Veenendaals dagblad I®\ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BRAND MET TRAGISCHE AFLOOP i Twee patiënten Eefdese inrichting in rook gestikt Betuwse niet bang voor koud water Buiten Amerikaan schoot babv's in Vietnam dood in de armen van hun moeders Beetje meer armslag voor woningbouw verenigingen oon Cortefi Nixons adviseur met ontvoering bedreigd union Motor DC-9 in de lucht ontploft Arnhems jongetje (8 jaar) toonde aanleg voor valsemunterij GEZWICHT VOOR ROME MET f 40.000 ER VANDOOR RHMi Ramp op Schiphol door gezagvoerder voorkomen Moeder gaf gekleurd namaak-bankbiljet uit Ruwe bruiloft NIEUW ZWOLS POLITIEBUREAU STAAT AL EEN MAAND LEEG Zes arrestaties in Washington WOENSDAG 13 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 10 99 HAARLEM - De Nederlandse bisschoppen nemen dr. Simonis als nieuwe bisschop van Rotterdam in hun college op. HELE DAG BASIS SfiitÉl '-Ï m t J Wapen U tegen vocht en kou met een verwgrmings-mgtras OVERWEGEND DROOG Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,5^p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht tn 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Bisschoppen aanvaarden benoeming dr. Simonis In progressieve katholieke kringen heerst teleurstelling over het besluit van de bisschoppen. Het dagelijks bestuur van de diocesane pastorale raad van het bis dom Rotterdam constateert, dat de bisschoppen niet uit innerlijke overtuiging gesproken hebben, maar gezwicht zijn voor Rome. In het communiqué van de bisschop pen wordt niet ingegaan op de motie ven, die de diocesane pastorale raad had om de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam af te wij zen, zo wordt in een verklaring gezegd. Met name is niet ingegaan op het feit dat bij de benoeming aan de inspraak geheel is voorbij gegaan. Evenmin blijkt uit het communiqué of dr. Simo nis bereid is het huidige beleid van het bisdom Rotterdam voort te zetten. „Aangezien dus vragen van principië le aard onbeantwoord zijn gebleven, acht het bestuur van de diocesane pas torale raad het noodzakelijk dat nader beraad volgt". De bisschoppen, hebben gisteren de hele dag onder voorzitter schap van kardinaal Alfrink vergaderd in het bischoppelijk paleis van de bis schop van Haarlem, mgr. Zwartkruis. Gisteravond kwam het communiqué. Daaruit blijkt dat de bisschoppen na hun vergadering van vorige week don derdag contact met Rome hebben opge nomen. Zij .lieten de paus weten dat er onrust en verdeeldheid in de Neder landse kerkprovincie was ontstaan over de benoeming van dr. Simonis. De paus handhaafde echter zijn eer der genomen besluit. „Paulus VI is van mening dat deze benoeming, die na lang en zorgvuldig beraad door de Hei lige Stoel- is geschied, en waarmee de paus het welzijn van de Nederlandse kerk wil dienen, gehandhaafd moet worden", zo staat in het communiqué. Dr. L. ter'Steeg, secretaris van kardi naal Alfrink, zei dat uit gesprekken met dr. Simonis is gebleken dat er een basis is voor collegiale samenwerking. In het communiqué, dat in overleg met dr. Simonis is opgesteld, zeggen de bis schoppen dat zij vertrouwen op een open en oprechte samenwerking tot ze gen van de geloofsgemeenschap. ;-/< '4 -> ir De materiële schade, die door de brand werd veroorzaakt, bleef door snel ingrypen van de brandweer beperkt. (Van één onzer verslaggevers) TRICHT Elke dag duikt de Trichtse huisvrouw AU Bron-Slotboom (55) de ijskoude Linge in. De lage temperatuur en ook ijs deren haar nietwant haar man is haar als dat nodig is behulpzaam om een gat in het ijs te slaan. Mevrouw Bron, die zich al diverse keren verwondde aan de scherpe randen van ijsschotsen begon vorig jaar zomer