Over de grenzen Indische Oceaan neutraal gebied? Gemenebestconferentie voorlopig gered Offensief in Cambodja BESCHULDIGDEN IN V.S. ONTKENNEN KOMPLOT S.S.-moordenaar voor berechting gestorven Minder psychische moeilijkheden bij bazen dan bij werknemers Natuurpark in Eifel M Cuba hoofdpijn? kiespijn? pijnstillers 3. HACKS Zoon opvolger van „Papa Doe" NIEUWE MIRAGE VERONGELUKT Rijkswachters van valse processenverhaal verdacht REQUIEM VOOR COCO CHANEL Roeien over de Oceaan Oradour én Tulle Duitse jeep reed onder Nederl. vrachtwagen Havenbrand in Antwerpen helpen direkt Mosterdgas van Okinawa DONDERDAG 14 JANUARI 1971 vraag het uw slijter „VERMETIGVSG V REDES ACT IE" Blik en wikkel dragen de merknaam de engelse hoestbonbon bij apotheker en drogist. SINGAPORE De dreiging, dat de Gemenebestconferentie in Singapore reeds aan het begin een heftige botsing van politieke meningen te zien zou geven, üs aan de vooravond van het topoverleg voorlopig bezworen. Afgevaardigden van de 31 landen zijn er $o geslaagd de uiterst explosieve kwes tie van hervatting der Britse wapenleveranties aan Zuid-Afrika ergens diép in de agenda te verbergen. Engeland, dat zich in het centrum van de controverse bevindt, heeft bij monde van de gedelegeerde Sir Dennis Greenhill nog getracht, de kwestie van de wapenleveranties te koppelen aan een debat over de veiligheid van de scheepvaart op de Indische Oceaan, maar dat is niet gelukt. De meeste Gemenebestleiders zijn in middels in Singapore aangekomen voor de conferentie, die vandaag werd ge opend. Enkele vooraanstaande staatshoofden en regeringsleiders zullen echter verte genwoordigd zijn door ministers. De grote afwezigen zijn premier Indira Gandhi van India, die binnenkort voor algemene verkiezingen staat, president Jomo Kenjatta van Kenia, die te oud is om te vliegen, de Nigeriaanse leider ge neraal Jakoeboe Gowon, president Ja- hya Khan van Pakistan en premier Eric Williams van Trinidad en Tobago. De volledige agenda ziet er nu als volgt uit: 1. Het Gemenebest in de jaren zeven tig, waarin aandacht wordt besteed aan vergroting van het nut van de organi satie. 2. De politieke toestand in de wereld, met als kernpunten Indo-China, de be trekkingen tussen Oost en West, en tussen Rusland en China, het Mid den-Oosten en de ontwapening. 3. De economische toestand in de we reld: de internationale monetaire situa tie, de problemen van de ontwikke lingslanden, hulpverlenings- en tarief kwesties, kredietverlening en investe ringspolitiek. 4. De toestand in zuidelijk Afrika. De hardste noot van dit agendapunt. Edward Heath om de zes jaar geleden Het is het voornemen van premier gestaakte wapenleveranties aan Zuid-Afrika te hervatten, met het oog op „bescherming van de zeewegen rond de kaap". Ook zullen in dit kader de geheime SAIGON Zuidvietnamese en Cam bodjaanse troepen zijn woensdagoch tend een grootscheeps offensief begon nen tegen Noordvietnamese strijd krachten en Cambodjaanse opstande lingen, die al verscheidene maanden de belangrijke weg nummer 4, tussen de hoofdstad van Cambodja en de haven stad Kompong Som in hun macht heb ben. Bij het offensief dat de grootste ge combineerde militaire actie sinds het begin van de Amerikaans-Zuidvietna- mese interventie in Cambodja wordt genoemd, zijn ruim dertienduizend Vietnamese en Cambodjaanse militai ren ingezet. Ruim vijfduizend Zuidviet namese keurtroepen, mariniers en in fanteristen werden over zee en door de lucht aangevoerd. Zij worden gesteund door vliegtuigen, tanks, artillerie en ge nietroepen. Verder nemen aan de ope ratie vier Cambodjaanse regimenten, ongeveer achtduizend man, deel. Deze omvangrijke strijdmacht heeft de opdracht de tegenstanders te ver drijven uit hun posities in de heuvels van waaruit zij de belangrijke bevoor- radingsweg van de kust naar het