Schotse predikant knutselde tussen preek en huisbezoeken een nieuwe motor in elkaar Zo werkt de stirlingmotor V-'-' yjJI Vijf NOS-programma's over onze zuiderburen Blonde Spaanse schone naar het Songfestival a Veel belangstelling voor Teleac-cursus Frans Promenade-orkest op tv Tom Poes en de erf pachter i m mÈBsÊÊSBaÈtm VANAVOND MORGEN nln TMHmMBMMIm „Met het oog op België programmaos Principe juist „Schoon" irtlX: - -£ m mm mm MARTEN TOONDER STRIP UIT DE KERKEN WOENSDAG 13 JANUARI 1971 '„-vjëSBBStthai-'vv MM I - M^WSÊMSÊmmË - c: Wê. TELEVISIE 7078 Commissaris Bas kroop achter een mijlpaaltje en haalde met verstijfde vingers zijn pistool voor de dag. Daarop fronste hij de wenkbrauwen en keek zo dreigend mogelijk naar de reusachtige ge daante die op de achtergrond bezig was zich uit de grond los te maken. „Halt!" riep hij met overslaande stem. „Niet verder! Je bent onder arrest! Ik sommeer je goedschiks mee te gaan naar het bureau. Ordeverstoring en opruiende laai. Daar houden we niet van in deze stad!" De reus stoorde zich niet aan zijn ern stige woorden. Hij klom steeds verder omhoog, zodat hij nu boven het sneeuw landschap torende en lange schaduwen wierp. „Geef je over!" schreeuwde de politie chef hees. „Ik heb je onder schot!" „Tijd is om," gromde de arrestant, en op hetzelfde moment kwam zijn oude moeder op Bommelstein ook tot die con clusie. „De tijd is om," kraste Grit van de Gorrelgrot, terwijl ze de keukendeur openwierp en de hall betrad. Daar stond Jóóst besluiteloos bij de voordeur te dra len, en hij wierp haar een schichtige blik toe. „Nog een halve minuut," sprak hij. „Ik heb mijn horloge gelijk gezet met de ra dio, als u mij toestaat. En heer Olivier bevindt zich in de woonkamer, waar de jonge heer iets bedacht heeft." TELEVISIE RADIO DE STIRLINGMOTOR IS WERKELIJK „SCHOON" „Alles is al eens uitgevonden**, zeg gen technici graag. Dat geldt ook voor de stirlingmotor die Philips nu in de openbaarheid brengt. Het principe er van werd al in 1816 vastgelegd door 'n Schotse predikant, Robert Stirling. Dominee Stirling stamde uit een fa milie van boeren en ingenieurs. Dat de techniek de Stirlings in het bloed zat, blijkt ook wel uit de omstandigheid dat alle drie de zonen van dommee Stirling ingenieur werden. Het was in de jaren dat Robert Stirling nog hulpprediker was in Kilmarnock, in de buurt van Glasgow, dat hij het principe uitdacht van een motor die in beweging komt door het verhitten van lucht. Hete lucht heeft meer ruimte nodig dan koude. Zo was het volgens Robert Stirling mogelijk een zuiger aan te drijven door het in vo lume toenemen van een hoeveelheid koude lucht die wordt verwarmd. In november 1816 nam de dan 26-jarige Robert Stirling patent op die vinding. Heel zijn leven heeft hij daar verder aan geknutseld. In 1824 werd hij pre dikant in Galston, waar hij naast de pastorie een werkplaats inrichtte. Daar werkte hij na zijn huisbezoeken en soms ook wel meteen na zijn preek aan zijn motor, hetgeen tot nieuwe patenten leidde in 1827 en in 1840. Er werden ook enkele van deze „stir lingmotoren" gebouwd. Robert bouw de er zelf eentje in 1818 voor een pomp, die er jaren mee werkte. In 1828 werd er een 20 p.k. stirlingmotor gebouwd om de nieuwe patenten te realiseren. In 1843 werden opnieuw nieuwe ideeën verwerkelijkt in een 35 p.k.'s stirling motor, die vier jaar lang werkte. Steeds weer gaven de gebruikte mate rialen het op. Het principe van de motor bleek echter juist. Dominee Stirling hield er dan ook tot het ein de van zijn leven toe (hij stierf in 1878, 88 jaar oud) het volste vertrou wen