m Hoogovenschaaktoernooi Andersson weigerde rem ise-aan bod van Kortsnoj Eerste slachtoffer op Rotterdamse baan VOETBALPROGNOSE Jaap Edenbaan ongeschikt voor titelstrijd Twente heeft de smaak Arbiter Theo Roosten in buitenland gewaardeerd Duel tegen Excelsior vervroegd Altig en Fritz wonnen Bremer zesdaagse Van Kerkhof geschorst Newcastle U. uitgeschakeld Bj örn Tveter zegevierde Beloesova en Protopopov niet sterk meer Nederland- Luxemburg in Rotterdam 9 x 13 Peter Kissner naar Gazelle Sovjet-cellist mag niet weg SPORT IN 'T KORT DONDERDAG 14 JANUARI 1971 DUIDELIJKE WINST Betty Stöve won Stroomtekort in Tsj.-Slowakije RIJVERS: „JUVENTUS IMPONEERDE ME" OVERLEG TOCH OP STAP HOBBY KWALITEIT TOPPER i m m m m 1 SL sport ■.'.VxvItow KNAPPE ZEGE KUIJPERS WIJK AAN ZEE De middagspeeltijd van de tweede ronde in het Hoog oventoernooi leverde woensdag een hoogtepunt op: de knappe zege van de oud- Nederlandse kampioen Frans Kuijpers op de veelbelovende Braziliaan Mecking. De sensatie over dit vakwerk werd in de avonduren echter in de grootmeester- groep nog overtroffen. Eerst verloor Van den Berg met wit van de Westduit ser Hiibner, die zijn onlangs verworven reputatie nu al lijkt waar te maken. Men kan het gevoel van ongeloof na zijn knappe werk in Majorca reeds zien wijken. De Argentijn Najdorf verloor van de Zuidslaviër Ivkov, door, bij een overi gens moeilijke stand, plotseling een to ren weg te geven. Langeweg moest met zwart in tweede zitting zijn meerdere erkennen in de IJslander Olafsson. Het was een enigszins mistig eindspel, waarover het laatste woord nog niet is BREMEN Het Westduitse koppel Rudi Altig en Albert Fritz heeft woens dagavond de zesdaagse van Bremen ge wonnen. De Nederlands-Belgische com binatie Peter Post en Patrick Sercu werd tweede. De Nederlanders Piet de Wit en Leijn Loevesijn eindigden met een achterstand van veertien ronden op de zevende plaats. Altig en Fritz, die een week geleden de zesdaagse van Keulen wonnen, na men zestien minuten voor het einde de beslissende voorsprong van een ronde, die ze ondanks de felle jachten van Post en Sercu niet meer afstonden. De uitslag is: 1. Altig/Fritz (W.D1) 271 pnt.; op één ronde: 2. Post/Sercu (Ned/Belg) 400, 3. Bugdahl/van Lanker (W.Dl/Fra) 318, 4. Schulze/Renz (W.D1) 249. Op zes ronden: 5. Rudolph/Peffgen (W.D1) 155. Op negen ronden: 6. Pfen- ninger/Spahn (Zwi) 191. Op veertien ronden: 7. De Wit/Loevesijn (Ned) 197. ARNHEM Van Kerkhof, topscorer van de eerste-divisieclub Vitesse, is door de strafcommissie van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond voor één wedstrijd geschorst. Bovendien werd hem een boete van 150 gulden opgelegd omdat hij na een vermaning van de scheidsrechter in de ontmoeting tegen Cambuur bleef doorgaan met ruw spel. LONDEN Ipswich Town heeft zich woensdagavond geplaatst voor de vier de ronde van het toernooi om de Engel se voetbalbeker. Ipswich won op eigen veld de overgespeelde wedstrijd tegen Newcastle United met 2-1. In de vierde ronde ontmoet Ipswich West Bromwich Albion in een uitwedstrijd. De ontmoeting tussen Leeds United en Rotherham United, die maandag in Rotherham doelpuntloos eindigde, had woensdag geen voortzetting. De wed strijd aan Elland-Road in Leeds moest worden afgelast wegens