie zou krijgen. In grote lijnen zal het nu op rege ringsniveau gesloten akkoord de SLM verzekeren van meer technische en or ganisatorische bijstand door de KLM. Tevens zal de KLM materieel beschik baar stellen voor het onderhouden van verbindingen door de SLM met de Su rinaamse nabuurlanden. Er zou ook een afspraak zijn gemaakt over een aandeel van de SLM in het vervoer van passa giers op de lucratieve KLM-verbinding Amsterdam-Paramaribo-Curagcao. ARNHEM De Duit se economie heeft de provincie Gelderland in december opgescheept met een flink aantal werklozen: een derde van de bouwvak en me taalarbeiders die de af gelopen maand vanwe ge het seizoen zonder werk kwamen te zitten is Duitsland-pendelaar: 500 man. „Een flinke import van werkloos heid", zoals het districts bureau voor de arbeids voorziening het noemt. Overigens duurt de spanning op de arbeids markt onverminderd voort, Het aantal werk lozen nam in december half zo veel toe als in het jaar daarvoor: met 770 man tot 4900, 1,5%> van de beroepsbevolking. Vorig jaar was dat 1,9%. De arbeidsreserve ligt daarmee 1400 man lager dan in 1969, terwijl de vraag 1200 ipan hoger is. Van de 4900 Gelderse inwoners die zonder werk zaten werken er 600 op sociale werkvoor- zieningsopjecten. Onge veer 1800 van de werk lozen is korter dan een maand bij de arbeids bureaus ingeschreven, 1500 man stonden van 1 tot 3 maanden inge schreven. De stijging deed zich vooral voor in de rayons Nijmegen, Arnhem, Ze venaar, Doetinchem, Harderwijk en Apel doorn. Boven het provin ciaal gemiddelde van 1,5% zitten nu Nijmegen (2,3); Arnhem (2); Zeve naar (2,1) en Doetinchem (1,6). Het laagst is Heer- de met 0,6. Zaltbommel steeg van 1 naar 1,2%. Het aantal vrouwelijke werklozen daalde iets, met 65 tot 1035. Het aantal gastarbeiders blijft toenemen. Ook in december kwamen er weer tweehonderd bij. BRUSSEL Philips gaat een „schone" automotor maken. De stir lingmotor, die een tienmaal schoner uitlaatgas heeft dan een benzinemo tor, wordt 19 januari op de Brussel se autosalon geïntroduceerd. Dit betekent dat Philips de motor als produktierijp beschouwt. De motor is in zijn huidige vorm alleen nog geschikt voor bedrijfswa gens. In Brussel zal hij te zien zijn in een autobus, voorzien van een chassis van DAF met daarop een koetswerk van de Belgische fabriek Jonckheere. Het gaat om een motor van 180 pk. De stirlingmotor is efficiënt, be trouwbaar en zuinig. Het momenteel zwaarst wegende voordeel is echter dat hij een uitermate „schoon" uit laatgas afscheidt, waar maximaal tien procent van de stoffen inzitten die nu voorkomen in de gassen van moderne, aan alle strenge Ameri kaanse eisen beantwoordende moto ren. Met het openbaar maken van de stirlingmotor in Brussel sluit Philips het eerste hoofdstuk af van een on derzoek dat al in 1938 begon. Uit gangspunt van het onderzoek- was een motorprincipc^dat in 1816 door de Schotse predir.JSit Robert Stirling werd gepatenteerd. Ds. Stirling kreeg zijn motor niet voor elkaar omdat er toen geen materialen be stonden die bestand waren tegen de hitte die de motor ontwikkelde. Philips ontwikkelde eerst een stir lingmotor voor bedrijfswagens en gebruik in de industrie. Nu wordt begonnen met het ontwerpen van een motor voor personenauto's. Behalve door Philips wordt er in Europa aan de stirlingmotor ge werkt door twee licentiehouders, de Duitse vrachtwagenfabriek MAN en de Zweedse onderneming United Stirling. Eerder werd al een licentiecon tract afgesloten met het Amerikaan se concern General Motors, dat al experimentele personenwagens met stirlingmotoren heeft rijden. General Motors zegt dat de motoren goed voldoen, maar dat gewicht en afme tingen voorlopig nog problemen vor men voor gebruik in personenauto's. ROTTERDAM Zeven mijl ten zuiden van Folkestone is vanmorgen in het Kanaal het Westduitse vrachtschip „Brandenburg" vergaan. Volgens eer ste berichten zouden twintig opvaren den van de „Brandenburg" worden vermist. Twee zouden door de in de buurt varende „Viking Warrier" dat ook eerder zes lijken uit zee opviste zijn opgepikt. Wat er precies met de „Brandenburg" is gebeurd, is nog niet bekend. Een woordvoerder van het Rotterdamse sleepbedrijf L. Smit en Co., achtte het