Palestijnen verdeeld Scherper zien onderweg door melk onderweg Wilde overstekers V BELGISCHE STUDENTEN ONTVOERDEN KAMERLID PROTESTSTAKINGEN IN ENGELAND MADAME TUSSAUD MET OVERNAME BEDREIGD Onlusten in Pakistan CHOLERA IN NIGERIA Ex-grootindustrieel strijdt voor zijn rehabilitatie Over de Hg Zondebok Nu rente tot Rijdt veilig met melk Aanslag op huis Britse minister Verkeer in Rome weer in de war Selwijn Lloyd in Lagerhuis thans voorzitter Militante rabbijn gearresteerd Basken verspreid in tuchthuizen GEEN AUTEURSRECHT OP KEEDING IN BELGIË Arabische spionnen gepakt Belgisch Kamerlid tegen wilde aanschaf van computers WOENSDAG 13 JANUARI 1971 T BEZET TEGE1S A JSTI-STA KUS GS IV ET 1 i ii --«n» NOODLOTTIG Ondanks bestand gaat strijd in Jordanië voort ADVERTENTIE LONDEN Twee bommen zijn dins dagavond ontploft bij de woning van de Britse minister van Werkgelegenheid en Produktiviteit, Robert Carr. De voordeur van zijn huis werd ernstig beschadigd en ruiten gingen aan scher ven, maar niemand werd gedeerd. De woning bevindt zich in de Londense voorstad Barnet. ROME De Romeinse „verkeersre- volutie" is een nieuwe fase ingegaan, met de afkondiging van nieuwe bepa lingen voor het verkeer in de binnen stad. De richting van de verkeersstroom in verschillende straten met één-richtings- verkeer is omgedraaid en in een groot deel van het winkelcentrum mogen voortaan geen particuliere auto's meer komen. De nieuwe maatregelen die volgen op de eerste grote wijzigingen van oktober de Romeinen noemen die de „Okto ber Revolutie" hebben grote veront waardiging en bezorgdheid gewekt bij de winkeliers in het centrum, die van- mening zijn dat zij ernstige schade zul len lijden, door het feit dat geen parti culiere auto's meer in hun wijk mogen komen. „II Messagero" noemt de maatregelen die nu zijn afgekondigd een „contra re volutie" tegen de bepalingen van okto ber. AMMAN De rust in de Jordaanse hoofdstad Amman was gisteravond nog niet teruggekeerd. Verscheidene uren na de afkondiging van een bestand door de Jordaanse regering en de Palestijnse leiders, werd er nog sporadisch gescho ten. Van gemelde voortdurende gevechten tussen het leger en commandostrij ders in de Jordaanvallei was geen bevestiging te krijgen. De bestandsovereenkomst, die dins dagmiddag werd omgeroepen door ra dio-Amman, was ondertekend door de Jordaanse premier Wasfi Teil en, na mens het centrale comité van de Pales tijnse „bevrijdingsorganisatie", door Ibrahim Bakr. Opgeroepen werd tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in heel Jordanië, terwijl alle burgers werd verzocht het normale werk te hervat ten. Ieder die bleef schieten, zou ge brandmerkt worden als een verrader van de gemeenschappelijke zaak. Later verklaarde premier Teil tijdens een buitengewone zitting van het Jordaanse parlement, dat herstel van orde en wet een eerste vereiste was voor normalise ring van de situatie. Er waren vorde ringen geboekt bij de uitvoering van de vredesakkoorden van Cairo en Amman, gesloten na de bloedige strijd van sep tember jl., die duizenden slachtoffers maakte. Maar er waren nog problemen die geduld vroegen. „Ons geduld heeft echter grenzen", aldus de Jordaanse premier, die met name zijn bezorgdheid uitsprak over de wapencirculatie in de steden, speciaal sommige wijken van Amman.' Volgens waarnemers in de Jordaanse hoofdstad, zal veel afhangen van de be sprekingen die de Tunesische oud-pre mier Bahi Ladgham, voorzitter van de interarabische controlecommissie, in Londen is begonnen met koning Hoes sein, die daar in een kliniek vertoeft voor een algemeen onderzoek. Ladgham had dinsdagmiddag een gesprek van ruim anderhalf uur met de Jordaanse vorst. Na afloop wilde hij slechts zeg gen, dat hij de koning een rapport over zijn missie had