Chauffeur uit Ede vervoerde 8000 kippen Lijk man gevonden onder kranten Commissaris geschorst Nelissen bezorgd over economie Vrouw houdt gestoorde naakte man in toom met zweep en mes Toch een elfstedentocht REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN VERENIGING STELT ULTIMATUM VOOR HERVATTING HARTOPERATIES Gratis reizen Uit Zutpheii ontsnapte plofkraker weer gegrepen in Dordrecht Zwijgdid protest bij aankomst van Kamerleden in Oost-Groningen ^Nederlands verkeer voor bejaarden nachtmerrie" gametuwtjjdnm-ganaardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Man schiet na opdracht haan te zoeken ONDERZOEK INKOMEN SPECIALISTEN „Brandpreventie Sloeplan II onvoldoende" EXOTA SPANT KORT GEDING AAN TEGEN OMBUDSMAN Wellicht bezetting kliniek Vanmiddag in Winschoten Schippers boos over verhoging PTT-tarief mobilofoons Verdeeldheid bij CHU over kandidatenlijst Bedrijven eisen vergoeding na vernieling stroomkabels Brits verbod op eieruitvoer naar ons land ingetrokken Uit flat gegooide kerstboom mist vrouw amper Onmiddellijke verlichting va DOCUMENTEN 2 januaridagen op uw 65+kaart voordelig uit met NS HEARING DONDERDAG 14 JANUARI 1971 In België tien Nederlandse kippensmokkelaars gepakt BRUSSEL De Belgische politie t complot, waarbij Nederlandse kippen heeft woensdagavond op het station in naar België werden gesmokkeld om ze Hasselt een tiental Nederlanders ge- vervolgens als „Belgische" kippen te arresteerd waaronder een chauffeur verzenden naar Italië. Ook een aantal uit Ede die betrokken zijn bij een Belgen, die bij deze smokkelzaak wa- I ren betrokken, is gearresteerd. Deze zijn allen afkomstig uit Brussel. Zoals bekend hebben zowel Italië als België de invoer van levend pluimvee verboden. België heeft ook de doorvoer naar Duitsland verboden, niet die naar Frankrijk. LEEUWARDEN De dertienjari ge Marian Hoekstra en de even oude Sherie Hermsen hebben gistermorgen in de Bontepapsteeg in Leeuwarden het lijk gevonden van de 64-jarige G. van der Veer. De dode man lag in een hoek van een klein vertrek in zijn huis. Ook de hond van de heer Van der Veer was dood. De politie neemt aan dat koolmo- noxyde-vergiftiging de doodsoorzaak is maar sluit een eventueel misdrijf niet uit, omdat het stoffelijk overschot van de heer Van der Veer onder oude kran ten lag en omdat de twee meisjes die hem het eerst zagen de voordeur van zijn woning open vonden. Morgen wordt sectie verricht op het stoffelijk overschot. DEN HAAG Er komt een onder zoek naar de inkomens van medische specialisten. In nauw overleg met de landelijke specialisten vereniging wordt nu gewerkt aan de voorbereiding van »o'n onderzoek. Dit heeft minister Nelissen (economi sche zaken) gisteren ook namens staats secretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Van der Spek (PSP). Dit onderzoek was door de regering beloofd, nadat de inkomens van de me dische specialisten al enkele malen in de Staten-Generaal waren besproken. ROERMOND Een inwoner van Roermond heeft gistermorgen vanaf de dertiende etage van zijn flatgebouw een kerstboom compleet met een em mer waarin zand en stenen naar bene den gegooid. Een 46-jarige kraamver pleegster uit Roermond ontsnapte daar bij op het nippertje aan de dood. Zij parkeerde haar auto bij de torenflat, stapte uit en hoorde meteen een enor me klap achter zich. Toen ze omkeek zag ze dat haar auto was vernield. DENHAA G De Raad van State gaat vandaag beslissen of bij het ont werpen van een industrieterrein te weinig rekening is gehouden met de brandveiligheid. Het Technisch Bureau voor Brand schadepreventie heeft bij de Kroon een beroep ingesteld tegen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten aan het Sloeplan II in Zeeland. Het TBB vindt dat in verscheidene opzichten het plan tekort schiet in de brandbeveiliging. Er is onder meer geen terrein gere serveerd voor een brandweerkazerne en er zijn geen voorschriften voor de af stand tussen de bedrijfsgebouwen on derling. Dergelijke bezwaren had het TBB ook tegen hetSloeplan I. Onlangs is het bureau hierin gelijk gesteld door de Kroon. 