Speldeprikken-offensief geopend Muskie in Moskou Kaoenda legt Heath vuur aan schenen Droomreis Nixon's ster rijzende GASLEK IN AVIGNON De Gaulle nu uit het wassenbeeldenmuseum Bonn rekent op harde houding Oost-Duitsland Goud en juwelen van geweldige waarde in mummies ontdekt e VhbJ D'r uit Over de grenzen Dam ssein ziekenhuis t Vuile lucht doet treinen stoppen Mensensmokkel per vliegtuig échte Nu zon zoeken KOMPLOT IN MAROKKO André v.d. Louw kandidaat- PvdA-voorzitter t V graan-genever die is van verhoeven! VERHOEVEN Oostduitsers zeer streng bij controle Sovjet-journalisten weer in dienst VRIJDAG 15 JANUARI 1971 l DE MAGNEET n.v i a i i i i i ^Mi i M B I 1 I I I I I I I I I I DE MAGNEET nv CHAUFFEUR GOOIDE VROUW UIT VRACHTWAGEN !MI I I I I I I I I I I I I I I DE MAGNEET nv Algerije dreigt Fransen met grote olieboycot ADVERTENTIE ALGIERS Het Algerijnse regeringsblad El Moudjahid (de strijder) schreef dat als de Algerijns-Franse besprekingen over de Franse olieconcessies in de Algerijnse Sahara mochten afbreken, de OPEC (organisatie van olie-produce rende en exporterende landen) wel eens een wereldembargo zou kunnen instel len op verschepingen naar Frankrijk'. Die onderhandelingen duren nu al twee jaar. Frankrijk, aldus het blad, zou wel eens in ernstige moeilijkheden kunnen raken als het probeerde zijn olie „ergens anders" vandaan te krijgen, ten eerste omdat er een algemeen tekort aan olie bestaat en ten tweede omdat de tien OPEC-landen vastbesloten waren solidair te blijven. A Koning Hoessein van Jordanië, die geruime tijd in een Lon- dens ziekenhuis heeft vertoefd voor een grondig onderzoekheeft het ziekenhuis gisteren verlaten. Hier staat hij, bewaakt door zijn lijf wacht. Hij zal enkele dagen door brengen met vrouw en kinderen, en dan terugkeren naar Amman. Zijn gezin bestaat uit zijn (Engelse) vrouw, prinses Moena en drie kinderen, de 15-jarige dochter Alia, en de zonen Abd'alla en Feisal, respectievelijk 9 en 8 jaar oud. De koning had, vooral als gevolg van de grote spanningen van de strijd in zijn land, een onregel matige hartslag gekregen. Hij was op 20 december naar Londen ge gaan, en daar opgenomen. Mochten de onderhandelingen afk nappen dan, aldus het blad, dan heeft Frankrijk ook enige stokken achter de deur, als daar zijn het inhouden van de financiële hulp aan Algerije, het terug trekken van de in Algerije werkende leraren en technici, en het verbieden dat de 700.000 in Frankrijk werkende Algerijnen geld naar huis sturen. Maar deze represailles zouden er ten slotte slechts toe bijdragen dat Algerije het allemaal meer zelf moest en zou gaan klaren, want de 100 miljoen dollar bijvoorbeeld die gederfd worden als de Algerijnen in Frankrijk geen geld meer mogen overmaken, zou voor het groot ste deel kunnen worden goedgemaakt door de opbrengsten van de genaaste Franse oliebelangen in Algerije. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat het geharrewar niet zozeer is dat Algerije meer belastingen en ho gere royalities wenst van Frankrijk waar men reeds over bezig is sedert januari 1969, maar dat Algerije te lan gen leste alle olie-installaties in de Sa hara zou willen hebben. Daar wordt 25 procent gewonnen van alle aardolie die Frankrijk nodig heeft. De Fransen zeggen dat het de Alge rijnen ontbreekt aan de nodige techni sche kennis om de velden behoorlijk te exploiteren, en dat de compensaties die Algerije voor de" naasting biedt „abso luut onvoldoende" zijn. De Algerijnen werken nu met „spel deprikken". Een