een dikke mist. De clubs zullen maandag opnieuw in Leeds aantreden om uit te maken wie vijf dagen later de thuiswedstrijd uit de vierde ronde tegen Swindon Town mag spelen. In de eerste divisie van de league eindigde de Londense derby tussen Crystal Palace en Chelsea zonder doel punten. Het elftal van Wales voor spe lers onder de 23 jaar won in Swansea met 1-0 van hun Schotse leeftijdgeno ten. Een opleving in de tweede helft heeft het bekerleven van Ipswich Town ge rekt. Een kwartier voor rust gaf Wyn Davies Newcastle een voorsprong. In zes minuten van de tweede helft veran derde Ipswich de achterstand in winst door treffers van Colin Viljoen en Mick Hill. De Londense derby tussen Chelsea en Crystal Palace was weinig vriendelijk. Het was voor de derde keer binnen elf dagen dat de clubs tegen elkaar speel den. De trilogie, die op het terrein van Crystal Palace doelpuntloos eindigde, begon op hetzelfde veld ook met een gelijk spel voor de bekerwedstrijd. Chelsea kwam daarna door winst in het overgespeelde duel in de vierde ronde. Er waren bij de derde wedstrijd 40.489 toeschouwers, die o.a. zagen dat John Hoyle en Jon Hollins van Chelsea en Peter Wall van Crystal Palace een waarschuwing kregen. Door het gelijke spel kwam Chelsea in punten gelijk met Tottenham Hotspur en Manchester City op de derde plaats van de league. DRAMMEN Tijdens internationale schaatswedstrijden, die woensdagavond in de Noorse plaats Drammen zijn ge houden, heeft Björn Tveter de 500 me ter gewonnen in 41.4 seconden. Hij had een voorsprong van eentiende seconde op Roar Groenvold. De Nederlander Wim Beukers eindigde als 22e in een tijd van 45.5 seconden. Bij de dames was Kirsti Biermann de snelste: 46.9 sec. Sigrid Sunby, die de 1500 meter won in 2 min. 32,6 sec, staat eerste in het klassement. Sten Stensen won de 3000 meter in een tijd van 4 min. 32.7. Wim Beukers eindigde als zesde in 4.45,0. In het klassement over twee afstan den noteerde Björn Tveter het beste puntentotaal. RIGA Bij de Russische kampioen schappen kunstrijden in Riga heeft het teruggekomen paar Ljoedmilla Beloeso va (35) en Oleg Protopopov (38) het na de verplichte figuren niet verder ge bracht dan de vijfde plaats in het alge meen klassement. De titelstrijd in Riga geldt als kwali ficatietoernooi voor de Europese en we reldkampioenschappen kunstrijden in februari. Aan de kop gaan de huidige wereldkampioenen Irina Rodnina en Aleks Oelanov. Op de derde plaats staan verrassend de 15-jarige Irina Tsjernjajeva en haar één jaar oudere partner Vassili Blagov. Protopopov en Beloesova werden olympisch kampioen in 1964 in Innsbruck. Bij de Olympische Winterspelen 1968 in Grenoble eindig den zij op de tweede plaats. Het paar is meervoudig Europees en wereldkam pioen. Het eerste ongeluk op de wieler baan van het Rotterdamse sport paleis heeft woensdagavond plaats gevonden. Tijdens de training voor de amateurzesdaagse reed Niemeijer te gen Gerritsen en kwam ten val. Bij die val liep Fred Niemeijer een her senschudding en een diepe wond bij zijn rechter oog op. ROTTERDAM De voetbalwedstrijd in de voorronden van het Europese kampioenschap voor landenteams tus sen Nedejwand en Luxemburg op woensdag 24 februari zal in het Stadion Feijenoord te Rotterdam worden ge