4 gewonden Zuidmolukkers aangehouden Kolonel strijdt voor bevordering BOTSING EIST TWEE DODEN Jaar eis tegen meisje voor fatale botsing Gratis reizen Mgr. Felici staat in ons land voor hete vuren Eén douche voor 51 personen spuitbussen: Explosie hi) vullen van VERBRANDEN RIETKRAGEN LANGS AMER LUKTE NIET Voor ambtenoren gerecht Zeven doden bij Wouw Ook Blij dorp wil rijkssubsidie Beddenmagazijn kazerne in as Star-boekerij mag verticale prijsbinding niet doorbreken Delft bedankt INTERNE REORGANISATIE BIJ HATEMA-TEXOPRINT OP ANTILLEN KABINETS INFORMATEUR AANGEWEZEN EIGENARESSE VOELT ZICH ONSCHULDIG igmasi® 111 lil 8111: 2 januaridagen op uw 65+kaart voordelig uit met NS Prof. Wieberdink wil optreden Ver. Heelkunde Pauselijke vertegenwoordiger niet blij met ontwikkeling RECHTER BESLIST: DINSDAG 12 JANUARI I97J BOM GEBARSTEN GEWEIGERD ACTIE TYPE v: IJMUIDEN Tijdens het vuilen van spuitbussen met propaangas heeft zich maandag in de „Eurochemische Indu strie" in IJmuiden een hevige explosie voorgedaan. Vier personeelsleden liepen ernstige brandwonden op en moesten naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. De slachtoffers waren twee vrouwen van 29 en 39 jaar en twee mannen van 35 en 41 jaar. Het fabriekspand liep zware schade op. De explosie is waar schijnlijk veroorzaakt door een lek in de gastoevoer. GEERTRUIDENBERG Een ontzag wekkende pikzwarte rookontwikkeling heeft gisteren een voortijdig einde ge maakt aan de verbranding van aange koekte olie langs de Ameroever door Rijkswaterstaat. Het middel dat werd gebruikt om de olie beter brandbaar te maken, voldeed niet. Rijkswaterstaat zal bezien of er nog andere mogelijkhe den zijn om de rietkraag met olie goed te verbranden. De olie .kwam twee we ken geleden in het water na een tank breuk bij de elektriciteitscentrale van de PNEM in Geertruidenberg. Over een afstand van ongeveer dertig meter kon gisteren maar enkele kilo's stookolie verbrand worden. Volgens de heer L. Jans, coördinator van de vogel reddingsactie in de Biesbosch, leverde dat meer rook op dan honderd fa- brieksschoorstennen tegelijk kunnen produceren. De rook gaf ook een bui tengewoon smerige roetaanslag. In de haven van Hank is inmiddels ook olie gezien. Deze is via de Bies bosch daar terechtgekomen. Een duide lijk bewijs, dat mededelingen van en kele instanties dat in de Biesbosch geen olie zou zijn gekomen, volkomen on juist zijn. Op en langs de rivier de Amer zijn geen vogels meer te zien. Volgens de heer Jans een bewijs dat nagenoeg alle vogels die daar twee weken geleden waren zijn omgekomen. DEN HAAG In het afgelopen weekeinde zijn acht Zuidmolukkers aangehouden die betrokken zijn ge weest bij de ongeregeldheden bij het huis van bewaring te Scheveningen op 26 september, toen een grote groep Zuidmolukkers slaags raakte met de politie. Bij de gevechten werden 21 po litiemannen en, voorzover bij de politie bekend, vier Zuidmolukkers gewond. De Zuidmolukse vechtersbazen be hoorden tot de ongeveer 3000 deelne mers aan een protestdemonstratie van het Haagse Malieveld naar het huis van bewaring aan de Van Alkemadelaan in Scheveningen, die op zichzelf rustig was verlopen en beoogde de in het huis van bewaring opgesloten 33 Zuidmo lukkers van „Wassenaar" een hart on der de riem te steken. Van de acht zijn er vier afkomstig .uit Krimpen aan de IJssel en vier uit Ka- pelle. Allen hebben een bekentenis af gelegd en zullen donderdag aan de offi cier van justitie in Den Haag worden voorgeleid. Oud-minister R. J. Isa onaanvaardbaar genoemd. Die bevatten o.m. een loonsverhoging van 25 procent en een vijfdaagse werkweek van veer tig uur. De demissionaire premier Petronia heeft de politie opgeroepen onmiddel lijk het werk te hervatten. Wie niet verschijnt zal voor het ambtenarenge recht moeten verschijnen. Hij krijgt in ieder geval gèen salaris over de dagen dat hij heeft gestaakt. De politie op de Antillen is in staking gegaan om een salarisverhoging erdoor te krijgen. Verder maken vooral de Cu- ragaose politiemannen bezwaar