overhandigd. Volgens zegslieden in de Jordaanse hoofdstad zou er ook onenigheid be staan tussen de verschillende guerril laorganisaties. Het linkse „volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP)", dat zich vooral bekendheid heeft verworven door zijn vliegtuigka pingen, zou er een voorstander van zijn de acties ondergronds voort te zetten en een campagne te voeren van sabotage en moordaanslagen. Al Fatah, de groot ste groep, zou de huidige posities vap de guerrillastrijders willen consolideren en vertrouwen op de politieke druk die door de andere Arabische landen op de Jordaanse regering wordt uitgeoefend om haar campagne tegen de comman do's stop te zetten. Syrië heeft reeds gewaarschuwd dat het niet zal toestaan dat het Jordaanse leger voortgaat de guerrillabeweging aan te vallen. Ook Egypte heeft zich bezorgd getoond over het bloedvergie ten in Jordanië. Koeweit heeft vandaag de betaling van 38 miljoen dollar aan Jordanië op geschort. Dit bedrag, dat Koeweit sinds de junioorlog van 1967 jaarlijks aan Jordanië uitkeerde, zal dit jaar pas worden betaald als de Jordaanse rege ring zich houdt aan de overeenkomsten die zij na de burgeroorlog van septem ber met de guerrillastrijders heeft ge sloten, aldus radio-Koeweit. Een groep studenten van Arabische afkomst, heeft dinsdag de Jordaanse ambassade in de Chileense hoofdstad bezet. De studenten deelden mee, dat zij de Jordaanse zaakgelastigde en het personeel van de ambassade in gijze ling zouden houden, zolang koning Hoessein de aanvallen van het Jor daanse leger op Palestijnse verzetsgroe pen zou voortzetten. LONDEN Vele honderdduizenden arbeiders in Engeland protesteerden gisteren tegen de plannen van de rege ring om hun vakbonden aan banden te leggen. In de havens en bij de autofabrieken leidde dat tot wilde stakingen van 24 uur door meer dan honderdduizend ar beiders. Die stakingen waren georganiseerd door communistische en andere extre mistische arbeiders. Zij handelden hier mee tegen de instructies van het T.U.C., het verbond van vakverenigingen. Het T.U.C. had de dinsdag uitgeroe pen tot „dag van protestdemonstraties" tegen het wetsontwerp waarin de rege ringsplannen zijn vervat. Deze betogin gen vielen buiten de werktijd. De plannen van de regering richtten zich vooral tegen het stakingseuvel; ze LONDEN Het Lagerhuis heeft bij zijn terugkeer van het kerstreces Sel- wyn Lloyd, de 66-jarige oud-minister van Buitenlandse Zaken uit het kabinet van de conservatieve premier Harold Macmillan, tot voorzitter gekozen. Lloyd, die voorts minister van Defensie is geweest en ambassadeur in Parijs, volgt dr. Horace King, op, die zich had teruggetrokken. In strijd met de traditie, werd de voorzitter niet met algemene stemmen aangewezen. Normaal is dat men het eerst eens wordt over een algemeen aanvaardbare kandidaat. Selwyn Lloyd, die sinds 1945 zitting heeft in het La gerhuis, scheen een dergelijke figuur te zijn. Vlak voor de stemming kwam de steeds scherper wordende vijandigheid tussen conservatieven en socialisten tot uiting, doordat de socialist Ropert Max well zijn partijgenoot Sir Geoffrey de Freitas kandidaat stelde. voorzien onder meer in verplicht stem men door de arbeiders als er belangrij ke stakingen dreigen en in een ver plichte afkoelingsperiode. In de havens van Hull en Liverpool en in een deel van de Londense haven werd gisteren niet gewerkt. Gisteravond was er een protestde monstratie in Londen, waarop onder meer oud-premier Harold Wilson sprak. NEW YORK De Newyorkse politie heeft rabbijn Meier Kahane, de oprich ter en leider van de militante Joodse Defensie Liga, gearresteerd. Kahane had aangekondigd, dat zijn groep Russische diplomaten in New York wil gaan lastig vallen. Hij werd dinsdag gearresteerd omdat hij niet voor de