speeld. Het duel wordt geleid door de Albanese scheidsrechter Bajrami. EREDIVISIE: Excelsior SpartaB 3 Telstar FC Twente 1 Volendam PSV "v- dws nac 'i ADO Holland Sport 3 mvv Ajax 2 NEC Haarlem i Go Ahead FC Utrecht Feijenoord AZ"m 1 EERSTE DIVISIE: HVC SW1 gvav dfc 1 SC Cambuur Vitesse1 De Graafschap FSC.1 Wageningen Heerenveen 3 Willem 2 Veendam 1 Helmond Sport FC Den Bosch1 Heracles Blauw Wit3 TWEEDE DIVISIE: ZFC Gooiland 2 RCH AGOVV2 EDO PEC3 De Vole wijekers NO AD1 Limburgia RODA JC3 Baronie SC Drente1 Eindhoven VW1 RBC Fortuna VI3 De wedstrijden met ervoor komen voor op het totoformulier van deze week. gezegd. Volgens Olafsson had de Neder lander een remise-mogelijkheid ver zuimd. Het meest tot de verbeelding spre kende resultaat kwam op naam van de Zweed Andersson, die een aanbod voor remise van de Rus Kortsnoj weigerde. Er ontstond grote beroering in de zaal, te meer, toen enkele zetten later bleek, dat de Rus materiaalverlies niet kon voorkomen en moest berusten in een eindspel, dat hem nauwelijks 25 pro cent overlevingskans laat. Omstuwd door een legioen Zweden, deelnemers aan de tienkampen, die over een week beginnen, begaf de kleine Andersson zich naar zijn kamer. In de meestergroep heeft Jan Tim man, door een duidelijke winst op Krabbe, een goede koppositie veroverd. Twee uit twee zegt in dit stadium nog niet al te veel, maar het kan een mooie afzet betekenen voor de sprong naar een meesterresultaat, eventueel naar de overwinning. In de ochtenduren trachtten Hübner en Petros jan hun hangpartij uit de eer ste ronde tot een einde te brengen. Het lukte niet, er werd opnieuw verdaagd. UITSLAGEN: Grootmeestergroep, tweede ronde: Donner (Ned) - Hort (Tsj SI) 1/2 - 1/2; Kuijpers (Ned) - Mecking (Bra) 1-0; Ree (Ned) - Lengyel (Hong) 1/2 - 1/2; Petrosjan (Rus) - Gligoric (ZS1) 1/2 - 1/2; Langeweg (Ned) - Olafsson (IJs) afgebroken; Ivkov (ZS1) - Najdorf (Arg) afgebroken; Kortsnoj (Rus) - Andersson (Zwe) afgebroken; Van den Berg (Ned) - Hbneür (WDld) afgebroken. Stand: 1. Kuijpers 11/2 pnt.; 2. Don ner, Gligoric, Lengyel, Hort en Ree 1 pnt.; 7. Van den Berg, Andersson, Naj dorf, Olafsson, Langeweg, Ivkov, Korts noj en Petrosjan 1/2 pnt. en 1 Olafsson, partij.; 15. Mecking 1/2 pnt.; 16. Hbneür 0 pnt. en 2 afgebroken partijen. Meestergroep: Tweede ronde: Minic (ZS1) - Van Scheltinga (Ned) 1-0; Timman (Ned) - Krabbe (Ned) 1-0; Forintos (Hon) - Nitkowski (Pol) 1/2 - «A-u DEN HAAG Voor sporttoto 26 wa ren gisteren de volgende meldingen binnengekomen van de gegadigden voor de prijzen: Eerste prijs (218.447 gulden): negen; tweede prijs (156.034 gld): 231; derde prijs (218.447 gld): 2193; extra prijs (31.207 gld): 2551 meldingen. De openbare aanklager van Monza heeft woensdag aangekondigd, dat- er opnieuw een onderzoek zal worden in gesteld naar de dood van de autocou reur Jochen Rindt. De 28-jarige Oos tenrijker verongelukte met zijn Lotui op 5 september van het vorig jaar. Het nationale amateurelftal van West-Duitsland heeft woensdag in Freetown voor 15.000 toeschouwers met 10 gewonnen van Siera Leone. De Westduitsers, die een tournee- maken langs de Westafrikaanse kust, zijn na zes wedstrijden nog ongeslagen. Alleen tegen Ghana speelden zij gelijk: 11. SYDNEY Betty Stöve, de Rotter damse