tegen de benoeming van een Nederlander, commissaris Van Balegoijen-de Jong uit Wassenaar, tot hoofdcommissaris op de Antillen. Het Arbeidersfront wil dat de Antilliaanse Staten een vergadering wijden aan deze benoeming en aan de komst van drie Nederlandse hoofdin specteurs naar de Antillen. DEN HAAG Het ambtenarenge recht voor militaire zaken in Den Haag heeft gisteren de zaak behandeld van de 53-jarige Wassenaarse kolonel J. van der Kam. die meent dat minister Den Toom (defensie) hem in 1969 ten on rechte niet heeft bevorderd tot briga de-generaal. Kolonel Van der Kam verklaarde dat hij in 1968 naast zijn .functie van hoofd van de sectie verkeer en vervoer ook die van waarnemend inspecteur ver voerswezen te vervullen had gekregen. Deze post was tot dan toe in handen geweest van een brigade-generaal. „Na anderhalf jaar deze functie op gene- raalsniveau te hebben vervuld, kan niet meer van waarnemen worden gespro ken", zo vond de kolonel. Als gemachtigde van de minister van defensie verklaarde mr. A. van der Horn van den Bos dat de functie van inspecteur vervoerswezen in de eerste plaats een kolonelsfunctie is. „Boven dien was kolonel Van der Kam niet de beste onder zijn gelijken. Wie tot gene raal wordt bevorderd moet all-round BREDA De officier van justitie bij de rechtbank in Breda. mr. Kooperberg, heeft gistermorgen één jaar gevange nisstraf geëist tegen dé negentienjarige Jitske de B. uit Assen. Het meisje bestuurde de auto waarin zij op 6 augustus vorig jaar met zeven ambonese vrienden op weg was van Assen naar een bruiloft in Zeeland. In Wouw verloor zij bij een inhaalmanoe- vre de macht over het stuur. De auto botste tegen een tegemoetkomende trekker met oplegger, waarbij alle ze ven passagiers verongelukten. De brui- ADVERTENTIE DEN HAAG De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken heeft de bur gemeester van alle Rijnmondgemeenten uitgenodigd voor een gesprek over een nieuwe structuur van Rijnmond op maandag 15 februari. Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart 20.- echtpaar 30.- jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. loft ging ondanks het ongeluk de vol gende dag gewoon door. De officier nam haar vooral enkele uitlatingen kwalijk, die zij had gedaan tijdens het verhoor. Dat vond plaats twee uur na het ongeluk en het meisje verkeerde nog in'een ernstige shocktoe stand. Zij had toen onder meer gezegd dat ze een held was in het inhalen en dat ze altijd alle voor haar rijdende auto's wilde inhalen. Haar voogd, die als haar advocaat optrad, maakte ernstig bezwaar tegen het tijdstip waarop het meisje was ver hoord. Het leek hem beter dat ze was verhoord nadat haar shocktoestand over was. De rechtbank doet 25 januari uit spraak. ROTTERDAM De diergaarde Blij- dorp in Rotterdam heeft 8.000.000 no dig voor het noodzakelijk herstel van de gebouwen, die momenteel in een slechte situatie verkeren. Een bedrag van 4.500.000 is direct nodig om de sterk verouderde gebouwen in redelijke staat te brengen. De komende paar ja ren moet 3.500.000 worden opgebracht voor de noodzakelijke voorzieningen van de dierentuin. De directie van Blij- dorp hoopt dan ook op subsidie van het rijk, waarmee thans wordt onderhan deld. inzetbaar zijn en op alle fronten de beoordeling „zeer goed" hebben". Hij adviseerde het beroep van de kolonel ongegrond te verklaren. Het ambtena rengerecht doet over drie weken uit spraak. UTRECHT De Utrechtse hoogle raar prof. dr. J. Wieberdink heeft de Nederlandse Vereniging voor Heelkun de schriftelijk verzocht, op te treden in het conflict tussen hem en de faculteit der geneeskunde. Zoals bekend zijn moeilijkheden ontstaan rond het werk van prof. Wieberdink in de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het acade misch ziekenhuis in Utrecht, die tot ge volg hebben gehad dat daar al sinds april vorig jaar geen open hartoperaties meer zijn uitgevoerd. Prof. Wieberdink en enkele van zijn medewerkers heb ben de „Vereniging voor heelkunde" Verzocht zich met deze affaire te be moeien