Nota op komst over openheid en inspraak PROT. CHR. FRACTIES IN UTRECHTSE STA TEN: Hê je tebak Nee? Nou, maar: Half pond in de week Trouwen duurder POST RHENEN-HOOG FEESTELIJK HEROPEND LEERSUM BEREID TOT SUBSIDIËRING VAN ONTWIKKELINGSHULP Bedstee Uit de oude doos door Rik Valkenburg Ziek Gewestelijk kampioenschap biljarten Ambulance op de korrel Na vragen van raadsleden: DONDERDAG 14 JANUARI 1971 :J\ SPIRAAL TERING KRAMPSITUATIE RITSELEN INDUSTRIESCHAP BURGERLIJKE STAND RHENEN UTRECHT Op de eerste zitting van de drie dagen durende begrotingsde batten in de Provinciale Staten van Utrecht werden het college van Gedeputeer de Staten verwijten gemaakt dat het een gebrek aan visie toont en te weinig doet om de oude patronen van denken en doen te verlaten. Deze kritiek kwam van het D'66-statenlid ir. Denig en in mindere mate van de KVP'er Middel- weert. Ir. Denig was van mening dat de provincie Utrecht conservatief wordt bestuurd. ,.Er wordt te veel gekeken naar het verleden en te weinig naar de toe komst", aldus de D'66 woordvoerder. Hij wilde naar zijn zeggen niet meevaren in het kielzog van de woordvoerster van de prot. chr. fracties, mej. mr. Haars, die hij afschilderde als een bolwerk van behoudendheid. Het zat mej. Haars in haar algemene beschouwing op de begroting 1971 nogal hoog dat de Statenleden maar weinig aan de weet komen over de aard en de resultaten van het thans veelvuldig voorkomende interprovinciaal overleg. „Is het niet mogelijk het IPO eenzelfde structuur mee te geven als de Vereni ging Nederlandse Gemeenten", zo in formeerde zij. Verder was zij van mening, dat de gemeenten in de toekomst meer aan dacht moeten gaan besteden aan meer jarenplanning. „De gemeente leven nu nog veel te veel van de hand in de tand, maar waarschijnlijk verdoezelen zij hiermee een awak beleid". Spreekster ging in grote lijnen ak koord met het uitgavenbeleid van Ged, Staten. Met het college was zij van me ning, dat enige terughoudendheid ver eist is om te voorkomen dat de infla tiespiraal nog verder wordt opgedraaid. Het had haar instemming dat Ged. Staten het instellen van een ombuds man had afgewezen. Het „trechteren" van klanten via het bureau voorlichting vond zij evenwel een vreemde procedu re. Dit bureau kon naar haar mening nooit.de gefundeerdheid van de klanten beoordelen. Wel onderkende zij het belang in re gionaal verband meer hulpverlenings diensten in het leven te roepen. Daar naast bepleitte zij het voortbestaan van een vrijwillige brandweerorganisatie vooral in kleine gemeenten. Namens het PAK nam mevr. Venze- laar De Boer aan de Algemene be schouwingen deel. Zij bepleitte een be stuurlijk aanpassing aan de maatschap pelijke ontwikkeling een schaalver groting, voorzover nodig over de pro vinciale grenzen heen. In de relatie staten-coïlege vond zij dat de mogelijkheden tot inspraak van de Statenleden groter geworden zijn door de uitbreiding van het aantal en de intensivering van het werk van de commissies van advies en bijstand. Daarbij pleitte mevr. Venzelaar voor het openbreken van de commissies. „Immers, wanneer de democratie stoelt op het geven van vertrouwen en het afleggen van verantwoording, dan kan dit alleen tot zijn recht komen wanneer de besluitvorming zo open en doorzich tig mogelijk plaatsvindt". Net als vrijwel alle andere sprekers Mevr. s' JACOB sociologisch onderzoek schonk de PAK-woordvoerster aan dacht aan de nieuwbouwplannen