in. Kort voor zijn dood zei hij nog: „In de toekomst zullen technici verder borduren op het principe. Met behulp van betere materialen zullen zij er dan een succes van maken." Het zou tot 1938 duren voor technici zich weer serieus met de stirlingmo tor gingen bezighouden. Philips zocht naar een handige generator om ra dio's en elektrische apparaten te kun nen verkopen in gebieden waar geen elektriciteit was. Al experimenteren-» de ontstonden er heel bruikbare ge neratoren op basis van stirlingmoto ren, maar toen de dingen produktie- rijp waren, stond de transistortech niek gebruik van batterijen toe en waren de generatoren niet meer no dig. De opgedane ervaringen leidden toen tot een heel andere toepassing: een koudgaskoelmachine, die sinds 1955 in produktie is. De ingenieurs van Philips waren intus sen echter nogal onder de indruk ge komen van de mogelijkheden van de stirlingmotor en werkten rustig door aan het project. Op het ogenblik is het zover dat zij motoren met vrij hoge vermogens kunnen bouwen, die qua specifiek vermogen en rende ment te vergelijken zijn met diesel motoren. Deze motoren zijn bruik baar voor bedrijfswagens, schepen, enz. Er wordt nu gewerkt aan een tweede generatie stirlingmotoren, die ook voor personenauto's bruikbaar moeten zijn. Een nieuw soort motor is interessant genoeg, maar er moeten natuurlijk aanwijsbare voordelen zijn om zulk een ontwikkeling zinvol- te maken. Die zijn er bij de stirlingmotor volop. Het belangrijkste momenteel zijn de „schone" uitlaatgassen. Verder is het plezierig dat de motor geruisarm en trillingvrij is, weinig onderhoud no dig heeft, betrouwbaar is, een lange levensduur heeft en tenslotte dat hij op alle mogelijke gasvormige en vloeibare brandstoffen kan wer ken. Een bijkomend voordeel nog dat de stirlingmotor bij gebruik als krachtbron voor auto's toe kan met versnellingsbakken met minder over brengingsverhoudingen dan normaal. Bijgaande tekening toont het principe van de Stirlingmotor. Bo ven- en onderkant van een cilinder zijn verbonden door een leiding met daarin een regenerator. Bove nin de cilinder een zogenaamde verdringer. Onderin een zuiger. Door de verdringer en de zuiger te verschuiven (tegelijk of onafhan kelijk van elkaar) wordt de lucht in de cilinder verplaatst. A. Verdringer bovenin de cilin der, zuiger onderin, lucht in de zo genaamde koude ruimte ertussen. B. De zuiger gaat naar boven en comprimeert de koude lucht in de ruimte die tussen verdringer en zuiger overblijft. C. De verdringer komt naar be neden en duwt de koude lucht door de leiding en via de regenerator naar de ruimte bovenin de cilin der, de zogenaamde warme ruim te. D. In de warme ruimte neemt de lucht door verhitting snel in volu me toe en duwt dan de verdringer naar beneden, die op zijn beurt de zuiger wegduwt. De zuiger blijft dan o-p zijn plaats, maar de ver dringer gaat weer naar boven, waardoor de lucht via leiding en regenerator weer naar de koude ruimte wordt gedwongen en de cy clus is volbracht. De situatie is weer als bij A. Het principe heeft twee kernpun ten. Het eerste is dat voor het sa- È- N- *<- lp -> fli i&SxÊ? ÊÊëÈÊÊÊg&ÊsÊ- t X De Philips stirling motor is in de eer ste plaats het werk van dr. ir. R. J. Meijer. Hier staat hij bij een van de vele experimentele mo toren die er in de la boratoria van Philips sinds 1938 volgens het principe van dominee Robert Stirling werden gebouwd. menduwen en het wegduwen van de koude lucht minder energie no dig is dan er vrijkomt bij het ver hitten en de daardoor veroorzaakte expansie van dezelfde lucht in de warme ruimte. Het