rechtbank is verschenen toen hij moest terechtstaan wegens zijn aan deel in een demonstratie bij de Russi sche missie bij de Verenigde Naties op 27 december. In Moskou neme* de molesteringen van Amerikanen en hun eigendommen af. Joodse rabbijnen in Moskou moes ten tegen Amerikaanse acties proteste ren. MADRID De zestien Baskische na tionalisten, die in het proces te Burgos tot forse gevangenisstraffen zijn ver oordeeld van zes van hen werd de doodstraf omgezet in dertig jaar gevan genisstraf verblijven niet meer in de gevangenis te Burgos. De drie vrouwen zijn overgebracht naar de centrale gevangenis in Alcala de Henares bij Madrid. De mannen, on der wie twee priesters, naar verschil lende gevangenissen in het zuiden van het land. In Madrid zijn dinsdag ongeveer 30 studenten in preventieve hechtenis ge nomen, zo is uit welingelichte bron vernomen. De opschorting van arti kel-18 van de grondwet, heeft deze maatregel mogelijk gemaakt. A ,,Pas op voor overstekende ski erseen nieuw verkeersbord, dat in Inzeil (Beieren) is gesignaleerd. In de wintersportgebieden gebeurden nog al eens ongelukken, doordat skiers door auto's werden aangereden. BRUSSEL Studenten van het technisch instituut in Kortrijk hebben een tot de Vlaamse Volksunie behoren de volksvertegenwoordiger, Van Steen- kiste, op het station van Kortrijk ont voerd en opgesloten in de zogeheten „broeltorens" in Kortrijk. De politie heeft, nadat ze van die ontvoering op de hoogte was gesteld, met behulp van een slotenmaker de deur van de broeltorens geopend. De deur bleek echter van binnen gebarri cadeerd te zijn, zodat de politie niets anders over bleef dan de toegang stor menderhand te forceren. 22 studenten zijn na deze actie gearresteerd. Eerst wilde de politie ook de volks vertegenwoordiger nog arresteren, om dat ze geen geloof hechtte aan zijn ver haal dat hij ontvoerd was. Later liet ze zich echter van de waarheid van het relaas van de heer Van Steenkiste overtuigen. Terwijl de studenten in de broelto rens zich tegen de politie verzetten, be toogden 300 van hun collega's in de binnenstad van Kortrijk. De studenten raakten daar slaags met de politie. Een van de wapens die ze tegen de politie gebruikten bestond uit rotte eieren. Van de betogende studenten werd, na dat er rake klappen gevallen waren, er een tiental gearresteerd. De Kortrijkse studenten eisen erken ning van hun examens als gelijk met die van andere hogescholen. A Madame Tussaud zelf komt in de collectie wassenbeelden voor. LONDEN Wordt Madame Tus saud in Londen en in Amsterdam overgenomen door Grand Metropoli tan Hotels, de groep die al het Vic toria-, het Amstel- en het Ameri can-Hotel bezit in Amsterdam? Deze vraag stelde men gisteren in Londen na een Engels krantebericht, dat er onderhandelingen op komst zijn tussen de hotelgroep en het be kende wassebeeldenmuseum. Commentaar van Maxwell Joseph, hoofd van de enorme hotelgroep: „Helemaal niets van waar". Bij Ma dame Tussaud zei men: „We zijn niet venaderd door Grand Metropo litan". Een zeer plotselinge en zeer op vallende koersstijging van de aande len van Madame Tussaud op de Londense beurs was zonder twijfel oorzaak van het ovememingsge- rucht. Er zijn in het verleden meer geruchten geweest van verschillende kanten. De belangstelling voor het bloeiende wassenbeeldenbedrijf is steeds zeer groot; het is nu zeker 3,7 miljoen pond waard. Het gaat buitengewoon goed met Tussaud, in Londen en de Kalver- straat in Amsterdam, de eerste ne derzetting in het buitenland. „We zijn erg in onze nopjes met de gang van zaken", zei men nog bij Madame Tussaud, „een overneming zou niet leuk zijn". RAWALPINDI Op tal van plaat sen in Pakistan is het zeer onrustig na een tijd van, volgens sommigen, on waarschijnlijke kalmte die volgde op de