pro vinciehuis. Zij wilde het nieuwe huis van e provincie ook een taak geven als ontmoetingscentrum voor de bevol king. Om dit'te effecturen was zij voor standster voor de bouw in het centrum van Utrecht. Beslist oneens was zij het met de door Ged. Staten voorgestelde bezuini ging in de welzijnssector. Voor de toe komst wilde zij een behoefte-inventari satie aan de hand van beleidsnota's met een zo nauwkeurig mogelijke cijferma tige benadering. „Pas dan zal tot een evenwichttge afweging van prioriteiten gekomen kunnen worden", aldus mevr. Venzelaar. Gemeenten leven nog te veel van de hand in de tand en Zonder pruim kom ik de bedstee niet uit' Mevr. TELLEGEN-VELDSTRA krampsituatie provincie met het geraamde structurele tekort van rond vier miljoen gulden op de begroting maar een slecht voorbeeld gaf aan de gemeenten in dit gewest. Op principiële overwegingen was hij er te genstander van dat bij de opzet van de begroting de mens en de rechten van de mens centraal zijn gesteld, „Dat leidt tot nihilisme", zo was zijn overtui ging. De provincie moet er zijns inziens ook aan meewerken, dat het gezag met straffe hand wordt gehandhaafd. „Ge beurt dat niet dan leidt dit tot anar chie", aldus de SGP-woordvoerder. „Niet het verzorgingsniveau centraal stellen", zo was zijn mening, „maar de tering naar de nering zetten". De heer Schreuders (CPN) haakte op dat laatste gretig in. „In de dertiger jaren werd ons ook voorgehouden, dat we de tering naar de nering moesten zetten. Het gevolg was: de nering ging naar de bliksem en de tering bleef over", aldus de heer Schreuders. Hij vond verder de snelheid waarmee de provinciale taken van de grond ko men maar een slakkegang vergeleken bij de stormachtige ontwikkeling in de industriële sector. De schuld hiervan schoof hij op het bord van de regering. Hij waarschuwde het college dat bij bestuurlijke herindeling de afstand be stuurder-bestuurde groter wordt. Hij pleitte voor kleine bestuurlijke eenhe den die nauw met de gemeentenaren verbonden zijn. Mr. Smits (GPV) vroeg zich af of de wens bij de bevolking naar inspraak wel zo groot is. „De opkomst bij de jongste verkiezingen maken dat op zijn minst twijfelachtig", aldus de GPV-er, die inspraak verder beschouwde als een remmende factor voor een slagvaardig beleid. Ten aanzien van de subsidiëring in zijn totaliteit vond hij dat Ged. Staten nauwgezet moeten bekijken of er wel een algemeen belang wordt nagestreefd door de instellingen en verenigingen die een subsidieberoep doen op de pro vinciale kas. In haar antwoord op de verschillende vragen uit de Staten met betrekking tot het interprovinciaal overleg (IPO) ver telde Gedeputeerde mevr. Tellegen- Veldstra, dat het ondoenlijk is eerst over verschillende zaken die het inter provinciaal overleg aangaan Me Staten te raadplegen. Hierdoor zou het inter provinciaal overleg volgens haar me ning in een soort krampsituatie terecht komen. Gedeputeerde mr. Hooft Graafland kon een geruststellend geluid laten ho ren met betrekking tot de afwikkeling van de beroepschriften inzake de Alge mene Bijstandswet. Binnenkort zal de beroepstermijn A.B.W. van acht maanden naar circa vier maanden worden ingekort door een verkorte redactionele tekst van het antwoord", o deelde hij mede. verdoezelen zo zwak beleid Er zfjn altijd wel mensen geweest die ergens aan verslaafd waren en daardoor de meest uiteenlopende offers wisten te brengen of te vragen