bin nenland beheersen. PORT-AU-PRINCE (Haïti) Het parlement van Haïti heeft met algeme ne stemmen een wetsontwerp aanvaard, dat president Duvalier (Papa Doc) in staat stelt zelf zijn opvolger aan te wij zen. Het volk had al gekozen, zo werd verklaard, en wenste tezijnertijd Duva- liers enige zoon Jean-Claude als staats hoofd. Buiten het parlementsgebouw zwaai de een grote menigte met borden waar op te lezen stond: „Jean-Claude Duva lier, de waardige opvolger van presi dent Duvalier". De zoon van de Haïtiaanse dictator is in 1951 geboren en studeert sinds kort aan de faculteit voor rechtsgeleerdheid en economische wetenschappen in Port-Au-Prince. Hij is al eens aan een moordaanslag ontsnapt. Zijn vader die met harde hand zijn doodarme rijk re geert is president voor het leven. ADVERTENTIE ANNO 1792 EDWARD HEATH moeilijk genoeg besprekingen die Engeland voert om de Rhodesische kwestie op te lossen, aan de orde worden gesteld. 5. De veiligheid van de Indische Oceaan. Centraal in deze kwestie staat een voorstel van het neutrale Ceylon, om de Indische Oceaan tot een „vredeszo- ne" te verklaren, waar de grote mo gendheden hun geschillen niet mogen uitdragen. Ook moeten volgens Ceylon, in de Indische Oceaan atoomwapens en alle militaire bases worden verboden. In een woensdagavond door de Britse televisie uitgezonden interview ver klaarde minister van Buitenlandse Za ken Sir Alec Douglas-Home, dat de meningen binnen het Gemenebest al tot een wijziging van het Britse leverantie- beleid jegens Zuid-Afrika hadden ge leid. „Eerst waren we overeengekomen, Zuid-Afrika wapens te geven voor zijn externe defensie. Nu concentreren wij ons op wapens die alleen bestemd zijn voor de verdediging van de scheep vaartroutes. Dit is een beleidswijziging geweest in antwoord op de Gemene best-mening, en dat is juist", aldus Sir Alec. Evenzeer juist is het, zo vervolgde hij, „dat wanneer Engeland voelt dat zijn veiligheid wordt bedreigd, de eind beslissing (over wapenleveranties) bij de Britse regering moet liggen". De voorzitter van de conferentie, pre mier Lie Kwan Jew van Singapore, waarschuwde in zijn openingstoespraak dat de kwestie van de wapenleveranties het Gemenebest kan vernietigen. De organisatie zou niet lang in stand blij ven wanneer de meningsverschillen daarover niet werden opgelost. DANBURY (Connecticut V.S.) Phi lip Berrigan, drie andere katholieke priesters en een vroegere priester heb ben in verklaringen ontkend, dat zij deel hebben gehad aan een komplot om de presidentiële adviseur Henry A. Kis singer te ontvoeren en door middel van de centrale-verwarmingsketels aansla gen op regeringsbureaus te willen doen. Berrigan, die dinsdag door een fede rale jury in staat van beschuldiging werd gesteld, en zijn broer Daniel Ber rigan, die als medesamenzweerder is genoemd, maar tegen wie geen aan klacht is ingebracht, vergeleken de aanklacht met de Rijksdagbrand in na- zi-Duitsland en zeiden dat de regering op deze wijze „de vredesbeweging zo wil vernietigen". De verklaring van de gebroeders Berrigan werd voorgelezen door hun advocaat, Willem Kunstier, die de be grafenis heeft bezocht in de federale gevangenis van Danbury. Kunstier zei, dat hij en de Berrigans hopen een bespreking te kunnen hou den met de andere aangeklaagden, om hun verdediging voor te bereiden. De beide katholieke priesters zitten op het ogenblik gevangenisstraffen van drie jaar uit, wegens tegen de Amerikaanse dienstplicht gerichte activiteiten, zoals het verbranden van dienst-oproepen. Drie mede-verdachten, Wenderoth, McLaughlin en Scoblick hebben via hun advocaat verklaard, dat de aan klacht blijk geeft van „de wanhoop van mensen die nergens voor terugdeinzen om de anti- oorlogsbeweging ten gron de te richten." „Wij hadden niet de geestesgesteldheid en evenmin de mo gelijkheden