ervan is het gedeelte lijke embargo op het laden van tankers van de Erap-Elf in de haven van Ar- zew. De Erap-Elf is een Franse staats oliemaatschappij. In de Algerijnse Sahara werkt de Creps (compagnie de recherche et ex ploitations petrolières au Sahara) die weer deel uitmaakt van de Erap. De Koninklijke Shell groep had een aan deel van 35 procent in de Creps. Maar inplaats van geld te ontvangen, heeft het Algerijnse oliemonopolie So- natrach bepaald, dat het het aandeel van 35 percent in natura moet worden voldaan. De Creps en de Erap weiger den hierop olie af te leveren aan tan kers van de Sonatrach in de Tunesische haven Skirra, eigenlijk dus ook een speldeprik, maar nu een Franse. En daarop ging dan nu de Sonatrach over tot het gedeeltelijke embargo op het laden van olie in Erap-tankers in de eigen haven van Arzew. De Algerijnse olieproduktie bedroeg in 1970 47 miljoen ton waarvan er, on der bepaalde concessieovereenkomsten en belastingregelingen, 25 miljoen ton naar Frankrijk werd verscheept. Van die 47 miljoen ton werd 33 mil joen ton gewonnen door Franse maat schappijen en de rest door Sonatrach, op de eigen concessies alsmede op die welke men van Amerikaanse oliemaat schappijen had „overgenomen'*. SINGAPORE Op de openingsdag van de Gemenebestconferentie in Sin gapore heeft, zoals werd verwacht, pre sident Kenneth Kaoenda van Zambia direct de kwestie van de voorgenomen hervatting van de Britse wapenleve ranties aan Zuid-Afrika aan de orde gesteld. Hij deed" dit door aan de confe rentie een „beginselverklaring" voor te leggen, waarin „elke vorm van bijstand ADVERTENTIE Naar Italië. Naar het Garda- meer. Wandelen, zonnen, zwemmen, vissen, niksen, roeien, wijn drinken, "s a- vonda gezellig- dansen. Ex cursies te over. Prima hotels en appartementen in Garda en Bardolïno. Ook speciale jongerenreizen .Vraag de Mag neet vakantiereisgids. Een voorbeeld: Ctardameer vliegtuig 10 d. v.a. i 338.-, touringcar 33 d. v.a, f398.-, trein 10 d. v.a. f 334.*. de meest complete reisorganisatie de meest complete reisorganisatie j PARIJS Op dagen dat het bij Pa rijs mist, is de luchtvervuiling dusdanig dat de forensentreinen ervan stilhou den. Niet dat zij niet door de vuilmuur heen kunnen, maar het vuil in de lucht zet zich dan vast op de isolatoren van de 25.000 volts electrische leiding die de treinen voedt, en dan isoleren ze na enige tijd niet meer en valt de stroom voor de bovenleiding uit en staan de treinen stil. De spoorwegen gaan nu nieuwe isola toren aanbrengen die tegen het vuil kunnen, en voor het zover is een wagen uitrusten met een krachtige waterspuit, die de isolatoren dan op gezette tijden schoonspuit. PARIJS Door een toeval is de Franse politie een komplot op het spoor gekomen, dat per vliegtuig Pakistani Engeland binnen smokkelt. Een 50-jarige Brit, een Syrische pi loot en een in Engeland genaturaliseer de Pakistaner, werden donderdagoch tend aangehouden op een vliegveld in de omgeving van Parijs. De Brit ver klaarde tegenover de politie in Versail les, dat met een sportvliegtuig, Pakista ni, die officieel niet tot Engeland wor den toegelaten, naar dat land werden gebracht. Per vlucht zou hij per man 500 tot duizend pond (4300 tot 6600 gulden) hebben geïncasseerd. die kan bijdragen tot een versterking van de racistische regimes", wordt ver oordeeld. Naar verluidt stuurt Kaoenda, die fungerend voorzitter is van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), aan op een zo spoedig mogelijke aan vaarding van zijn