van anderen. Daar waren ook vroeger reeds bijzonder excentrieke mensen onder, die soms op een ongelooflijke wijze aan hun verslaving bleven vasthouden in de meest onmogelijke omstandigheden. Zijn er nu jongeren die per se drugs wilden en later moeten gebruiken, zowel zachte als harde, vroeger (en ook nu nog wel) was er het kauwen van pruimtabak. Men zegt dat een pruimer het moeilijker heeft om zijn tabak te la ten staan dan een roker. Het schijnt praktisch onmogelijk te zijn het pruimpje te laten staan. Nu is er heel wat verschil in het kauwen er van. Sommigen laden bijna de helft van een ons tabak achter de ge bruinde tanden, anderen nemen ge noegen met enkele bescheiden In de oude tijd woonde er een verstogt pruimer in de omtrek van het Veen waar iemand een opval lend verhaal over wist te vertellen, waarvan hij mij met nadruk verze kerde dat het echt gebeurd is en dat hij de naam ook nog wel wist. Een oude Veenendaler: „De man die ik bedoel pruimde per week een half pond tabak, dat zijn vrouw al tijd meenam van de Veenendaalse markt, die ook toen elke dinsdag morgen gehouden werd. Tijdens de eerste wereldoorlog werden de cen tjes schaars, dus zei zijn vrouw op zekere dag, dat ze geen pruimtabak meer zou meebrengen. Het kostte te veel geld en haar man kon best zon der, vond ze. „Als je geen pruimtabak meer meeneemt", dreigde de man, „dan ga ik naar bed en ik kom er niet meer af. Laat je dat gezegd zijn..," Er werd verder niet meer over ge praat. De volgende dinsdag brak aan. Als gewoonlijk ging de vrouw naar de markt, waar je toentertijd zo'n beetje van alles kopen kon. On der aan de Markt stond toen het ho tel van de familie Van Lent en het heette „De Roskam". Het was aan vankelijk het eigendom van de heer Van Altena. Het tegenwoordige ho tel „De Korenbeurs" was oorspron kelijk eigendom van de familie Van der Meij den en later van Van de Hoef. De bovenzaal van dit hotel was in het begin van onze eeuw in gebruik als socitëeit. Voordien was deze gevestigd in het gebouw „Ami- citia" aan de Nieuweweg, op het ter rein van de tegenwoordige Scheep- j es wolf abrieken, In dit decor stond dus vroeger de markt, waar soms een levendige handel gedreven werd. De vrouw an vde bewuste tabak spruimer was er ook druk doende en kwam bij de tabakskraam. .Zou ze? Nee, flink zijn nu. Andere dingen waren veel harder nodig. Enige tijd later komt ze thuis. De eerste vraag van haar man: „Hê je tabak?,.," „Nee, dat heb ik je toch gezeid..." Doodbedaard staat de man van zijn stoel op en begint zich uit te kleden. Dan duikt hij achter de bed steedeuren en gromt: „Hier kom ik niet meer uit, of ik moet een pruim achter de kiezen hebben..." De familieleden besluiten om pa maar even te laten aanrommelen. Na één of twee dagen gomt hij er best wel uit. Maar dat was een mis rekening. De man bleef liggen waar hij lag en deed geen stap buiten de bedsteedeuren. Zelfs moest men hem nalopen met de „pot". Want ook het „piesen en poepen" moest op bed gebeuren. Hij kwam er beslist niet voor van het bed af. Het werd me een situatie. Wat hield die kerel vol. En wat men ook soebatte of dreigde, de man blééf op bed. „Eerst een pruim achter de kie zen" was en bleef zijn ultimatum. Er kwam een nare sfeer te hangen in het voorheen zo goed functionerende gezin. Moeder de vrouw kreeg al lang spijt geen pruimtabak meege nomen te hebben van de markt. Toen het weer dinsdag werd, had de man nog geen