1 CURACAO Gouverneur Leito van de Nederlandse Antillen heeft gisteren politiecommissaris J. Sprocket van Cu- ragao geschorst en ontheven van het ambt van waarnemend hoofdcommissa ris. Commissaris Sprockel wordt verwe ten dat hij een vergadering van politie mannen heeft toegesproken waarbij be sloten Werd acties te ondernemen om de uitoefening van de politiedienst te stremmen. Toen bovendien een groot deel van het politiekorps zich door ziek te mel den aan de dienst onttrok liet de heer Srockel na dienstroosters en adreslijs ten te overleggen waardoor het onmo gelijk werd controle uit te oefenen op het uitvoeren van de taak van het poli tiekorps. Volgens het landsbesluit leveren de gedragingen van de heer Sprockel niet alleen ernstige plichtsverzuimen op maar zijn ze ook dermate gezagsonder mijnend, dat de heer Sprockel ontheven moest worden van zijn tijdelijke func tie van hoofdcommissaris en geschorst moest worden als commissaris op Cu rasao. De smokkelzaak is aan het lidht ge komen toen Belgische douaniers in de nacht van dinsdag op woensdag een personenauto klemreden die illegaal de grens overgekomen was en diende als „verkenner" voor een vrachtwagen die bij Molenbeersel eveneens illegaal de grens passeerde. Bij het controleren van die vrachtwagen ontdekten de Bel gische douaniers 3000 levende kippen. De chauffeur van de vrachtwagen, wiens naam men nog niet bekend wil maken, is afkomstig uit Ede. De man was in het bezit van een vrachtbrief, waaruit bleek dat de kippen naar het station in Hasselt moesten. Nadat de douane de politie in Hasselt had getipt stelde deze een onderzoek in en toen bleek dat aan het station juist eveneens een vrachtauto met levende kippen gelost werd. Daarmee waren drie Nederlanders bezig. De Nederlanders blijken een over eenkomst te hebben gesloten met een Belgische kippengrossier in Vliervele, die hun documenten leverde, die van de gesmokkelde Nederlandse kippen Belgi sche kippen maakte. Bij het complot is ook een Belgische dierenarts betrokken, die op zijn beurt weer documenten leverde met een ge zondheidsverklaring voor het pluimvee. Het onderzoek naar deze gehele zaak is geconcentreerd in Tongeren waar de Belgische onderzoeksrechter de ver dachten verhoort. In Hasselt werd gesproken over ver scheidene wagons met kippen die de laatste paar weken naar Italië zouden zijn verzonden. Hierbij valt wel op te merken dat het Italiaanse invoerverbod voor levende kippen pas maandag j.l, 11 januari is afgekondigd. DEN HAAG Minister Nelissen (economische zaken) sluit niet uit dat het nieuwe kabinet in de loop van dit jaar opnieuw maatregelen moet nemen om de overbesteding af te remmen. „De ontwikkeling van de economie vervult mij met enige zorg", zei de mi nister gisteren in de Eerste Kamer. Minister Nelissen vond het nog te vroeg om nu al op eventuele maatrege len vooruit te lopen. Wel is inmiddels bekend geworden dat de industriële produktie in ons land In de loop van vorig jaar gestagneerd is. Tot en met het eerste kwartaal van 1970 is er de laatste jaren steeds sprake geweest van een behoorlijke groei. De bedrijfsinvesteringen zijn vong jaar nog harder gestegen dan minister Nelissen had verwacht. De eerste negen maanden is de stijging, uitgezonderd de woningbouw, elf procent geweest. De minister weet dit vooral