voorstel. Premier Heath van Engeland zou daartegenover proberen de kwestie op de lange baan te schuiven door een eindeloos debat, bij voorkeur in een commissie, over de „beginselverklaring" te beginnen. De kans hierop is groot, aangezien nu al uiteenlopende interpre taties worden gegeven van de kern van deze verklaring. Zo zijn bepaalde lan den van oordeel, dat men bezwaarlijk kan stellen dat het bewind in Pretoria door de beoogde Britse wapenleveran ties fregatten en vliegtuigen voor de marineluchtvaartdienst zal worden versterkt. Aan de andere kant kunnen tegen standers van de leveranties aanvoeren, dat de „invasie" waarvan Guinea on langs melding heeft gemaakt, heeft aangetoond dat elk soort militair mate rieel voor „kolonialistische doeleinden" kan worden gebruikt. Volgens het in Singapore verschij nende blad „Eastern Sun", proberen Russische diplomaten, afgevaardigden uit Oost-Afrika op de Gemenebestcon ferentie te bewegen, een militante hou ding in te nemen ten aanzien van de kwestie van de Britse wapenverkoop aan Zuid-Afrika. Ondanks aandrang van premier Lie van Singapore op intoming van gemoe deren, bestaat er onder de afgevaardig den nauwelijks enige twijfel, dat het Gemenebest de grootste schok van zijn bestaan krijgt, als premier Heath in derdaad een militair akkoord sluit met de Zuidafrikaanse blanken. Premier Milton Obote van Oeganda zei, dat „geen compromis met de dood mogelijk is" en suggereerde overduidelijk dat wat hem betreft, het Britse voornemen een list is. WASHINGTON 66 procent van de Amerikanen is het eens met de wijze waarop president Nixon het land be stuurt. 25 procent vond dat hij het niet goed deed en zeven procent had geen mening. Dit blijkt uit- een begin van deze maand gehouden opiniepeiling die donderdag door het nationale comité van de republikeinse partij is gepubli ceerd. Begin december van het vorig jaar sprak 55 procent van de ondervraagden zich voor Nixon uit, 31 procent was het niet met zijn regering eens en de overi ge veertien procent had geen mening. Eind december waren deze cijfers respectievelijk 60, 33 en 7 procent. PERPIGNAN Uit protest tegen de invoer van Spaanse groenten hebben 300 Franse boeren, die uit diverse de partementen in het zuidwesten van Frankrijk waren gekomen, donderdag bij de Frans-Spaanse grens een goede rentrein aangehouden die met honder den tonnen sla uit Spanje geladen was. De betogers brachten de trein in het open veld tot stilstand, forceerden de deuren van de koelwagens en smeten naar schatting 300 ton sla naar buiten. ti)- ANNO 1792 n zuiver natuurprodukt zacht smaakvol exclusief 5 r>/ .v, AVIGNON Zestien mensen hebben donderdag in de Zuidfranse stad Avig non een gasvergiftiging opgelopen, door ontsnappend gas. Na een intensief on derzoek heeft men de plaats waar het gas ontwijkt nog kunnen ontdekken. Het gasalarm had het leven in het cen trum van de stad volkomen stil gelegd. Om een gasontploffing te voorkomen, had het gemeentelijk energiebedrijf de elektriciteitstoevoer naar het centrum stopgezet. Na 17.00 uur was dit gedeelte van de stad helemaal in het duister ge huld. De 500 mensen in dit stadsgedeelte verbleven in hun woningen. Zij hadden de raad gekregen niet te roken en de ramen open te laten. Alleen de zestig kinderen uit een weeshuis waren naar elders overgebracht. Van de zestien mensen die een gasvergiftiging hebben opgelopen, zijn er nog zes in het zie kenhuis. Zij zijn buiten levensgevaar. Het gaslek is kort voor middernacht gelokaliseerd en verholpen. Tegen