Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Buiten CHOCOLADE MELK Arnhemse knaap schiet vanaf zolder man neer AKKOORD IN AMMAN Naar kapper 4 pet. duurder varkenslappen met champignons en ham Sluiting drie spoelerijen in Twente Roolvink belooft Kamer: Vrijlating Bucher geregeld Egypte wijst plan van Israël af deze week bij BEWONERS ONTRADEN KONINGIN BEZOEK AAN HUN FLAT Vrij zonnig Varkensvlees is nu goedkoop 1 Bestuurscollege van bisdom waarschijnlijk achter Simonis KRAAK-ACTIE IN TILBURG ONVERKOOPBARE EIEREN ALS EIPOEDER NAAR ARME LANDEN DONDERDAG 14 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. II In 1960 In 1968 België 1570 2160 Engeland 2760 2830 Frankrijk 1320 1700 Italië 1300 1680 Nederland 1700 2000 West-Duitsland 1630 2260 ADVIES ONDERZOEK Sanitaire politie literfles nu 1 -• *sT •i Vandaag nog beraad Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., f 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. KRUISING A„ROOK ZO WEINIG MOGELIJK SIGARETTEN DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) vindt dat er zo weinig mogelijk sigaretten moeten worden gerookt. Jaarlijks sterven er tienduizend mensen in ons land als gevolg van het roken van sigaretten. De staatssecretaris zegde de Tweede Kamer gisteravond toe ad vies te vragen aan de Centrale raad van de volksgezondheid over de voorlichting van het publiek om het sigarettenroken in te tomen. Dat gebruik van sigaretten is in vergelijging met het gebruik van andere genotmiddelen in de afgelo pen jaren niet sterk gestegen. Er is wel een sprongsgewijze toeneming. (In 1960 gebruikte Nederland 1570 sigaretten per hoofd, nu meer dan 2200). Om het roken van sigaretten te beperken denkt de staatssecretaris ook aan informatie op scholen. Hij Dr. Kruisinga verstrekte de Kamer de volgende cijfers over het sigaretten- verbruik per hoofd van de bevolking van 15 jaar en ouder: cijfer voor 1967 juicht ook onderzoekingen toe naar de schadelijke effecten van sigaret ten. Een werkgroep heeft advies uitge bracht over hart- en vaatziekten. Deze heeft het gebruik van de con sultatiebureaus voor de tbc-bestrij- ding bepleit voor preventieve bevol kingsonderzoeken. Staatssecretaris Kruisinga heeft zijn steun toegezegd. De staatssecretaris deelde mee bij de „Raad voor de luchtverontreini ging" tot spoed te hebben aange- drongn inzake het advies over de normen voor uitlaatgassen. Het gaat hier over het loodgehalte van benzi ne en zwavelgehalte van stookolie, welke o.m. aan een EEG-voorschrift gebonden zullen worden. Ook een onderzoek naar de flat- neurose noemde de bewindsman ur gent. Bezien zal worden of met 50 peilstations gegevens kunnen wor- denverzameld over het gezondheid- speil in hoog- en laagbouw. De komende winter wil de rege ring een onderzoek laten instellen naar andere middelen dan wegen- zout ter bestrijding van gladheid. Tot nu toe is geen vervangend mid del gevonden dat minder schadelijk werkt dan het zout, aldus dr. Krui singa. Het onderzoek zal worden uit gevoerd door de dienst directoraat waterhuishouding met de commissie gladheidsbestrijding. Minimumloon zal niet achter blijven DEN HAAG Minister Roolvink heeft gisteravond in de Tweede Kamer ge zegd het niet met mr. Van Lier (PvdA) eens te zijn dat er voor de minimum loontrekkers per 1 juli een achterstand van 3 gulden ontstaat. Maar mocht dit zo zijn, dan kan rechttrekking op een later tijdstip volgen. Want de groep van de laagstbetaalden verdient extra aandacht en zal zeker niet in de steek worden gelaten. „Een achterblijven van de minimum loontrekkers bij de algemene wel vaartsontwikkeling moet worden ver meden." Dat bracht mr. Van Lier woensdagmiddag tot uitdrukking in een motie, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het minimumloon op 1 januari 1971 te verhogen tot Gevangenen toch naar Santiago RIO DE JANEIRO Brazilië heeft vannacht de 70 politieke gevangenen, wier vrijlating is geëist door de ontvoerders van de Zwitserse ambassadeur Bucher, naar Chili laten vertrekken. Om precies 04.00 uur Ned. tijd vertrokken de gevangenen aan boord van een Boeing-straalvliegtuig, door de regering