Kind dood na ongeluk: OUDERS OVERWEGEN „SCHOOLSTAKING" Suzie Q in de kou Pupillen Bouw woningwetwoningen begint morgen Bobbeys Children komt bij „Suzie" Vloer leggen met 3 man Mevrv. Eden wint auto SKF SPEELT TEGEN BFC IN VALLEIHAL KOORZANG IN RESTEREN Beroep voor ds. Sj. v. d. Zee Kand. Klop naar Ederveen Verloren dieren gevonden Stembureau is niet weggelegd voor Overberg ■e&di/kye&eyct dacht ikZA Geslaagd Kand. C. J. Klop naar Vuursche Leersum houdt deur dicht voor admin.-centra VALLEI? Belt u dan even a.u.b. vpor Veenendaal 10550 11079 SVP speelt tegen A-jeugd van DOVO Prijswinnaars zijn nog niet allen bekend Avondje over oud Amerongen Maj. Bosschardt bij N.C.V.B. MARKTEN DONDERDAG 14 JANUARI 1971 VEENENDAAL De eerste paal voor vierennegentig wo ningwetwoningen gaat morgen middag de grond in. Het is voor het eerst in een jaar of vijf dat in Veenendaal een serie eenge zinswoningen wordt gebouwd. Het aardige is dat een heel nieuw, zelfs revolutionair sys teem wordt toegepast. De fun dering verdwijnt namelijk en alle gewicht van de woning wordt direct overgebracht op de zes heipalen die het huis moe- dragen. DOORSTROMEN GIETSYSTEEM SPECIALISEREN RHENEN Gisterochtend werd op de Herenstraat ter hoogte van de Am ro-Bank het acht-jarig zoontje van de Rhenense familie Van L. door een VW-personenwagen, bestuurd door mej De V., eveneens uit Rhenen, geschept op het wegdek gekwakt. Een andere automobilist kon het slachtoffertje niet meer ontwijken en reed de jongen ten tweeden male aan. Zwaar gewond werd de knaap over gebracht naar het ziekenhuis in Wage ningen, waar hij 's avonds omstreeks half negen aan zijn verwondingen be zweek. De verlegenheid in Rhenen- zuid is bijzonder groot. Het steeds drukker wordende verkeer op de He renstraat, waar men al te vaak met veel te hoge snelheden rijdt, terwijl er een maximum geldt van 50 km, heeft opnieuw zijn tol geëist. In de gemeenteraad is de laatste keer dringend de aandacht gevestigd op de veel te grote snelheden die op de weg door de binnenstad worden ontwikkeld. De verkeerslichten nabij het VW-kantoor schijnen bijzonder goed te werken voor het overstekend pu bliek. Maar zo langzamerhand wordt het hoog tijd, dat er op enkele andere gevaarlijke punten óók dergelijke voor zieningen worden aangebracht. In de raad werd ook al de opmerking gemaakt: „Eén mensenleven is me meer waard dan vijf en dertig duizend gulden". Ook die uitspraak geldt voor Rhenen's cen trum. Het wordt een onhoudbare toestand. De ouders in Rhenen-zuid overwegen al hun kinderen niet meer naar school te sturen, omdat ze allemaal de gevaarlij ke „snelweg" moeten passeren. Wan neer op deze verkeersader controle wordt uitgeoefend, kunnen er iedere dag honderden bekeuringen worden óp- gemaakt. Van de R.K.School aan de Stations weg werd ook al enkele malen aange drongen op maatregelen voor het veilig oversteken van de schoolkinderen. Maar nog steeds zijn er geen maatrege len genomen. De ouders van de kinde- VEENENDAAL Vanavond speelt het eerste team van SKF een micro- korfbalwedstrijd in de Valleihal om kwart over acht. BFC uit Amsterdam komt naar Vee- nendaal voor een competitiewedstrijd, waarvan te verwachten is, dat er een hoog peil in wordt bereikt. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijkspel (5-5), zodat er vanavond van alles mogelijk is. Het derde team speelt een wedstrijd om 21.20 uur tegen Excelsior 3 en ge zien het goede resultaat uit de vorige wedstrijd, moet er een overwinning in het verschiet liggen. De korfbalavond start met een junio renduel, n.l. het eerste juniorenteam van SKF TEGEN HET EERTSTE JU- NIORENïTEAM VAN Midlandia. De SKF-junioren moeten makkelijk van hekkesluiter Midlandia kunnen winnen, maar ze moeten nu eens trach ten vanaf het begin van de strijd een voorsprong te nemen. Aanvang van dit duel half acht. KESTEREN Het Kesterens ge mengd koor geeft op donderdagavond 14 januari een uitvoering in het Keste rens dorpshuis. Als solist zal de Ita liaanse bas-bariton Pantolfi optreden. Het koor zal tijdens het concert, dat om half acht begint ook Italiaanse liederen ten gehore brengen. Na de pauze pre senteert de toneelvereniging Marijke uit Maurik zich met het blijspel „Een beeld van een man!" Het koor maakt momenteel een bloeiende periode door; de leden tonen steeds veel animo en dat komt de repetities bijzonder ten goede. ren in Rhenen-zuid wachten met span ning op een oplossing ter beveiliging van hun dagelijks overstekend kroost. AMERONGEN De kerkeraad van de Hervormde gemeente te Amerongen heeft op Ds. Sj. van der Zee, van Uit wijk (N. Br.) een toezegging van beroep uitgebracht. Ze spoedig mogelijk na 17 januari zal Ds. yan der Zee een offi ciéél beroep ontvangen. EDERVEEN De kerkeraad van de Herv. kerk te Ederveen heeft een be roep uitgebracht op kandidaat Vree kamp uit Houten, en niet op ds. Klop uit Lage Vuursche, zoals dezer dagen abusievelijk werd vermeld. Kandidaat Vreekamp preekt zondagavond 17 ja- VEENENDAAL De Hulpdienst voor verloren en gevonden dieren van de stichting Amivedi heeft weer een tiental trieste gevallen geregistreerd. Gevonden werd een hond, basta-tek kel-pincher, bruin, langharig, plm. 10 jaar oud, teefje. Het dier is onderge bracht in „De Hof van Ede", tel. 08380-12705. Gevonden is ook een grote witte fox, teef, met bruine vlek op de rug en om het linker oog, plm. 2 jaar oud. Zelfde adres. Verder: een D.-staander, noot- kleurig bruin met lange staart en witte haartjes op de borst, reu. Bij de Veenendaalse politie zijn de adressen verkrijgbaar van een gevon den tamme kraai, en een verloren brui ne pincher met lange staart. In het dierentehuis „De Hazenberg" te Amerongen, tel. 03434-1584, zijn de volgende gevonden dieren onderge bracht. Zwarte poedel met beschadigde wan gen, reu, gecoupeerde staart, goed ver zorgd, plm. 2 jaar; een bruin en licht bruine hond (kruising), teef, met lever kleurige neusspiegel; zeer verwaarloos de bouvier met hangoor en scheef oor, reu, gecoupeerd, grijs-zwart ruwharig, littekens op rechter oog en neus, ge vonden te Rhenen: Duitse herder, reu, bruin-zwart, plm. 3 jaar, gevonden te Doorn, kruising kees, teef, wit-bruin lang haar, bruine kop, bruine vlek op de rug, gevonden te Beusichem. VEENENDAAL Nog geen twee jaar bestaat de popgroep Bobbeys Chil dren uit Den Haag, die zaterdagavond speelt in bar-dancing Suzie Q aan de Oranjestraat in Veenendaal. In 1969 maakte de groep haar debuut op het podium, nadat een enthousiaste leraar een complete geluidsinstallatie cadeau had gegeven. Het werd de jon gens zelfs mogelijk gemaakt in school te repeteren. Ondanks de lage leeftijd van de for matie is de stage-act bijzonder profes sioneel. De bezetting is: Frank v. d. Kloot - VEENENDAAL Suzie zit al een paar dagen in de kou. De nieuwe bar-dancing Suzie Q aan de Oranje straat moet het zónder verwarming stellen. „Het is geen manier van doen" vinden de exploitanten v. d. Berg en Bruidsman. Volgens hen ligt het aan het huur contract dat met de gemeente is af gesloten. Daarin staat dat de ver warming wordt ingeschakeld als het