omdat zij menen dat de verkla ring van het dagelijks bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht van afgelo pen vrijdag, de volgens hen rechtmati ge rehabilitatie van de kliniek en het dringende herstel van de mogelijkhe den tot behandeling van patiënten niet bevordert. In deze verklaring deelde het universiteitsbestuur onder meer mee dat het sterftecijfer in de kliniek aanleiding is geweest voor de opera tiestop. Prof. Wieberdink heeft steeds ontkend dat het aantal sterfgevallen in zijn kliniek hoger zou zijn dan dat in andere hartcentra. BUSSUM Op het terrein van de Kolonel Palmkazeme aan Rijksweg 1 in Bussum is maandagavond door een korte, felle binnenbrand een militair beddenmagazijn geheel verwoest. In het magazijn was een hoeveelheid bed den en matrassen opgeslagen, die uiter aard fel brandden en nog lang bleven nasmeulen. LEIDSCHENDAM Bij een ver keersongeluk in Leidschendam zijn maandag de 19-jarige PTT-employé A. Straatsma uit Den Haag en de 26-jarige mevr. A. J. van Klaveren-Van 'der Sloot, eveneens uit Den Haag, om het leven gekomen. De personenauto, die door de PTT- employé werd bestuurd, slipte op het gladde wegdek en werd op het linker weggedeelte door een tegemoetkomende vrachtwagen met oplegger gegrepen. DEN HAAG De gemeenteraad van Den Haag heeft maandagavond beslo ten dat in de residentie tot eind mei bij wijze van proef donderdags koopavond zal worden gehouden. De winkels zul len tot negen uur open mogen blijven. In de kwestie van de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotter dam komt voortdurend de naam van de pauselijke pronuntius, mgr. Ange- lo Felici, ter sprake. Het is niet duidelijk geworden wat pre cies het aandeel van de pauselijke vertegenwoordiger in Nederland in de hele controversiële affaire is ge weest. Het staat wel vast dat hij gunstige be richten in Rome heeft uitgebracht over dr. Simonis, die hij op het Pas toraal Concilie in Noordwijkerhout had leren kennen als een warm pleit bezorger voor de pauselijke zaak. Zo staat het eveneens vast dat de op de beroemde diplomatenacademie in Ro me opgeleide mgr. Felici weinig ge lukkig was met de stormachtige ont wikkelingen van de Nederlandse Kerkprovincie en dat hij met name het Pastoraal Concilie in Noordwij kerhout een twijfelachtige aangele genheid vond. Hij heeft éénmaal een zitting meege maakt, maar heeft zich daarna niet meer laten zien. Toen mgr. Felici in oktober 1967 in Ne derland aankwam als opvolger van mgr. Beltrami, die tot curie-kardinaal was benoemd, zal hij niet bevroed hebben dat hij met zijn eerste diplo matieke post in het buitenland met een midden in de kerkelijke moeilijk heden terecht zou komen. Enkele maanden tevoren was hij nog geconfronteerd geweest met moeilijk heden van geheel andere aard. Als speciaal gezant van het pauselijke staatssecretariaat had hij na de Zes daagse oorlog tussen Israël en de Arabische landen Jeruzalem bezocht voor diplomatiek overleg. Maar bij de moeilijkheden in Neder land was hij veel nauwer betrokken^ hier was hij de schakel tussen een kerkprovincie die alle problemen openhartig besprak en het Vaticaan dat alles liefst bij het oude liet en van geen discussies over celibaat en huwelijksbeleving wilde weten. Mgr. Felici stond daarbij duidelijk aan de kant van het Vaticaan. Niet slechts omdat hij afgezant van hét Vaticaan was, maar omdat zijn hele diplomatieke opleiding en zijn scho ling binnen de Romeinse Curie zich tegen de Nederlandse openhartigheid verzette. Mgr. Felici heeft zijn gehele diploma- tieke opleiding in Rome genoten. Hij is in juli 1919 in de Romeinse voor stad Signi geboren. Hij studeerde voor priester in Rome en volgde daar later ook een opleiding aan de 'pause lijke diplomatieke academie. In 1944 kwam hij in Vaticaanse diplo matieke dienst bij het staatssecreta riaat. Hij doorliep verschillende ran gen en werd in 1964 onder-staatsse cretaris. In die functie bezocht hij in J967 na de Zesdaagse oorlog Israël. Enkele maanden later arriveerde hij in Nederland als