niet uitgesloten dat de „Brandenburg" lek gevaren is op het wrak van de dit weekeinde vergane tanker „Texaco Carribean". Andere berichten spreken van een nog onbekend schip, dat met de „Brandenburg" in botsing is geko men. „De Brandenburg" is eigendom van de rederij Hapag uit Hamburg. Het schip meet 2695 ton en was van Ham burg op weg naar een haven in de Verenigde Staten. De ,-,Viking Worrier", die een aantal opvarenden van de „Brandenburg" aan boord heeft, meldde het ongeluk aan een Brits kuststation. De „Brandenburg" is ook volgens de kapitein van de „Viking Worrier" op het wrak van de „Texaco Carribean" gestoten. „Alle bemanningsleden van de „Brandenburg" kwamen plotseling aan dek en sprongen overboord. Kort daar na was het schip gezonken", zo meld de het vissersschip aan de kustwacht. Volgens een piloot van de Britse kustwacht, die boven de plaats van de ramp vliegt, drijven er vele lijken in zee, die ter plaatse met een dikke olie- laag bedekt is. De „Brandenburg" had 32 opvarenden aan boord. ZUTPHEN Er doen geruchten de ronde, dat de op nieuwjaarsdag overle den Zutphense student Henk Klouwer (29) geen natuurlijke dood zou zijn ge storven. Men spreekt van drugs of ver keerde medicijnen, voor deze student in de medicijnen, die vlak voor zijn docto raal examen in Nijmegen zat. Direct nadat zij merkte dat met haar zoon iets niet in orde was, waarschuw de mevrouw V. een kennis die toen hij arriveerde hoorde dat de huisarts reeds de dood had geconstateerd. De vader en moeder hadden aanvan kelijk gemeend dat er niets aan de hand was en hun zoon slechts had overgegeven. De uitslag van het ge rechtelijk onderzoek zal nog wel even op zich laten wachten. DE BILT „Ik had dit nooit ver wacht. We zijn er erg blij mee". Met die woorden reageerde de Zuidafri- kaanse vluchteling Amis Syiso Som da- ka (28) in het opvangcentrum Berken- hove in De Bilt gisteravond, toen hij vernam dat hij en zijn vriend France Tito Luthuli (22) in Nederland mogen blijven. Minister Polak gaf gisteren hiervoor toestemming. Nog vorige week had hij laten weten geen verblijfsvergunning te kunnen geven omdat er „geen klem mende redenen van humanitaire aard" voor aanwezig waren. Kamerleden en Amnesty Internatio nal, de organisatie die zich het lot van politieke vluchtelingen aantrekt, pro testeerden daarop bij de minister, voor al omdat dë generale diakonale raad van de Nederlands Hervormde Kerk zich garant had gesteld voor de ver- blijfs- en studiekosten van de twee vluchtelingen. Vandaag zouden de Tweede-Kamer leden Voogd, Wierenga (beiden PvdA) en Bos (CHU) minister Blok vragen wel een verblijfsvergunning te geven. De minister besloot dit gisteren al nadat hij een gesprek had gehad met de voor zitter van de diakonale raad. De raad verwacht binnenkort de twee Zuidafri kanen aan werk te kunnen helpen, waarop een opleiding van hen kan worden gebaseerd. Somdaka en Luthuli volgen momen teel een cui^us Nederlands en willen resp. tropische landbouw studeren in Deventer en een opleiding volgen in het drukkersvak. A Een patrouille van het Israëlische leger in oorlogsuitrusting aan de grens met Jordanië. Israël is paraat in verband met de steeds slechter wordende toestand in Jordanië. ARNHEM De „moedige" politiek, die de Nederlandse regering voor het jaar 1971 heeft uitgestippeld om het economisch evenwicht te herstellen moet beslist worden voortgezet. Zo luidt het advies dat de Europese Com missie maandag bij monde van haar vi- ce-voorzitter. De heer R. Barre, heeft verstrekt in de bijeenkomst, die de mi nisters van financiën der zes EEG-lan den in Arnhem hadden belegd. De Europese Commissie heeft gecon stateerd, dat de verflauwing van de in ternationale conjunctuur, die zij is het begin van 1970 voor de tweede helft van dat jaar had voorspeld, is uitgeble ven. In sommige landen wordt het con junctuurbeloop nu onzekerder en er zijn tekenen, die op een kentering wij zen. Dit betekent naar de mening van de Europese Commissie echter niet dat nu ook aanstonds het conjunctuurbeleid soepeler zou moeten worden. In ieder geval moet in de eerste maanden van dit jaar nog het voorzichtige conjunc tuurbeleid, dat men in alle EEG-landen n is gaan volgen krachtig gehandhaafd worden. Later in het jaar kan dan wor den bezien of tot verzachting van de conjunctüurdempende maatregelen kan worden overgegaan. De in Arnhem voor informale besprekingen bijeengekomen mi- nisters van financiën van de 6 E.E.G.