vriest, en dat ze uitgaat zodra het niet meer vriest. Vandaar dat Suzie ook in het afgelopen weekeinde al moest stampvoeten, evenals gister avond. Ook als het niet vriest wil het wel eens gemeen koud zijn, en ga dan maar eens aan een bar zitten. De heren willen voor het week einde nog eens met het gemeentebe stuur gaan praten. Gisteravond klonken trouwens al impulsieve kre ten als: „Wanneer er niets aan ge daan wordt geven we een avond in het gemeentehuis, dan zorgen wij voor een soort hemdsmouwconcert". LEERSUM Burgemeester en wet houders van Leersum zien er geen heil in voortaan in Overberg een stembureau te laten functioneren. Het college ant woordt dit op vragen van raadsleden in het verslag van het begrotingsonder- zoek. B. en W. motiveren hun standpunt met cijfermateriaal. In Leersum kwamen bij de verkiezing van provinciale staten vo rig jaar 2310 mensen naar de stembus, en bij de raadsverkiezingen 2510. Uit Overberg kwamen er respectievelijk 109 en 108 kiezers. Procentueel gezien was de opkomst vanuit Overberg ook lager dan uit de rest van de gemeente. Instellen van een stembureau in de buurtschap heeft weinig zin, aldus B. en W., gelet op de daaraan verbonden kosten: rond achthonderd gulden. Geachte sportvrienden, Ik ben zeer teleurgesteld door de houding van de heer Van Ojik van het jeugdbestuur van DOVO. Ik ben het met de heer Van Ojik eens, dat het een geslaagd toernooi is geworden, maar de mentaliteit van de heer Van Ojik valt mij erg tegen. Ik snap niet, hoe hij eerst durft te zeggen dat het zaalvoetbal vrij staat van het veldvoètbal, maar als puntje bij paaltje komt, dan zegt hij: „Scherpenzeel was de beste ploeg van dit toernooi, al ein digde het op de 3e plaats." Om toch nog te zeggen van „de andere clubs hadden op het veld van GWV wel gewonnen". Ik zal niet de enige zijn die zeker weet, dat heer Van Ojik met die andere clubs ook DOVO bedoelt. Als men GWV de beker niet gunt, laat men GWV dan niet meer uitnodigen. Ik hoop, dat u begrijpt, dat dit niet op de rest van het jeugdbestuur van DOVO slaat, al weet ik niet hoe die erover denken, maar om conflicten te voorko men zeg ik u er wel bij, dat ik dit stuk geschreven heb, geheel buiten het jeugd- en hoofdbestuur van GWV om. Ik hoop toch, dat DOVO het Adri ter Burg Toernooi in Scherpenzeel wint, al heb ik daar een zwaar hoofd in, want het zal Scherpenzeel wel worden want dat was toch de beste ploeg in Veenendaal, aldus de heer Van Ojik. Bij voorbaat hartelijk dank voor het plaatsen in het dagblad „De Vallei". Hoogachtend S. van Roekei Mulderlaan 61 Veenendaal. Naschrift redactie Behalve, dat er uit dit ingezonden stukje blijkt, dat lezen toch erg moei lijk is, is het voor de schrijver mis schien wel mogelijk zich de teleurstel ling van de heer Van Ojik in te denken, wanneer hij deze reactie leest. Mis schien is het toernooi van DOVO door deze reactie niet meer zo geslaagd te noemen De aanhef luidt echter (gelukkig) „Geachte sportvrienden". sologitaar/zang; Hans Segers - basgi taar/mondharmonica; Jean Dessauvagie - dwarsfluit/saxofoon en mondharmoni ca; Jack Quee - drums en Albert v. d. Wijk - gitaar. Bij Suzie Q spelen ze zaterdag van acht ot half twaalf. RHENEN De heer A. G. HULS HOF, commies-A op de afdeling onder wijs en personeelszaken ter gemeente secretarie van Rhenen, slaagde voor de tweejarige cursus voor de opleiding tot ambtenaar lichamelijke opvoeding, sport en recreatiezaken. Het examen ging uit van de stichting opleidingswe zen van de stichting landelijke contac- traad voor de