pronuntius. Bij zijn benoeming besliste het Vaticaan de intemuntiatuur (legatie) in Nederland te verheffen tot nuntiatuur (ambassa de). UTRECHT De in Culemborg ge vestigde Star-boekerij(bibliotheek) moet onverwijld de verkoop staken van boeken met lagere prijzen dan de verti cale prijsbinding aangeeft. De boekerij, met winkels in diverse plaatsen in ons land, verkocht boeken 10 tot 15 procent onder de vastgestelde prijs. Dit heeft de president van d® Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk maandag bepaald. Hij deed uitspraak in een door de „Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels" en zes uitgeverijen tegen de Star-boekerij aangespannen kort ge ding. De dwangsom is bepaald op dui zend gulden per geval. De president heeft onder meer over wogen dat een breken van de verticale prijsbinding onrechtmatig is en dat die onrechtmatigheid niet wordt weggeno men door de door de Star-boekerij ge signaleerde verkoop onder de prijs van boeken in een bepaalde erkende boek handel. DELFT De Delftse recherche heeft na de oplossing van de mysterieuze wurgmoord vele felicitaties in ont vangst mogen nemen. Niet alleen van hun collega's. Verscheidene inwoners van Delft hebben aan de politie hun dankbaarheid kenbaar gemaakt. De bewoners van de Debussyflat. de plaats waar de verkoper Hans K. zijn tweede wurgpoging ondernam, stuur den een telegram naar het politiebu reau. Een huisvrouw liet zelfs twee taarten voor het politiekorps bezorgen en deelde mee dat zij weer zonder angst kon leven. Onrust over Daklozen in verzet Pension Van ouds hei raadhuu* afvloeien 140 man De „Unie bond hoger personeel" en de „Bond van katholiek leidinggevend personeel" zijn het, zo bleek op een maandagavond gehouden vergadering, niet eens met de voorgenomen afvloei ingsregeling. Er zijn diverse besprekingen geweest tussen vertegenwoordigers van het con cern en districtsbestuurders van beide bonden, zonder dat tot bepaalde .afspra ken werd gekomen. Wel werd overeen stemming bereikt over een basis gedachte, van waaruit een concept voorstel door Hatema-Texoprint zou worden opgesteld. Dit is niet gebeurd. Het concern kwam zonder nader overleg met een nadere regeling. De beambten, die daarvoor in aanmerking komen, ontvingen een definitief voor stel, dat behelst een, in zes perioden van twee maanden van 85 tot 70 pro cent aflopende uitkeringsregeling. De verwerking van de indexeringen van lonen en prijzen en datum van uit gangspunt voor de berekening van de uitkeringen werden, in tegenstelling tot de basis-gedachte, eenzijdig door het bedrijf vastgesteld. WILLEMSTAD Tot kabinetsinfor mateur op de Nederlandse Antillen is door gouverneur Leito aangewezen de heer R. Isa. Hij is vroeger minister van justitie geweest en hij is lid van de Democratische Partij. De kabinetscrisis op de Antillen ontstond 30 december, nadat de regering-Petronia geen meer derheid in de Staten had gekregen voor haar voorstellen tot belastingverhoging. Op Curagao wordt sinds gisteren geen brood meer gebakken. Alle bakkerijen hebben hun deuren gesloten, omdat het overleg tussen de vakbond en de Ver enigingen van Bakkerijen is vastgelo pen. De eisen van de bakkers werden OVERVEEN Er is één douche voor 51 bewoners, gas- en elektriciteits- leidingen zijn afgekeurd, het dak is lek, het sanitair onbruikbaar en de vloerbe dekking is kapot. Dat is de situatie in het veelbespro ken pension „Vanouds het Raadhuis" in O verveen. Het ruim honderdvijftig jaar oude gebouw, dat vele jaren gerepatrieerden uit Indonesië huisvestte, werd de laat ste jaren door de sociale diensten van Haarlem, Zandvoort en Bloemendaal gebruikt om dakloeen „tijdelijk" onder te brengen. Of liever zoals wethouder D. A. J. Spek (sociale zaken) van Haarlem zegt: „Dit was een van de pensions, die Haarlem tot augustus op het lijstje van mogelijkheden had staan dat aan da klozen kon worden voorgelegd". Sommige „tijdelijken" vertoefden er enkele jaren en omstreeks de jaarwis seling barstte de bom. De 51 man die nu nog in het vervallen