die tijd waren 250 personen geëvacueerd Zodra de lucht voldoende is gezuiverd, zal de elektriciteitsvoorziening worden hersteld. PARIJS De ontluistering van generaal De Gaulle is in Frankrijk begonnen. Een eerste teken dat daarop wijst, is zijn verdwijning uit het mu seum Grévin, het befaamd Parijse wassenbeelden- museum. „Het is bij ons een gewoonte", verontschuldigt zich de directie, „dat iemand die niet meer aan de actualiteit kan deelnemen, uit de collectie ver dwijnt. Het gebrek aan ruimte maakt dat nood- «akeüjk". „Het is niet onmogelijk dat De Gaulle weer eens terugkomt. Doch dan niet als tachtigjarige, maar met een uiterlijk dat overeenstemt met zijn historische rol". Voorzitter Prommyslof van de uitvoerende commissie van de Moskouse gemeenteraad ontving vandaag de Amerikaanse senator Edmund Muskie (l?). We zien beiden hier bij een maquette van Moskouse woningbouw. Heden zal Muskie ontvangen worden door premier Kosygin. Tijdens zijn driedaags bezoek hoopt hij verschillende kwesties te kunnen bespreken. Muskie staat hoog genoteerd op de lijst van gegadigden voor het presidentschap van de V.S. BONN Weinig of geen resultaten verwacht men in Bonn van het derde gesprek tussen de staatssecretarissen Bahr (Bondsrepubliek) en Kohl (DDR), dat vandaag in de Westduitse hoofdstad plaats heeft. De regeringswoordvoerder Ahïers: „We rekenen op een bijzondere harde houding van Oostduitse kant". Oost-Berlijn sterkte deze verwach ting door gisteren een reeds eerder ge houden rede van Walter Ulbricht te publiceren, waarin deze nog eens on verbloemd de volledige volkenrechtelij ke erkenning van de DDR eist. In Bonn wint de indruk veld dat de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland niet veel gelegen, is aan de ratificatie van de verdragen van Moskou en Warschau nu deze toch al ondertekend zijn en hun politiek effect al grotendeels hebben gehad. Moskou en Oost-Berlijn schijnen een regeling voor West-Berlijn (die door Bonn als de voorwaarde voor de ratifi catie wordt gesteld) nu te willen ge bruiken als middel om nog verdere concessies af te dwingen, zoals de er kenning van Oost-Duitsland en het los- ANN ARBOR (Michigan) Deskundi gen van de universiteit van Michigan hebben bekendgemaakt, dat zich in de windselen van koningsmummies in het Egyptische museum te Caïro, ju welen en goud bevinden „van on schatbare waarde." De Amerikanen hadden dit in decem ber vastgesteld, toen men de mum mies in het museum'was gaan door lichten met röngenstralen. Het betreft hier de eerste ontdekking van deze aard sinds men, in 1922, kostbaarheden had aangetroffen in de graftombe van koning Toet-Anch- Amon, (Amenhotep IV) aldus dr, Ja mes Harris, de leider van de groep. Volgens hem bevinden zich kostbaar heden verstopt in ongeveer 20 pro cent van mummies, die sinds 1898 in het museum aanwezig zijn. Men heeft gouden armbanden en amu letten met juwelen „gezien" die met een dun beschermd laagje hars waren overdekt. Enige van deze kostbaarhe den waren in het lichaam van de do den aangebracht, waarna men de openingen had gedicht. Tot nu toe had men nooit van dergelij ke schatten aangetroffen op of bij mummies, daar deze allemaal, in de oude maar ook in de moderne tijd, door grafrovers waren gestolen, hoe wel ook schatten bij reeds geplunder de mummies werden ontdekt. Men heeft ook borstplaten en hiëroglie fen kunnen vastellen die vermoede lijk belangrijke historische gegevens bevatten. De Egyptische autoriteiten hebben nog niet uitgemaakt wat men met