voet buiten het bed gestoken. Het leek er zelfs op dat hij hard ziek begon te worden, door het ontberen van het pruimpje. Soms maakte hij een geluid dat de anderen deed vrezen dat het zou islopen. Toch zei hij niets, toen zijn vrouw ale gewoonlijk naar de markt ging. Eindelijk was ze terug. Uit de grote tas haalde ze een pak. Een half pond pruimtabak. Ze gaf het haar man. Hij nam er eerst een fikse pruim uit en-stapte toen uit bed en kleedde zich aan. Hij was op slag beter en ging weer aan het werk. Een zorgelijke week was ach ter de rug..," Hoofdstraat-Markt omstreeks 1910. .„We ritselen maar wat aan de franje en dat is het dan". Aldus ir. Denig (D'66) in zijn visie op de invloed van Provinciale Staten bij het bepalen en uitvoeren van het provinciaal beleid. „Ik geloof niet als ik overdrijf als ik zeg, dat negentig procent van het be leid al vastligt voordat wij op het restant je worden losgelaten". Het rendement van de Statenleden vond hij daardoor nogal bedenkelijk ook wat betreft hun bijdrage aan de be grotingsbehandeling. „Bovendien hebben de burgers van Utrecht niets aan nietszeggende ant woorden als „wij beraden ons nog", „deze vragen zullen mede onder ogen worden gezien", „het belang zal moeten worden afgewogen" en „het is nu een maal de gewoonte", antwoorden die door het college zijn gegeven bij het afdelingsonderzoek. Ir. Denig betreurde het dan ten aan zien van de openbaarheid van de ver gaderingen van de provinciale Planolo gische Commissie nog een uitsluitsel is gegeven. „Wij achten met name de de mocratisering bij de ruimtelijke orde ning van het grootste belang. Analoog aan wat er bij de ruilverkavelingen ge beurt moet het mogelijk zijn belang stellende burgers reëel bij de voorbe reidingen te betrekken". Ir. Denig had weinig waardering voor het ontbreken van een prioriteitenaf weging bij het uitgeven van de provin ciale gelden. ,Hier wreekt zich het ont breken van duidelijke beleidsdoelstel lingen en D'66 geeft u in overweging hierover in 1971 een nota uit te bren gen. 2 15 13 V: Uithoorn-Mijdrecht Spre ker stelde bij latere behandeling van de begroting pen motie van zijn fractie n het vooruizicht om twee miljoen te be sparen door de aanleg van de weg Uit- hoord-Mijdrecht uit te stellen. D'66 is landelijk en provinciaal voor een langzamere uitbreiding van het wegen net en wil daarmee vrijkomende gelden gebruiken voor het openbaar vervoer en het milieubehoud". De heer Middelweert (KVP) verzocht het college de Staten niet te vergeten als er initiatieven worden genomen ten aanzien van voorlichting, inspraak en openheid. Hij hoopte dat de hierover op handen zijnde nota inspirerend zou werken op de bestuurlijke instanties aan de basis. Verder toonde hij zich voorstander van een wat stringenter provinciale bemoeiing bij het aantrek ken van nieuwe industrieën door de ge meente teneinde eenzijdige structuren tegen te gaan. In dit kader dacht hij aan het creëren van industrieschappen of een provinciaal beleidsorgaan, dat op dit terrein werkzaam zou moeten zijn. Het kwam hem vervolgens de rechts zekerheid niet ten goede, dat de uitsla gen op de beroepschriften ingevolge de Algemene Bijstandswet zo lang op zich laten wachten. „Kan de huidige termijn van circa acht maanden niet wat wor den ingekort", zo vraagt hij het college. Volgens de heer Schuttevaer (WD) die de taak van de provinciale overheid aan een beschouwing onderwierp onder het