verschil is het arbeidsoverschot, de energie die overblijft als aandrijvende kracht. Het tweede kernpunt is dat er voor de verhitting wordt gezorgd in een verbrandingskamer rond de warme ruimte in de cilinder. Er is geen sprake van de elkaar snel op volgende verbrandingen in een ge wone zuigermotor. Bij de stirling motor wordt als het ware een mooi constant vuurtje gestookt. Daarin kunnen de brandstoffen prachtig volledig verbranden, hetgeen tot een veel schoner" uitlaatgas leidt dan dat wat bij de explosies van de inwendige verbrandingsmotoren wordt geproduceerd. Daaronder de doorsnee van een ééncilinder-stirlingmotor. Het drijfwerk onderin ziet er zo afwij kend uit omdat zuiger en verdrin ger onafhankelijk van elkaar op en neer moeten kunnen hetgeen uit eindelijk leidde tot een constructie met twee krukassen, het zogeheten rombische drijfwerk. De vertaling van de Engelse be namingen van de onderdelen van boven naar beneden: exhaust out let - uitlaat, atomizer - verstuiver, burner - brander, annular duct - ringvormig verbindingskanaal, preheater - voorverhitter, heater tubes - verhittingspijpenexpan sion space - warme ruimte, fins - koelrïbben, burner-air inlet - luch tinlaat, regenerator - regenerator, displacer - verdringer, cooler tubes - koelerhuis, cylinder - cilinder, compression space - koude ruimte, displacer rod - verdringer stang, piston - zuiger, buffer space - buf ferruimte, piston rod - zuigerstang piston yoke - zuig er juk, piston con necting rod - zuiger drijfstang, counter weight - contragewicht, ti ming gear - tandwielen voor synchronisatie, displacer connec ting rod - verdringer drijfstang, displacer yoke - verdringer juk. c De NOS-televisie zal met ingang van vandaag onder de titel „Met het oog op België" een serie van vijf programma's gaan uitzenden over België en de Belgen. Aanleiding tot het maken van deze programma's, die om de vier weken op het scherm komen, is het 25-jarig bestaan van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord. Het eerste deel van de reeks, die werd samengesteld door Wim Povel, wordt vanavond uitge zonden van 19.10 tot 19.30 uur via Nederland I. Samensteller Wim Povel tekent bij de serie aan: „Het vervelende met België is, dat wij het zo moei lijk als een vreemd land kunnen zien. Het ligt te dicht bij en boven dien spreekt meer dan de helft van de inwoners onze taal. En daarmee is het misverstand geboren: wie het zelfde spreekt, zou hetzelfde moeten wezen. Maar wij zijn niet dezelfde soort mensen. Op dezelfde situatie reage ren wij dikwijls zeer verschillend. Daarom stellen wij elkaar vaak we derzijds teleur. Wij hebben dan ook nogal eens een onflatteus oordeel over elkaar. Moppen over de legen darische Schotse gierigheid worden in België vertaald in movpen over de legendarische Hollandse gierig heid. En de grappen die wij over de Belgen maken zijn evenmin vleiend. Een punt. waarop wij bijvoorbeeld zeer duidelijk van inzicht blijken te verschillen, is de organisatie van het verkeer. Natuurlijk hebben wij de zelfde internationale voorschriften. Maar het verkeersspel in België is voor de Nederlandse automobilist vaak een raadsel, zo niet een gru wel. Hij voelt zich plezierig verrast wanneer hem de voorrang wordt aangeboden op momenten dat hij „er geen recht op heeft" en hij is diep verontwaardigd wanneer men hem rechts passeert (ook waar dit zonder bezwaar blijkt te kunnen). Dat daarachter een verschil in le vensbeschouwing zit, zal hem meest al ontgaan. De Nederlander wil dat de Wet het gemeenschappelijk leven regelt; veroudert die wet, dan moet hij worden