pas met zwemmen. Na de oorlog moest ze opnieuw leren lopen vanwege een bekkenfractuur. Ze hield er een handicap aan over, waardoor ze moeilijk zwemmen zou kunnen leren. Vorig jaar zette ze door, kreeg de zwemkunst onder de knie en raakte zo enthou siast, dat ze besloot ook in de winter dagelijks door te blijven zwemmen in het riviertje achter haar woning. Mevrouw Bron blijft elke dag circa een kwartier in het momenteel ijskoude water. Joor de kenner, de opmerkzame wandelaar, de jager, de kooi ker en soortgelijk volk was het dui delijk, dat bij de eenden het wer ven om de wijfjes al in de naherfst begon. Toen verloofden" de pa ren zich en kwam er een soort van losse verkering, maar reeds vroeg in de lente zien we, dat hu welijkstrouw zelfs op deze naam nauwelijks aanspraak mag maken, want de polygame instelling der woerden neemt snel toe, terwijl harerzijds het aanhankelijke wijf je zich om geen vreemde partners bekommert en aan deze voortdu rend tracht te ontkomen, terwijl het de eigen man animeert. Zo hoort het ook. De woerd zit achter elk reeds gepaard vrouwtje heen en vervolgt het lang en blindelings in het wa ter, door de lucht en op het land. Tenslotte leidt dit tot overweldiging (zelfs van broedende- of kuikens aanvoerende exemplaren) en het is duidelijk, dat de waarden veel onrust en hinder op de bonte sa menleving veroorzaken. Aan zo'n eendenpias staande, zien we niet zelden, dat twee van zulke heet- bloedige heren één wijfje navlie gen; doorgaans wordt dit dan door een vreemde snoeshaan achter- J volgd en wordt de rustverstoorder ijlings door de rechtmatige partner uit naijver verdreven, Overigens vangt deze straks zonder gemoeds bezwaren zelf het spelletje met een andermans eega aan! Het brengt alles veel vertier en bedrijvigheid, doch anderzijds ongewenste ver storing mee en daarom beijvert de waterwildjager zich zoveel doenlijk overtollige woerden af te schieten; dit mag tot 31 januari. Daar de wilde eenden van het interessante voorspel tot de broed tijd alle handel en wandel min of meer in het openbaar verrichten, hebben we op geschikte plaatsen j van ons waterland gelegenheid die j vroege bruiloftsgangers in hun feestkleed te bekijken. i 13-1-71 A. B. WIGMAN mmmmmvnn FORT BENNING (V.S.) De Ameri kaanse ex-militair Paul Meadlo heeft verklaard, dat hij in Zuid-Vietnam baby's in de armen van hun moeders heeft doodgeschoten, omdat hij alle Vietnamezen als vijanden beschouw de. Meadlo (23), die als getuige optrad in het proces tegen luitenant William Calley, vertelde de krijgsraad, dat hij bang was dat de baby's als „booby traps" fungeerden. Hij en Calley had den op 16 maart 1968 in het dorp My Lai 100 tot 150 burgers gedood. De avond voor de actie had kapitein Er- nest Medina opdracht gegeven, dat alle bewoners van het dorp vrou wen en kinderen niet uitgezonderd gedood moesten worden, aldus Mead lo, die toen soldaat was. Op de vraag van de aanklager waarom hij de Vietnamezen doodschoot, ant woordde Meaxdlo: „Omdat zij tot de Viet-Cong behoorden". „Waar waren de baby's?", zo vroeg de aanklager vervolgens. „Die lagen in de armen van hun moe ders", luidde het antwoord. „Was u bang dat ze u zouden aanval len?" „Ja, dat was ik" „De baby's?" „Ja" zo reageerde Meadlo, „ze zouden bepakt kunnen zijn met granaten of wat hun moeders ook bij hen hadden kunnen stoppen... misschien explo deerden ze wel". De getuige geloofde dat het dóden van de burgers juist was, omdat Medina het had zien ge beuren en „er wel direct een einde aan zou hebben gemaakt" als het niet goed was. De strategie van Calley's verdedigers is er voor een belangrijk deel op gericht, de militaire jury er van te