om ontvoeringen of aansla gen te plegen", aldus hun verklaring. In Chicago is een Pakistaan, Eqbal Achmad, in staat van beschuldiging ge steld, in verband met de samenzwering. Volgens de justitie is hij een van de voornaamste samenzweerders „en een deskundige op het gebied van guerril la-voering". Tegen een borgsom van 60.000 dollar is hij in vrijheid gesteld. Zijn paspoort moest hij inleveren, en hij kreeg opdracht zich wekelijks te melden bij de politie. Het noordelijk district van Illinois mag hij niet verla ten. Eqbal Achmad is als staflid verbon den aan het Adlai E Stevenson Insti tuut voor openbaar bestuur in Chicago. Eerder doceerde hij aan de universiteit van Illinois in Champaihn, de Prince- ton-universiteit in New Jersey waar hij ook afstudeerde en de Comell- universiteit in New York. Hij woont al dertien jaar in de Verenigde Staten. Het prototype van de nieuwe Franse zw enkvleug elstraaljag er, de Mirage-6 is woensdagmiddag tij dens een proefvlucht in de buurt van Marseille neergestort. De vlieger kon zich met behulp van de schietstoel redden, maar het toestel was vol komen vernietigd. Het toestel had op 18 november 1967 zijn eerste vlucht gemaakt. De vlucht van woensdag was de 316e proefvlucht. De Mirage-6 had bijna 400 vlieguren voltooid en was een ex perimenteel prototype, waarvan meer dan een exemplaar bestond. BRUSSEL Twee wachtmeesters van de Belgische Rijkswacht, respec tievelijk 31 en 49 jaar oud, hebben voor de Brusselse rechtbank moeten verschijnen, omdat ze er van verdacht worden valse processen-verbaal te heb ben opgemaakt. Een van de twee wachtmeesters wordt ook verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen. Beide Rijkswachters hebben tussen 12 en 20 november van het vorige jaar huiszoeking moeten doen en proces verbaal moeten opmaken bij twee jonge Brusselse vrouwen. Deze werden er van verdacht, kleding te hebben ont vreemd bij een groot warenhuis. Beide Rijkswachters hebben geknoeid met het proces-verbaal en een van hen heeft zich vergrepen aan een van de vrou wen. Op 20 januari behandelt de recht bank deze zaak opnieuw. »i i ItSt-m il.i i PARIJS Honderden Parijzenaren, waaronder vele vrouwen uit de „Haute Couture", hebben zich in de Madeleine verdrongen, om de plechti ge requiemmis voor Gabrielle „Coco" Chanel bij te wonen. Het stoffelijk overschot was geborgen in een eenvoudige, eiken houten kist, die overstelpt was met witte bloe men. Tientallen vrienden en collega's uit de modewereld mannequins, ontwerpers maar ook eenvoudige couturières bewezen, soms in tra nen, de laatste eer aan „Coco", die zondag op 87-jarige leeftijd is overle den. Pastoor Victor Chabanis, die de mis op droeg, noemde haar een „goede chris tin". „Er is een betere stem dan de mijne voor nodig om deze zozeer Pa ri jse, echt menselijke persoonlijkheid te beschrijven. Zij werd alom geres pecteerd", zei hij. Een van de opvallendste bloemstukken was wel een stuk van witte camelia's geschikt in de vorm van een schaar. Er hing een lint aan met het op schrift „aan mademoiselle, van haar mannequins." Zes van de mannequins waren aanwe zig. Zij droegen allen een tweed Cha- nelpakje, in lichte tinten. LAS PALMAS Twee Engelse broers die in hun leven slechts vijf ki lometer hebben geroeid, zijn woensdag morgen uit Las Palmas op de Kanari sche Eilanden vertrokken, voor een po ging heen en weer over de Atlantische Oceaan te roeien. De 33-jarige Donald Allura en zijn 23-jarige broer Geoffrey leggen de ruim 11.000 kilometer lange tocht af in een zes meter lange boot, de „Queen Elizabeth III". Aan boord hebben zij een radio-ontvangstapparaat, een hoe veelheid gedroogde levensmiddelen voor 120 dagen en twee zwarte porse leinen katten die de broers geluk moe ten brengen. Reddingsvesten of vlotten hebben zij niet meegenomen. De broers