algemene verkiezingen. Vandaag werd er in Rawalpindi een vuurgevecht geleverd tussen het perso neel van twee elkaar hevig beconcurre rende autobusondememingen. De herrie ontstond over wie waar wel en waar niet mocht parkeren. Re sultaat: twee doden en vijf gewonden. In Lahore moest de redactie van de Lahore Times onder militaire bewaking naar de krant worden gebracht. Er heerst hevige onenigheid en staking on der de rest van het personeel. Uit Dacca komt het bericht dat het huis van de leider der Awami-liga-par- tij, Sjeik Moejiboer Rachman, onder extra politiebewaking is geplaatst, na dat men een aanslag op zijn leven ver wachtte. ROTTERDAM Uit een apotheek in Rotterdam zijn dinsdag enkele duizen den kalmerende en verdovende tablet ten en tien gram cocaïne gestolen. BRUSSEL De rechtbank te Gent heeft een zestal Belgen, afkomstig uit Gent, Antwerpen en Luik, vrijgespro ken van de beschuldiging het auteurs recht te hebben geschonden door Parij- se „haute couture" te hebben nage maakt en verkocht. Twee jaar geleden ontstond over deze zaak in de omgeving van Gent grote opschudding. In Parijs had men toen namelijk vastgesteld dat er in België japonnen in de handel gebracht werden waarvan men vermoedde, dat ze regelrecht co- pieën waren van Parijse modellen. De „Chambre Syndicale de la couture Pa- risienne" -en een vijftiental Parijse han delshuizen, dienden daarop een klacht in bij de Gentse rechtbank. Deze rechtbank heeft alle verdachten in de zaak vrijgesproken. De rechtbank overwoog, „dat auteurschap niet kan slaan op een variatie van een kleding stuk". De eisen van de burgerlijke par tijen zijn afgewezen en degenen die de klacht hebben ingediend zijn veroor deeld tot betaling van de kosten van het destijds ingestelde deskundige on derzoek. LAGOS (Nigeria) In het dorp Ojo, 25 km ten zuidwesten van Lagos, heeft een op cholera gelijkende ziekte in twaalf dagen 12 mensenlevens geëist. Het dorp is nu vrijwel verlaten door de bevolking. De cholera epidemie die kort voor nieuwjaar het gebied rond Lagos heeft getroffen zou volgens- officiële cijfers nu aan zes personen het leven hebben gekost. Berichten over 56 doden in Ojo en twee dorpen in de omgeving zijn door de autoriteiten ontkend. Men hoopt in Ojo morgen een groot scheepse inëntingscampagne te begin nen. JERUZALEM De Israëlische vei ligheidsdienst heeft een uit 15 leden be staande Arabische spionagegroep in Je ruzalem en omgeving gearresteerd, al dus heeft de Israëlische politie bekend gemaakt. Een van de leiders van de groep werkte bij het VN-bureau voor hulp aan de Arabische vluchtelingen. BONN In Koblenz staat binnen kort een van de vermaardste Westduit- seindustriëlen in de verdachtenbank: Fritz Aurel Görgen (61), ex-directeur van de Henschel-Machinefabrieken, die wordt beschuldigd de staat voor ruim een half miljoen te hebben opgelicht. Görgen, die na weergaloze successen als ondernemer, in 1964 het middelpunt werd van een spectaculair schandaal, verwacht van dit proces zijn volledige rehabilitatie. Daarop heeft de rusteloze multi-miljonair, die zijn carrière begon als nachtportier en werkstudent 6 1/2 jaar verbeten gewacht. In het verwoeste bezette Duitsland van vlak na de oorlog was Görgen mis schien de succesrijkste ondernemer. In het Ruhrgebied was hij de eerste die weer een internationaal meetellend concern op poten wist te zetten: het staalconcern Phoenix-Rheinröhr. Daar na zette hij zijn schouders onder een bijna failliete onderneming in Kassei: de machinefabriek Henschel. In een paar jaar toverde hij daaruit een bloeiende firma met vijftienduizend werknemers en een wereldreputatie. Görgen, intussen schatrijk, bleef een kleurige ongedwongen figuur. Hij fokte postduiven de traditionele hobby van mijnwerkers aan de Ruhr zong op