van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Varig gecharterd, uit Rio naar de Chi leense hoofdstad Santiago. Het toestel landde tegen half negen in Santia. CAIRO Egypte heeft de voorstel len uit de jongste Israëlische nota aan VN-bemiddelaar Jarring, die vorige week Jeruzalem bezocht, verworpen. Een regeringswoordvoerder in Cairo verklaarde dat de nota niets nieuws be vatte en opnieuw Israëls expansionisti sche politiek bevestigde door de weige ring in te stemmen met de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967, waarin op terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden wordt aan gedrongen. XJoezeer de pesticiden, o.w. DDT die de laatste jaren op plant en dier hun vergiftigende werking uitoefenen, nog steeds van funeste invloed zijn, blijkt uit het magere resultaat der bewakingsactie 1970 van de laatste Zeearenden in Sleeswijk-Holstein. Hieraan namen 48 vrijwilligers van het WWF-pro- ject deel, die tevens een onderzoek deden naar vergiftiging en levens wijs. Van 3 horsten kwamen de eieren niet uit en het vierde bracht 1 gezond jong groot. Het paar hier van was heel de winter doorgevoe derd, waardoor het waarschijnlijk minder gifstoffen opnam. De zee arend toch leeft goeddeels van aas en dit zal vaak op bedenkelijke wij ze zijn besmet. Hij vormt dus een soort sanitaire politie. Ook in de lente van 1971 zal naar ik lees in ..Panda Nieuws" een beroep wor den gedaan op donateurs om van 6 maart-16 mei een arendenpaar te bewaken voor afschot, eieren- en jongenroof. Dit is een daadwerke lijke poging, deze fraaie, indruk wekkende roofvogel, die 's winters voortdurend in Nederland rond zwierf, te redden van zijn onder gang. Een ander natuurbescher mingsobject van het World Wild life Fund" betreft de gieren, waarvan enkele soorten nog voor komen in de Noord-Spaanse pro vincies van de westelijke Pyre neeën. Daar zij direct afhankelijk zijn ven de schapenteelt en deze voedselbasis sterk afneemt, heeft men een plan ontworpen, om voor de grote opruimers in de natuur een permanente aasplaats in te richten als aanvullend voedselde- pot; zij ligt in Navarra en er staat een observatiegelegenheid bij. Dit gierenrestaurant werd in de loop van de l.l. zomer geopend en dat het in de behoefte voorziet blijkt uit de talrijke gevleugelde liefhebbers, die het sindsdien bezoeken. 14-1-71 A. B. WIGMAN De ontvoerders van de Zwitserse am bassadeur hebben beloofd dat zij hem onmiddellijk in vrijheid zullen stellen wanneer de internationale persbureaus de aankomst van de gevangenen in Chili hebben gemeld. De vrijlating wordt in de loop van de middag ver wacht. Bucher werd vijf en een halve week geleden door leden van een linkse ondergrondse beweging ontvoerd. Aan boord van de Boeing bevinden ich in totaal 118 personen: de 70 ge vangenen (59 mannen en 11 vrouwen), drié kinderen van een echtpaar onder de gevangenen, 35 politiemannen en tenslotte de 10 bemanningsleden, kort voor hun vertrek was de gevangenen het presidentiële decreet voorgelezen, waarbij 68 van hen levenslang worden verbannen, en een Italiaan en een Fransman gedeporteerd. De Braziliaanse militaire autoriteiten presenteerden woensdagmiddag zeven politieke gevangen, die niet voor vrijla ting in aanmerking wilden komen, aan e pers. Enkele gevangenen bevestig den dat zij liever in hun vaderland in de gevangenis bleven dan in vrijheid elders te leven. Een vrouwelijke gevan gene, Clarisse Chonchol, weigerde iets te zeggen. In Rio is vernomen, dat de Brazi liaanse televisie de aankomst van de gevangenen in Santiago rechtstreeks zal uitzenden, opdat de ontvoerders van ambassadeur Bucher daar onmiddellijk kennis van kunnen nemen. SCHIPHOL Onverkoopbare Ne derlandse eieren zullen als eipoeder naar de arme landen gaan. Minister Lardinois (landbouw) keerde gisteren uit Rome terug, waar hij de overtollige eieren had aangeboden. De directeur- generaal van de Wereld voedsel- en landbouworganisatie, de Nederlander ir. A. Boerma, aanvaardde het aanbod on middellijk. Het overschot aan eieren is ontstaan wegens stagnatie van de export naar Duitsland in verband met de hier heer sende pseudo-vogelpest. ADVERTENTIE 