gemeentelijke bemoeiin gen met de lichamelijke opvoeding en de sport. EDERVEEN Kandidaat C. J. Klop uit Ede zal zondagmiddag 17 januari 1971 om twee uur, na vooraf 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. A. Noordegraaf uit Ede, intrede doen als predikant van de hervormde ge meente van Vuursche in de classis Amersfoort, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. C. Terlouw. Comelis Johannes Klop werd op 12 juli 1936 te Eindhoven geboren. Hij be haalde eerst het diploma hbs A aan de christelijke hbs te Veenendaal, bezocht daarna de christelijke kweekschool „Rehoboth" te Utrecht en was vervol gens van 1956 tot 1965 ongeveer negen jaar werkzaam bij het christelijk lager onderwijs te Ederveen. Na eerst enige tijd te hebben gestu deerd voor het staatsexamen gymna sium A. werd de heer Klop naderhand na een gehouden „colloquium" toegela ten tot de theologische studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in december 1968 zijn kandidaatsexamen theologie en bijna anderhalf jaar later in mei van het vorige jaar (1970) ook zijn kerkelijk examen aflegde. De heer Klop. die enige tijd de her vormde gemeente van Ede als ouder ling heeft gediend en mede op grond van die werkzaamheden en op die bij het christelijk lager onderwijs was vrijgesteld op vier maanden stage te lopen (werkzaam te zijn als leervicaris), werd in juni van het vorige jaar (1970) na een te Zwolle gehouden colloquium toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk. LEERSUM Geen administratieve centra in Leersum. Dat is de reactie van B. en W. op een vraag van de com missie voor begrotingsonderzoek. Van die zijde wordt aangedrongen op een wijziging van het streekplan, zodat ves tiging van „schone industrieën" en ad ministratie-centra mogelijk wordt. Leersum, wordt in het streekplan be schouwd als woon- en recreatiegemeen te, aldus B. en W., en daarom zal niét op die vestigingsmogelijkheid worden aangedrongen. B. en W. zijn ook niet van plan vestiging van bedoelde centra in de gemeente aan te moedigen. De commissie dringt er bij het colle ge tevens op aan een arbeids-analyse te maken voor de gemeentewerklieden, voordat tot aanstelling van nieuw per soneel wordt overgegaan. De analyse zou door eigen personeel kunnen wor den gemaakt, ter voorkoming van hoge uitgaven. B. en W. antwoorden dat de buiten dienst een onderdeel is van het ge meentelijke technische apparaat. In het kader van reorganisatie en centralisa tie, en uit een oogpunt van interge meentelijke samenwerking wordt het niet opportuun geacht een dergelijke analyse nu aan de orde te stellen. SCHERPENZEEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 700.000 stuks. De handel was redelijk en de prijzen varieerden van 12,- tot 13,- per honderd stuks. De heneieren van JL0,- tot 11,50 per honderd stuks. SCHERPENZEEL Op de biggen- markt werden aangevoerd 126 stuks. De handel was matig en de prijzen va rieerden van 70,- tot 80,- per stuk. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 'i Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 Revolutionaire methode voor huizen zonder fundamenten VEENENDAAL Vanavond speelt SVP weer een lichtwedstrijd op zijn terrein. Ditmaal is de tegenstander het junioren A-elftal van DOVO. De aan vang is gesteld op J9.00 uur. Wanneer het voetbalprogramma aan staande zaterdag wordt afgelast, is het mogelijk om te klaverjassen in de kan tine van SVP, waar ook een verloting zal plaatsvinden. Iedereen is om half drie 's middags van harte welkom. REVOLUTIONAIRE Het plan voor