-landen hebben maandagavond samen met. directieleden van de grote Nederlandse banken gedineerd. We zien hier v.l.n.r. prof. K. Schiller, Giscard d'Estaing, H. G. Emden, O. Wormser en prof. Zijlstra. AMMAN De g>evechten in Jordanië tussen regeringstroepen en Palestijnse commando-eenheden zijn maandag he viger geworden. Radio-Cairo meldde tegen de avond, dat de toestand in Am man verslechterde, en nog maar moei lijk in de hand te houden was. De be richten over de strijd zijn summier en guerrilla-organisatie De Jordaanse au toriteiten oefenen censuur uit. Volgens Palestijnse guerrilla-organisa tie El Fatah heeft de Israëlische lucht macht maandag Palestijnse bases in de Jordaanvallei gebombardeerd op het moment, dat de Jordaanse artillerie te gen deze bases in actie kwam. Israël betitelde dit bericht als „onzin", en ook Jordanië sprak het met klem tegen. „Van a tot z verzonnen". „Een nieuwe leugen van het Palestijnse verzet", zo verklaarde een Jordaanse militaire woordvoerder. Het Jordaanse parlement is met het oog op de situatie in buitengewone zit ting bijeengeroepen. De voorzitter van de Interabische controlecommissie in Jordanië, de Tunesische oud-premier Bahi Ladgham, wordt in Londen ver wacht voor overleg met de Jordaanse koning Hoessein, die daar sinds 21 de cember in een kliniek verblijft. Uit of ficiële kringen is vernomen, dat de vorst waarschijnlijk donderdag uit de kliniek komt, en twee dagen later naar zijn land zal terugkeren. Hoessein zond maandag zijn broer Hassan, de kroonprins, een boodschap waarin hij zijn „volle vertrouwen en steun zonder voorbehoud" uitsprak ten aanzien van de maatregelen die in Jor danië zijn genomen. In Amman zijn maandag de hele dag door met tussenpozen mitrailleursalvo's en raketontploffingen gehoord. De win kels hadden hun luiken gesloten, en al le scholen bleven dicht. Taxi's reden er vrijwel niet meer. De AFO-correspon- dent meldde, dat slechts enkele blauwe wagens van de Jordaanse veiligheid stroepen te zien waren in wijken waar het betrekkelijk rustig was, zoals Dje- bel-Amman, waar zich het merendeel van de ambassades bevindt. Er zijn niet veel militairen te bespeuren. Wel wor den de openbare gebouwen en ambas sades door gewapende bedoeïenen be waakt. Volgens een Jordaanse woordvoerder, zijn zondag en maandag bij de beschie ting van politieposten door Palestijnse commandostrijders onder agenten en militairen een dode en tien gewonden gevallen. Voorts hadden de commanda's twee militairen ontvoerd, sommige we gen met stenen, mijnen en prikkeldraad versperd, een machinegeweer in een school geplaatst en een ander op de to ren van een moskee. Van Palestijnse kant is meegedeeld dat maandagoch tend bij schietpartijen in het centrum van Amman drie burgers zijn gedood en twee gewond. STOCKHOLM In het zuiden van Zweden zijn tekenen, dat de lente vier maanden te vroeg is gekomen de eerste bos anemonen, sneeuwklokjes en paardebloemen staan al in bloei Een continentaal hogedrukgebied geeft ook morgen in Gelderland droog weer. Er kan wat meer be wolking komen door een in beteke nis afnemend storingsfront boven Engeland en Frankrijk. De tempe- ratuursverhouding verandert heel weinig: 1 tot 3 graden vorst in de nacht en ochtend, middagmaxima tussen 4 en 7 graden boven nul. Alleen in Midden-Europa, waar de koude luchtlaag wat dikker is, vriest het 10 tot 12 graden. De Engelse weerkundigen ver wachten in de 2e helft van januari een nieuwe vorstperiode met sneeuw. In dit verband is het zin nig te vermelden, dat er boven Groenland een nieuw hogedruk gebied is ontstaan (1025 mb) en dat de luchtdruk ten westen van Ierland stijgt. Weersverwachting tot woensdag avond, opgemaakt te 11.15 uur. Droog en vrjj zonnig weer, met in het algemeen weinig wind. Minimum temperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min 4 graden plaatselijk in het binnenland. Maximum tempera turen omstreeks 4 graden. Zon op 08.43, onder 16.54; Maan op 19.06; onder 09.51.

De Vallei | 1971 | | pagina 1