de kostbaarheden zal doen, dat wil zeg gen verwijderen of niet. Dr. Harris en zijn groep hebben Egypte en het museum thans driemaal be zocht, maar mochten pas de laatste maal de koningsmummies doorlich ten, over de volle lengte. Vroeger had men wel bijvoorbeeld hoofden mogen „bekijken" en zo eens kunnen vaststellen dat de farao Ram ses II geleden moet hebben aan een zeer slecht gebit. Bij het tweede onderzoek kwam men erachter dat, wat tot nu toe was doorgegaan voor het jonge gemum mificeerde dochter je van koningin Maekre, in werkelijkheid een jonge baviaan was, Het onderzoek van de groep van de universiteit van Michigan, waaraan ook was deelgenomen door geleerden ADVERTENTIE t?— Apeldoorn, reisbur. Kiki van Asselt, Marktplein 17, tel. 05760-12767. Tlel, reis- en passagebur. Tiel, Weerstr. 28, tel. 03440-2552. Extra voordelige vluchten per KLM in januari en februari, (vliegreis en appartement of hotel). CAN ARISCHE EILANDEN iedere maandag en zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. ƒ468,— BENIDORM iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 322, MAJORCA iedere vriidag 8, 15 en 22 dg. va. 306,— COSTA DEL SOL iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. va. 336 de meest complete reisorgansatie RABAT (Marokko) De Marok kaanse autoriteiten hebben een samen zwering tegen de veiligheid van de staat verijdeld en 30 personen gearres teerd, zo is donderdagavond van offi ciële zijde bekendgemaakt. De arrestanten zullen binnenkort in Marrakesj berecht worden, aldus de zegslieden, die eraan toevoegden dat het komplot was georganiseerd door dissedente Marokkanen, die vanuit het buitenland gesteund worden. en deskundigen van elders, was gefi nancierd door het Smithsonian Insti tute, In Egypte heeft men bij het onderzoek samengewerkt met deskundigen af komstig uit Cagro en Alexandrië. De geleerden waren de eersten die sinds 1922 toestemming kregen de mummies buiten de glazen kasten in het museum te bestuderen. MüNCHEN Oostduitse controleurs hebben alle passagiers van de interna tionale „sassnitz-express", die van Telleborg via het Oostzee-eiland Rügen en Oost-Berlijn naar Mnchen gaat, pijnlijk nauwkeuring onderzocht. Volgens het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken, haalden de doua nebeambten ballpoints en vulpennen uit elkaar, sneden zij tubes tandpasta en vruchten open kennelijk op zoek naar verdovende middelen. De reizigers moesten zich uitkleden en werden door een arts onderzocht. Alle bagage gecontroleerd. Zelfs pols horloges en transistor radio's werden geopend. DEN HAAG Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft de afge vaardigden naar het partijcongres, dat 4. 5 en 6 februari in Amsterdam wordt gehouden, geadviseerd A. A. van der Louw tot voorzitter van de partij te kiezen. De heer Van der Louw is op het ogenblik eerste vice-voorzitter van de PvdA en lid van de Tweede Kamer. Ten aanzien van de tegenwoordige voorzitter dr. A. Vondeling hebben de afgevaardigden het advies ontvangen hem tot le vice-voorzitter te kiezen, tot tweede vice-voorzitster mevr. C. van den Heuvel-de Blank (voorzitster van het vrouwencontact) en tot secretaris H. G. Ouwerkerk. weken van West-Berlijn van de Bonds republiek. Het Viermogendhedengesprek over West-Berlijn schiet intussen niets op. De Oostduitse minister van Buiten landse Zaken Winzer en staatssecretaris Kohl confereerden dezer dagen plotse ling in het Kremlin. Daarna werd met verrassende spoed de bespreking in Bonn geregeld, zodat deze