Zaalhandbal dames verloren Zeilrace Kaapstad naar Rio Olympische accommodatie schiet op Best boog hoofd I voor Bus by Lekker stoken zonder schoorsteen! JU* SPAAR- PLANNEN Data Twente- contra Juventus Overwinning tennisdames mXk gewone gemengde verzekering Engelse league WOENSDAG 13 JANUARI 1971 KLASSE BETER KENNER ENIGE UITSLAGEN W" Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 Meer steunpilaren KOERSEN HILVERSUM 21 SPORTEN GESCHEIDEN m DRUgasar werkt tegen de buitenmuur Remises niet van lucht in Wijk aan Zee WIJK AAN ZEE De eerste ronde in de grootmeestergroep van het 33ste Hoogoven-schaaktoernooi in Wijk aan Zee had iets van een handvol cupfinales, die alle in 00 eindigden; bij de schakers is dat dan Vay2. HENGELO Het Nederlandse da mes-zaalhandbalteam heeft gisteravond te Hengelo met 15-9 verloren van Joe goslavië. Bij de rust stonden de Joegos lavische dames reeds met 11-4 voor. Joegoslavië startte imponerend en binnen vijf minuten had het reeds een voorsprong van 0-6. Doelverdedigster Sandra Reinders, die voor de nog steeds KAAPSTAD Een stuk geschut zal zaterdag in de haven van Kaapstad het startschot geven voor de 63 zeilschepen die deelnemen aan een van de grootste races uit de geschiedenis van de zeil- sport, de 3500 mijl van Kaapstad naar Rio de Janeiro. In de Tafelbaai heerst een koortsach tige bedrijvigheid op de schepen. Een van de grote kanshebbers, het Engelse jacht „Ocean Spirit" heeft dinsdagmorgen zijn anker laten vallen in de haven van Kaapstad. Commandat van het schip is de Britse luitenant ter zee Le'slie Williams, die een vooraan staande rol speelde in de laatste trans atlantische solorace. De „Ocean Spirit" is met zijn lengte van 21,50 meter het grootste uit kunststof vervaardigde jacht. Als belangrijkste concurrent van de „Ocean Spirit" wordt de „Pen Duick 111" van de Fransman Eric Tabarly be schouwd. De schoener met zijn degelij ke tuigage heeft een erelijst opgebouwd die als een van de rijkste in de geschie denis van de zeilsport te boek staat. Het schip is 17,45 meter lang en ver vaardigd uit een aluminiumlegering. Tot de kanshebbers voor de overwin ning rekent men ook de „Jakandra" een schip van Hollandse makelij met aan het roer de Zuidafrikaan Bruce Dalling, een geduchte zeiler die met de ..Voortrekker" deelnam aan de transat lantische solorace. Het oudste jacht is de „Cariad",gebouwd in 1896, eens luisterend naar de bevelen van Koning George V van Engeland. Meer dan de helft van de vloot voert de Zuidafrikaanse vlag. De overige 29 schepen vertegenwoordigen tezamen veertien landen. geblesseerde Dini van Maanen inviel en zodoende haar vierde interland speelde, had enige zeer ongelukkige ogenblik ken. Zij raakte al uit evenwicht in de openingsminuten en deze tegenslag is Oranje in feite niet meer te boven ge komen. De Joegoslavische speelsters waren technisch en conditioneel een klasse be ter. In de tweede helft daarentegen bood Nederland betere tegenstand. Beste speelsters bij Joegoslavië wa ren Anna Knezevic, die zes maal raak schoot, en Lepa Ninkovic (vier treffers). Bij Nederland maakten Adrie Meijer en Marianne de Meurichy ieder drie doel punten. Wil Clocqeut scoort hier voor Neder land vlak na de rust bij de stand 5-16. De na-praatjes in dezen zijn ook al vergelijkbaar. „Gemiste kansen", welis waar niet voor open-doel, doch toch hier en daar in-de-herhaling tot ver moedens uitdijend. Daar is het tot nog toe bij gebleven, want bewezen werd er niet, dat de ge weldige Najdorf „eigenlijk toch" oud- Nederlands kampioen Frans Kuijpers uit Eindhoven op de knieën had moeten krijgen. Overigens een zeer verdienstelijke remise van deze meester, want om met zwart in de eerste ronde uitgere kend tegen Najdorf te moeten spelen is niet bepaald een hoofdprijs uit de (maandag) -loterij Evenmin met het lot als zodanig ver zoend, bleek grootmeester Donner. Die had zwart tegen meester Van den Berg, en daar koesterde hij toch redelijk ont zag voor. Vooral daar Van den Berg een kenner-van-het-zuiverste-water is, die, aldus vermoedt Donner, bij het toer- nooibegin ambitieuzer „tekeer zou gaan" dan misschien over veertien dagen. Wij zijn er niet achter gekomen wat daarvan waar is, want het werd toch nog vrij snel een puntendeling, toen onze grootmeester zich tot vrijheid had ontwikkeld. Het gevecht van de dag leverden Gligoric en Kortsnoj. De „kanonnen" waren er kennèlijk op uit elkaar been tje te lichten, teneinde wat vrijer uit zicht te krijgen op de eerste plaats. Dat is minder voorbarig dan men zou den ken, want „de kleinen slachten" doen zij waarschijnlijk toch wel. Een „on derlinge" winst is veelal van wijde strekking. Gligoric had de wind mee, en poogde een wat gehavende Russische konings stelling op te blazen. Of dit mogelijk is geweest? Schoolmeester Kurajica, als Kiebit- zer ter plekke, denkt van wel, maar va rianten kon hij niet overleggen. De enige partij in de grootmeester- groep, die niet in remise eindigde, was die tussen Hübner en Petros jan. De beide grootmachten braken in eerste instantie af en kwamen ook in de avonduren niet tot een beslissing. De partij is voor de tweede keer verdaagd. Over het algemeen hebben de Ne derlanders het de eerste dag erg goed gedaan. Wat dat betreft even naar de meestergroep, waar de Poolse theore ticus Witkowski door een spitsvech- tende Jan Timman werd uitgeteld. Neerlands hope ziet er trouwens op gewekt en strijdlustig uit, hetgeen hem voor iedere opponent gevaarlijk kan doen zijn. Dat vijftien ronden echter een hele tippel zijn, weten wij maar al te goed; aldus geen voorbarige illu sies. De uitslagen van de eerste ronde waren: GROOTMEESTERGROEP: Van den Berg (Ned) Donner (Ned) Vt-Vi; Hüb ner (W-Dl) Petrosjan (Rusl) afgebr.; Gligoric (Jsl.) Kortsnoj (Rusl.) %-*/2; Andersson (Zweden) Ree (Ned) Vs- Vs; Lengyel (Hong.) Ivkof (Jsl.) y2- V2; Najdorf (Arg) Kuijpers (Ned) l/2- V2Mecking (Braz) Langeweg (Ned) V2-l/2; Olafsson (IJsl) Kort (Tsj) 1/4-1/2. MEESTERGROEP: Zuidema (Ned) Minic (Jsl) l/2 -V2Brinck Claussen (Den) Jansa (Tsj) l/2-xli\ Denker (Ver St) Adorjan (Hong) 0-1; Kostro (Pol) Ciocaltea (Roem) %-Vt; Hartoch (Ned) Hecht (W-Dl) y2-xh\ Danof (Jsl) Forintos (Hong.) 0-1; Witkowski (Pol.) Timman (Ned) 0-1; Krabbe (Ned) Van Scheltinga (Ned) 0-1. MÜNCHEN Het gebrul van Bulldozers en het staccato van boren weerklin ken in München, dat de Olympische Spelen van 1972 voorbereidt. De aanleg van de sportterreinen aan de randen van de stad schiet goed op. In München zelf wordt hard gewerkt aan nieuwe hotels, wegen, parkeerterreinen en de on dergrondse om de stroom van bezoekers op te vangen. Herbert Kunze, secretaris-generaal van het organisatie-comité, zei, dat men op schematijd zit en dat de sportinrichtingen tegen het eind van 1971 klaar zullen zijn. Laatste training van het amateurelftal ADVERTENTIE ZEIST Onder leiding van Arie de Vroet heeft de uit veertien man bestaande selectiegroep voor het Nederlands amateurelftal dinsdagmiddag in het KNVB- sportcentrum in