overtuigen dat Calley in My Lai alleen maar Medina's orders op volgde. Vijf Amerikaanse officieren hebben dinsdag in Washington op een offi cieel onderzoek aangedrongen in ver band met aanwijzingen dat de Ver enigde Staten in Indo-China bewust een politiek van gruwelen en oorlogs misdaden volgen. Naar hun oordeel moet een militair hof van onderzoek de verantwoordelijkheid voor zulke misdaden nagaan van generaal West- moreland, de stafchef van het leger, en generaal Abrams, de Amerikaanse opperbevelhebber. EEFDE Een kortstondige brand in het tehuis voor mannen van de ver eniging Rekkense Inrichtingen „Het Groot Hungerink" te Eefde heeft dins dagmiddag het leven gekost aan twee verpleegden in deze inrichting, de 46-jarige P. van B. en de 48-jarige W. van H. Beide mannen werden, door de rook gestikt, gevonden op het toilet van het bij de inrichting behorende, ongeveer vier jaar oude gebouw voor de arbeidstherapie. Van P. kwam uit Amsterdam, Van H. uit Rotterdam. De brand, naar de oorzaak waarvan een ondqpzoök'.wordt ingesteld door de tecfinisch'e dienst Van de Rijksrecher che, 'moet ontstaan zijn in het voorpor taal van dit gebouw voor de arbeids therapie, waar een hoeveelheid karton en papier lag opgestapeld. De rookont wikkeling die hiermee gepaard ging werd ontdekt door de directeur van het tehuis, de heer J. Dam, die onmiddel lijk appèl liet houden. Tijdens dit appèl bleek één van de 62 verpleegden te ontbreken. W. van H., die blijkbaar wist dat de ontbrekende P. van B. mis schien wel eens op het toilet kon zitten, dan wel in de paniek daarheen was ge vlucht, wilde zijn kameraad uit deze schuilplaats bevrijden, en heeft deze hulp zelf met de dood moeten bekopen, (Van onze fin-econ. redactie) Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft gisteren bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt de woningbouwverenigingen een grotere zelfstandigheid te geven. De kern van dit wetsvoorstel houdt in dat, wanneer het ontwerp tot wet zou worden verhe ven, woningbouwverenigingen zelf een bestemming kunnen geven aan de door hen gekweekte reservefondsen. Een zelfstandige bestemming van deze gelden is tot nu toe niet mogelijk, daar hiervoor toestemming door de overheid moet worden gegeven. Bij aanname van wet kan dan bij algemene maatregel van bestuur worden bepaald voor welke doeleinden op het gebied van de volks huisvesting de gelden kunnen worden benut. Het is beslist niet zo, zoals in andere publikaties is gesuggereerd, dat de door het Rijk aan de woningbouw verenigingen verstrekte leningen niet behoeven te worden terugbetaald. ZWOLLE Het nieuwe bureau van de verkeersgroep van de rijkspolitie in Zwolle staat al een maand leeg. De verkeersgroep is tijdelijk gehuisvest in een oude boerderij. Wegens lange levertijden is een deel van de technische apparatuur nog niet in Zwolle aangekomen. Volgens de commandant van de Zwolse rijkspolitie zijn de bestellingen wel op tijd gedaan., HELMOND Jules de Corte <s waarschijnlijk de enige Nederland se klein-kunstenaar die zoveel fans heeft, die benieuwd zijn te horen wat hij te zeggen heeft, dat hij een speciaal telefoonnummer heeft moeten nemen om zijn verhaal tjes, commentaartjes, gedichtjes of zomaar-wat-geluidjes aan hen kwijt te kunnen. Wanneer u in de tweede helft van deze week (laten we zeggen: na donderdag a.s.) 04920-35331 hebt gedraaid, zult u 1'de volgende woorden te horen krij gen: ,,U bent verbonden met de Cortefoon." Waarna u dan via Ju les' stem te horen krijgt wat u wenst (en misschien ook wel eens wat u niét wenst Vroeger verleende Jules de Cor te deze service alleen wanneer hij niet thuis was en hij via het ant