de woningen is in coöperatie tot stand gekomen. Bouwer is de nv Van Eist, ontwerper architect C. M. Ploeg en be langrijke bijdragen leverde de machi nefabriek Maco. Er werd uitgegaan van de gedachte dat de binnenwanden niet dragend mochten zijn. Dat had conse quenties voor de constructie van de vloeren en het dak, maar het bood ook de gelegenheid de hele conventionele fundering weg te laten. Een fundament dient namelijk om al le krachten, veroorzaakt door het ge wicht van wanden en binnenmuren over te brengen op heipalen, veroor zaakt of te verdelen over het grondop pervlak wanneer niet geheid behoeft te worden, wat in ons land praktisch niet voorkomt. Dragende binnenmuren waren nodig om grote vloer- en dakoverspanningen te vermijden. Thans worden die grote overspanningen gewenst voor het ver krijgen van een zogenaamd flexibel huis. Dragende muren bepalen de inde ling van een woning voorgoed, of ma ken in ieder geval veranderingen erg kostbaar. En flexibiliteit wordt steeds meer noodzaak door de snelle ontwik keling van de eisen die aan wonen worden gesteld. De veranderingen die de gezinssamenstelling door de eeuwen heen onderging, was altijd een factor waar weinig rekening mee gehouden kon worden. „Dat kan nu gelukkig wel", zegt de heer M. W. van Eist, een der directeuren van de vennootschap die momenteel in Veenendaal, Ede en Amersfoort bijna veertienhonderd wo ningen onder handen heeft. De serie van bijna honderd eenge zinswoningen wordt gebouwd in Dra gonder-Zuid. Het worden grote huizen, bedoeld voor de doorstroming. Op drachtgever is Patrimoniums bouwver eniging, die straks een huur van onge veer 275,- per maand zal berekenen. Grote huizen met een bodemoppervlak van 85 vierkante meter. Dat is bijna net zoveel als de totaaloppervlak van een flat in het PW A-park. Do serie krijgt twee etages en een ruime zolder, zodat zonder overdrijving gezegd kan worden dat de woningen meer dan tweemaal zo groot zijn als de toch vrij grote flats. Aangezien de huren gelijk liggen is het aannemelijk dat de be langstelling voor de eengezinswoningen straks overweldigend zal zijn. De bouwtijd bedraagt ruim een jaar. Er zullen echter aanzienlijk minder manuren worden gemaakt omdat het betongietsysteem, dat Van Eist toepast,' de inzet van minder bouwvakkers mo gelijk maakt. Het betongieten wordt nu ook uitgebreid tot het leggen van de begane grondvloer. Met drie man denkt de heer Van Eist het leggen van die vloeren te klaren. Kregen de woningen een fundering, dan moesten negen va klieden komen opdraven. Het aandeel van de Maco is het ver vaardigen van een stalen gietvorm die een zodanig relief heeft dat de stijfheid van de vloer zo groot mogelijk wordt, terwijl het gewicht binnen de perken blijft. In bouwtermen heet die mal een cassettevorm. Bij Maco worden de mallen ver vaardigd voor de kant-en-klare vloeren, die in de nieuwe woning wetwoningen komen. Na het heien wordt die mal gesteld en het beton kan worden gestort. Door het verwarmen aan de onderzijde is de vloer één dag later zo sterk dat de mal alweer verwijderd kan worden. Op de ze wijze wordt snel gewerkt, terwijl materiaal en tijd wordt bespaard. „Grote aannemers worden allemaal betonwerkers", veronderstelt de heer M. W. van Eist, daarmee aangevend dat de bouwmaatschappijen zich specialise ren en het afwerken van huizen liever overlaten aan anderen. In overleg met toekomstige bewoners moet uitgemaakt worden hoe een nieuwe woning, be staande uit muren, ramen, keuken, toi let, wordt ingedeeld en bewoond. Er ontstaat