pension zitten, hebben maar één wens: spoedig een woning. Eigenares mevrouw G. Hoornik uit Scheveningen stak eind vorig jaar zelf de lont in het kruitvat. Het aantal be woners van het voormalige hotel daalde van tachtig naar ruim vijftig, maar de eigenares eiste van haar beheerder, de heer G. Holwerda, dat hij 240 gulden per dag bleef afdragen. De pensionkosten bedragen zes gul den per persoon per dag. De Jielft gaat naar mevrouw Hoornik. Toen dat niet gebeurde, spande ze een kort geding tegen hem aan, waaruit ze als winnares te voorschijn trad. Be heerder Holwerda moest verdwijnen, want hij voldeed niet aan zijn verplich tingen, besliste de rechtbank. Op dat moment gingen de bewoners elf ge zinnen en tien buitenlandse arbeiders van „Vanouds het Raadhuis" zich met de zaak bemoeien. Steunden ze in eerste instantie het inmiddels verdwenen beheerdersecht paar, later werden zij zich meer en meer bewust van hun eigeeigen nadeli ge positie. tegen misstanden in pension Op het ogenblik is er geen beheerder. Een nieuwe „leider" die door eigenares mevrouw Hoornik werd voorgesteld, werd geweigerd. De „dakloze" gezinnen, die er nog zit ten hebben meegedeeld, dat ze het be heer zelf wel ter hand zullen nemen. De huur wordt niet meer betaald. Hoe kon het pénsion zo worden ver waarloosd? „We kregen geen medewer king van de eigenares", zegt het ex- beheerderechtpaar Holwerda. „Het was haar alleen maar om geld te doen. Als er kosten kwamen, was zij niet thuis. Op de ruilen ran het pension zijn plakkaten ge plakt waarin steun wordt ge vraagd voor de actie van de pension bewoners. Reparaties werden niet verricht." De eigenares zelf: „Ik heb er acht jaar geleden zelf in gezeten. Toen is het grondig verbouwd. De Holwerda's zei den toen ze een jaar geleden bij mij in dienst traden, dat ze reparaties zelf zouden verrichten. Dat is niet gebeurd. Het waren slechts mooie praatjes. Ze wilden alleen maar veel verdienen. Dat hebben ze gedaan, vooral aan de snack bar die erbij hoort. Ze hebben de zaak verschrikkelijk verwaarloosd. Ik kende het niet meer terug! Ze hebben verscheidene gezinnen zo maar op straat gezet. Daarom ben ik ook gewoon het oude bedrag blijven ei sen. In goede tijden hadden -ze wel eens meer dan tachtig mensen. Het geld dat ze meer kregen, hoefden ze ook niet af te dragen." De bewoners, over hun toeren door alles wat de afgelopen weken is gepas seerd, willen inmiddels geen verbete ringen meer. Een van hen, mevrouw J. Domna (28), moeder van twee kinderen, die in een kamertje van vier bij vijf meter woont: „We gaan door met onze actie. We be talen hier voor (Mis gezin 168 gulden per week. Dan kan ik toch ook een goede woning krijgen. Een toestand al* hier is gewoon verschrikkelijk. Uitbui ting zonder meer." De stichting Release in Haarlem, die de bewoners ter zijde staat, heeft nu bereikt dat de kwestie in de Haarlemse raad kwam. B. en W. zegden toe de overige pensions waarnaar de sociale dienst verwijst, te zullen „doorlichten". De gemeente Bloemendaal, die het pension op haar grondgebied heeft, heeft pas onlangs op verbeteringen in het huis aangedrongen. Een woordvoerder van de gemeente zegt: „U moet natuurlijk kijken naar het type mensen dat er in zit. Het me rendeel van de daklozen kruipt daar nooit in. Alleen een bepaald soort lie den wil wel. Ach, het zal op den duur wel verdwijnen. Er wordt op het ogerl- blik gezocht naar wegen om de nog resterende bewoners, gezinnen en gas tarbeiders eruit te krijgen. Misschien kan het onbewoonbaar worden ver klaard." Hij voegt eraan toe: „Het mag geen pakhuis van gastarbeiders worden. Dan zijn we nog veel verder van huis." HELMOND Er is ongerustheid gerezen bij het personeel van de gefuseer de textielconcerns Hatema-Texoprint te Helmond. Interne reorganisaties zul len er toe leiden, dat 140 beambten en bazen zullen moeten afvloeien. De tex tielonderneming heeft een aantal van hen, ruim tachtig, in de gelegenheid ge steld op basis van vrijwilligheid met vervroegd pensioen te gaan.

De Vallei | 1971 | | pagina 7