zijn van plan na aankomst in Miami per schip naar Cape Cod in de Amerikaanse staat Massachusetts te gaan en van daaruit terug te roeien naar Falmouth in het zuidwesten van Engeland. Zes personen zijn in staat van beschuldiging gesteld, omdat zij zouden hebben samengezworen met als doel de speciale adviseur voor buiten landse zaken van president Nixon, Henry Kissinger, te ontvoeren. De zes zouden het plan hebben gehad de verwarmingssystemen van de regerings gebouwen op te blazen. Op de foto wordt een van de gearresteerden, zuster Elizabeth McAlister, door een rechercheur weggeleid. MüNCHEN De voormalige Duitse SS->generaal Bernhard Heinz Lammer- ding, die in 1951 door een Franse Mili taire rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld is, is in een ziekenhuis in Beieren op 65-jarige leeftijd overleden. Lammerding was commandant van de SS-divisie „Das Reich" en verant woordelijk voor de ophanging van 99 mensen te Tulle en voor de massa moord op 10 juni 1944 van de bevolking van Oradour-Sur-Glane tijdens de tweede wereldoorolg. Enige dagen geleden nog heeft een Franse commissie de uitlevering van Lammerding geëist. Omdat de Westduitse grondwet de uitlevering van Duitse burgers aan een ander land niet toelaat, is Lammerding nimmer aan Frankrijk uitgeleverd. Hij heeft sinds 1945 als aannemer in Dus- seldorp gewoond. Hij kreeg bovendien van de Westduitse staat een pensioen uitgekeerd en had een villa met twee auto's. Op 10 juni 1944 werd het gehele Franse dorp Oradour door de Duitsers vernietigd als vergelding voor activiteit van de Franse verzetsbeweging. 642 in woners van het dorp 'Rferden in de dorpskerk opgesloten. De kerk werd in brand gezet en zij kwamen in de vlam men om. De dag tevoren werden 99 gij zelaars in Tulle opgehangen wegens een aanval op terugtrekkende SS'ers. Zijn dood komt twee dagen nadat be kend was geworden dat Frankrijk en de Bondsrepubliek een verdrag hadden gesloten, dat het mogelijk maakt om Duitse oorlogsmisdadigers, die al in Frankrijk zijn veroordeeld, nogmaals, maar dan in West-Duitsland, te laten terechtstaan. DUSSELDORP Drie Westduitse soldaten van de in Emmerik gelegerde eenheid, zijn woensdagavond bij Issel- burg om het leven gekomen, toen een Nederlandse trekker met oplegger op hun jeep inreed. Hoe het ongeluk ont stond is volgens de politie nog niet op gehelderd. De jeep was de laatste wagen van militaire colonne. Hij kwam onder de trekker tercht en vloog in brand. Ook de trekker raakte in brand, maar de chauffeur kon er tijdig uit komen. BRUSSEL Als gevolg van een ex plosie van een vorkheftruck, is er woensdag brand uitgebroken in een grote partij vlas in een loods in het Antwerpse havengebied. Het vuur breidde zich snel uit en de brandweer is tot aan de avond bezig geweest met bluswerkzaamheden. De loods is eigendom van de Stad Antwer pen. Er werd een aantal havenarbeiders, die in dienst zijn van de stad, opgeroe pen te helpen balen vlas uit omringen de loodsen te verwijderen. Door het snelle optreden van deze arbeiders en van de brandweer kon de schade wor den beperkt. Voor de explosie van de vorkheftruck heeft men nog geen verklaring kunnen vinden. De bestuurder kwam met de schrik vrij. ADVERTENTIE imt i:i BOURNEMOUTH Op een vergade ring van het Koninklijke Britse ge nootschap voor de gezondheid heeft dr. Alan Gibson, een psychiater, de mededeling gedaan die hierop neer komt, „dat de baas minder de kans loopt een zenuwinstorting te krijgen, dan de man die voor hem werkt". Het verhaal „dat de leidende figuren in het bedrijfsleven zich het graf inwer ken" is, zei hij, niet juist. „Ik vraag me wel eens af, of zij dit sprookje niet zelf de wereld hebben ingezonden", want die leiden de functionarissen „zijn enigermate vatbaar voor zwaarmoedigheid en zelfbeklag". De hoge heren kunnen