aan de grote toevloed van buitenlands kapitaal. Minister Nelissen wilde nog niet zeg gen wat hij gaat doen als de prijzenbe- schikking op 15 maart afloopt. Daar over moet nog overleg worden gevoerd met het bedrijfsleven. De minister zei dat zijn ministerie tot nu toe weinig klachten heeft gehad over buitenspori ge prijsverhogingen sinds de b.t.w, op 1 januari is verhoogd. Wel was hem gebleken dat de prijs verlaging van zes procent in de horeca niet overal wordt toegepast. Deze kabinetsperiode komt er geen wetsontwerp meer voor een college voor fusies, zoals de Tweede Kamer ruim een jaar geleden had gevraagd. Minister Nelissen wacht nog steeds op advies van de Sociaal-Economische Raad. De minister was het eens met de Eer ste Kamer dat het milieubeheer een be langrijk onderdeel moet zijn van de economische politiek. Hij vond het on vermijdelijk dat het grootste deel van de milieuverbetering wordt doorbere kend in de prijzen. Staatssecretaris Van Son (economi sche zaken) meende dat de Kamerleden de situatie in het midden- en kleinbe drijf te somber inzien. De regering heeft oog voor de netelige positie waar in vooral middenstanders verkeren, zei hij. DONGEN De Exota-limonadefa- brieken in het Brabantse Dongen zijn bezig een kort geding voor te bereiden tegen Marcel van Dam, de ombudsman van de VARA. Marcel van Dam heeft in een aantal uitzendingen het ontploffen van fris drankflessen behandeld. Daarbij kwam Exota er niet zo best af. De heer S. van Tuyn directeur van de Exotafabrieken, voelt zich nu in zijn eer en goede naam aangetast. „Wat de heer Van Dam heeft gedaan grenst aan de rand van het ongeoor loofde, om ons te blameren", zei hij gis teren. „Wij kunnen iedereen die dat wil bedelven onder de bewijzen dat hij fout zit. Een Exotafles kan niet spontaan exploderen." De heer Van Tuyn zei verschillende malen bij de Vara om een weerwoord te hebben gevraagd, maar daartoe niet de gelegenheid te hebben gekregen. Via de rechter wil hij dat nu afdwingen. De Vara verklaarde gisteren officieel nog niets van een kort geding te heb ben gehoord. Wel zei men, de woord voerders van de Exota-fabrieken de kans op een weerwoord te hebben ge geven als zij daarbij nieuwe feiten zou den kunnen aanvoeren of konden be wijzen dat door Marcel van Dam on juistheden zijn verteld. „Dat kon men niet", aldus de Vara „en toen hebben wij er voorlopig vanaf gezien. Maar wij blijven wel voor hen openstaan". K BREDA Met een hondezweep en een vleesmes heeft een inwoonster van Breda zich een 22-jarige naakte man van het lijf gehouden. Zij dacht dat de man haar zou aanranden. De man vroeg aan de voordeur of hij even gebruik mocht maken van het toilet. De vrouw stemde toe. Toen het wat erg lang duurde, werd de vrouw bang en wapende zich met de zweep en het mes. Na een kwartier kwam de man naakt tevoorschijn. De vrouw dreigde dat zij hem zou doodsteken als hij nog een stap verder deed. De man ging weer terug in het toilet, maar kwam er even later weer uit. De vrouw gaf hem toen een paar sla gen met de hondezweep. Een voorbij ganger waarschuwde op verzoek van de vrouw de politie. Een onderzoek wees uit dat de man met proefverlof uit een psychiatri sche inrichting was. Hij is weer op genomen. FRANEKER Om een wedden schap van 1000 gulden te winnen zijn de 21-jarige Jan Faber en de 24-jarige Rein Kwast, twee bar keepers uit Frane- ker, bezig aan een elfstedentocht, om de beurt 2 uur lo pen en 2 uur in bed. Gisteren waren zij op de helft van hun tocht, ze hopen vandaag weer terug te zijn in Franeker. Dan is het de beurt aan ^stamgasten en collega's om deze zonderlinge elfste dentocht te hono renren. ADVERTENTIE "Doordraait" verlichtend spieren tot In de