49 Baby in Arnhem krijgt zwemles ARNHEM Devlin Zents uit Arnhem voelt zich zeven maanden oud als een vis in het water. Sinds een maand krijgt hij tweemaal per week zwemles. Devlin kan al op zijn rug drijven en blijkt een ijverige leerling. Devlins moeder, een En gelse, is met de zwemlessen begon nen om de spieren van haar zoontje te ontwikkelen. Dev lin woog bij zijn geboorte maar vier pond. (Van onze correspondent) ARNHEM De 59-jarige winkelier W. Eggink uit de Valckenierstraat in Arnhem is gistermiddag op straat neer geschoten. Hy werd in de schouder ge raakt door een kogel uit een zwaar ge weer en moest zwaargewond in het zie kenhuis worden opgenomen. Het schot is gelost door de 17-jarige verwarmingsmonteur Joop S. uit de Stadhouderstraat, een zijstraat van de Valckenierstraat. Volgens zijn verkla ring was hij op zijn zolderkamer zijn geweer aan het schoonmaken, toen het wapen plotseling afging. De kogel vloog door het raam naar buiten en doorboorde de schouder van de heer Eggink, die juist de zijstraat passeerde. Daarna kwam de kogel te- gericht geweest is. recht op de plaats, waar de in Arnhem wonende Italiaan Antonio Noce zijn auto aan het poetsen was. Hij had zich op het moment van het schot juist even verwijderd, anders zou hij ook zijn ge raakt. Het schot heeft in deze rustige Arn hemse wijk grote onrust verwekt, te meer, daar gisteravond ook twee scho ten zijn gehoord, die kennelijk in de omgeving van de Valckenierstraat wer den afgevuurd. Men gelooft niet erg in de verklaring van S., die in zijn omge ving in dit geval letterlijk als een rare schutter bekend staat, dat 't schot per ongeluk is afgegaan. Dit temeer niet, omdat vastgesteld schijnt te zijn, dat de kogelbaan schuin naar beneden AMMAN (Jordanië) De Jordaanse regering en de Palestijnse guerrilla strijders hebben woensdag een defini tief, veelomvattend en drastisch ak koord ondertekend, dat een einde moet maken aan de nu ree*, vijf dagen du rende gevechten in Jordanië en de be trekkingen tussen de beide partijen moet reorganiseren. De beide partijen in het geschil maakten bekend dat de overeenkomst was bereikt c een tweede vergadering woensdag in de Tunesische ambassade tussen afgevaardigden van de regering en de guerrillastrijders. Het akkoord kwam tot stand onder auspiciën van de Arabische commissie die toezicht houdt op de naleving van het bestand in Jordanië. De overeenkomst, die de guerrilla strijders een belangrijke mate van vrij heid zou geven, werd ondertekend door de Jordaane premier Wasfi Teil, door de afgevaardigde van het centraal co mité van de Palestijnse bevrijdingsbe weging Ibrahim Bakr en door de Egyp tische brigade-generaal Ahmad Abdoel Hamid Hilmi, het hoofd van de Arabi sche bestandscommissie. DEN HAAG De kappers mogen hun tarieven met vier procent verho gen. De minister van Economische Za ken heeft hierin toegestemd wegens verhoging van de btw, de stijging van de loonkosten en van de algemene kos ten. Daarbij heeft hij overwogen dat zonder tariefsverhoging deze bedrijf stak in moeilijkheden zou komen. AMSTERDAM In een telegram aan koningin Juliana hebben bewo ners van de flat Groeneveen in de Bijlmermeer bij Amsterdam woens dagavond hun staatshoofd ontraden tijdens het op 21 januari geplande bezoek aan de Bijlmermeer hun flat aan te doen. „Wij hopen dat de aan blik van Groeneveen u bespaard zal blijven", aldus de „Werkgroep huis vesting Groeneveen". Volgens een van de leden van de werkgroep is de flat een Augiasstal, waar al vele maanden nauwelijks wordt schoongemaakt, ondanks een maandelijks bedrag voor servicekos ten dat de bewoners dienen te beta len. Koningin Juliana zal de flat Hoogoord bezoeken. Volgens de werkgroep is deze flat het schoonge- houden paradepaard van de ge meente Amsterdam en de „Woning bouwvereniging Het Oosten", die een aantal flats in de Amsterdamse nieuwbouwwijk in beheer heeft. Weersverwachting tot vrijdagavond Droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen van -1 in het zuidwesten tot -6 in het noorden en oos ten van het land, maximumtemperatu ren omstreeks 3 graden boven nul. Zon op: 08.42, onder: 16.57. Maan