maagzweren hebben of een te hoge bloeddruk, maar schijnen in zekere mate im muun te zijn tegen psychische moei lijkheden. Uit feiten is gebleken dat zenuwinstor tingen meer voorkomen bij het lagere personeel, dan bij de hogere leiding. En nog iets, en dat geldt voor veel meer mensen: Over de laatste tien jaar heeft men kunnen waarnemen dat gebrek aan iets te doen, aan een innerlijke aan sporing apathie aan de wil om op te tornen tegen de alledaagse moeilijk heden, kan leiden tot een „staat van apathie en uit elkaar vallen van de persoonlijkheid", aldus dr. Gibson. Dat verdrag effent het pad voor pro cessen tegen twee Duitse generaals die zich in Frankrijk aan oorlogsmisdaden hebben schuldig gemaakt. Een van hen was Lammerding, die de dorpen Ora dour en Tulle heeft laten uitmoorden. De andere is generaal Molinary, die gijzelaars zou hebben laten terechtstel len. Of er verband bestaat tussen het sluiten van dit verdrag en de plotselin ge dood van Lammerding is niet be kend. NAHA (Okinawa) Een transport schip van het Amerikaanse leger is donderdag met een lading van 150 ton mosterdgas aan boord uit Okinawa ver trokken naar Johnston Island in het midden van de Stille Oceaan. De Verenigde Staten zullen in de ko mende maanden in totaal 13.000 ton mosterdgas en" andere strijdgassen van uit Okinawa verschepen naar Johnston Island.t j, - Het mosterdgas is woensdag door een konvooi van vijf vrachtwagens in twee ritten van de militaire opslagplaats in Chibana naar het schip gebracht. Het konvooi, dat werd begeleid door ambulances en auto's van de militaire politie, kwam door enkele dicht bevolk te gebieden waar duizenden inwoners van Okinawa als voorzorgsmaatregel uit hun huizen waren geëvacueerd. Ook de scholen zijn woensdag gesloten ge bleven. DUSSELDORP België en de West duitse deelstaten Noord-Rijnland-West- falen en Rijnland-Palts zullen een sa menwerkingsverdrag tekenen over de gezamenlijke ontwikkelingen van een natuurreservaat, aldus heeft een woordvoerder van de regering van Noordrijnland-Westf alen bekendge maakt. Het natuurreservaat komt in het ber gachtige, gebied van de Eifel en de Ho- he Venn op de grens van België en West-Duitsland. Een commissie van 12 leden zal wor den ingesteld die de ontwikkeling van het natuurreservaat moet coördineren en leiden. De commissie krijgt eveneens tot taak de economische, sociale, en culturele activiteiten in het betrokken grensgebied te bevorderen. Het verdrag zal volgende maand worden ondertekend. ADVERTENTIE tiet reeds hachelijke evenwicht van de Cubaanse economie is in 1970 nog hachelijker geworden, door de over weldigende concentratie op de sui- kerproduktie, welke een record be reikte van 8,5 miljoen ton. In andere economische sectoren ging het even wel bergafwaarts. Fidel Castro heeft dit ronduit toegege ven. In zijn grote rede van vorig jaar juli ging hij zelfs zover dat hij zich bereid verklaarde af te treden als het volk dat wilde. Hij zei: „Het zou be ter zijn als men naar iemand anders zou uitkijken. Ja, dat zou beter r jn, maar van onze kant hypokritisch. Ik geloof dat wij, de leiders van de re volutie, het land gedurende onze leerperiode teveel hebben gekost. De mensen kunnen ons wanneer ze maar willen vervangen, direct als ze wil len". Hierop volgde natuurlijk geroep van „neen, neen" en „Fidel, Fidel" en sindsdien heeft Castro maar niet meer gerept van aftreden. Castro en zijn belangrijkste economi sche deskundige, Carlos Rafaël Ro driguez, hebben een vrij somber beeld geschetst van de economie in 1970 en objectieve waarnemers buiten Cuba hebben de tekortkomingen be vestigd en er nog enkele aan toege voegd. Het enige lichtpunt, ironischerwijze door Castro en zijn medewerkers ge zien als een echec, was de suike- roogst, een wereldrecord dat niet snel zal worden verbeterd. Castro