gewrichten Oeamatische pijnen, spit, .zenuwpijnen, M verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan AlgesaUbaliem. Onmiddellijk In de nutd doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de hold te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat V thuis altijd een tube Algesal hl) de hand hebt om zodra het nodig is de pijn to BREDA Pas als het sterftecijfer in alle hartdentra van ons land wordt on derzocht, is het onderzoek van de com missie Donner compleet. Dit is de over tuiging van de Nederlandse vereniging voor hartpatiënten die herhaaldelijk bi, het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid op een dergelijk alge meen onderzoek heeft aangedrongen. De vereniging spreekt er schande van dat door het onderzoek van de commis sie Donner naar de capaciteiten van de hartchirurg prof. dr. J. Wieberdink diens kliniek in Utrecht negen maan den lang niet optimaal is benut door hartoperaties. De vereniging heeft het ministerie en de curatoren van de Utrechtse universiteit een ultimatum gesteld: vóór 23 januari moeten er weer alle operaties kunnen worden uitge voerd. Als dit voor deze datum niet ge regeld is, zal de vereniging voor hart patiënten zich verder beraden ever eventuele acties. Gedacht wordt aan de bezetting van de kliniek. „Zonder dat wij de leden van de ver eniging, onder wie vaak zware hartpa tiënten, onnodig in gevaar zullen bren gen", weerlegt de voorzitter van de vereniging, de heer H. S. Fievet, het verwijt van Prof. Diepenhorst dat door emotionele acties het leven van hartpa tiënten op het spel wordt gezet, (Prof. Diepenhorst heeft als voorzitter van de Rijksuniversiteit in Utrecht indertijd prof. Wieberdink om een operatiestop verzocht)*. „Wij vechten nu al een half jaar voor het leven van hartpatiënten", verduide lijkt de heer Fievet, oprichter van de vereniging die inmiddels koninklijke goedkeuring heeft gekregen en tiendui zend leden telt. „Wij hebben vaak ge noeg aangedrongen op maatregelen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, om de mogelijkheden tot hartoperaties uit te breiden. Dat één van de weinige centra onbe nut is gebleven, is een onverantwoorde zaak, aldus de vereniging voor hartpa tiënten die tenslotte het ministerie heeft voorgesteld om, nu de faciliteiten in eigen land tezeer tekort schieten, in ieder geval te bewerkstelligen dat hart patiënten in het buitenland de nodige operaties kunnen ondergaan. De heer Fievet is ervan overtuigd dat het sterftecijfer in ons land veel hoger ligt dan elders ter wereld. Voorbeeld: In Amerka is het aantal patiënten dat Bonn heeft zijn goedkeuring ver leend aan de benoeming van de Duits- land-deskundige Valentin Falin tot nieuwe ambassadeur in de Bondsrepu bliek. De 44-jarige beroepsdiplomaat Falin, is de opvolger van Semjon Tsjarapkin (64). die met pensioen gaat. overlijdt bij een aderoverplanting gere duceerd tot zeven. Het, percentage in Nederland ligt veel hoger. „Veertig procent", schat de heer Fievet, die daar tevens wel een verkla ring voor kan vinden. „Hartpatiënten staan hier zo lang op een wachtlijst, voor zij geholpen worden, dat de ope raties pas in de laatste fase van hun ziekte plaats vinden. Logisch dat er dan weinig overlevingskansen overblijven". ADVERTENTIE Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f 20.- echtpaar f 30.- jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. WINSCHOTEN Oost-Groningen heeft de 25 Kamerleden die vanmiddag in Winschoten zijn aangekomen voor een tweedaags bezoek aan dit probleem gebied, een massale ontvangst bereid. Als de plannen van het comité „Nood klok Oost-Groningen" slagen, is het stationsplein in deze plaats vanmiddag tussen vier en vijf uur gevuld met een menigte van duizenden zwijgende Oost groningers. „Met dit zwijgende protest willen we uitdrukking geven aan het gevoel van verontwaardiging en onbehagen dat hier leeft over het sociaal en economisch achterblijven van dit deel van de provincie", aldus de heer C. J. Hoekstra van het enkele dagen geleden in het leven geroepen comité. Het initiatief van het comité werd overgenomen door predikanten en roomskatholieke geestelijken, die in verschillende kerken de bevolking hebben opgeroepen vanmiddag aan het zwijgend protest deel te ntmen. Vele winkeliers zouden hun winkels sluiten en bedrijven vervroegd hun poorten sluiten. De actiecomité's van de meeste bedrijven in dit deel van de provincie hebben zioh in een ma nifest met een oproep tot de bevol king gericht. In dit vlugschrift wor den vooral thema's aangesneden als de bedrijfssluitingen, de lonen en de plannen tot vestiging van militaire oefenterreinen in Oost-Groningen. Het bezoek van de leden van de Ka mercommissies van Sociale en Econo mische Zaken vindt plaats aan de vooravond van de behandeling van de Oostgroningse problemen in de Tweede Kamer (maandag 18 januari). „We zijn de rijkste provincie van Ne derland met omvangrijke aardgasre serves en zoutvoorraden in de bodem. Mogen wij nu eindelijk ook eens een graantje meepikken", zegt hét actie comité, dat is samengesteld uit perso nen uit alle bevolkingslagen. Het comité vindt dat het voor de bloei van Oost-Groningen nodig is meer huizen te bouwen (om de bevolking vast te houden), financiële voorwaar den te scheppen voor een goede be roepsopleiding voor de jeugd en om scholing en een snellere ontsluiting van het gebied, onder meer door het wegenbouwprogramma vervroegd aan te pakken. Vanavond zullen vertegenwoordigers van deze actiecomité's als eerste door de Kamerleden, die zijn gekomen op uitnodiging van de contactgroepen van zeventien Oostgroningse gemeen ten, gehoord worden. Na deze ont moeting verspreiden de parlementsle den zich over een zestal plaatsen. In tot „praathuizen" omgevormde hotel ruimten zullen diverse actiecomité's en andere bevolkingsgroepen de mo gelijkheid hebben hun zienswijze en wensen aan de Kamerleden voor te leggen. Vrijdagmorgen om negen uur zal in ho tel Veenlust in Veendam een grote openbare vergadering plaatshebben, waar ook de diverse groeperingen vertegenwoordigd zullen zijn. In re gionale kranten heeft de contactgroep van zeventien Oostgroningse gemeen ten een ieder opgeroepen aan de ver schillende bijeenkomsten deel te ne men. DEN HAAG Het Nederlandse ver keer is voor bejaarden een ware nacht merrie. De Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers die dit stelt is er daarom ontstemd over dat in de rege ringsnota over het bejaardenbeleid in 1970 met geen woord wordt gerept over het verkeersaspect dat in het leven van de bejaarden zo'n grote rol speelt. Het verkeer is voor bejaarden ge vaarlijk, stelt de vereniging. In 1968 was 36 procent van het aantal in het verkeer gedode voetgangers ouder dan 64 jaar. En dat terwijl tien procent van de totale bevolking uit bejaarden be staat. DORDRECHT Twaalf gewapen de politiemannen hebben in Dordrecht een inval gedaan in een café om de be ruchte, 26-jarige misdadiger Jan Wil lem van E. te arresteren. Van E. was enkele maanden geleden uit het huis van bewaring in Zutphen ontsnapt. Hij zat daar in afwachting van de dag waarop zijn zaak voor de Zutphense rechtbank zou komen. Van E. maakte deel uit van de bende plofkrakers die door het hele land brandkasten kraakte met behulp van springstoffen. Bij de meeste van deze kraken was de schade aanzienlijk groter dan de buit. Bij verstek werd Van E. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drieën half jaar. Van vonnis is hij in hoger beroep gegaan. De Dordtse politie heeft hem gisteren in Zutphen afge leverd. Van E. staat als zeer gevaarlijk bekend. De politie omschrijft hem als iemand die er niet voor terugdeinst een vuurwapen te gebruiken. Wat hij sinds zijn ontsnapping uit het huis van bewaring in Zutphen heeft ge daan is niet precies bekend. De poli tie verdenkt hem van een aantal in braken en van een gewapende over val in Gelderland. Bij zijn arrestatie had Van E. geen wa pen bij zich. Hij verzette zich niet. Vele malen hebben diverse politie korpsen in het land achter hem aan gezeten. Dank zij talrijke vermom mingen wist Van E. uit handen van de politie te blijven. Hij zwierf waar schijnlijk van het ene woonwagen kamp naar het andere. De laatste tijd stond hij met zijn xuagen in Dor drecht. ADVERTENTIE Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! DEN HAAG De Haagse recherche heeft de 47-jarige Hagenaar P. J. B. aangehouden wegens het in bezit heb ben van een wapen, waarmee hij in het wilde weg had geschoten. De man, die dronken was, had dins dagmorgen bovendien met een hakbijl drie mensen ernstig bedreigd. B., die al zeven jaar in de Ziektewet liep, moest van de gemeentelijke dienst voor de ar beidsvoorziening een baan gaan zoeken. Met een aantal bedreigingen aan het adres van ambtenaren van de dienst, een ruzie in een café en met een schiet partij ervoor, had hij hierop gerea geerd. DEN HAAG Onder de bijna ne genhonderd binnenschippers die een mobilofooninstallatie bezitten is grote ontstemming ontstaan over een ingrij pende wijziging van de PTT-tarieven. Sommigen horen van de telefoniste die de verbindingen verzorgt dat zij met ingang van dit jaar 65 cent per lokaal gesprek moeten betalen, terwijl die gesprekken vorig jaar gratis waren. Verreweg de meeste schippers weten echter niet eens dat de tarieven gewij zigd zijn. De PTT heeft hun er nog niet over ingelicht. De bezorging van de of ficiële mededeling is vertraagd omdat schippers zo moeilijk bereikbaar zijn, aldus een woordvoerder van de PTT. Met ingang van deze maand is het mobilofoonabonriement van 110 gulden per maand teruggebracht tot 75 gulden per maand. Daarentegen moet 65 cent per lokaal gesprek worden betaald, ter wijl voorheen geen gesprekskosten hoefden te worden betaald. Veel schippers overwegen nu een v.h.f.-radio-apparaat aan te schaffen. Die kost weliswaar meer maar alle ge sprekken zijn gratis. VLAARDINGEN Een rechtse groe pering binnen de CHU, de Centrum ge spreksgroep, is het niet eens met de door het hoofdbestuur opgestelde ad- vieslijst van kandidaten voor de Twee de Kamer. Het feit dat de heren Mellema en Kikkert op de lijst als nummer negen en tien zijn geplaatst, heeft ontstem ming gewekt bij de gespreksgroep. Zij stelt, in een brief aan de kieskringen van de partij, een nieuwe advieslijst voor. LEEUWARDEN Elf bedrijven in het oosten van de Friese hoofdstad hebben bij het aannemersbedrijf de N.V. Kolk en Co. te Leeuwarden scha declaims ingediend. Het gaat om vele tienduizenden guldens. De oorzaak is een stroomstoring die dinsdagmorgen om 11.30 uur optrad en tot drie uur duurde. De dragline van een onderne mer raakte een kabel waardoor de stroomstoring optrad. LONDEN De Britse beperkingen op de uitvoer van eieren naar Neder land en Denemarken worden op 1 fe bruari ingetrokken. De beperkingen zijn in 1957 inge voerd in verband met de indertijd hoge subsidies op eieren, die in Groot-Brit- tannië werden voortgebracht. In de tus senliggende dertien jaar zijn de om standigheden sterk veranderd en bin nenkort zal er een vrije markt voor, eieren zijn.

De Vallei | 1971 | | pagina 5