bankiersvergaderingen het lied van zijn favoriete voetbalclub, en zat luidkeels aanvurend op de eerste rij bij belang rijke bokswedstrijden. Deze stijl van leven bezorgde de dynamische kleine man de bijnaam „Prins Aurelius" en grote populariteit bij zijn arbeiders. Een gewiekste financiële transactie werd Görgen plotseling noodlottig. Bij een miljoenenopdracht voor reparatie van tanks van het Duitse leger, accep teerde hij een half miljoen van een Amerikaanse fabriek die de reserve onderdelen mocht leveren. De justitie: opstrijken van geld dat toekwam aan de staat. Görgen: een normaal win staandeel, dat anders aan de Ameri- kaanseleverancier, ma ar nimmer aan de staat zou zijn toegevallen! De justitie sloeg destijds toe met spectaculair, omstreden machtsvertoon. Rechercheurs arresteerden Görgen ter wijl hij met niemand minder dan Bondskanselier Erhard zat te lunchen. Voor de ogen van zijn hooggeplaatste gastheer werd de fabrikant gefouil leerd, in de boeien geslagen en wegge voerd. Intussen bestormden afdelingen van de oproerpolitie de directiekantoren in Kassei, alsof een veldslag moest wor den geleverd met een zwaarbewaakte gangsterkoning. Fritz Görgen, lichamelijk ineenge stort, kwam na een langdurig arrest op vrije voeten tegen storting van een borgsom van acht miljoen mark. Ge brandmerkt als bedrieger legde hij zijn directeurschap neer. Hij trok zich terug in een villa aan het meer van Genève, met zijn eigen vermogen van 60 mil joen de oogst uit zijn grandioze loopbaan en een staf van advocaten voor het gevecht met de justitie. Door civiele processen, die intussen zijn gevoerd, is al twijfel gerezen of de staat inderdaad wel schade heeft gele den door de onderhandse afspraak met de Amerikaanse onderdelenleverancier. BRUSSEL De Belgische socialisti sche volksvertegenwoordiger Bary heeft in een vergadering van de kamer commissie voor algemene zaken, ge stemd tegen die posten op de begroting die kredieten vormen voor de aanschaf van computers voor overheidsdiensten. Het socialistische kamerlid verklaarde zich vierkant tegen wat hij noemde „de waanzin van de computerbehoefte". De heer Bary wees er op dat de in stallatie van computers miljoenen vergt en hij trok in twijfel of wel voldoende is nagegaan of die uitgaven gerecht vaardigd zijn en of de computers opti maal gebruikt zullen kunnen worden. Verder voorspelde hij, dat duizenden ambtenaren door de aanschaf van com puters werkloos zullen worden. Zoals bekend heeft de Belgische staat met Philips en Siemens contracten af gesloten, waarbij hij zich verplicht een vast deel van de voor' de overheid be nodigde computers van deze twee be drijven af te nemen. Philips en Sie mens hebben zich bij die contracten moeten verplichten, bepaalde investe ringen in België te realiseren. "Tie Tsjechoslowaakse communistische partijleiding zit opgescheept met een rapport over de ontwikkelingen in het land die geleid hebben tot de invasie van de legers van de War- schau-Pactlanden. Daarin wordt als hoofdschuldige voor deze ongelukkige ontwikkelingen ex-president Antonin Novotny aange wezen. Het document, dat onlangs het Westen heeft bereikt, werd op 10 december vorig jaar aanvaard door het centraal partijcomité en vrijgegevt.i voor di stributie onder de 1,5 miljoen com munisten van het land die goed zijn bevonden om partijlid te blijven. Voor het gewone publiek is het docu ment, gedrukt in boekvorm, niet be schikbaar. Het document heeft partijsecretaris Gustav Husak, die in april 1969 Alexander Dubcek is opgevolgd, in een moeilijk parket gebracht, omdat hij het evenwicht wil bewaren tussen de conservatieve en de gematigde stroming in de partij. Novotny werd kort na zijn vervanging door Dubcek als partijleider in 1968 als partijlid geschorst en zijn kansen op een terugkeer