motto „leiding geven aan verande ring" moet er voor worden gewaakt, dat de oordeekvorming bij gemeentelij ke herindelingen door Provinciale Sta ten vanuit een dwangpositie moet wor den genomen. Zijn fractiegenote mevr. s'Jacob drong in latere instantie aan om bij gemeentelijke herindelingen sociolo gisch na te gaan welke gemeenten het best bij elkaar passen. „Daarbij moeten we goed luisteren naar de burgers van die gemeenten omdat in kleine gemeenten de afstand bestuur der-bestuurde nog niet zo groot is als in de steden". Verder wilde mevr. s'Jacob weten of er studies over effeciency en bezuini ging zijn verschenen van gemeenten die in het verleden betrokken waren bij gemeentelijke herindelingen. Daarnaast vroeg zij aandacht voor de positie van de ambtenaren van die gemeente die bij gemeentelijke herindeling betrok ken zijn. e heer De Kruijf (SGP) vond dat de RHENEN Het gewestelijk kam pioenschap van het oosten groep 2 wordt zaterdag 16 en zondag 17 januari gehouden in „De Driehoek" te Rhenen. De deelnemers zijn afkomstig uit Utrecht, Nijmegen, Arnhem, Veenen- daal (J. Terschegget), De Betuwe, Eem- land, Apeldoorn (J. M. Timmer) en Die ren. De heer A. G. Wennekes, lid van de biljartvereniging „De Driehoek" werd geplaatst voor de finale vierde klasse libre Nederland 70/71. Deze finale wordt gespeeld op 16 en 17 januari in Eindhoven. De heer Wennekes heeft vijf mede-kandidaten. LEERSUM De Leersumse raads commissie die de begroting voor 1971 heeft onderzocht vindt dat trouwen in de gemeente te goedkoop is. Men stelt voor de bedragen te verdubbelen. B. en W. voelen ook voor een verhoging en stellen voor het zgn. „boordengeld" te verhogen met ingang van 1 januari van dit jaar. In Leersum zijn in het afge lopen jaar overigens slechts 22 huwelij ken gesloten, aanzienlijk minder dan het voorafgaande. B. en W. kondigen verder aan dat een algehele herziening van de legesverordening in voorbereiding is. LEERSUM Bij de plaatselijke art sen in Leersum zal vanwege het ge meentebestuur worden geïnformeerd naar de ervaringen met het huidige sys teem van ambulancevervoer. Het ligt tevens in de bedoeling over deze zaak contact op te nemen met Amerongen. B. en W. delen dit de gemeenteraad mee naar aanleiding van een vraag van de commissie voor begrotingsonderzoek. RHENEN GEBOREN: Daniëlle Dirkje Elisabeth, d.v. D. J. de Visser en A. A. E. de Jongh, Veenendaal; Zijtje, d.v¥ G, van Laar en H. van Dijk; Arend, z.v, A. D. Versteeg en G. van Deelen, Veenendaal; Maria, d.v, G. J. Bosch en J. van Leijen; Aaltje Bertha Maria, d.v. B. Oppenman en M. van In- gen; Maria Johanna Hendrika, d.v. D. J. Middag en M. van Ingen. ONDERTROUWD: C. H. Rijksen (Rhenen) en B, Teunissen (Rhenen); M. I, Elenbaas (Amerongen) en L, J. van de Scheur (Rhenen). OVERLEDEN: R. J. Stegmeijer, 84 jr., geh. gew. met D. C. Stuijvenberg (Eist); Th. van den Heuvel, 80 jr., geh. gew. met W. van Elk; G. Arends, 66 jr., echtg. v, A. H. van de Scheur, Veenen daal. ELDERS GEBOREN: Nijmegen: Jfcn Pieter, z.v. R. A. Slotboom en J. van Kleef; Wageningen: Jorden, z.v. J. van Ee en G. P. Jansen; Arnhem: Gerrit- Jan, z.v. R. H. Reiling en A. M. van Suillicehm, Eist ELDERS OVERLEDEN: Epe G. Drost, 63 geh. gew. met C. de Kruiff, RHENEN Het postagentschap Rhe- nen-Hoog is woensdagmiddag feestelijk heropend. De familie Klaassen begon zeven jaar geleden met een heel klein kantoortje in een gesloten woning aan de Nieuwe