tennisspeelster, heeft woensdag in de eerste ronde van de kampioen schappen van Nieuw-Zuid-Wales, wel ke in Sydney worden gehouden, gewon nen van de Australische Eve Gool- agong. De geplaatste Australische ver loor in drie sets: 6-4, 3-6, 5-7. Met Winnie Shaw (GB) werd nog een geplaatste speelster in de eerste ronde uitgeschakeld. De achttienjarige Ameri kaanse Kris Kemmer zegevierde met 6-4, 6-4. OISTERWIJK De Nederlandse wielerkampioen op de weg bij de profs, Peter Kissner, heeft een contract gete kend bij de onlangs gevormde Gazel le-ploeg van ploegleider Ton Vissers. MüNCHEN De Beierse grenspolitie heeft meegedeeld dat reizigers die uit Tsjecho-Slowakije komen, melding ma ken van een groot tekort aan elektrici teit in dat land, en speciaal in het di strict Pilsen. In het hele land zijn scholen gesloten en wordt er in fabrieken en kantoren minder gewerkt. In veel steden zit men zonder straatverlichting en zijn kanto ren en werkplaatsen vaak onvoldoende verwarmd. De Zweedse grootmeester Anders son tijdens zijn partij tegen de Rus Kortsnoj. 1/2; Hecht (WDld) - Danov (ZS1) afge broken; Ciocaltea (Roe) - Hartoch (Ned) 0-1; Adorjan (Hon) - Kostro (Pol) 1/2 - 1/2; Jansa (Tsj) - Denker (VS) afge broken; Zuidema (Ned) - Brinck Claus- sen (Den) 1/2 - 1/2. Stand: 1. Timman 2 pnt.; 2. Hartoch, Forintos, Adorjan en Minic 11/2 pnt.; 6. Zuidema, Brinck Claussen, Kostro en Van Scheltinga 1 pnt.; 10. Hecht en Jansa 1/2 pnt. en 1 afgebroken partij; 12. Witkowski en Ciocaltea 1/2 pnt.; 14. Denker en Danov 0 PNT. EN 1 afgebro ken partij^; 16. Krabbe 0 pnt. AMSTERDAM Volgens het gemeenteraadslid mr. E. van Antwerpen (D'66) is het afgelopen weekeinde tijdens de nationale schaatskampioenschappen op de Jaap Eden-baan te Amsterdam duidelijk geworden, dat deze baan ongeschikt is om een dergelijk evenement te organiseren. Laat staan, dat er internationale wedstrijden kunnen worden gehouden. In schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders stelt de heer Van Ant werpen, dat zaterdag en zondag de organisatie in alles tekort schoot. Het ge- voor is nu niet ondenkbaar dat de Koninklijke Nederlandse schaatsenrijders- bond in de toekomst geen topgebeurtenissen op de schaats op de Jaap Eden- baan meer toestaat. De heer Van Antwerpen wil van burgemeester en wethouders weten, welke stappen zij denken te ondernemen om het mogelijk te maken, dat ook in de toekomst schaatskampioenschappen op de Jaap Eden-baan kunnen worden gehouden. Het raadslid denkt daarbij aan verbeteringen, die op de Jaap Eden- baan zouden moeten worden aangebracht. ENSCHEDE FC Twente heeft de smaak van het tot dusver zo lucratief verlopen voetbaltoernooi om de Run ners Up-Cup volledig te pakken. Met Je komende, zonder twijfel loodzware duels met Juventus in het vooruitzicht villen de Enschedeërs niets aan het toeval overlaten. Met de wetenschap, dat de halve fi nales alleen bereikt kunnen worden via een grondige en optimale voorbereiding bereikte FC Twente nog geen week na de loting voor de kwartfinales in Athe ne al volledige overeenstemming ove de speeldata. De eerste wedstrijd wordt 27 januari gehouden in Turijn, waar 's middags om kwart voor drie wordt gespeeld. Drie weken later (17 februari) komen de twee ploegen in Enschede in het veld. De