zo een nieuwe markt voor een soort binnenhuisaannemer en binnen huisarchitecten. Persoonlijk inzicht, vernuft, allerlei woonwensen die van mens tot mens variëren, kunnen zo vervuld worden. Voorlopig levert Van Eist voor de eengezinswoningen twee plattegronden. Een gebaseerd op een Z-kamer en een gebaseerd op de zogenaamde doorzon kamer. De één krijgt drie, de ander vier slaapkamers. VEENENDAAL De 65-jarige me vrouw v. Eden uit de Mulderslaan in Veenendaal is winnares van de auto, die als hoofdprijs beschikbaar was van de St. Nicolaasloterij van de winke liersvereniging „Handel en Nijverheid". Gisteravond nam zij in het Diensten centrum bij de SIB-flats haar prijs in ontvangst. De heer H. M. Zilstra, van het be stuur van de Stichting Dientencentrum, overhandigde haar de sleutels van de wagen. Hij sprak nogmaals namens de stichting zijn erkentelijgheid jegens de winkeliers uit voor de twintigduizend gulden die door middel van de verlo ting aan de stichting konden worden geschonken. Mevrouw Van Eden probeerde samen met haar echtgenoot direct de „zit" van de auto. Erg lang blijft hij overigens niet in haar bezit, want hij is alweer verkocht. De fam. v. Eden heeft name lijk al een wagen. Het is niet de eerste keer dat mevrouw v. Eden een prijs wint in een verloting. In de buurt staat zij al om haar geluk bekend. Behalve diverse andere prijzen, won zij in het verleden ook al eens een brommer. Nog lang niet alle winnaars zijn ver der bekend. Slechts vijf van de tien cadeauprijzen konden gisteren worden uitgereikt, en ook nog elf van de geld prijzen in de vorm van cadeaubonnen hebben hun bestemming nog niet ge kregen. De trekkingslijsten liggen bij de winkeliers ter inzage. De prijzen die gisteravond wel wer den afgehaald waren: 5e, een radio voor de Veenendaalse fam. Croes, 6de, een boorset voor de fam. v. d. Fliert te Scherpenzeel, 7de, radio voor de fam. Woldinga te Rhenen, en de 9de, koffie zetapparaat voor de fam. Achterstraat te Bennekom. Op dinsdag, 19 januari organiseert de afd. Amerongen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in het Dorpshuis te Amerongen een bijeen komst waarvoor ook de heren en ande re introducees worden uitgenodigd. De geschiedenis van Amerongen zal op de ze avond worden toegelicht door de heer J. J. Eijffius. Het kijken naar plaatjes van vroeger is een aantrekkelijke bezigheid al zul len velen moeite hebben om de situatie van vandaag te herkennen. Er is veel veranderd. De avond begint om acht uur. De heer Zilstra wenst het echt- Van Eden geluk met hun prijs. Uiterst links de voorzitter van de winkeliersvereniging, J. H. v. Schup- pen. RENSWOUDE Voor een zeer groot gehoor, bestaande uit de leden van de Renswoudese afdeling van de Neder landse Christen Vrouwenbond hield Majoor Bosschardt van het Leger des Heils gisteravond in Rehoboth een in leiding over ontstaan, taken en doel stelling van de deze wereldorganisatie. Uitvoerig vertelde majoor Bosschardt over de grondlegger van het Leger, William Booth, die, geconfronteerd met armoe en ellende in 1865 besloot onder de paupers te gaan evangeliseren. Hij verloor daarmee zijn predikantenplaats. Zijn maatschappelijk en evangeliserend werk groeide uit tot een organisatie die nu werkzaam is in 86 landen. Majoor Bosschardt vertelde ook van haar eigen ervaringen, voornamelijk in Amsterdam, waar men zich o.m. pro beert te ontfermen over de bij benade ring 4.000 thuislozen. In de pauze werd een collecte voor het Leger gehouden, die f 105,75 op bracht.

De Vallei | 1971 | | pagina 9