Zeist zijn eerste training gehouden. De oefenzitting luidde de eerste fase in van de voorbereidingen, gericht op de wedstrijden tegen Rusland in de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi. Hoewel de frequentie van de trai ningsbijeenkomsten en wedstrijden niet al te groot kan zijn, is er toch een kwa litatief aantrekkelijk oefenprogramma samengesteld. Na nog enkele trainingen in Zeist en zo mogelijk een paar duels tegen eredivisieclubs (DWS en Telstar) maakt het elftal, dat door De Vroet met klem het etiket „voorlopig" krijgt opge plakt, van 14 februari een vijfdaagse trip naar Israël. De Nederlandse ama teurs spelen in Tel Aviv tegen het Iraëlisch a-elftal en in Haifa of Jeruza lem tegen een selectieploeg. Voor april staat een korte toemee door Oost- Duitsland op de agenda. De huidige selectiegroep van zater dag- en zondagamateurs zal met nog twee man worden uitgebreid, zoals De Vroet in december aankondigde. De succesvolle trainer, die door bondscoach Fadrhone wordt vervangen als hij met zijn keurtroep, het Nederlands- Uefa- jeugdelftal. op de Canarische eilanden is, heeft die twee spelers nog niet ge vonden. Hij zoekt met name nog een rechtervleugelverdediger. Bi] De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Va#/o voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven Vi°/o eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8%, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8°/o op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 jaar tot f 115.000.-: stijging 130 °/o. Verkoop uitslqitend via assurantie bemiddelaars. De Vroet kan nog niet beoordelen of het elftal het hoge niveau van het vorig jaar, toen Nederland de finale van het toernooi om het Europees kampioen schap bereikte, zal halen. „Ik had in die periode meer steunpilaren, mannen op wie je kon bouwen. Soes Wever als doelman, zoals die in de eerste finale wedstrijd tegen Spanje keepte, dat zou Jan van Beveren hem niet verbeteren en Theo van Londen in de achterhoede. Henk Kiel is er gelukkig nog. En we hadden natuurlijk plotseling de be schikking over de twee snelle spitsen, René en Willy van de Kerkhof. Dat is nu niet het geval. Ik heb wel mijn eer ste indrukken, maar ik kan nog niet zeggen of we weer zo hoog komen." En over de aanvulling van zijn selec tiegroep: „Dat wil ik niet overhaast doen. Het zou een vreselijke teleurstel ling zijn voor zo'n nieuweling als ik hem na korte tijd toch weer moest wegsturen. Overigens blijft er natuur lijk altijd plaats voor een groot talent, waar je niet omheen kunt". En Arie de Vroet is dan onverwacht heel open over de vereiste kwaliteiten van zijn toekomstige pupillen: „Ik heb mijn normen gesteld en wie die niet haalt valt af. Ze moeten in de eredivi sie kunnen spelen". ENSCHEDE De besturen van de FC Twente en Juventus hebben over eenstemming bereikt over de data van de wedstrijden in de kwartfinales voor de Runners Up-Cup. De eerste wed strijd zal op woensdag 27 januari in Turijn worden gespeeld, waarschijnlijk in de middag. De return zal plaatsvin den op woensdag 17 februari in het Diekmanstadion te Enschede om 20.00 uur. Er is nog niet bekend of deze ont moetingen rechtstreeks door de tv zul len worden uitgezonden. HILVERSUM Uitslagen koersen Hilversum: Louiseprys: 1. Idyl Hollandia (F. Ee- renberg) 1.28.7; 2. Imperieur; 3. Ida Roodnoot. W. 2.40 pl. 1.20 1.60 1.50 kopp. 6.40 trio 98.50. Lusetprys: 2000 meter met autostart. 