wedstrijd in Turijn wordt ge leid door een Oostenrijkse scheidsrech ter, die in Enschede door een Span jaard. Direct, nadat FC Twente met Juven tus tot een akkoord was gekomen, werd overleg gepleegd met Excelsior om de voor zondag 24 januari in Enschede vastgestelde competitiewedstrijd een dag te vervroegen en de Rotterdam mers gingen daarmee akkoord, zodat HOENSBROEK „Die vent, die daar grensrechten, moet de vlag maar on middellijk neerleggen. Hij kent er geen snars van". Deze minder vleiende woorden van een bonds-official waren bestemd voor een goed bedoelende grensrechter van de amateurclub Spel. Emma uit Treebeek. Nu, vijftien jaar later, ontvangt deze zelfde knaap van de Internationale voet balbond (FIFA) een scheidsrechtersrapport. dat als zeldzaam kan beschouwd worden. Voor de leiding van het Runners Up Cup-duel ArsenalSturm Graz kreeg Theo Boosten uit Hoensbroek voor alle onderdelen als waarderingscijfer een tien. De bekende Engelse oud-arbiter Ken Aston kwam de Limburger onlangs in Londen feliciteren. „Je bent een aan winst voor de internationale lijst", liet hij de 41-jarige scheidsrechter weten. Zeven jaar is Theo Boosten al een vertrouwd figuur in het betaalde voet bal. Hij is een vakman, die op de grasmat niet de show wenst te stelen. „De men sen zijn gekomen om voetballen te zien. De scheidsrechter moet niet door zijn beslissingen of optreden op de voor grond trachten te komen. Mij wordt wel eens verweten, dat ik de zaak te weinig verkoop. Ik wil echter gewoon mezelf blijven." „Ik laat me ook niet verleiden tot eigen interpretaties van de spelregels. Als een paar seconden voor het einde van een wedstrijd door een geheide strafschop aan een gerechtvaardigde puntenverdeling een einde gemaakt kan worden, gaat toch de bal op de stip. Alle spelers zijn me even lief. Ik zal bijvoorbeeld Johan Cruyff bij voorbaat niet in bescherming nemen.'Internatio nals mogen nooit de indruk krijgen zich iets meer te kunnen permitteren. Door het boekingssysteem kunnen knapen, die topvoetballers op ontoe laatbare wijze uit hun spel willen ha len, snel tot de orde worden geroepen. Het is te hopen, dat de FIFA dit sy steem gaat overnemen. Het werkt zeer preventief." meent Theo Boosten. De atletische scheidsrechter, die in zijn jeugdjaren een verdienstelijk ver dediger was van de amateur-eerste klasser Sportclub Emma vond in het arbitreren zijn grootste hobby. Tien jaar was hij praeses van de scheids- rechtersvereniging „De Mijnstreek". Een nieuwe damesmodezaak belette hem nog langer de voorzittershamer te hanteren. Wel geeft hij nog geregeld spelregelcursussen, terwijl nog nooit een Limburgse voetbalvereniging te vergeefs een beroep op hem gedaan heeft om gratis de leden wat meer in te wijden in de regels van het edele voet balspel. Ondanks de honderdvijftig gulden, die hij voor iedere wedstrijd ontvangt, is hij een volbloed amateur. „Die belo ning zegt me weinig. Als ik geen stui ver kreeg, zou ik nog met evenveel ple zier iedere zondag mijn plunje pakken en van huis stappen. In de werkkamer van Theo Boosten versieren allerlei voetbalvaantjes, speldjes en foto's de wand. Het zijn al lemaal herinneringen aan zijn binnen- en buitenlandse ervaringen. Van zijn eerste A.