woordapparaat toch iéts wilde zeg gen tegen degenen die zijn norma le telefoonnummer draaiden. Wan neer hij wél thuis was, werd die belangstelling (vooral van anonie me bellers) op den duur echter wel wat hinderlijk, want wanneer hij dan zelf de hoorn van de haak nam, werd er min of meer van hem verwacht dat hij ook in die gevallen zijn antwoordapparaat- zegje zou zeggen. En dat was na tuurlijk niet de bedoeling. Daarom is hij er na enige tijd ook maar mee gestopt. Maar aan weerszijden van de lijn blijkt er de laatste tijd toch nog veel behoefte aan de sayings" van de bekende klein kunstenaar te bestaan en daarom heeft Jules de Corte een tweede telefoonnummer genomen, dat kan worden gedraaid door allen die graag willen horen wat hij op een gegeven moment wil vertellen. Dat kan variëren van het meest ondefinieerbare en wilde geluid (hondengejank, wc doorspoelen, etc.) tot commentaartjes als dit, wat hem dezer dagen te binnen schoot en dat hij waarschijnlijk ook via zijn Cortefoon" zal lance ren: ,,Als bisschop Simonis alle lastige dekens van zich afschudt en zelf de lakens uit gaat delen, dan is zijn bedje gauw gespreid." WASHINGTON Zes Amerikanen zijn in staat van beschuldiging gesteld, wegens een komplot om de adviseur van president Nixon, Henry Kissinger, te ontvoeren. Ook zouden zij de centra le verwarmingsinstallaties van rege ringsgebouwen in Washington hebben willen opblazen. Dit is woensdag door het ministerie van Justitie in Washing ton bekendgemaakt. Een van de beklaagden is de priester Philip Berrigan (47) die op het ogenblik een gevangenisstraf uitzit wegens het vernietigen van oproepen voor de mili taire dienst. Onder de andere „samen zweerders" zijn nog drie priesters of ex-priesters en een katholieke klooster zuster. Volgens de aanklacht, die woensdag door de federale „Grand Jury" in Har- risburg (Pennsylvania) is ingediend, waren de zes van plan op de geboorte dag van George Washington, 22 februa ri, de centrale verwarmingsinstallaties van de regeringsgebouwen op te blazen. De dag daarop, zou Kissinger, Nixons belangrijkste adviseur in kwestie van nationale veiligheid, ontvoerd moeten worden. Vervolgens zouden ze een ver klaring uitgeven met de mededeling dat Kissingers veiligheid in gevaar was, als bepaalde eisen niet ingewilligd zouden worden, aldus de aanklacht. Noch het ministerie van Justitie noch de Grand Jury wilde zeggen, wat die eisen ge weest zouden zijn. „Wij kunnen u daarover geen inlich tingen geven", aldus de woordvoerder. De aanklacht is ingediend na een maandenlang onderzoek door de FBI, zo werd nog meegedeeld. Niet duidelijk is geworden of de ge noemde mensen deel uitmaakten van een samenzwering, waarop FBI-direc- teur Edgar Hoover zinspeelde in een verklaring voor het Congres op 27 no vember. Hij zei toen dat een groep, die zichzelf de „oostkust-samenzwering om levens te redden" noemt, van plan was een hoge functionaris in Washington te ontvoeren en in gebouwen sabotage te plegen. Verscheidene congresleden heb ben daarop Hoover gevraagd zijn op merkingen waar te maken of zijn ver ontschuldigingen aan te bieden aan Berrigan. HENRY A. KISSINGER PHILIP BERRIGAN ADVERTENTIE thprmnstatisch behaaglijk veilig - gezond èlektrai SCHIPHOL Een dertigtal passa giers en de bemanning van een DC-9 van de KLM, die woensdagochtend van Schiphol naar Manchester vertrok (vlucht KL 153), is aan een ramp ont snapt toen enkele ogenblikken na de start van Schiphol een van de twee mo toren van het toestel door een explosie werd opengereten. De inzittenden hoorden een luide klap, vlak nadat het onderstel van de machine was ingetrokken. De gezag voerder behield zijn kalmte, trok