op: 21.29, onder: 10.17. ADVERTENTIE Lappen met peper en zout bestrooien. In de koekepan stukje boter of rundvet. Vlees even door de koffiemelk en paneermeel halen. Heet bakken in bewegende pan. Braadjus afblussen met water. In een ander pannetje champignons en reepjes ham heet bakken. Over het vlees strooien. Braadvet afblussen en bij de jus voegen. Publteatïe van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven 167,70 per week. De regering heeft het minimumloon eveneens verhoogd, maar eerst op 1 april zal dit 167,70 gaan bedragen, terwijl het op 1 januari 1971 op 166,20 is gesteld. In de motie wordt de regering verder gevraagd tijdig een voorstel tot wijzi ging van de wet minimumloon en mini mum vakantiebijslag in te dienen, waardoor het minimumloon op 1 juli 1971 met drie gulden extra zal worden verhoogd. De motie werd ingediend met steun van PSP en de groep-Aarden. De heer Nypels (D'66) nodigde de re gering in een motie uit het bestaande systeem van werkloosheidsuitkeringen in studie te nemen. Nagegaan moet worden of het, in het bijzonder ten aanzien van oudere werknemers, wen selijk is de maximum uitkeringsduur volgens de WW (Wet Werkloosheids voorziening) te laten vervallen (nu 2 jaar,) waardoor langdurig werklozen geen beroep op de algemene bijstands wet hoeven te doen. Want dat betekent veelal een terugval in inkomen. De heer Nypels ging er bij zijn motie van uit dat ten gevolge van technologi sche veranderingen in het bedrijfsleven het aantal onvrijwillige werklozen waarschijnlijk nog zal toenemen. WD, ARP en CHU lieten weten niets voor de motie-Van Lier te voelen. Voor de zgn oud-invaliden kondigde minister Roolvink de spoedige indie ning van een wetsontwerp aan dat ver beteringen aanbrengt in de positie van deze groep IWI-trekkers. (IWI is Inte- rimwet Invaliditeit). Wel wees de be windsman er op ter voorkoming van teleurstelling dat voor een aantal hun ner, hij dacht enkele tienduizenden, geen enkele uitkering zal volgen. Hij meende dat met dit wetsontwerp „een bescheiden verbetering", zeker het laat ste woord nog niet is gesproken. ROTTERDAM Het Bestuurscollege van het bisdom Rotterdam de vica rissen-generaal dr. Braun en drs. Van den Ende en de econoom drs. Van de Ven zetten vandaag hun beraad voort over de beslissing van de Neder landse bisschoppen om dr. Simonis in hun midden op te nemen. Het lijkt waarschijnlijk dat het be stuurscollege zich bereid zal verklaren met de nieuwe bisschop samen te wer ken. Vandaag beraden zich ook de hoofden van de diverse bisschoppelijke diensten over de nieuwe situatie. Zij hadden, evenals de dekens van het bis dom en de Diocesane Pastorale Raad, kapelaan Simonis geadviseerd zijn be noeming niet te aanvaarden. Men ver wacht dat ook de hoofden van dienst hun bereidheid tot samenwerking met mgr. Simonis bekend zullen maken. ENSCHEDE In Twente zullen drie loonspoelerijen, namelijk die van de NV Textielbedrijf Overdinkel, geves tigd in de gemeenten Losser en Dene kamp, alsmede de firma P. Jager in Enschede, gaan sluiten. In totaal zijn bij deze bedrijven, die toeleveringson- dememingen zijn voor de textielindu strie, ruim honderd man personeel werkzaam. De loonspoelerij Overdinkel is woensdag in staat van faillissement verklaard. De Enschedese onderneming gaat de lopende opdrachten uitvoeren voordat het bedrijf dichtgaat. TILBURG Op initiatief van een uit vier leden bestaand actie-comité hebben woensdagavond omstreeks veertig kamer- en woningzoekenden, waaronder twee gezinnen, zestien leeg staande panden in de wijk rondom de Ringbaan Noord in Tilburg gekraakt. In deze wijk staan volgens de initia tiefnemers ongeveer 150 woningen leeg, in verband met de voorgenomen aanleg van een nieuwe wegkrusing. De verwe zenlijking van deze kruising zal echter nog wel anderhalf jaar op zich laten wachten. Of in de komende dagen van over heidswege tot ontruiming zal warden overgegaan, kon men bij de politie nog niet zeggen. De krakers hadden de sympathie van de bewoners van nog in gebruik zijnde huizen in de wijk, die werd tot uitdrukking gebracht door het aanbieden van koffie e.d.

De Vallei | 1971 | | pagina 1