-interland Denemarken Finland bewaart hij natuurlijk prettige herinneringen. Reikhalzend ziet hij uit naar de tweede interland, omdat hij dan het FIFA-embleem op zijn tenue mag voeren. Verleden jaar toonde Boosten zich een tegenstander van het formeren va neen vast arbiterstrio tijdens de vader landse voetbalwedstrijden. „Daar ben ik nu toch wel enigszins van terugge komen. Als zo'n team goed functioneert stijgt de kwaliteit van de leiding zon der twijfel. Men mag echter nooit langer dan zes weken hetzelfde trio handhaven, want dan worden deze mannen te vertrouwe lijk en gaat men elkaar beschermen. Er wordt overigens in ons land regelmatig negatief gepraat over onze scheidsrech ters. Ik ben ervan overtuigd, dat onze tien beste arbiters kunnen wedijveren met collega's uit geheel Europa". dit duel zaterdag 23 januari (aanvang 19.00 uur) plaats heeft. Trainer Kees Rijvers heeft de eerste de beste gelegenheid aangegrepen om FC Twentes komende tegenstander in de Italiaanse competitie aan het werk te zien. In Genua woonde hij de wed strijd Sampdoria Juventus bij, welke ontmoeting door Juventus met 20 werd verloren. „Maar", vertelde Rijvers, „dat was bepaald tegen de verhouding in. Juven tus kwam na een minuut of tien nogal ongelukkig achter, toen de bal na een pass van Suarez de Spanjaard, die vele jaren voor Intemazionale heeft ge speeld in het centrum van Juventus werd gemist. Juventus heeft daarna voortdurend aangevallen, kreeg ook wel kansen, maar sprong daarmee te haastig om. Toen tegen het einde de sterke Ausputzer Salvadore mee in de aanval ging, viel er nog een tweede doelpunt voor Sampdoria". Kees Rijvers, die daarna enkele da gen bij kennissen in Nice verbleef en pas daarna in Enschede terugkeerde, was overigens diep onder de indruk van de ontmoeting: „Een goede wed strijd, die bij ons als een topper in de eredivisie zou gelden". FC Twentes oefenmeester noemde Juventus een uitstekende ploeg, die het kwalitatief duidelijk wint van bijvoor beeld Dynamo Zagreb, dat in de vorige ronde door FC Twente werd geëlimi neerd. „Het is echt wel te merken", aldus Rijvers, „dat wij in de kwartfinales zijn beland. Vooral het midden van Ju ventus heeft mij geïmponeerd. Niet in de laatste plaats doordat de verdedigers voortdurend goed bij het middenveld aansluiten". Juventus, dat drie dagen geleden in de nagenoeg sterkste opstelling aantrad dus met o.a. de meervoudige West duitse international Helmut Haller kent nauwelijks zwakke plekken. Al leen doelman Tapcredi maakte op Rij vers een erg onrustige indruk. „Maar", voegde hij eraan toe, „Salva dore speelde zeer sterk". En wat de aanval betreft: „Juventus speelde met twee spitsen, van wie Anastasi de beste was. Die andere is Beghetta". MOSKOU Twee concerten die de bekende Russische cellist Mstislaf Ro- stropovitsj volgende week in Finland zou geven, gaan niet door. Een reden kon men niet opgeven. Het afzeggen van de concerten werd door waarnemers in verband gebracht met de openlijke steun die de kunstenaar aan de in ongenade gevallen schrijver Alexander Solzjenitsyn heeft gegeven. Deze auteur aan wie vorig jaar de No belprijs voor letterkunde werd toege kend tegen de zin van de Sow jetautori teiten, heeft enige tijd in het buitenver blijf van de cellist gewoond.

De Vallei | 1971 | | pagina 13