aangepast of vervangen tot Wet en praktijk weer in harmo nie zijn. De Belg vertrouwt op het persoonlijk inzicht en op de algeme ne wens zich soepel te „arrangeren". De wet laat hem onverschillig. Se dert de Middeleeuwen heeft hij on der de wetten van telkens wisselen de bezetters geleefd. En hoe men de wet van de bezetter respecteert, dat weet Nederland sinds de bezetting ook". In de eerste aflevering zal onder meer worden ingegaan op de histo rie van België. Verder komen aan de orde de taalkwestie, waarover ge sprekken worden gevoerd met enige Belgen en de wegen- en huizen bouw. Zo langzamerhand begin nen alle landen bekend te maken wie hen zal vertegen woordigen op het Eurovisie Songfestival dat begin maart in het Ierse Dublin wordt ge houden. Ook Spanje heeft laten we ten wie het Iberisch schier eiland daar zal vertegen woordigen. En wie een raven zwarte, met castagnettes klepperende furie mocht heb ben verwacht, komt bedro gen uit. De Spaanse kleuren zullen namelijk in Ierland verdedigd worden door de leiflijke blonde zangeres Ka- rina. In de serie Toonbeeld" zendlt de NOS-ielevisie vanavond van 22.50 uur tot 23.20 uur via Nederland 1 een concert uit door het Promenade Orkest o.l.v. Gijsbert Nieuwland. Uitgevoerd worden de ouverture Martha" van Friedrich von Flotow en ,.An American in Paris" van George Gershwin. De televisieregie is in handen van Fred Bosman. De nieuwe Teleac-cursus „En Fra ncais", waarvan de eerste les op za terdag 9 januari werd uitgezonden, ondervindt grote belangstelling. Er zijn reeds 4000 cursisten en per dag komen thans nog enige honderden aanmeldingen binnen. Vanaf zater dag zal de cursus nu zonder onder breking verder worden uitgezonden. Ten aanzien van de belangstelling voor het deelnemen aan studiebij eenkomsten, examen en de zomer cursus is de eerste indruk dat daar voor eveneens zeer veel belangstel ling bestaat. NEDERLAND I 18.45 NOS: (K) De Woefs en de La- maars. 18.55 (K) Journaal. 19.05 Den Haag vandaag. 19.10 (K) Met het oog op België, film (dl.l). 19.30 CVK/IKOR RKK: Kenmerk: de -wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 NOS (K) Journaal. 20.20 Politieke Partfjen: Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. 20.30 NOS: (K) Running Man, speel film. (Rijkskeuring: 14 jaar). 22.20 (K) Uitzending Stichting Sucu- tera. Socutera. Studio Sport. 22.50-23.20 (K) Toonbeeld: Promena de Orkest: populair symfonie - concert. 23.20-23.25 (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) De Woefs en de La- maars. 18.55 (K) Journaal. 19.05 KRO: MIK: muzikaal amuse mentsprogramma 20.00 NOS (K) Journaal. 20.21 KRO: (K) The Outsider, -TV-serie. 21.11 Zelf hobbyrubriek. 21.51 Verslag op woensdag. 22.31-22.36 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDP: 18.00 (K) Cultuurspiegel. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmanne tje. 18.55 (K) Nordschau-Magazin. 19.26 (K) Drüben bei Lehmanns, TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht WDR: 18.00 (K) Filmreportage. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute, met Nieuws. 19.25 (K) Immer die alte Leier, TV-serie.) 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Documentaire film. 21.00 (K) Nieuwe verkeersregels. 21 05 Tiefeblau See, TV-spel. 22.40 (K) Journaal, commentaar en weerbe richt. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Westlich von Santa Fé, TV- serie. 19.10 (K) Diamantendetektiv Dick Donald, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbe richt. 20.15 (K) Actualiteiten. Aan sluitend: Nieuws. 