Veenendaalseweg. Enkele jaren geleden werd een pand ingebruik genomen in het winkelcentrum aan de Valleiweg en gisteren was het dan zo ver, dat vanwege de steeds groter wor dende drukte aan dit agentschap éen uitbreiding ingebruik werd gesteld. De groei van dit postagentschap loopt parallel met de groei van de bevolking in het bestemmingsplan „Domiknees- berg". Waren er tot voor kort slechts beperkte mogelijkheden, thans is het agentschap ingericht met twee loketten, zodat niemand meer lang behoeft te wachten om geholpen te worden. Het Bouwbedrijf W. Klaassen zorgde voor de aangebrachte vernieuwingen. De PTT richtte het agentschap in met meubilair. Voor het publiek is er nu voldoende wachtruimte. Voor alle post zaken men er terecht, met uitzondering van buitenlandse postpakketten, dit in De heer en mevrouw Klaassen, beheerders van het grotere en nieuwere postagentschap in Rhenen- Hoog. verband met invoerrechten en geld waarden, van geldeaarden. De gepensioneerd directeur de heer J. Huisman, en de oud-directeur de heer G. de Jong, thans directeur in Zwijn- drecht, gaven blijk van belangstelling. De huidige directeur van het Rhenense postkantoor, de heer Bastiaanse, sprak de openingsrede uit. Hij hield een leuke inleiding bij deze heropening. Daarin memoreerde hij dat vanaf het eerste jaar van dit agent schap tot heden het aantal handelingen was verdriedubbeld! „U gaat het hoofd kantoor op de Markt zo langzamerhand concurrentie aandoen", aldus de heer Bastiaanse, „maar ik ben daar helemaal niet jaloers op." „Anderhald jaar geleden besloot de hoofddirectie van de PTT dat de agent schappen in aanmerking zouden kun nen komen voor modem kantoormate riaal", aldus de heer Joh. Klaassen, die het agenschap beheert. „Ik ben daarop onmiddellijk ingegaan met als resul taat, dat we nu volledig compensatie hebben gekregen voor de veel te klein behuisde outillage. Hadden we tot voor kort slechts één loket, nu zijn het er twee geworden in een veel grotere ruimte. Daarvoor heb ik zelf moeten zorgen, met hulp van mijn broer, maar de rest is in bruikleen van de PTT." Dat nieuwe kantoor met z'n beide lo ketten en z'n moderne installatie, als mede een publieke telefooncel, mag ge zien worden. Aan belangstelling be stond gistermiddag geen gebrek. Bo vendien was het hele agentschap ver sierd met bloemen en bloemstukken. LEERSUM Het college van bur gemeester en wethouders van Leersum is bereid een subsidie te verlenen aan projecten voor ontwikkelingshulp, als bijvoorbeeld de plaatselijke scholen zich aaneen zouden sluiten om geza menlijk een ontwikkelingsproject ter hand te nemen. Het college antwoordt dh op schrifte lijke vragen van de raadsleden me vrouw E. G. Schenk-Klein Kranenbarg (PH *70) en drs. A. G. W. Schapenk (ARP-CHU). Mevrouw Schenk dringt verder aan op een beleidsnota voor de komende vier jaar. Hierop antwoordt het college dat de hoofdlijnen van het beleid zijn opgenomen in de begroting en de aan biedingsbrief, en de kapitaalsnota. In het kader van de op handen zijnde sa menwerking met Amerongen en Maam is het niet mogelijk een beleid op lan gere termijn aan te geven. B. en W„ delen voorts mee, eveneens naar aanleiding van een vraag van me vrouw Schenk, dat wordt overwogen de voormalige kleuterschool beschikbaar te stellen voor het jeugd- en jongeren werk. Zodra het nodig is zal de ge meenteraad om een krediet worden ge vraagd.

De Vallei | 1971 | | pagina 3