nog valt voor het volgende Westberlijnse gesprek van de Grote Vier, op dinsdag. Dit alles wijst op een poging om de geallieerde verantwoordelijkheid voor West-Berlijn te ondermijnen en Oost-Duitsland naar voren te schuiven als de soevereine macht rondom West-Berlijn. NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft een 27-jarige chauffeur ingesloten die een 38-jarige vrouw uit Nijmegen uit een vrachtwagen zou hebben ge gooid toen zij niet op zijn oneerbare voorstellen wilde ingaan. Volgens de vrouw had de auto op dat moment een vaart van zestig kilometer. Eerder op dat moment had men aange nomen dat de vrouw uit de auto was gevallen. Zij liep een gebroken pols en schaafwonden over het gehele lichaam op. MOSKOU Negentig procent van de journalisten en radio en televisiemede werkers, die in september door de nieuwe voorzitter van de staatscommis sie voor radio en televisie, Serge Lapi- ne, waren ontslagen, zijn weer in hun functie hersteld. Voor de ongeveer 300 journalisten die bij het persbureau „Novosti" en bij en kele kranten en tijdschriften waren ontslagen, geldt hetzelfde. Onder de journalisten die hun baan terugkregen zijn een aantal Joden. Het besluit is genomen door het Politburo, dat vol gens de zegslieden de maatregel van Lapine „te streng" vond. Volgens dezelfde zegslieden is Lapine enkele dagen na de grootscheepse ont slagen bij het Politburo geroepen om opheldering te verschaffen. Enkele le den zouden hem toen hebben verweten dat hij instructies over de inkrimping van het administratief apparaat te let terlijk had opgevat. Zonder rekening te houden met de psychologische gevolgen en de problemen bij het vinden van nieuwe werkgelegenheid voor de ont slagenen. ADVERTENTIE Ga per vliegtuig: naar Joego slavië. Geniet van het formi dabel© strandleven langs d© blauw© Adriatische zee. Ho tels in Dubrovnik. Crikvenica Of ga naar het eiland Korcula of Krk Daar is 't fijn. Daar is alles wat uw vakantiehart begeert. Ook speciale jonge renreizen. Vraag de Magneet vakantiereisgids. Dubrovnik 15 d. v.a. f547.-. Korcula 15 d. V.a. f498.-, Een vliegreis: Crikvenica 15 d. v.a. 425> TVe grote Egyptische stuwdam van Aswan in Opper-Egypte, die de wateren van de Nijl bedwingt, zal heden door de Egyptische president, Anwar EI Sadat en de Sovjetrussi- sche president Nikolei Podgorny, of ficieel in gebruik worden gesteld. De kosten van de aanleg zijn dan vol gens de Egyptische regering al terug verdiend. Zij becijfert de groei van het nationale inkomen door de dam van 1964 tot 1970 met ongeveer 450 miljoen Egyptische ponden. De dam, de elektrische centrale van 2,1 miljard kilowatt en de 1.576 kilome ter lange leidingen van 500 kilovolt, hebben naar berekening ongeveer 320 miljoen Egyptische ponden gekost. Daar komen nog 245 miljoen Egypti sche ponden bij, voor de nog aan te leggen projecten, die nog in het sta dium van voorbereiding zijn, zoals een aluminiumgietery die alleen al 40 procent van de opgewekte stroom zal verbruiken. De Sovjet-Unie heeft bovendien nog een fosfaatfabriek, een petrochemisch complex en een ferro-siliconenfabriek beloofd. TXe voordelen van de dam, waarin 4,2 miljoen kubieke meter beton en aarde is verwerkt 17 maal de pyra- mide van Cheops zjjn talrijk. Met het opgestuwde water kan 750.000 hectare land worden ontgonnen. Door de geregelde bevloeiing kan voortaan drie maal per jaar worden geoogst in plaats van eenmaal, er kan 500.000 hectare rijst worden verbouwd, de scheepvaart op de rivier wordt er regelmatiger