21.00 (K) Preussen ber alles...., documentair spel. 22.35 (K) Nieuws en weerbericht. ■n ri irirttfn NEDERLAND I 10.45-12.00 en 14.25-14.50 uur NOS/NOT: Schooltelevisie. DUITSLAND I 10.00 (K) Nieuws. 10.05 (K) Jour naal van gisteravond. 10.30 Der Ku- rier der Kaiserin, TV-serie. 12.15 (K) Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 (K) Journaal. 16.15 Idem. 17.10 (K) Amusementsprogramma. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.25 (K) Wintersportweerbericht. 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 (K) Muziekprogramma. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het leven de woord. 7.16 (S) Badinerie: klas sieke en moderne muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Actualiteiten: 8.00-8.10 Nieuws). 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedadogische kroniek. 10.20 (S) Muziek uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten; 12.58 Rebus). 14.05 Schoolradio. 14.30 Country and Western rubriek. 15.00 Gereformeer de middagdienst. NOS: Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid. (16.00-16.02 Nieuws). NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale illustratie. (18.30-18.41 Nieuws;. 19.00 NCRV- Kinderkoor m.m.v. van Het Leger des Heils. 20.00 Radio Actief: geva rieerd- programma. (Om 22.20 Avondverdenking; 22.30 Nieuws; 22.38 Den Haag vandaag). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaat je (vervolg). (8.30-8.33 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Radio Kamerorkest: moderne mu ziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Rondbm 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten.) 12.30 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra diojournaal. 13.30 (S) Alt en piano: klassieke liederen. 13.55 (S) Karakte ristieke combinaties: oude kamer muziek (opn.). 14.30 't Is historisch: programma over geschiedenis. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 AVRO's Toppop. 17.30 O: jongeren programma. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 (S) Licht ensemble met zangsolist. 18.55 (S) Jazz Spectrum: oude en moderne jazz. 19.40 Mens en Bijbel. 19.50 Oe cumene! Hoe lang nog....?, gesprek. AVRO: 20.05 (S) Residentie orkest met zangsoliste: klassieke muziek. 21.20 Het verhoor van Lucullus/ hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.38 Mede delingen. 22.43 Radiojournaal. 22.55 (S) Dichter bij de muziek: nieuwe chansons. 23.20 (S) Muziek zonder podium (VI): een serie uitzendingen over elektronische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.03 Zing, zing, zing!: lichte vocale muziekjes. (10.00 Nieuws.) EO: 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound: een programma boordevol muziek, speciaal voor jon ge mensen. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Joost mag het weten: licht pla- tenprogramma en de Tip-Parade. 13.00 Nieuws. 13.03 De Felix Meur- ders show. KRO: 14.00-18.00 KRO- op-Drie: pop-mixture. (15.00,- 16.00 en 17.00 Nieuws.) Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Huizen (toez.) A. Ro mein te Wezep te Zetten-Andelst, te Neerlangbroek (toez.) en te Eemnes- Binnen (toez.) kand. H. Vreekamp te Houten. Geref. Kerken: Beroepen te Assen: J. Ytsma te Veenendaal. Chr Geref. Kerken: Beroepen te Rijswijk J. Plantinga te Rozenburg. Geref. Kerken Vrygem. Beroepen te Apeldoorn drs. W. G. de Vries te Helpman. Bedankt voor Drachten A. Jager- sma te Groningen-Oost. Geref. Gemeenten: Beroepen te Veenendaal J. van Ha aren te Amersfoort. Bedankt voor Rotterdam-West H. Ligtenberg te Genemuiden; voor Wolfaartsdijk Chr. v.d. Poel te Ierse- ke.

De Vallei | 1971 | | pagina 6