in de politieke are na worden niet hoog aangeslagen. Toch heeft hij nog veel vrienden en oude medewerkers in het centraal partijcomité, het machtigste orgaan van Tsjecho-Slowakije. In het rapport, dat de naam „lessen uit kritieke ontwikkelingen in partij en maatschappij sinds het 13e partijcon gres" draagt, wordt ook kritiek gele verd op Dubcek, die als zwak wordt beoordeeld. De door hem in 1968 in- gevoerde hervormingen worden „con tra-revolutionair" genoemd. De anonieme schrijvers winden echter geen doekjes om hun mening, dat Novotny, die van 1953 tot januari 1968 president en partijleider was, de grootste verantwoordelijkheid voor de gemaakte fouten draagt. Het was Novotny, die persoonlijk ver hinderde dat de op het 13de partij congres (1966) genomen resoluties werden uitgevoerd, hoewel daarin de juiste weg werd aangegeven om uit de politieke en economische moeilijk heden van het land te geraken. Novotny en zijn belangrijkste partij theoretici, Jiri Hendrych en Vladimir Koucky, hadden jarenlang het par tij-theoretisch werk verwaarloosd. Reeds lang voor 1968 hebben zij toe gestaan dat het „revisionisme" de belangrijkste zonde van Dubcek en zijn aanhang vat kreeg op de be langrijkste theoretische instituten van de partij. In dit opzicht werd volgens het docu ment echter de meeste schade aange richt door de Dubcek-aanhangers Cestmir Cisar en Vaclav Slavik, die de deuren van deze instituten wijd zouden hebben geopend voor het „rechtse opportunisme". Door Novotny's hardnekkige verdedi ging van zijn positie en zijn weige ring om op de vergaderingen van het centraal partijcomité in oktober en december 1967 gemaakte fouten toe te geven, werd het centraal comité gedwongen zijn aandacht te concen treren op vervanging van de top van het partijapparaat. Daardoor werd de aandacht afgeleid van het onderken nen van de „anti-partij en revisio nistische posities" in het centraal co mité, die volgens het rapport inder tijd werden ingenomen door onder meer prof. Ota Sik (economisch coördinator onder Dubcek), Vaclav Slavik, Frantisek Vodsion en Jozef Smrkofsky (onder Dubcek voorzitter van de nationale vergadering). (~|ver de rol van Novotny in het jaar 1967 wordt een vernietigend oor deel geveld: „Vaak keerde hij zich heftiger tegen die stromingen die de situatie in de partij trachtten te saneren, dan tegen de rechtse elementen. „In plaats van zichzelf aan het hoofd van de Marxistisch-Leninistische stroom te stellen, remde hij de partij af in haar streven naar constructieve uitvoering van de besluiten van het 13de partij Congres, dat erop gericht was om door het zoeken naar eenheid van ideeën, acties en streven, de lei dende rol van de partij te versterken. „Veel besluiten van het centraal comité en van het presidium werden afge zwakt door de vlakke en eenzijdige interpretaties van Novotny. Hij trok deze besluiten in twijfel, hoewel hij er eerder zijn stem aan had gegeven". „Uit de verdere ontwikkelingen bleek dat de beslissende factor (voor de zwakte van het presidium), was, dat Dubcek niet over de benodigdheden beschikte ter doorvorsing van de ge compliceerde situatie en de risico's die de verandering in de leiding mee brachten voor de politieke en econo mische omstandigheden die toen in de partij en de maatschappij heer sten. „Zijn besluiteloosheid en weifel achtigheid waren er de oorzaak van dat de partijleiding niet op de be langrijkste stroming van de partij steunde, wier vertrouwen zij bezat". Een van de conclusies in het rapport luidt dat de doelstellingen van de „contra-revolutie" in Tsjecho-Slowa kije dezelfde waren als die van Hon garije in 1956, en dat alleen verschil i ntactiek bestond. ADVERTENTIE postspaarbank Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

De Vallei | 1971 | | pagina 9