het toestel eerst nog op de resterende mo tor boven het wolkendek uit en deelde vervolgens de toren zijn besluit mede om naar,Schiphol terug te keren. Hij maakte op de overgebleven motor een bewonderenswaardige landing, al dus een der passagiers, de 32-jarige G. Geheniau uit Aardenhout. Want we gens de toenemende mist was er nog slecht zicht ook. Indien deze explosie een half uur later was geschied, zou ARNHEM De Arnhemse Rosa R. is het slachtoffer geworden van het kleurtalent van haar zoontje. Het achtjarige jongetje had een compu tertekening van een bankbiljet van 25 gulden zo waarheidsgetrouw ge kleurd, dat zijn moeder het geld op de markt voor echt uitgaf. Daarom moest zij op beschuldiging van valsemunterij voor de Arnhem se politierechter verschijnen. Zij ver telde dat haar buurman dit bankbil jet voor de lol had gemaakt om ze door de kinderen te laten kleuren. Toen haar zoontje, nadat hij bij de buren had gespeeld, ermee thuis kwam, pakte zij het geld af en deed zij het in haar portemonnaie met de bedoeling het terug te geven. Maar haar buren waren niet thuis toen zij aanbelde. Daardoor bleef het namaakgeld in haar portemonnaie. Rosa R. gaf het enige tijd later op de markt uit bij een poelier. Toen Rosa R. later van haar buuurman hoorde hoe de vork in de steel zat, ging zij samen met haar man ijlings terug naar de poelier. Maar die vertelde dat het bankbiljet al naar de bank was gestuurd. Het gevolg was dat enige tijd later een politieman bij mevrouw S. op de stoep stond. Volgens de officier van justitie ver diende de Arnhemse vrouw een boe te, omdat zij het geld voor echt en onvervalst had uitgegeven. Maar de politierechter sprak haar vrij. De vrouw overtuigde hem van haar onschuld door te vertellen dat, als zij echt had willen bedriegen, zij heus niet zo dom geweest zou zijn om het geld uit te geven bij mensen waar zij iedere week terugkomt om inko pen te doen. een landing op Schiphol niet meer mo gelijk zijn geweest. Na de landing bleek, dat de explosie een gat van bijna een vierkante meter had geslagen in de motor en de motor- gondel en wel aan de bovenzijde. Weg vliegende stukken staal hadden het verticale staartvlak beschadigd, terwijl de explosie tevens een deuk in de romp had veroorzaakt. Gezagvoerder W. Leemhuis, die met zijn onfortuinlijke DC-9, de Ph-Dno „Oslo", om 09.03 uur was opgestegen, zette zuidelijke richting aanvliegend de machine precies 10 minuten later op de overgebleven motor feilloos neer op baan 01-rechts van Schiphol. Op het bufferplatform verlieten de passagiers het toestel langs een trap en werden me. een bus naar de wachtka mer teruggebracht. De mist maakte de malaise van hen compleet. Het zicht werd zo slecht, dat de reis met een ander vliegtuig stagneerde. Bovendien moest er een nieuwe bemanning komen, omdat men na zo'n avontuur gezagvoer der Leemhuis en zijn bemanning niet meteen weer de lucht in wilde sturen. ARNHEM Een administrateur van Autorama-Arnhem de 22-jarige H. B. is er met een bedrag van 40.000 gulden, die hij eind vorig jaar naar de bank had moeten brengen vandoor gegaan. Autorama ontving een ziekmelding van de jongeman. Na informatie bij d® bank bleek dat het geld niet aangeko men was. Zijn moeder ontving in de tussentijd een prentbriefkaartje uit Keulen. Weersverwachting tot donderdagavond. Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist, maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen van om het vriespunt aan de kust tot minimum 4 graden plaatselijk in het oosten van het land. Maximumtemperaturen omstreeks plus 4 graden. Zon op: 08.43, onder: 16.56. Maan op: 20.18, onder: 10.05.

De Vallei | 1971 | | pagina 1