had zich als doel gesteld 10 miljoen ton, maar ondanks de massale mobilisatie van het Cubaanse volk is hij hierin niet geslaagd. Suiker is de barometer van de Cubaan se economie en de export vormt 80 procent van de opbrengst aan buiten landse deviezen. Dat de tien miljoen niet werd bereikt was het minst erge van Castro's pro blemen. Belangrijker was het depres sieve effect dat de enorme concentra tie op de suikerproduktie op de ande re sectoren van de economie had niet alleen in de lichte industrie, maar ook in de overige landbouw. Vlees, melk, brood, bonen, tabak en bier gingen achteruit. Volgens de Cu baanse deskundigen zelf trad ook stagnatie of onderbreking op in de aflevering van staal, kunstmest, elek trische energie, schoenen en kleding. IMP.J. H. VAN DEN BOSCH CO. - POSTBUS 80S4-A'DAM FIDEL CASTRO gesuikerde problemen De optimistische quota voor andere consumptiegoederen en grondstoffen voor de industrie werden niet be reikt. Het rijstquotum daarentegen werd ver hoogd tot 2,7 kilo per persoon per maand en ook vis en eieren werden ruimer beschikbaar gesteld. Cuba heeft zijn vissers- en koopvaar dijvloten uitgebreid en Castro be weerde dat de buitenlandse handel groter was dan in 1969, ondanks de moeilijke laad- en losproblemen in de havens en de stagnatie in de afleve ring van de nodige schepen voor im port en export. Cijfers hierover zijn niet beschikbaar. Ook de nikkelpro- duktie is omhoog gegaan en dit heeft een flink deel opgeleverd van de har de valuta. Castro schatte de verkopen aan het buitenland in 1970 op 217,8 miljoen pesos. Officieel staat de pesos gelijk met de dollar maar de koop kracht is veel minder. TYe reeds acht jaar bestaande rantsoe- nering van consumptiegoederen is van kracht gebleven voor de mees te levensmiddelen, kleren, schoenen, tandpasta en zelfs toiletpapier. Daling van de tabaksproduktie bracht siga retten en sigaren (ook die van Fidel?) op de lijst van gerantsoeneerde pro- dukten. pen van de basisproblemen die ongun- stig werken op de economie en Castro's ontwikkelingsplannen op lange termijn is het verouderde ver- voersstelsel. Verder een bijna totaal ontbreken van natuurlijke energie bronnen, een kritiek tekort aan wo ningen en het gebrek aan doelmatig werken en het verzuim van de arbei ders in de langzaam op gang komen de industriële ontwikkeling. Deze problemen zijn nog grotendeels onop gelost. Volgens een schatting van de regering moet Cuba meer dan 5 miljoen ton aardolie per jaar invoeren uit de Sovjet-Unie. Import is het enige mid del om de lampen te laten branden en de machines te laten draaien. Cu ba heeft geen kolen en heel weinig hydro-elektrische energie, hoewel er een aantal kleine centrales zijn vol tooid en andere in aanbouw zijn. Als gevolg van de systematische pogin gen om te bezuinigen op elektriciteit en daarom op olie, zijn de „black outs" in Havana een beproeving ge worden. Volgens een nauwkeurig schema worden de gehele dag grote wijken van de hoofdstad van elektri citeit afgesneden. Het verzuim is in 1970 een groot pro bleem gebleken. Castro zelf onthulde in september dat 400.000 in overtre ding zijnde werknemers een „uithol lende. demoraliserende en desorgani serende actie hebben ontketend, wel ke door Cuba niet en door geen enkel ander land, getolereerd kan worden". Na regeringswaarschuwingen hebben de vakbondsleiders stappen genomen om de hoge percentages van verzuim door zogenaamd ziek zijn te vermin deren en bekendgemaakt, dat strenge straffen zullen worden opgelegd. Castro blijft vasthouden aan de waarde van de suiker voor de economie en het algemeen welzijn van Cuba. Dit jaar kan verwacht worden dat de Sovjet-Unie meer hulp zal worden gevraagd voor het gemechaniseerde rietsnijden en de vervanging van an dere ouderwetse maehines.

De Vallei | 1971 | | pagina 11