1. Hasso Beroona (J. Wagenaar Jr.) 1.28.2; 2. Ivoor S; 3. Hollandia Brewer. W. 2.80, pl. 1.90, 1.40, 8.50; kopp. 5.60. Laurensprys: 1. Heleotroop R (J. Ge luk) 1.25.6; 2. Hortence; 3. Hoss Peterhof. W. 3.90, pl. 1.40, 2.00, 2.00 kopp, 11.50, trio 168.80. Lennekerprys: 1. Evelyn Hollandia (M. Vergay) 1.23.5; 2. George van Rhea; 3. Eberdine TH. W. 13.70, pl. 3.60, 2.40, 2.40 kopp. 9.80. Leerlingen winterkampioenschap: 1. Empereur CH. (C. de Leeuw) 1.24.1; 2. Frieda Zele W; 3. Fleche. W. 6.80, pl. 2.20, 4.70, 2.20, kopp. 19.60. Trio: 575,30. Loveltjesprys: 1. Grenadier (J. v. Dooyeweerd) 1.24.2; 2. Funny Boy; 3. For Ever. W: 3.30; pl: 1.40, 1.50, 1.50; koppel: 4,-. Luutprys: 1. Ilbert K. (J. v. d. Loo) 1.28.1; 2. Hiltje G; 3. Heno Victoria. W: 8.60; pl: 3.70, 4.90, 4.10; koppel: 21.60; trio: 2.579,70. Leaprys: 1. Heros (F. Eerenberg) ,1.25.5; 2. Hanneke Tabor; 3. Francisco. W: 2.90; pl: 1.70, 2.10; koppel: 6,-. Totale omzet: 260.629. LIVERPOOL In de eerste divisie van de Engelse league vond dinsdag avond een wedstrijd plaats. Liverpool speëlde op eigen veld gelijk in een wedstrijd zonder doelpunten tegen Manchester City. SYDNEY De Nederlandse tennis- ters Betty Stöve en Trudy Walhof be reikten de derde ronde in het dames dubbelspel van de internationale kam pioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales te Sydney. Zij versloegen Zeeman en O'Neil (Australië) met 6-3, 5-7, 6-4. Het stadion waar de 20ste spelen of ficieel op 26 augustus 1972 worden ge opend, nadert zijn voltooiing. Het bied 48.000 zit- en 32.000 staanplaatsen. Hier worden de atletiek, de voetbalfinale, landenwedstrijd paardspringen en de sluitingsceremonie op 10 september ge houden. De moeilijkste opgave is het vinden van accommodatie voor de miljoenen bezoekers die naar de Spelen in het hart van Europa zullen trekken. Voor elke dag van de Spelen zijn 120.000 bedden beschikbaar. Hiervan bevinden zich er 30.000 in München of binnen een cirkel van 45 km om de stad. De rest is verder weg, soms 100 km, maar gelegen aan de hoofdspoorlijnen naar de stad. Het merendeel van de bedden is bij particulieren. Om houders van toegangskaarten te besparen dat zij geen onderdak vinden zal de kaartverkoop in het buitenland worden gekoppeld aan logies. Wie een kaart koopt moet aantonen dat hij ver zekerd is van onderdak. Uitzonderingen zijn de betrekkelijk nabijgelegen lan den' Oostenrijk en Zwitserland, en na tuurlijk de Westduitsers zelf. De nationale Olympische comité's be noemen een agent en alleen van hem kunnen kaarten worden gekocht. In het voorjaar wordt voor elk land het quo tum vastgesteld. Het laat zich aanzien dat de vraag 't aantal beschikbare kaar ten ver zal overtreffen. Kunze zei reeds een miljoen aanvragen te hebben voor de opening. Op het program staan 21 sporten waarbij 365 gouden, 365 zilveren en 382 bronzen medailles kunnen worden ge wonnen. Het zeilen gebeurt in de Noordduitse haven Kiel en kanoslalom voor de eerste keer een Olympisch nummer in het Lech-kanaal in Augsburg. Daar worden ook voetbal wedstrijden in de voorronde gespeeld. Een paar hippische nummers vinden plaats in de Münchense voorstad Riem en het boogschieten waarschijnlijk in de „Engelse tuin", een groot park in München zelf. Het grootste Olympische terrein was eens oefenterrein voor het Beierse le ger. Later werd het een van de eerste Europese vliegvelden en na de tweede wereldoorlog een stortplaats voor de 11 miljoen kubieke meter puin van de bombardementen. Aan de Olympische Jan Hein Donner: ook remise. De leden van de