door en per jaar wordt tien miljard kilowattuur elektriciteit opgewekt door de twaalf generatoren van 175.000 kW elk. Er behoeft niet langer gevreesd te wor den voor de soms catastrofale over stromingen, de magere en vette jaren zoals de Bijbel al vermeldde, behoren tot het verleden. De getemde Nijl zal voortaan steeds dezelfde hoeveelheid water leveren. Met zjjn opslagvermogen van 160 mil jard kubieke meter water is de dam wat grootte betreft de derde ter we reld. Geheel voltooid is het project nog niet, de 4.000 Egyptische arbei ders die eraan gewerkt hebben, zullen ook de komende jaren nog taken moeten uitvoeren. Tijdens de bouw zijn 452 arbeiders, on der wie ook enige Sovjetrussische deskundigen, om het leven gekomen. In het begin werkten er 1.800 Sovjet russische vaklieden, die gaandeweg door Egyptenaren zijn vervangen. Na 15 januari blijven nog 40 Sovjetrus- sche specialisten twee jaren aan de dam werken. IXe bouw van de dam heeft niet alleen voordelen meegebracht. Doordat hun gebied onder water kwam te staan, moesten 50.000 Nubiërs verhui zen. Talrijke oude tempels zijn onder het water verdwenen, terwijl bij het stijgen van het water een verontrus- de meest complete reisorganisatie GAMAL ABD EL NASSER man van dam tende toeneming van de gevreesde ziekte Bilharzia onder de plaatselijke bevolking is waargenomen. Een ander gevolg is, dat de vis aan de Egyptische kust van de Middellandse Zee is verdwenen. Op dit feit is op het 22ste congres van de internationa le commissie voor wetenschappelijke exploratie van de Middellandse Zee, dat in december in Rome is gehouden, nog eens sterk de nadruk gelegd. Eeuwen lang heeft de Nijl water met zouten honderden kilometers de zee in gestuwd. Dat gebeurt nu niet lan ger, zodat het nodige voedsel voor de organismen ontbreekt. Volgens de Egyptenaar Nairn Dowidar is de vangst van sardines, in 1965 nog 30.000 ton per jaar, nu gezakt tot eni ge duizenden ton. Door het ontbreken van het zoete water is het noordelijke deel van het Suez- kanaal ook verzilt, waardoor er een drastische wijziging in flora en fauna is opgetreden. De dam houdt voorts per jaar enige honderden miljoenen ton slib vast, zodat de landbouwgebieden in Neder- Egypte deze natuurlijke meststof niet langer ontvangen. Ook zal de delta van de rivier, die in een proces van eeuwen door de aanvoer van het slib is gevormd, steeds meer te lijden krjjgen van erosie door de zee. TXe voor de dam verantwoordelijke mi- nister, Helmy Said, meent echter dat het dichtslibben van het stuw meer niet zo'n vaart zal lopen. Vol gens berekeningen, zal pas over 500 jaar het onderste deel van het meer z(jn opgevuld, zei hy, en voor die tyd zal men zeker de middelen vinden om verdere aanslibbing tegen te gaan. Wel bestaat er gevaar voor erosie van de Nijlbodem en de oevers, maar dat wil men tegen gaan door de bouw van nog eens vijf stuwen met de daarmee gepaard gaande vertraging van de stroomsnelheid, aldus de minister. De provinciestad Aswan, die elf jaar lang met de bouw van de dam heeft geleefd en er aan verdiend heeft, zal niet langer in een zomerslaap vallen om slechts in de winter enige weken wakker te worden door de komst van de toeristen. Aswan wordt het centrum van de han del met Soedan. De man die destijds het besluit nam tot het bouwen van de dam, Gamal Abdel Nasser, is op 28 september gestorven. Het stuwmeer draagt zjjn naam. Of de dam ook naar hem genoemd zal worden „wordt nog onderzocht", al dus Helmy Said.

De Vallei | 1971 | | pagina 13