Poolse schaats ploeg, die op het ogenblik op de Deventer kunstijsbaan trainen voor de Europese ontmoeting over twee weken in Heerenveen, vermaken zich tussen de bedrijven door met een baanschuiver. MANCHESTER George Best grillig genie van Manchester United heeft het hoofd gebogen voor Matt Busby. Hetgeen de populariteit van beiden waarschijnlijk sterk doet stij gen. De eerder zo bewierookte voetballer heeft het de laatste tijd te bont ge maakt en veertien dagen schorsing was zijn deel. Maar gisteren is hij naar de onlangs weer op de managerstroon te ruggekeerde grijze grootvorst Busby gegaan en heeft zijn spijt betuigd over diverse fouten. „We beginnen van voren af aan", zei Busby na het gesprek, dat een uur duurde en voor beide partijen bevredi gend afliep. Best van zijn kant: „Ik heb de baas mijn verontschuldigingen aangeboden voor mijn gedrag van dit weekeinde en ik heb met hem over persoonlijke pro blemen gepraat. Busby heeft me een paar dagen vrij gegeven om alles een beetje te vergeten. Volgende week be gin ik weer". Het gedrag van dit weekeinde be helsde voornamelijk het wegblijven, toen Best zich moest verantwoorden bij Busby. Maar hij prefereerde het gezel schap van de Ierse actrice Sinead Cu- sack. horizon zal te zien zijn een 320 meter hoge reeds voltooide televisie toren en een enorme tentachtig dak, dat het hal ve Olympische stadion alsmede een an der stadion en het zwembad zal over dekken. Het dak is gemaakt van door schijnend synthetisch materiaal dat schaduwvrije kleurentelevisieopnamen mogelijk maakt. Het wordt bevestigd aan palen, sommige 90 meter hoog, en doet denken aan het Duitse paviljoen op de Expo van 1967 in Montreal. Op de Olympische gronden blijft slechts een plek onberoerd. Daar staan de eigen gemaakte particuliere kerk en de geitenstallen van Timofei Prokorov, een Russische kluizenaar die 2000 jaar oud beweert te zijn. Jaren geleden is hij er met zijn zuster gekomen en nam bezit van een paar duizend vierkante meter ongebruikte staatsgrond. Sinds- diens heeft hij alle pogingen om hem te verwijderen doorstaan. De Münchena- ren kwamen hem met ingezonden stuk ken te hulp toen het Olympisch comité van plan was hem te verwijderen om de grond te gebruiken voor de paardes- port. Maar tenslotte werd besloten hem te laten waar hij is. Officieel werd als reden opgegeven: tolerantie en begrip voor excentriciteit, maar hoofdzakelijk omdat de grond eigenlijk voor Olympi sche doeleinden niet nodig was. Met Duitse grondigheid is reeds offi cieel bekend gemaakt in de staatscou rant voor Beieren, dat de Olympische terreinen verboden zijn voor dames van lichte zeden, wier beroep overigens in Duitsland wettig is. Toen een journalist de grap maakte dat dit ongetwijfeld was bepaald om het amateurkarakter van de spelen te beschermen, wees een organisator er op, dat de mannen en vrouwen in het Olympische dorp strikt gescheiden zullen blijven. Daar zullen naar schatting 12.500 deelnemers en deelneemsters in kamers voor twee lo geren. Het zijn de eerste Olympische Spelen in Duitsland sinds 1936 toen de sport in Berlijn hoogtij vierde in de schaduw van Hitler's regiem. De Spelen werden in de politiek getrokken toen Hitier het bewijs probeerde te leveren, dat de Duitsers superieur waren aan andere naties en rassen. ADVERTENTIE Met DRUgasar gas verwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! Prijzen vanaf £299,-, Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17» Ulfu

De Vallei | 1971 | | pagina 11